ZONDAG 14 AÜGÜSTY 1859. DEBTIBNDEN JAERGANG. - N' 677 Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 15 Augustv 1859. Millioenen ter vernieling onzer Handelstad. En wat loet de centrale sectie Gewigtige vragen. Eenen Post Scriptam. Bondorm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 »-00. Brasicl 7-54 9-30 U-O 3-05 5-30 8-10. Mech. Brm. Anlw. 5-35 8-30 9-35 3-OS 6-00 Leuv Tbien Luvk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Ver* LandSl3nivên,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-2512-202-50-3-056-008-05 fJGend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 8-05 6-00 le klas langs Dendermonde. Korlryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-20—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-15 5-30. 2 Bergen, Quievrain 7-450-002-155-20 Te lede staen al de konvoys. Te idecem staen deie vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en dete vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te gysecem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9-35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staeu te Santbergen de vertrekken uvt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30—»-», Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-253-000-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20«-•. Lessen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-»4-20 0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-» 4-20—»-». Gend,'Brugge, Ostende 6-30—(langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05—7-15. Ninove, Goeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER BrusseM. Aelst) 7-15 7-33 l-4l) 5-» »- (1. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-53 -11-50 1-40 - 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Indien wy, behalve het gevoelen van diepen walg, dien geheel 't land duydelyk toont, een klaer bewys wilden hebben van de impopulariteyt waermede liet ontwerp van Antwerpen met lonktorens, forten, kasteelen, kazematten en oinheyningsmuren te versterken, geslagen is, wy zouden dit ander bewys vinden in de verschillige intriguen die men gebruykt heeft, om de pille te doen doorzwelgen. Het is reeds van over zes jaren dat dit ongelukkig gedacht op het tapyt komt, en al de wetgevingen die elkander zyn opgevolgd, hebben getracht hetzelve aen den kant te schuyven, inniglyk overtuygd dat dit ontwerp gevaerlyk was voor Belgiën en in geener voege het minste voordeel kan opleveren. Men heeft het voorgedragen onder alle vormen onder verschanst kamp, onder lyn van kleyne forten, onder kleyne omheyning, onder groote omheyning etc. Men heeft ook verschillige sommen gevraegd 5 mil lioenen, 10 millioenen, 19 millioenen, 20 millioenen, 48 millioenen, en welke somme men ook vraegde, kleyn- groote- of zeer-groote, het gezond oordeel der Belgen heeft altyd gezegd NON POSSUMUS, wy komen daer tusschen, en alzoo viel 't spel altyd in 't water. Verleden jaer had het gouvernement allerfynste ver guldsel gebruykt om aen de pille hare bitterheyd te doen verliezen het poogde namelvk de leden der kamer over te halen door het lokaes van yzeren wegen, vaerten, steen wegen, subsidiën voor gebouwen, met een woord, door de beloften van alles wat het ministeriele vernuft kon uyt- peyzen,maer 't was mis, 't kon niet pakken, de volks vertegenwoordigers kwamen alweer met hnnnen NON POSSUMUS voor den dagen den ministerielen list mislukte. Dees jaer word de zelfde proef van overhaling in 't werk gesteld Men verleent aen Antwerpen buytengewoone voordeelen, met werpt met volle handgrepen millioenen naer de distrikten, immers het fopmachien word in volle werking gebragt om het ontwerp door te dryven. Maer valt te bezien of onze afgeveerdigden verblind genoeg zullen zyr. om zich in de engelsche netten te laten stroppen. Zullen zy blindelings al die millioenen stemmen, die niet anders dienen dan om den handel van Antwerpen gansch te vernietigen, om de burgers, te verarmen, om op den grond van Belgiën de gruwelen en rampen van eenen oorlog te lokken, om aldus ons land ten gronde te ruineren en dan de prooy des overwinnaers te worden 9 Dat deze, die van dit alles geene rekening houden en koppiglyk hun ontwerp voortzetten, het wel weten, de volksvermaledyding zal op hun wegen en vroeg of laet zullen zy onder dezelve verpletterd worden. Verleden jaer had den burgemeester van Antwerpen het ontwerp van zyne onderhoorigen in muren te sluyten en ze eenen metalen halsband van kanonnen aen te doen krachtdadiglyk bestredenthans is hy zoodanig gekeerd door het lokaes tan eenige parceelen gronds, dat hy helt om den halsband te laten gereed maken onder voorwendsel dat de insluytingsmuren wat verder van de Groenplaets zullen verwyderd zyn, juyst alsof dan de insluyting geene plaets zou hebbin en alsof de stad min zou blootgesteld zyn gebombardeerd en verwoest te worden. Het schynt datie centrale sectie a la vapeur gaet om de vergulde pille aei de kamers voor te dragen en dat zy den rampzaligen JA uitgesproken heeft. Maer het schynt ook dat uiet een lid d' bel heeft willen aendoen en zich met het verslag belasen, den nieuwen president der kamer is dus gedwongen geweest deze taek op zich te nemen, iets wat gansch nieuv is in de jaerboeken der volkskamer, dat namelyk harm president tot verslaggever moet dienen van de centrale sciie. Wy zullen dan zien welk buyten- gewoon militair alent M. den advokaet Orts zal aen den dag leggen. Iets vat niet min aerdig voorkomt, is dat de centrale sectie mé algcmeeue stemmen besloten heeft in in haer verslag her spyt uyt te drukken dat de handels- hoofdstad gekozn is geweest als eene oorlogsplaets en als middenpunt dernationale verdediging. 1 Dees vonnis is duydelyk en klaerEn wat bewyst het? Dat de stemmen die er VOOB zullen zyn, stemmen van afpersing, bedreyging en beloften zullen zyn, en dat het fameus ontwerp algeiueenlyk veroordeeld word Naer wy vernemen, heeft den oorlogsminister, toen hem gevraegd wierd de verschillige processen verbael der groote militaire commissie voor te brengen, daerin eerst toege stemd, maer nadien is hy komen verklaren dat het ontwerp der groote omheyning door de commissie niet onderzocht noch beraedslaegd is geweestZoodat een ontwerp, 't welk in 't land zoo veel onrust en achterdocht verwekt, 't welk onze byzonderste handelstad in gevaer brengt, door 't gouvernement voorgedragen word zonder genoeg- zaem onderzocht en gesludeerd te zyn Het is waerlyk onvers taenbaer. Het is ook moevelyk om vatten hoe onze besluerders er zoo hardnekkiglyk aenhouden een wetsontwerp te doen passeren, 't welk zoo veel millioenen gaet kosten, 't welk zoo veel onrust in 't land baert, zooveel beknibbelingen uytlokt en daerby van eene volkomene nutteloosheyd is. Sedert dat dit ontwerp aen de kamer voorgedragen is, hebben byna al de dagbladen des lands, en voorzeker al de onafhanglykehet zelve in al zyne bvzonderheden onderzocht, bestreden en met de krachtigste redens weder- legd. En nogtans heeft niet een ernstig blad daerop geant woord, ter uytzondering nogtans van den fameusen Echo du Parlement, die den eenigen Echo van 't gouvernement is! En hoe heeft dezen gouvernements advokaet daerop geant woord Heeft hy eenige bondige reden bvgebragt, die met eenigen grond kon dienen om de redens te wederleggen der aen het ontwerp tegenstrydige dagbladen? Neen, den Echo heeft niets gezegd, maer wel getierd en geschreeuwd tegen het klerikalismus, dit is te zeggen dat de klerikalen Antwerpen niet in vier muren willen sluyten en daerboven eenen halsband met kanonschakels aendoenomdat zij klerikalen zyn. Wy dagen wie het zy uyt ons een ander argument uyt de dolle pleytredens van den Echo aen te wyzen, en 't is daerom dat wy zeggen en blyveu zeggen dat de koppigheyd, die er thans voor de insluyting van Antwerpen aen den gelegd word, een onoplosbaer raedsel blyft Mag er een werk gemaekt worden van zoo groot belang en zoo groot gevaer vóór onze koophandelstad tegen teil en dank der natie Kan men loochenen dat dees werk de vryheyd van den handel alsmede deze van de zeehaven van Antwerpen zal benadeeligen Moet men niet verzekerd en overtuygd zyn dat de vremde koophandelshuyzen Antwerpen zullen verlaten op het zigt dezer ontzettende versterkingen Moet men niet voorzien dat de bestellingen voor het vaste land bv voorkeur zullen gedaen worden in eene zeehaven van Hollland of Zeeland Ziet men niet reeds den overgrooten transit naer Duylseh- land, waervan men zoo veel gesproken heeft als er kwestie was van den yzeren weg Gevoelt men niet dat Rotterdam den voorkeur zal hebben op Antwerpen Kan men loochenen dat de vremde mogendheden in de versterkingen van Antwerpen eene inbreuk zullen zien aen de traktaten, inbreuk die tot voorwendsel tegen ons zou keeren en ons doen aenzien als verbonden aen eenen anderen Staet, met wien wy zouden samenspannen Als men Antwerpen wilt versterken, is 't om er zich te ver dedigen, indien er eenen vremden inval in Belgiën gebeurt Zoo ja, mag men dan niet voorop verzekerd zyn dat Antwerpen eene verlorene en voor altyd geruïneerde stad zal wezen, want de verliezen, de rampen, de ongelukken van een bombardement zullen vrecslyk enonmeetbaer zyn? Wy zouden onze vragen nog al veel kor.nen vermenig vuldigen, maer wy zyn voorop verzekerd dat wy geene antwoord zullen krygen, nogtans wy voegen er nog eene by te weten Waeruyt spruyt de veroordeelbare koppigheyd voort die het gouvernement aen den dag legt ten voordeele der versterkingen van Antwerpen, die Belgiën te pletteren gaen ruineren Niemand kan ons dit raedsel oplossen. Er is maer eenen middel om er eenige uytlegging aen te geven, en dien middel bestaet in te veronderstellen, gelyk een gendscli blad doet, dal er in Belgiën eene party bestaet, die danst gelyk Engeland schuylfelt, eene party, die gaet les nemen en raed vragen by Palmerston en Russel, eene party, die zich de nationale party noemt zelfs al, door hare gedurige uytdagingen, de gruwelen des oorlogs op onzen vadergrond te roepen. Het is die party, die de insluyting van Ant werpen met een dolzinnig geweld vraegt en eyscht, onder voorwendsel dat Vrankryk op ons verlekkerd is en dat 't land maetregels tot zyne verdediging moet nemen. Maer de ongelukkigen die Belgiëns ondergang be werken, zien niet dat zy, al de zaek, de belangen, de intresten van Engeland te dienen, den twistappel werpen tusschen de twee vyandige natiën, en aldus oorzaek worden dat ons vaderland thans zoo gerust, zoo gelukkig, het tooneel kan worden van eenen bloedigen oorlog en dit wel voor de verovering van eene prooy welke uytsluytelyk met het belgisch goud zal betaeld wordenOp dit oogenblik zyn wy hier gerust, wy passeren onaengemerkt, maer het werlc van Antwerpen gaet een begeerig oog op ons trekken en welligt die nationaliteyt doen verdwynen die ten pryse van zooveel opofferingen bekomen is en ons door zooveel volkeren benyd word. Verblind en duyzendmael verblind moet men zyn als men eenige trouw steld in Engeland, in Palmerston, by- zonaerlyk op dit oogenblik dat derzelver politiek gedwongen is overal twist en tiveedragl te zaeyën, omdat zy zelve in eenen zoo neteligen toestand verkeert, dat zy niet weet waer zich te wenden om hare eygene redding te vinden Wy vernemen dat de fyne vergulding der Antwerpsche pille dynsdag zal begonst worden. Maer wy zouden eens willen weten of, in eene zoo ernstige omstandigheyd, het arrondissement van Leuven, 't welk 200 duyzend zielen telt, vier representanten naer de kamer en twee naer den senaet zend. niet zal vertegenwoordigd worden. Wy zouden ook willen weten of het ontwerp, indien het, by voorbeeld doorgaet met eene meerderheyd van 5 of 4 stemmen, wel kracht van wet zou konnen krygen als het arrondis sement van Leuven niet zou vertegenwoordigd geweest zyn De mannen, die ons op zyn russisch willen besturen, dienen zich te errinneren dat er een algemeen princiep in de belgische wetgeving bestaet, 't welk vaststelt dat de leden der kamers om geene redens mogen verwyderd worden van de zending waermede zy door de kiezers bekleed zyn geweest. De grondwet wilt dat zy zonder onderbreking zich op de vervulling van hun mandaet konnen toeleggen, en dat alle plaetsen bestendiglvk ver tegenwoordigd zyn in de wetgevende vergaderingen, dat niet een arrondissement mag uytgezonderd noch buyten de wet geplaetst worden. Met welk regt houden Senaet en Kamer de gekozenen van Leuven uyt de wetgevende vergaderingen Met welk regt beletten zy dat dit arrondissement in de wetgeviii" vertegenwoordigd zy? Dit regt hebben zy niet, 'l is allecn- lyk eenen akt van willekeurigheyd, van onwettigheid en inconstitutionnaliteytdien de liberatery plegen durft omdat zy in meerderheyd is. Zoinmigen léggen dezen akt ten laste van het ministerie, 't welk peys't hierdoor vier tegenstrevers minder le hebben maer "nog is de liberale meerderheyd püglig, want het hangt van Kamer en Senaet af die onwettigheyd te doen ophouden, het is hunne pli"t alle beraedslaging te weygeren, zoolang het distrikt Leuven niet vertegenwoordigd is. Wy aerzelen niet te zeggen en geheel 't land zal het met ons zeggen, deze wevgering van regt is een schandaei. Men kan wel de kiezingen vernietigen, de parlementaire almagt is daer, maer het regt dat zy zich aemnatigt van, spyts de constitutie de vertegenwoordiging van een distrikt le beletten, dit heeft zy niet, dit kan noch mag zy hebben. Het is een dwingelandig feyt van het sterkste getal en dit wel zoo veel te schandaliger, omdat er kwestie is een wetsontwerp te deen doorgaen, 't geen zoo impo pulaire, zoo verfoeyd is dan de liberale dwingelandy zelf onder welkers jok 't land met zooveel afkeer gebogen is. Er beginnen aerdige brieven uyt Vrankryk te komen, welke ons waerschonwen voorzigtig te zyn en met dé versterkingen van Antwerpen niet veel embras te maken want er zeer ernstige verwikkelingen zouden konnen uyt voortspruyten. Wy raden andermael onze ministers aèn wel uyt hunne oogen le zien, noch koppig, noch stout te zyn en byzonderlyk van de kwestie van Antwerpen, IN SCI1YN, geene kabinetskwestie te maken gelyk zom'mige

De Denderbode | 1859 | | pagina 1