ZONDAG 8 HEY 1859. DERTIENBEN JAERGANG. - W 665 Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: G FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 7 Mey 1859. Den oorlog is verklaerd. Let hier wel op, landgenoten, Eenen grooten waerom beantwoord Zy durven niet openlijk. PILLEKENS. Deuderm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 -00. Brussel 7-45 9-30 11-00 3-0!) 5-30 8-10. Hflèb. Brns. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-08 6-00 Leuv Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land SlTru\ën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Geud 8-2512-202-803-056-00—8-05 p? Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-0U lc klas langs Dendermonde. Korlryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 2-50 3-05 - 6-00. i Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-20—0-00 Nin. Geerardsb. Ath,7-452-155-°0»-» a Bergen, Quievrain 7-450 002-155-20 Te lede staen al de konvoys. Te idkcbm siaen deie vertrekkende van Ath 6-30 10-» -4-20 en deie vertrekkende van Denderleeuw 8-15—2-40— 5-45. Staen le GYSEGEM stil al de konvoys nytgenomen deten vertrekkende van Aelst 9-35 des morgens en »-<IÜ 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uvt Ath 6-30 10 00's morg. 0-0 en 4-20 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. CÜIQUE SUtJ.M. VAN LOKEREN NARE Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30 »-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-25 -3-00»-». VAN ATH NAER 9 Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-» 4-20«-». Geera 1dsb -rgen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-30^ 10-» 4-20 »-». Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-» 4-20- »-». Gend, Brugge, Oslende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-20— »-. VAN GEND NAER Audenaerde. 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8 45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL vAER Aelst, Gend 7-3511-302-00 5-15-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 VAN DENDERMONDE NAER: Brussel 1 Aelst) 7 15 7-55 1-4 5- »- I. M«eh 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 - 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Ja, dien onverstaenlraren, dien rampzaligen oorlog is •verklaerd, en welligt hebben de veldslagen reeds aenge- vangen, welligt is het slugthuys of den abattoir van inen- sciien al in volle werkingAlles was voorbereyd om inet meerdere gezwindheyd en zekerheyd le konnen ver delgen; vele schrandere geesten, vele bekwame verstanden hebben van de uytvinding der meest moorddadige instru menten het voorwerp hunner studiën en van hunnen hoogmoed gemaekt, zy hebben gewediverd Om aen de werktuygen van moordery eene volmaeklheyd, eene door- slepenheyd te geven, die' den helschen geest zouden be schamen, en dit alles om aen de menschenslagtery de grootste nytgebreydheyd mogelyk te geven. Maer wy vragen het nog eens waerom geheel Europa ten vuere en ten bloede gesteldWaeroin de nyverlieyd en den koophandel vernietigd Waerom duvzende en duvzende arme werklieden van 't brood berooid Waerom duvzende familiën verwoest en in druk gedompeld Nie mand raed hel, men geeft zich zelfs de moeyle niet er de oorzaek van te onderzoeken .Men vertelt dat dezen oorlog geschied 0111 Italiën uyt de slaverny te verlossen 1 Maer vooraleer men dees verlel- selken gelooft, moet men vragen welke de Italianen zyn die deze verlossing begeeren, want het zyn voorzeker de trcffelyke, de goeile Italianen niet, die aen hunnen God en aen hun vaderland regtzinnig verkleefd zyn, liet zyn slechts de fevolutionnairen, die bende boozen, die alles wilt omverrewerpen, die bloed- en baenslroopersbende, <lie bende van oproermakers vyandig aen alle beetuer en maer alleen genegen om alle maetschappelzk element te vernietigenHet zyn die gasten alleen die den oorlog inroepen en voor welke men den grond van Italiën en welli"t van geheel Europa van menschenbloed gaet door- weeken. Men zou zeggen dat de souvereynen van Europa met verblindheyd geslagen zyn: ten tyde der baenslroopers- benden van CartoucheMandrinJan de Lichte enz. verstond men elkander 0111 dezelve te vernietigen, al de politiën waren werkzaem om er de streken van te ver lossen waer zy hunne moord- en baeustrooperyën pleeg den; maer op heden schynen de benden der liberale- Maconnieke- Carbonarische- Mazzinische baenstroopers niet allecnlyk gevreesd, maer zelfs in zeker aenzien te zvn. En de ongelukkige souvereynen zien niet dat die kerels gedurig hunnen 'gescherpte» ponjaerd gereed hebben om hen te treffen Doch, indien men, menschelyk gesproken, de oorzaek niet kent van den afgryslyken oorlogsgeessel waermeê Europa bedrevgd is, moet men niet verwonderd zyn dat den arm Gods op dees werelddeel weegt, dat de volkeren gestraft worden, als men dagelyks hoort en ziet dat de godslasterende en religiehatende liberaters-fraricmacons- secte een zoo helsch schandael geeft van toonieloozen laster, van rampzalige versmading en snoode belediging tegen de hevlzame leering van den Verlosser des mensch- doms, leering die men vervolgt, verdrukt, vervloekt en in stinkende slyk wilt versmachten. Dat deze verderflyke secte zoodanig tegen den roomsch- calholyken godsdienst verbitterd is, dat al de poogingen die zy aenwend om den oorlog aen te blazen, voor eenig doel hebben hare hoop te verwezenlyken van hierdoor namelyk eene gouvernementele reactie te bewerken in de Staten van den Paus, van dezens tydelyke magt te vernie tigen of teenemael onder den dwingelandigen wil van de burgerlyke magt te doen bukken, om aldus, zoo veel het zyn kande geestelyke souvereynileyt van 't Roomsch opperhoofd in boeyèn te klinken. Uier ziet men klaerlyk dat de secte voor medehelpers heeft de drv oncatholyke souvereynen, welke, al zich voor den vrede genegen te" toonen, heymelyk het vuer des oor loos aenblazen en zich verheugen omdat de twee catholyke Staten elkander gaen verscheu.ien. De secte wilt Roomen in het pauslyk gezag vernielen, omdat zy gevoelt dat dees gezag alleen den grootsten hinderpael is aen de uytvoering harer plannen. Het engelsch protest antismus heeft zich hier op den eersten rang geplaetstmen weet dat de twee -engelsche kopslukken, Palmerston en Russel over eenige dagen, verklaerd hebben dat het hoogst noodzakelyk is in het pauslyk bestuer tusschen te komen en den Paus onder de voogdy der vyf groote mogendheden te stellen. Het is hier dat men de beteekenis begrypt van de vier j voorstellen die Engeland, op evgen hand, aen de beraed- slaging van een Congres had voorgesteld. Het derde dezer voorstellen bevat het volgende Te onderzoeken of het betaemt hervormingen in te voeren in het inwendig besluer der Roomsche Staten, weluers gang klaerblykelyk zoude oorzaek geven tot het verwekken van eenen blyvenden en gevaerlyhen staet van onrust en misnoe gen, en welke deze hervormingen zouden zyn Alen errinnert zich nog welke vreugdekreten het engelsch prolestantismus in zyne gazetten, iu zyne preekstoelen, in zyne tribunen, over tien jaren uytgilde, als eene bloed- zuchlige bende, die zich de Roomsche Constituante noemde, de vervalling of afschaffing van het pausdom uylsprak. Den ingewortelden haet van het engelsch proteslantismus is nog meer verbitterd ten gevolge zyner onlangs bekomene wonden. Een groot getal mannen, waerover het te regt trolsch was, hebben de kettersche kerk van Henricus VIII verlaten om tot de oude kerk van St Peeter terug te keeren; vele oude stoelen van catholyke bisdommen zyn onder nieuwe titels heringerigt, en men peyst te Londen dat de vernietiging of de vermii.dering der tydelyke souvereyni leyt van den Roomschen Paus veel zou bydragen om het geknakt gezag van hel engelsch pausdom wat te her stellen. In 't algemeen WAEROM spannen al de levolutionnaire partyën tegen het besluer der Pauzen Dit verstaet men gemakkelyk, want elke van die par tyën, al zich te voegen by den gemeenen liael tegen de Kerk, heeft een byzonder grief, eenen afzonderlvk ver giftigden tant tegen het bestuer der Pauzen. De Communistende Socialisten verdelgers van het eygendomsregt weten wel dat den Stadhouder Chrisli n'ooyt het ZEVENSTE van de tien geboden zal afschaffen; zy weten voorop dat hy hun altyd en zonder ophouden zal zeggen GY ZULT NIET STELEN', GY ZLL1 ELK HEI ZYVNE LATEN, BEGEERT NIEMANDS GOED, 'T ZY KLEYN OF GROOT De Democraten of volksverleyders. doodelyke vyanden van alle maetschappelyk gezag zullen altyd wanhopen dén den Paus als hunnen medepligligen te hebben. Nooyl zullen de stelselmatige liepublikanen, die altyd gereed zyn hunnen eed van haet tegen hel koningdom te vernieuwen, aen de Pauzen vergeven van op het voorhoofd der koningen een zoo geheyligd merkteeken geprint te hebben, dat deze doet eerbiedigen zelfs in de prinsen door welke de Pauzen vervolgd wierden. En zou men by het engelsch protestantismus en de verschillige liberaterssecten ook niet mogen voegen de schismatieke alleenlicersching van Rusland, welke vreest haer moscovietsch absolulismus, gevoed en ondersteund door zyngeestelyk-schismatiek absolulismus, te zien verminderen, als het Opperhoofd der Roomsche Kerk niets van zyne tvdelyke magt verliest? Die verschillige soorten van haet, die somtyds slapen maer altyd leven, bersten uyt en spannen le samen als bvzondere omstandigheden liare gelyklydige losbersting vereysschen. Dit is 't geen wv dagelyks zien Ier gelegenheid der zaken van Italiën. De revolntionnaire en godsdienst- hatende bladen hebben hunne trouwlooze listen verdobbeld om het publiekdoor de hatelykste en schandelykste lasteringen te verleyden. Die liberatersbladcn hebben bet pauslvk'besluer onder de somberste koleuren afgeschetst. Men heeft schoon die lasteringen te wederleggen of te leuwenstraffende liberaters-lrancmaponssecte kent te volmaektelyk het voorschrift van haren patroonden artsgoddeloozen Voltaire, om er zich niet naer te schikken, dit is te zeggen van altyd maer stoutmoedig te liegen en te lasteren, verzekerd dat er toch iets zal van overblyven. Die eeuwige vyanden der Kerk durven niet openlyk de volle vernietiging van de tydelyke magt der Pauzen vragen, zv weten te wel dat deze goddelooze inbreuk niet zou gelukken maer zy vragen, met de protestantsche stam- huyzen de verzwakking van liet pauslyk gezag, zy zoeken de pauslyke magt onder eene voogdy te stellen, zy zoeken den invloed van den pauslyken stoel magteloos te maken, zy begeeren dat de magtige stem der Pauzen geenen weer klank hebbe tot de uytstersle palen der aerde, gelyk bet van over 18 eeuwen is geweest en gelyk het tot eynde der wereld zyn zal. Het is daerom dat die vyanden der Roomsche Kerk eerst gevraegd hadden dat de groote mogendheden, in kongres vereenigd of niet, aen den Paus zoo wel als aen eenige andere Catholyke Prinsen hervormingen voor het inwendig bestuer hunner Staten zouden opgelegd hebben. Dit was vragen dal potentaten eene revolutie zouden bewerken al te beginnen van om hoog, gelyk de demokraten er eene willen beginnen van om leeg. Indien wettige Souvereynen afgesteld of beroofd wierden van hunne onafhanglykheyd, deze vervalverklaring zou eene vernietiging zyn van het regt, het zou eene mael- schappelyke schokking, den val van alle Staten zyn En wat zou hiervan het noodzakelyk gevolg zyn De revolutie van geheel de wereld, juyst het onheylspellend droombeeld van het bloedmonster Mazzini De Fransche Republiek had, op de puynen van het oud fransch koningdom een Directorium van vyf burgers ingesteld nu zoekt men een Directorium van vyf mogend heden in te stellen op de puynen der maetschappelyk orde. En hierin zal de trouwlooze politiek van Engeland mis lukken, de Voorzienigheyd heeft niet gewild dat die despotieke vergadering zou plaets hebbenHet is waer, den oorlog zal er uyt volgen, maer wv herhalen 't geen wy over acht dagen zegden, de Alvoorzienigheyd is da er en op Haer moeten de goeden zich betrouwen worden zy met de boozen gekastyd door deo schrikkelvken oorlogsgeessel, zy hebben de hoop en 't zeker vooruytzigt dat de magtige hand Gods die kastydingen tot een goed eynde zal weten te leyden, tot verheerlyking en behoud van den waren godsdienst zoo wel als tol vertroosting der goeden en beschaming der boozen. Konde er nog den minsten twyfel bcstaen op de bcduy- denis der worsteling die lieden in Italiën aengevangen is, dezelve zou verdwynen voor de woeste woorden die den iSationaldien tolk der revolutionnaire woelmannen van alle landen, zaterdag nederschreef. De italiaensche patriotten, zegde hy, aonveerden, vragen en ondersteunen de fransche tusschenkomst. Maer men zy er wel van verzekerd zy hebben hunne voorbehoudiugen gedaen want zy zullen den Tweeden December (Louis-Napoleon) veel verder doen gaen dan hy peyst en dan hy wil of wel zy zullen zich van hem afseheyden op een bepaeld oogenblik. Constitutionneien en republiekanen kunnen wel roepen Leve Victor- Emmanuel, koning van Italiën! zonder de toekomst le verbinden. Voor de republiekanen is het koninglvk huys van Piemont slechts eeuen doorgang, eenen middel, een werktuyg. Het oogwit is de onafhankelykhevd en tf de daersteiling van eene algenieene republiek in Italiën. Die woorden zyn klaer en behoeven geene aenmerking. Louis-Napoleon, die in Vrankryk de republiek le niet gedaen heeft, gaet dezelve in Italiën herstellen. Het Verbond cöpieert voor alle fondsartikel eenen artikel uyt een pruIRlad van Mechelen, die aeneenhangt gelyk in'de panne gekaste boonen, en wacrin kompleet gezeeverd word gelyk een kind dat boklanden krygt. Waertoe dees ellendig geknoey dient, dit verstaen vvv niet, maer liet sclrynt te willen strekken om te doen zien "fat de klerikale zaek hopeloos verloren is, en dat daerom de edele van Brussel, den koning aen 't hoofd, zoeken de ministers affronten en onbeleefdheden te hakken, met inzigt van aldus de klerikale zaek le verbeteren I!Men zal ons misschien beschuldigen van overdryving of logeu- tael en zeggen dat eenen mensch. die zyne vyf zinnen heeft, onbekwaem is kuiken onnoozclen praet te vertellen, en dat het volstrekt onmogelyk is dat een liberael blad zich zoo belagchelvk zou maken van dit alles le drukken. Maer wv moeten antwoorden dat de zaek ntaer ai te echt is pn dat wy geheel den gccopieerdcn artikal ter lezing aenraden als een meesterstuk van zulke verregaende gcest- bekrompenheyd, dat het Verbondhoe dwaes, hoe sul-

De Denderbode | 1859 | | pagina 1