De Italiaensche kwestie. aen Belgiën duydelyk en klaer oplegden Antwerpen alleen- lyk op eeuen commercielen voet te behouden en er nimmer j eene oorlogsplaets van te maken. Nu onlangs heeft den Echo du Parlement, den tolk van het ministerie, zich daerom in woede gesteld en het ontwerp zyner palroonen met hardnekkigheyd verdedigd, als wilde hy doen zien dal Belgiën malgré bungré tegenover Vrankryk moet en zal gecomprometteerd worden. Wy wachten naer den uytslag, en mogt dees uytzinnig ontwerp, ondanks het gevaer welk hel oplevert, toch voor gedragen worden, dan ware het de pligl van geheel 't land eene krachtdadige protestalie aen ?den koning te sturen en met dringenden eerbied van den Souvereyn te vragen dat hy zulk ministerie afdanke, om van ons onheylen af te keeren, die wy voorzeker zouden beklagen maer beklagen als het zou te late zyn. Wy leven in een tydstip op 'twelk de verachlelyksle liberalen broodschryvers zich gemagtigd achtenden Paus raed ie geven over de manier op welke hy zyne Siaien heslieren moet en die al waldaer is of verrigt word berispe'yk vinden. Derhalve zal het niet ten onpas zyn aen ie halen de zienwyze, van een proleslansck dagblad, groot in aenzien ouder de vyauden van God's Kerke. Hel is de Gazette van Ausburg die spreekt over de wellen iii de Pauseiyke Siaten in voegen Zie hier hoe dil blad spreekl. Wanneer men langen tyd de Roomsche Stalen bewoond en de moeyelykheden begrepen heeft diezich aenbieden, als men zich een juysl gedacht moet maken van dal land en zyne besiie- ringswyze, kan men schallen hoe moeyelyk liet is aen de vremde- lingen daerover een algemeen gepast oordeel te sirykenen daerom moet men erkennen dal het niet gernakkelyk is om le dringen in den inwendigen aerd van hel pauseiyk bestier, waerin het politiek en hel godsdienstig grondstelsel vereeiVigd zyn. Alwie met die zaken bekend is moet er ten langen laelsien uyt besluylen dal indien de wellen en de, instellingen niet volmaekt zyn, zy uogtans verre overtreffen de wysheyd der wetgeving van andere landen. Wanneer men ze van by aenmerkt, is men genegen om zich te laten voorstaen dal die instellingen voor een zeer geleerd volk gemaekt zyn. En indien wy willen opzoeken hoe dergelyke instellingen tol stand zyn geraekt, zullen wy bekennen dat de Pausen onder d'oogen hadden hel volmaeklste model der maet- schappelykeen politieke orde. In het tegenwoordig stelsel van het pauseiyk b'-stier, zyn er voorzeker gebreken en leemten, doch noch de eenen noch de anderen zullen verdwyrien door d« zorg van «remden of door een kongres. Vrymoedig en regtzinnig ver klaren wy dal daer aen door geweld of mel der haesl geen beter- uis za! loegebragt worden. De Pausen zyn, in hel maken hunner wetten, Iraeg te werk gegaen, doch zy zyn gekomen lol eene icyshryd toaeraen nog gecnen tenèn anderen Slaet der wereld geraclu is. In de wereld is er nog niet ééne wetgeving die meer de vryheyd des menschcn geëerbiedigd heeft dan degene in de Kerkelyke Staten in voegen. Alwie daer ni,et,opkomt met godsdieusiige nieuwigheden of sainenzwecriugen beraeml, mag voorzeker rekeneu daer in vrede le leven. De vry heyd inzonderlyk van zich te uyten is er breeder dan overal elders en 'l is juysl deze zoo groote vryheyd die de voorname oorzaek is van zoo veel lasteringen en beschuldigingen, die als eenen vloed Uet pauseiyk beslier overvallen. OPINIE DER DAGBLADEN. Wy denken wel le doen bier de opinie te laten kennen van eenige dagbladen, over den pas gesloten wapenstilstand Den Times. Dry maenden geleden verwachtten wy den vrede, en wy wierden door den oorlog overvallen. Nu op hel oogenblik dat Europa in eene lange afwachting verkeerde, dal er andermael eeben veldslag zou geleverd worden, en dil in het midden van de sterkste pösiiien van Ooslenryk, is men op uieuwr verwonderd door de aeiikondiging van den wapenstilstand en het berigt, dal de twee'groote legers opgehouden hebben, lot nader orde, ziel» als vyanden le beschouwen. Den eersleu indruk is de vreugde. Het is inderdaed eene groote verligting le weten, dat de rampen des oorlogs, waervan wy dagelyks een droevig toonëel ophingen zyn opgeheven. Maer na dien oogenblik. nadien eersten oogenblik van voldoening, onder zoeken wy meer van diglen by de omstandigheJen van den plotse- lingen stilstand eens overvviunaers. in het midden van zyneu zegenprael, en wy vragen of de wapen-opschorsing inderdaed het preludium is van den vrede of wel, dal hel enkel eenen oogen blik rust is om adem te scheppen en daerna de overwiuuing voort to zetten. De positie der oorlogvoerende pirlyen heeft die gelykheyd niet, welk ons doel hopen, dat zy alle twee denzelfden zucht to» duer- tamen vrede zouden hebben. Ooslenryk heeft nu alles verloren, alles wat het te verliezen bad. Het wierd in iedere ontmoeting geslagen hel is uyt al zyne stellingen vetjaegd. liet kan uiel lager vallen dan het gevallen is. indien het zelfs nog eenen grooten veldslag verloor op de Adige, zou niets voegen by het het feyt, door de wereld gekend dat Ooslenryk onbekwaem is op gelyken voel le stacn met Vraukiyk, als militaire natie. Voor haer is dus liet ophouden der vyandelykheden nieta. anders dan het afzien vau alle hoop om zyne militaire eer'terug te winnen. Toen Ooslenryk zyne toestemming lot den wapenstilstand gaf moet hel zyne irotschheyd hebben opgeofferd om zich enke! aen -eene lactste hoop van redding vast te klampen. Ooslenryk hoopt den vrede in hei vet schiet, het moet besloten hebben er de koste» van te betalen, of wel de party welke dit land neemt, zou enkel «en ongelukkig uvlvlugtsel zyn voor het oogeblik. Voor Vrankryk, integendeel, heeft deze» wapenstilstand de weerde van eene groote en nieuwe victorie. Parys kan illumineren zoo als het doen zou voor eenen veldslag, gewonnen op de Adige of voor de inneming van Mantua. Alle oponthoud is zooveel gewonnen voor Vrankryk, alle op onthoud, toegestaen door Ooslenryk, is eene bekentenis van zyne onmagt. Als dezen wapenstilstand slecht eene opschorsing is, zoo als die welke cr gesloten wierd over tien jaren, tpsschen Karel- Albert en Radelzky dan is liet eene noodlottige koncessie van wege Frans Joseph want zy zou alleen dienen, om zynen vyaml in staet te stéllen alle zyne krachten te herwinnen. Ycrdcr stelt den Times de volgende vracg voor Welk zullen nó de bepalingen zyn van dieonderwerping? waerop bet blad zelve 'antwoord, dal Lombardie voor Ooslenryk verloren is. Mei» kan daerenhoven niet deuken, dat de versterkte plaetsen in zyn bezit zullen blyven zonder voorwaerden. Venetië ntaekl rjog geen deel V3n de overwinningen van Vrank- yjk en dit kab'üepdleu dil de koningin der Adrhuis<;he-zee, hare onalhankelykheyd zal behouden onder den meest populairen scepter der Aertsliertogen. Lombardie is ouder het zwoerd gevallen en try die hel heeft overwonnen, heeft ook het regt naer goed dunken over dal land le beschikken. Morning-Posl. Wy denken dat de trotachheyd van Ooslenryk moeyelyk overeen le brengen is met een initiatief van emen wapenstilstand, en wy zyn genegen le denken, dat het moet toege schreven worden aen de gematigheyd van Vrankryk. Het doel van zulk eenen voorstel is, zonder twyfel, den oorlog op eene vreed zame manier le eyndigen. Hel ooslenryksche keyzerryk bevind zich in eenen zeer nete'igen toestand. Den opstand van llongarien is onvertnydelyk en al de andere ooslenryksche provinlien zyn al'keerig van Ooslenryk. Doch het isgeeoszins hel doel van Vrankryk, Ooslenryk te ver nietigen. Dil zou een spel zyn dal zoo gevaeriyk als nutte loos is'. Ziedaer waerom Napoleon stilslaet, om te zien of Ooslenryk wilt toestemmen in hel afkoopen zyner veyligheyd en van eenen vaslen vrede, ten pryze van de afschaffing zwier ilaliacnsche overheerscliing. Wy denken dat Ooslenryk dit zal willen. Gnnsch Europa zal thans in liet srydperk treden, om raedgevingen le doen en te beletten, dal den oorlog op nieuw beginne. De vryheyd van Italië is gewonnen. Dit is voldoende. Oostenryk is teruggedreven dal Vrankryk zich insgelyks verwydere dat men aen Sardinië hel aendeel geve, dat aen hetzelve verschuldigd isdal men het pauseiyk gouvernement wereldlvk make ziedaer de grondslagen van eenen vrede, die aen Italië de ouaf- hankelykheyd en een nieuw leven zullen geven aen Ooslenryk hel vreedzaem bezit zyner eygenc domeynen, aen Vtankryk den roem en den zedelyken invloed, en aen Europa, de waerborgen voor zyne toekomende rust. Den Morning-Post eyndigt met de hoop uyt ie drukken, dat de diplomatie spoediger zal le werk gaen dan men dil met den degen doet, en dal den korlstoudigen oorlog, welken wy gehad hebben tol eenen voldoenden en duerzamen vrede zal aeuleyding geven. Le Conslilutionnel. Hel half officieel orgaen van het fransch gouvernement zegt het volgende zoo als wy gezegd hebben, word het veld der onderhandelingen op dit oogenblik weer vry, en als men op dit oogenblik hel eynde des oorlogs niet kan voor zien, dan is hel ten minsten toegelaten den wensch le uyten, dat na de groote en gloriervke dagen van dezen Yeldtogt, de onder handelingen ons naer een doei gcleyden, T welk ook wel door den oorlog verkregen zou worden maer enkel met veel bloedige opofferingen. Le Pays. Het blad van den minister van buytenlandsche zaken, /egt Den Monilevr beeft wys gehandeld, toen hv den wapenstilstand aenkondigde, de gemoederen tegen eene al te voorbarige bewe ging te wapenen. De openbare opinie, zonder aen eenen ontnidde- lyken vrede te gelooven, zal niettemin volhouden dal den wapen stilstand een teeken is voor dei: loekomsiigen vrede De openbare opinie, bedriegt zich niel, voigens ons moet dien eersten indruk waerheyd zyn. Den vrede is zeker; want twee punten zyn nu bepaeld een feyt is een stelsel. Hel feyt is de onmagt waerin Ooslenryk zich bevind zich langer le verdedigen het stelsel is de vry ma king van Italië, aengenoinen en herkend door Europa, en tegen welk niemand meer iets vermag. Het duytsch blad de Kolnisehe Zeilungzegt hel volgende Den toestand van hel dappere ooslenryksche leger is hetreurens weerdig. Een onzeker en onbehendig kommando h» eft hel ailyd beneden bel fransch leger geplaetsl, ten spyte van zyne ieverigsle poogingen. Nooyl is dat leger gevlugt. nooyt wierd het vervolgd maer hel wierd allyd gelagen, en dat gedurig achteruyt gaen moet ten slotte den dappersten soldael ontmoedigen. Lombardie is verloren den Mineio heelt zelfs de beloovering niel meer, welke zich aen zynen naer» hechtte. Hel fransch-sardi- nisch leger is die rivier overgetrokken, gelyk de eerste de beste, en hel heeft aen den vierhoek den schrik ontnomen dien hy in boezemde, door al de forleressen te gelyk te belegeren. Hel is geeue ontmoediging welke in het oostenryksch leger heerschlmaer de wanorde, de htrytengewoone verwarring. Den oorlog heeft aengevangen inel de fir.autien in wanorde en de noodzakelykheyd om zich geld te verschaffen, heeft tot wanhopige middelen aengedreven. Temeer, de Oostenrykcrs bevinden zich op hun eygen grondgebied ineen vyandelyk land; hel verraed omringt hen en achter hein zenden de franse hen, hy middel ecner vloot, hunner ontschepings troepen en maken zich gereed Yeneiië te belegeren. Als den Keyzer zynen oogslag tot aen gene zyde der Adriatische zee rigt, tot in zyne eygene Staten, dan ziel hy iets wat lienmiet moet troosten overal heerschl misnoegen. Den Keyzer der Franschen moet insgelyks vele redenen hebben om den oorlog te eyndigen. Tol nu was hy overwinnaer; maer ook. voor hem persoonelyk, was dit noodig éénen veldslag verliezen, kon zy#ie kroon in gevaer brengen. Hy weel (let het geluk zyner wapens, de onrust der mogendheden, vooral die van Duytschiand heeft opgewekt. Ging hy te verre, dan, hy weet het wel, zou hy een eynde vinden aen zyne verlangens van opperheerschappyv; Europa zou wel eens kunnen dóen wat het vroeger deed te Waterloo. Door op te houden, alvorens zyn eerzuchtig plan le hebben uytgevoerd, om Italië vry te maken tot de Adriatische zee, zoekt hy den roem van gematigd te willen zyn. Hy ook heeft reeds eenige moeyelykheden ondervonden, in de uytvoering zyner ontwerpen. Tusschen den koning van Sardrnien en den Keyzer zyn reeds eenige redetwisten opgestegen, welke ouvermyd- baer waren. Victor-Emmanuel denkt alleen aen de vergrooting van Sar dinië», 'l geen verre is van in 't belang te zyn van Vrankryk. De grootste hinderpalen komen van den kant der Kerkelyke-Slaten, waer de Franschen dc nationale beweging moeien tegenhouden, die zy in een ander deel van ïlaliè' aenvuren En dan nieltegenstaende de ronkende bitllclyns der overwin ningen, moet men bekennen, dat den oorlog geldveel geld kost. De laetste ftinsche leening van 500 millioeu moet reeds ongeveer in poeyerdarnp vervlogen zyn. Ziehier wat eenen korrespondent der Jndèpendancc daerover zegt Persoonen, die met den Keyzer en de Kcyzcrin in nauwe betrekking staen. verzekeren dal Napoleon een nieuw bewys wil geven van zyne gematigheyd met aen Ooslenryk voor te stellen de italiaensche kwestie, nu door onderhandeling te vereffenen. Zy voegen er by dat den Keyzer, in de groote taek door hem onder nomen. niet ongevoelig is geweest voor de groote verliezen veroor- zaekt door den oorlog dat na Magenta en Solferino, het tooneel vat» zoo veie dapperen, voor zyne znek gesneuveld, op Napoleons ziel eenen dieperen indruk heofl gemaekt. Zy denken dat Napoleon van tyd tot tyd onaengenamc gewaer- wordingen heeft gehad in zyne betrekkingen met zynen bondge noot alsook door de houding van zekere revolutiennaireu itt Ilaiiën. Zy denken insgelyks dal de bezorgdheyd, welke de» Keyzer altoos getoond heefivoor het hoofd der Kerk, bem met spvt heeft doen zien, heigeen te Roomen is oragegaen eu wat er nog kan omgaen in het toekomende. W y gelooveu dat er veel waerheyd in die woorden besloten is. CORRESPONDENTIE. Ontvangon van M. B. te H. 6 franks. M. J. uyt B. ik kan u voor den oogenblik geen stellig ant woord geven. - Vriend S. uyt G. mv dunkt dat gy wef zoud doen te wachten. Ik en andere vrienden zvn van dit gedacht en zullen het ook doen. Wy zullen er by winnen. M B. D. M. De antwoord die gy my vraegt is JA. Nullum datur periculum. In den grooten kampstryd van duyven die te Lokeren voer nMe de liefhebbers van T land voorleden zondag heeft plaels» gehad, en die le Montouhan (zuyd Vrankryk), opgelaten waren, heeft onzen stadsgenoot M. F. D'haens den 9"eD piys behaeld. Den H dezer is te Erwetegem dc hofstede van den land bouwer W'atté gedeellelyk afgebrand. De wooning, eene schuer en eenen stal, alsook de meubels zyn de prooy der vlammen geworden. De schade word op l uOO fr. begroot. Men schryfl nyt Geeraerdsbergen Zaterdag 9 dezer, omtrent i 1 uren 's avonds heeft men te Overboelaere, onderdo k< ukenvenster van M. Depretz, een pasgeboren kind gevonden. Hit droeg een briefken op zvn hert waerop men las Dit kind beet Constancia. Na dat de wellekke overheyd den vond had besiaiigd, is hei kind by den heer Deprels binnen gedragen waer men het alle noodige hulp heeft loegebragt. Maemlng is hel kind gedoopt, en M. Antheunis. burgemeester der gemeente, die als poter heeft gediend, zal zich met de opvoeding van het vonde- li ugsken bemocyën. M. Ch. Cleesener, onderpastor van Sl-Anna (Waesmunsterj word onderpastor te Eist, en is te St Anna vervangen door M. Ch. De Wetter, priester in het seminarie. M. J. Smetryns, onderpastor te Basele, gaet in dezefd» hoedanigheyd naer St-Laureyns, en word te Basele vervangen door M. Aug. Claessens, priester in het seminarie.. Koninglyke besluyti n van 9 july benoemen tot schepenen Te Eiichove, M. Cli. L. De Donder; te St-Cornelis-Hooreheke, M. J. Pedete Calloo, M. J. Onghena. Koninglyke besluyten van 9 july verieenen de volgende bulpsominen 5q0ö fr. aen de kerkfabriek van Elene, voor de herbouwing der kerk dier gemeente; 200 fr. aen den geineenteraed van Sl-Anteliuckx, om den toren der kerk te herstellen. By koninglyk besluyt van 9 july, M. E Soinne, notaris te Wachtebeke, word in dezelfde hoedanigheyd benoemd ter resi dentie van Gend, in vervanging van El Spanoghé overleden. M. P. Van Beygaerden. kandidaet-Notaris le Stekene, word notaris benoemd ter residentie van Waclitebeke, iu vervanging, van M. Soinne. Eenige dagen geleden zyn byna al de leden eener maoi- schappy die byeenknmen in eene der voornaemste herbergen van Brussel, vergiftigd geworden door eene bierpomp die men maer gebruykte in tyd van nood. Gelukkig zyn zy er alle met den schrik van afgekomen, dewyl het witachtig kleur en den troebelen staet van hel bier, als ook vlokjes van eenen gan6cb byzonderen aerd en den rensigen smaek vermoedens deden op vallen by degene die de eeisie glazen omvangen hadden. Men weet dat de looden buyzen die hel bier uyt de ton trek ken, gewoonlyk langs binnen aengeladen worden n»et*eene laeg loodwit, te weeg gebragt door de aenhoudende aenraking van het lood met het zucrwordende bier. Nu, deze korst was droog, gebroken en afgeschulferd geworden binst dat de pomp niet gebruykt wierd, eu 't was aldus dat hel bier we!k men er eerst uyt tapte, er zich mede bezwangerd had. Wy gelooven de opmerkzaemheyd der herbergiers op deze byzonderheyd te moeten inroepen, om beweenelykere gevolgen in het toekomende te vermyden. Aldus zou men onverwist ge- heele herbergen volk kunnen vergiftigen, zonder dat dén berber- gier of de slagtoffer» de oorzaken des ongduks zouden gewaer worden. Een geval van buytengewoene vruchtbaerheyd heeft zich te Brussel voorgedaen. De vrouw van eenen armen melsers- knaep, wooiiende bv de Hal pooit, heeft achtereenvolgend hevd van 5 tot 7 uren des avonds en van uer tol uer, dry kinderen; ter wereld gebragt, een van het mannelyk en twee van bet yrouwelyk geslacht. Alle dry zyn volkomen wel gesteld en vol levenskracht, liet arm huyshouden dat zoo plotselings komt to vermeerderen, bevind zich diensvofgens beladen met deu zwa- ren hst van zeven kinderen. De regtbank van Audenaerde heeft in haer verhoor van T dezer uytspraek gedaen in de zaek van M. Magherman, volksver tegenwoordiger van het distri kt, tegen den uytgever der Renai- sieniio, den heer Wil! ia me. Men herinnert zich eene reeks artikelen die de kiezingen van december 1857-voorafgingen en opvolgden, en in de welke M. Magherman, in zyne hoedanigheyd van kouimissaris der kompa- gnie van den yzcren weg Heuegouwen-Vlaeuderen, en het bestuer dier koinpagnie zelve, op de schandelykste wyze wierden aengeiand. Na iange pleytredenen die al niet min dan 7 verhooren hebben bezig gehouden, en in de welke twee advokaten der balie vau Gend, MM. Goethals en Dervaux, de verdedigingsmiddelen der partyen hebben voorgedragen, heeft de regtbank een sterk be redeneerd vonnis uytgebragt, waer by al de artikelen der Renai- sienne door Al. Magherman aengeklaegd, als lasterend verklaerd geworden zyn. Den uytgever der Renaisienne is by lyve veroordeelt tot 500 fr, schadeloosstelling, het afkondigen des vonnis in haer blad en eyn- delyk tot de kosten van het proces. Daer en hoven is M. Magher man gemagtigd geworden om dit vonnis le doen afkondigen iu 3 dagbladen des arrondissements, en een getal van 20 exemplaren er van te doen aenplakken in de gemeenten; dil alles ook ten kosten van M. Williame. Om hel cyfer der schadeloosstelling te bepalen, heeft de regt bank deze aenmerking in acht genomen, dat den verheven toe stand welken M. Magherman iu de openbare achting hekleed de/ïcnamennc niet toegelaten heeft door hare lasteringen zyne faem le kwetsen. Woensdag laetslging den genaemden Karel-Lodewyk Slcm- brouck, oud 17 jaren, geboren \e Wouwen, en als dienstknecht

De Denderbode | 1859 | | pagina 2