De waterdrinkers en grogdrinkers Versterkingen van Antwerpen. 'T is te Charleroy dat zulks heeft plaels gehad, toen men den 14 juny laetsleden M. Rogier wilde doen kiezen in plaets van M. Dechamps, De liberalen der Kamers geRaren daervan niet een woord al hunne gazetten zvvygen al of het feyt nooyt aengehaeld was geweest en zy blyven roepen tegen hetgeen er in de kiezing van Leuven is geschied. Dat noemt men drydubbele regtzinnighevd En alzoo gaen onze tegenstrevers te werke zy mogen alles doen wat zy willen maer aen de katholyken is er niets geoorlofd* Men behandelt ze als slaven die op regten of gunsten lioege- naemd geene aenspraek mogen maken. Maer wachten wy onze beurt af, nu is het voorgaende vastgesteld, op tyd en stond zal er nota van gehouden worden, en de liberalen mogen verzekerd zyn dat zy daer zelve eene roede gemaekt hebben om hun eygen zelve zoo danig te geesselen, dat zy zich zullen dood bloeden. Gy weet of gy weet niet dat er een drinkhuys is in de Kamer. De representanten hebben regt op suykerwater, en gedurende de zitting, word dien nektar bun 'door deur- waerders aengeboden. Dit jaer, nogtans, prykt het suyker water niet meer alleen op het schinkbord. Een ander verfrisschend nat is er by gekomen, en dit is grog (rhum gemengd met suyker en water). Den deurwaerder laet kiezen elkeen neemt wat hy wilt, en hierdoor zyn de partyen gansch veranderd in de Kamer. Voortaen zal men geene klerikalen noch liberalen meer tellen, maer alleenlyk waterdrinkers en grogdrinkers. Men zal deze twee partyen ken het werk zien in de aenstaenae zaek der fortificatiën van Antwerpen. God geve dat alle beyde in het water mogen vallen Indien het gouvernement wilde luysteren naer de begeerte van het land, het zou geen gevolg geven aen het belagchelyk ontwerp van Antwerpen te versterken. Vooreerst deze militaire gekheden zyn zeer kostelyk, en dan, steden versterken is zeer dom, ingezien de wyze op welke men hedendaegs den oorlog voert. Wie twyfelt er aen, of de Franschen zouden Verona ingenomen hebben op bepaelden dag, indien Keyzer Napoleon had willen den oorlog dryven tot het uyterste Wat is er geworden van al de sterke steden van Lombardie, verlaten zelfs voor dat men ze belegerde Voor wat ons betreft ik geloof dat Antwerpen, versterkt zynde, eene niet zeer veylige schuyl- plaets zou zyn voor de belgische nationaliteyt, indien gansch het land overgelaten wierd aen den vyand. Antwer pen telt maer voor iels door zynen koophandel en zyne scheepsvaert geblokkeerd en zonder gemeenschap met liet vaste land, is Antwerpen vernietigd. Niettemin gy zult het zien, er zal in de Kamer eene meerderheyd gevonden worden om de versterkingen van Antwerpen te stemmen. O politieke losbollen hebben de versterkingen van Verona Oostenryk belet van Lombardie te verliezen? Men zal niet stemmen volgens regt en billykheyd. Men zal stemmen, indien men stemt, uyt menschelyk opzigt en om te behagen aen dezen of genen. Het is in de kwestie van Antwerpen, ik herhael het, dat men de partyen der waterdrinkers en der grogdrinkers zich zal zien ontwikkelen en hare krachten aen den dag leggen. Het ministerie heeft de verledene week het besluyt ingetrokken 't welk den uytvoer van peerden verboden had. Gedurende twee maenden zyn de landbouwers gekwollen geworden door dit besluyt, zonder dat hetzelve aen het leger voor eenen halven cent profyt gedaen heeft, liet moest strekken om belgische peerden te bezorgen aen het leger, en er zyn geene ten dien eynde gekocht de peerden voor den militairen dienst noodig, zyn uyt Ham burg gekomen, en in tusschentyd zyn onze landbouwers met hunne peerden blyven zitten. Nooyt was er een dwazer besluyt uytgegeven dan hetgene welk wy hier bedoelen. Men schryft uyt Brussel aen de Gazette de Liège De belgische francmaconnery moet heden zaferda" byeeenkomeu in de brusselsehe logie gezegd de Philanthro pesvoor hot zonnestandige kapittel. De handeling van zaken zal gevolgd worden van een banket. Men gelooft dat er ten minsten 500 tafelgenooten zullen wezen. M. Verhaegen provisoiren grootmeester van het orde,'" in Belgie is door eene officiële deputatie uytgenoodnni geworden niet na te laten deze plegtigheyd by te woonen, dewvl den Grooten Oosten voornemens is hem te onder vragen, in het byzyn van de afgeveerdigde broeders der provmtie nopens het zwaerwigtig besluyt dat hy onlangs genomen heeft van met zyne politieke ioopbaeii kort Te maken, door aen 's lands zaken vaerwel te zengen op eene zoo plotselinge als onverwachtte wyze. Den Grooten Oosten is van meening dat het verwyde- rings-uer voor M. Verhaegen nog niet geslagen is,' en derhalve zal hy hem sommeren om zoo spoedig mo^elyk in de strydende politiek terug te keeren. M. Thiéfry 'is insgelyks uytgenoodigd om het feest van zaterdag te komen bywoonen. Hy ook moet rekening over zyn gedrag geven. MM. Verhaegen en Thiéfry gaen dus op het banksken geplaelst worden. Men leest in den Journal d'Anvers Toen de deputatie van den gemeenteraed van Ant werpen door den Koning ontvangen wierd, drukte Z. M. baer zynen wensch uyt van door haer het ontwerp der groote omheynning te zien ondersteunen. Men verzekert ons dat den Koning sterk op dit punt heeft aengedrongen. Na het koninglyk gehoor, wierd de deputatie uytge noodigd om zich insgelyks by den hertog van Braband te begeven, die haer denzelfden wensch betuygde. Het schynt dat men er van hooger hand hoofdzakelyk aenhoud dat de versterkingen gestemd worden in den zin van het minis terie. Ten zelfden tyde verzekert men ons dat een groet deel der Kamer, zoo niet de meerderheyd, zich aen het wets ontwerp zal vyandig toonen. Wat de vertegenwoordigers van Antwerpen betreft, zy zullen het stemmen gelyk eenen enkelen man. Voortaen heeft M. Loos gezegd, zal M. Rogier t'akkoord gaen met de andere vertegenwoordigers ^van ons distrikt. De Kamer heeft haer definitief bureel samengesteld als volgt Voorzitter, M. Orts.Ondervoorzitters, MM. Dolez en Vervoort. - Secretarissen, MM. Vermeire, Crombez, De Boe en De Moor. Kwestors, MM. De Baillet-Latour en Allard. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van Mr M. te Lokeren 6 franks betalende tot 1 december 1859 J Vriend S. uyt B. ik zal zeer geern aen uw verzoek voldoen, maer als gy my nog zulke smeekschriften zend, krygt gy ze tambour baltant terug. Eenen vriend mag en moet vrylyk aen zynen vriend iets vragen zonder smeeken. Dit regt hebt gy by my. Salut zulde. Vriend G. uyt G. gy moogt my niet aenraden nu daer nog tusschen te komen, 'tgcen gebeurd is, had ik voorzien en voor zegd, maer V. D. heeft niet willen luysteren. Heeft hy zyn ge weet wel verbrand, hy moet nu op de blynen zitten. M. V. uyt A. neen. Alles is verdeeld. -v Vriend L. uyt B. ik zelf heb niet wat gy verlangt, maer ik zal u dit bezorgen. Heb eenige dagen geduld, gy zult den per cento pog profiteren. Voorleden Donderdag heeft Z. H. den Bisschop van Gend het H. Sacrament des Vormsels aen de leerlingen van ons Collegie toegediend, en in de parochiale kerk den Te Dcum gezongen ter gelegenheyd der verjaring van de inhuldiging Z. M. den Koning der Belgen. Een koninglyk besluyt van 9 july schaft bet militaire ge- vangenhuys van Aelst af. De militairen veroordeeld tot de kruywagen-straffe, zullen naer.het gevang van Vilvoorde gevoerd worden, alwaer een byzonder kwartier zal bereyd worden om hun te ontvangen. Later zal den heer minister van justicie de plaetsen aenduyden waer de militairen tot gevangzitting vereordeeld en de jonge misdadigers zullen opgesloten worden. By koninglyk besluyt van 4 july, word M. J. De Scbamphe- leer, ontvanger der regtstreekschc belastingen en accynsen te Nukerke, in dezelfde hoedanigheyd te Lede benoemd. Een schrikkelyk ongeluk heeft woensdag, omtrent 4 uren namiddag, aen boord van het engelsch schip Ann and Janein lossing aen de veerbrug, te Dendermonde plaets gehad. By het ophalen van het katoenzaea, waermede het schip beladen is, brak de touw waermede de yzere katrol vastgemaekt was en viel van eene groote hoogte op het hoofd des stuermans neder, dien men byna levenloos oprigtte. De eerste zorgen zyn hem door eenen geneesheer toegediend geworden. Men is vervol gens verpligt geweest den gekwetsten naer het hospitael over te brengen hy heeft eene zware wonde aen het hoofd ontvangen en is zoo men zegt het schouderblad verbryzeld. Een groot getal militiens komen provisoirlyk naer hunne haerdsteden teruggezonden te worden. Dynsdag heeft te Zulte de plegtige installatie plaets gehad van den eerw. heer Van der Kelen, oud onderpastor te Somerghem, onlangs benoemd tot pastor dier gemeente. Den nieuwen herder wierd op de grens der gemeente ont vangen door eenen schitterenden stoet, die hem van daer naer de kerk heeft geleyd, alwaer de godsdienstige plegtigheyd plaets greep. M. Van der Kelen heeft vervolgens zyne talryke vrienden die de plegtigheyd waren komen bywoonen, alsook do voornaemste ingezetenen der gemeente, aen een banket veroenigd. Onder de dischgenoten waren MM. de dekens van Deynze, van Ncvele en van AelstM. den burgemeester Van den Bossche, enz. enz. Eene luysterrvke verlichting heeft 's avonds deze schoone feest gesloten. M. L. Ilymaus, den i^ieuw gekozen vertegenwoordiger van Brussel, heeft zyn ontslag ingediend als opsteller der Eioilc beige. Ziehier de namen der kandidaten die in de universiteyt van Leuven tot de graden iu godsgeleerdheyd en kanoaisch regt verheven zyn Tot den graed van IicenciaelMM. De Moor, van Audenaerde, priester van liet bisdom van Gend, Lahoussc, van Iseghem, en van Steeekiste, van Rumbeke, beyde priesters van Tt bisdom van Brugge. Tot den graed van bachelier in godsgeleerdheyd MM. Dambre, van Vlamortinghe, en Louwagie van Bixschole, priesters van het bisdom van Brugge Josson, van Trainlignies, priester van het bisdom van Doornyk Ilulpiau en Van der Moeren, van Zele, priesters van het bisdom van Gend PJanchard, van Les Builes, priester van het bisdom van Namen, Roelandts, van Gend, priester der kongregatie der H. M. Maria van Dendermonde, Wieseman, van Corgagia, in Ierland, subdiaken van 't bisdom van Louisville, in Amerika. Tol den graed van bachelier in kanonisch regtMM. Cras, van Meelielen,. priester van het nertsbisdom van Mcchelen, Henri, van Etlie, priester van het bisdom van Namen Rembry, van Moorseele, priester van 't bisdom Brugge. Verledene week had er byna een groot ongeluk plaets te St-Nicolaes. Twee soldaten van het 4e, werkten in den hof van den major; den eenen kreeg orders een geweer te kuyschen. Tcrwyl hy bezig was, kwam de meyd daer aengegnen, hy vroeg haer al badinerende mag ik u omverre schieten trok den hacn op en schoot. Buyten zvne kennis had den anderen soldaet het geweer geladen met hazenzaed. Het meysje was getroffen in het aengezigt en acn den arm en is in onmagl gevallen. De wonden zyn niet gevaerlyk. Den ongelukkigen heeft van schrik de vlugt genomen. Woensdag avond, terwyl eene groote menigte badliefheb- bers aen den Nieuw-Molen, te Brussel, verzameld waren, is eenen trompetter der laneiers van het garnizoen aldaer, welke met zyne makkers zich wilde gaen baden, van de plank op den linken oever der kom afgevallen en heeft de dood in het water gevonden, na slechts eene enkele mael te hebben bovengekomen hetwelk aen de dry daer nltyd aenwezige duykers met beeft toegelaten om er hem levend uyt te halen. Men veronderstelt, dat het slagtoffer van dit ongeluk door eene plotselinge maeg- kramp of eenen bloedopdrang naer de herssens zal zyn aenge- rand geworden. Volgens men zegt is er tydens de reys des Konings naer Londen, aldaer spraek geweest van een huwelyk tusschen princes Alice van Engeland en den graef van Vlaenderen. Men schryft uyt St-Truyden Het alombekende en wydvermaerde Kleyn seminarie van St- Truvden komt een byna onherstelbaer verlies te ondergacn eenen zyner magtigste steunpilaren, eenen der beste professors en schryvcr van versehevde diep doordachte en zeer geleerde werken, den hoogeerweerden heer kanonik Lodewyk-Hendrik* Matthias Bellefroid, geboren te Luyk in 1800 hy wierd priester gewyd in 1827 en in 1834 lot professor der Relhorika benoemd te Bolduok, van daer is hy naer St-Truyden gekomen in dezelfde hoedanigheyd en den 12 july 1859 door eene spoedige dood aen aller liefde ontrukt. Den slag die dit gesticht getroffen heeft is zoo hevig als onverwacht geweest. Onverwacht omdat niemand vemoed had dat dien onvermoeybaren man die zyn gansch bestaen aen den- dienst van God heeft toegewyd hun zoo spoedig zou ontrukt geworden zyn des te meer, daer hy dry dagen te voren nog zyne les gegeven had. Hevig, niet alleen voor zyne eerweerde en achtbare kollegas, zyne naestbesiaonde vrienden, bekenden, talryke geestelykheyd en andere deftige leden der samenleving, welke onder zyn geleydc gevormd, door het gansch bisdom" Luyk en elders vèr~ spreyd zyn, maer ook voor die menigte noodlydenden, welke immer troost en hulp by hem vonden. Eenen zoutzieder van Leyden (Holland) is onlangs veroor deeld uyt hoofde van smokkelhandel voor het bagateileken van zeven-en-veertig duyzend franks. Gelukkiglyk kan den veroordeel den alles met zes maenden gevangzitling betalen. Dus een dag- huerken van 285 guldens. Welke schoone broodwinning voor deiï zoutzieder Alles is tot nut van den mcnsch geschapen. Er is geene stad in de wereld waer aerdigeren handel en nyverheyd verrigt worden dan Parys. Nu by voorbeeld dryft men daer eenen merkelyken koophandel in.... in.... padden. lacht niet lezers, deze dieren hebben hun nut, zy zyn om zoo te zeggen aen de hoveniers en groenselmans onontbeerlyk want zy zuyveren de hoven van slekkcn, aefdwormen en al ander ongedierte door hetwelk groote schade aen vruchten en boomen veroorzaekt word. Ook zyn er geene hoven zuyverderdan degene waer die verachtte schepselen gehoiiden worden. Omtrent Londen en Parys beloven de hoveniers zich over dit gebruyk en men ver koopt cr de padden van fr. 2,50 en nog meer het dozyn. In een fransch dagblad, YAnii de la Religion,* leest men het volgende Eenen geschiedschryver verliaelt dat, by de halsregting der Strélitz, onder Peter den lcn, welke halsregting door Peter met volgenoegen wierd bygewoond, eenen jongen Strélitz, Ivan genoemd en bygenaemd Orel (dat in T russisch Arend beteekent), geroepen om zyn hoofd op den blok te leggen en op zynen weg het hoofd van eenen zyner makkers voor zyne voeten vindende liggen, hetzelve wegschopte zeggende Welnu! ik moet my hier toch ook plaets maken. Peter den Ie,> getroffen door den kalmen moed diens jonge- lings, vergunde hem zyne genade en plaetste hem als soldaeUn een linieregimenl. Den moedigen Strélitz verwierf door zyne- dapperheyd den graed van officier, en diensvolgens den titel van edelman. Eenen afstammeling van dien Strélitz, prins Nrcolaes Orloff, eenen jongman vol geest en verdiensten, komt door keyzer Alexander benoemd te worden tot minister van Rusland bv het hof van Z. M. den koning der Belgen. Den doctor Maris komt eenen onfeylbaren middel uyt te vinden voor de verdelging der mieren, die tydens het schoon saisoen in de luynen, en vooral in de moeshoven somtyds eenen echten geessel zyn. Dezen middel is zeer eenvoudig en kan overal gebruykt worden. Neemt bitier, geheel verseh uyt de^ schouw, en strooyt hem zonder met iets anders te vermengen, op al de plaetsen waer mieren vroeten en wemelen, en weldra zullen zy hare matten opvouwen. Heyligschendende diefstallen. Men schryft uyt Luyk Sedert eene maend zyn er menigvuldige diefótallen'gepleegd' in de kapellen die hier en daer in onze omstreken alleen staen. In den nacht van 14 tot 15 july lestleden, dpongen dieven by middel van beklimming en braek, in de kapelle van Foos, en stolen er twee koperen kandelaers, twee schilderyen en het autaerkleed. ln den nacht van 27-28 juny, wierd de kapelle van Fidevoie, gemeente Yivegnis, beroofd van hare sehilderyen, vaten, blocmen- vasen, zilveren offergiften, en zelfs van de voole die over het beeld der H. Maegd hing. Den volgenden nacht, w?s het de kapelle van Preixhe, gemeente Hermalle-by-Argenteau, die uytgeplunderd wierd en daer, niet te vreden met al de sieraden weg te nemen, droeg men ook het 0. L. Vrouwbeeld mede, dat het voorwerp was van eenen gansch byzonderep eerbied van wege de geloovigen. Binst den nacht van 1 tot 2 july, was hot do kapelle door de familie Jamar te Grand-Aaz, gemeente Hermée gebouwd, die het voorwerp wierd dier heyligschendende dieften. Nd er ingedrongen te zyn door een gat in den muer gemaekt- by middel van een ploegyzer, welk ter plaets is achtergelaten,, plunderde men letterlyk gansch de kapelle. Den buyt was acn- zicnlyk, want onder de gestolene voorwerpen was er eenen mantel van rood fluweel en eene voole van kostbaren kant die over bet 0. L. Vrouwbeeld hing, vaten, bloemvasen, schilderyen, zilveren offergiften, ja zelfs het tapyt en het kussen van 'den autacr, alles wierd medegenomen. Eyndelyk, in den nacht van 6 tot 7 dezer, is men op dezelfde- wyze in de'kapelle van Voroux-Goreux gedrongen, en daer gelyk elders, wierden al de sieraden geroofd. De gendarmerie van Herstal verwaerloosde niets om de daders van al deze heyligschendende diefstallen te ontdekken, en weldra kwam zy op' het spoor des misdadigers. Zy geraekte achter verscheydene der gestolene voorwerpen, welke eeneu vrcmdeling in de rondliggendo gemeenten verkocht had. Dezen kerel, die zich voor eenen rondleurder uytgaf, zag er 26 jaren oud uyt, en sprak waelsch met eenen vlaemschen tongval. Een teeken dat hem byzonderlvk moest doen kennen, was dat er hem aen den linken wvsvinger een lid ontbrak. Van deze inlichtingen voorzien stelden zich den brigadier en de mannen die met hem de brigade van Herstal uvtmaken, op zoek naer dien verdachten kerel, en den 15 dezer gelukten zy

De Denderbode | 1859 | | pagina 2