Tydingen van den Oorlog. achtig, hoe verstandeloos het ook nog geweest hebbe, nooyt dergelyk voorbeeld gegeven heelt, indien dit prul blad denkt de liberale zaek aldus te bevorderen en de klerikale grond te doen verliezen, dan bedriegt het zich en toont dal zyn verstand, 't welk op intrest uytgezet is, weynig of geene croisen opbrengt. .-. Indien onzen konfraler uyt hel Verbond aen het publiek eens kenbaer maekte of Meester Altineyer de halve frankskens opgestreken heeft of niet, wy gelooven dat hy zou veel beter doen. Dit is eene taek die hem beter zou passen, daertoe heeft hv niet veel spiritus noodig. Hy hoeft enkelyk te herhalen dat dezen viemden logie- predikant hier een zeer schitterend succes heeft gehad, dat hy namelyk de mannen heeft weten in de handen te doen klakken en de vrouwen aendoeuingslranen zonder accompagnement te doen weenener byvoegende dat al de mannen en de vronwen daervoor elk een half franksken hebben gegeven, waerdoor hy den schitterenden titel van halvenfrankprofessor zou verdienen, indien hy ze op gestreken en ingezakt heeft200 halve franks kens is eenen halven broekzak vol. zy doen 400 gehcële franks ofwel 55 guldens en tien oordjes, en daervoor kan er nog al menige goeie geknapt wordenZeg, konfraler, zult gy ons uyt de nieuwsgierighevd helpen Wy zouden het toch zoo geern wetenGe krvgt nen halven frank voer u, als gy ja of neen schryft, inaer pas op dat ge waer- hcyd schryft, want g'en zyt ook van d'eerste leugen niet geborsten, zoo min als van uw verstand.... Salut zulde. üe kiezingen in Engeland zyn, lot heden, gunstig voor het ministerie en de bewarende party welke beyde niet zeer Napoleons-gezind zyn. Den minister, lord Stanley, heeft na zyne herkiezing als lid van het Parlement, eene zeer ernstige redevoering tot de kiezers gestuerd De onafhankelykheyd van It alien, heeft hy gezegd, is maer een voorwendsel van eenen oorlog, die ligtzinnig, noo- deloos en kwaedaerdig ondernomen word door de heerschzucht van te hoog geplaetste lieden zonder eerbied voor het regt, of meêwarigheyd voor het nien- schelyk Ivden.» Den minister verklaert, dat Engeland maer moet tus- schen komen, wanneer zyne belangen in het Italiaensche vraegpunt betrokken zullen zyn; en dat vreest hy, want Engeland heeft verpligtingen die het moet en zal vervullen. Dót dan de verantwoordelykhevd van al het oorlogs-wee op de uytdagers terugvalle De Kamer heeft Donderdag hare beraedslaging begonst op de uytlegging van het art. 84 der gemeentewet, 't welk zoodanig verkeerd en vervrongen is dat het de vryheyd van liefdadigheyd gansch en geheel vernietigt. liet schynt dat indien de beraedslaging op dit wets ontwerp niet word uytgesteld, onze vrienden zullen weygeren van er deel aen te nemen. Zy zullen zich by eene protestatie bepalen en daerna de slraetmeerderheyd laten begaen zoo zv wilt. Maer de liberale party mag handelen zoo zy wiltvoor zeker kunnen wy zeggen dat het wetsontwerp op de ver nietiging der liefdadigheyd in het Senaet. 't zy door eenen uytstel, 't zy door eene verwerping zal blyven 'haperen. CORRESPONDENTIE. B. Z. A. uyt B. als 't absoluet niet zyn moet, ben ik niet van zin zoo gauw te komen, de weken zyn bv my weg zonder dat ik het weet, en ik kan er tocli geen steertje aen knoopen. Vriend B. uyt G. ik geloof dat gy den nagel op den kop geslagen hebt, en daerom raed ik u aen niet te haestig te zyn. Wacht lot dal wy elkander gesproken hebben, gv zult er by winnen, 'k ben er zeker van. M. S. uvt B. vrydag en zaterdag in den morgend van 10 uren tol 's middags. Den raaendag is bel te moeyelyk gy zoud te dikwils gegeneerd zyn. Men schryft uyt Denderleeuw aen deu Üendcrbode met aller dringendst verzoek van afkondiging Sedert eenige dagen is onze gemeente in eene groote en opregte droefheid geslagen, men betreuit met eene algemeene slem het vertrek van onzen eerweerden beer Pastor, welke nauwe- Jyfcs vier jaren in onze gemeente, de achting, de liefde, de ver kleefdheid van al de parochianen verworven heeft. Ja, men ma" het zeggen zonder te overdrvven, by het vernemen dezer droeve lyding, zyn er vele tranen gestort, en het volk was in eene ver slagenheid als of er eene groote ramp onze gemeente kwam te treilen. Wie de gevoelens onzer bevolking, jegens onzen achtbaren herder kent, zal dit gemakkelyk verstacn Gedurende zyn kort verblyf is er nooit dan lof van hein gesproken armen en'rykeu, godsdienstige» en anderen prvzen zynen onvernioeielyken vver voor het geluk en de zaligheid zyner schapen zyne vóorziglige en gematige handelwyze, zyne onuitputbare liefdadigheid jegens den armen on ellendigcn mensch. Ah konden wy hein door groote opofferingen onder ons behouden, zeker zou het hïeraen niet ontbreken Maer de diepgrondige kennissen, de groote verdiensten, het edelmoedig karakter van M. Lamotte, hebben hem tot eene hoogere plaets geroepen. Onze gelukwensching.'n zullen er hein ver gezellen. Moge hy er in goede verstandhouding leven met zvne schapen, hunne achting, liefde en verkleefdheid even als by "ons genieten, en al hel goed verriglen welk wy reeds aen hem' ver schuldigd zyn. M. Carper.tier, pastor te Russignies, is benoemd tot Den derleeuw. Den Senaet is byeengeroepen op dynsdag toekomende, 10 mey, ten twee uren. Eerlang, op later te bepalen dag en uer, zal er in hel grovmtiae! gouvernemenls-hotel te Gend worden overgegaen lot de aen besteding der verbcterings-werkcn uyt te voeren aen de vacrt van Eecloo haer degene der aflossing der Lev. Op dit oogenblik is er te Brussel eene petitie in omloop om aeu de Kamerte verzoeken dat zy liet onderzoek des wetsontwerps tot uytlegging of liever tol vernietiging van het artikel 84 der gemeente-wet, lol eenen anderen ziltyd zou itylstellen. Aen het hoofd dezer petitie staen de namen van M. Delehaeye, oud-voor zitter der Kamer, en M. Eug. Yerhaegen, zoon van den legen- woord iger voorzitter. Een koninglyk besluyt van 2 mey benoemd den heer Roe- giers lol schepene te Oosl-Eecloo. Koninglyke besluyten van zelfde date aenveerden de ont slagen ingediend door de heeren J. D'Huyvetter, zyner bedieningen van burgemeester der stad Eecloo, en van B. Mertens en E. Dauwe, hunner wederzydsche bedieningen van schepenen der zelfde stad. Met hof van appel van Gend, vereenigde kamers, heeft in verhoor van 29 tol den 12 mey de uylspraek uytgesteld in zake der godshuyzen van Leuven en der stichting De Rare. M.de Pelichv-Van Heurne heeft aen den Slandacrd van Brugge eenen brief geschreven, door der.welken hy zyne kiezers bedankt over de herhaelde bewyzen van vertrouwen die zy hem gegeven hebben door hem, gedurende 29 jaren, lol het wetge vend korps te roepen, in hoedanigheyd van lid van liet Kongres en van senaleur. Den achtbaren M. de Pelichy- Van Heurne heeft het spyl te moeten aenkondigen dat, ingezien zynen gevor derden ouderdom, het hem voorlaen onmogelyk geworden is van nog eens de vernieuwing zyns mandaels te aenveerden. Pemen, over eenige dagen door de assisen van Antwerpen ter dood verooideeld, heeft geweygerd in beroep te gaen legen zya vonnis. Hy heelt insgelyks de vorstelyke genade niet willen inroepen- Zaterdag laelst heeft den genoemddn Loaewyk Ellegeers, oud 58 jaren, rondleurder, woonende te St-Nikolaes gepoogd de genoemde Seraphine Brys, zyn huysvrouw te vermoorden, hel slagtoffer, die eeneu hamerslag op haer hoofd ontvangen heeft is naer het hospitael gevoerd. Hel leven is in gevaer. Den pligtigen is op de vlugt. Den 21 mey zal er in het provintiael gouvernemenls-hotel te Antwerpen worden overgegaen tot de openbare aenbesteding voor het bouwen van een ziekenhuys met afhankelykheden te Gheel. Het geld eene onderneming waervan de begrooting 200,000 fr. bedraegt. Hel schynt dat er een groot getal fransche en duylsche koopmans de buylengemeentens rond Charleroy afloopen en er al de beschikbare peerden opkoopen. Men schryft uyt Charleroy, 29 april Gisteren namiddag is er in onze stad eenen persoon aenge- houden in echt zouderlingeoomstandigheden. Het konvoy van Parys stond op het punt van te vertrekken, en reeds had eenen wachter de wachtzalen opengedaen om er de reyzigers te laten uytkomen die den treyn afwachtten, toen eensklaps den persoon waervan er kwestie is, door de venster sprong en een rytuyg binnenvloog. Van zoohaest hy er binnen was, trok hy eenen ponjaerd uyt en bedreygde er mede te slaen al wie lot hem zou poogen te naderen. Den treynwachier hem zyn briefken gevraegd hebbende, antwoordde hy dal hy er geen had en ook geen duyt in 't zak had doch hy bood hem een schoon gouden uerwerk aen om zyne plaels le vervangen. Den slaiie-overslen kwam le naergange, en welhaest kon hy zien dr.t dezen ongelukkigen krankzinnig was. Hy poogde hem lot bedaerdheyd te krvgen en hem zyn wapen te ontnemen onder belofte van hem een briefken te geven. M. Fleury gelukte er aldus 'w om zich den ponjaerd ledoen afgeven welken den armen zinneloozen nog in de hand had, en aensionds maekte men zich van hem meester. De zinneloosheyd die dezen ongelukkigen getroffen heeft, schynt veroorzaekl te zyn door de politieke koorts. Op de vragen die men hem deed om le weten wie hy was, antwoordde hy dat hy den Koning der Belgen was, en dat hy naer Parys ging om den Keyzer der Eranschen te vermoorden en Vrankryk te verlossen hy wilde ook, zegde hy, de Koningin van Engeland en den Koning van Pruysen ter dood brengen. Hy kwam van Marienburg en is 'l om tot Charleroy te geraken dal hy zynen laetsten penning had uyigegeven. Hy had geene hoegenaemde papieren by zich, en zyne kleeding kondigde eenen welstellendeD man aen hy schynt 50 a 55 jaren oud le wezen, en hy ziet er zeer verstandig uyt. Men zal welhaest welen wie hy is. Toen hy door de straten trok om naer de gendarmerie, by M. den prokureur des Konings en naer hel gevang geleyd te worden weende hy en wierp zich herhaelde mael op zyne knien, om eenen aki van goóvruchtigheyd te volbrengen, zegde hy. Hv had ook verscheydene wouden aen zyne handen en hoofd, veroorzaekl door dwarsdoor de venster le springen. Men schryft uyt Charleroy Het geregt heeft een' onderzoek begonnen nopens de daden en gebaerden van den persoon die zich eergisteren in onze statie heeft doen aeuhouden. Stellig is het dat hy krankzinnig is M. deu doctor Sclioenfeld heeft hem bezocht en ondervraegd, en hy is op nieuw onderhoord geworden door MM. deu prokureur des Konings en den instruklie-regter. Al zyne antwoorden, zyne houding, zyne gebaerdeu duyden een» volkomene ziunelossheyd aen. Hy is van franschen oorsprong en heeft zoo het scJiynl, professor geweest le Chimay en in het kollegie van Vervjers. Zyne politieke koorts heeft hem nog niet verlaten, doch zy is wat gestild. Dezen ongelukkigen is het eerste slagtoffer der italiaensche kwestie Metï leest in den North China Ilcrald De missionnarisscn geven le Shang-Haï een dagblad uyt in Chiiieesche lad, dat blad telt reeds 700 geabonneerde». De lezers koopen hel week per week, betalen het in gelde en ieder leest het luyd op. Hel schynt dat onder de plaelselyke nicuwslydingen, het meest de politie-verslagen zyn waerin de Chineezen sraaek vinden. Londen, maendag morgend. 2 mey. By gevolg der gekende kiezingen, beweert de bewarende party 50 zetels gewonnen te hebbeu in de burgteri-e» er maer 10 verloren te hebben. Zy zouden er dus 20 aengewonnen hebben. Üe liberalen zeggen dat de catholyken 24 zetels gewonnen hebben en 12 verloren. PROKLAMATIE VAN DEN KEYZER DER FRANSCHEN. Ooslenryk, door zvn leger op het grondgebied des Konings van Sardiniën omen bondgenoot, te doen rukken, verklaert ons den oorlog. Het schend aldus de iraktnten en de regtveerdigheyd, en bedrejgt onze grenzen. Al .de groote mogendheden hebben tegen dezen nen\al geprotesteerd. Piemnnt de voorwoorden aenveerd hebbende d;e den vreda moesten ver- zekoren. vraegt inonzich welke de rede moge wezen van zulken sehielykcn inval.'T is dat Ooslenryk de zaken zooverre gebragl heeft, dat hét do behoefie ge\oeld van zyne heerschappy uyt te strekken tot nen de Alp'*n, of 11alien tc laten vry worden tot aen de Adrialisohe zee, want in dit land is allen hoek grond die tot hier toe onafhankeljk gebleven is, voor zyn gezag een wezenllyk gevaer. Tot hiertoe is de gematighevd het rigtsnoer myns gedrags geweest, thans word het geweld myne eerste pligt. Dat Vrankryk onbeschroomd de wapen9 opvatte in het aenschvn van Europa. Ik wil vau geene overheersching, maer ik wil myne vaderlandse!)© en op de overlevering gegronde slaetkunde zonder zwakheyd band haven, Ik onderhoud de traktaten op voorwaerde dat men ze tegen rov niet zal schenden. Ik eerbiedig het grondgebied en de regteri der onzvdige mogendheden, maer ik belyde hoogclyks myne samenneyging voor een volk, welks geschiedenis zich met de onze onderniengt en dat onder da vremde onderdrukking ligt te zuchten. Vrankryk heeft zynen haet doen blykea tegen de regcringslooslievd het heeft my een steik genoeg gezag willen geven om lot magleloosh'eyd te brengen de aanstokers der wanorde en de onverbeterlyke mannen dier oude partyen welke men gestadig met onze vyande» ziet verdragen, doch het heeft daerom zyne beschavende rol niet afgeslaen. De nutuerlyko bondgenooten van Vrankryk zyn ahyd diegene geweest welke de verbete ring des menschdoms herlnngen, en waaneer Vrankryk het zweerd trekt, is het geenszins om te overbeerschen maer om vry le" maken. Het doelwit van dezen oorlog is dus om llalien aen hem zelve terug te geven, en niet om hel te doen veranderen van meester, en wy zullen aen onze grenzen een bevriende volk hebben, dat ons zyne onafhankelykheyd zal verschul digd zyn. Wy gaen naer Italien de wanorde niet in 't werk steken noch het gezag ontstellen van den 11. Vader, welken wy op zynon troon teruggeplaet9t hebben maer wy gaen het ontrekken aen dien vremden dwang die over gensch het Schiereyland drukt, wv gaen'medewerken om er rust en orde te vestigen op de voldane weliige belangen. Eyndelyk, wy gaen op dien klassieken bodem, door zooveel zegepralen verheerlykt, de voetstappen onzer vader n terugvinden. Gave God dat wy hunner weordig zyn Ik ga my weldra aen het hoofd des legers stellen Ik laet in Vrankryk de Keyzerin en mynen zoon. Geholpen door de ondervinding en de kennissen van den laetsten broeder des Kevzers, zal zy zich ter hoogte harer zending welen te tooncn. Ik vertrouw hen toe aen de dapperheyd des legers dat in Vrankryk blyft om over onze grenzen te waken en onze haerdsteden te beschermen. Ik vertrouw hen toe aen de vaderlandsgezindheyd der nationale wacht. Ik vertrouw hen toe aen gansch het volk, dat hen met die liefde en verknochlheyd omringt waervan ik eiken dag zoo menigvuldige bewyzen ontvang. Dus moeden eendragt ons land gaet nog eens aen de wereld loonen dat het niet onlaeid is. De Voorzieuigheyd zal onze poogingen zegenen want voor Gods oogen is zy heylig, de zaek die gesteund is op de regtdeerdigheyd, de menschelykheyd, de liefde voor vaderland en onafhnnkelykheyd Zie hier letlerlyk de proclamatie van Viclor-Emmanuel, koning van Sardinien, aeu de troepen gerigt Soldaten Oostenryk dat, op onze grenzen, zyne legers byeentrekt en dreygt ons grondgebied te overweldigen, omdat hier de vryheyd heerschi met ordeomdat hier niet het geweld, maer de eendragt en de liefde tusschen volk en koning regeren. Omdat de smertkreten van hel verdrukte llaliên hier weêrklauk vinden, durft Oostenryk ons gebieden, aen ons, die enkel gewapend zyn voor de verde diging, van de wapens r.eér te leggen en zich aen zyne genade over te geven Dat beledigend bevel moest het anlwoord bekomen dat het verdient; ik heb liet met minachting verstoolen. Soldalen, ik geef er uw aendeeel van, zeker zynde dat gy u beledigd gevoelt als men uwen koning en de natie beledigt.'De aenkondiging welke ik u doe, is eene oorlogsverklaring. Te wapen Soldalen Gy zult u tegenover eenen vyand bevinden, die niet nieuw voor u ismaer die dapper en afgerigt, gy toch vreesi de ver- gelyking niet, gy kuul u beroemen op de dagen van Goito, Pas- tengo, Santo Lucia, Somma-Compagna, Custosa zelfs, waer slechts vier brigaden, gedurende dry dagen gevochten hebben met vvf legerkorpsen. Ik zal uw opperhoofd zyn. Wy hebben elkander reeds op. verschillige oogenblikken leeren kenneneen gedeelte van u en ik, streden in de brandende woeling, naest onzen grootmoedigen vader, en daer heb ik met trolschheyd uwe dapperheyd be wonderd. Op het veld van eer en van glorie, zult gy, ik ben er zeker van, uwe befaenulheyd van dapperheyd behouden, vergrooten zelfs. Gy zult voor kameraden hebben, 'die stoutmoedige soldaten van Vrankryk, overwinnaers in zoo veel schitterende gevechten- en wier wapenbroeders gy waert op de Tchernaia en die Napoleon 111, dien men overal vind waer eene regtveerdige zaek te ver dedigen valt, edelmoediglyk en in talryke bataiïlons, ter onzer hulp zend. Vooruyt dan, vertrouwend op de victorie en versiert, met versch geplukte laurieren uwe vlagg die vla, welke, met hare dry kleuren en met de uylgezochte jongelingschap van alle kanten van Italiën toegesneld en onder hare ploeyen geschaerd is, toontae» dat gy voor taek hebt de onafhanglvkheyd van Ilalië», dat reglveerdig en heylig werk, 'twelk uwen oorlogskreet zal zyn. PROKLAMATIE VAN DEN KEYZER VAN OOSTENRYK Weenen, vrydag 29 april. Den Keyzer heeft de volkeren van Oostenryk een manifest toe- gestuerd <r Ik heb, zegt Franz-Joseph, myn trouw en dapper leger bevel gegeven om een eynde te stellen aen den onophoudelyken hoon sinls een aenlal jaren door Sardiniën, onzen gebuer, aen de regleu myuer kroon en het door God vertrouwde keyzerryk aen- gedaen. Ondanks de edelmoedighevd en de bedaerdheyd gedurende tien jaren door Oostenryk geloond, is de vyandelykheyd van Pië- mont onlangs tot het uytersle toegenomen. De diplomatische onderhandelingen, tot ontwapening van Sardiniën aengewend, mislukt zynde, zoo is den toevlugt tolde wapens onvermydelyk gevonden. Den Keyzer schetst in hertroerende bewoordingen de rampen des oorlogs, maer hel hert van deu monark is moeten slilzwygend blyven als eer en pligt gebieden, als aen de grenzen eenen aenzienlyken vyand staet, samengespannen met de party der algemeene omverrewerping en opent'.yk het ontwerp koesterende van zich meester te maken van 'i grondgebied welk Ooslenryk in Italiën bezit. Tot ondersteuning van dien vyand stelt den souvereyn van Vrankryk zyne troepen vooruyt, onder nietige voorwendsels en zich, in slrvd met het volkenrcgl, bemocyende met de zaken van het italiaensche schiereyland. Verscheydene afdeelingon zvner troepen zyn reeds over de grenzen van Sardinien gerukt. Na eenen warmen oproep van OoslenryR's vaderlandsliefde, sluyt de proklainalie als volgt Wy verhopen niet te zullen alleen staen in deze worsteling. Den bodent waerop wy gaen stryden is ook met 't bloed onzer duytsche broeders besproeyd geweest't is een bolwerk voor hem, en lot heden is hel als zoodanig beschouwd geweest. Daer is het dal Duytschland's arglistige vyanden vooreerst hunne poogingen begonnen hebben als het de verdelging van Duytschland's magt gold. Het gevoel van dit gevaer leeft heden nog in alle duylsche herten, in de hul even als'op den troon, van de eene grens tot de andere. Ik spreek als vorst behoorende lot den Duytschen Bond als ik alle aendaebt op het gemeenschappelyk gevaer inroep en als ik de roemvolle dagen herinner, waerop Europa zvne verlossing dankte aen Duytschland's wapenopvatting Stryden wy met God voor ons vaderland.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2