De Engelsche politiek. Regtuyt gesproken. verkochte liberatersbladen doen gevoelen. Wy zeggen in scliyn, omdat Rogier en consoorten aen hunne 21 duy- zend franksportefeuille zoodanig vasthouden, dat men hun eerder de zeven achtste van hun vel zou afrukken dan hunne portefeuille. Daeromtrent mogen wy dus gerust zyn. Als men ziet welk politiek gedrag het Engelsch gou vernement in Italiën gehouden heeft, dan zal men konnen beoordeelen welk lot aen ons Belgiën te wachten staet als het geheel en gansch aen die politiek, dit is te zeggen aen de doortrapte streken van eenen Palmerston en eenen Russel, zal overgeleverd zyn. Men boeit maer alleen de beraedslagingen te lezen welke over de italiaensche kwes tie in het engelsch parlement hebben plaets gehaden men zal gemakkelyk konnen oordeelen waev de slimme streken van die twee engelsche staetsmannen naer toe willen. T, liet is duydelyk bewezen dat het protestantscli Enge land den Staet van Italiën maer voldoende zal vinden, als er den Paus zyne tydelyke magt zal verloren hebben, en als er de liberaie of liever de maeonnieke instellingen van Palmerston zullen ingehuldigd zyn gelyk in Piemont. Vol gens die engelsche ministers zal Italiën ongelukkig zyn, zoolang de revolutie er niet voortduert en niet overal ze geviert, zoolang de kettersche bybels er niet vrylyk met 'de engelsche katoenen zullen mogen ingevoerd worden, zoolang eyndelyk dat Engeland hetzelve ouder zyne tyran- nieke bescherming niet zal onderworpen hebben gelyk het thans ten gronde geruineerd Portugael De tael dezer twee kopstukken van het engelsch minis terie is zoo revolutionnair, geweest, dan men kon ver wachten. Lord Russel was onbeschaemd genoeg het ge drag van minister Cavour en den oproer dien het overal verwekt had teenemael goed te keuren, by beklaegt maer eene zaek te weten, dat dien oproer niet is voortgegaen, door geheel Italiën niet aengenomen is en niet met goe den uytslag in de Pauselyke Staten bekroond is geworden. Lord 'Palmerston is niet min klaer in zyne aenmoediging van den oproer geweest. Het is in de menschelyke natuer nietheelt hy gezegd, zonder reden een gouvernement om- verre te werpenDus dat de revolutionnaire Romeynen wel gedaen hebben het pauslyk gouvernement dhiverre te werpen. De gevolgtrekking is klaer en Palmerston steekt ze onder stoel noch bank, zoo ingeworteldzoo verbit terd, zoo doodelyk is zynen haet tegen liet catholicismus. Hy weet nogtan's beter dan iemand dat de aenhitsingen tot o roer van buyten gekomen zyn, en hy west daerby ook dat de woorden, die hy verledene, week heelt uyt- gesproken, geen ander doe! hebben dan de revolution- nairen van Romagiien aen te moedigen. Twee afgeveer- digden hebben hem zulks in klare en zeer afkeurende bewoordingen gezegd, en hy heeft liet niet. durven looche nen omdat hy gevoelde dat het onmogelyk was. Deze twee catholvke afgeveerdigden der gemeentekamer hebben krachldadiglyk de Kerk en liet Pausdom gevroken tegen de versmadende lasteringen waermede de protestantsche dweepzucht Roomen vervolgt. Mr Bowyer heeft de hand van Engeland aengewezen in de revolution die Italiën verscheuren. Mr Maguire heeft gerangschikt zyn, dan zal de pauselyke magt nog regt staen en zegevieren. Maer ik herhael het* 't minste dat het tegenwoordig ministerie zal konnen doen,zal t beste zyn zyne bemoeying in de zaken van Italiën zal niets anders doen dan den haet der Italianen vermeerderen tegen deEngelschen en byzonderlyk tegen Lord Bussel t> wiens iiaem door geheel Italiën verfoeyd word, en tegen lord Palmerston, wiens naem in den grootsten gruwel is by al de Italianen Ziet daer hoe men in Engeland, inde volkskamer zelve, denkt en spreekt over de politiek van de twee engelsche staetsmannen, politiek die onze liberale kopstukken nog- taris in Belgiën zouden willen invoeren, politiek die men gaet raedplegen, waer by men om les gaet..Doch dit verwondert ons niet, deze die zulks hier willen, voeden den zelfden haet tegen de Calholyke Kerk en hare leering en dan ook is 't natuerlyk dat zy het eens zyn nopens de middelen om haer gezag in liet slyk te versmachten. Men heeft immers nog het schandael niet vergeten dal in het paleys heeft plaels gehad, als een onzer liberaterskop- stukken daer durfde uytbraken dat men den Paus naer Constantinopelen moest zendenMaer wachten wy met geduld het eynde af. God is met zyne Kerk en zal met haer blyven tot liet eynde der eeuwen. wisgelyks harde waerheden aen de twee ministers toege- douwen. Ziet hier, landgenoten, hoe regtuyt de twee Ca- tholyke afgeveerdigden van Engeland spraken Ik verheug my, zegde M. Bowyer, te zien dat den lord stadssecretaris voor de buylenlandsche zaken weynig geneygd is deel te nemen aen de onderhandelin- o-en van Zurich, want ik vermeen niet dat lord Russel zoo min dan lord Palmerston op eene voordeelige wyze konnen deel nemen aen de bevrediging van Europa. SEDERT LANGE JAREN HEBBEN ZY BETREKKINGEN GEHAD MET DE REVOLUTIONNAIRE PARTY VAN HET VASTE LANDEiken keer dat deze edele lords zich met de zaken van Italiën hebben gemengd, zyn er twist, tweedragt en ongelukken uyt gesproten.... Zy hebben alles omverre geworpen Het is by middel der geheyme genootschappen, door uytdeeling van geldsommen en door maeonnieke intriguen dat de Ita- Uaensche souvereynen uyt hunne Staten gejaegd zyn geweest Lord Palmerston poogde te antwoordenmaer t was hem onmogelyk deze feyten te wederleggen,hy was maer zeer flauw om af te stryden dat hy de hand geleend had in de troebels van Italiën'tydens de intriguen van den'fameu- zen lord Minto. Hy kon nog minder antwoorden op de feyten en aenrandingen die hem door lord Maguire tocge- stuerd wierden. Ziet hier hoe dezen spreker zich uyt- drukte Wat de conferencie aengaet waermede men thans bezig is, het minste dat het gouvernement er zal kon- nen in doen, zal het beste zyn. Het algemeen gevoelen j, in Italiën is, dat den edelen lord (Palmerston) den i root- sten vyand is der italiaensche vryheyd. Hy lieell zorg o-ehad óp bepaelde tyden den geest des opstands te doen ontvlammen die alle heylzame hervorming belet heeft. Den edelen lord, die aen 't hoofd van 't gouvernement is heeft zich niet alleenlykverklaerd tegen het program- ma van den vrede, maer hy heeft blyken gegeven van eene openbare vyandelykheyd tegen het pauslyk gouver- nement. Doch al de aenrandingen dier vyanden van de Calholyke Kerkzuilen geenen uytslag hebben tegen haer hestaen al wierd den Paus verbannen naer de meest verwilderde streken der aerde, nog zullen al de Catho- lyken, welkers getal merkelyk en gedurig vermeerdert, wat lord Palmerston ook doen moge, aen den Paus gehoorzamen. Als de namen der twee lords, die ik tegenspreek, zullen vergeten en onder de gemeenste staetsmannen PRYSDEELING IN HET KOLLEGIE DER EERW PP. JESUITEl\ TE AELST. Het is verleden donderdag dat deze plcgtigheyd in bywezen van een zeer lalryk en uytgelezen publiek finder de prachtige tent van het kollegie plaets gehad beeft. Met de levendigste voldoening hebben wy het meesterlyk uylgevoerd drama rOrphelin muetkonnen bewonderen, waerin de akteurs, dank aen eene l'yngeoefende hand, zich zelve hebben overtroffen. Inderdaed, nimmer zagen wy iets natuerlyker, iets treffender, iets zielroerender dan de vertooning van dees merk- weerdig stuk. Doordrongen van de belangrykheyd hunner rollen en gesterkt door den vastberaden wil van eer aen hunne zaken te doen, hielden de akteurs gesladiglyk de aendaeht des publieks geboeyd en bemeeslerden volkomclyk de gevoelens hunner aenhoorders, welke zich tottranenstortingtoe moesten overgeven. Ja, zoo groot was de aendoening, dat. op.het oogenblik der ont knooping van het drama, eene algemeene huyvering over de vergadering heênliep en ze in eene volslagene verbazing vveeh- rukte. Wy juyehen deze deftige jongelingen nvt ganscher herte toe, hunne onbetwistbare kunde, lmnne luydsprekende ta lenten en hoogst voortreifelvke houding strekken hun tot eer en verdienen dat wy hun, zoo in naem der wetenschap als van het achtbaei' publiek, de vurigste lof- en dankbetuvgingen toe- zwaeyen. Indien deze treffende plegligheyd eervol is voor de leerlingen, zoo is zy voorzeker niet min eervol voor de achtbare profes sors, wier uytstekende verdiensten in de hun toevertrouwde kweekclingen zoo schitterend uytblinken. Aen hun ook sturen wy onze welgemeende huldebewyzen toe en zeggen hun dat zy de' aloude faem van het Aelstersch Kollegie op hare hoogte hebben welen te behouden en magtig veel zullen bydragen om den bloey van dees voortrelfelyk geslicht zooniet te vermeerde ren ten minsten te handhaven. De akteurs van het drama een byzonder bewys der algemeene voldoening verdienende, .zoo laten wy hier derzelver namen volgen. Hel zyn De beeren August Collaert, van Nyvel, Augustinus Goris, van Antwerpen, Bernard Larcher, van Zierikzce, Theophile Van Wichelen, van Lokeren, A. De CocqueauDes Moties, van Brussel, Fernand lsabev, van Brussel. Emile Van Wichelen, van Lokeren, Isidore Van lseghem, van Ostende, Ferdinand De Smedt, vap Gend. Onze stadsgenoten, de Aelstenaers, hebben zich in het behalen der schoonste pryzen in dees Kollegie zeer deftig doen onder- scheyden. Debyzondcrsle zyn MM. A. D'Haens, A. Liénart, Th, Van Wichelen, J. Javaux. E. Van Wichelen, F. Kieckuns, A. Coppens, L. Servais, G. Van de Putte, Gh. Van Wichelen. G. De Coninck, E. Limpens, J. B. Van Conmgsloo, C. De Smed/, E. Van Achter, Ph. Haumont, H. Van Mol, V. De Wille, E. Laroycre, H. Van Santen, E. Van Santen, R. Van Mol, en H. Noteris. M. Adolphe D'Haens dezer stad, gewezen leerling der Eerw. Broeders van de Christelyke Scholen, is den byzondersten leerling der Hhetorika geweest en heeft, behalve al de gevvigtig- sle pryzen, eenen praclitigen eereprys behaeld om gedurende geheel den loop zyner studiën allvd liet meest in zyne cursissen te hebben uylgenuinl. Wy stippen deze byzonderheyd met des te meer voldoening aen, omdat M. Adolphe D'haens aen onze brave burgery toehoort, en hierdoor nog eens bewezen word dat het 't geld niet is 't wejk verstand en kennissen geeft. DE PRYSDEELINGÊN. In het Pensionnaet der jongelingen te Gyseghem, donderdag 48 augusty ten 9 uren, onder voorzitterschap van Z. H. Mgr. Delebeeque, Bisschop van Gend. Inhei Pensionnaet te Belcele, woensdag 17 augusty ten 2 uren. In het Pensionnaet te Berehem (by Audenaerde) maendag 29 augusty ten 40 uren. In het Pensionnaet der Eerw. Broeders van de Christelyke Scholen, Keyzerlykc plaets te Aelst, woensdag 17 augusty ten 9 4/2 ure. In de Stadsschool der Eerw. Broeders der Christelyke Scholen, donderdag 18 augusty ten 9 uren. In het Pensionnaet van den 11. Antomus te Ronsse, maendag 22 Augusty ten 9 uren, In liet Pensionnaet der Heeren Josephieten teGeerards- bei'gen, dynsdag 16 augusty ten 10 uren. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. G. te Maldegem 7 fr. Item 6 fr. van M. V. D, 11. te Liefferinge. Vricncl S.uyt G. het is my onmogelyk aen uw verzoek te voldoen tol den naesten keer. M. V. I). te R. Dynsdag ben ik te Dendermonde. In den namiddag konnen wy onderhandelen. Wilt gy daer niet komen wacht dan tol woensdag en kom naer Aelst. M. D. uyt A. spaer u die moeyte, want zy zal verloren zvn. M. Ch. Boone dezer stad, student der catholyke Universiteyt, komt op eene voldoende wyze, voor den samengeslelden jury van Leuven-Luyk, zyn exaem te passeren als kandidaet 111 de regten. Menige Almanakmakers, hebben by dwaling de jaer- Peerd Vee- en Ajuynmerkt van Ledeberg-by Gend, op 29 dezer maend acngekondi'gu. Deze Jaermerkt heeft telken jare plaets don vienden maendag van augusty, zynde dit jaerden 22 toekomende. (Uledcdeeliny.) De Kamers der Volksvertegenwoordigers is byeengeroepen tegen dynsdag, 46 dezer. Koninglyke besluyten van 26 julv verleenen aen de hier aengewezene'gemeentebesturen de volgende subsidien voor de verbetering van buerlwegen en de' nylvoering van gezondheyds- werken. 6000 fr. aen de gemeenten Ertvelde en Oost-Eccloo 5000 fr. aen Bassevelde 4500 fr. aen Baelegem en Lebboke 4000 fr. aen Buggenhout 3500 fr. aen Temsehe 2500 aen Denderhautem en Sl-Gilllis by Dendermonde 1500 aen Seevergem, Cluyssen, Landskauier en Erondcgem 4280 aen St-Lievens-Essche 4200 aen Borsbeke, Resscgem en Okegem 1100 aen Wieze 4000 aen Opbrakel en Hillegem 960 aen Calloo 900 aen Appelterre- Eychem 850 aen Idegem 820 aen Zonnegem 800 aen Erem- bodegem 700 aed Ninove 700 r.en Herzele 600 aen Maeter en Parycke 500 aen Erwetegemen Russeignies 250 aen Volkegem Dynsdag is te Wareghem de goede tyding toegekomen, dat er by den Sekrelaris van den Jockey-club, t'eParys, dertien peer- den 'zyn ingeschreven voor de groote steeple-cliases, welke op 30 dezer', binnen deze gemeente zullen plaets hebben. Byzondere brieven, zullen ongetwyfeld de liefhebbers en peerden voor deze merkweerdige en stoutmoedige loopstryden eerlang bekend maken altoos moeten wy er maer seffens byvoegen dat dei* geduchte» Franc-Picard, die wy het verleden jaer beloofd waren thans aen 't hoofd staet. De overige zullen vast loopmakkers wezen die van geen strooy zyn gemaekt. Den koophandel en nyverheydskring van Gend heeft ver- klaerd dat het onmogelyk word van nog langer in ons land gedwongen koers te weygeren aen de fransche gouden munt. Diensvolgens beeft hy aen den minister van finanlien eenen brief gezonden om dezen ambtenaer aen te bevelen van in Belgie voor de gouden munt een stelsel aen te nemen gelyk aen het stelsel dat voor het zilveren geld alhier in voege is. Men zou in Belgie stukken hebben van denzelfden titel, het zelfde gewigt en de zelfde weerde als de fransche stukken. Met belangstelling, verwacht men alhier den uytslag der loffelyke poogingen aenge- wend door onzen Koophandels-Kring, wiens hooge belangryk heyd overal gewaerdeerd word. Men schryft uyt St-Nikolaes r Woensdag laetstleden hebben de heeren burgemeester De Rvck en schepenen De Smedt en Bellemans, zich naer Brussel begeven, by den beer minister van oorlog, ten eynde over de aengelegenheden der nieuwe kazerne te handelen. Dien hoogero ambtenaer ontving hen zeer welwillend, beloofde eenen kapileyn der genie te zenden, om de plans op te maken. Reeds des ande- rendaegs kwam alhier het berigt, dat den genie-kapileyn Schmidt aengeduyd was. die alhier ook werkelyk gisteren morgend aen- kwam en de aengeduvdde gronden in overzigl nam. De kazerne zal gebouwd worden op den voet, dat er de twee depots, hun effeklief en hunne reserven, behalve een bataillon voetvolk, gemakkelyk in zullen legeren, en opgerigt worden in de nieuwe straet, leydende van de statie naer het Struweel, en zoodanig geschikt, 'dat zy by garnizoensverlating, in burgerlyke gebouwen zal kunnen veranderd worden. Ziehier de opgave der menigvuldige ongelukken en zelf moorden die de stad Antwerpen bedroefd hebben binst de voor- ledene maend july en de eerste dagen van augusty Onfielukkcn Een kind versmoord buyten de Roodepoort op de Engeische Yesteenen manspersoon dood gevonden in een veld inde nabyheyd der nieuwe dokken; eenen jongeling in de Schelde versmoord tusschen Antwerpen en Hoboken eenen boek- handelaer en eenen oudklcerverkooper fjeyde schielyk overleden; eenen jongeling stok dood gevallen uyt zyne venster, binst dat hy de versche lucht zat te scheppen'; eenen jongen dorpsbe- wooncr versmoord naby Merxem eenen hovenier versmoord te Wilrycke eene vrouw' schielyk overleden eenen jongeling verpletterd aen het Vlaemsch Hoofd eene oude vrouw op haren stoel dood gevonden, en eyndelyk eenen noorweegschen. matroos in den bassyn verdronken. Zelfmoorden Kenen letterzetter te Astruweel, eenen schalie dekker te Berehem, en eenen werkman uyt de Paradysslraet, hebben zich alle dry verhangen. Vier poogingen tot zelfmoord hebben voorleden maend plaets gehad. In de omstreken van Antwerpen hebben er bovendien 45 brandrampen plaets gehad waervan gelukkiglyk het meestendeel weynig aenzienlyke schade veroorzaekt hebben. M. De Clèrcq woonachtig op Terplaeten te Gend, wilde dynsdag een aental patryzen langs de Hcuvelpoort binnen smok kelen toen ongelukkiglyk by het instappen der stad eenen dezer pluymgedierten uyt zyne kleederen viel op den grond byna voor de voeten der octroybedienden. Onnoodig le zeggen dat deze ambtenaers weldra al de andere vogelen mede uyt hunnen nest haelden. Den 8 dezer was den genoemden Fr. Van Overmeiren, oud 42 jaren, te Etichoven aen een metselwerk bezig in eenen steen- put, ter diepte van ecnige meters. Den kooldamp heeft den onge- lukkigen verstikt. Van Overmeire lael eene vrouw en acht kinde ren achter. Maendag noen, terwyl de genaemde Theresia Dieryekx, weduwe Duyck, oud 60 jaren, kaesverkoojster in de Lange- munle te Gend, in haren winkel bezig stond met te bestellen, is zy eensklaps ineengezonken toen men haei opnam was zy een lyk. Eene aerdige byzonderheyd vergezeld ditongeluk. Terwyl de moeder op zulke droevige wyze overleed, vas de dochter naer Brussel gegaen alwaer de vereffening plae.s had van het sterf- huys harer grootmoeder. Een groot getal werklieden, ten getale van omtrent 120 arbevdende aen de Schipdonckschevaert oi het groodgehied van Somei'gem, hebben geweygerd hun verk voort te zetten, omdat een groot getal van ben sedert zes weken hunnen loon niet ontvangen hadden. Men gelooft dat zy ïeden zullen betaeld worden en dat zy alsdan hunnen arbeyd zullm hernemen. Men schryft uyt Antwerpen, 6 dezer Gisteren avond, iusschen 9 en 40 uren, lrgde een vrouwsper soon, in eenen mantel gehuld, een pak roer op den trap der kerk van St-Andries, en nam vervolgens le vlugt. Eenen per soon die dat zag, ging zien wat zulks bediydde en vond in het pak een pas geboren kindje gesloten. Mer snelde do vlugteling achterna en dwong haer hour kind terug t; nemen. In de afwe- zigheyd der politie ontstond zy het met tet gejouw der straat bengels.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2