Tydingen van den Oorlog. DEN EERSTEN VELDSLAG. NARIGTEN. Men schryfl uyt Leuven YVy veruemeu met genoegen dat de kandidaturen van MM. de La Coste, d'Overschie, Landeloos. Van Dormael, en de Man d'Attenrode, zoo wel door alle de onafhankelyke en bedaerae kiezers der steden Leuven, Tliienen, Diest en Aerschot dan door degene van den buy ten, met den grootslen geestdrift onthaeld zyn geweest. Men verzekert ons dat de liberalen in wanhoop zyn en dat zy hunue zaek als verloren aenzien. Niettegenstaende zal de liberale party ongehoorde middelen aenwenden en wy kunnen niet genoeg onze vrienden aenwakkeren om ieverig te werken en de liberale bedriegeryen te verydelen. De kommissie gelast met de herziening der militie-wet heelt dynsdag hare i7cen woensdag hare 18® zitting gehouden. Eenen nieuwen opslel van hel wetsontwerp gaet gemaekt en onderworpen worden aen de kommissie, die daerna haer verslag moet acnbieden. De leden dezer kommissie zyn MM. Liedts, Faunoi de Sorlus kolouel Guillaume, Van den Peereboom; Thiéfry, Van Damme, V ram bout en Forgeur. - Den 22 dezer, by eene vechtparly te Herzele, hebben Auguste Haellerman en Jan Ribbens elk eene messteek in den rug hekomen hunne wonden hoewel groot, zyn niet gevaerlyk. De justitie heeft een onderzoek begonnen. Men leest in eene briefwisseling van den Independant van Arlon De strenge overziening der kiezerslysten heeft in het kanton van Wellin alléén een vyftienlal valsche kiezers, gefabrie- keerd om de kandidatuer van onzen armen De Moor te doen zegepralen, doen ontdekken. Men is tot de uvtschrabbing van veel namen moeten overgaen. Dynsdag verscheen voor de Assisen van West-Vlaenderen de genoemde Maria Theresia De Gryze, weduwe van Ph. Casteleyn ttud 50 jaren, «lienstineyd te Handzaeme en woonachtig te Corte- marcq, beschuldigd van kindermoord. Deze vrouw was van een kind van hel vrouwelyk geslacht be vallen toen zy nog in dienst was by de echtgenooteu Carpentier, landbouwers te Corlrmarcq, en bad het in haer bed verborgen, alwaer het dood gevonden wierd. Zy beweerde dat het niet geleefd had, rnaer haer gezegde wierd door de aenschouwing gelogenstraft. Den jury heeft vrouw De Gryse onpliglig vcrkJaerd en dienst- volgens wierd zy door het hof vrygesproken. Nogtans lezen wy in <len heschuldigingsakt het volgende Op de aendringingen die by de beschuldigde gedaen wierden om haer de waerhevd te doen zeggen, bekende'zy hare pligtigheyd zeggende dat haer kind inderdaed had geleefd, dat het zyne armen en beenen had verroerd en dat, om het dood te krygen, zy vrywilliglyk tien minuten lang haer be3n op den bals van het kind gelegd had Men schrvft uyt Brussel dat het liberael kiesgenootschap de volgende kandidaten zal voorstellen MM. Funck, Fousny, Guillery, Van Humbeek, Lavallée, schepen van Brussel, Pirson bestueriler der Bank van Belgie, Lemayeur-Detige, J. Becquet nyveraer, en de Molinari. De kandidatuer van M. Rogier zal insgelyks door de Associatie worden voorgedragen. Te Geerardsbergen heeft men bv de voornaemste burgers eene petitie ter onderteekening rondgedragen, om aen de wet gevende Kamer te worden gezonden, ten eyndede vraeg te onder steunen tot het hekomen van den vzeren weg van Braine-le- Comle langs Enghien, Geeraerdsbergen en Sottegem naer Gend. Een jong meysje van Brussel is byoa levend begraven ge worden; zy was in schyndood, en zonder de opmerking van de ziekendienster, dat op bet gewaende lyk despooren of de bleek- heyd der dood niet te zien waren, wierd het meysje begraven. Maer nu wierd door de familie om eenen anderen geneesheer gezonden die het meysje tot het leven terug riep Het parket van Brussel heeft zich naer Schepdael, kanton Lennick, begeven, om eene moord te bestatigen gepleegd op zekeren Ch. Delroye. Zondag rond den middag is eenen engelschen matroos van den. Dolphin op de spits van den toren der hoofdkerk van Ant werpen geklommen, heeft zich te peerd gezet op den haen, en is tien minuten lang in deze houding gebleven. Den stoutmoedigen matroos is er zonder het minste ongeval wederom afgeklauterd, In den nacht van woensdag en donderdag zyn uyl het maga- zyn en ten uadeele van M. Rodenbach-Mergaert, fabriekant te Rousselaere dertien stukken lynwaed gestolen, welke de dieven gaen verbergen hebben in een koolzaedstuk van den landbouwer Panseele, gelegen langst den yzeren weg, zuyd-oosl der stad. De werklieden van dien landbouwer, den donderdag 's mor- gends naer bun werk gaeode hebben de gestolene lyr.waden gevonden en hebben aenstonds hunnen meester ervan kennis gegeven. Den landbouwer heeft daervan de politie verwittigd, op welkers bevel hel koolzaedstuk in bewaking gesteld is geweest om te zien wien dit lynwaed daer zou uytgehaelu hebben. 'S avonds waren onze politiebedienden aldaer ter bewaking en verdeelden zich langs het siuk. Omtrent 10 uren wierd den agent van politie. Pieter Degrendele vier gewapende mannen gewaer die eenen kordewagen met zich hadden maer toen zy de stukken lynwaed begonnen op te laden, is den agent uytgesprongen roepende tot zyne kameraden komt maer wy hebben'ze vast. en dit roepende heeft hy eenen der vier mannen vastgegrepen. Op dit geroep zyn er twee van de dieven gevlugt en den derdenis ter hulp van zynen uiedepligtigen gesprongen, waerop Degrendele zyn wapen trok en hem op de vlugt dreef. Inlusschentyd is den nachtwaker Louis Allewaert, toegesneld aen wien Degrendele zynen gevangene overliet om de vlugteüngen te achtervolgen maer deze waren in de koornvelden gevlugC en zyn alzoo uyt de handen der politie ontsnapt. Men leest in den Siècle van Parys Wy herinneren dat de vytlrankstukken in goud van 14 milli meters, ingetrokken zyn. Doch die stukken zullen voor hunne naminale weerde by de schatkist-agenten aengenomen worden tot den 1° augusty. Van dien tyd af zullen zy niet meer aengenomen worden, dan voor de weerde van hun gewigt en ten titel .van 900/1000. Afweering van den mol. Den mol, ook dikwysdoor land en tuynbouwer vervolgd, behoort desniettemin tot de wezenlyk nuttige dieren en behoorde uyt dien hoofde meer ontzien te worden, dan dikwyls hel geval is. Intusschen is het even zeker dat hy door zyn woelen en vroeten dikwyls vry wat schade aen- brei.gen kan zoodat hel in vele gevallen wenschelyk zyn kan, hem te kunnen weeron zonder hem te dooden. Als eenen middel daer toe word het gebruykt van steenkolen-teer opgegeven, welke men volgender wyze aenwend, hetgeen trouwens alleen hy luynbedden in aenmerking'schynt te kunnen komen. Rondom het'bed, hetwelk ineu legen de mollen beveyligen wil, graeft men een greppeltje ongeveer twee decimeters diep en legt daerin een met steen- kolenteer doortrokken dunne touw (bindgaren). Den onaenge- uameu reuk van de teer zal de mollen zoo'zeer afschrikken, dat geenen enkelen deze greus zal overschreyden; dit verdient zonder twyfel beproefd te woiden. Moord te Jumet. Inlichtingen Eenen inwooner van Jumet, genaemd Berthaud, bakker, is in den nacht van 16 deier ir. zyn huys vermoord, alwaer hy zich alleen bevond, en zyne zonen afwachtte, die naer een feest waren gegaen. Men zegt dat hy op den koer is gesleurd, en vervolgens in eenen regenput geworpen. Het slagtoffer is 62 jaren oud. Berthaud bewoonde met zyne twee zonen een buys van het gehucht Brulotte, gelegeu tegen den steenweg van Charleroy naer Brussel, en tegen het huys van het gezin Tielemans, waervan eenen der leden politie-kom- uiissaris is. Achter het huys is den buertvveg die naer Tongeren leyd. Bii)ten vader Berthaud en zyne twee zonen, woont nog in hun huvs eenen gepensionneerden gryzaerd, Üelbauve genaemd. Vader Berthaud heeft de gewoonte, des zondags niet uyt te gaen, om zyne zonen toe te laten zich te gaen vermaken. Het is hy die dien dag alleen den winkel houd hloemmaguzyn en bakkery. Ten 9 ure was er nog niets gebeurd, want den briefdrager, zich van deur bedriegende, had by Berthaud geklopt, in plaets van by Tielemans het is Berthaud zelf die is komen openen. Hen heer Delbouve kwam toen insgelyks binnen en ging slapen. Doof zynde, hoorde hy niets. Toeu, hy elf ure, de zonen uyt de herberg terug kwamen, openden zy de deur van hcl tnagazyn, dat hen ten zelfden tyde tot keuken dient en zy zagen by den toog eene groote plek bloed en eenige zilverstukken op den grond liggen. Van daer drongen zy in do slaepkamer van huunen vader en vonden niemand. Het bed was niet overhoop geworpen. Dan gingen zy in eene groote kamer, die hun tot werkkamer dient, en van daer op den koer. Er was geen teeken van de tegenwoordighcyd huns vaders. Verschrikt en ontrust, en niet meer twyfelende dat er eene misdaed gepleegd was geweest riepen zy de geburen en den politie-kommissaris, en zy onderzochten met lanteerns de grnenveldcn bezyden den buertweg van Tongeren. Hunne onderzoekingen vruchteloos zytide, gingen zy by het aenbreken des dags in huys terug, en het is dan, dat zy nog eens op den koer kwamen en bloedplckken hy den waterput zagen. Zy namen het yzeren deksel van den put en het was hierin dat zy hunnen vader terug vonden. Zyn hoofd was gansch vorbryzeld den ouden man moet dry slagen hebben ontvangen van een tnygdat de hersenen heeft doen nvtspatten. l)e klep van zyne klak is door eenen van die slagen doorgesneden geworden. De gebroeders Tielemans bonden het bureel van Van Gend. Ten 10 uren 's avonds, van den dog der moord, heeft den wagen gelvk naer gewoonte by hen stil gehouden. Den nacht zeer donker zynde, is een der zusters Tielemans eene lamp nen het venster komen plaetsen en die lamp is tot 11 ure blyven staen op dit venster welk tegen de deur komt van Berthaud. Die omstandigheden bewyzen dat de misdaed met eene ongehoorde stoutheyd is hegaen. Niets is er in liet huys gestolen geweest. Er was geld in den koffer van de slaepkamer, men heeft er niet aenge- raekt.De ontvangsten van den dag lagen onaeugeroerd in de schuyf van den toog. Hebben de moordenaers, na hunne misdaed gepleegd te hebben, gerucht gehoord dat hen heeft doen vlugten, voor dat zv konden plunderen Dit is mogelyk. Maer indien den diefstal hun voornemen was, wnerom hebben zy dan tyd verloren met hun slagtoffer van het magazyn naer den waterput te slepen Men kende geene vyanden van vader Berthaud in de gemeente, het was eenen ouden, braven man, zeer bemind en zeer geacht. Zoodra de moord door de politie gekend was, zyn M. den prokureur des Konings M. den instrnkic-regter en hunne greffieren. met de gendarmerie naer liet buys van het slagtoffer gegaen, waer zv van 10 ure 's morgends tot 6 ure des avonds zyn gebleven. Tot nu toe is er nog niemand aengehouden. Woensdag moest men den pul ledig maken om te zien, of mea de werktnygen waermede de moord voltrokken is, er niet zou in gevonden hebben. DOOD VAN DEN KONING VAN NAPELS. Roomen, maendag, 25 mey. Den Koning van Napels is gisteren zondag ten 1 ure namiddag overleden. Ditmael is deze tyding officieel. Den Times /.egt dat indien den Ko iing van Napels moe^t komen te sterven, Vrankryk de onzydigheyd van dit land herkennen zou. YVecnen, maendag, 23 mey. Eenen officielen bulletyn, in date 21 's avonds, kondigt aen datloduyzend mannen fransch-sardinische troepen le Orfenga, by Vercelli, de oostenryksche legerbenden, beloopende lol 5000 mannen, aeDgerand hebben, met het oogwit om de Sesia over le trekken- Twee brigaden zyn de oostenryksche krvgsmagten ler hulp gesneld en hebben zydewaerts de fransch-sardinische kolom aengerand, welke laetste teruggeweken is al de overzyde der Sesia. Parys, 22 mey. Men leest in den Patrio De inlichtingen nopens eenen veldslag te Montebello beginnen ons toe le komen. De Oosienrykers hebben den aenval begonnen ten 11 uren des morgends; men beeft zes uren lang gevochten. De Oostenryksche troepen waren samengesteld uyt de beste soldaten van generael Giulay. Het waren de keurbenden van het kroaetsch voeivolk en der tyroolscbe jagers. Zie hier eeno meldensweerdigc byzoiiderbeyd Den Keyzervan Ooslenryk was den 19 mey te Milanen aengc- komèn by bevond zich te Pavia in den nacht die den veldslag voorafging. Kcyzer Franz-Joseph wnchte slechts naer eenen zegcprael om bel bevel over zyn leger in banden te nemen. I)e byzonderheden die ous nopens bet gevecht van Monte bello beginnen loe te komen, laten toe de gewigtigheyd er beier van te waerderen. Het is zeer hevig geweest en stelt eenen onbe- twislbaren uytslag daer. welke groote gevolgen kan hebben onder bet oogpunt der toekomende krvgsverrigtingen. De bullelyns te Weenen afgekondigd, bevestigen den aftogt der Oosien rykers naer den linken over van den Pó doch, gelyk wy bet reeds gezien hebben, moet bet voordeel der Franschen toege schreven worden aen de overtreftelykheyd hunner siryd- magten. Den Moniteur von Toskanen kondigt de dood aen van den oostenrykschen generael Benedek, die by Casale aen zyne bil zou gekwetst geweest zyn, en te Plaisance aen de gevolgen der afzet ting zou overleden zyn. 'T is te Frassinello, toen hy eene der vruchtelooze poogingen om den Pó over le trekken bewaekte. dat den generael deze wonde zou ontvangen hebben. Hy zou met eenige officieren vooruytgetreden zyn tot in bet water, en daer zou hy getroffen geweest zyn door een stuk schroot door de piëinon- tesche ariilerie afgeschoten. Turyn, 21 mey. Den officielen bulletyn kondigt aen dal generael Giulay zyn kwartier-generael naer Garlasco beeft overgedragen en op alle lasten aen de inwooners bevolen beeft de unpens af te leveren die zy bezitten, op straffe van door den kop gescholen te worden. Ziehier eenige byzonderheden nopens bet gevecht van Monte bello, welke wy aen eene fransche briefwisseling van 22 dezer on tl eenen Volgens de geruchten die beden in omloop zyn nopens de roeniryke en inoorddagige zaek van Montebello, zou bet de nfdee- ling Forey niet zyn, die door de Oosienrykers zou overompeld zyn de brigade piemou'esche ruytery zou bet gevecht aengevangen hebben, wanneer de Oostenrykers zich voor de stellingen der bondgeuooteo vertoonden de brigade Beuret zou voorwaerts zyn gerukt otn haer te ondersteunen en die, aengevoerd door generael Blanchard, zou op hare beurt deel hebben moeten nemen aen dit hardnekkig gevecht. Men verzekert dal een oostenrykscb regiment, dat zich in het kerkhof van Montebello verschanst bad, er opdevreeslykste wyze door de nieuwe groefkanotinen is weggemaeyd. Van den kant der Franschen hebber, de jagers veel geleden. De wonde van kolonel Guyot de Lespart is ongelukkiglvk zeer i r.istig eenen kogel heeft de maeg van dezen dapperen officier getroffen eu is in den buyk gedrongen. Men heeft echter nog niet alle hoop verloren, om hem te redden. Hetbetrekkelyk zeergroot getal gekwetsie officieren bewyst dat de eeredienslen van den uniform en peerd, tegenwoordig in het gevecht door onze officieren bereden, ben ongelukkiglyk veelte veel aen de vyandelyke kogels aenwyzen. Het zou insgelyks indien het noodig ware, de krachtdadigheyd der worsteling bestatigen. Het cyier door den Monileur beden morgend opgegeven, over treft reeds dat van bet eerste berigt, en men vreest dat deze cyfers, tol hieru»* enkel benaderend, zullen uytloopen op een lotael niet ver onder de duyzend mannen. Het verlies der Oosten rykers is noodzakelvk veel grooter geweest. Men verzekert my dat byna al de oostenryksche gevangenen, gekwetsten zyn die men in bet dorp Montebello opgenomen heelt. Men veronderstelt nog altoos dat de Oostenrykers, voor wie, volgens hun zeggen, dit gevecht maer eene toevallige ontmoeting was, meer dan ooyt voornemens zyn bunnen verdedigenden aftogt voort te zetten. Men spreekt van een verschanst kamp dat zy voor Pavia zouden oprigten. Den generael Beuret, die gedood geworden is in het bloedig gevecht van Montebello, is den oud-kolonel van bet 59c linie. Het is in den Kritn dat hy zynen graed van generael verwierf. By den slag der Alma wierd by aen bet dagorde gebragl voor zyne onverschrokkene dapperheya. Alvorens onze troepen het bevel hadden ontvangen van vooruyt te trekken, bleef den kolonel Beuret alleen le peerd onder de oogen van gansch hel leger, ,in bel midden van zyn regiment dat ten gronde lag op bevel van maerscbalk Saint-Arnaud. Later te Inkermann en te Malakolï gal' hy nieuwe bewyzen dier kalme onverschrokkenheyd en van dit boog vernuft dal van hem eenen der beste generaels des legers maekten. Duchet was bataillonsoversten by het 98e linie. 'T was ook eenen der officiereu die zich meest deden ouderscheyden in den oorlog van den Krim. Den kolonel Conseil-Dumesnul. Guyot de Lespart en Méric de Bellefonds, die gekwetst geworden zyn, voerden de 98° 74e en 91° linie aen. Den bevelhebber d'Audeband de Férussac, gekwetst, voerde hel 17 bataillon jagers te voet aen. Den bevelhebber La Crelelle, insgelyks gewond, bebooort tot liet S4C linie. In den veldtogt van den Krim. was M. Guyot de Lespart mili tairen bevelhebber van Kamiesch geweest, en bad in dezen post eene zeldzame bekwaemheyd doen uytschynen, welke.geenszins moest ten onderen geven voor de dapperheyd die by by de bestor ming van Malakoff ontvouwde. Door eene zonderlinge overeen komst, zyn al de officieren, die by deze gelegenheyd gekwetst wierden, bet reeds ook in den Krim geweest. Parys, dynsdag morgend, 54 mey. Den Moniteur kondigt het verslag af van generael Forey over de zaek van Casteggio en Montebello. Hy rekent nacstby hei getal fransche dooden en gekwetsten op 6U0 a 700, en de oostenrvksche krygsmagten op 15 a 18,000 mannen. Volgens zeggen der krygs- gevangenen zou dit cvfer zelfs veel grooter geweest zyn. Men leest in den Nord Hel gevecht is lang, hardnekkig en bloedig geweest, en op T laetst toen men ipet de bnjonnet begonnen is, wierd de viktorie zeer hevig betwist. Onder de fransche troepen beeft er een rege ntent dat zyn vuerdóopsel kreeg, eene bewonderensweerdige stout- inoedigheyd aen den dag gelegd. De piëmontesche kavalerie heeft veel krachtdadigheyd getoond. De Oostenrykers zyn met groot verlies terug gedreven. Indien bét verlies des vyands groot is, dat der Franschen is be- tmirensweerdig, onder ander dat van generael Beuret, een der beste brigade-generaels van 't transen leger en van twee kolonels. Napoleon die in den namiddag van dei» 20 het slagveld van Ma rengo bezocht, heeft het kanon van Montebello.... van verre moe ten hooren. Den volgenden dag beeft den keyzerde ambulancen en de hospitalen van Volghera bezocht, waer de gekwetsten van twee kampen, met gelyke zorg verpleegd wierden. Langs verschillige kanten komen er byzonderheden toe wegens de ontmoeting die den 20 mey tusschen de Oosienrykers en de Franschen te Carteggio en Montebello heeft plaets gehad. De Oostenrykers, zoo als wy het hooger gezegd hebben, volgens een berigt uyt Turyn, door hunne manier van doen te kennen gegeven hebbende dat zy Casteggio wilden aeoranden, alwaer de inwoouers de straten verschanst hadden, zoo zond maerkschalk Baraguez d'Hilliers, bevelhebber des rondToi tone vereenigdeleger korps voortwaerts, om de bedreygde plaets te gaen hulp bieden. Het zyn deze kolommen. 10 of 12.000 mannen tellende en de af- deeling Forey uytmakende, die tegen 15.000 Oostenrykers zyn ko^ men botsen, welke zich reeds hadden meester gemaekt van Cas- steggio en bel dorp Montebello, voor hen bezet door eenige af- deélitigen piëmolnesche ruytery. Een bloedig gevecht ving ac-n voor het bezit dezes dorps het duerdc viei uren en eyndigde ten voordeelde der bondgenooten die meester van het slagveld blyven. Doch de zegenprael heeft du er gekost en de Oostenrykers hebben getoond, door de man haftige dapperheyd hunner houding, dat zy ortzaglyke krygslieden zyn. De fransche bullelyns schallen op 509 a 000 mannen voor de Fianscheu en op 20',0 voor de Oostenrykers, te verliezen in dooden en gekwetsten. Den generael Beuret en den bevelhebber Duchet zyn gedood onder de gekwetsten bevinden er zich drv kolonels en twee kommandanten. Montebello. Montebello ligt op een kanonscheut van Casteg gio (2200 iuwooners) en zoo.als wy zegden, ligt dit laetste plaets- ken tusschen Voghera en Stradella. Moutcbeilo is reeds bekend door een lievig gevecht, dat daer den 9 juny plaets had, tusschen de Fransche en de Oostenrykers. 1 it gevecht had plaets acht da»en vóór den hefaemden slag van Mareugo. Montebello ligt maer 7 of 8 kilometers van Voghera. Hoewel, zégt een blad, het gevecht dat wy hebben mede gedeeld, als geheel hevig word aenzien (er zvn van den kant der Fransche 600 dooden en gekwetsten, en men vergete niet dat het de Fransche zelve zyn, die dit cyfer opgeven) volherdcn wy jn het gedacht, dat de botsing nog niet ernstig gemeend is van wr-«'e de Oostenfykers. Men denkt dal den aenval der Oostenrykers voor doel had de fransche linie tusschen Alexaiidriën en Genua ie breken.

De Denderbode | 1859 | | pagina 3