Tydingen van den Oorlog. le Merckem wooncode, onmiddelyk na zyn midda mael, zwem men; hy was nauwelyks in het water toen hy verdween. Eenige stonden daerna haelde men zjii lyk op. Men schryfl uyt Kntsselaere, aen een gendsch blad Te Aeltre is er eene vrouw, die hel zoodanig op de gendarmen gemunt heefI, en zoo wel hunne liefde weet aen te winnen, dat men we!ligt liaers gelyke niet zou vinden, A. R. herbergierster te Aeltre, welke nog aen een meysje gelykt van drymael 7, is redds tweemael getrouwd geweest, telkens xueteenen gendarm zy heeft ze beyde na eene korte vereeuiging zich door de dood zien ontrukken lieden treed zv voor de derde mael in den echt met eetien derden gendarm, steeds uyt dezelfde brigade van Aeltre. Het is te hopen dat dit gendarmlievend vrouwken lang genoeg zal leven 0111 heel de brigade te kunnen trouwen. Men zegt dat vele nyverheyds-gestichten, die stil gevallen waren ter oorzaek van den oorlog, niet nieuwe bcdryvigheyd zyn beginnen werken het werkvolk dat provisoirlyk weggezon- was, word teruggeroepen. Daer is spraek van tegenbevelen voor wat de groote ont- worpene krygsoefeningen van het kamp van Beverloo beir ft zelfs verzekert men dat er vele militiensnaer huys gaen gezonden worden, en dat de klassen die nog na den oogst moesten inge roepen worden, ook t'huys zullen mogen blyven. Al wedt-rom een ongeval veroorzaekt door de onvoorzigtig- heyd der moeders van hunne kleyne kinderen alleen te huys ie (aten Verleden maendag had eene vrouw te Geerardsbergen haer tweejarig kind alleen in huys opgesloten, teiwyl zy iets buylen was gaen verrigten toen de vrouw eenige oogenblikken weg was, kwam een kind uyt de gebuerte, opende de deur en liet de kleyne uylloopen ten eynde met hem te kunnen spelen niet verre van de wooning was er eenen waterput, het kind al spelende viel er io en verdronk. Men kan de waolioop van de ongelukkige moeder gemakkelyk, begrypen, toen zy te buys gekomen haer wichtje dood vond. Men schryfl uyt Thienen, 8 july Eene vergiftigings-pooging, by middel van phosphooi. is den 29 july alhier gepleegd op den persoon van den lieer E. C...., bakker, woonende op de Groenselmarkt. Dank aen de spoedige zorgen van eenen geneesheer, is onzen stadsgenoot aen eene gewisse dood kunnen ontsnappen. Den vermoedelyken dader is aengehouden en naer Leuven overgebragt. Hel is eenen jongeling geboortig van Rommersom, femeente Hoegaerde, die ais bakkersknecht by gemelden heer I. C.... diende. Hel parket van Leuven heeft den 30 juny zich ter plaets begeven. Dezer dagen zaten op eeuen wagon van 2a* klas van den yxeren weg van den noorden, eenen priester en vyf of zes jonge liberale werklieden. Onder wegë lieten deze discipels van het Vrye-Onderzoek zich op eene hoonende wyze uyt legen godsdienst en tegen al wie meer kennis van zaken heeft dan zy, die er weynigof geen hebben. Den priester aen hoorde alles, verdroeg allés, zonder zich te stooren, al leen iy k, wanneer men ter bestemming gekomen was, zegde hy tegen zyne reysgezellen: Tol wederziens, myne kinderen. Waerom zegt gy lol wederziens? hernam den onbeschaemd- sien onder hen. Omdat ik aelmoesenier ben der gevangenissen 1 De les was hard ni3er wierd zv vcrsiaen. Wy ontvangen eenige byzonderheden wegens eenen heylig- êchendenden diefstal in den nacht van 7-8 dezer begaen in de kerk van Wippelgem te Evergeu». De dieven zyn in de kerk gedrongen langs eene venster waer van men de blinden niet gestolen had zy hebben het tabernakel opengebroken en eene remonstrantie en eenen kelk genomen, na er dc 11. Hostiën uytgegolen te hebben opliet aulaerkleed. De kerk van Wippelgaui, gelyk al dc kerken van ons bisdom, bezit eene yzere kas, tegen vuer en dieven beveyligd maer men bad ongelukkiglyk verzuyuid er des nachts de heylige vaten in te plaetsen. Mgr. den bisschop, van hel gebeurde verwittigd, heeft de bedienden der kerk opgeschorst, om hen over hunne zorge- loosheyd te straffen, daerenboven heeft hy de kerk voor eenige dagen doen sluyten en eene boetings-processie en gebeden van 40 uren bevolen, tot herstelling dier sciuooinelyke lieyligschendery welke in het bisdom van Geud niet meer bad plaets gehad sedert dat ingevolge de statuten des bisdoms ieder kerk verpligt geworden is eene yzere kas te doen maken om er 's nachts de H. Vaten in te sluyten. Wy vernemen dat de politie van Gender in gelukt is vrydag toetst de plegers van dien heyiigsrhendendea diefstal aen te bouden. Men schryfl uyt Arlon De handelszaken hebben op onze merkt der maend july groote- lyks hernomen. Daer was opslag op al de te koop gebragte voor- werpen. Onze jonge peerden die nog de dry jaren niet te boven waren en al hunne melktanden hadden, wierden gretig gezocht door de koopmans van 't Groot-Herlogdoin en Vrankryk. Ook op de hoornbeesten was er gevoeligen opslag. Eene zeer gewoone koey wierd 200 fr. verkocht, en die vau groot gestalte, versch in melk, wierden tegenover hooge pryzen verkocht. Voorleden jaer waren onze landbouwers, by gebrek aen voeder, gedwongen hunne stallen te ruvmen en zich te ontmaken van meer dan de helft hunner beesten. Dit jaer integendeel, dank aen de groote hoevpelheyd en voorireffelyke hoedanigheyd van het hoov. klaver en andere voeragien, begint de veeteelt op nieuw te hernemen, en indien dm landbouwer geeue hooge pryzen maekt van zyne granen, kan den verkoop van het vee gedeellelyk bet te kort invullen dat hy moet lyden op den verkoop der gvaneif, waervan de pryzen voortdurend dalen, in 't byzvn van den overlieerlyken oogst die stael te rypen waer men bet ziet. Den Oogst Uyt alle streken, uyt Engeland, Holland, Vrankryk, Duytschland en het scandinaefsche vasteland, lol aen Oeslersund en Lulea, in Zweden, hoort men, als uyt eenen mond van overvloedigep zegen des akkers en weyden spreken. In den noorden zoo als in bet zuyden der Neder-Elve, slaen de graenvel- den en de weygronden allerschoonst, en geluygen van de onge- mecne vruchtbaerheyd dezes jaers. Wel is waer, hebben vreeslyke donder en hagelstormen in een groot gedeelte van Europa, op zeer vele plaetsen, zware verwoestingen aengerigt, maer zells deze onweders hebben de groeykrachl des gronds in ongewoone male bevorderd. Eenen paryschen doctor komt eene nieuwe manier uyt te vinden om de ziekten te genezen, die bestael in eerst kleyne slagjes te slaen op de plaets waer bet zeer doel en allengskens te vermeerderen tot dal de zieken dezelve niet ineer kunnen verdragen. Op deze eerste periode van pyneiyk gevoel volgt welhaesl eene weldoende warmte, een onuyisprekeiyk welzvn hetwelk den zieken doetweuscben dal dit zouderliug geneesmiddel vernieuwd worde. Den doctor slager verzekert dat, wanneer den ziekeu tot daer ir, de genezing volkomen is. Hy beet zyne ziekte lapoU.'- palhie. Het monken of xuer-zien is toch eene zeer Icelyke zaek er zyn menschen die voor eenen niet verscheydene dagen, ja zelfs maenden lang, op elkander zullen monken en zuere gezichten trekken, juyst als of zy alle dagen eenen liter sterkeu wynazyn bi inengoien En in een huyshouden dan, waer den man op het wyf en liet wyf op den man monken, wat moet dat daer niet zyn God bewaert iedereen van zulk ongeluk; maer tot onderwys van dengenen die bel zou noodig h bben, zullen wy eenen middel bekend maken dal door eenen onzer vrienden gebruykt geweest is, om zyne wederhelft van bel monken te genezen. Dien vriend bad op kermis-dag, bet grof en zxcaer schelmstuk begaen.... van inel eenige vrienden zich eens te vermaken en in de barakken en het wal'el-huys te begeven; dit kwam welbaest aen de ooren van zyne dame. Er wierd gemoukt dat bet plezier was om zien slapen, eten, enz., alles ging zonder spraek geen woord wierd door de vrouw gelost tien dagen liep zy daer als eene waerachtige stomme zonder de vragen te beantwoorden die den man haer deed Eyndelyk besloot hy, op eene zoete wyze, een eynde. aen dit suer zien te stellen. Den avond van den elfden dag terwyl madame aen bet borduren was, neemt hy eensklaps de lamp van voor haer weg en begint onder en boven, binnen en buylen alle scliaprayen des huyzes te zoeken, zender te vinden wat hy zocht Hy stak eeuen tweeden quinquet aen, plaetsie ze nu alle twee weerzyds eene kommode, voorde welke by zich op de knien zet, zoekende en kykende links en regis. De gestoorde vrouw, dit alles zonder spreken afloerende, barste eyndelyk in gramschap los, en vroeg haren man opeeoen kortbyligen loon wat zoekt gy loch in Gods naem Ha verdugvell ook riep den vent, daer hoor ik ze nu, die tong xoaernacr ik zoo lang gezocht heb De vrouw bersle in Jagcben los, omhelsde haren inan en beloofde hem nooyl meer te monken of zuer te zienvoor welke rede het ook mogt zyn Rerigt aen de getrouwde lieden, die met die ziekte somtyds besmet zyn. Men schryfl uyt Charlcroy Eene afgryzelyke tnisdaed is zaterdag in den Lowendalgang gepleegd. Den genaemden R.... smidswerkman, gehuwd en vader van twee kinderen (een jongsken van 7 a 8 jaren en een meysje van zeven maenden), is van eene ruwe en onbeschofte inborst, en daer hy by zyne gebreken nog de gewoonte van dronkenschap voegt, gaf hy zioh dikwerf in zyne wooning aen vlagen van gramschap over. Zaterdag kwam R.... van zyn werk te huys.hy was dronken Zyne vrouw was eene boodschap gaen doen, en eene buervrouw had zich belast met het jongste kind in de wieg te leggen. Daer hetzelve evenwel schreeuwde, zegde R.. tot de buervrouw dat. zy het te vast in zyne doeken had gewikkeld. Deze vrouw welke het driftig karakter van den smid kende, antvvoorde hem niet, maer den kleynen jongen waegde het te zeggen dat het kind schreyde omdat het tandpvn had. Door deze eenvoudige aenmerkig verbitterd, gaf R.... den armen kleynen eenen zoo geweldigen stamp in, den buyk dat hy op eenen af stand van zes voet nederviel. Vervolgens nog niet voldaen met deze barbaersche mishandeling, greep den ellendeling zyn slagt offer dat in onmagt gevallen was met de beyde voeten en sloeg hetzelve op den vloer het hoofd in. Den kleynen ongeiukkigen is na verloop van eenige oogenblik ken bezweken. Den moordciiaer, op het gezigt zyner misdaed was gevlugt en had zich zoeken te verbergen maer men heeft hem welbaest aengehouden, en den politie-kommissaris heeft hem ter beschikking van dc justitie gesleld. Men leest in de Independente Teresia Montani van Mer- gezzo, provintie Pallenza, vrouw van den soldaet Montani die thans in hel militaire hospitae! van Turyn ligt, is deu 24 juny van vier welstellende en struysche dochterjes bevallen-Den 17 February 1858 had dezelfde moeder het leven geschonken aen eenen tweeling. Dus op 46 maenden lyds heeft de vrouw zee kinderen gehad.—Dat noemt mén huyshouden. Men schryfl uyt Szcgedin, 5 july Gisteren achternoen is hier een onweder uytgeborsteD dat het leven kostte aen ver scheydene 'persoobén en welk groote schade veroorzaekte. Tien molens op de 7h iss zyn met de tienden en den voorraed die er zich op bevonden medegesleept geworden; 40 persoouen zyn verongelukt, 40 peerden en hunne voerlieden zyn ook dood gebleven. Rruggen zyn weggerukt geworden; die van den yze- ren weg alleen is blyven staen. Op de merkt zyn er geladene wagens door de kracht van den storm omgesmeten geworden. Duyzende vensterglazen zyn door den hagel verbryzeld gewor den, en vele daken afgewaeyd. Weencn, zaterdag avond 9 july. De Post Zeüung kondigt een berigt af welk zy regtstreeks uyt Verona ontvangen heeft, en waer in er gezegd worden dat den wapenstilstand is geleekend geworden op de herhaelde eendrin- gingen der Franschen en met al de voorwaerden door den Keyzer van Ooslenryk voorgesteld. De Wiener Zeilung zegt uyt Verona de volgende tyding ont vangen ie hebben Den 2 dezer beeft den kapiteyn Urban, drager van eenen brief van den eersten adjudanl-generael van Z. M. den Keyzer graef von Grünne voor maerschalk Vaillant, zich naer het groot hoofdkwartier des vyands te Valleggio begeven. Het doelwit dezer zending was bel lichaem van den kolonel-prins von Win- discliraetz, op hel slagveld gesneuveld, terug te eysschen. Kapiteyn Urban is zeer grondhsrtiglyk onlhaeld geworden, en de vraeg door graef von Grünne gedaen, nameus Z. M., is hem met den grootsten spoed ingewilligd geworden. Lodewyk-Napoleou beeft vervolgens den drager der bood schap gelast den Keyzer van Ooslenryk le bedankan voor de goede zorgen en edeïmoedigheyd die men jegens de fransche krygsgevangenen gebruykt. Yallegio, 40 july. Keyzer Napoleon heeft tot zyn leger een dagorder gerigt waervan den hoofdiuhoud volgt Soldaten Eenen wapenstilstand komt gesloten te worden. Aldus zult gy u van uwe roemryke krygsverrigtingen kunnen uylruslen en nieuwe krachten pullen, die zoo noodzokelyk zyn om uwe zoo dapper begonnene werken voort te zetten. Ik keer naer Parys terug, aen maerschalk Vaillant het pro visoire bevelhebberschap mvns legers overlatende. Van zoo haest bel uer der gevechten op nieuw zal geslagen zyn, zal ik weer in uwe gevaren komen deel nemen. Byzondere brieven uyt Roomen beweeren dat Spaniën, Portugael en Napels aen dén H. Stoel hunne medehulp aengc- boden hebben om de Legation wederom onder bet pauslyk gezag terug te brengcu. Uyt Napets meld men dat by gevolg van den opstand die onder de Zwitsërschë troepen is uitgeborsten, 48( 0 soldaten tol de Zwitsersche regimenten b< hooiende, zullen afgedankt en naer bun land teruggezonden worden. Te Napels zyn er 260 soldaten, waeronder 50 Zwitsers, in opstand gekomen en gepoogd de Zwitsersche troepen mede le rukken. Maer op bel Maïsveld zyn zy door het kanon beschoten geweest en hebben 40 hunner mannen zien sneuvelen. De ande ren zyn aengehouden of op de vlugt gedreven. Volgens zeggen van de National leitung van Berlyn, zou het oostenryksch gouvernement de ontwapening bevolen hebben van ganscli de bevolking in het distriki van Tremen (ilaliaensch Tyrolien). Zouden alleen van dezen maelregel uyigenomen wor den, de boschwachters en persoonen die zullen kunnen bewyzen dat zy noodzakelyk hunne wapens uoodig hebben. Valeggio, 15 july. Den keyzer komt eene proklamatie aen zyn leger af le kondigen waervan wy hier den inhoud laten volgen Soldalen De grondslagen van deo vrede zyn vastgesteldhet doelwit des oorlogs is bereykt. Italiën gaet eene natie worden. Het Vene- tiaeusche blyft in de magt van Ooslenryk, nogtans zal het eene bondgenootscbappelyke italiaensclie provincie üylmaken. De ver- eeniging.van Lombardien met Piemont maekt ons eenen magtigea bondgenoot die ons zyne onafhanglykheyd verschuldigd is. De gouvernementen die buylen de beweging gebleven zyn, als ook degene die in hunne bezittingen zullen teruggeroepen worden, zullen de noodzakt lykheyd begrypen van heylznme her vormingen te bewerken. Italiën is voortaan voor de eerste mael over zyne lotsbestemmingen meesterliet zal hel maer aen zyn zeiven kunnen toewyten indien het niet regelmatiglyk vooruylgaet in orde en vrybeyd. Soldaten l in twee maenden lyds hebben wy Piemont en Lombardién vrygemaekt Indien wy thans stilgehouden hebben, is zulks omdat de worsteling evenredigheden ging nemen die geenzins meer in betrek waren met de belangen welke Vrankryk ia dezen ontzaglyken oorlog bad. Soldaten, weldra gaet gy naer Vrankryk terugkeeren. Wcest trotsch over uwe overwinningen en over de uyislagen die gy bekomen hebt, weest fier kinderen van Vrankryk tewezen, die altyd de groote natie zal zyn zoo lang bel een 'hert zal hebben oin de edele zaken te begrypen, en mannen gelyk gy om ze te verdedigen. Weenen, woensdag 13 july. De Oesterr Correspondent kondigt aen dat, ingevolge de vooraf- gaendelyke; vredesartikelen die tusscben Oostenryk en Vrankryk komen geleekend te worden, er een Ilaliaensch Verbond zal gevormd worden, waeraen Ooslenryk beeft toegestemd Mantua, Peschicra, Borgoforto en gansch liet Veneiiaensche zullen aen Oostenryk blyvende hertogen van Toskanen en Modena zullen in hunne Staten terugkeeren. Daer zal daerenboven eene algemeene kwytschelding afge kondigd worden. Byzondere brieven zeggen, dat de korpsen, welke tusschen Peschiern en Mantua, op de hoogte van Valeggio, dit is le zpggeo op eenen afstand van dry tot vier kilometers van den Mincio gelegerd zyn, gebrek aen water hebben, en dal de officieren in weérwil van dien korten afstand, aerzeleu er soldaten heen le zenden, om water le. halen, zoodanig zyn zy door de hitte neër- gedrukt. Onder eene tent, by veertig graden hitte, moet bel leven verechrikkelyk zyn. Doch hot oostenryksch leger is beter gelegerd de vier sterke plaetsen, Peschiera, Mantua, Legnano en Verona liggen de twee eerste aen de Mincio, de twee andere aen de Adigo. Aldaer is water in overvloed en zyn er toevlugtsplaetsen om zich legen de hevige hitte te beschermen. In hel verschanst kamp van Verona hebbende oostenrykscbe troepen dit dubbel voordeel. Een berigt uyt Marseille geeft tydingen uyt Napels van 9 dezer, die over eenen opstand van zwitsersche soldalen spreken. Het ware moeyelyk om zeggen of er spraek is van eene nieuwe inuytery, of wel van volladiger byzenderheden nopens degene W3ervnn wy hiervoren spreken. De Zwitsers zyn in hunne kazernen in 'opstand gekomen, zy hebben eenen kolonel en verscheydene officieren gedood daerna hebben zy zich willen naer het paleys des konings begeven. Doch. teruggedreven to» op hel Marsveid door de getrouw geblevene troepeu, en daer in gesloten, zyn zy beschoten geworden op bevel van den generael-bevelhebber der afdeeling, op wiens somniatieo zy geantwoord hadden door op hem en op zyne troepen te vuren. Volgens hooger gemeld berigt zyn er 75 dooden en 233 gekwetsten. Een ander berigt van twee dagen later, welk wy in de fransche dagbladen vinden, spreekt maer van 20 dooden eti 70 gekwetsten. Het zegt dat de opstandige Zwitsers omtrent duyzend in getal wirren, en dat zy zich naer het Marsveid hadden begeven om le protesteren legen eeue verandering van vaendel die men bun wilde opleggen. Hetzelfde berigt voegt er by dat den koning zyn verbly/is komen nemen të Napels, dat de stad rustig is en geen hoege naamd deel aed de beweging heeft genomen. Men weet dai er te Afcqui een hongaersch leger word ingerigt. Het getal soldaten (lift er reeds van deel maken overtreft de 5000-. Ter gelefcenheyd der vorming van dit legioen heeft Kossutb zich onlangs haer Acqni begeven, alwaer hy door de stedelyke ©verheyd en de inwooners heer lyk ontvangen is geweest. Men vraegt zicli wat er van dit legioen gaet geworden. De zwitsersche troepen die de grenzen van hel kanton van-den Tessino bewaekten, zyn afgedankt. M. Cavour heeft" zyn ontslag gegeven en den Koning heeft het aengenomen 13. Areze moet een nieuw kabinet samen stellen. Donderdag avond is toMilanende volgende proklamatie van den Koning van Sardiniën aengeplakt Volkeren van Lombardienden Hemel heeft onze wapens gezegend, met behulp van onzen groolmoedigen en dapperen bondgenoot den Keyzer Napoleon. Wy hebben in weynige dagen, tyds vanzegepraeltotzegepraelgeleyd geweest op de'oevers van den Mincio. Heden keer ik onder u terug om u de gelukkige tyding te geven dat God'onze wenschen verhoord heeft. Eenen wapenstilstand gevolgd van inleydingen tot den vrede heeft aen de volken van Lombardien hunne onafhankelykhevd volgens hnune meermaels uytgedrukte wenschen verzekerd. Gy-zult voortaen, met onze oude Staten, eene enkele en vrye familie nytmaken. Ik zal uw lot onder myue bestiering nemen verzekerd synde- van in u die medehulp le vinden welke een Staetshoofd noodig 'neeft om een nieuw bestuer daer le stellen Ik zeg n Volken van Lombardienbetrouwt u op uwen Koning ik zal wévken om do nieuwe gewesten die den Hemel aeiVmyn bestuer beert toevertrouwd, op vaste en onvergankelyke grondslagen te .yffctigeo

De Denderbode | 1859 | | pagina 3