PILLEKENS. Pius IX en de oorlogsmannen. Dender leeuwseiie liron v k YZEREN WEG. goed te doen, maer welligt eene toekomende roede om de liberalen zelve te geesselen, ziet daer hoe wy deze stem ming beschouwen. Overigens versteen wy de handelwyze van den Senaet niet ten zy wy aen bedekten invloed den ken, dien wy niet willen onderzoeken. Onze twee achtbare Senateurs hebben tegen die hate- lyke party wet gestemd M. den Baron Dellafaille, als ver slaggever der commissie, had een voortreffelyk en berede neerd rapport gemaekt, 'tgeen besloot tot de verwerping der wet. Maer 't was vruchteloos, twee senateurs der catholyken waren ziek, twee hebben zich onthouden, eenige hebben zich laten overhalen uyt vrees welligt van de schandtooneelen der maend mey 1857 te zien vernieuwen. Opdat onze landgenoten de namen kennen der Senateurs die voor en tegen gestemd hebben, geven wy hier den uytslag der stemming hebben voorgestemd MM. prins de Ligne, Laoureux, Sacqueleu, Corbisier, graef de Renesse, Van Schoor, Van Woumen, de Thuin, baron de Sélys-Longchamps, Hans- sens, LauwersStiellemans, BerghWincqz, Michiels- Loos, de. Rasse, Lonhienne, baron de Favereau, Neef, baron Pecsteen, Zaman, baron Seutiii, Mosselman, Spi- taels, baron de Tornaco en Forgeur. hebben tegen GESTEMD MM. baron d'Anelhan, markies de-Rodes, baron Relhune, de Ryckman, baron Van de Woestyne, Van Naemen, J. Vergauwen, burggraef Desma- net de Riesme, baron Gillès, baron d'Overschie, Maertens, baron Cogels, de Block, baron Dellafaille, graef de Ro- biano, F. Vergauwen, Cassiers, baron de Cesve, de Dorlodot, Malou, hertog d'Ursel, graef de Ribaucourt en d'Omalius dTIalloy. hebben zich ONTiiouDKN MM. d'Hoop, ridder du Trieu de Terdonck en de Pitteurs-Hiegaerts. Over eenige weken gaf het Verbond jeenen brief of artikel af over de kiezing van eenen major voor de garde civiek te Niüove. Uyt deze kiezing nam het prulblad voor gevolgtrekking dat de calholyke party te Ninove en in de omstreken dood en begraven was. Maer verleden Muendag is onze party komen bevestigen dat zv verre van dood te zyn, alduer de allerbeste gezondheyd geniet. Niettegen- staende al de poogingeu, al het geweld, al de leugens, al de lasterende drogredens, door de schuyinparty der libe- raters gebruvkt, is haren kandidael, M. den advokaet De Winter, burgemeester te Denderhoutem, plechtiglyk afge kookt, gezuyverd, gereynigd, gekuyscht en met al de noodige speceryèn in den azyntobben opgelegd geweest. Men zegt dat die laetste operatie M. De Winter niet al te wel beviel, en dat hy knorde gelyk eenen tjou als hy dien aerdigen azyntobben zag voor den beelel brengen; maer er viel niet tegen te zeggen, eene meerderheyd, die zich nooyt te Ninove heeft opgedaen, gaf haer bevel en den liberalen Burgemeester van Denderhautem wierd met alle aen zyn lot verschuldigde égards in de klerikale saus gedom peld. Als gisteren eenen kurieusengeest het schyfken van den tobben eens opliglte, bemerkte hy dat het wezen van den afkokeling zoodanig gekrompen was, dat het aen dit vaneenen liberalen burgemeester niet meer geleek, maer den neus was zoo volumineus geworden, dat den karbonkel van Baes Yerhaegen er geene kopye meer aen had. Wy wenschen den man eene aengename ruste en het jodenras eene zoete vertroosting. A propos van Baes Verhaegen, wy waren, over eenige dagen te Brussel zynde, nieuwsgierig om den man eens te zien sedert dat hy zyne demissiebrieven in de gazelten had doeii afkondigen. Wy gingen dan naer de kamer, en op den zelfden oogenblik dat wy Baes Yerhaegen zagen, kregen wy de overtuyging dat hy ditmael voor goed aen het politiek leven adieu zal zeggen. En waeruyt kwam die overtuyging? Het spreekwoord zegt dat, als den duyvel oud word, hy zich ererayt maekt. Nu, dachten wy, zou M. Verhaegen wel konnen kapucyn worden, want, tot onze groote verwondering, zagen wy dat zvnen kop reeds ge schoren was. Het was waerlyk bevremdend om zien. Wy lezen in eene briefwisseling uyt Turyn aen den Journal de Bruxelles Het tweede en veel belangryker nieuws dat ik u te melden heb, bestaet hierin dat men stellig verzekerd is het tydelvk gezag van uen Paus te zuilen zien verdwynen zoodra hét franco-piomonteeseh leger de overhand bekomt. Alle tegenstrydige bewering is slechts luiychelary en vcyn- zerv. Ik heb desaengaende inlichtingen, welke ik op 'dit oogenblik niet mag verklaren. Overigens zult gy binnen korten tyd de werking kennen die op het openbaer gevoelen zal gedaen worden, om door middel vttn dagbladen en andere schriften, het afschuwe- lyke van zulk plan weg te nemen, en ons tot deszeifs uvt- voering voor te bereyden. Betrouwen wy op God die alleen deze zinnelooze ontwerpen kan veredelen. Wat dunkt u, lezers, van zulk nieuws Uyt geheel ons hert zouden wy verlangen aen de waerheyd van den schry- ver te twyfelen; doch, schynt hy de zaek zoo stellig "te v/eten, en daerby gebeurt er zoo vi/l, dut wy byna met eenen ouden dichter zouden zeggen Alles mat ik tot hiertoe onmogelijk achtte, zal gebeuren. Het schynt ons dat ZyneHeylighevd in dc tegenwoordige omstandigheden zich op niemand dan op God kan betrou wen. Vooral zouden wy niet geerne de Franschen als zvnen eenigen steun zien; immers, de iuziglen van Vrankryk zyn een raedsel voor iedereen, en hel zoude ons geenzins ver wonderen 7.00 denzelfden generael, die lieden met des Pauses veyligheyd belast is, weldra het ambt van Miollis moest uvtoefenen. (1) (1) Kiollis was «Jen frnnschen genernrl difl door Napoleon belast was nitt het beslaer van Koomen, tot dat hy, te samen met tiurat, in den uacht vaa deu julius 1SÖ9, pins Y1I deed opligten ea overvoeren noer Vrankryk. Men leest in eene korrespondentie van den Times uyt het tooneel van den oorlog Het slagveld zal waerschy- delyk zyn by Mantua, en, in allen gevalle, tusschen de rivieren de Sesia en den Tessitio. I)c bondgenoten zullen den ovestogt tusschen Pavia en Plaisauce niet durven wagen; daer is men op zyne hoede. Den korrespondent van den Times verklaert, dat 'de Ooslenrykers gecne plundervên gepleegd hebben. Hunne officiereii-toonen zich zeer streng tegen de plundcraers die, voor het overige, in kleyn getal waren. Te Novare heeft den generael Ëennik twee soldaten, die eenige geldstukkeu gestolen hadden, doen doodschieten. De Ooslenrykers hebben te Novare en te Verceil Oosten- ryksche uniformen gevonden, gemaekt door de Piemon- tèzen om, onder deze verkleeding, strooperyën te plegen. Denzelfden korrespondent beweert, daerenboven, dat het volk van Piement, byzonderlyk de landlieden, het gou vernement van Turyn verfoeyën, byzonderlyk den graef Cavour, en dat het gemakkelyker ware de Piemontezers te doen opstaen tegen hunnen koning dan wel de Lombar dische boeren tegen Frans-Josef. Diergelyke verklaringen zyn gemaekt om het fiansche volk, dat niets anders weet als hetgeen de Siècle en de Patric zeggen, te verwonderen. Op het oogenblik dat eenen oorlog begint, waervan liet onmogelnk ware het eynde te voorzien, zal het niet zonder belang zyn te kennen wat den oorlog van Crimeën heeft gekost aen Vrankryk. De kommissie, benoemd door liet fransch gouvernement, en voorgezeten door M. Baroche, om, in een byzonder verslag, de rekening op te maken van hetgeen den oorlog van den Oosten aen Vrankryk gekost heeft, komt haer werk teeyndigen. Zie er hier den korten inhoud van Den oorlog van den Oosten heelt gekost aen Vrankryk «,721,000,000 (zegge 4,721 millioeu franks)! Men heeft die uytgaven betaeld by middel van dry lee ningen de eerste van 230 millioen, de tweede van 300 en de derde van 730 millioen. By die 1.300 millioenèn moet men voegen de nieuwe belastingen zoo als de dubbele decime, de regten op de sterke dranken welke alleen meer dan 32 millioeneu opgebragt hebben, de regten op de obli- galien en kwvttancien, en eyndeiyk de belasting op de yzere wegen. Deze verschillige opbrengsten bedragen om trent 210 miWioen fr., dat is 42 millioen stukken van 3 fr., of eene massa zilver wegende 1 miilioen 30,000 kilogr. Ziedaer welke de gevolgen zyn van den oorlog voor de openbare finantien •j Mynheer, Ik kan my niet onlhouden van u de aentcekeningen dezer laetste dagen uit myn kronyk over te schryven, mét verzoek van afkondiging. Zondag den 22 Mei heeft er alhier eene Iuisterryke ringsteking plaels gehad, waeraen 34 ruiters deel genomen hebben, en welke eene overgroote stroom volk naer onze gemeente heeft gelokt, ja misschien noch nooit zyn wy door zoo vele vremdelingen bezocht geweest. De pryzen zyn behaeld den islcI' door eenen liefhebber van G/iig EngJiien, den 2" door eenen van Pamel, den 3n door eenen van Denderleeuw, den 4° door eenen van Hcr- dersem en den 3U door eenen van Baerdegem. Ilaeltert heeft de medalie voor de talrykste sociëteit, en Grembergen voor de afgelegendste. Alles is in het beste order geëindigd en onze policie heeft noch borzesnydersnoch vechters moeten aenhouden. Dit is, naer myn gedacht, eene ware vlaemsche feest welk tot eer de inrigters strekt. Den 23 mei. Ik koom van de kiezing van Ninove. Wat er van gezegd? Niets want er is te veel van te vertellen Nogtans gezegd dat de liberalen eene buis hebben, ja eene groote buis welke ik hen rade te hiisschen te smecren en m te vettenomdat zy hun toekomende jaer wederom zal te pas komen. v l)e katholyke kandidaet is dan gekozen in weerwil al de listen, het bedrog, de valsclie aentygingen, het geweld zelf, welke de liberalen gebruikten. Wat zyn die mannen gereed met een ander te beschuldigen van fauten welke hun zoo overvloQfhg op het Ivf liggen zegde my een slimme boer. Het geen ik te Ninove gezien heb heeft my byna al doen walgen. Ik zag Antichrist, die de teeuen van eenen Christe nen wilde pellen, omdat deze zich aen de nieuwe ninofsche leering niet onderwerpt. O Heer zyn wy thans op het einde der wereld Ik zag eenen kiezer van Denderleeuw, myn kozyn, door Jodmujor bygestuen van 6 simpelen naer de' stembus leiden maer Tonen kozyn, die doet en zioygt zal zonder twyfel het jodenbrielje in zyn linker zak gesteken hebben, en als het te kiezen was een ander uit zynen regten genomenDat is het gedacht van al die hem kennen. Welke schoone pert eh? Den 23 Mei. Heden is het de installatie van onzen nieuwen pastor. De harmonie van Hekelgem, welke zich bereidwillig getoond heeft om de inhuldiging door hare tegenwoordigheid te verlevendigen, doet zich reeds hooren. Spoedig begeef ik my naer de Plaets alwaer ik my nauwe- lyks beken Twee schoone zegenbogen verloonen zich voor kerk en pustorv de huizen zyn versierd met wimpels en bloemen en op alle dakken wappert onze lieve vaderlandsche vlag. Geheel de Langeslraet is insgelyks allersmakelykst versieid. Van' wederzyds is zy beplant met sperreboomjes, en bv eiken stap bevind men zich aen bloemen en kransen, aen wimpels en vlaggen. Op hel einde dezer straet, even als aen den ingang der statie, is ook eenen sehoonen zegen- boog opgeregl, en de bedienden van den yzcren weg hebben gewedyverd om de toegangen hunner statie wel te versieren. Om elf uren hoort men den scherpen fluit van het stoom muehien welk ouzen Pastor langs despcorbaen aenbrengt. Het volk en de stoet welke hier zyne plaets reeds genomen heeft stelt zich in beweging. De heer Pastor stapt onder het spelen der BrabanQonne van het konvoi en word door de overheid verwelkomtEen algemeen e"n langdurige kreet van leve onze Pastorweergalmt door de straten de tambours slaen de march, het muziek speelt, de stoet defileert en begeeft zich naer de kerk, en men zou niet zeggen, dat het, dit zelfde volk is, welk zich nu zoo ver heugd, en over 14 dagen zoo bedroefd toonde. Ik volg de stoet niet, het gedroom van 't volk, de hitte en het stof wederhouden my. Ik kan er toch wel gemist worden. Wanneer ik myn brief sluit hoor ik nog aenhoudend gezang en gespel Geheel de gemeente in den allergroot sten geestdrift en de parochianen, maer byzonderlyk de herbergiers zullen deze week niet spoedig uit het geheugen verliezen Ninove, 23 Mey 1839. Mvnheer den Opsteller van den Dender bode. Gelieve in uw eerst verschynende nummer de volgende regelen op te nemen Aen de Provinciale Kiezers des kantons Ninove. Mynheeren, Zoo wel als tolk van het komiteit des katholyk kiesgenoot- schaps dan in eigen naem, achte ik het als pligt UEd. onze levendige gevoelens van dankbaerheid uit te drukken, voor de openbare bewyzen van vertrouwen die UEd. heden hebt gegeven, met den keus van het genootschap door den uwen te bekrachtigen en my met ben mandael te vereeren, welk ik, tot algemeen nut des kantons zal trachten te vervullen. Aenveerd, Mynheeren de verzekering myner hoogachting. Cu. Van Steenberghe-De Coen, COIUIESPONDEIVTIE- Ontvangen van onzen dikken vriend V. D. K. le Gend de sonuue van twaelf franks voor abonnemenl op Belg en benderbode en dit voorop betaeld, als een bewys te meer dat by een allerlrel- felyksle man is. Salut zulde, geachten vriend M. V. A. uyt L. ik bedank u voor uwe reklamalie, ik zal ze doen gelden daer waer liet behoort. M. D. G. uyt A. ik kan daerover alleen niet beslissen. Als M. S. kontent is, op myne toeslemming moogt gy rekenen. Aen u te zien wat gy le doen hebt. M. V. uyt B. ik zal u schryven binnen veertien dagen, vóór dien tyd kan ik my niet engageren. Zondag 29 Mey zal de circulatie der konvoyen op de lyn van den yzereu weg van Brussel op Gend langs Denderleeuw en Aelst hersteld zyn. De veranderingen die met den 17 Mey aen de vertrekuren toegebragl waren, zullen ophouden, en de vertrekuren, die VOOR deii 17 waren aengeduyd, zullen wederom in voege zyn gelyk zy in de tabelle van de maend mey aengeduyd stonden. PROV1NTIALE KIEZINGEN. Men schryfl uyt Eecloo M. A Fveraert, advokaet te Eecloo, katliohken kandidaet, is gekozen door 550 stemmen legen 56 gegeven aen M. H. Dierickx, kandidaet der liberalen. Daer waren 571 kiezers Men schryfl uyt Ninove De kiezing voor de plaets van provintialen raedsheer, open gevallen door de dood van M. den doktor Eliaert, is zeer betwist geweest. De katholyke party beeft eenen schitterenden zegeprae! behaeld. M. Ch. Van Steenberghe, kalholyken kandidaet, beeft 281 stemmen bekomen. M. De Winter, advokaet en burgemeester te Denderhautem, door de liberalen voorgedragen, bekwam er maer 248. Diesvolgens is M. Van Steenbergheprovintie-raedsheer voor het kanton Ninove uvtgeroepen. Men schrvft uyt Mechelen, 25 mey Heden maendag heeft te Mechelen de kiezing plaets gehad voor een lid van den provintialen raed. Twee kandidaten waren voor gedragen diender liberale associatie. M. H. Du Trieu. bekwam, 542 stemmen, en dengenen der kalholyken, M. Neefs-Bu Trieu, 590. Gevolgcntlyk is dezen laetslen lot provintie-raedsheer uvtgeroepen. Gisteravond is een geweldig onweer over onze streek !os- geborslen. Den bliksem beeft te Haeltcrtde hofstede van de wed. De Rouck in brand gesteken. Behalve de beesten is alles de prooy der vlammen geworden. Te Erondegem zegt men is insgelyks bet yuer door den bliksem in een buys gekomen. By gevolg van het aflaten der hierna vermelde bevaerbare wateren, zal de srhipvaert onderbroken worden als volgt Op de Ley. van en medebegrepén de sluys van Meenen, tot en medebegrepen.de sluys, der visschery te Gend, gedurende 15 dagen, van 28 july'tol 12 augusly. Op de vaert van Gend naer Brugge, gedurende 12 dagen van 51 july tot 42 augusly. Op de vaei'l van Brugge naer Oostende, 42 dagen lang van 6 augustv tot )7september. Op de* vaert van Plasschendaele naer Nieupoort, 42 dagen, van 6 augusly tot 17 september. Op de vaert van Yper naer den Yser, 50 dagen, van 6 augustv tot 5 september. Op den Dender 1° van aen de sluys van WiUocq tot aen die van Geeracrdsbergen bybegrepen, 50 dagen, van 12 july tot 41 augusly. 2° Van aen de sluys van Geeraerdsbergeu tul aen degene van Dendermonde bybegrepen, 16 dagen van den 12 tot 28 july. Men schryfl uyt Deynze, 25 mey Gisteren is Mgr. den Bisschop van Gend den errw. heer Lamotte komen inhuldigen als Pastor-Deken te Deynze. Ter dier gelegen- li eyd was de kerk van Onze Lieve Vrouw met smaek ver sierd. Eene groote menigte geloovigen woonden deze plegtig- heyd by. M. Dom. Annocque,. die in oogst laetstledeu zyn ontslag vroe" en bekwam van pastor-deken van Nevele. ter oorzaek van zynen boogen ouderdom, en sints dien Gend was gaen bewóonen is door Monseigneur benoemd geworden tot eere-kanonik van St-Baefs. M. J. B. De Cuyper, onderpastor te Ruggenhout, aam over in dezelfde hoedanighevd naer Belccle, en word te Ruggenhout vervangen door M. L. Licvens, onderpastor le Zclzaete.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2