ZONDAG 15 MEY 1859. Vertrekuren uyt de Statie Aelst MER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 14 Mey 1859. Ben oorlog beoordeeld Fransche Earner. in de Leest verder Wat word er in Belgiën gedaen? Wat moet er gedaen worden Eeuderm. 5-35 8-30 9 35 1*2-30 3-05 6-00 n. Lokerea 5 35 8 30 12-30 6-0(1 «.-00. Brussel 7-45 9-30 11-00 3-00 5-30 8-10. Ittech. Brirs. Auiw. 5-35 8-3' 9-35 3-('5 6-00 LeuvThien Ltryk 5 358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruvën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-25—12-20—2-50—3-05—6-00—8-05 BR Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3 05 -6-00 le klas langs Dendermonde. Kortryk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-20 2-50 3-05 - 6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-20— 0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-452-155-°0»-s Bergen, Quievrain 7-45 —0 002-15 5-20 Te lede staen al de konvoys. Te idecem staen dete vertrekkende van Ath 6-30 10-» -4-20 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-13—2-40— 5-45. Slaen te gysegem stil al de konvoys nytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 3Ü> des morgens en »-U(l 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santrfrcfn d* vertrekken nvt Ath 6-30 10 00 's morg. 0-0 en 4-20 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. VAN LOKEREN NAFR Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30 »-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6 50 9-25 3-00n-». VAN (TH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-»4-20•-». Geera idsb-rgen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-»4-20»-». Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 ll) 4-20 »-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-20 VAN GEND ÏVAER Audenaerde, 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8 45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN R «l'SSKL »AER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-(5—"-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1. Aelst) 7 15 7-55 1-1' 5 »- I M-*h A 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 - 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Ncoyt heeft een geschil meer verwondering gebaerd dan •tien oorlog, die thans in gang is. Eenen oorlog heeft altyd eene oorzaek of eene reden 't zy goede of slechte. Wat dezen oorlog beireft, elkeen vraegt welke er de oorzaek of reden van is, en daerby is geheel Europa er tegen, niemand keurt denzei ven goed ten zy de aen blazers van wanorde en plundering, de fortuynzoekers, de liberaters-jacobynen van dezen tyd, die hopen in troebel water te zuilen konnen visschen. In Vrankryk zelfs ontmoet dezen oorlog niets anders dan tegenzin, in de wetgevende Kamers zoo wel als in 't gouvernement verklaert men er zich tegen. Byna geheel het ministerie is veranderd geworden, de gouver nementele hoofdmannen hebben zich verwyderd, omdat zy den oorlog niet goedkeurden, de algeveerdigden des volks, die moedig genoeg geweest zyn zich rond uyt te verklaren, hebben zich vyandig aen den oorlog getoond. Het is te betreuren dat den Keyzer, die zoo veel goed gedaen en nog meer kwaed belet heeft, die tot nu toe alles zoo wys en voorzigtigiyk beleyd heeft, die, om zoo lo spréken, de maetschappy gered heeft, thans niet klaerder ziet noch de rampzalige gevolgen beseft, welke dezen ontzettenden reuzenstryd zou konnen naer zich slepen Ziet hier, geëerde lezers, een deel der debatten, welke in de fransche kamer, ter gelegenheyd van den oorlog, hebben plaels gehad M. DEN BURGGRAEF. A. LEMERCIER vreest dat de omstandigheden sneller zullen voornytgaen dan de be- velen, die uyt Vrankryk zulien komen; en om teenemael gerust gesteld te zyn; zou hy wenschen te hooren ver- klaren dat het gouvernement van den Keyzer alle rioo- dige maetregels genomen heeft, om do veyligheyd van den H. Vader voor het tegenwoordige, en de onafhang- lykheyd van den H. Stoel voor het toekomende te waer- borgen. M. BAROCIIE, PRESIDENT, verhaest zich aen den voorgaenden redenaer te antwoorden en verklaert dat het gouvernement alle noodiqe maetregels zal nemen om de veyligheyd en de onafhanglykheyd van den li. Vader in midden der beroertenloaervan Italiën het tooneel gaet zynte verzekeren. M. DEN BURGGRAEF DELATOUR bedankt den Pre- sident over de verzekering die hy komt te geven. M. Delatour NEEMT ER AKTE VAN, en durft borge blyven voor de levendige dankbaerhevd welke deze woorden zullen verwekken by de bevolkingen van Bretagne. Deze rekenen en betrouwen op de cdelmoe- dige inzigten van den Keyzer, die verklaert heeft dat hy Bretagne beminde omdat het calholyk, koningsgezind en soldaet is. Maer, zegt den redenaer, op liet oogenblik dat onze troepen in veldtocht gaen, is den kostelyksten onderpand van gerustheyd voor die zoo calholvke be ft volkingen haer te zeggen dat, welkdanig ook de ver- wikkelingen van den oorlog mogen wezen, de soldaten van Vrankryk berevd zyn het Pausdom door alle moge- lyke opofferingen te ondersteunen, omdat het schan- delyk en lafhertig zou zyn niet alle stoffelyk belang te slagtoffereii voor zyn geweten en voor zyn geloof. Het is niet min nnodig, zoo gaet den redenaer voort, voor de weerdigheyd van het fransch vaendelop de <i stelligste wyze te logenstraffen alle verbond met de revo- tr lutie, en hy hoopt lat Vrankryk zyn vaendel niet zal laten wapperen nevens het vaendel der revolutionnaire benden. Den spreker kan niet gelooven dat den zoo edelen en vlekkeloozen degen van Vrankryk ooyt kan verbroederen met den degen van eenen Garibaldi ln die revolution- naire benden ziel hy, geene geallieerden, maer vyanden, die gevaerlyk zyn voor de Europasche orde en byzon- derlyk voor Italiën. M. PLICllON. Vraegt aen 't gouvernement waerom men oorlog voert en welken oorlog men gaet voeren Hy vraegt of het eenen revolutionnairen of eenen poli- tieken oorlog is? Of het deuytdryving der Ooslenrykers, de onafhanglykheyd, de eenheyd of de samenspanning van Italiën zal zvn Indien den oorlog slechts eene worsteling is van Vrankryk en Piemont tegen Oostenryk, nog aenziet ze den spreker als eene zeer ernstige zaek. Hy ziet niet welke waerborg men kan hebben tegen het onbekende, I 't welk allen oorlog in zynen schoot verbergt. Volgens den redenaer, is 't niet alleen de uytwendige veyligheyd die zou konnen gevaer loopen, maer ook de inwendige a veyligheyd des lands. Men Kan niet revolutionnaire zyn in Italiën en conservatrur blyven in Vrankryk en te Hoornen. a Men blaest den revolutionnairen geest in een punt niet aen zonder dat hy zich niet in al de andere punten ontwaekt. M. DE LA SIZERANNE zal voor het wetsontwerp a ten voordeele des oorlogs stemmen, maer met het ge- dacht dat het niet ten voordeele der revolutionnaire denkbeelden is dat het bloed van Vrankryk gaet vergo- ten worden. Hy zal stemmen met het geheugen dier vastberadene conservateurspolitiek, van welke den lvev- zer, sedert tien jaren, geen oogenblik afgeweken is in al de revolutionnaire neygingen die zich opgedaen hebben, a Hy zal eyndelyk voor het wetsontwerp stemmen, omdat ft hy nooyt zal gelooven dat den Souvereyn, die de wan- orde en de regeringsloosheyd heeft doen terngdeynzen a in zyn eygen land, die het princiep van gezag ten vollen hersteld heeft, en die, om hem eene knoddige en geluk- <x kige uytdrukking te ontleenen, in Vrankryk de pvramide op haer voetstuk herplaetst heelt, dezelve op een ander ander zou Willen om vérre werpen... En deze woorden uytsprekende, gelooft den redenaer den getrouwen tolk van het meestendeel zyner ambtgenoten te wezen. DEN GENERAEL LEBRETÓN, ondersteunt 't geen a den vorigerj,spreker komt te zeggen en hoopt ook dat het noch veroveringsoorlog noch revolutionnairen oorlog zyn zal. Men ziet dus dat de zaek van den 'neyligen Vader de zaek is van het calholyk Vrankryk, het is troostelyk te zien, in 't midden eener zqo dolzinnige secte, die gedurig hare kokende gal tegen den calholyken godsdienst uytbraekt, met welken iever dezens kinderen zich opofferen voor de verdediging van den paus, en aldus alle gelegenheden waernemen om de goddelooze lasteringen, de eerlooze leugens te verslooten, die door de vyanden der H. Kerk onophoudelyk tegen Roomen en het bestuer van den paus worden uylgestroeyd. Ziet hier hoe eenen anderen franschen afgeveerdigden zich nopens Roomen uytdrukt VVy verhopen dal er thans niemand zal zyn die tegen a den Paus zou willen in opstand komen, noch eenig europeesch gouvernement, noch de revolutie zelve. Maer (t moesten er menschen gevonden worden roekeloos genoeg om zich met zulke heyligschendery te bezoedelen, de fransche Catholyken zouden zich rond den Vader der Geloovigen scharen, om hem een schild te maken van hunne borsten en om hem het lydelyk koningrijk te waer- borgendat de Voorzienigheyd hem verleend heeft om zyne onafhanglykheyd in de uytoeffening van zyn geestelijk gezag te verzekeren. Men ziet met vertroGS'ing dat den goeden geest van eerbied voor den catholyken godsdienst ook in 't fransch leger heerscht. Ten dien opzigte leest men in den Cattolico dagblad van Genua Het is met genogen dat wy een feyt bestatigen 't welk aen de hier door de stad trekkende fransche troepen tot groote eer strekt. Soldaten van een bataillon gezegd de Turcos hebben verteld aen persoonen, die hun gingen bezoeken, dat men hun aengeboden had ze in eene kerk te kamperen en dat hunnen bataillonsoversten geantwoord had Wy gaen naer de kerk om te bidden en niet om te slapenEn wat gebeurde er De soldaten hebben onder den blooten hemel gekampeerd Md zulke gevoelens bezield zyn, is treffelyk, is edel moedig, is groot, en dient tot les aen de liberale schreeu wers, die peyzen dat zy felle mannen zyn, als zy tegen den godsdienst, tegen de Kerk of tegen de priesters durven uytvallen en de beest spelen. Op het oogenblik dat gplieel Europa zoo ernstig bedreygd word in vuer en vlam te schieten, op bet oogenblik dat'de bevolkingen van alle Staten zich het best zouden moeien verstaen en in de voimaektste eendragt leven, wat 'doet onze liberaters-party Zy gebruykt al hare dwjngelandy om de Calholyken te verdrukken en al de vryheden te vernietigen die hun door de grondwet gewaerborgd zyn, aen haren partyhaet viert zy den vollen teugel, de ver bittering hitst zy gedurig moei' en meer aen, met een woord, zy wilt den doodklop aen de conservateurs toebrengen, dan zelfs wanneer de grootste, de kostelyksle belangen des lands dringendst vereysschen dat de Nationale leus, Een dragt maelct mugt, bewerkstelligd worde, om 'l vaderland, tegen alle gevaren te beveyligen. Als men eene zitting der kamer by woont, zou men zeggen dat men zich in de Conventie van 1792 bevind men be- raedslaegt niet, biet eene redevoering, niet eene opmencisg word in aendacht genomen; het ministerie, eensgezind met de liberatersparty, smeed reactiennaire wetten tegen de gods- dienslvryheyd, en zich in eene duyvelsche sprakelooshevd dompelende, zoekt het niels anders dandie wetten te doen stemmen, zich overigens zoo min met de regtg-rzyde en met het land bekreunende als met het jaer 174U dat vóorby is.../ Het is aldus dat het liberael despotismus ons al wederom, door eene ongehoorde stemming, eene onzer kostelykste vryhedendeze van liefdadige werken te doen komt onlrooven. Beschaemd van openlvk eene constitutionnele vryheyd te vernietigen, neemt de liberatersparty gezamentlyk met bet ministerie toevlugt tot eenen verfoeyelyken list maer in eenen nieuwen put moetende vallen én "ziende dat het onmogelyk is dien val te vermydenvernietigt de liberatersparty op de dwingelandigste wyze den geest der schikking van art. 28 der grondwet, met riamelyk GEZAGS- HALVE eene wet uyt te leggen daer waer zulks onnoodig was, daer waer de regtbanken en geregtshovcn niet in oneenigheyd waren, en waer het beroep tot liooger geregl; niet uytgeput was. De nieuwe wetsuytleggingdie de meerderhevd der kamer komt le stemmen, vernietigt de vryheyd van Hefdadiglievd, zy bedrevgt ons niet met liet fransch stelsel, heden door de rede van 't bestuer en van de maelschappelyke rede zelve verzacht in den zin der godsdienst- en liefdadigheyds- vryheyd, maer die uytlegging bedreygt ons met het stelsel van het Jacobynsch directorium en" dit wel in de volbeyd der fanatiekste onverdraegzaemheyd. Dat men dit wel begrype, zegt den Ami de VOrdre, al de wetten der revolutie zyn gerigt geworden tegen de Kerk, tegen de Kerk in geheel de uytgestreklhevd barer herael- sche eygenschappen en barer goddelvke zending de Vereeniging, het Onderwys, de Liefdadigkeyd. Die wetten bestaen nog, wy weten het. Maer door de wereidsche wetenschap veroordeeld, zyn er haer in de toepassing goede wyzigingen toegebragl. Men herleze de artikels van de liberale schryvers MM. Sainl-Marc de Girardin en Guizot over M. Nothombs wets ontwerp op de liefdadigheyd, en men zal niet bevinden dat die twee liberalen, van welke eenen bovendien protes tant is, voorde letter der revolutiounaire wetten zyn blyven staen. Integendeel zy hebben de liefdadigheydsvryhevd begrepen en verdedigd, jnyst gelyk dit groot princiep begrepen eo toegepast was in het omwerp van M. Nothomb. De stemming van 7 Mey heeft ons dan doen terugkeeren tot het Directorium der Sansculotten, tot de revolutie van 1792. Noodlottige stemming, tvrannitke stemming, die langs om noodlottige!' en ty.-annieker word, naer mate men er de loosheyd en het godsdiensthatend fanatismus van over weegt en doorgrond. Na deze stemming, is de godsdienstvryheyd niet meer ongeschonden. Hoe zou zy niet gedeeltelyk" verloren zyn vermits de liefdadigheyd eene wezenlykë eygensohap is, der nauwste godsdienstige pligten, derzelver vrye uvlbrev- ding belemmeren, is wezenlvk de gewetens treffen in hunne liefste en zoetste overtuygingen. Men treft luer geene party maer dc groote klas der armen en onterfden dezer wereld, Men dwingt de burgers verkeerde middelen te zoeken om hunne ingevingen te volgen en aen een onaennemelyk jok te ontsnappen. Men vernietigt de constitu tionnele r eg ten7nen veracht de teeerdigheyd der openbare magten, men werpt naer 't gezigt van 't regterlyk gezag een politiek vonnis, waerdoor de regten der magistratuer onder d<- voeten getrappeld worden. Eyndelyk de arglistige kwaedaerdigheyd der liberalen gaei zoo verre, dat zy aen eene gansch nieuwe wet een i

De Denderbode | 1859 | | pagina 1