ZONDAG 12 JUNY 1859. DERTIENDEN JAERGANG. - Nr 668 Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: FRANKS 'S .IAFRS. Vertrekuren uyt versehillige Statiën. AELST, den 11 Juny 1859. De doctrinarissen en de tweedragt. Hy heeft toch nog eenen troost Wat is de Eendragt Frederic Fortamps Ikeuderm. 5-35 8-30 9-35 1*2-30 3-05 6-00 Lokerrn 5 35 8 30 12-30 6-00 »-00. Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Mech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leuv Thien Luvk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruven,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-20-12-30—2-35—3-05—6-00—8-50 Ij? Gend, Brugge, Ostende 8-20 —12-30 0-00 3-05 6-00 le klas langs Dendernionde. Korlvyk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-20 12-30 0-00 3-05 - 6-00. Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-45—5-20—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-15 5-30 i Bergen, Quievrain 7-450-00— 2-15—5-20 - 0-00 Te r.BDE staen aide konvoys. Te idegem staen deie vertrekkende van Ath 6-30 - 10 4-20 0-00 en dcte vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen tfe GYSEGEM stil al de konvoys uvtgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendernionde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. VAN r.OKERKN NA ER Dendernionde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30--»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 0 50 9-25 3-000-00. VAN m NAEK Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendernionde, Lokeren 6-30 10-«4-20•-». Lessen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-30t'-U010-»4-20 —0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010 4-20- »-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Andenaerde. 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35 - 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraeidsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN OENDER VIO NOK NAER Brussel 1. Aelst) 7-15 7-35 1-40 5 »- (1. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7 15 7-55 - 11-50 1 40 - 5-00 6-05 DEN DENDERBODE De doctrinarissen zyn in vollen oogst, de tweedragt is in Belgiën ten top gestegen, die mannen van oneenig- lieyd plukken de vruchten hunner verdertlyke principen. Ei'is in 't land niets meer dat aeneenhafigt, alles is in wanorde, de vaderlandsliefde is door de betreurlykste ouverschilligheyd vervangen, al de banden van nationa- litcyt zyn verbroken, in 't bestuer ontmoet men slechts regeringsloosheyd, partygeest en gedurigen oorlog van den eenen schotcllekker tegen den anderen.... En aen wie zyn wy dit alles verschuldigd Aen nie mand anders dan aen de liberaters die men doctrinaris sen noemtDeze mannen, in plaets van uyt vader landsliefde le besturen, besturen slechts voor zichzelve, en, komen er daeruyt wanorde en tweedragt, dit scheelt hun weynig, want dan is hunne leus de dwingelandy Maer gélukkiglyk voor 't land, men begint ze te kennen alle denkwyzen schatten ze op hunne juyste weerde en aeuzien ze 'als vyanden onzer nationaliteyt, als vernie tigers onzer instelligen van 1850. De dagbladen van alle denkwyzen vinden geene uyt- drukkingen hard genoeg om het kwaed te schandvlekken dat de doctrinarissen aen 't land gedaen hebben. Wy gaen hier een liberael £8ndseh blad, den Nouvelliste laten spreken. Ziet hier hoe dit blad zich uytdrukt Meester Verhaegen is zyn liberalismus gaen wasschen en spoelen in de waters van Spaby is verbitterd tegen zynen ouden vriend, M. Frère, hy heeft zicli tegen den grooten minister in woede gesteld, ja tegen hem zeiven, a die zoo vyandig is aen de arme kloosterlingen, Ver- liaegen heeft aen Frère vlakaf verweten dat hy eenen despoot, eenen brutalen overschreeuwer isHet scliynl dat. Verhaegen ten hoogst verbitterd is tegen geheel den doetrinarishaspelHy is in woede vertrok- kenGoede reys M. Dumoulin Meester Orts heeft ook eene rol willen spelen en zich eenen naem maken, maer hy is in 't begin gevallen, hy heeft zoo onvoorzigtig geweest, dat hy is uytge- schuylfeld geweest Den Nouvelliste zegt verder dat Meester Rogier zoo ziek is, dat al de waters der schelde onmagtig zullen zyn om hem van zyne kwaedbloedigheyd te genezen. Den man is veroordeeld, hy is geconfiskeerdWelke ondankbaerheyd nogtans tegen hem, den uytvinder der ajuyti- raep- prey- en koolexpositiën. Maer sedert dat hy langs de kasseysteenen op zynen ministerszetel is konnen klimmen, heeft den grooten man al veel bitterheden te ver kroppen gehad. Hy wilde zich doen rioorgaen als invoer der der yzeren wegen in Belgiën, maer ongelukkiglyk is er seffens eenen deftigen Belg opgestaen, die, al hem de stelligste logenstraffing te geventoegeroepen heeft Hola Meester Rogier, kom het volk niet bedriegen, steek dees pluymken op uwen hoed niet, wy hadden aen den yzeren weg gepeysd vooraleer dit in uwen hol gedaéid was. Het is M. Gendebien die hem dezen schop heeft toegebragt, en elkeen weet dat het den eersten niet is. Alles was gereed om te Antwerpen de komedie van den yzeren weg-Rogier te spelen, men had eene inteeke- ningslyst doen ronddragen om er veel namen op te krygen, maer de lyst is in eenen volstrekt maegdelyken staet teruggekeerd. De geldbank zelve waerin Rogier altyd eenen dienstwilligen kompeer had om hem te ver heffen, heeft hem zelfs geenen gezondheydsdronk toege bragt. Men wilt zynen naem op niet eene lyst van kandi daten laten figureren, al zyne liberale vrienden van alle kouleuren verstooten hem en den grooten minister moet met zyne kandidatuer rondzwerven gelyk met eene oud- verlegene en verdufte marchandise, waervan elkeen vies en die door elkeen verstooten word Ja, meester Rogier heeft toch nog eenen troost, maer 't is eenen troost, die 't uytwerksel eener allerplatste verslaefdheyd is, of welligt eenen bedekten steek van verfoeyende verachting. En waerin bestaet dezen troost Luystert, lieve lezers, en oordeelt er over Over eenige dagen zyn te Brugge dry nieuwe Durham- sclie springstieren voor rekening van 't gouvernement aengekomen. Nu, wat heelt men daermeê gedaen? Men heelt aen die springstieren de namen gegeven van ROGIER DEN EERSTEN, ROGIER DEN TWEEDEN, ROGIER DEN DERDEN!Juyst alsof onzen buytenlandsehen minister van binnenlandsche zaken zich in dit vak altyd ondersclieydën had. Wy vragen het andermael of de platste verslaefdheyd die leelyk inisplaetste betiteling aen die beesten hooft doen geven, ofwel of eene bedekte verfoeyende verach ting den minister aldus aen den sohandpael heelt willen nagelen Wy konnen daeromtrenl geene beslissende antwoord geven, maer in alle geval zyn wy van gevoelen dat liet gouvernement tegen zulk eene schaudelyklieyd, in naem zyner zedelyke weerdiglieyd, zou moeten pro testeren. Doelt, is Rogier daermeê te vertroosten, 't is zyne zaek, maer altyd is liet zeker dat het 't schoonste zyner historie nietis van namelyk met eenen durhamschen springstier in vergelyking gesteld te worden 0111 het even of hy in die kunde ervaren is of niet. Ondcrlusschcu gevoelt Rogier dat zyn ryk ten eynde loopthy begint de eendragt, de verzoening te prediken, hy wend zich tot de conservateurs, tot de priesters, die die hy echter, over eenige weken; wilde in 't kot steken. De Intlépendance, don Observatenr en nog eenige andere liberatersbladeu, die hem eertyds plagten te verdedigen, laten hem nu ook loopen, er is nog slechts den Echo du parlement, die in 't parlement niet veel écho of weergalm heelt, welken nu de eendragt begint te preken. Maer de andere bladen vragen wat den Echo door Eendragt verstaetFin Inderdaed, Zou de doctrinarisparty misschien van gedacht zyn dat liet princiep van eendragt bestaet in liet opyormên van lysten waerop catholyken, liberaters, doctrinarissen, republikanen, demagoguen figureren? Indien de doctri narissen van dit gedacht zyn, dan bedriegen zy zich, dit zou slechts een onbestaenbaer mengelmoes zyn, 't welk onder den spotlach des lands zou bezwyken. Het zou waerlyk eene schoone kandidatenlyst wezen waerop ware patriotten, trefï'elyke catholyke conserva teurs zich zouden bevinden nevens kerels, die aen den parlemenfsmoordenden opstand toegejuycht en alle mo- gelyke en onmogelyk waerhorgen gegeven hebben van eene verslaefdheyd aen het gouvernementeel ostracismus, dat op Belgiën drukt en 't zelve naer zynen ondergang leydNeen dit zullen de Belgen niet meer gedoogen, zy zien thans klaer, zy begrypen dat de politiek van onverdraegzaemheyd, van zedelyken dwang, van ver- drukkenden partygeest geene nationale politiek is, dat de ware nationale politiek is de eendragt van 1850, vry- lieyd voor allen, onparlydigheyd, eerbied voor alle denkwyzen, verdraegzaemheyd, immers de grondwet gelyk zy uyt de handen van liet berucht nationael gekomen is. Onder de catholyke meerderheden zyn de liberalen nooyt met uytsluyting geslagen geweest, de openbare ambten, de gouvernementele gunsten wierden verleend zoowel aen de liberalen dan aen de catholyken. Men heeft zelfs te toegevend voor de liberalen geweest, want velen en zeer velen, die alles van liet catliolyk element bekomen hebben, zyn ondankbaer geworden, hebben zich tegen hunne weldoeners gekeerd, hunne pligten verraden en zelfs hunnen eed van getrouwigheyd ge schonden, om hunne patroonen te bedriegen en liet liberatersfanatismus te dienen. Het moet gekeild zyn dat de conservateurs alle onpar- tydig gouvernement, zullen ondersteunen, maer liet moet dan een nationael bestuer en niet een bestuer van party, van verdrukking en clubismus aen den dag leggen. Hetgeen de conservateurs niet willen, is die liberaters-doctri- narische overheersching, die ikzuchtige en dwingelan- dige verdrukking, die vryheydschendende en partydige meesterschap, dit liberalismus, 't geen M. Jottrand met een woord deed kennen onder den naem van GODS- DIENSTHATEND LIBERALISMUS, 't welk het patriotis- mus maer afmeet volgens den graed van vijandelykheyd tegen de KerkZulk een liberalismus zullen dejonser- vateurs altyd verstooten, en 't is tegen dit liberalismus dat alle treflelyke invloedhebbende persoonen en kiezers dit mael te werken en te stemmen hebben. Wy 'wachten naer den uytslag. IOEEÏMH TE BRUSSEL. De party der Unionisten lieeft te Brussel de volgende lyst vau kandidaten vastgesteld 1 VOOR DEN SENAET MM. Grief Corset re Grez, oudlid van liet nationael kongres. Graff Lkün D'Andklot. Posits RE Tksrosc.ii, burgemeester te Melsbroeck. Doms re Seuerfost, provincialen raedsheer. VOOR DE KAMER MM. J. B. Gendebien, oudlid van hel nationael kongres. .1. Jottrand, id. id. E. Rapaert, raedsheer der rekenkamer. I'. De Haullevili.e. V. P. Van den Uroeee, lid der koninglyke akademie van geneeskunde. F. Prové, inspecteur van Dender en VVaes. Stroobant, notaris, president van den Wyngaerd. Wambacq, burgemeester, le Esschene. VVvdemans, burgemeester le Si. Stephauus-Woluwe. Cu. De Uoncé-Goffin, nt'gociant. Wy raden onze lalryke inschryvers en invloedhebbende vrien den uyt hel arrondissement Brussel op de dringendste wyze aen voor (leze lyst met alle mogelyke krachtdadigheyd te werken en te stemmen. Dat zv aen de kiezers doen vérst'aen dat er hier kwestie is hel noodlottig en vaderlandsverdrukkend liberatcis- doctritiarismus in den grond te booren. Dal zy aen de kiezers doen begrypen dat het doclrinarism as der oude liberaters, den groolsten, den harduekkiasien. den gevaerlyksten vvand is van onzen godsdienst, van onze vrybedeo van alle gunsten en vuorregten die de Grondwet ons verleent' Dat zy maer vrylyk zeggen dat het mapouniek doctrinarismus aen Godsdienst, Vaderland en Grondwet meer kwaed heeft "edacn dan de meest verwoedde prolestantsche seete. die, len allen tyde zoo roekeloos gewerkt heeft om land Ie protestestanliren en deu laelslen druppel zweet en bloed uyt ie persen. Ja, dit mogen onze vrienden en medevaderlanders uvt arrondissement Brussel op openbare plaetsen, in herbergen hveenkomsten overal zeggen zonder vrees van in 'i uiiiïsié de waerheyd te kwetsen, want het hiykt uyt langdurige waernemin gen, uyt eene aenhoudende ondervinding dat het doctrinarismus of het oude franémnpons liberalismus noovt anders "ewerkt geschreven, gelogen en gelasterd heeft dan "om de vrvheden der Belgen te verkreuken en om 't land, len profyte der liberater- francmapons te exploiteren, le verarmen en onder de roede der schandelykste dwingelandy te doen hukken. Aen dien ongelukkige» staet van zaken moet en kan nu een eynde gesteld worden, als de conservateurs van 't arrondissement Brussel zich wel willen verstaen en hnnne stemmen op boven gemelde lyst vereenigen. De liberaters-doctrinarissen de libera lersdemagouen, de bloedroode republiekanen, de francmacons grondwelscbenders liggen overhoop, zy [wisten, zy kyveti zv vechten ondereen, elke fraciie dier godsdienslhatende schand liberalerv wilt 'I land overweldigen en er T merg uytzuveen Daerom is '1 eene strenge vaderlandspligt voor al wie hél aW meen welzyn ter herle neemt, deze lyst le ondersteunen en"er met eenen onvermoeyelyken iever voor le werken. Op dan. kiezers uyt het arrondissement Brussel, op kiezers byzonderlyk gy kiezers van deu buyten.. Het zyn uwe regten, liet zyn uwe belangen die de liberaters-doctrioaris-francroaconi party heeft willen slagtofferen door de onregtveerdige ABCwct krachtens welkezy u heeft willen berooven van uwmvervrcmdbaer volksregt, van uwe vrye stemming. Het is die zelfde party die u de beledigende en walgverwekkende schandnamen van KI Eg vim BOEREBEESTEN, PLOEGEN DIE IN GOD GELOOVEN, naer 't hoofd werptHet is die zelfde partv die aen den bér'uchlen schandaligen kerkdief MARNIX, een standbeeld wilt oprenen Hel is die zelfde party, die in volle letters geschreven heeft datzv den Catholyken godsdienst in hel slyk zal versmachten. Het is die zelfde party, die de laniilieriiinerende bloedzuygerswctbeeft voorgedragen. Hel is die zcffde pariy, die de vrvhevd van den preekstoel, de vrvhevd van liefdadigheid, de vrvhevd dér drukpers de vryhevd van vereeniging heeft vernietigd. Het is die zelfdé party, die ons leeningen heeft doen betalen Het is die zelfde party, die aen de nulielooze versterkingen van Antwerpen SUk SO MILLIOENE.N' heeft willen verkwisten en zal verkwisten indien gy ze niet Bedervelt. Immers, liet is die zelfde pariv dié 't land in eene zoo beweenlyke verdeeldheid gebragt heeft' dat liyna alle steden en dorpen door den kanker der'tweedragt worden afgeknaegd. Gy hebt nu de scheone gelegenlievd kiezers, om u van die party te ontmaken, doel gy het met, gy zult het beklagen, maer beklagen als het zal te Inel zyn. BE LA NGRYKE WAERSCIIOUWINGEN. 1° De kiezers mogen de stad niet verlaten vooraleer den uvislae der kiezingen gekend zy, want er zal zeer waerschynlyk te ballo teren zyn en dan byzonderlyk moeten de kiezers op hunnen post wezen. Die dan tneest stemmen kan vereenigen is gekozen. 2° De Conservaleurs van 't arrondissement Brussel moeten zich by eikanderen houden, hunne stembriefjes wel bewaren en jutst de namen schryven gelyk wy ze aen T hoofd van dees artikel opgeven

De Denderbode | 1859 | | pagina 1