Tydingen van den Oorlog. GRAS-VENMTlENr TE HUREN. Openbare Verkooping VERKOOPING Venditie VERKOOPING Verkooping van goede Garzingen Verkooping van Hooygras en Vlas, Groote Verkooping, CORRESPONDENTIE. Vriend L. gy staet le betalen van den July 1856. Aen hel overige van uwen geëerden brief zal siiplelvk voldaen worden. M. S. uyt B. ik kan uwen voorstel niet aeuuemen. Probeer eens op een ander. M. en vriend L. uyt G. de rente waervan kwestie geeft 4 ten honderd. Schryl' my wat ik te doen heb. E. P. J. uyt G. ten presseert niet, de zaek is in goè handen waer kruynt in zit en waei ik niet geern zou aen vringen. Het zal my van zelfs koinen als ik de gelegenhevd niet heb u le konoen vinden. Maer pas op dal ge niet op 't onverwachts gepakt word, want 'k heb een eykeu met u te pellen. Duyzende groeten aen de E. P. C. en B. Men schryft ons uyt Lede 6 Juny In den Dcnderbode van Zondag laetst is er melding geinaekt van een tafereel verbeeldende dén H. Franciscus Xaverius, het welk op den laetsten dag der Meymaeud aen de kerk van Lede is geofferd geworden. Deze opdragt door de Eerw.heeren Paters en studenten van hel collegie van Aelst gedaen ter verciering eencr kerk, ahvaer O. L. Vrouwe van 7 Weeën, onder den naem van den .Voud Cods, lnzonderlyk word geëerd, heeft onder de iuwooners dier talryke gemeente de grootste gevoelens van voldoening en dankbaerheyd doen outslaen. Daer hel nuttig is de milddadige akten der weldoeners van kerk en Godsdienst bekend le maken, opdat dezelve tot voorbeeld zouden dienen, komt deze gelegenlheyd van pas om te veropen baren dat dezelve kerk, sedert korte dagen, nog een ander voor- treffelvk geschenk, beslaende in eene uytnemende schoone ge schilderde venslerraem, verbeeldende den H. Petrus, van wege den zeer achtbaren heer Van lunis, eersten Voorzitter van het oppergerechtsbof der beyde Vlaenderen, heeft bekomen. Bil kunstwerk, uytgevoerd door den Gendschen glas-schilder Van Crombrugge, onderscheyd zich door de leveudigheyu der couleuren en den goeden smaek der vercieringen, en doel niet min eer aen den gever. Het schynt zeker te zyn dal den kerkenraed besloten heeft hel initiatief, door den achtbaren heer Van lunis daergesleld, voort te zetten en hei ontwerp «heeft aengenomen om opvolgent lyk alle de overige vensters der twee zydebeuken van de kerk met ge schilderde glasramen, verbeeldende de borstbeelden der twaelf apostelen te doen vercieren. Deze besluylnereing strekt aen den kerkenraed tol groole eer en heeft onder de inwooners hel ge voelen doen ontslaen dat, dewvl de overschietende middelen en inkomsten byzonder bestemd zyn lol de verciering van hel buys Gods, hel kerkbesluer, door hel verwezenlijken van een dergelyk ontwerp, bewyzen van kiesschen sinaek en verstandig gebruyk der kerkelyke penningen zoude geven. Een koninglyk besluyl van 4 juny magtigt het genootschap van den 1L Vincentius-a-Paulo le Denderleeuw, om in deze gemeente eene loiery in terigten voor hel maken van een leer- werkhuys. M. Vander Kelen onderpastor te Soinergem, is pastor be noemd le Zulte in vervanging van M. Van de Wieie die zyn ont slag gegeven heeft om rede van gezondheyd. RL Ch.-L. Versluys, coadjutor le Nederhasselt, word onder pastor te Zelzaele, "en is te Nederhassell vervangen door M. B. De Clippele, priester in het seminarie. Men schryft uyt Denderrnonde, 8 juny Gisteren avond is er over onze stad een vrcesselyk onweder losgeborsien den donder is gevallen op de hofstede van het kollegie der H- Maegd alwaer hy het dak van den stal in stukken geslagen, eene der schoonste koeyen gedood en verscheydene vensiers beschadigd heeft; het hemelvuer is ook door de schuer gesliugerd, zonder uoglans aen slrooy of hooy eenige schade te veroorzaken 'alleenlyk is hel yzerwerk van deuren en muren afgerukt en op eeuen verren afstand van daer gesmeten. Kif.zinü nieuws. De worsteling in de hoofslad is voor goed begonnen; M. Aug. Oris stelt zich voortaen op rang om gekozen le worden. Zulks kondigt hy aen in eeuen brief aen de Indépen- dance e.i in eenén anderen welken liy aen de liberale kiezers van het arrondissement Brussel komt toe te sturen. M. baron Pecsleen heeft aen zyne kiezers eeneu brief toe- gestuerd, waerin hy laet weien dat hy afziet van de vernieuwing van zya mandaet voor het senaet. Den kandidaet der liberale party om M. Pecsleen te vervangen is M. Alberic Dubus, grondeygenaer te Jabbeke. Men voert tegen de liberale Associatie eenen oorlog die zich reeds uytbreyd tol op >de stralen toe. Een nieuwsblad van Marche schryft het volgende Wat ons betreft, wy aenzien de kandidatuer van M. Nothomb als zeker, Luxemburger van hert eu geboorte, voed hy geenen anderen hoogmoed dan doer de stemmingen der kiezers van Neufchaleau in de kamer te treden; en, volgens de inlichtingen die wy van tien kanten des arrondissements te gelyk ontvangen, heeft hy waerlyk niet veel aenbevelingen noodig om met eene groote meerderheyd gekozen te worden. M. De Moor zelve weet hel genoeg; de kiesuylstapkens die hy komt te doen hebben hem dies opzigte volkomeullyk ovei'luygd. Het zelfde blad haelt een fevt aen dat bewyst hoe zeer het luxemburgsche liberalismns, reeds zoo wel bekend voor zyne arglistigheden ter gelegenheyd der kiezingen van Marche, zich weynig bekreunt met de regtzinnigheyd der kieslvsten. Men verzekert ons, zegt dit blad, dat meer dan ticec honderd vragen tot uytscbrabbing van de kieslvsten voor hel arroudisse- mem Neufchaleau, aen de bestendige deputatie van het/Luxem- hurgsche onderworpen zyn. Den Okscrvaleur kondigt aen dat verscheydene leden der liberale Associatie van Brussel hun omslag hebben ingezonden, om wederom eenen nieuwen klub ie stichten. Er word verzekerd, dat den koning besloten heeft van, bvaldien de hertogin van Braband, wier bevalling zeer naby is, van eenen zoon mogl verlossen, dezen den naem van graef van Jlanegouwcn zal ontvangen. In dat geval zullen er groole open bare feesten plaets hebben. Het kasteel van Dinant word ontwapend eu het poer uaer Antwerpen overgevoerd. Terwyl dit buskruyd op een paer sche pen door de Maes vaerde, is den bliksem op twee meters afstand va:, deze gevallen. Men siddert by de gedachte aeu hei ongeval dat nakende was. NIEUWEN ZEGEPRAEL DER BONDGENOOTEN. Parys, zondag, 5 Juny. Het volgende berigt is ter Beurs aengeplakt Den Kcyzer aen de Key serin. - Novara, zaterdag. Wy hebben ten 11 uren en half de brug van Magenta over getrokken. Wy hebben eenen grooten zegeprael behaeld. Vyf duyzcnd krygsgevaogenen zyn in onze handen gevallen. Den vyand heeft 15,000 doodeu en gekwetsten. Wy hebben hooger de eerste hyzonderheden medegedeeld nopens den veldslag van Magenta. Een herigl uyt dit dorp van o juny geeft nog eenige klevne uatigien. De inneming van dit dorp j door geucrael Mac-Mahon beslistle den zegeprael. Hel gevecht i was hoogst geweldig. De eerste berigten uyt het l'ransch kwartier- i generael uaer Parys overgezonden, schalleden de verliezen des j vyauds op 5000 krygsgevangeu en 15,000 dooden en gekwetsten een nieuw herigl van zondag, ten 5 uren des avonds aen de Keyzerin tocgestuerd, schal ze op 7000 ki ygsgevangenen en 20,000 dooden en gekwetsten. Daerenboven heeft liet ooslenryksch leger dry kanons en twee vaendels iu de handen der Frauschen gelaten. De Frauschen hebben ook een kanon verloren. Wat hunne verliezen in manschappen betreft, het berigt van den Keyzer aen de Keyzeriu begroot ze maer op ongeveer 5000 dooden en gekwetsten. OPSTAND IN Ml LANEN. Parys, maendag, G Juny, 2 uren. Men heeft heden ter Beurs van Parys het volgende berigt aengeplakt. Den Keyzer aen de Keyzerin. Kwarlier-generael, maendag, 8 uren des morgends, Milanen is in opstand. De Oosteurykers hebben de stad en hel kasteel ontruyimi, iu hunne overhaesl de kanonnen en den wagen tros des legers in brand latende. Wy zyr. overladen met krygsgèvangenen wy hebben 12,000 oosten ryksche ge weet en. Tutyn, maendag avond, 6 juny: Den ollicielen hulletyn meld dat men uyt Conto de tyding heelt ontvangen dat Milanen vry is. De Oosteurykers hebben de stad en hel kasteel ontruymd. De Oostenrykers hebben ook Slradella en opistreken verlaten. Zy hebben de brug der Stella en de verdedediginswerken aldaer vernietigd. De hyzonderheden oulbreken uog nopens den veldslag van Magenta. Weenen, maendag, 0 juny. De Ocslcrr. Correspondcnz zegt dal men nog eene echte mede deel ing verwacht uyt het ooslenryksch kwartier-generael over de bcpaeldelyke uylkonisl «les geveehls dat by Magenta heeft plaets gehad. Zy*verzekert dal volgens andere geloofweerdige tydingen, hel kwarlier-generael van den 4 tot 5 dezer naer Abbiate-Grasso is overgehragt. De zelfde tydingen, voegt het officieel b!ad er by, luyden dat de zaek onbeslist gebleven is en dat eenen naderen veldslag na kende is. De tyding van den zcgenprael van Magenta is onmiddelvk door den minister van 't inwendige overgemaekt aen al de prefek- len der departementen. Zy is overal met eenen onzeggelyken geestdrift onihaeld geworden. Al de berigten kondigen aen dat de 'bevolkingen in volle feest zyn, dal de huyzen oogenblikkelyk zyn bevlagd geworden mei drykleurige vaendels en dat er luys lèrryke verlichtingen gereed gemaekt worden. Berne, zaterdag, 4 Juny. De Oostenrykers hebben te Varesa maer eene oorlogsbelasting van een millioen kunnen krygen Garibaldi heeft hen verrast binst dat zy bezig waren met de stad te plunderen en heeft ze op de vlugt gedreven. Zy zyn naer Bizzagero, by het meir van Varesa geweken. Weenen, maendag avond, 6 juny By gevolg der tydige aenkomst van het legerkorps van generael Clam-Gallas op het siaglveld, zyn de oostenrykers na een geweldig gevecht, overwinnaers gebleven en de Franschen zyn al den overkant van den Tessino geslagen. In den veldslag van Magenta heeft de keyzerlyke wacht ge weldig geleden binst gausch den lyd dat het gevecht onbeslist bleef, men zegt zelfs dat generael Regnaull-de-Sainl-Jean d'Ati- gely. die er hel opperbevel over voert, gewond is. Dry geue- raels waeronder MM. Epinasse eu Clerc, zyn gedood; den naem van den derden is nog onbekend. Hel cyfer der verliezen is al weêrskan en sehroomelyk geweest; hetgeen dat men eerst aen de Franschen toeschreef, word reeds dubbel opgegeven, iels wat meer in betrekking staet niet het getal mannen die aen het gevecht deel namen. Dit getal de Palrie schat het op rond de 300 duyzend. namelyk 180 duyzend Oostenrykers en 120 duyzend Franschen en Piemoniezen. Eene tereglstelling schynt ook te moeten gedaen worden in wat aengaet de kanonnen aen den vyand ontnomen. Ily heeft er 5G verloren en geenszins 5. Zoo als men hel gemakkelyk kan denken is Parys in eene uitzinnige vreugd. De huyzen waren maendag bevlagd, eene kanlale, getiteld Magenta wierd maendag avond in liet opera gezongen, en gansch den namiddag maekle men toebereydselen voor eene schitterende verlichting. Voor den veldslag van Magenta, had er den 3 een gevecht plaets by den overtogl van den Tessino te Turbigo. Den .Wo«i- tetir, van gisteren morgend kondigt een verslag af van generael Mac Mahon over deze zaek, die als den voorbode was van den veldslag die 's anderendaegs moest plaets hebben. Men 'zegt te Parys dat de gelukkige ui tkomst des gevechts van Magenta verschuldigd is aen eene stoute krygsverrigting van generael Mac-Mahon, en dat den Keyzer hem op hel slagveld begroet heeft meldden titel van hertog van Magenta. Door het ambt van den Notaris DE SMET te Erembodegem. 1° Op Dynsdag 2i Juny 1859, om 9 uren 's morgens, 18 koopen Hooygras, waervan 10 te Welle in de Wellemcerschen op den meersch van M. F. Üeschaepdryver en op Sonckensboch en 8 te Denderleeuw aen het Schofken.'op den Lombaerts-ineersch. N. B, Het gras van den Lombaerts-meerscb, zal te Welle op Sonckens bosch opgeroepen en toegewezen worden. 23 Op zeiven Dinsdag 21 Juny 1859, om 2 uren na noen. 60 koopen Hooygras 'wassende' te Erembodegem omtrent de Denderbrug op de meerschen van MM. Van der Noodt, A. Van de Putte, F. Deschaepdryver, Gbeeraerdis-Van Aeltert, Vandenbrulle, Leclercq, De Cocq, Coppens, Audries, Boterbergh, Em. De Coninck Pel le. Van Varenbergh en wed. Frans Meert. 5" Op Woensdag 22 Juny 1859, om 3 uren namiddag. 11 koopen Hooygras en 2 koopen Nagras, wassende te Okegem in de Vliegers en Ve Bakergem, op de meerschen van MM. Frans Gernay, Anl. De Boilseliets, Walckiers-Dierickx en Mme Moversoen. Deze verkoopiug zal aenvang nemen te Okegem in de Vliegers. 4° Op Donderdag 25 Juny 1859, om 2 uren nanoen. 48 koopen Hooygras, wassende te Welle en Erembodegem, aen de 'Burghtstrael en g«?scheed van gemelde gemeenten, op de meerschen van MM. Martin Borrentan, J. B. De Ruddere. F. De Craecker, P. Van der Breinpt en F- Van Assche. Een PACHTHOF, in de provintie Brahand, groot in gronde circa de 5t hectaren. Zich te vervoegen voor deze inlichtingen by M. Cools-Van den Bossche, zout- en zeepzieder te Ninove. an 19o koopen DEN DER.-HOOY GRAS, te NinoveMeer- beke, Pollare, Appelterre Santbergen Den Notaris LEENAERT, le Meerbeke residerende, zal, aen den voel der koopen, openbacrlyk, aen de meestbiedende, loeivyzen Maendag 20 Juny 1859, om een uer na middag, 16 koopen Ilooygras, te Meerbeke in de Slest, naby het hof le Wolfput, loe- behooreude aen Mynheer Jan Van Vreckem. Om vier uren namiddag, 17 koopen Hooygras, le Pollare, in de Meulemeerschen omtrent de Schuyt, toebehoorende aen Mynheer Van Steenberghe-De Coen. Dynsdag 21 Juny 1859, om een uer namiddag, A. M koopen Hooygras en don Toeinaet, le .Meerbeke, op den grooten Weerd, toebehoorende aen Mynheer Cools-Van den Bossche. B. 11 koopen Hooygras, te Ninove op de Burglweyde, toebe hoorende aen Mynheer Van de Putle-De Coen. C. 7 koopen Ilooygras, te Ninove op de tien Dagivand, achter 't Zusterhuis, toebehoorende aen Mynheer J. B.Van de Putte te Aelst. D. 5 koopen Hooygras. te Ninove op hel Esschenvat, achter hei Zusterhuys, toebehoorende aen Mynheer De Coen-Van de Putte. E. G koopen Ilooygras, le Ninove in den Ncderwyk, toebe hoorende aen Mynheer Cools-Van den Bossche. F. o koopen Hooygras, te Ninove op de Veldeweyde, in den Ncderwyk, toebehoorende aen Mynheer Charles Cools. Vrydag 24 Juny 1859, om een uer namiddag, 25 koopen Hooy gras, op den grooten Beerevoet, aen het gescheede van Pamel en Meerbeke, toebehoorende aen Mynheer Jan Bapt. Van OvdSUaten. Om dry uren namiddag, 5 koopen Hooygras en den Toemaet, *e Meerbeke naby het hof te Wolfput, toebehoorende aeu Mynheer Joseph De Coen. Om vier uren namiddag, 10 koopen Hooygras, te Meerbeke op den den groenen Booingaerd, toebehoorende aen M. Jan Cosyns. Zaterdag 25 Juny 1859, om een uer namiddag, 60 koopen Hooy gras, te Appellerre-Eychem, op de iveyden genaemd Godymeersch Vetleineersch, Dender meersch en Kromwielen, en den Toemaet derzei ve weiden om te laten afweeden, toebehoorende aen Mi n heer Schollaert. Dynsdag 28 Juny 1859, om dry uren namiddag, 7 koopen Ilooy gras, te Santbergen, iu de Wilkensiveyde, toebehoorende aen Mynheer Augusie Coppens. Woensdag 29 Juny 1859, om dry uren namiddag, 12 koopen Hooygras, le Pollare iu de Geineente-Meerschen, in de Kossen Jan en in de Mal housen, toebehoorende aen M. Jan Van Vreckem. Alle die verkoopingen zullen geschieden op gewoonlyke voor- ivaerden en mot tyd van betaling. Van allerbeste DEN DER-HOOY GRAS te Liedekerke. Op Maendag 20 Juny 1859, om 2 uren namiddag, zal er open- baerlyk verkogt worden door 51. den Huissir PREGALDINO, by Joannes De Brabauter herbergier in de.i Kozak le Liedekerke. 14 koopen Hooygras op den grooten Lessenberg, wegens d'heer Van de Putte, 14 koopen op den zeiven Lessenberg, wegens d'heer Van den Bossche te Aelst. Van 40 koopen schoon IIOOYGRAS agter het kasteel Ovram te Aelst-Mylbeke. Namens Mynheer Mulkens-V'an Aeltert, zal Deurwaerder RINGOlfi, op Vrydag 24 Juny 1859. van 2 uren nanoen, openbaer venditie houden. \an 40 koopen goed Gras, wnssende op Uesljens Meerschen agter liet kasteel Ovram te Aelst-Mylbeke, dit op banfmibdag van betaling, ordinair ongeld en borgstelling. De tot dies genegen begeven zich aen den eersten koop, van waer meu zal beginnen na lezing der vei koop-conditiën. Van HOOYGRAS en NAGRAS te Cherscamp Tusschenbeke. Deurwaerder NOTEKIS, zal ten aenzoeke van de Familie De Bièvre, op Woensdag 22 Juny 1859, ten 9 urén 's morgens, openbaer Venditie hou den van 27 koopen goed Hooygras, wassende op eenen meersch gelegen te Cherscamp, wvk Tusschenbeke. 9 koopen Nagras, te wassen op den zeiven meersch. Men zal vergaderen aen de woonst van sieur Frans Van de Meerssehe, en d^ze verkooping zal geschieden op tyd van betaling mits borg. Binnen de gemeenten Gyseghem, Mespelaere en Ilerdersem. Op Zaturdag 18 Juny 1859, te beginnen om een «re namiddag, zal do Notaris MOKNS, ten aenzoeke van Mevrouw Elise Baronnesse l.e Candela de Ghyseghem, opeubaerlyk verkoopen de volgende koopen Gras te weten: 7 koopen op eene party meersch le Gyseghem. iu den Meulenbosch, aen de kalzyde van Aelst naer Denderrnonde. 3 koopen Gras, staende op eenen meersch te Mespelaer, genaemd den Doorn. 12 koopen Gras, staende to Gyseghem op de party meersch genaemd de Osseweide. 4 koopen Gras op hare meerschen te Gyseghem in de Banhoven. En 7 koopen op eene party meersch te Herdersem, tegen aen den Dender voor dezen gebruik van den heer Albin Cochez. Te beginnen om een ure namiddag op de party meersch te Gyseghem in den Meulenbosch aen de kalzyde van Aelst naer Denderrnonde. De koopers moeten voorzieu zyn van solvabele borgen of medekoopeis. Te verborgen en hun ongeld complant te betalen ten huize en herberg het Kuipken, te Gyseghem. in het dorp tegen aen de Kerk. TE AELST-SCUA EHUEKE Deurwaerder NOTERIS, zal op Woensdag 15 Juny 1859, te beginnen otu 2 uren nanoen, openbaer verkoopen Over den heer De Coninck Moversoen. A. 3 koopen goed Gras, op eenen meersch te Aelst-Schaerbeke, aen den weg leydende naer St-Job, agter dc olieslagcry van den heer De Craeckcr- Notté. B. 5 koopen Gras, op eenen meersch naby de herberg het Zwart Leeuwken. C. 2 koopen schoon Vlas, in get beluyk van zynen hof, omtrent de herberg hel Lindeken. Over d'heer Apotheker Moens. D. 2 koopen Gras, op eenen meersch, niet verre van gezegde herberg het Zwart Leeuwken. De verkooping zal aenvang nemen aen den meersch letter A, en geschie- den op tyd van betaling mits borg. Van 62 koopen schoon GRAS te Aelsl-Sclmerbeke en Erne. Wegens M. Van der Noot zal Deurwaerder IlïNGOlR, op maendag 20 Juny 1859. openbaer verkoopen Om 2 uren na noen, 30 koopen schoon Gras, op en rond het kasteel agter het Roklvf. F.n om 3 uren na noen. Van 32 koopen schoon G'ras, op de Marquise meersch neven den Gendschen steenweg te Erpe. Dit op langen tyd ran betaling, mits borgstelling en ordinair ongeld.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2