ZONDAG 17 JULY 1859. DERTIENDEN JAERGANG. Nr 675 Vertrekuren uyl de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 16 July 1859. DEN VREDE IS GESLOTEN. Wapenstilstand Vrede. Want men lette er tvel op. Nogtans wy vragen En voor ons Bfwterm. ft-35 8-30 9 35 12-30 3-05 6-00 -».S Lokertin 5 35 8 30 12 30 6-00 00 Brussel 7-04 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Beeh. Brus. Antw.ft-35 8-30 9-35 3-' 5 6-00 Uuv Thien Luyk 5-358-30 9-3.» 3-05 6-00 Verv Land StTruvën,6-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend, Brugpr, Ostende 8-25 -12-20 0-00 3-05 -6-001" klas langs Dendermonde. Kortrvk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 - 0-00 3-05-6-00. Dooinsk, Rysspl (langs Ath 7-455-200-00 Min. Geerardsb. Aih, 7-45 2-15 5-30 G*ud ft-25—12-202-50—3-05—6-00—8-05 rg Bergen, Quievrain 7-45—0-00— 2-15—5-20 T« IBOt de konvoy». Ta idbcbm staen deie vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en dexe vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. fttaen te cysecem stil al de konvoys nytgenomen dexen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgeas en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Ktami te Santbrrgbn de vertrekken uvt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 en 0-00 's avonds. Vau Denderleenw 0-00 8-15 morg 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. VAN IOKRREN ftAKR Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30 »-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6 50 9-25 3-00 0-00. VAIV AT'! NAEK Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, I.okeren 6-30 10-a4-20•-». Lessen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-30C-tl010-4-20 —0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-» 4-20 - »-». Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-200 00. VAN CEND NABR Audenaerde, 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VA.V BH USSR r, .VA EB Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1. Aelst) 7-15 7-35 1-40 5-» »- (I. Mech.) 6-. 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7 15 7-55 -11-50 i-40 5-00 64)5 DEN DENDERBODE Dynsdag avond is ons de gelukkige tyding aengekomen dat den vrede gesloten is geworden, in de byeenkomst die raaendag plaets heeft gehad te Villafranca tusschen de keyzers van Vrankryk en Oostenryk. Deze heylvolle tyding, wy zyn gelukkig het te mogen zeggen, is geheel en gansch officieel. Zy is overgezonden door keyzer Napoleon aen de keyzerin, in een berigt gedagteekend uyt Valeggio, den 12 july. in den namiddag ter Beurs van Parys aengeplakt, is dit berigt weldra overal verspreyd geworden en heeft eenen diepen en gelukkigsten indruk te weeg gebragt. Welke zyn de grondslagen dezer schikking zoo schielyk tusschen beyde keyzers opgekomen Alhoewel het berigt zekere omstandigheden stilzwygend voorbygaet, welke het nogtans zeer nuttig zou wezen te kennen om liet vredes-yerdrag naer weerde te kunnen schatten, schynt dit laetste tamelyk wel overeen te komen met het plan tot herinrigting van Italiën, welk wy voor de uytbersting des oorlogs hebben aengetroffen in het beruchte vlugschrift van M. de la Guéronnière. Aldus zal er een Italiaensch Verbond worden irigerigt onder het eere-voorzitterschap van den Paus. Den keyzer van Ooslenryk slaet aen den keyzer der Franschen zyne regten over Lombardien af. Dezen iaetsten laet ze van zynen kant over aen den koning van Piemont in andere woorden Lombardien word aen Piemont vervoegd. Ooslenryk blyft Venetiën behouden doch het telegra fisch berigt zegt nog niet ten welken titel, noch mits welke voorwaerden. Men moet dus nieuwe inlichtingen afwachten om over deze bepaling des vredes-verdrag te kunnen oordeelen. Voegen wy er nogtans by dat Venetiën, alhoewel aen Oosteuryk blyvende, ook deel zal maken van het Italiaensch Verbond. Onze lezers zullen thans met ons opmerken dat het berigt geen enkel woord zegt van de hertogdommen van Parma, Modena en Toskanen. Eene algemeene kwytschelding voor politieke misdaden word verleend door den keyzer van Oostcnryk aen de Italianen die aen zyn gezag onderworpen blyven. Eéne zoo onverwachte als belangrvke tyding is op het «ynde der verledene week eensklaps geheel Europa in ver wondering komen brengen. Deze tyding was den wapen stilstand, welken tusschen de twee oorlogvoerende keyzers kwam gesloten te worden, en dit wel op het oogenblik dat zy zich van beyde kanten gereed maekten 0111 eenen be- siisseiiden veldslag te leveren. Hoe groot de verwondering, door deze tyding veroorzaekt, ook was, nog moest zy verre onderdoen als men twee dagen later aenkondigde dat de twee keyzers den VIIEDE onder elkander geleekend haddenWerpen wy eenen oogslag op deze twee gebeurtenissen. Dezen wapenstilstand is eene daedzaek, welke in de geschiedenis der oorlogstooneelen misschien nooyt zyne weerga gehad heeft. Den keyzer der Franschen is overwin- naer, zyne legers zegevieren over de legers der Oosten- rykers, welke aen Vrankryk de stelligste Dewyzen gegeven hebben van eenen heldenmoed, dien de Franschen zelden of nooyt in de jaerhoeken hunner oorlogsstryden hebben aen te teekenen gehad. In 't midden van dezen triomph, als den franschen vorst het hoogste toppunt van glorie en roem ging bereyken, als zynen vvaiid op het punt was den degen te moeten neerleggen voor de onweêrslaenbare dapperheyd der fransche legers, wat gebeurt er Eenen wapenstilstand word gevraegd en door wie Door wie, dit is den grooten knoop, want niemand zou het gelooven indien er de waerheyd niet al te wel van gekend was, namelyk dat den OVERWINNAEK zelf de vraeg gedaen heeft Wat gebeurt er nog? Het komt den overwinnaer toe de Toorwaerden van wapenstilstand of vrede voor te schrvven, aen den overwonnenen deze voorwaerden te aenveerdeu. Ditmael is 't nog eens gansch verkeerd geweestin plaets j dat keyzer Napoleon de voorwaerden heelt voorgeschreven, is 'l keyzer Frans-Joseph die de/e eer gehad heeft en j daerby heeft keyzer Napoleon deze voorwaerden aenveerd... 1 Wat schuylt hieronder? Wat zit daerachter Dit is 't geen ons onuyllegbaer voorkomt en ons aenspoort te gelooven dat de Alvoorzienigheyd de gebeden der Kerk verhoord heeft. Wat den vrede zelf aengaet, dit is eene daedzaek die nog veel meer de algemeene verbazing verwekt heeft, want indien het onbegrypelyk voorkwam dal den oorlog op eene gansch onverwaclilte wvze is uylgeborsten, dan is het nog onbcgrypelvker dat. in 't heetste van den oorlog, in 't mid den van een kanongebulder 't welk gedurig door de hard- nekkigheyd der beyde parlyën gevoed, langs om vre< slyker wierd, in 't midden van de grouwzaemste verwoestingen, die 'tzweerd, 't vuer en de ziekten overal aenriglten, de stemme des vredes zich laet hooien, als bv looverslag de herten der slrydende souverevnen overmeestert en de ge weldige vernielingstael der vuermonden doet zwygen. Ja, wy herhalen het, die gebeurtenis is eene der meest verba- zendste waervan de oorlogsjaerboeken der volkeren ooyl gewaegd hebben. Z. H. den Paus moest wel klaer in hpt toekomende gezien hebben als hv zoo stellig in zyne aenspraek, op 24 juny lest gehouden, tot de kardinalen zegde De beproeving, zeer Eerweerde Broeders, ZAL niet lang duren, ik ken den auteur van al die gruwelen, de hand Gods ZAL op hem drukken, en de bliksems der Kerk ZULLEN hem welhaest treffen...n De beproeving IS inderdaeg van korten drier geweest, den banvloek der Kerk IS op den vorst gevallen dien den H. Vader had aengeduyd, er blyft nu nog over te zien boe en wanneer de hand Gods op heni ZAL drukken... Vrees- lyk voorbeeld voor de vyandeu der Kerk, die in hunne beweenelvkc verblindheyd, denken en zeggen dat het met de Kerk gedaen is... De magtige potentaten-kerkvervolgers Nero, Oiocletianus, Julianus-den-Apostnet, Luther, Calvyn, Arius en veel meer andere hadden dit ook gezegd, moei de hand Gods heeft hun getroffen, zy zyn verplellerd onder- de blixems der Kerk, zy, ja zy zyn verdwenen, de Kerk is gebleven, en den vinger des ivd's heeft slechts gediend om hun geheugen met bloedige letters in de geschiedenis der volken voor altyd te schandvlekken. Aen dit lot mogen de hedendagsche vyandeu van God en van zyne leering zich ook verwachten. De hoofdkwestie van het konflikt tusschen de twee catho- Ivke mogendheden, die thans den vrede komen te sluyten, was voor ons, catholykea, van eenen grhpel anderen aerd, het romeynscli vraagstuk, den oorlog dien Piemont gedurig den Paus aendoet met dozens Staten in oproer te brengen, was 'l geen ons meest kwam verontrusten, omdat die dob- b-lhertige en troiiwlooze politiek, die alle catholyke herten met bilterheyd vervulde, niet tegengewerkt noch belet wierd.... De revolutionnairen uyt Piemont, de aerihangers van Mazzini, Garibaldi en andere kopstukken van het niagon- niek liberalers-carbonarismus, die niet anders droomden dan de afstelling van den Paus als tvdelyken vorst en dach ten den Vader der geloovigen aldus in zyne geheyligdste pliglen te dwarsboomen en te belemmeren, deze secla- rissen of aenhangers van ongeloof en boosheyd zien zich eensklaps bedrogen. In plaets van den Paus vari zyne tvde- lyke magt te zien bei-ooven, in plaets van het pausdom en met hetzelve het calliolicismus in het slyk te zien ver smachten, gelvk zy openlyk by schrille 'hun ontwerp te kennen gegeven hebben, wat zien zy Juyst het tegen overgestelde. Als eene der voorwaerden van den vrede is er besproken en vastgesteld dat den H. Vaderden Eere- Voorzitter zal zyn van het Italiaensch Verbond, 't welk uyt de teekening des vredes zal opstaen.... I11 plaets dat den Paus handen en voeten zou gebonden hebben, in plaets van te moeten eten en leven slechts van 't geen de opi-oer- secle aen haren allesverslindenden honger zon willen ont trekken, in pluets, met een woord, dat den Paus den ood- moedigen dienaer zou moeten spelen van 't oproerig schuym j van Europa, zal hv vry, onafhanglyk. meester in zyne i staten wezPn en ongehinderd de pliglen konnen volbrengen 1 waerloe hy zich met eed verhonden had als hv 't erfgoed van de Kerk met zyne troonbeklimming in bezit genomen beeft. Kortom bet door de belschu boosheyd en duyvcl- schen haet zoo zeer vermaledydde Pausdom komt schitte render, luysterryker en vryei- dan ooyt uyt rampen welke gedi-eygd hadden het zelve ten gronde te verdelgen. Uyt deze door de Voorzieniglieyd geieydde gebeurtenis sen moet men andermael besluyten dat 'de belofte van deu Goddelyken stichter der Kerk, namelyk dut de magten der helle nooyt tegen llaer iets zullen vermogen, niet vruchteloos is gegeven en dat Hy die belofte zal iiundhaven welk gewekt er ook tegen tiaer gepleegd moge worden. Over dergelyke schitterende weldaed bedanken wy vuriglyk den hemelen nemen deze gelegenheyd ook te biiet om aen de vyanden, vervolgers, verdrukkers, lasteraers en bespotters van de Kerk en barer bedienaers te zeggenDoet uwe oogcu open, gv ziet wel dat gy worstelt tegen eene Alagt, die op zichzelve alleen steunt, die alle magten der aerde, alle geweld der boozen, alle vernuft der wyzen, door eenen enkelen blaes, kan vernietigen en zal vercietigen, als deze strekken om dit Vermogen aen te randen 'l welk met zyn hoofd tot in het eeuwige reykt, en met de voelen bet eyn- delooze betrapt. Hel is dit Vermogen'l welk deze belofte aen de Kerk gedaen en vau zichzelf gezegd heeftCtelum et terra transibunt: verba untem mea non transibunl, hemel en aerde zullen voorbygaen maer rnyne woorden zullen niet voorbygaen.... Of den vrede, of de inrigting van een italiaensch Verbond of de aenhechling van Lombardien aen Piemont de mazzi- uisclte denkbeelden van den ponjaerd, van den oproer van Hoornen omverre te werpen door vuer, bloed en opstand, zullen doen verdwynen Wy gelooven deze vraeg niet neen te mogen beantwoorden, want als men stekeblind is, is het juyst het licht dat men niet ziet, en alwie hier geene hoogere bescherming voor de Kerk onlwaert, dezen is stekeblind. En wat hebben wy nu ondervonden 1 lu weerwil van de stellige belofte van keyzer Napoleon in weerwil der legenwoordighevd van de fransche legers in Hoornen en in andere streken van Italiën, was 't nog onroo- gelyk den oproerigeu geest, de opstandzaeyende prineipeu van het bloedzuchtig en goddeloos Mazzi'nismus te beteu gelen. Men zal het zien, het- bestuer van Piemont in Lom bardien zal aenvangen met eene vervolgingsgisling tegen de Catholyken, de Mazzinigasten zullen hunnen haet niet konnen bedwingen, hy zal uytbersten, maer dat zy er wel opletten, 'l zal al wederom eyndigen 'tol meerdere glorie van de Kerk en tot grootere verheerlyking van het Cutholicismus, want de ten gronde geritmeerde volkeren van Italiën zullen allengskens begrvpen dat in het Calho- hcisnius, alleen hun waer geluk te vinden is. Daerby is het te hopen dat Vrankrvk en Ooslenryk geene stroomen bloed zullen vergoten 'hebben om aen de schafldigste principen van oproer en verdelgin" van alle gezag vrye ermen te laten. Deze twee mogendheden ge- holpen door andere, zullen ten Iaetsten moeten besluyten li'et geweld, den oproer, de wederspannige baldadigheden de ongebondene mnytersziekte der liberaters-mazzinischê scctarisscn door tegengeweld en scherp regt te genezen Dit mael moet er gedacht worden aen eenen vrede van godsdienst en met krachtdadigheyd gehandeld worden tegen die onverzoenlvke huetdragers, tegen die eeuwige vervolgers van Hoornen, want zy zyn de oorzaek en be werkers van al de rampen en verdrukkingen waeroDdei- de volkeren zoolang gezucht hebben. Aen moordenaers aen schelmen, aen oproerstokers, aeu landverwoesters' aen volksbedervers mag geene vrye aktie meer gelaten worden, 't kwaed moet men in den wortel afkappen en dao maer alleen zullen de Ireffelyke menschen in rust, in peys konnen adem halen en zal den oproerigeu geest van zelfs uytgedoofd worden. Als nu den vrede gesloten is, vragen wy of ons liberators ministerie nu wel 't herte zal hebben van de imlliuenen der Delgen 1e gaen verspillen aen kasteelen, lonktorens, forten casemalten en andere zoo nntlelooze als voor Belgiën ge- vaerlyke versterkingswerken Wy hopen dat hel van deze dwaze steenziekte zal gtnezen zyn en nu eens zal begrv- pen wat onmeetbaer kwaed In-taen 't vaderland zal berok- kenen indien het koppiglyk in zyn voornemen volhei d. In den tyd hebben wy en andere dagbladen klaei-M getoond dat het door de traktaten stelliglvk verboden was de stad Antwerpen te versterken, dat dezc'vao.1814 en 18%

De Denderbode | 1859 | | pagina 1