fcr in hem by de kraeg te vatten in de gemeente Heure-le-Romain: 't is zekeren Jan Joseph Peters, oud 25 jaren, geboren te Maes- tricht, woonende te Roeour, en als smid-mekanicien te Luyk werkende. Op het oogenblik dat hy aengehouden vvierd, had hy nog een ploegyzer by zich, voor eeneu nieuwen nachtelyken rooftögt bestemd, en verders nog een geladen pistool in den zak. Eerst loochende hy stellig den dader of medepligtigen van hooger ge melde diefstallen te wezen maer weldra, door de getuygenissen en de gestolene voorwerpen gepraemd, bekende hy den dader van al deze diefstallen te wezen, en voegde er zelfs by dat nog vier andere kapellen, die hy noemde, insgelyks hetzelfde lot moesten ondergaen, en dat hy daerna de wyk zou genomen hebben naer Vrankryk. Peters is vrydag naer Luyk overgebragt en in zekerheyd gesteld na eerst door den instruktieregler onderhoord geweest te zyn. In eenen grooten oogénschouw die te Heilbroun komt plaets te hebben, hadden 17,000 Wurtembergers, enkelyk door de hitte en vermoeyenissen, 12 dooden en 200 gekwetsten. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Parys, 17 july. Men leest in den Monileur Den Keyzer is heden, ten 10 uren des morgens, ten paleyze van St-Cloud aengekomen, Zyne Majesteyt is aen de statie by het uylstappen uyt zyn ry- tvyg ontvangen geworden door de Keyzerin en den keyzerl^kèn prins. Te middag heeft hy de mis gehoord in de kapel van het paleys, en omniddelyk daerna in gehoor ontvangon, na prins Hieronymus, de prinses Marie-Clotilde Napoleon, prinses Mathilcle, prins en princes Lucien Murat en prinses Anna, hunne dochter. Hunne excellentien de leden van den geheymraed en den raed der ministers, de groot-officieren der kroon, en de officiers en damen der hnyzGn van Hunne Majesteyten, hebben insgelyks de eer gehad van by den Keyzer ontvangen te worden- Zyne Majesteyt geniet de beste gezondheyd. Alhoewel den Keyzer het incognito had willen behouden tydens de snelle reys die hy komt af te leggen, is overal sedert dat Zyne Majesteyt den voet iu Vrankryk gesteld heelt, het volk van alle kanten op zynen doorgang toegesneld, en heeft zyne terugkomst met de levendigste juychkrelen begroet.» Men gelooft algemeenlyk dat het leger van Italien den 15 augusly zyne plegtige intrede te Parys zal doen. Parys, 20 july. REDEVOERING VAN DEN KEYZER. Men leest in den Moniteur Den Keyzer heeft dezen avond, ten paleyze van St-Cloud, de groote Staetskorpsen^ontvangen. Van ten 8 uren verdrongen zich reeds een groot getal sena- teurs, gedeputeerden en staets-raedsheeren in de 'salons van het paleys, Ten 8 1/2 ure zyn den Keyzer en de Keyzerin het Mars-salon binnengetreden. M. Troplong, voorzitter van den Senaet, M. graef Morny, voor zitter van liet wetgevende-korps, M. Raroche, voorzitter van den staetsraed, hebben den Keyzer aenspraken en gelukwensehin- gen toegestuerd. Den Keyzer heeft geantwoord Mynheeren. My weder in 't midden van UI. bevindende, die tydens myne afwezigheyd de Keyzerin en mynen zoon met zooveel toegene- genheyd omringd hebt, gevoel ik de noodzakelykheyd eerst van u te bedanken, en vervolgens van u te verklaren welke de dryf- veer myns gedrags is geweest. Toen na eenen gelukkigen veldtogt van 2 maenden, de fransche en sardeensche legers onder de muren van Verona kwamen, ging den strvd onvermydelyk van aerd veranderen, zoo onder betrek der krvgskunde als des politieks. Ik was noodlottiglyk genoopt vooruyt aen te tasten eenen vyand die achter ontzaggelyke sterkten verschanst lag, en op zyne ilanken tegen alle afwending beveyligd was door de onzy- digheyd der grondgebieden die hem omringden; en, den langen on dorren oorlog der belegeringen beginnende, bevond lk my tegonover Europa, in de wapens en gereed 'tzy om onze zege- praten te betwisten, 'tzy om onze tegenspoeden te verergeren. Echter zou de moeyelykheyd der onderneming myn besluyt niet hebben doen wankelen, noch ook de vurigheyd myns legers tegengehouden hebben, waren de middelen niet buyten ver houding geweest met de uytslagen die men te verwachten was. Men moest er zich toe besluyten stoutmoedig weg de hinderpa len om te werpen welke de onzydige grondgebieden ons ople verden, en alsdan den stryd op den Rliyn aenveerden, gelyk op den Adigo. Men moest vrymoedig weg overal zich met de mede hulp dei' omwenteling versterken. Men moest nogmaels een kostbaer bloed vergieten dat reeds maer al te veel gestroomd had kortom, om te overwinnen, moest men wagen hetgeen aen eenen vorst alleenlyk is vergund in 'tspel te zetten wanneer het de onafhankelykheyd zyns lands geld. Indien ik opgehouden heb, is het dus geenszins omdat ik er van beu of uytgeput was, noch ook omdat ik de edele zaek wilde verlaten welke ik wilde dienen, maer wel omdat er in myn hert iets luyder sprak het belang van Vrankryk. Gelooft gy dan dat het my niet gekost heeft om de vurig heyd in te toornen myner soldaten die, door den zegeprael opgetoogen, niets anders vroegen dan om vooruyt te trekken Gelooft gy dat het my niet gekost heeft my opentlyk, in "t aenschyn van Europa uyt myn program te schrabben het grondgebied dat zich van aen den Mincio tot aen de Adriatische zee uytslrekt Gelooft gy dat het my niet gekost heeft om in eervolle her ten edele inbeeldingen en vaderlandsche verhopingen te zien verdwynen Om de ilaliaensche onafhanglykheyd te dienen, heb ik den oorlog gevoerd tegen den dank van Europavan zoohaest ik zag dat de lotbestemmingen myns lands konden in gevaer ko men, heb ik den vrede gemaekt. Wil zulks nu zeggen dat onze poogingen, onze opofferingen in louter verlies verspild zyn? Geenszins. Zoo als ik bet gezegd heb in myn vaerwel tot myne soldaten, hebben wy regt over dien kortdurigen veldtogt fier te wezen. In vier gevechten en twee veldslagen, is een lalryk leger, dat in inrigling en dappcr- heyd voor. geene moet zwichten, overwonnen geworden. «Den koning van Piemont, voortyds den bewaerder der Alpen genoemd, heeft zyn land van allen inval zien verlossen, en de grens zyner Staten zien uytgebreyd worden van den Tessino tot aen den Mincio. Het denkbeeld eener ilaliaensche nationa- liteyt is thans aenveerd door degenen zelve die het meest bestre den. Al de vorsten van het Schiereyland beseffen eyndelyk de dringende behoefte van heylzame hervormingen. Dus, na een nieuw bewys der militaire magt van Vrankryk gegeven te hebben, zal den vrede dien ik kom te sluvten in ge lukkige uytslagen vruchtbaer wezen, de toekomst zal ze eiken dag meer en meer veropenbaren, voor het geluk van Italien, voor den invloed van Vrankryk en de rust van Europa De redevoering des Keyzers, zegt den Moniteuris meermaels door blykens van geestdrift onderbroken geworden en zy eyn- digde in 't midden der Warmste toejuyehingen en herhaelde kreten van Leve den Keyzer 1 Leve de keyzerin Het is onbetwislbaer ^at in Italien de revolutionnaire party ontevreden is over de voorwaerden van den vrede. De bepaling Waerby de Vorsten die binst den oorlog uyt hunne Staten ge weken waren, thans wederom op hunnen troon gaen hersteld worden, deze bepaling, zeggen wy, heeft de gemoederen in die landen zeer verbitterd. Eene briefwisseling uyt Parys zegt dat een deel der fransche troepen die naer Vrankryk gaen terug- keeren, te Livorno gaen inschepen. Waerschynlyk dat dezen maetregel zal genomen worden om door de aenwezigheyd dier troepen, den herstelden groot-hertog ten minsten zedelyker wyze te ondersteunen. In eene proklamatie aen zyne troepen, verklaert den keyzer Frans-Joseph dat hy den vrede maer gemaekt heeft om dat hy moest buygen voor de ongunstige omstandigheden des politieks, dewyl hy beroofd was van de medehulp zyner natuerlyke bondgenoten. Een'berigt uyt Weenen spreekt van eene nog andere prokla matie welke den keyzer van Oostenryk tot zyn volk heeft gerigt. In dit nieuw manifest brengt den vorst dezelfde beweegredens bv als in het eerste, maer hy belooft er by van in de wetten des ryks verbeteringen te brengen in betrekkingen met de voor- uytgangen van onzen tyd. Den Timesin een artikel dat wy nog maer kennen by tele grafisch berigt, kondigt aen dat keyzer Napoleon zich waerschyn lyk met de keyzerin Eugenie naer het hof van Weenen zal be geven, om een bezoek af te leggen by den keyzer en de keyzerin van Oostenryk. Het zelfde blad aenziet het traktaet van Villafranca als de ver- nieting zynde der ilaliaensche konslitutionnele party door keyzer Napoleon, en de onderwerping van het llaliaensch Verbond aen Oostenryk. De Morning-Posl zegt dat Engeland de verwydering uyt Italien moet vragen van al de vremde troepen, met de voorwaerde dat zy er nooyt meer zullen mogen in tcrugkeeren, en waken opdat Oostenryk den minst mogelyken invloed op de zaken van ltaliën behoude. Graef Arese, die is gelast geworden met de vorming van een nieuw mimsteiie in Piemont, is den oudsten en wel den getrouwigsten vriend van keyzer Napoleon 111, dien hy uyt gene- genheyd vergezelde tot in zyn ballingschap in Amerika'. Byna alle jaren kwam hy den keyzer bezoeken en dezen logeerde hem altyd in de Tuillerien, in een appartement naest het zyne palende, om hem alle oogenblikken van den dag te kunnen bezoeken. In Piemont verbannen ten gevolge der gebeurtenissen van 4849, begaf graef Arese zich naer Genua, vervolgens naer Turyn, nederig levende, dewyl zyne overgroote fortuyn door de Ooslèn- rykers onder sekwester was gelegd. Keyzer Napoleon had hem aengeboden by uytneming de teruggaef zyner gooderen te vra gen. Graef Arese weygerde, aen den keyzer verklarende dathy wilde behandeld worden gelyk zyne ballingschapgezellen en geen voorregt begeerde. 'T was duydelyk den man des toestands. Na de intrede der Franschen te Milanen, had den keyzer ge- weygerd de benoeming te aenveerden van M. Ratazzi, als alge- meenen gouverneur. M. de Cavour stelde dan graef Arese voor. Napoleon aenveerde deze benoeming ook niet, zeggende dat hy andere inzigten op hem had. Reeds voorzag hy hoe zeer graef Arese hem moest nuttig wezen, indien M. de Cavour zich kwam te verwyderen. Senaleur in Piemont, verbeeld graef Arese de vereeniging van, Lombardien en de versmelting der Piemontesche belangen. Ongelukkiglyk zyn de driften zoo opgewonden, den nvd en de afgunst zöo groot, dat alles doet gelooven dat den nieuwen minister groote moeyelykheden zal ontmoeten om een ministerie tot stand te brengen dat de goedkeuring der kamer zal wegdragen. Turyn, zondag 17 july. M. d'Azeglio is heden te Turyn aengekomen, terugkeerende uyt Bolonien. M. Ratazzi, voorzitter der vertegenwoordigers-kamer, is door den koning gelast met de samenstelling van een nieuw ministerie. Lissabon, 17 july. Hare Majesteyt de koningin, is gisteren morgend schielyk door eene keelontsteking overvallen geworden. Den voortgang der ziekte was zoo snel, dat ten 1 ure des morgends, de koningin overleden is na de laetste HH. Sacramenten ontvangen te hebben. De Guienne verhaelt een tooneel dat dezer dagen plaets had in een koffyhuys te Parys Eenen Italianer, die waerschynlyk tot de overdrevenste party behoort, vaerde geweldig uyt tegen het sluyten van den vrede. Eenen der aenwezigen stond op en zegde Mynheer, ik heb twee zonen verloren in den oorlog welken wy voor de onafhang lykheyd van uw land gevoerd hebben als gy vind dat wy niet genoeg gedaen hebben, vertrek naer ltaliën cn herbegint den oorlog tegen de Oostenrykers. Den Journal des Dêbats is, naer men verneemt, in de kerke- lyke Stalen verbodenter oorzaek der briefwisselingen die hy van tyd tot tyd uyt Roomen mededeelt. Op last van generael Goyon, opperbevelhebber der fransche troepen te Roomen, is aen den romeynschen briefwisselaar van genoemd blad den toegang in den Cercle francais verboden. Eene heldin, die in hel hotel der Invaliedeu te Parys was opgenomen, is dezer dagen overleden. Den Moniteur de TAnnée kondigt ter dier gelegenheyd de volgende merkweerdige levens schets af Angelica Duchemin, dochter, zuster en vrouw van soldaten, geboren en getrouwd te midden der vcldtogten, wierd in 1792 by het 42e voetvolksregimcnl toegelaten, by hetwelk generael Casabianca haer toestond, in weerwil haer geslacht, om als soldact te dienen. Zy verdiende weldra van in graed op te klim men, om zich in verseheydene veldslagen onderscheyden te hebben. By het krygsfeyt der brug van Gesco, den 5 prairial, jaer II, vervulde zy de bedieningen van serjant, en vocht met den moed eener heldin, zy ontving zelfs twee wonden, die hare dapperheyd nog aenvuerden. Bemerkt hebbende dat het poer aen de troepen begon te ontbreken, vertrok zy te middernacht naer Calvi, op een half uer afstand, deed omtrent 60 vrouwen opstaen, om ze met voorraed te beladen. Zy geleydde haer naer de batteryen, en dit liet toe de verdediging 48 uren te verlengen en het fort te behouden. Later by het beleg van Calvi, verriglte Angelica Duchemin by eenen zestienponder in den baslioen dien zy verdedigde, het werk van eenen kanonnier, wanneer zy eene ernstige wonde ontving, die haer dwong van de loopbae'n der wapens af te zien Niet lang daerna trad zy in het hotel der Invalieden, alwaer zy tot onder-luytenant benoemd vvierd. Eene niet min schitterende belooning was haer nog voorbehouden Keyzer Napoleon III verleende haer het kruys van het Eere-legioen en de SI-Hp1p»9- medalie voor hare oude krygsdiensten. Turyn, 19 july. Het ministerie is gevormd Het is samengesteld uvt MM de La Marmora, minister van oorlog, voorzitter van den raed generael Dabormida, minister van buytenlandsche zaken Ratazzi' minister van t inwendigeEylaua, van flnantien markies Monti- celli, van openbare werken Miglotti, van justicie. Den minister van openbaer ondcrwys is nog niet benoemd. -KeyzerNapoleon heeft in Piemont en in bet overige van Italien al zyne voiksgezmdheyd verloren. Zynen naem die kort geleden nog gezegend vvierd, word thans slechts mét minach ting genoemd en zyne beeldtenis overal afgescheurd üvt weer vraek gact het portret van Orsini van de eene hand in de andere De opgewondendheyd is zoo groot, dat men vreesde dat indien den heyzer Italien met had verlaten, hy eerlang het slagtoffer van eenen aenslag zou geworden zyn. Men zegt ook, dat Koning Victor-Emmanuel zich zoo gekrenkt gevoelt da hy met vervullen kan wat hy aen ltaliën beloofd heeft, dat hy het voornemen heeft te kennen gegeven om ten behoeve van zynen zoon afstand te doen. Dit is natuerivk no" niets meer dan een gerucht. - Eenen artikel der Opinione van Turyn, getiteld de Verhopin gen van Halten vol spy bittere klaglen en revolutionnaire be- dreygtpgen kan een denkbeeld geven van de gevoelens die in Sardinien heerschen, Italien, volgens dit blad welk den tolk is van het konstilutionneel liberalismus, heeft niets bekomen bv don vrede en op nieuw is het zoo verre gebragt dat het geene hoon meerheeft ten zy 11, den oorlog. In afwachting zlgthe zal Italien een voorwerp van bekommernis en vrees blyvenvoor ploffing' z^ bedreygem'101' Vk -Cutio/naira on°t- - Men leest in de Presse van Weenen V De eygenschap van het vredestraktaet dat komt gesloten te worden is dat Oostenryk meer bekomen heeft dan hadde het den raed gevolgd van Pruyscn en Engeland, die zich voorgaven voor zyne natuerlyke bondgenoolen. Gister nog zegden ons de dagbladen van Londen en Berlyn dat Oostenryk zich noodzakelyk aen de hardste voorwaerden moest onderwerpen, dat er geen kwestie meer kon wezen van dé linie van den Mincio dat Venetien, Mantua, Verona ter eeener pryzen meer konden oostenrykseh blyven. Dat. men nu eens de vredesbepalingcn van Villafr nca verge- lykèl met deze voorwaerden welke Engeland en Pruvsen aen Oostenryk zouden willen opleggen hebben, en men zai zien dat de onzydige kabinetten, om zeker te handelen en alle botsing e vermyden, meer bonapartist waren dan den Keyzer der Franschen zeivG. Een duytsch blad over eenige dagen aen^ekondind dat de lustyacht van aertshertog Ferdinand-Haximiliaen dewaek^ zaemheyd der Fransche kruysvaerders in de Adriatische zee be driegende er ra gelukt was uyt de geblokkeerde haven van Venetien te ontsnappen en de haven tan Trieste te berevken zonder gehinderd te worden. Ziehier wat men diesopzigte leest Zeitrng W'SS6 g uyl VeneliCn toegezonden aen de Oesterr. "J" h H; a?r'skertog Ferdinand-Maximiliaen bezit eene lust yacht, Phantasmdie zich tevens onderscheyd door zvne fraev- heyd, gemak en uytnuintenden bouw. Den koning der Belgen verklaerd hebbende dat hy deze yacht aen zynen doorlucbtileu schoonzoon tot huwelyks-gcschenk had gegeven, zoo heeft den franschen admirael Jurien de la Graviére toegelaten dat de Phun tasm zich vrylyk naer Triest begaf. Ingevolge stokte de vacht nCnkenn^ belgisch paviljoen op den grooten mast geheschen hebbende trok by de haven uyt. Men deed hem een nïuwkeurié onderzoek ondergaen, waerna het vaertuyg zynen weg naer Trieste mogt voortzetten. 36 3 h nae' - Den Times was goed ingelicht toen hy dry dagen geleden aenkondigde, volgens een berigt uyt Weenén, dat de vertegen woordigers van Oostenryk, Vrankryk en Sardinien eerlang alleen gingen byeenkemeu te Zurich, om den vrede al te nandelen Ditreyt word heden stelhgiyk bevestigt uyt Parvs. Dus is het geen europeaensch Kongres dat in de zwitsersche stad »aet gehouden worden. Eene briefwisseling uyt Parys verzekert dat tot hiertoe Sar dinien in mets tusschengekomen is van al wat de vredesbeDa- lingen betreft. Koning Victor-Emmanuel heeft toegestemd in dn» wapenstilstand van 8 july, maer daermede is het al - voor wat de vredesbepalingen aengaet, niet alleenlvk heeft hv dezelve met medegeteekend maer zelfs is er niets mondelings besloten geworden tusschen hem en den keyzer van Oostenryk. De bveen- komst van Zurich, waer alleenlyk de vertegenwoordigers der dry oorlogsvoerende mogendheden zouden aenwezig zyn' zou juyst tot voornaemste doelwit hebben Sardinien te doen tGss'chen- besp'roi'en voonvaerdon reeds tusschen Vrankryk en Oostenryk Het is moeyejyk om voorzien wat er gaet geworden van de voorwaarden des yreden, vooral in wat aengaet de herstellin» dor vorsten van Toskanen, Modena en Parma op hunne troonen De bevolking dier Staten schynt besloten deze've slechts te aenveerden wanneer men er hun toe dwingt door het geweld' der wapens, en m 't vooruytzigt dezer gebeurlykheyd berevden zv zich tot eenen geduchten wederstand. In Toskanen byzonderlyk blyft het provisoir gouvernement alles voort herinrigtcn, en den invloed der mannen die er aen liet hoofd zyn is zoodanig, dat zv met het grootste gemak de ppstands-beweging hebben knnnen dempen welke eenen oogen blik dreygde uyt te bersten zy nemen ook al de noodige mael- rcgelen om zich te verzetten tegen de terugkomst van den Groot-Hertog Zelfs is er een dekreet uylgeveerdigd, oin do kifesljsten te doen hermaken in den zin der wet van 3 mev 18i8 ten eynde de volksvertegenwoordigers te benoemen die zullen moeten byeenkomen om te beslissen over het bepaeldelvk lot van Toskanen. Men zegt dat 86 gemeentebesturen van het groot-hertogdom besloten hebben zich gewapender hand tegen de herstelling van den Groot-Hertog te verzetten. Men vraegt zich met reden wat Louis-Napoleon voornamelvk zal doen met dit land, en wat er ook gaet gedaen worden met Bolonien, alwaer de woeling al niet min woelig is als iu Toska nen. Men moet het bekennen, den toestand van ltaliën heeft nooyt zoo akelig geweest dan nu dat den oorlog gevoerd en den vrede gesloten geworden is, om, gelyk 'men zegde, aen dit ongelukkig land zyne rust, zvne vryhèvd en onafhan»'- lykheyd te schenken.

De Denderbode | 1859 | | pagina 3