ZONDAG 24 JULY 1859. DERTIENDEN JAERGANG. N' 674 Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 23 July 1859. GEZWIND WEG Hoe word den vrede beschouwd En Cavour dan Slotrede. DE VOLKSKAMER. Benderm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-OU »-00. Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Mech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-0Ö 6-00 Leuv Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruven,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-25—12-20—2-50—3-05—6-00—8-05 .g^Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-05 6-001® klas langs Dnndermonde. Korlryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-00. Doornvk, Rvssel (langs Ath 7-455-20—0-00 Nin. Geerardsb. Alh, 7-45 2-15 5-30 Bergen, Quievrain7-450-002-15—5-20 - 0-00 Te LEDE staen al de konvoys. Te idegem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 - 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Benderleeuw al de convoys. Staen te GYSEGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-25 -3-000-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20—«-». Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-»4-200-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-» 4-20—»-». Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL (VABR Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER: Brussel Aelst) 7-15 7-35 1-40 5-» »- (I. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Na eene verschrikkelyke slagting van ISO düyzend men- schen, na honderd mylen vierkant verwoest, verbrand, vernield en ten gronde verdelgd te hebben, en dit alles in zes weken tyds, sluyten de twee oorlogsvoerende mogend heden den vrede, worden er landschappen uytgedeeld, volkeren van meesters veranderd, grenspalen van ryken verplaetst enz. en dit ook in min dan dry uren tvdverloop.. Wat meer is, de twee magtige keyzers doen dit alles op hun eygen hand, zonder tusschenkomst van andere mo- narken, zonder al die eyndelooze komplimenten, die ge- woonlyk in dergelyke omstandigheden te berde komen En waerom handelen de twee keyzers onder hun tweeën, tusschen vier oogen? Waerschynlyk omdat zy overtuygd zyn dat al die vergaderingen van gevoimagtigden, dat al die traktaten, al die besprekken, al die eyndelooze proto- kollen tot niets leyden, en maer geëerbiedigd worden zoo lang ze eene caprice of'gril niet komt verscheuren gelyk het lot geweest is der traktaten der beruchte Sainte Alliance van 1815. Doch de vroeg is of men mag volle vertrouwen hebben in dien vrede d la minute'! Of het niet zal zyn PAX PAX et non erat PaxVrede vrede en er was geenen vrede...... Wy hopen op de bescherming van Boven en vertrouwen dat in lange de stroomen meuschen- bloed, waermede het tooneel des oorlogs doorweekt is geweest, niet zullen vernieuwd worden. Wy hebben ge zien dat er een Italiaensch Verbond is opgevormd en dat het eerevoorzitterschap er van gegeven is aen 't Opper hoofd der Catholyke Kerk. Gelukkig en honderdmaet gelukkig dat den 11. Vader in dees verhond onder niet een ander italiaensch opperhoofd moet staen en dat eenen Cavour niet zal mogen beproeven het souvereyn gezag van 't hoofd der Romeynsehe Staten onder het zyne te doen bukken. Piemont zal nu vergroot zyn, onder dit betrek mogen Cavour, Jlazzini en Garibaldi zeggen dat zy gewonnen hebben, maer zal den opgedrongen Souvereyn er wel in gelukken de genegenheyd, de liefde van een volk te ver werven, 't welk van hem niet wilt Zal het Cavourismus, zal het Carbonari-maconiek liberalismns, zal het bloed- zuchtig Mazzinismus het Lomburdiseh volk tot die prin- cipen van haet tegen het Catholieismus bekeeren Zullen die rampzalige principen geene oorzaek worden dat den vrede aldaer van geenen duer zal wezen Dit zyn al vragen waervan de oplossing in den schoot van het toekomende verborgen liggenMisschien zullen deze die meest uyt den oorlog verwacht hebben er minst uyt genieten, want het gaet nog al gewoonelyk zoo dat den oorlog groole mannen en groote hooveerdigen maekt, maer dat den vrede hun eene galg voorbereyd. De aenstokers hebben reden en groote reden dit te vreezen. Dezen vrede a la vapeur gemaekt door de twee keyzers tusschen de twee van bloed rookende kampen word ver- schillender wvze beschouwd. In 't algemeen juyehen de fransche dagbladen er aen toe, de duytsche staen" er over verbaesd, byzonderlyk omdat Pruyssen en met Pruyssen het duytsch verbond zich gereed maekten om in het wors telperk te treden en zich onderlinge reeds den voorrang betwisleden van het algemeen opperbevel over de duytsche strydmagten. De ministeriele drukpers van Engeland schynt zeer ontevreden verbitterd zelfs en spot op hare manier met den vrede. Dit is een teeken dat Engeland tot in het herte getroffen is. Het geen den Univers van Parys over den vrede zegt, is grootsch, deftig en overeenstemmend metdebelangrykheydderzaek. Dit dagblad toont zyne groote tevredenheyd omdat de oproerige principen van het Ca vourismus in hunnen vernielingsgang tegengehouden zyn, omdat eene magtige hand de hoop is komen doen ver- dwynen van Roomen en byzonderlyk het Vatikaen te vuere en te bloede te stellen, en eyndélyk omdat voorden oogenblik, de heyllooze schandplannen van het Carbona- rismus in d'helle verzonken zyn. Zie hier wat den Univers zegt Het kanon der Invaliden heeft de goede en glorieryke tyding des vredes aengekondigd voor aleer de besprekken er van in Vrankryk gekénd waren. Wy hoeven niet te zeggen dat zy met de innigste gevoelens van geluk en bewondering onthaeld is geweest. Den dag van den ic vrede is verdobbeld door de wyze op welke den keyzer hem gesloten heeft, dit namelyk zonder die voorzigtige raedgevers die zich gereed maekten voordeel te trekken uyt het bloed 't welk zy hadden laten vergieten. ii Den keyzer van Oostenryk stemregt hebbende in het n italiaenseh verbond, zoo zullen de Kerkelyke Staten er ii hunne waerborg in vinden. Eere aen de twee Catholyke Keyzers, die onder hun a den vrede van de wereld gemaekt hebben en zich de a bescherming der Kerk voorbehouden...» Andere dagbladen spreken in den zelfden zin voor wat de verzekerde bescherming der Kerk aengaet. Eene brief wisseling zegt Verheven boven alle kroonen, zal de pauslyke tiare al de verschillende belangen en historieke oneenigheden, waerdoor de eenhevd van Italiën, zou konnen gestoord if worden, bevredigen. Deze pauslyke tiare of kroon, die men geloofde vernederd en in 't stof gevallen te zyn, zal ii schitteren van de glorie, welk den vrywilligen eerbied en de erkentenis der volkeren alleen konnen geven en die deze, welke met het doorluchligste oppergezag hekleed zyn, alleen mogen wenschen. Dezen zal voorzeker over den onverwachten vrede niet vergenoegd zyn, gesloten zonder dat men hem geraedpleegd hebbe. Ook rolt hy zyne matten op, hy heeft zyne demissie gevraegd en waerschynelyk moeten vragen, want men toont dat men hoogst verblyd is van dezen kerel verlost te zyn. Zyn vertrek word door alle treffelyke lieden met den meesten geestdrift toegejuycht, behalve van den liberalere- kasseyhaspel, die in dezen kerel eenen man van hunnen kaliber vereerde. Het Piemonteesch Carbonarismus zal woedend zyn om dat het den Heyligen Vader niet meer zal konnen kwellen en in deszelfs Staten den vuygen oproer niet meer zal konnen aen vuren. Het was het Carbonarismus 't welk den ernstigsten, den hardnekkigsten hinderpael was tegen den vrede. Den persoonlyken hoogmoed van Cavour of liever zyn sectarisch fanatismus is tot in 't herte gewond; nu ziet men de gapende wonden, die dezen ongelukkigen aen zyn vaderland heeft to.egebragt; nu berekent men het goud en 't bloed dat hy heeft doen verkwisten en vergieten om lot de verwezenlyking zyner afschuwelyke ontwerpen te komen, te weten zich aen 't hoofd van het gecarboniseerd Italiën te stellen, om het zelve naer den willekeur dier rampzalige secte voort te dry ven.... Maer zyne uer is geslagen, en daeraen mag hy zich verwachten "dat den o/iverzoenlyksten volkshaet, dealgemeene vermaledyding de belooning zullen wezen van zyne verderfelyke en gevloekte politiek. Wy eyndigen decs artikel door de bemerkingen van eenen geleerden staetkundigen, die wel voor de tegen woordige omstandigheden niet geschreven heeft, maer wiens gedachten tot den hoogsten trap der ehristëlyke politiek stygen, waer er voor alle tyden, vooralle koning en keyzerryken de schoonste, de treffendste en nuttigste lessen te vinden zyn, welke altyd op dewaerheyd steunen. Zie hier wat den grooten Bossuet schreef De lange aeneenschakeling van byzondere oorzaken die de koningryken opvormen en weer vernietigen, hangt af van de geheyme bevelen der Voorzienigheyd. ei Van in 't hoogste des llemels houd God de teugels vast n van alle koningryken, alle herten heeft Hy in d'hand. ii Nu wederhoud llveens de driften, dan viert ITv hun cc eens den teugel, en aldus stelt Hy hot menschdoin in ci beweging. God kent de nienschelyke wysheyd die ailvd langs eenen kant gebrekkig is Hy verblind ze, Hy stort ze ten gronde en doet haer over haer eygen zeiven a beschaemd worden zy omhult en verwart zich in hare n evgene schranderheden en voorzorgen en deze dienen haer tot strik waerin zy zelve gevangen word. ii God voert aldus zyne ondoorgrondelyke raedsbesluyten uyt volgens de regels zyner altyd onfaelbare reglveer- 'dighevd. Het is lly die de nytwerksels voorbereyd in de meest verwydet'de oorzaken en die de groote slagen geeft welkers weerslag zoo verre gevoeld word. Als Hyde de Koninkrvken wilt doen vallen, dan zvnulle o raedgevingen, alle nienschelyke wysheyd, alle voorzigtig- heyd onregelmatig en volstrekt nutteloos. Terwyl men de Koning-en Keyzerryken byna alle van ei zelfs ziet vallen en men den Godsdienst zich ziet regt ii houden uyt zyne eygene magt, dan kent men gemakkelyk ii welke de ware grootheyd is en waer den verstandigên a mensch zyne hoop moest vestigen Wy trekken deze verhevene waerheden uyt de Discours sur l'histoire Universelle van Bossuet mén ziet alle dagen dat zy toepasselyk zyn en hare uytwerksels hebben. Dit is 't geen men thans in Italiën ontmoet, en men zal het ont moeten by alle volkeren, die de eeuwige waerheyd der Voorzienigheyd verlaten. Deze volkeren gelooven zich sterker dan God zelf, zv verachten de Voorzienigheyd en willen met Haer niet rekenen. Maer dan ook worden zy met blindheyd geslagen, zy verliezen het gezond verstand den goeden geest en eyndigen met in den afgrond te storten. God geve dat deze toepassing het lot van Belgiën niet zy, maer 'l is grootelyks te vreezen als men ziet hoe groot de verachting is, welke de kopstukken der heerschende party zoo roekeloos tegen de Almogendheyd durven aen den dag leggen. Wy doen deze waerschouwing aen alle Belgen, die hun vaderland en hunne nationnaliteyt lief hebben dat zy dan gedurig werken, zorgen, streven en vermanen om den godsdienst meer te doen eerbiedigen, om deszelfs vervolgens, haters en verdrukkers in hunne rampzalige ondernemingen te dwarsboomen, onder die voornam:- alleen is het mogelyk de kastydende hand van Gods Almagl te ontwapen en onzen ondergang te voorkomen. De liberale meerderheyd der kamer heeft besloten dat er een onderzoek moet gebeuren over de kiezing van Leuven. Eei.ige liberale heelekoppen van die stad niet konnende verkroppen dat geheel hunne lyst zoodanig afgekookt was geweest, dat men moeyte had de liberale afkokelingen met het kiesspaen uyt den kiesketel te scheppen om °ze met nieuwe komkommers en ajuynljes in den azyntobben te leggen, hebben eene petitie aen de kamer gestuerd om de vernietiging dezer kiezing te vragen. En wat doet de liberale meerderheyd Zy luystert naer ongegrondde, onware, uyteenloopende en niet bepaelde beschuldigingen van stemomkooping, bedreygingen van land te ontnemen enz. en verdenkt de regtzinnigbeyd der leuvensche kieziii", zy beveelt een onderzoek, 't welk misschien binnen eei'i halfjaer zal gedaen zyn en daermeê peyst zy de kiezing te vernietigen, om in 't putje van den winter te doen herkie zen en aldus, door eene avondballotering, M. De Luyzenians inde kamer te krygen, maer wy voorzeggen 'thaer, "t zal mis zyn, de conservateurs hebben daer ook hair op de tanden en den middel gereed om dien liberalen vossenlrek te verydelen. Wacht nog cenige dagen en de liberale meerderheyd zal een lengsel aen haren neuze krygen het welk haer van deeg zal generen. Wy verstaen overigens niet hoe de liberalen dezen akt. durven daerstellen, daer het algemeen geweten is wat al senhadelykheden deze party in alle kiezingen begaet, wat al geweld, listen, inlrigtien, bedreygingen zy pleegt en dat CIU hare kandidaten door te dryven; had de" liberale meer derheyd een beetje voorzigtig geweest, zy zon er niet hebben durven aen denken, omdat zy wei weet dat derge lyke beschuldigingen tegen hare party met veel grond zou den plaets grypen. Den achtbaren heer Pirmez van Charleroy, heeft dies- aengaendt een feyt aengehueld dat door niemand tegenge sproken is geworden. a D lk kan zekere liberale associatie noemen, heeft hv gezegd, die als kandidaet voor eene der twee Kamers eenen belgischen minister voorstellende, liet noodig geld heeli gestemd 0111 de onkosten der kiezing van dezen boon-en ambtenaer te betalen. De gazette dier assoeiotie heelt eenen bulletyn uytgegeven, in welken men liet volgende las ii De vergadering (associatie) magtigt liet komiteyt om al de noodige onkosten te doen ten eynde met bijval te kunnen worstelen tegen de katholyke kandidaten. Dien bulletyn is onmiddelyk gedrukt en rondgezonden geweest aen al de kiezers. Ingevolge heeft men vervoeren kosten belaeld, en in één lokael alleen, is er eten geneven geworden aeti duyzend kiezers.

De Denderbode | 1859 | | pagina 1