ZONDAG 5 JULY 1859. DERTIENDEN JAERGANG. - Nr 671 Vertrekuren uyl de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'SJAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. A ELST, den 2 July 1859. BELGIËN EN DEN OORLOG. het volgende Wat is er nog IMP Tentoonstelling-Lotery. Beuderm- 5-35 8-3U 9-35 12-30 3-05 6-00 -. Lokeren 5 35 8-30 12-30 6-0(1 00 Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-311 8-10. Mech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leur Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv LandStTruvën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-0(1 Qenct 6-25-12-20—2-50—3-05—6-00-8-05 $Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-001® klas langs Dendennonde. Kortryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 - 0-Ó0 3-05 - 6-00. Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-^55-200-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-15 5-30 L Bergen, Quievrain 7-450-00— 2-155-20 Te lkob staen ol de konvoys. Te idegem staen deie vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deie vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te GYSBCEM stil al de konvoys uytgenomen deien vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendernionde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uvt Ath 6-30 0 00 10 's morg. 4-20 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. VAN LOK F. R FN NAER Dendernionde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6 50 9-25 3-000-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«— 4-20—•-». Lossen. Geerai-rdsbergcn, Ninove Aelst, 6-300-00—10-*—4-200-00. Brussel langs Denderleeuw; 6-3010 4-20- »-». Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lode.) 10-» 4-200 00. VAN GEND NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-00 5-05-"-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER: Brussel I. Aelst) 7-15 7-35 1-4'» 5-» »- (I. Mech.) 6-. 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7 15 7-55 -11-50 1 40 5-00 64)5 DEN DENDERBODE Vis men inziet hoe de verschrikkelyke menschenslagting gebeur' en voortgezet word, dan is'l oumogelvk te voorzeggen wanneer die straf zal eyndigen. of zv zich zal bepalen by Italiên, dit nli"ti" Carbonariland, of wel of dit vuer zich over gansch Europa zal uvtbrevden. Wal er onrust baerl, is de beweging die m Duylschland begint, welke, indien zy voorlgaet, Belgien zal in gevaer brengen, omdat het tusschen twee bedrevgende grenspalen '.■elegen is. Doch, indien Belgién voorziglig is, indien deszelfs Gouvernement wyslyk gebruyk maekl van den mesland wacrm de groole mogendheden hetzelve gesteld hebben, dan zal '1 het tegenwoordig tempeest konnen afkeeren zonder zyne rust en zyn politiek hestaen in gevaer te brengen. Ten dezen opzigte nogtans lieerschl er een algemeen wantrouwen bv de Betgen, die waerlyk oen onze nationalitevl verknocht zyn. Men vreest voor onvoorzigligheden van den kant onzer besluerders, eo reeds hebben wy er eene aen te stippen begacn door den tolk van hel ministerie, den Echo du Parlement, welken dwaeslyk gomt uytkramen dal onzen toestand zulkdanig word, dat wy zouden moeten onze ouzydiglieyd verlaten en maetregels van verdedigin" nemen. Deze otibegrypelyke dwaesbeyd is in den vremden en byzouderlyk in Vrankryk opgemerkt geworden. Vnb'fns eene briefwisseling, vroeg men le Parys welke denkwyze hier door den Echo du Parlement vertegenwoordigd word en welk belang bel belgisch ministerie kan hebben aen Europa de nood- zakelykheyd ié doen kennen van welbaest tie naleving eetier strenge otïzydigheyd op le schorsen. Men gevoelt reeds boe onvoor- zb'lig en gevaerlyk de tael Van het ministerieel dagblad is. liet is gekend, zegt de paryssche briefwisseling, dat inen iu de tooge politieke kringen zeer voordeeliglyk spreekt over uwen koning en over den geest met welken bezield is die goede klos o van Belgen, welke niets verlangen dan de rust en hel behoud des landsWaerom zou men dan aen Vrankryk voorwend- seis verschaffen die bet nu niet heeft en die hel niet schynt te zoeken als het aen zich zelve rekening geeft van den alge- meeneti Ettrofiaschen toestand en van zynen eygen toestand In Engeland spreekt men de zelfde tael. Den Times zegt, ter gelegen beyd van 'i geen er in Duytschlland gebeurt, hel volgende: (C Wat heelt Belgién te vreezen Het beste wat het doen kan, is teenemael onzydig le biyven. Men ziet nogmaels' uyt deze raedgeving hoe onvuorzigtig de woorden zyn van den Echo du Parlement, en hoeveel onvoorzig- liger nog zou zyn de handelwyze van het gouvernement, indien dc in omloop zynde geruchten moesten gegrond wezen namelyk dal de versterkingen van Antwerpen benevens de heffing eener oepraemde geldfeening in den geest van ons gouvernement be sloten zyn. Ten tyde der beraedslaging over dees onbezonnen ontwerp van Antwerpens versterkingen, hebben wy genoegzaem ons gedacht doen kennen en duydelyk het gevaer doen uylschynen waermede '1 land in 't algemeen en Antwerpen in T hyzonder bedreygd waren. Nu zeggen wy met een gendsch blad vertegenwoordigers voor goede jongens, die met ronkende zinsneden te paeyen zyn en niet zien hoe de inillioenen besleed worden. De groote bazen verschansen zich achter de kamers als 't geld niet al te wel hesleed word, en dezen zal den weg zyn dien den Echo du Parlement zal volgen. Ondertnsschen wachten wy den end af. Van Antwerpen een ander Sebaslopol maken, is die stad stellen als bolwerk tegen Vrankryk ten voordeele van Engeland. In den toestand dien de traktaten aen Belgién gemaekt hebben, mag liet de eene mogendlteyd niet meer in verdenking stellen dan de andere Alle moeten door Belgién op den voet der volkomenste gelvkhevd behandeld worden, vermits alle aen hetzelve zvne onaflianglyklieyd en zyne nalionalileyt gewaerborgd hebben. Het fransch gouvernement heeft volle regt zich tegen de ver- sterkin" van' Antwerpen te verzetten en ook te eysschen dat niet eene der mogendheden, die het traktaet van f859 geteekend hebben begunstigd worde ten nadeele der andere, want de versterking van Antwerpen heeft voor Engeland een hoog belang dat men niet kan ontkennen. Als Engeland zich in f809 meester maekte van Vlisstngen, deii sleutel der Schelde, was het klaerblykelyk met inzigt zich ook meester te maken van Antwerpen. Zal de "roote ontheyning, die men rond Antwerpen wilt maken om lot sehuylplaets aen 't belgisch gouvernement en aen deszelfs le»e- le dienen, wel't land konnen redden en aen't zelve zyne nalionalileyt behouden Voorzeker NEENAls de versler- kin»en niet konnen strekken om geheel '1 land te verdedigen, danzullen zv tot niets dienen. Het is dus te denken en te hopen dal de kamers nu niet meer zullen genegen zyn die versterkingen toe te staen dan in den voorlaetsten ziltyd. Er beslaen zelfs nu veel ernstigere redens van voorziglig le zyn jegens onzen gebuer, die een voorwendsel zou konnen zoeken om zich tegen eenen duylschen inval te wapenen en de initiatief zou konnen nemen. Groote geldsommen aen de kamers vragen om zich te ver sterken zal dan altyd gevaerlyk zyn en vermoedens van wegens Vrankryk doen ontstaan. Maer ongelukkiglyk onze besluerders willen "zooverre niet peyzen, zy nemen Belgién voor een goed melkkoeyken, 'i welk men tot vallens toe mag uytputten, en de De Catholyken-Conservateurs van Belgién hebben niet alleen angsiblikken gevestigd op hun eygen land, vvaer, in 'l ministerie, den geest van Cavour heerscht, maer hunne ongerustheyd strekt zich ook uyl over Hoornen, over hel lol van den H. Stoel, want het byzonderste mikpnnider liheraters-ma^onnieke-carbonarisecte, welke heden in alle lauden in volle werking is, is gerigl legen de lydelyke magt van den Paus. Haer voornaemste inzigt is den Paus le berooveu van zyne onafhanglykhevd. Doch de Caiholvken hebben een wapen 'i welk veel ontzaggelyker is dan den ponjaerd der libeialers-cabonaii. Dit wapen is bet GB^BED, 'l welk thans geheel 't Christendom door ten hemel gesluerd word om van den Albehoeder de bescherming voor de Kerke Gods af le smeeken en te verhoeden dal de lieyiigschendende bende der carbonari's den H. Stoel ovei rompele. De lydingeii uyl Houmen melden dat de woorden, welke Pius IX, in hel H. Kollegie, op deu verjaerdag zyner inhuldiging, heeft uitgesproken, den diepsten indruk opal zyne aenhoorders gedaen hebben. Nauwelyks had den H. Vader de droefheyd zyner ziel uylgedruki, of den generael Goyon, vergezeld van eenige hoogere officieren wierden ter gehoorzael toegelaten om aen Z. H. de gebruykèlyke gelukwenschingen te doen. Pius IX ontving hun met edel beyd en weerdigheyd, en herhaelde 't geen hy meermaels beeft gezegd dat namelyk in 'l midden der wisselvalligheden die op hein drukken en der gevaren die de Kerk schynen le bedreygen, hy zyn volle vertrouwen stelt in den Almagligen God. Vervolgens errinnerende de stellige en herhaelde verzekeringen die den Kevzer der Franschen gegeven heeft dal hy het lydelyk gezag des Pauzes zelf zou eerbiedigen en doen eerbiedigenheeft hy er hvgevoëgd dat hy op het keyzerlyk woord rekende en er gerustelyk de uylwerksels van verwachtte. Nadien heeft den H. Vader in 't kort bet tafereel afgeschetst van al de schelmstukken der revolutie van 1848, die hem was komeu belegeren in zyn palejs, dié zynen eersten minister en zyuen secretaris had ver moord eu hém gedwongen te vlujien 0111 aen zyne vyanden de gelegenheyd le benemen het gruwelyksie aller schelmstukken le volvoeren. Maer dal hy ditmael, ofschoon de zelfde vyanden opstaen, ofschoon velen zyner onderdanen hem hebben verlaten en zyne soldalen zich hebben moeien verwyderen, hy zonder vrees iu '1 midden der Franschen zal biyven, rekenende op hel woord van hunnen meester en op liunue eygene eer Twee dagen later, ter gelegenheyd der feestviering des H. Vaders, heeft den Paus hel H-. Kollegie nogmaels ontvangen om deszelfs gelukwenschingen te aenhooren. Ouder endere heeft den grooteu Paus gezegd Dat in de wereld en in zyne Stalen vele Calholyken hem verlaten dat zyn hert daerdoor niet bitterheyd en droef- hedeu vervuld is", maer deze die in tranen zaeyén zullen in blydschap maeyën, qui seminanl in lacrymis, ih cxultalione meientEn die pauslyke kroon, zoo zwaer, zoo pynlyk 0111 dragen, is ook bet zinnebeeld van eene magt, die van hooger komt, tegen welke de menschen vruchteloos willen opstaen.... En reeds ziel men dal het eyndeloos betrouwen van den II. Vader iu Godes Voorzienigheyd niet zonder grond is, want eene depeche uyt Roomen meld dat de pauslyke sleden, die het jok van hei kerkelyk gezag haddeu afgeschud, wederom ouder deszelfs gehoorzaèmheyd gesteld zyn geworden. Dit is eeneu harden slag voor liet Cavourismus en eene veelbetekenende leu^enslrafliug voor den fameusen koning-dictator van het oproerig carbonarisch Italiên. Het Cavourismus er. zyne ver blindde aeubangers willen, kost wal kost, het lydelyk gezag van Roomen vernietigen, nu gelyk in 1848 roepen zy Het is lyd dat hel ryk der Pausen eyndige, men moet den geestdrift acnmoedigen dien het roomsche volli tegen zynen Souvereyn lael uylschynen. Maer die rampzalige, welke in huune dolzinuigheyd tegen de Goddelyke Almagl willen worstelen zien niet dat elke hladzyde der pauslyke geschiedenis de veroordeeling draegt hunner zoo misdadige als uytzinnige ontwerpen. Zy zyn de instrumenten des duvvels, wel is waer getrouw en alleikrachtdadigst iu hunne werken, maer als zy deu oogenblik denken gekomen te zyn van voor goed le zegevieren, dan zien zy eensklaps op den voorgevel van St-Peeters Kerk de allesbeluvende woorden van den Zalig maker De poorten der helle zullen legen haer niets vermogen Dit zal hier al wederom het geval zyn, om hél even welk den italiaenscben oorlog moge wezen, Jaerop mogen de CaiholykeD rekenen, maer'zy moeten bidden, veel bidden en wel bidden. Wy zien met een allergrootste genoegen, dat het Genoot schap van den U. Vincentius a Paulo' van Denderleeuw, zyne zending meer en meer begrypende, voor geene opoffe ringen, moeyelykheden of tegenkantingen achteruytwykt om de talryke armen dier gemeente zedelyker en stoffe- lykerwyze op te beuren. Sedert lang heeft de Conferentie van Denderleeuw, zich, door de eeudragt en de werkzaemheyd harer leden, doen ondersclieyden en met eenen onvermoeyelyken iver ge werkt aen dp verbetering der armen wier grootste zedelyke noodwendigheyd beslaet in de opvoeding hunner kinderen, want den armen door den honger gepynigd, denkl aen het toekomende niet. lit plaets van zyne kinderen naer de school te zenden, zend hy hun bedelen, zonder te pevzen, dat degene welke deze rampzalige gewoonte aerivatten de zelve mei de grootste moeyte verlaten, en dat de bedelary lot alle slaelr van ondeugden ja zelf tot de mis- daed leyd. Wel doordrongen van deze waerheyd heeft de Confe rentie van Denderleeuw, zich vooral met de opvoeding der arme kinderen bezig gehouden.... Maer om de buys- gezinnen van de bedelary te bevryden is het niet genoeg de kinderen te onderwyzen, men moet hun nog de middels ter hand stellen 0111 in hunnen eygen onderhoud te voor zien. Gin dit doel te berevken heeft de Conferentie het ontwerp opgevat een Leeriiierkhuys in te rigleu met de opbrengst eener liefdadige Tentoonstelling-Lotery welke in de bovenzael der herberg van M. J. Van Cauter, te Den derleeuw aen de statie geopend is. Wy juyclien uyt ganscher lierte toe aen deze groote en liefdadige onderneming, beloven haer onze ondersteuning en wensclren vuriglyk dat zy met eenen goeden uvtslag bekroond worde. Wy wekken alle godsdienstige en vader landslievende persoenen op aen dit liefdewerk deel te nemen en lot deszelfs goeden uvtslag mede .le werken. inwooners van Denderleeuw ondersteunt uyt al uwe krachten de milde poogingen uwer parochianen, welke met zoo veel zelfopoffering werken aen het geluk uwer armen; Godsdienstige persomen! weikeu ook onder den standaerd van den H. Vincentius hebt gescnaerd, weest uwe medeburgers van Denderleeuw behulpzaem, toont hen naer het voorbeeld van uwen H. Patroon, uwe gene- genheyd. Gij, begoede burgersopregte vrienden van "gods dienst en volkweest ook dit goed werk indachtig; helpt en ondei steunt, in hunne moeyelyke taek, uwe vrienden van Denderleeuw, en peyst dat den armen werk verschaffen, met inzigt van hem te verzedelykeu, het verdienstelvkste liefdewerk is dat gy kont beoefenen. Voor elk een kleyntje, zal voor Denderleeuw een groot wezen, en 't goed dat er noodzukelyk moet uyt spruyten zal van eene onbereken bare weerde zvn. Men schryfl uyt Brussel. 24 juny, oen den Prrrurseur Sedert eenige dagen houd men zich hier vele be2ig met de kiezing van MM. Guillery en Hymans, als leden der vertegenwoor- dfeers-Kamer, en men verzekert dal deze kiezingcii zullen betwist worden, op grond dal beyde gekozenen geene Belgen zyn. Belgién is altyd een lekker brokje, dal Vrankryk geerr. zou bin nenslikken; ziellier hoe de Gazette dc France redeneert, na te hebben doen gevoelen, dat bet den wenseh van bel kevzerryk is de traktaten van f815 le verscheuren a Deze traktaten hebben geene reden van besfaen meer, ten opzigte van hel kevzerryk Vrankryk. Het is een onregtveerdig en vertoornend auachronisinus; Vrankryk is. betrekketykerwyze, verminderd; dit nadeel moei hersteld worden. Vrankryk word door de noorder-veslingen bewaekt. Met welk doel Vrankryk moet niet meer wantrouwig, maer gunstig he it liandeld worden. De overwonnene van 1815 staen niet meer op bet spel. Er is slechts de oudere zuster der groote europesche mogendheden, die haer regt terugeyscht. Wat Vrankryk vooral vtargt, nu zoowel ats in 1829, is zvne verdediging te verzekeren. Om zyne verdediging te verzekeren moet bet zvne hoofdstad dekken. Parys kan niet op 60 uren van een pruyssisch leger biyven, op 70 oren van een belgisch le"er dat iu eenige oogenblikken eenengelsch leger kan worden WY MOETEN DUS DE BELGISCHE PROVINCIËN HEBBEN EN IN 1. DËNELZAS DE GIÏENSLYN, DIE MEN ONS IN 1815 ONT- 11 NOMEN HEEFT. Hel is iiowlig dat Sarrebruck, Sarrelouis, it Landau nu legen ons gewapend, integendeel franscbe bezeté 11 tingen ontvangen. 11 Zonder twyfel, bet aen Vrankryk le beun ge,vallen deel zal a acnmerkelyk, benydensweerdig zyn. Doch waerom zou Rusland 11 er zich tegen verzetten Al de vooideelen. die ons op de kusten ii van tiet Kanael verleend worden, zyn voor tiet keyzerryk der Czars nuttig, door ons nieuwe middelen te geven om de mn- 11 gendheyd le wederstaen, die het vvandigst aen St. Petersburg is. DIT KEYZERRYK ZAL VAN ZYNEN KANT VOLDOENING .1 ONTVANGEN IN DE VERDEELING VAN TURKYËN....» Den koning der Belgen, die zich thans te Londen bevind,

De Denderbode | 1859 | | pagina 1