Dertien merkweerdige Voorzeggingen. GEWELDIG ONWEDER TE REMOUCHAMPS. Tvdingen van den Oorlog. OVERLEDENEN. BERIGT. vervolgens eenen ouden inuer gaen doorbooren, eciien wjugaerd ventielen en daerna verdwenen. Men sclirvft uyt Hekelgetn (by Assche) 29 tney Gisteren ronil 1 1/2 ure nanoen, is den donder gevallen op de hofstede der kinderen Plas, in deze gemeente, en heeft er het vuer aengesloken, op twee kanten gelyk, namelyk in de schild en het woonhuys. Al de gehouwen zyn vernield, behalve de wooniog die, dank aen den moed en zelfopoffering van eentge persoouen, is kunnen behouden worden. Men begroot de schade op 5 a 0000 fr., en ongelukkiglyk was er niets van verzekerd. Yerschrikkelyke verliezen. 9 (misschien 14) persoonen verdronken Remouchamps is gelegen op den regten oever der Amblève «ene 'M ooie beek, sonuyds droog in hel goede saisoen, ontvangt in regenlyd het water, dat van de bergen stroomt. Vrydag te middag, was die beek droog. Rond 1 ure brak het onwedeAos met een ongehoord geweld, en dnerde zeer lang. Hel water verhoogde in de beek en stroomde weldra over met eenen spoed, w&ervan men zich geen denkbeeld vormen kan. De landbouwers hadden den lyd niet hun vee of zich zeiven te redden; het water verhoogde zoo sterk, dat een. buys langs de baen'ter diepte van dry meiers onder stond. De steenen, halken, 'boomeri, alles vlotte rond in het dorp en stroomde dan naer de Amblève de hoeveelheyd materialen was zoo "root. dat de rivier die. by het samenkomen der steenwegen van Louvegnes en Hauregard zeer breed is, er gausch mede ver stopt was. De slrooming was zoo geweldig, dat men koeyen heeft gezien, uyt hunneu stal medegerukt, die met zich tot in de Amblève, den steenen bak voerden aen welken zy waren vasl- gemaekt! Tusschen Deigné en Remouchamps is de baen op 9 verschillige plaelsen zoo diep onder water, dat men er zelfs te paerd hiel 'verder kan. De brug over de beek is er weg gespoeld. Negen menschcn zyn omgekomen Gister avond bragt men in het dorp de lyken van 4 kinderen, uyt de rivier opgetrokken by de brug van Sougnez. Al de dooden waren in den valavond nog niet wéder gevonden. Kenen bode was met eenen zyner zonen naer Verviers ver trokken zyne vier kindereu en hunne moeder wierden met de puynen van hun buys mede gerukt in de Amblève, en de moeder alleen is by een buytengewoon geluk behouden gebleven. Onder haren arm een stuk hout vastgegrepen en gehouden hebbende, is zv gedreven lot aen Halleux, vyf kwartiers verder. Ook vyf andere persoonen zyn versmoord. De ongelukkigen kon men geene hulp toebrengen, want de slrooming was zoo rap dat, zoo men zelfs onder de hand booten gehad hadde, het byna onmogelyk zou geweest zyn om de drin- kelingen te bereyken. Men zag eenen jongeling in de rivier spartelen, de armen hoog uytstekende, ten teeken van nood, en ouder de brug van Sougnez dn ven, de persoonen zyner keunis aenroepénde welke hy op de brug en den oever herkende. Den stroom sleepte den kr.aep mede, zonder dat hem eenige hulp wierd toegehragt. De stotïelyke verliezen kunnen moeyelyk opgegeven worden de baen is onbruykbaer, 6 huyzen zyn vermeld, al de naburige velden van hunnen oogst beroofd, vele koeyen, verkens en talryke schapen verdronken, heel den schaepstal, mcl hel gebouw tegen over het Hólel des Elrangers, te Remouchamps, wegespoeld en eene menigte voorwerpen van allerleyën aerd ziedaer wat hel orkaen heelt ten gevolge gehad. Volgens inlirhlingen, die later zyn toegekomen te Luyk, zouden er 14 persoonen vermist worden. In den namiddag zag men te Aywaille in de rivier vlotten trappen, meubels, huys- daken. enz. Eenen oogenblik nadien kwamen twee lyken aenge- dreven, gevolgd door eene aen een stuk hout geklampte vrouw. Den ingénieur Groulard en andere persoouen hebben te vergeefs gepoogd haer te redden. Dry andere persoouen, gelykelyk door den stroom aengevoerd, wierden er gelukkiglyk uvt geholpen. Te Remouchamps is de schade zeer aenzienlyk. lp den schaep stal van den 'neer Carpeniier waren 50 schapen. Den weg die van Deigné komt is zoodanig onbruykbaer, dat om er te geraken, men langs achter de huyzen moet omgaen en langs over de rotsen klauteren. Wv zullen niet spreken van den weedom waerin de ongelukkige inwooners gedompeld zyn dezen is onbeschryvelyk. Te Hauregard, niet ver van Remouchamps, is er ook eenen landbouwer versmoord, binst dat hy poogde zyne beesten te redden. TeJalhayis een kind door den donder doodgeslagen op den school zyner moeder, die zelve blind geslagen wierd. VERDERE NAR1GTEN. Wv vinden in de luyksche dagbladen nieuwe byzonderheden wegens de vreeslvke overstrooming die het leven heeft gekost aen tien yrouwspersoouen en kinderen. Onder de dooden ontmoet men vyf gezusters en gebroeders, 15, 10, 8, 5 en 2 jaren oud, alle kinderen van den bode Dahaine. Het was de moeder dezer kinderen die met eenen boomstronk onder haren arm, door den snellen stroom der Amblève tot meer dan 2 uren van Remouchamps wierd medegesleept, en te Halleux eyndelyk gered wierd. Haren man, gelyk wy het reeds zegden* bode en koopman, was inderdaed voor zynen handel naer Verviers gegaen. Dien ongelukkigen vader, toen hy zaterdag in den achternoen, te Remouchamps terug kwam, vond noch zyne vrouw, noch zyne kinderen, noch zyne wooning die gausch verdwenen was. Na eenigen lyd de vernielende golven beschouwd te hebben die hem ten gronde gerigt en hem zyne kinderen ontrukt hadden, heeft hv zich op weg begeven, en is zyne vrouw te Halleux gaen vinden. Men kan denken hoe herischeurend die samenkomst zal zyn geweest Vrouw Dahain, om de dood te ontsnappen, heeft eene buyten- gewoone kracht moeten gebruykeu want als de wateren door een onwrder vermeerderd zyn, is de Amblève geene rivier meer, maer eenen stroom. In de bedding der Amblève liggen vele rotsen Vrouw Dahaine is onder de bruggen van Sougnez en Aywaille doorgedreven en door dry sluysgalen gespoeld. Zy heeft verschey dene'malen geduykekl, hebbende altyd genoeg koelbloedigheyd en kracht om dén boomstronk vast te houden dien zy in hare armen genomen had toen zy van uyt de eerste stagie, waer zy gevlugt was, met hare kinderen, huys en al wal er in was, in het water geslingerd wierd. Een kenschetsend feyt verbind zich aen de verdwyning van het buys Dahaine met zyne bewooners. Het wassen van het water was zoo geweldig, dat vrouw Maria Catharina Hallet, die ook op den doodenlyst voorkomt, verdronken is, omdat zy in den winkel van Dah?iue was gegaen, oin iels te koopen zy was nog niet geriefd toen hel water reeds zoo hoog was dat zy niet meer vlugten kon, zoodat die ongelukkige vrouw met geheel het huysgezin Dahaine medegcsleept wierd en ten zelfden tyd het leven verloor als de vyf kinderen. Een droevig looneel vergezelde de dood van die ongelukkigen. Vrouw Dahaine en haren oudsten zoon, door de waters medege- sleept, erkenden verscheydene persoouen op de kusten en op de brug van Sougnez en smeekten om hulp maer men heeft geene hulp kunnen verleenen. Hel is maer te Aywaille dal men gepoogd heeft de ongelukkige moeder te redden, die door de wateren mede- gesleept wierd en geen een van hare kinderen meer zag Twee persoonen zyn met een kleyn bootje naer haer willen roeyen, maer zy zyn zelfs door den stroom inedegesleept geworden en hebben groot gevaer geloopen, zonder in hunne edele pooging te gelukken. Vrouw Dahaine heeft eene diepe wonde aen den arm, veroor- zaekt door de drukking van den boom waeraen zy zoolang was vaslgeklelst geweestzy is 58 jaren jaren oud, /.eer kloek en van zwaer gestalte. Zv heeft gezegd dat het by de brug van Soignies is dat zy den balk heeft kunnen grypen. Te Maninrive heeft zy zich verloren gedacht, omdat zy ingezwolgen was geweest, en zy heeft zeer veel moeyte gehad zich ujtdien gevaerlyken toestand te trekken. Twee persoonen die inen verloren geloofde, zyn op ongeloofe- lyke wyze gered geworden. Lagasse en zyne vrouw, die in zwangeren 'toestand was, zyn gedurende twee uren legen den muervan bun huys blyven staen, den eenigsten die niet omver was geworpen. Dan hebben zy de zeven achtsten van hun huys zien instorten, onder hen en boven hen, en zy hebben bunnen scbuylhoek niet kunnen verlaten dan by hel zakken der waters. Het schynl dal voor zyn vertrek, M. Verhaegen eene aller geweldigste woordenwisseling gehad heeft met M. Frère. Den baes der logie zou op eene bitsige wyze aen M. den minister van finanlien zyne sluerheyd en zyne versmadende manieren verweten hebben. Nooyt, zou M. Verhaegen gezegd hebben, heeft Belgiên zulken brusken minister gehad. Op zommige hnysgezinnen seliynt den Lukgod boos te zyn, en lael er alles uyldroogen mensehen en dieren. Op andere laet hy integendeel zyne milde gunsten als eenen gouden regen neder- vailen. Zieluer "een voorbeeld van dergelyk gezegd buys By pachter B..., in de gemeente Deurne, hadden deze week zes kinderbedden of bevallingen plaets, te weten De geyt wierp 4 lammeren, den hond 4 jongen, het peerd 1 vpulen, eene hen 9 kiekens, eene dito 4 dito, en.... de boerin eenen tweeling. Als dat geen gandeamus is, kent den pastor geen latyn. Al die jonge schepsels kwamen ter wereld binnen den tvd van 1 1/2 ure. Den fransclien Moniteur kondigt de volgende berigtcn af van hel oorlogstooneel Alexandriè'n 28 mey. Den Keyzer, willende zoo veel als het in zyne magl is, de kwalen verminderen welke den oorlog na zich sleept, en hel voorbeeld geven van de afschaffing der strengheden die niet noodig zyn, heeft besloten dat de gekwetste krygsgevangenen by den vyand zouden nylgewisseld worden, van zoohaest hunnen stael hun zou toelaten naer hun land terug te keeren. Garibaldi is te Coma binnen getrokken de stad was verlicht. Den vyand is opgetrokken naer Camerlata. De bevolking'wapent zich om zich met Garibaldi te vervoe gen. Lugano, 28 mey. De troepen van Garibaldi bezetten Camerlata en maken zich gereed om de Oostenrykers achterna te zitten deze laetste zyn in aflogl naer Marino. Lugano, 29 mey. Gisteren avond, na een hardnekkig gevecht dat geduerd heeft van ten o tot den 8 uren, is Garibaldi binnen Coma getrok ken. Het gevecht heelt te Camerlata voortgeduerd, maer ten langenlaetsten zyn de Oostenrykers moeten afwyken. Parvs 28 mey. In het gevecht van Coma heeft Garibaldi aen de Oosten rykers versfcheydenb kanonnen ontuonun en veel gevangenen geinaekt. De Oostenrykers zvn in afiogt. Garibaldi zal welhaest eene versterking van verscheydene bal- teryen geschut ontvangen. Berne, zaterdag avond, 28 mey. Garibaldi is gisteren avond Coma binnengetrokken, onder het geluyd der klokhen. Dé stad was schitterende verlicht. Al de stoombooten die op 't meir Coma vaerden, zyn in Gari baldi's handen gevallen, Turyn, zondag 29 mey. Coma is ten vollen hel gouveriTemenl des Konings byge- treden. De telegrafische linien zyn hersteld. De bevolkingen der om streken komen gewapend toegesneld om zich onder het vaendel van Garibaldi te scharen. Andere versterkingen komen gestadig toe. Berne, 29 mey. Garibaldi heeft Coma verlaten en de Oostenrykers uyt Camer lata verdreven. Garibaldi verwacht den generael Niel. De Oostenrykers ver wachten den generael Uiban. Turyr, 28 mey. Een berigt van Garibaldi, gedagleekend uyt Coma, dezen morgend 10 ure, luydl als volgt De vyanden zyn gisteren avond aengevallen en verslagen. Ten 10 ure dis avonds zyn wy Coma binnengetrokken. De Oostenrykers zyn in volle wanorde naar Monza afgetrok ken. By hel ontvangen dezer tyding in het kwartier-generael, heeft Z. M. per lelegraf z ne gelukwenschingen aen Garibaldi toege zonden. Men kondigt aen dat, op het meir Major, de stoombooten Beneded en Badelzki dry uren lang Canobio gebombardeerd hebben. De stad heeft zich wonderbaer verdedigd. Al onzen kant zyn er geene verliezen. De vyanden hebben eenige ge kwetsten. Heden op den linken over der Sesia, heeft er eene ligte ont moeting plaets gehad. De Oostenrykers zyn achteruytgeslagen. Weenen, 29 mey. Den Keyzer is ten 11 ure des morgends vertrokken naer Verona Hy is vergezeld van al de opperbesluerders der krygs-adminis- tratie, van gansch de midden-kanselary en van de adjudanten- g neraels von Hess, Hauslap, Schitter, Grunne, Keiler, alsook van de aertshertogen Willem en Leopold. Zyn gevolg beslatt in 5)0 er oonen. Met volk heeft Z. M. met de geesldriftigste toejuyehingen be jegend, Den genejael von Wilisen is heden naer Berlyn teruggekeerd. Zyne zending is gelukt. Berne, maendag, 50 mey. De voorhoeden van Garibaldi bevinden zich te Cantu. Den telegraf van Coma word door Piemonlesche ambtenaren be diend. Den Journal des Débats gelyk meest al de andere fransche bladen, had geloofd te moeten roepen en klagen tegen de knevelaryen, afpersingen, et' vreedheden die, zoo men zegde, door de Oostenrykers begaett wierden in de piemonlesche streken die zv bezetten. Echte verhalen hebben de dwaze valsehhevd dier aer.tygingen aengetoond, maer het licht op deze opwaerlteden begint zich hoe langer hoe meer te verspreyden en M. Am. Achard, brielwisselaer van den Journal des Dibals, die zich tegenwoordig ie Voghera bevind, begint ook zyne leugens in te trekken en zynen med culpa op te zeggen. Ziehier wat hy uyt gemelde stad schryfl, onder date 25 mey, aen deu Journal des Débals Men heeft u gezegd, ik zoo wel als de anderen, ons steunende op hetgeen ons verleid wierd, dat de Oostenrykers het land verwoest en de steden uytgeplunderd ha Ideu. Men maekt zich dus gereed urn gewetenshalve te sidderen. (f Als men te Voghera binnenkomf, moet men welhaest zyne gemoeds-ontroering verbannen. Voghera stelt het allerbest. De vrouwen zelfs schynen er geestig en vrolyk. Als men gemist heeft, zelfs onverwist, moet men zulks kunnen bekennen. Ik zal nu niet meer spieken van Lomellineen van de provintie van Vercel li tenzy ik er zal naerloe geweest hebben. Eenen revziger is altyd nieuwsgierig. Het is zyn ambacht ik ben in eenige herbergen en huyzen geweest. De spiegels stonden op hunne plaelsen en in hunne lyslen, de penduleu op de schouwen, de gordvnen hingen om de bedden, niets was gebroken niets gescheurd (ie horlogien stonden gerust in hunne kassen en geenen eenen vinger mislede ringen welke hy droeg voor den in val des vyands. Ook moet ik belyden dat de schoenmakers nog hunne winkels vol leerzen hadden en de lynwaedkoopmans nog hunne magazynen vol sloffen niemand zag ik in den rouw gedompeld. <t Maer, zal men dan zeggen, en de oorlogschattingen, de knevelingen, afpersingen, belastingen, en anderè verfoeyelyk- lieden Ah wel den oorlog is den oorlog. Men heeft ossen en schapen geuomen, 't is waer men heelt den soldaet gehuysvest en gevoed men heeft liet geld des gouverneinents aeugeslagen. Maer de reglemeuten en krygswetten van alle landen voorzien deze ge vallen en met ze te voorzieu veroorloven zy dezelve. k Ik heb de inwooners ondervraegd te Casei, le Pontecurone, te Tortona, te Voghera, hier en daer in de gehuchten. Nergens heb ik spooren van gèweldudiglied.en ontwaerd. Geene verbrandde hofsieden, geene afgehaekte boom&aerds, geene neergevelde graenakkers. geene smokende puynen, kortom niets van al hel geen tot hiertoe in de verhalen gezegd gemeld is. De reys verliest daer in haren schilderachtigste!! kant, maer wat kan men daer aen doen De fransche en oostenryksche kondschappers bezoomen deu Pó. Men houd er dag en nacht een wakend oog op gevestigd, en langs over den stroom schiet men elkander dood. Mei wat geduld bl>ft men daer niel gestadig verdoken staen achter eenen muer, eenen struykbosch, enz. om eenen schako, eenen iuyter, kortom een mikpunt te verrassen. Zoohaest er maer iets vyandigs bemerkt word, de laedpan vonkt en den kogel fluyt. Londen 50 mey. De vrienden van lord Palmerston en van lord J. Russell zoeken deze beyde staetsmannen nog overeen te brengen. Sir J. Pakingtou heeft in eene meeting gezegd, dat Engeland niet zou gedoogen dal er eene mogendheyd of een verbond tus schen mogendheden hem de opperheerschappy der zeeèn zou betwisten. Hy heelt er Ingevoegd dal indien den oorlog blyft voortduren het aen Engeland onmogelyk zal worden van ouzydig te blyven. Turyn, dynsdag 51 Mey. De eerste byzonderheden over het gevecht van Palestro zyn ons toegekomen. Deu vyand lag verschanst te Palestro, Cosalino en Vinzaglio. Zyne verdediging was hardnekkig, maer onze troepen, zich met de bajonnel van de verschansingen meester makende, hebben eene wonderbare dapperlieyd doen uytschy- iien. Zy hebben twee kanons veroverd, vele wapens en krygsgevan genen genomen. De verliezen van den vyand zyn zeer groot; de onze zyn nog niet gekend. Vercelli was gisteren avond verlicht. Den keyzer heeft le voel de stad doorloopeu. Den koning heeft den nacht overgebragt in den Torconne, in 't midden der tropen die op liet looneel des gevecht gelegerd lagen. Marseille, dynsdag, 31 mey Wy ontvangen brieven uvt Roomen van den 28 Dry honderd vrywilligers zyn u t Roomen vertrokken. Forlie en Raven. heüDeu reeds twee diyzend mannen geleverd. De opgewondenheyd in de legatien neemt toe. Piëmout heeft zekere voorwaerden gesteld om de onzydigheyd van den Paus te herkennen. Dit is stellig. BIRGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 6 g Vrouwel. 2 HÜWELYKEN. Bened. Van Renterghem, veldwachter, met Amelia Goens, kantwerkster. Leonard. Petit, hlauwverwer, niet Rosalia Van Wesemael, dienstmeyd. Carolus Strobbe, steenknppersgasl, met Carolina Petit, dngloonster. Petrus Heiremanlandbouwer met Joanna Caudrondienstmeyd. Petrus Dnens, twyndersgast met Theresia Cornandkantwerkster. Engelb. Var. de VValle, schorssleenvager. met Francisca De Galan, dag!. Leonard. Van den Berge, werkman, ath. Van der Biest, kantwerkster. Uenricus De Grool, kaeywerker, met Joanna M. Bomon, kantwerkster. Carolus Haeck, landbouwer, met Anna Longé, landbouwster. Franciscus Schollaei t, daglooner, met Maria De Haeck, kantwerkster. Petrus Caulaert landbouwer, met Anna De Smet, landbouwster. A. Veuillefont, 17 maend, lloogevesten.Jacobus Thienpont, twynders- gast. 26 j., Dam. M. Van Santen, 27 dagen. Zoulstraet. A. Van der llevden, 28 dagen, St-Job. A. De Groote, zonder beroep, 67 j., Groote ftleïktE. Palmaert, 14 j., te Berchem woonende. Ter gelegenheid der greote Kermis van Lede zal er eene Gaeischieting met den Handboog gegeven worden op Zondag I9Juny 1859. Vooruit 100 franks. Inleg 7 fr. terug 6 fr, reserveren zich te schieten het Peleton N° f zonder vergeld. VAX DE PERS GEKOMEN En verknjgbaer by J. Van Branteghem, in de Leopnldstrael te Aelst, PRYS: 30 CENTIMEN.

De Denderbode | 1859 | | pagina 3