Wie zou dat gelooven Zy weten niet wat zy doen. uytleggings karakter komt geven, om die wet des noods terugwerkend te konnen maken, dit is ie zeggen dat die wet niet alleen beschikt over het tegenwoordige en- liet toekomende, maer zelfs over het verledeneWet dan zonder regtzinnigheyd, werk van arglist zoo wel als van dwingelandy, waerlegen de natie op eene wettige wyze moet opslaen om het onder den magtigen volksvloek te verpletteren. Willen de Belgen niet blyven zien dat hunne vryheden, hunne constilutionnele regten, hunue gewetens voortdurend overgeesseld en overzweept worden zy moeten eenen algemeenen kreet van veroordeeling uyt de vier hoeken van 't land doen opslygen, dat zy naer den senaet de petitie zenden die wy over eenige weken afkondigden gelyk vele parochiën reeds gedaen hebben, dat die petitiën van alle kantPn komen toegeregend, en den senaet zal zyne magt moeten gebruyken om die wetten van partygeest en schande te vernietigen. Dit is den eenigsten middel, maer hy moet algemeen gebruykt worden om een goed uytwerksel te hebben. Aèn 't werk dan, Belgen, aen 't werk moedige Vader landers, gy byzonderlyk die de zaek verstaet, steekt de petitiën in gang, laet ze teekenen door groot en kleyn, door arm en ryk, want allen hebben belang dat dit schandelyk verdrukkingslel een eynde neme. Werkt gy niet, hel zal langsom slechter gaen, want eyndelyk zal de liberale dwingelandy u zoodanig verpletteren, dat gy al de eygenschappen van een vry volk zult verloren hebben. Ja, wie zou gelooven dat het Verbond van Aelst zich durft veroorloven aen de calholyke drukpers de gemaligheyd, de beleefuheyd, en de onthouding van alle vvandelyke woor den tegen het fransch gouvernement voor te schryven Dit schandblad gaet nog verder het durft de catholyke dagbladen grove beledigingen en vuyge smaedwoorden naer 't hoofd werpen omdat zy den italiaenschen oorlog niet genegen zyn, en gevolgelyk de handelwyze van Keyzer Napoleon afkeurenZiet hier wat het Verbond schryft: <i Alle dagen verdubbelt de geweldigheid der aenrandingen a breken de hartstogtcn met meer ongesluimigheid los. Het Journal de Bruxelles. de Bien Public, de Gazette de Liége en de andere tolken van .die party geven lucht aen hunne woede tegen een naburig gouvernementin bewoordingen die wy niet willen herhalen. Eene brandende ademing schynt over die drukpers te hebben geblazen en in de oordeelingskracht der genen die ze bestierende allereerste beginselen der voorzigligheid vernietigd te hebben. O gy partydigen valschaerd hoe is de pen tusschen uwe vingers niet verbrand als gy deze onbeschofte schyn- heyligheyd, deze allerwalgelykste dobbelhertigheyd neêr- schreel't hebt gy al vergeten dat gy zelf tot over eenige weken de rol gespeeld hebt die gy nu in andere dagbladen ten onregte durft laken Hebt gy al vergeten wat halelyke smuedredenswat comprometlerende aentygingen wat schandvolle lasteringen, wat verfoeyelvke beledigingen gy, gedurende versehevdene jaren, niet opgehouden hebt naer 't hoofd van den Keyzer te smyten Hebt gy al vergeten dat wy u daervoor meer dan eens door den hekel gelrok ken hebben, omdat al die schandelykheden een wezenlyk gevaer voor Belgiën opleverden Indien gy dit alles ver geten hebt, onderzoekt uwe verledene Nrs en dun, als gy nog blozón kunt, zal uwe vuyge tronie met het schaemrood overdekt worden en zult gy zelf moeten bekennen dat gy den grootsten laffaerd van geheci Belgiën zyt. Doch weet gy wat wv u te zeggen hebben, Verbond Zie hier houd uwe goede vermaningen voor u zeiven, indien gy goede lessen te geven hebt, ziet dat gy ze zelf eerst in pratyk stelt, en weei, voor het overige, dat hypo crieten en valschaërds met regt beneden het schuym der samenleving gerekend worden. Indien Napoleon* moest weten dat hy eenen verdediger heeft in eenen kwant gelyk gy, hy zou misschien wel in staet zyn ons daervoor den oorlog te verklaren, ingezien de zoo onbelwistelyke als uytgeslrekte schande hem hierdoor aengedaen. 'Dezen oorlog zou, ons dunkens, regtveerdiger zyn dan dien tegen öostenryk. Konfrater, roert in dit potteken niet meer, laet het slille- kens gedekt, want wy hebben eene te goede memorie om u straffeloos die schandalige rol te laten spelen. De vryheyd van liefdadigheyd is vernietigd De wet die den oproer van mey 1857 voltrekt, is zater dag door de meerdorheyd der kassysteenen aenveerd 52 stemmen tegen 34 hebben beslist dat men in België de vryheyd niet meer heeft van goed te doen aen den armen Zy hebben ook beslist dat de wet een terugwerkende uytwerksel hebben zal:'tis te zeggen, dat men dezelve zal mogen loepassen aen hel verledene. Onze hoop is nu in den Senaet. Dat er dan van alle kanten petitie») aen den Senaet gezonden worden om de verwerpieg der rampzalige wet Ie vragen Geenen uvlstel Spoedig moet die betooging geschieden. Het model van peti tie dat wy in oen vorig iV hebben medegedeeld, is goed, dat menhet overal uylschryve en met bandteekens bekleed e. Den Moniteur van gisteren kondigde in zyn officieel «Tedeelte hel volgende bcrigt af n België is de grondbeginselen des kongres van Parys van 16 april 1856 bygetreden. Deze bytreding is afgekondigd geweest in den beïgisehen Monitor van 8 juny 1 ho6. Den koophandel word verwittigd dat er desopzigte onder- ri<Hingen toegezonden zyn aen de regterlyke, zee-en krygs- overheden. Allen persoon aen de wetten des ryks onderworpen, die zee-bewapeningen zou doen of er aendcelnemen, of wel die akten zou daerstellen tegenslrydig aen de verpliglingen der onzydigheyd, zou zich blootstellen, van dm eenen kant, by den vremden als zeesehuvmer behandeld te worden en, van den anderen, voor de belgischeregtbanken vervolgd te wor den volgens gansch de strengheyd der wetten. Ziehier de namen der leden van de Vertegenwoordigers- Kamer, welke in de zitting van zaterdag laeist, gestemd hebben VOOR de wet die de vryheyd van liefdadigheyd vernietigt MM. Jacquemyns, J. Jouret, M. Jourel, Lange, Laubry, Ch. Lebeau, .1. Lebeau, Lelièvre, Lesoine, Loos, Manilius, Mascart, Muller, Nélis, Neyt, Urban, Orts, Pierre, Pirmez, Pirson, Prévinaire, Kogier, Sabatier, Saeyman, Savart, Tesch, Thiéfïy, A. Van den Peereboom, E. Van den Peereboom, Van der Stichelen, Van lseghem, Van Leeui- poel, Vervoort, Wala, Allard, Ansiau, Coppieters, Dautrebande, de Baillet-Latour, De Bast, De Boe; De Breyne, De Bronkart, II, De Brouckere, Dechentinnes, Detré, De Lexliy, Deliège, De Luesemans, De Moor, De Paul, Devaux, De Vrière, d'Hoffschinidt, Dolez, Dubus, Frère-Orban, A. Goblet, L.Goblet, Godin, Grosfils en Verhaegen. Hebben er TEGEN gestemd MM. Janssens, Julliot, Landeloos, le Bailly de Tilleghem, Magherman, Moneheur, Noteltiers, Kodenbach, Tack, Thienpont, Van den Branden deBeeth, Van der Donckt, Van Overloop, Van Benynghe, Vermeire, Verwilghen, Vilain Xllll, Coomans, De Decker, de la Coste, De Liedekerke, de Man d'Attenrode, de Mérode-Westerloo, de Muelenaere, De Naeyer, de Pittenrs-Hiégaerts, de Ruddere, Desmasières, Desmedt, de Terbecq, de Theux, B. Dumorlier 11. Dumoitier en d' Ursel. M. De Renesse heeft zich onthouden. De Vertegenwoordigers-Kamer heeft in hare zitting van dynsdag aengenomen 1° het buylengewoon krediet van 9 millioen fr. voor het oorlogs-deparlement 2° het wetsontwerp om aen Mev. wed. Rumont een pensioen te verleenen, en o° een krediet van 25,000 fr. voor In t departement des inwendige, om de wetenschappelyke verzamelingen van den professor Dumonl le koopen. De Kamer heeft vervolgens de verslagen acnhoord over ver- scheydene petitiën. De volgende inlichtingen zyn ons uyt Ninove toegezonden Wy zien er met hel meeste genoegen in dat de Conservaieurs van liet kanion Ninove hunnen keus hebben laten vallen op Al. Cl». Van Steenberghe-De Coeti om heni als kandidaet yoor de provinciale kiezing voor te dragen. Deze kandidaluer juychen wy uyt ganscher. herlen loe en porren onze vrienden van het kanion aen dezelve wel te bewerken, opdat den zegepiael vau M. Van .Si een berg he groot zy en eene prolestalie tegen bel ontëerend jok, 't welk thans op Ninove drukt en dit sledeken zoo droevig vennaeid gemaekt heeft. Heeft de liberatersparty gemeend slim te zyn met niet voor den dag te komen met eenen walgelyken schandkerel, die door alle treffelyke menschen verfoeyd en door het gouvernement zelf, hoe leeg het ook gedaeld zy, met veronlweerdiging veistooten word, gy behoort haer te loonen, kiezers, dal zy toch niet slim genoeg geweest is om u by den neus te leyden. Het is hier eene kwestie van princiep en niet eene van persoonen en daeroin is 't eene pligt voor allen waren Catholykeu uyt al zyne krachten legen de liberatersparty te werken. In groote gelyk in kleyne kiezingen moeten de Catholyken zich vereenigd loonen en, in het punt van eendragt de liberaters volgen. Doen zy dit, en dacrop hebben wy alle regt van te rekenen, want het kanion Ninove is een kauton welk altyd in de groote kiezingen eenen zoo voorireflelyken doorslag ten vooiiieele der goede party geeft, doen zy dit, zeggen wy, eene groote zaek zal beslist zyn. Op dan, kiezers van Ninove en omliggende, moed en eendragt, ▼astberadenheyd en zelfsopolferiug, uwo taek is gewigtig 'en verdiept uwe ernstige aendacht. Zie hier de inlichtingen wanof kwestie KIEZING TE NINOVE. De Provinciale kieiers van heide denkwyzen, lyn zondag ïaest te Ninove byeen gewepst om elk eenpn kandidaet voor de aenstaende kiezing, in vervanging van wylentfa. Th. Eliaert, aen te wyzen. De bewarende party heeft M. Van Steenbergho-De Coen, die in 1856 de vernieuwing zyns inandaets geweigerd had, als kandidaet aengenomen. Den keus der liberalen is op M. De Winter advocaet en burgemeester te Denderhaulem gevallen. Beide kandidaten zyn in hun kanton genoeg gekend om eene vergelvking tussctien hunne wederzydsche verdiensten overtollig le achten nochtans zal hel niet ongepast zyn eenen list der Ninofsohe liberalen, om de kiezers van Denderleeuw, Idderghem, Denderhaulem, Oullre, Nederhassell en Aspelaer le misleiden aen den dag te brengen. Van zondag laest riepen hunne belhamels in alle herbergen en op alle hoeken der straten uit dat, indien Al. De Winter gekozen is, hy met den liberalen invlord van het Provineiael besluer, seffens de kalscide van Denderleeuw op Denderhaulem zal bekomen De tydsomslandi,«heden in den diukkenden geldkrisis die alle gouver nementen doen sidderen, laten weinig hoop dien steenweg welhaest te zien daerstellen, maer als hy zal gemaekt worden, zal hy toch geen perel aen de kroon van Al. De Winter vermeerderen. Om dit le bewyzeu, behoeven wy slechts eenige woorden uit de procesverbalen der zittingen van den Provincialen Raed over te scliryxen a Zitting van 10 July 1855 Er word lezing gegeven van eenen voorstel van AI. Van Steenherghe op dat de raed zyne bestendige deputatie zon a lasten, by hel gouvernement aen «e dringen tot het uitvoeren des b ontwerps. eener kalseide van Iddergem naer Herzcle en Sotteghem a laHgs Denderhaulem enz. (Dezen steenweg moest non de statie van Denderleeuw beginnen.) Dezen voorstel, door deszdfs opsteller ontwikkeld, wordt na de vierde kommissie vrrzonden. Zitting van 12 July a De vierde kommissie stelt voor de bestendige a deputatie te lasten de nnodigc voetstappen te doen om «dit ontwerp a ten uitvoer te brengen enz. o Deze eisschen worden door den Raed aengenomen. Door liet toedoen van onzen achtbaren vertegenwoordiger AI. De Naeyer, zyn de plans en studiën van dezen kalseiweg ten koste ven het gouver nement gemaekt, dcstelfs voltrekking zal van de tydsomstandigheden on uiet vau den ket s eens provineiael raedslids afhangen. Zoogenoemde liberalen roepen en hebreeuwen in de herbergen' Leve Italiënen zy weien niet dal in 1815, het koningryk Lombardo-Venelie gegeven is geweest aen Öostenryk IN VER- VA NGING VAN BELGIËN. Ja, lieeren, vergeel liet nietindien Öostenryk Lombardo- Yenetië niet had gehad, hel zoude geheerscht hebben te Brussel, en de Croaten zouden nu de wacht houden aen de deuren van hel paleys eens Aerlsherlogs. Dit is hisioris, en historie van gisteren. Gy kent ze niet, en gy kont ze niet kennen Uwe meesters, hebben le veel werk melde onderzoeken waer Karel-den-Grooten geboren wrerd en hoe de leenheeren hunne Laten behandelden in de midden-ecuwen maer gy weet niet hoeveel hel tegenwoordige gekost heeft aen uwe vaderen. 'T is daerom dal gy zoo onbezonnen, zoo onvoor- ziglig te werk gaet. Gy heldert hemelhoog hel schimpschrift op, getiteld Roomsche kwestie, welk zei eren franschman About (1) in hel licht komt te geven eenen boek waervan bel genoeg ware den titel te veranderen om het toepasselyk le inaken op het tegenwoordige Vrankryk; eenen boek ■waerir», den Paus van Hoornen enden Keyzer van Öostenryk op elke bladzyde beledigd zyn. En dien boek is uytgegeven te Brussel; onderde bescherming der wei, die de belediging n tegen de vremde mogendheden straft Dry Belgen zyn thans in het gevang om Keyzer Napoleon 111 aengerand ie hebben, en eenen vrerndeling verklaerl, ongestraft, dat den eersten minister van den Paus, Kardinael Antonnelli, zyne eerste les pullede in de baensloopery cu de anderen in de gendarmerie(bladz. 14(1) dal hy meer voordeel heefl gelrokken uyt hel liberalismns dan uyt de baensloopery. (bladz. 142) Wal zon men zeggen indien, God behoede er ons van, indien men in Belgiën diergelyke beledigingen drukte legen M. de Morny, minister van den Keyzer der Eranschen ln h?t zelde boek vet klaert den vrerndeling Aboul, dat het nutteloos ware den Paus le guillolincerenomdat liy een braef oud man is, en dal het mes niet het princiep der pricsterlyke magl> die slecht is, zou dooden. (bladz. 155) En hel dagblad van hel ministerie Frère-Bngier-Tesch, l'Echo du Parlement, klakt in zyne haudeu en verklaert dal dit boek- een meesterstuk is (1) About is feuilletonist van den franschon Monïtbdr Universfl- Zyn doelwit is, even als dit van zyn' meester Quinet, het Pausdom in het slyk en de modder te versmachten. CORRESPONDENTIE. M. J. L. te Ruyen uw abonnement eyndigt op 50 jnny 18591 Met zes franks in postzegels ie zenden is alles vereffend. Geëerden vriend B uyt Sl N. uwen brief zegt de waer- heyd. Gelyk gv geschikt hebt zal gebeuren. Herielyken groet. -- M. S. uyt B. NEEN. Vriend M. uyt A. ik wil u dit werk wel ter leening geven voor eenige weken, maer ik zou liet niet'geern afstaen, heimeet my nu en dan eens dienen om te raedplegen. Ninove, 8 Mey 1859. Mynheer, Hel Verbond van heden bevat wederom een brief uit Ninove geschreven onder den druk cener nachtmerrie (eauchemar). Het is naer gewoonte eene aeneenschakelirig van platte, lage en bitsige zinspelingen, die den schryver zelf zonden bezwadderen indien hy reeds lang niet schande vrv ware. Ik zal dus van uw geëerd blad geen misbruik maken om die snoode aentygingen te wederleggen ik bepale my enkeiyk de gevolgtrekkingen die bv over de kiezingen der burgerwacht maekl niet mede te deelen. Indien er ooit kiezing heeft plaels gehad die den gekozenen moet doen van schaemte blozen, 't is wel die van den major der gaide civique van Ninove. Ja de meerderheid (elf op twintig) der officieren heeft Mynheer Edmondvs De Deyn filius Josephus (texlueel over geschreven), voor major gekozen, maer die zelfde officieren hebben een veearts voor doctor der burgerwacht ge noemd f! Men kan hier omtrent vele veronderstellingen maken. Houden wy ons aen degene hier algemeen aengenomen dal men die kiezingen voor een polichenellen spel heeft genomen en bet zou my ge'ensins verwonderen welhaest Mynheer den Major op een houten peerd en zyn doctor met een lavementbuis aen de zyde op- de merkt le zien paraderen. Daer zal veel volk komen naer kykensommige hoogmoed zaï voldaen zyn, en Tt liberael muziek zal charivari geven. Amen. Men schryft ons tiyl Grembergen 11 Mey 1859 Sedert eenigen tyd zien wy hier twee heerkens met baerden rondzwerven, zich nytgevende voor koopmans in kanten. Zoo wy vernomen hebben, zyn het twee gebroeders van Aelst; zy zoeken geene kanten, want zy zyn geer.e koopmans, maer wel jonge dochters, die zy, door alle slach van vcrleydende beloften tot zich poogen te'trekken. Men kan wel ligt oordcelen met wat ver keerde inzichten zulke opzoekingen gebeurenook heeft hunne sehandelyke handelwyze hier eene diepe veronlweerdiging ver wekt en wy durven aen die heerkens beloven dat de policie i» hel toekomende eepe wakende oog op hun zal houden. Wy lezen in het weekblad van Ronsse M. Carpenlier, thans pastor le Russeignies komt benoemd le worden als pastor te Denderleeuw, Het vertrek van dezen eerweerden priester, welken zich deed onderscbeydan door de aengenaembeyd van zyn karakter, door zyne onuylpullelyke liefdadigheyd word levendig beklaegd door de inwoouers dezer gemeente. Wy ook hebbe l de eer M. Carpenlier te kennen en durven aen de invvooners van Denderleeuw verzekeren dal zy zullen reden hebben van hunnen nieuwen herder zeer kontent te zyn. Alen schryft ons uyt de omstreken van Lciterhautem In de schoone meydage» ga ik telken jare de kerken myner omstreken bezoeken, deels oin den luysler welke hel beeld der II. Maegd omringd le bewonderen, en anderdeels om aen den lust te voldoen welke mydtl jaergelyde dryft om de enge voet paden in de kooruveldcn te bewandelen. Zondag jongstleden trad ik de schoone kerk van LetterhauJei» binnen, daer voelde ik my waerlyk getroffen hy het zien line godvruchliglyk die inwooners voor hel prachtig L. V. beeld baden en hoe dit beeld zoo luysterryk versierd, in de hoogte piaelt. eene schets daervan ga ik bier niet neerschryven, deze zou als overdreven, en de waerheyd welligt als verbloemd doen voor komen. Ik wekke de minnaers van hel schoone op, om dit gods- vruchtinboezemend praelbeeld le gaen bezigtigen, en ik zwaeve eer en lof aen de bewooners van die eenvoudige doch naer myn dunker.s vreedzame gemeente.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2