Tydingen van den Oorlog. Hel hof van appel van Gend heeft, in zyne plechtige zitting van donderdag, uvispraek gedaen in de zaek De Rare en zich t •encmael gescliikt naer de uylspraek der regibank van Leuven, die hel stelsel van hyzonilere hestuerders in liel'dadigheydsfonda- tiên aenveerd heefiEenen neus voor hei ministerie en voor de nieerderheyd der Kanier. H. P. Brat ra, onderpastor te Deynze, is benoemd tot pastor te Golthera, en word te Deynze vervangen door M. S. Gevaerl, professor in het lnslituet der Augusiynen te Gend. Een koninglyk besluyt van 1 mev benoemd M. den graef d'Hane de Sleenhuyze lot bjvoegelyk lid van den beraldischen raed. Een koninglyk besluyt van 29 april stelt op pensioen M. den luvlenanl generael de Liem, en vervolgens nog eenen luyte- nant-kolonel en eenen major van den staf, eenen kapileyn van den staf, 16 kapilevns van verschillige linieregimenten, twee kapi- teyns van de gidsen, eenen idem van bet geschut en eenen van de gendarmerie. Hel «ezamentlyke bedrag van al deze pensioenen beloopl lot 50,869*franks. Gael dit alzoo voorl, het zal er liefuyt zien. Dry middensekliën hebben vrydag byeengeweest. De eersie gelast met het onderzoek des welsontwerps dat een bwoegelvk krediei verleend van 200,( (JÖ franks voor de vol- toying der kongres-kolom, heeft hel ontwerp aenveerd, doch levens het spyl uytdrukkende oindal de werken van een louter nalionacl gedenkstuk. niel u>tsluylelyk zyn toevertrouwd gewor den aen belgische werklieden. M. Louis Goblet is lol verslaggever benoemd. De iweede gelast met bet onlwerp le onderzoeken dat een millioen vraegt voor schoolgebouwen, enz., heeft insgelyks hel ontwerp aengenomen, al verscheydene aenbevelingen doende aen hel gouvernement. M. L. Goblel is tol verslaggever be noemd. De derde heeft het verslag goedgekeurd over bet wetsolnwerp dal eene somme van 250.000 Ir. overdraegt op hel budjel van be°ifligingen. Dit verslag behelst eene strenge hekeling over de afbrekingen en veranderingen gedaen aen hel paleys der llerlog- Straet te Brussel, als ook over bet gebruyk der fondsen. Men verwacht er zich aen dal de Kamers rond half mey zoo niet gesloten, toch ten minsten onbepaeldelyk zullen opge schorst worden. Van aljp kanten bevestigt men de tyding dal M. Veydl, te Antwerpen, en M. Verbaegen, te Brussel, van de vernieuwing huns mandaets by de aenslaende kiezing gaen afzien. M. Tremouroux, lid van de Kamer der Volksvertegen woordigers voor bet distrikt Nyvel, komt tolde kiezers eenen briefte sturen by welken by hun kenbaer maekt dat by voortaen aen alle kandidatuer verzoekt, zyne persoonelyke zaken hem nie} meer toelatende de zittingen der Kamer met de noodige stiptheyd by le woonen. De Negenmey-merkt, die maendag morgend buyten de Dam poort le Gend gehouden wierd, was zeer bevoorraed in alle slach van peerden, vooral in rypeerden. Ook de veemarkt leverde een levendig uylzigt op. De prvzen verschilden van het hoornvee lusschen 250 en 700 fr. wat de siagtheesien betreft, dezen waren maer wevnig in getal en zeer duer. De magere koeyen waren er ook in menigte en wierden legen redelyke pryzen verkocht. Men schryfl uvl Audenaerde: Eene tyding is alhier uyl hel ministerie aengekomen om de opgave té doen der weerde van al de versterkings-werken onzer stad, Er zyn insgelyks tydingen toegekomen om het oorlogs- magazyn van al zyne materialen te onlruymen, alsook liet poedermagazyn, waeraen men dynsdag laeist reeds begonnen is. Hel is ongeloofelyk welken groeyzamen invloed liet weder dat w> thans genieten op alle veldgewassen uytoefent. Nog wev nig bood den buyten op dezen tvd des jaers een zoo heerlyk gezigt aen. De haver vooral slaet uylmiinlend en de aerdappelen 'beloven eenen vroegen en ruymeii oogst. - Vele belgische landbouwers vertrekken met geheel hunne familie en bunnen ganschen halm naer het midden van Vrankryk, alwaer een groot getal pachthoven le huren zyn, aen 50 tot 75 p. li. minder aen prys d3n degene in Belgie, en die nogtanseven goede lar.deryen hebben, Deze uytwyking neemt dag aen dag toe, en word sterk begunstigd door een le Parys yverig werkeud landbouw-Komiteyt. Men zal niet verwonderd zyn te vernemen, zegt l'Echodat het manifest van Napoleon III en waerdoor hy den oorlog aen- kondigl met Oostenryk en de vrymaking van Italiën, te Brussel eene diepe ontroering heeft doen ontstaen. Allen die koelbloedig de zaken inzien en de memorie hebben, vinden dat ons lydslip niets nieuws voor den dag brengt. Het doel van den oorlog in Italien, de uyidagende houding, de beloften aen dezen, de be- dreyging aen anderen, niets is nieuws van dit stuk. Onder het eerste keyzerryk handelde men even zoo. In die vergelyking van de twee lydvakken vraegt men zich, of wy het politiek van Napoleon I, weêr leenemael op nieuw gaen krygen Men schryfl uyt Doornyk Men ontvouwt eene groote bedryvigheyd in onze sterkte men onderzoekt al het materieel der artillerie, en de krygsgenie werkt ieverig om al de verdedigingsmiddelen in gereedheyd te brengen. Onze kleyne forten gaen gewapend worden, en alles doet voorzien dat wy op bet onvoorziens niel zouden gevangen worden moesten de gebeurtenissen ons land dwingen zich in slaet van verweering te stellen. Al de wapenen worden zorg vuldig bezigtigd en zyn gereed om naer verschillige beslemmingen gezonden ie worden. De toekomende week moei er een konvoy van 40.C0Ü kil. poer onze stad verlaten, doch zonder dat wy welen waer naertoe. Men weet dat er geen een poermagazyn zoo wel ouder dit opzigt bevoorraed is als hetgene ouzer sterkte Eenen jongeling van Souvret (arrondissement Charleroy), den heer Alexander Batidoux, gewezen onder-olficier bv liet legioen, tydens den oorlog van den Krim, had het piemonteesch gouvernement zyne diensten aengeboden. Den generael Garibaldi komt hem eenen zeer vleyenden brief toe te sturen, waerby hv hem lael weten dal zyn aenbod aenveerd is. M. A. Baudoux, die slechts 24 jaren oud is. zal in het korps van Garibaldi treden met den graeci van officier. Men zegt dal verscheydene jongelingen der omstreek hgin naer Italien zullen vergezellen. AERDSEV1NG TE QUITO. 5000 DOODEN. Volgens de jongste tydingen uyt Zuyd-Amerika ontvangen, zegt den Times van 22 maert, heeft eene vreeslyke aerdbeving bvua gansch de stad Quito vernield. De kerken, kloosters en openbare gestichten liggen ten meerderen deele in puynen ge stort, als ook een groot getal byzondere wooningen. De huyzen die nog zyn blyven reglslaeu zyn zoodanig beschadigd, dal zy onbewooribaer geworden zyn. De aengerigie schade word begroot op 5 millioen dollars. Het getal persoonen die by deze schroomlyke ramp hel leven verloren hebben, begrootte men op 5000, maer het is le denken, voegt den Times er* bv, dat dit getal overdreven is. Een zeker getal mindere steedjes, 'ten noorden der hoofdstad, waren insge lyks verwoestle Guayaquil, waer ook de davering zeergroot is geweest, is er aenzieulyke schade aengerigl. In een vlugschrift le Frankfort verschenen, lezen wy Oostenryk's, Duyiscbland's uer heeft geslagen Napoleon III wilt Iialien, hy wilt de Bhyngrens, hy wilt de Nederlanden, by wilt Belgiën, liy wilt den Rhynbond herstichten, een nieuw groot hertogdom van Berg daersteïlen, een nieuw koningryk Westfalen maken. Men moet blind zyn om hel niel te zien. Al de nolas van den 'Monileur die over vrede spreken zyn leugens, woorden in den wind. Al de Kongressen leggen zich op niets anders dan op lydwinnen toe, om zich beter te kunnen wapenen, want Napoleon III en zyne handlangers hadden gere kend zonder Duyiscbland's grootmoedige houding. Men had ge dacht dit te kunnen paeyen by middel van honingzoete woorden den oorlog in Italien beperken, eerst de ooslenryksche heerschappy omverrewerpen, en later elk overhand aen te tasten. Dit verkregen zou men, i» eenen voor ons onteerenden vrede, de traktaten van 1815 hebben afgeschaft en Napoleon III zou hel toppunt der magl hebben bereyki. Maer eenen Bonaparte mikt en den God der hevrscharen beschikt M. den minister van eerediensten in Vrankryk heeft aen de aerlsbisschoppen en bisschoppen eenen omzendbrief gerigl be- trekkelyk den aengevangen oorlog en het politiek vau 'l fransch gouvernement in Italiën. Wy laten hier de vertaling vau dezen omzendbrief volgen Monseigneur, a De italiaensche kwestie kon op eene vreedzame wyze worden opgelost. Dit was den opregteu wenscli des Keyzers, die zulks ten duvdelvksie heeft doen blyken door regtzinniglyk a! de voor- waerdet! by te treden, welke de groote bemiddelde mogendheden nuttig oordeeleu voor den goeden uvtslag van hel kongres en voor de rust van Europa. Maer op hel oogenhlik zelve dat al de nioeyelykheden uyt den weg schenen te zyn geruymd. heeft Oostenryk, met eenen slag de aengeknoopte onderhandelingen verbryzelende, den oorlog gewild en verklaerd. Het trekt aldus de verschrikkelyke verantwoordelykheyd der gebeurtenissen op zich en geheel de wereld zal zyn gedrag en iuzigten beoordeelen. Hel is van belang," Monseigneur, de geestelykheyd in te lichten over de gevolgen eener worsteling die onvennydelyk geworden is. Men heeft volgens de driften en de verschillige belangen de rol uytgelegd die Vrankryk in hel midden dei- tegenwoordige omstandigheden gael nemen. Den keyzer heeft er, voor God, aen gedacht en zyne welbekende wysheyd, kracht- dadigheyd en trouwherligheyd, zullen noch aen den godsdienst noch aen het land ontbreken. cr Den vorst die aen den godsdienst zoo vele bewyzen van eer bied en verkleefdheyd heeft gegeven, die, na de slechte dagen van 1848 den II. Vader naer het Valikaen heeft terug gebragl, is den sterksten steun der katholyke eenheyd, en by wilt dal het opperhoofd der Kerk geëerbiedigd worde in al zyne reglen als wcreldlyken souveieyn. Den vorst, die Vrankryk van de invallen van den demagogisclien geest gered heeft, kan noch de leerstel lingen noch de overheersching van dien geest in Italiën goedkeuren. Maer in dees land, waer de vremde onderdrukking de oorzaek is van aenhoudend lyden en ontroeringen, gelooft den Keyzer, mei de ondervinding en de geregtigheyd, dat de grootste weldaed voor de gouvernementen is van hun onafhanglyk beslaen te herstellen, alsmede hunne vryhevd van handelen, en de moeyelyk- heyd om, zonder vrees voor omverwerpingen, aen de welvaert en den wettigen vooruyigang der volkeren le arbeyden. Deze praktische, edelmoedige en chrislelyke denkbeelden strekken om de openbare orde en den arbeyd voor de souvereyniieyten, in de Italiaensche Staten op vaste gronden te stichten. Dat zyn de gevoelens zyner Majesteyt, ons zoo dikwyls door hare daden veropenbaerd en welke zy komt te bevestigen in het edel manifest, dat aen de natie gerigl is: Zy moeten in het hert der fransche geestelykheyd zooveel geruststelling alsdankbaerheyd doen geboren worden. Den keyzer en hel leger zullen welhaest in de tegenwoordigheyd des vyands zyn dal God Vrankryk en den keyzer bescherme Dit vurig gebed, ik ben er van overtuygd, Monseigneur, zal dat zyn der gansche geestelykhevd, neêrgebogen voor den voet der auiaren en zich aldus acnsluylende aen de verlangens en de ontroeringen des vaderlands. (Geleekend) Roullasd. Marseille, zaterdag avond, 7 mey. Brieven uyl Roomen van den S, bevestigen dat het fransche garnizoen geheel behouden zal worden. Den Paus heeft van den Keyzer der Franschen eenen gerust stellenden brief ontvangen. Tien duyzend Oosteurykers zyn te Ancona vereenigd. De bevolking van Romagne verkeert in zeer opgewondenen toestand. De ziekte des Konings van Napels is zeer verergend, ten gevol ge van eene onvoorzigtige mededeeling welke men hem heeft ge daen nopens den toestand van Italien, desniettemin peogl hy de zaken van het koningryk te regelen. De rente is op 100 gevallen. Men ziet eene ministeriele verandering te gemoet. Turyn, zondag, 8 mey. De Oostenrykcrs zetten hunne verwoestingen te Vercelli voort. Zy hebben de stad eene som van .300 duyzend franks opgelegd in rekwisiiien. Te Bielle heeft den piemonleschen oorlogsraed eeuen oosten- ryksclien spioen door den kop doen schieten. Berne, 7 mey. Wilt men aen de berigten van het oorlogslooneel geloof hechten, dan heeft Sardiniën thans 120. 000 man in slagorde. In het geheel zyn er 90,000 fransche soldaten aengekomen, wier peerden en geschut voor het nie.estendeel nog achterwege zvn. Volgens den raed van maerschalk Canrobert, die zich in het hoofd i. war li er bevind sedert den 2 mey, is de linie der Dora verlaten geworden 25,000 mannen zyn er van weggetrokken om zich naer Casale te begeven. Parys. 8 mey. Het gerucht liep sedert gisteren dal er uytleggingen gevraegd waren 'door Engeland opzigtens eene zinsnede der keyzer lyke prokiamalie. in dewelke er gezegd word dal Oostenryk zooverre de zaken in Italien gebragl had, dal het Scniereyland heel en gansch zou moeten overgaen onder de Ooslen ryksche heerschappy of wel vry worden tol aen het alpisch cehergie. c Hel engelsch gouvernement zou in deze verklaring den opent- Ivken wil* van Vrankryk hebben willen bespeuren va-n de traktaten van 1815 niel meer te herkennen. Men voegde er by dal het keyzerlyk gouvernement zich niet zou verpligl geloofd hebben een uytdrukkelyk antwoord dies opzigle tc geven, tot reden by te brengende dal dc traktaten verbroken worden door den degen van zoohaest dezen uyt de schecde getrokken word. Zelfs sprak men van eene nieuwe nota die klaerder het doel van den tegenwoordigen oorlog zou afte;kenen en eerlaug in den Iranschen Monileur vorschynen zou. Den hei tog de Padoue, den nieuwen minister van 'l inwen dige, is bloedverwant der keyzerlyke familie. Zynen vader, die eenen Korsikaen was, heeft als ruytery-generae! gediend onder hel eersie keyzerrvk. Berne, zondag, 8 mey. Een aenzienlyk getal Kroalen zyn te Como binnengerukt. De stad is met zware rekwisiiien van levensmiddelen en ene boet van 50U0 gl. geslagen, om dat het drykleurig vaendel voor het kasteel van Baravello ontrold geworden is. Maerschalk Canrobert besluerd de krygsverrigtingen der bondgenoten. Zyn kwartier generael is te Alexaudrieii. Men begroot op 120 duyzend mannen het getal fransch-piemontesclie troepen en op 140 duyzend het getal der ooslenryksche die thans in strydlinie zyn. Parys, 9 mey. Men leest in eene briefwisseling uyt Parys, van 7 mey. Onzen buylenlandschen toestand word langsom ernstiger. Om de looneelen le keer te gaen die op het onverwachts langs dien kant zouden opkomen, heeft den Keyzer het volgende plan be zonnen Hy zal dynsdag avond vertrekken donderdag achternoen zal hy le Genua zyn. Alles zal gereed wezen Hy rekent op de sterkte van zyn leger en op den geestdrift waermede hy veronder stelt onze soldaten ontvlamd le zyn om de gebeurtenissen le verhaesten. Indien, gelyk hy verhoopt, hy aen Oostenryk eene duchte les kan spellen, en in eenen beslissenden zegeprael de gelegenheyd kan vinden van de militaire overtreffelykheyd van Vrankryk vast te stellen, zal hy aen Europa zeggen Met dergelyke soldaten zal ik alles kunnen wat ik zal willen. Nogtans verander ik aeo myn programma niets. Ik vraeg geene vermeerdering van grondgebied voor Vrankryk, maer ik dring aen op de noódzakelykheyd van Italien vry temaken. Het belang van gansch Europa vereyscht dat deze kwestie ten spoedigste worde opgelost. Onder de laetste ttgenstribbelingen van den Keyzer, moet men in de eersie lyn den afval plaetsen van het groot hertogdom Baden en dengeuen van Wurtemberg. Hy rekende deze beyde vorsten aen den oorlog tegen Oostenryk te doen deel nemen. Tot hiertoe kondigt het Duytsch-Verbond aen vau overeensteminiglyk le werk le gaen. Bovendien geloofde by dat de Staten van Parma en Plaisance, en vervolgens ook het hertogdom Modena, met vurigheyd het voorbeeld van Toskanen zouden gevolgd hebben. Tot hier toe blyft Modena zich gerust houden. Parma en Plaisance na eenen stap voorwaerls naer Vrankryk gedaen te hebben, zyn er op terug gekeerd om zich nogmaels in de armen van Oostenryk te werpen. Op Napels en Sicilien rekende men ook een weynig. Provi- soirlyk is er daer niets dat zich beweegt. Het zyn misreke ningen. Dit alles is herstelbaer, zoolang Engeland liet masker niet af werpt tegen ons. Men leest in eene briefwisseling aen de Qsl-Duylscke-Posl van 4 mey De betrekkingen lusschen Vrankryk en Engeland nemen een ernstig karakter aen. Lord Cowley heeft eene nota van zyn gouvernement afgeleverd, die de mogelykheyd doet voeruylzien van eene aenslaende blokering der engte van Gibralter. Naer hel scliyut zou graef Walewski verklaerd hebben dat deze blokke ring zou aenschouwd worden als eene beweegrede tot oorlog. Welwetende persoonen verzekeren dat Engeland in geen hoege- naemd geval aen russische oorlogschepen zal toelaten de engte van Gibraltar door le varen. ('T is den weerbols der wcygering van de Adriatische zee onzydig te verklaren.) Men schryfl uyt Roomen 5 mey Gislereu morgend zyn HH. MM. den Koning en de Koningin van Pruyson uyt Roomen vertrokken om zich regtstreeks naer Ancona te begeven alvorens deze hoofdstad te verlaten, hebben zy een nieuw bezoek afgelegd by den Heyligen Vader, om hem hunne hulde aen te bieden. Zondag is Z. K. H. den prins van Wales door den Heyligen Yader in byionder afscheyds-gehoor onlvangen geweest. Den prins is gisteren ten 5 ure des avonds vertrokken naer Civila Vecchia. Parys dynsdag morgend, 40 mey. Den Monileur van dezen morgend kondigt een dekreet af waerby H. M, de Keyzerin word aengesteld als regenlc tydens de afwezigheyd van Z. M. den Keyzer. Zy zal er de bedieningen van uyioefoneu in gevolge de hevelen en onderrigtingen die haer door den Keyzer zullen overgemaekt worden. Prins Hieroni- mus, de voorzitters der groote StaelkorpseD, de leden van den geheymraed en de ministers zullen van deze bevelen en onderrig- ll.wrnn Lünnic llPIHPn Pil ftp KpVZPHIl 7 a I 7 if I» VHIl I tp'/pl niul mogen afwykcn in de uylvoering des regentsebaps. Zy zal geene andere senatus-konsulten mogen afkondigen dan degene die tegenwoordiglyk aengeboden zyn. De Keyzerin zal hel advies vragen van prins Hieronymus nopens dé besluylen en dekreten die haer zullen voorgebragt worden. Eene briefwisseling uyt de Alpen kondigt aen dal de monik- ken van Hoog-Combe, door de priuseu van het buys van Savoy en verkozen om hunne sterfelyke overblyfselen te bewaren die in deze vermaerde abtdy ru3tcu, en om ten eeuwigen tyde over hunne grafstedt?n te bidden, komen veroordeeld te worden om de goederen Van hun klooster afgenomen te worden. H«t bezit er van zal aen 't piemonteesch gouvernement worden overge dragen. Indien de veroordeeling dier goede monikken eene hepaeldelyke zaek word, vraegt men zich wat er vau hen z.il geworden, als ook van de menigvuldige armen die zy vertroosten. De bewaerders der koninglyke grafsteden lot den bedelzak ge bragl wal eere voor de regerende familie Parys, dynsdag avond, 10 mev. Heden, ten halver een, is de kapel der Tuylerien eene gelezeiie mis gedaen. ter gelegenheyd van liet vertrek des Keyzers "fis Zyne Eminentie den kardiuael-grool- aelmoesenier die het IJ, Sacrifice heeft opgedragen, na het welk het Domine salvum fae is gelezen geworde i. Den Keyzer en de Keyzerin hebben de mis gehoord in hei gestoelte der kapel. Alleenlyk een deel der dignitarissen van hel groot aelmoe.se- niersambl en van hel persooneel van 's Keyzers buys woonden de mis hv. Dezèu namiddag heeft eene laetslen minislerraed plaets gehad, Den eerw. heer Laine, kappellaen des Keyzers, apngewezen om Z. M. naer Italiën te vergezellen, is dezen morgend benoemd geworden tot opper-aeliRoeseuier des legers. De prinsen der keyzerlyke familie hebben dezen morgend vaerwel gezegd aen den Keyzer.

De Denderbode | 1859 | | pagina 3