schud en beeft voor dezens bylslagen; hy ziet dat zyne kwakzalversstrekcn ontdekt zyn en dat zy geen eüekt meer zullen hebben. Zyne slinksche politiek pakt niet meer, j men is er beu van, men begint te zeggen dat den man, die zoo veel versehillige rollen gespeeld heeft, sedert dat j hy zyn schoolvossensambt verlaten heeft, niet uieer kan j dienen, dat hy ten beene versleten is, en dat men nu weet waeraen zich nopens den vremdeling te houden. Wy willen alles niet onderzoeken wat hy in zyne pleyt- rede heeft verteld, maer hy is slim geweest gelyk het eenen ouden schoolvos nog al eygen is. Hy heeft zyn eygen zeiven geprezen, met bloemenkransen versierd, op nen autaer gesteld en met wierookwolken overlommerd, doch wel in eene omstandigheyd dat hem niemand kon antwoorden, want anders zou men hem op elk pünt zoodanig den mond gestopt hebben, dat hy misschien nooyt meer zou konnen klappen, Maer den vremdeling heeft zich andermael bedrogen, hy had waerschynlyk gerekend dat eenige bravos, eenige handklakkingen zyn werk zouden bekroond hebben, maer alle monden bleven in slot, alle handen bleven vastgena geld, doch men bemerkte hier en daer en zelfs op ver- scheydene banken der linkerzvde dat de schouders opge trokken wierden. Indien den magister dan gehoopt had dat. hy nogmaels zyne kwakzalverspillen zou hebben konnen doen door zwelgen* hv is leelyk mis geweest; intended men heeft gezegd den man moet zich grootelyks pligtig voelen, want excusalio non petita est accusatio manifesto,eene ongevraegde verontschuldiging is eene erkende beschul diging...., Na de troonrede van Rogier heeft de Kamer zonder H minste woord het amandement van senateur Forgeur aengenomen, dit is te zeggen dat de vryheydsmoordende wet over art. 84 geene terugwerkende magt zal hebbenDe libe rators hebben dit aengenomen zonder een woord opmer king te lossenEn nu, waer is dit fameus postpeerd der liberators, die by hoog en duer gezworen en hebben houden staen dat het maer eene uytlegging was van art. 84 en niet eene wyziging der schikking Maer wat willen wy zeggen, de liberale party zoekt door schalkheyd te leven, en indien zulk leven een goed is, de dood zal er de vrucht van zvn, indien zulk leven een kwaed is, de dood zal er 't eynde van wezen. Berigt aen wien het aengaet, Rogier met zyne troonrede er onder begrepen.... Sedert eenigen tyd hebben er betreurensweerdige gebeurtenissen in België plaets gebeurtennissen, die regtslreeksch strvdig zyn met de vryheyd, in de Grondwet van 1830 geschreven. Te Barvaux had den pastoor der ge meente de lykplegtigheyd en de gebeden geweygerd voor eenen persoon, die ganseh zyn leven buy ten de Kerk had geleefd, en ook in die gevolens gestorven was. Wat is er natuerlyker dan de weygering van den geestelyken, en echter wat doen de heethoofden van de gemeente? Zy heb ben de kerkdeur ingeloopen, de klokken geluyd, gebeden zyn er door eenen vertegenwoordiger der gemeentelyke ó'verheyd opgezegd, en het lyk is in gewyden grond begra ven. In name der vryheyd (welke wy voor elkeen eyschen,) voor den protestant gelyk voor den catolyken protesteren wy tegen die schendingen, welke in Belgiën maer al te veel plaets hebben. Is het van eenen anderen kant logiek, dat men gebeden enplegligheden, dat men den dienst der kerk, dat men eene begraefenis op gewyde aerde eyscht voor iemand die In zyn leven dat alles voor nietigheyd, en afgo- dery beschouwtwees ten minste logiek van het beginne tot het eynde toe als gv beweert een princiep naer te leven en voor te staen. Wy hopen dan ook dat den minister van justitie nog vryheydsliefde genoeg in het hert zal heb ben, om die vryheydsmoorders van Barvaux voorbeeldig te straffen. De verledene week heeft er te Brussel eenen overval plaets gehad 't welk een hertelyken lach heeft verwekt. Eenen kerel van Auderaerde bied zich aen by M. Verwil- ghen, gedeputeerden van St.-Nikolaes, en verklaert hem dat hy van 't ministerie eene plaets wilt bekomen. Dat is niet raer dagelyks worden de volksvertegenwoordigers daer- voor lastig vallen maer ten huydigen dage, laet ir.en uyt dien hoofde de leden der regterzyde nog gerustde plaetse- zoekers weten dat zy langs die zyde geene kans lu bben. Dat wist ons audenaerdsch kieken ook zeer gced, en na het doelwit zyns bezoeks uytgelegd te hebben, liaelde het uyt zynen zak een groot papier op welk het zich beriep als hem voorzeker de gewenschte plaets moetende doen He- komen. En wat was dit zoo krachtig stuk?Een plakkaetin vollen vorm, uytgegeven door den liberalen klub van Aude- naerde, onderteekend Va Oder Straten, burgemeester te Evne. Krachtens dit papier, moesten de liberalen aen den drager alle hulp. bescherming en voorspraek verleenen. Den achtbaren heer Verwilghen keek daerop zyne oogen uyt en poogde aen het troetelkind van den audenaerdschen klub te doen verst aen dal geheel die zaek hem niet aenging, dat hy magleloos was om den kwant eene plaets te doen beko men, enz.maer 't was al boter aen de galg met die kop- pigheyd aen de plaelszoekers eygen. bleef den kwant aen- dt ingen en gaf aen >1. Verwilghen te vei staen dat liberale schippers elkander moesten overzetten. Eyndelyk wierd het raedsel opgelost't was M. Verwil ghen niet dien den plaetsezceker meende voor handen te hebbèn zyn schrift van den audenaerdschen klub strekte om aen den drager eene plaets te bezorgen. Enden bescher meling van den anderaerdschen klub was van adres gemist M. Verwilghen woont te Brussel, in de St.-Jans-^raef, n° o, en M. Sayman op de St.-Jans-p/ae/s, n° 5*. Den misslag was geestig maer de zaek in haer eygen be toont dat onze ministers en de leden der linkerzyde de slaven zyn der liberale kiubsen. (VL Land.) een vertoog over den toestand, door den M. uen mi- nisier van binnenlandsehe zaken voorgedragen, heeft de Kamer de wyziging aengenomen welke den Senaet had loegebragt aen liet wetsontwerp lot uytlegging van art. 84 der gemeente wetliet gezainentlyke des wetsontwerps is met 51 stemmen tegen 14 aengenomen. Alhoewel zy nog verscheydene zaken aen haer dagorde had, is de Kamer tot voordere byeenroeping uyleeenge- scheyden. Men schryft ons uit Lede, den 31 Mei Dezen avond, omlrent 6 uren, zyn de eerw. Paters Jesuiten, uit liet kollegie van Aelsl, met den eerw. P. Provinciael van belgiën aen hun hoofd, alhier aengekoinen. In het bywezen hunner leerlingen hebben zy aen de Moeder Gods, die in onze kerk onder den titel van O. L. Vrouw der Zeven Weëen geëerd wordt, jarelyke eerbetuigingen komen bewyzen. Over twee jaren, in gelyke omstandigheid, droegen zy aen de 11. Maegd een uit muntend schilderstuk op liet vertoont bet echt afbeeldsel van den 11. Ignatius van Loyola, inslelder van het Gezelschap van Jesus; op zyn bert ziet men een fraei beeld der bedrukte Moeder die toen te Saragosse in Spanje geëerd werd. Van daeg hebben zy er de weergade van opgeoflerd Het is de II. Maegd met hel Kindeken Jesus op hare armen, die le Meliapor, in de kerk van den H. Thomas, aen den Apostel van Indien, den H. Franciscus Xaverius, verselitut. Al de inwooners van Lede hebben aen deze hertroerende pleg- tigbeid deel genomen. De leerlingen met hun muziek aen 't hoold kwamen hel dorp binnen. Onze geestelyken, door de harmonie der gemeente voorgegaen, gingen ze tol by liet inkomen van T dorp tegemoet. Aenslonds voimde zich de sioel aen 't hoofd gingen de twee harmonien zy werden onmiddelyk door de leerlingen, die in 't kollegie woonen, opgevolgd en achter deze kwameu de overige scholieren. De schildery die acht Congreganisten droegen, sloot den stoet zy was door tien jonge studenten in koorgewaed, door de eerw. Paters Jesuiten en de geestelyken onzer gemeente en der naburige parochiën omringd. De straten van Lede door stroomden van eene christene menigte, lerwyl de leerlingen door het gezang der Litanie van O. L. Vrouw de lucht deden weer galmen. Zoo haesl de stoet in de kerk gekomen was, las de eerw. P, Ingels, Rector van hel kollegie, het bewysstuk der gift. De eerw. P. Provinciael zegende dan de schildery, lofweerdig werk der kunst van eenen broeder van hel Gezelschap, en zong daerna een plegtig lof ter eere der bedrukte Moeder. Voor de laelste benedictie van het H. Sacrament, heel'l de Prefect van T kollegie, de eerw. P. Liefmans, eene aenspraek tot hel volk gedaen hy legde zich toe om gezamentlyk met de lofluigingen van Maria de beteekenis der plegtigheid le doen kennen, welke zyne leerlingen kwamen te verriglen. De kerk was te klein om de ontelbare menigte in le houden de dry beuken der kerk, de koor en de hoogzael waren zoodanig opgepropt dal men by gebrek van plaets verpligt is geweest op de biechtstoelen te klimmen. Dit christene volk verliet het huis Gods, diep getroffen door a! hel geen het kwam te hooren en te zien. CORRESPONDENTIE M. D. F. uyt S. Er zal aen uw verzoek voldaen worden. Vriend A. nu te W. als gy ten myuen opzigte zoo maer veel de K gebruykt gelyk gy my in uwen aengenamen van 26 lest zegt, dan zal ik redens hebben u daervoor de vriendelyksle hand tedrukken. M. D. V. uyt B. ik zou eens willen zien of den kwant S. my zou konnen dom willen gelyk hy schvnl te verstaen te geven en gelyk gy my geschreven hebt. Zeg hem dat hy dit eens pro- bere, maer als hy er slecht van af komt, dat hy hel zal aen zyn been hebben. Belangryk nieuws. M. Oris ondervoorzitter der Vertegen woordigers-Kamer, schryft eenen brief aen de liberale Associatie van Brussel, waerin hy verklaert dal by geen nieuw mandaet van de kiezers van het arrondissement Brussel meer wilt aen- veerden, byaldien zekere namen die denkwyzen en princiepen verbeelden welke door de groote meerderheyd der tegenwoordige linkerzyde en door M. Oi ls zeiven verworpen worden, op den lyst worden behouden welke de Associatie in hare aenslaende byeen- komst voorgoed moet aenneineu. M. Malou-Van den Peereboom, senateur, gekte/en te Yper, schryft egnen brief aen de kiezers om hen te ouden igten dat den siaet zyner gezondheyd hem niet meer toelaet een nieuw inandaet te aenveerden. De kalholyke kiezers van Yper hebben besloten M. den baron Mazemau de Gouthove als senateur voor le dragen. De lyst der bewarende party in het distrikt Turhout is definitivelyk vastgesteld als volgt: Voor de Kamer, MM. den graef de Merode-NVeslerloo,'Coomans. uyttredende leden, en M. Alph. Nothomb, oud-minister van justitie. Voor hel SenaetM. Gilles de 's Gravenwezel. De kalholyke kies-Associalie van Dinant heeft bepaeldelyk hare kandidaten als volgt: Voor hel SenaetM. d'Omalius d'Halloy. Voor de KamerMM. de Liedekerke-Beaufort en Xaverius Thibaui. Volgens eenen brief in een dagblad dier stad afgekondigd, zyn de liberalen van dit arrondissement heel en gansch moedeloos geworden, en M. Wala, uytlreaeuden kandidaet word door hen maer zeer slaperig ondersteund. De kandidaten der katholyken te Namen zyn Voor het Senaet MM, Duponl d'Ahérée,. provinlialen raedsheer den baron de Woelmonl, burgemeester van Cortel-Wodon. Voor dc Kamer MM. Moucheur, uyitredende lid M. asseige, oud- volksvertegenwoordiger Royer-De Behr, oud-schepeue van Namen de Montpellier de PArtre, nyveraer. Wy vernemen op eene stellige vvyze dal M. Sylvain Pirmez, oud- voorzitter der regihank van eersten aenleg te Charleioy en oud-seuaieur, de kandidatuer voor bet Senaet, welke hem dooreen groot getal zyner vrienden aengcbodeu is geworden, aenveerd heeft. (Union de Charleroi.) liet katholyk dagblad van Cliarleroy zegt dal M. Dechair.ps zich op de rangen stelt om lid der Kamer gekozen :e worden. Tot hieitoe had men geloofd dal de kandidatuer van den achtbaren M. Dechamps in hei arroudissement Cliarleroy geene tegenkanting zou ontmoeten. Den Journal de Cliarleroy ko idigt aen dat de liberale Associatie deze kandidatuer gaet poogen te beslryden, door het vertegen woordigers-inandaet aen te bieden, 't zv aen Godefroid-Gorel, koolmvn-besiuerder, 't zy aen M. Ma illy, ocd-instructieregler. Te Link gaet er eene nieuwe liberale Associatie ingerigt worden, die hel jong liberalismus zal verbeelden naer bel voor beeld van hetgeen er te Brussel lot stand gekomen is. Men kondigt aen dat deze associatie hare kandidaten zal hebben voor de aenslaende kiezingen. Den Courrier de Charleroi meld dat de liberale Associatie op hei stadhuys is byeengekomen om hare kandidaten te benoemen voor de aenslaende kiezingen, en dat er zich niemand heeft willen op rang stellen M. Brouwet, aen wie men de kandidatuer voor de kamer voorstelde, heeft stelliglyk geweygerd. - M. Frison, lot kandidaet voor den senaet uylgeroepen, heeft aen de verga dering verklaerd dal hy wel deze kandidatuer aenveerdde, maer dal hy geene moeyle wilt doen om ze te doen gelukken en zelfs in de kosten der kiezingen niet zal komen. Den Moniteur van heden koudigt de wet af tot instelling yan werkregtersraden voor Audenaerde, Eecloo, Geeraerdsbergen, Oostende, Thielt en Mouscroen. Het ressort dezer werkregtersraden is bepaetd als volgt Voor den werkregtersraed van Audenaerde de gemeenten Audenaerde, Berchem, Beveren, Elseghem, Leupeghem, Melden, Mooreghem, Oyc.ke, Maerke Kerkhem, Maeter, Neder-Eenaeme, Nieuwkerke, Sulsique en Volkegem. Voor den werkregtersraed van Eecloo: de gemeente Eecloo, Assenede, Bouchaute, Cluysen, Erivelde, Zelzaele, Bassevelde, Caprycke, Oost-Eecloo, Sint-Jan-in-Eremo, Waterland, Water vliet, Adegem, Lembeke, Maldegem Middelburg, Sinte-Mar- gareta, Sinl-Laureyns, Ooslwinkel, Sleydinge en Waerschooi. Voor den werkregtersia.-d van Geeraerdsbergen: de gemeenten Geeraerdsbergen, Goetferdingen, Grimmingen, Idegem, Moerbeke, Nederboelaere, Nieuwenhove, Onkerzele, Overboelaere, Sant bergen. SarlardiugenSchendelbeke, Sineerhebbe-Vloersegem, Viaue, Voorde en Waerbeke. Voorden werkregtersraed van Oostendede gemeenten Oos tende, Breedene, Mariakerke en Steene. Voor den werkregtersraed van Thielt de gemeenten Thielt, Pitthem, Ardoye, Coolscamp, Eegliem, Swevezeele, Uuysselede en Wyngene. Voor den werkregtersraed van Mouscroen de gemeenten Mouscroen, Luingne, Herseaux, Dottiguies, Espierres, Coyghem, Belleghem, Bolleghem, Aelbe, Lauwe en Reckein. M. Beyaert, thans bestuerder van het Instituet-St-Antonius te Ronsse, komt benoemd te worden tol oversten van hetzelfde geslicht en lot bestuerder van de Broeders der Christelvke scholen in vervanging van M. Poelman. Een koninglyk besluyt van 3D mey luyd dat den Wetgevenden' zitlyd van 1838-1859 gesloten is. De politie komt te Brussel eene vroedvrouw aen te houden, betigt van vruchl-afdryving, of ten minsten van de dood eener vrouw veroorzaekt te hebben. Wy vernemen dat de Zusters, die sedert een tiental jaren het toezigt over de vrouwen in het audenaerdsch gevangenhuys gehad hebben, terug naer haer klooster vertrokken zyn. Nooyt was het getal van gevangene vrouwen aldaer zoo leeg gedaeld geweest dan in deze laetste maenden, en bygevolg hadden de Zusters er niets meer le verrigten. Men seliryft uyt Geeraerdsbergen Den invloed van den oorlog op onze nyverheyd, begint zich in onze stad op eene schrik wekkende wyze te doen gevoelen verscheydene onzer groote nyveraers hebben zich verpligt gezien, op hetèynde der verledene week, een deel hunner werklieden naer huvs te zenden, bv gebrek aen verkoop. Al de magazyr.en zyn opgepropt met koop waren, en indien dit blyft voortduren, vreest men dat zy zullen genoodzaekt zyn, al de andere ook af te danken. Ziehier eene eerste lyst van rampen, veroorzaekt door den bliksem van de onweders in onze provintie. Den 27 mey, rond li ure des avonds, twee huyzen te EremLo- degem afgebrand. Schade 2750 fr. Denzelfden dag op de kerk te Vracene de schade beloopt op 4000 fr. v Denzelfden dag viel den bliksem op den kloktoren der kerk van Sint-Gillis, kromde hel yzeren kruys slingerde een groot getal schaliën weg, en beschadigde het dak aen twee zyden. In den toren gedrongen, heeft deu bliksem een goed deel V3n hel timmerwerk beschadigd. Den 28 mey heelt ook de hofstede van pachter De Ronne, te Schoorisse door den bliksem geleden. Hy drong in deschuer, alwaer hy eene melkkoey doodde, en een begin van brand veroor- zaekte, die echter spoedig wierd gedoofd. Verlies 500 Te Beveren wierd ook den kerktoren zeer beschadigd. Een deel hout en schaliën wierden weggerukt. Schade 40(>0 franks. De Kerk was verzekerd by de maetschappy St.-Michiel, te Brussel. Verscheydene hoornen rond bel dorp wierden ook stukgeslagen. -- Tydens het onweder van zondag laetst, heeft den bliksem vuer gesloken aen eene hofstede te Gyzenzeele, loebehoorecde aen de wed P. J. De Vos. Hel verlies bedraegt 1600 fr. Maendag heeft eenen brand de wooning verslonden van Judocus Daern, te Sl-Antelinkx. De oorzaek der ramp is onbekend Het verlies word op 5550 fr. begroot. Men schryft uyt Hansbeke, van 29 mey Dezen namiddag omlrent 3 uren, is den bliksem gevallen in het buys van den kleermaker Kesleloot, alwaer hy de zonder lingste uytwerksels heeft te weeg gebragt byna al de pannen van bet dak zyn weggenomen, de schouw isgedeeltelyk ingestort, de vensterglazen zyn verbryzeld. in verscheydene plaetsen zyn er gaten dwars door den muer geboord, yzeren ankers verpletterd, enz., zonder ergens brand te veroorzaken. Onder de aldaar aenwezige peis ionen is zekeren Leys, die in de schouw nederzat, zwaer gelrolfeu geweest. Men wanhoopt voor zyn leven. Men schryft uyt Lier Dezen voormiddag liep hier het gerucht, dat te Hansbeke twee mensehen door deu bliksem gedood zyn. Vrydag achternoen is den donder gevallen op den eygendom van graef de Marnix hy heeft verscheydene hoornen verbryzeld en oinvergeslagen. Te Contich zyn de schuer en stal van den heer Van den Bosch door het onweder van donderdag avond in ascli gelegd. De schade is nog niet begroot. Men schryft uyt Cliarleroy Zaterdag rond 5 uren des avonds, is eer. schrikkelyk onweder uytgeborsten over de gemeentens Barbengon, Vergnies, Renlies eii Solre-St Gery al de velden en meersclien zyn verwoest. Op sommige plaetsen zyn de hagelsteenen eenen meter hooggevallen. De verliezen zyn overgroot, men mag ze nagenoeg schatten op 240,000 fr. Een groot deel der oogsten was verzekerd. Het vreeslyk onweder da; zaterdag over Brussel is uytgebor- sten, heeft byna de Ste-C!arakerk in brand gestoken. De eerste weerlichten en donderslagen zyn met een vreeslyk gekletter komen neêrstorlen op het dak, aen den voet van het torentje, dat gelukkiglyk door zyn hard eyken timmerwerk heeft kunnen weer stand bieden den donder heeft langs binnen eenen schoorbalk in honderd stukken geslagen. Den bliksem heeft byna 5 meiers schaliën weggenomen, is

De Denderbode | 1859 | | pagina 2