Mf.-g eenen kiezer) die het vorige jaer op de lysten geschre ven was, en aen wicn het gemeentebcstuer geene kennis gegeven heeft dat hy ophoud ingeschreven te zyn, zich nog als lid van liet kiezerskorps beschouwen De bestendige deputatie van Namen, steunende op den tekst der wet, die voorschi'vfl dat er eerst mededceliug moet gedaen worden van wege het schepenkollcgie, heeft op deze vraeg met ja geantwoord. Maer deze beslissing is door het hof van Cassatie verbroken geworden Er biykt dat, in allezackde kiezers eerst de lysten moeten te rade gaen om te welen of zy er opstaen, vermits zv wettelvk uytgeschrapt zyn, zelfs wanneer hot scheper,kollegie zulks ter hunner kennis niet gebragt heelt. (Berigl aen de kiezers.) Men schryft uyt Antwerpen, 9 Augusty. Eenen officier der ruylery, eenen kerel kloek als nen boom, met zwaren knevel, doordringenden blik en gebiedende stem, had geld van zyne familie ontvangen hy wisselde het uyt in goud stukken, en vond geene betere plaets om zynen schat verbergen, dan die in het diepte der scheede van zynen sabel te laten vallen. Hy had eenige schulden, die niet meer konden ui tgesteld worden, en was geneygd omdie te betalen. Maerwanneer de schuldeysohers zich aen boden, dan was hy verplig'l zynen sabel te trekken, en deze zich inbeeldende dat hy hun voor het minste de ooren wilde afsnyden, kozen in alleryl hef hazenpad. Men schryft uyt Dixmude Ten gevolge van aenhoudeude koortsen die, sedert dry, vier maenden reeds, in onze stad en allermeest nog in onze omstreek heerschen, is er thans buytengemeene schaerschheyd aen werk- menschen voor het inoogsten der vruchten Deze week boden landbouwers uyt Veurne-ambacht 4 en 5 fr. daegs, boven den kost, en niettemin konden zy zich het benoodigde getal lieden niet verschaffen. Sedert de jaren achttien honderd wf-zes-en zeven-en-veertig, dat vele boerenwerklicdon, om de geringe daghuer die gegeven wierd, jaerlyks naer Vrankryk gaen om er de vruchten in te oogsten, gaet zelden een jaer voorbv op het welk er, in het oogsl-saisoen, geene schaerschheyd is aên volk. En daerby sedert dat de vrouwlieden op het speldewerkkusseni minsten 1 tot 1,50 fr. daegs kunnen verdienen, heerscht er eenen waren krisis ouder de boerenmeyssens. Wilt gy my 12 is fr ter maend geven (in plaets van 5 of 6) zeggen zy aen den land bouwer, dan kom ik in uwen dienst; zoo niet ik ga aen het speldewerk, ik win 1 tot 1,50 fr. daegs, en des zondags ben ik vry te gaen waer het my belieft. Aen deze laelsle reden moet men het ten grooten deele wvten dat sinds eomgen yd.ten lande de godsdiensligheyd en de open bare zedelykheyd merkelyk verflauwen want niet zelden ge beurt liet by onze pachters, dal meysspns baren dienst opgeven eiike omdat haer de vryiieyd niet toegestaeu word, zich te hege ven daer, waer het haer lust te gaer,. Eene stoutmoedige diefte is in den nacht van zaterdag tot zondag laelsl, te Harelbeek begaen in de wooning van M Van Nieuwenhuyze, tabakfabriekant. Dieven ten getoiie van zes'of zeven kerels, zyn over de muren op den koer geklauterd, en zoo het sehynt hebben zy een kind by hun gehad dat langs de kelder venster is binnen gedrongen en de deur langs binnen geopend heeft. De dieven zyn aldus binnen het huys gekomen, hebben alles boven en beneden afgesnuysterd en eyndelyk in den hof een lekker eetmael gereed gemaekt. Bougien wierden aenstoken eene hesp, eyers, gebraed, bier, wyn, alles wierd op tafel ge- discht en zy zetleden zich vrolyk te avondmalen, als waren zv t hunnent geweest. 1 Sekrelarissen, lessenaers, kommode, alles is opengebroken geweest. Celukktglyk hebben de dieven maer 150 franks, eenrne ponden boter en eenen zwarten zyden voorschoot kunnen mede- nemen M. Van Nieuwenhuyze, die op liet zien van hel helder licht der bougien was opgesprongen, heeft de dieven verscheyde mael den trap hooren op- en afkomen, doch op raed zvner vrouw geloofde hy voorzigtig de deur zyner slaepkamer te verzekeren en de dieven hun werk te laten voortzetten. Dry uren lang hebben de kwaeddoeners bezig geweest. M DveIen,dlefslal, is ^es ,c stoutmoediger, daer het huys van van Hn,.oihU|W0nïiUJw Eeslaen is in eene der voarnaemste straten \an Haielbcke. De dieven zyn tot hiertoe nog niet ontdekt „üen protestantsehen priester C. F. Hahricht, van Cassel (Hessen, is overleden aen de gevolgen van het byten eener vlieg die, naer men denkt, op een lyk zou gezeten hebben. Hy had deze steek ontvangen aen zyn oog, aenstonds begon de" plaets te zwellen en welbaesl bezweek den geestelyken in het midden van grievende smerten. De aenseiiouwing heeft bewezen dat de dood worden'S an dan aen deze vliegsteck kon toegeschreven Het oaweder dat maendag avond uylgeborsten is heeft eenige schade verrigt op verscheydpne plaelsen der provintie. le Waerachoot, tusschen Sen 9 uren des avonds, is den bliksem op den toren tier kerk gevallen, waervan hy de spits beschadigd heelteenige stukken hout zyn verbrand en een groot getal schaliën afgerukt. 6 b Eenen persoon die binst het onweder buylen was, is door den bliksem getroffen, doch zonder ander ongemak te bekomen dan het airukken van zynen broekzak, die met de zilveren snuyfdoos die er in zat, op eeneu grooten afstand van hem geworpen wierd. 1 Terzclfde gemeente nog, is er door den storm die het onweder vergezelde, eene koornmyt opgenomen en op een ander sink land verzet. Te KieldrecU is den donder op de schuer der hofstede van den landbouwer I). Van Ertvelde gevallen, van daer het huys binnen gedrongen, en langs de venster wederom buylen gevlogen De aengerigte seinde bedraegt 200 fr. Gisterenmorgend heeft men eene vrouw woonende in het gehucht Schor-oet naby Turnhout, in de celgevangenis opgesloten Zy had haren nan in eene explicatie zyn oor afgesneden. Op de Mur had zondag morgend te Antwerpen een zonder ling looncel phets. Eene naer de merkt gekomene dame voelde eensklaps datöène vremdehand in haren zak gestoken wierd. Zy wendde zich 011 en vatte den arm van den onbeschevden taster Eensklaps slake zy en ook den dief (een manskerel met frak eii klak) eenen knel. Zy erkende in hem haren... echtgenoote van wie zy gescheiden is en die, na jaren lang vrouw en kinderen te hebben vervaerloosd thans een liederlyk leven leyd. Men kan denken hoe geboden dc arme vrouw over deze ontmoeting was. Zy heeft den llnns ongelukkigen zwerver al het geld gegeven dat zy op zak, had en is zonder iets te koopen nog droeviger dan gewoonelyk hiyswaerts gekeerd. Geheymen 'van het men- scbelyk leven Donderdag achternoen ging eene eenzame leurster met haren wagen oor de St-Janstraet le Antwerpen luydkoels roe pende wat zy ti koop had. Gelyk zy andermael den mond opende om op dc bekeule gillende wyze der straetverkoopster hare waer aen te bevelen vloeg eensklaps een pak slvk haer tusschen de tanden zoo datky in den aengeheven kreet bleef steken. Men kan wel denken dat de leurster niets spoedig te doen had dan haren korf neder te zetten, zich den mond te zuy veren, eenen bloempot te maken met hare armen in de zyde en rond te zien van waer haer het werpuyg toegekomen was; Zy zag eenen jongen zoo snel hy kon wegloopen nu wist de vrouw waer aen zy zich te houden had en, hare holleblokken van de voeten schudderendesaelde zyden stractkapoeneq achter na en had hem al spoedig hy de ooren. Zy diende hem eene duchtige ranseling toe en was nog bylange met van zin het er by te laten, toen dein, de St-Janstraet woonende moeder van den kleynen hengel er tusschen kwam en de verdediging opnam van haren zoon. Nu geraekten de twee vrouwen slaegs en de eene rukte de andere hare gouden belle uyt de ooren, dat de oorlillekens ervan doorscheurden. Zonder tusschenkomst der policie zouden de twee kampsiers nog al meer van hare veêren hebben verloren; er is een proces-verbael van de zaek opgemaekt. Men schryft uyt de Kempen Niettegenstaende de droogte, vertoont zich de hoppe die over twee jaren geplant wierd, in de heyden van Putte en Caïmpthout allerschoonst, zoodanig dat men op eenen hoogst voordee- ligen oogst mag rekenen. Daer staet eene party die 1000 kilos per hectare belooft. De zandgronden derzelfde plaelselykheyd zullen dit jaer m september, op de tentoonstelling van Brussel, het klaerduydelykste bevvys, opleveren, dat men er volmaektelyk den wyngaerd kan bebouwen en de druyf in gansch haren rypdom opdoen. Met een weynig goeden wil, wat vooruytgang zou hel belgisch gouvernement in deze dorre plekken niet kunnen verwezenlijken. Eenen landbouwer van Schiedam, die onbekend wilt blyven heeft eene som van 40,000 gl. gezonden voor de nieuwe kalho- lyke kerk van Frankenland. Met deze som zal Je kerk eenen prachtigen toren krygen. Over eenige dagen deed eenen vremdeling by ieder der vier speelbanken, de Kursaal van Wiesbaden, eene rol van 50 napoleons uytwisselen. Deze rollen droegen in den schyn het zelfde handteeken en denzelfden stempel als die der Societeyt, welke gewoonlyk op de speeltafel liggen en 50 napoleons inhou den. Het papier dat de goudstukken omringt is op verscheydene plaetsen met eene naelde doorstoken, en men ziet het goud er door blikken deze kentcekens ontbraken ook niet aen de rolle- kens van onzen vremdeling. Maer toen 's avonds de bestuerders de kas opmaekten, deden deze rollen hun eenigzins wantrouwen opvallen men opende dezelve en bevond dat zy niets anders inhielden dan een stuk verguld lood. Tot hiertoe is den stouten dief nog niet kunnen ontdekt worden. Men schryft uyt Seraing, 8 augusty Zaterdag laetst, rond 3 ure namiddig, toen M. den deken van Seraing eene ronde was gaen doen in de primaire kerk, zag hy eenen persoon liggen op de trappen van den Autaer van O.-L.-Vrouw hy dacht dat het eenen der persoonen was die aen de herstelling der kerk werkten, en hy sloeg er geen verder aendacht opmaer eenklaps wierd hy door dien man, die hem krankzinnig voorkvvaem, aengesprokèn. Eenige oogenblikken nadien, ontving M. den deken, die den rug gekeerd had, eenen geweldigen stokslag op het hoofd, en met zynen regten arm ge lukte hy er in eenen tweeden slag af te weeren welken den moed willige» hem nog wilde toebrengen. M. den pastor had slechts den tyd om in de pastory te vlugten, waer M. den doktor Kuborn, onmiddelyk geroepen, hem do eerste zorgen toediende en het bloed stelpte dat overvloedig uyt zjrne wonde stroomde. De politie verwittigd, hield dezen man aen, die voor zekeren R. F. Papy, oud 27 jaren, koolmyner, wierd herkend. Zooals M. den deken het van den beginne al vermoedde, was dezen onge lukkigen zinneloos. Op het oogenblik zyner aenhouding, stond hy nog hy den autaer, waer hy de keerson wilde aensteken en de verryssenis van Maria afwachten welke, zegde hy, donderdag laetst overleden was. Wy zyn gelukkig te vernemen dat de wonde van M. den deken zonder gevaer is. De hitte is in Andaluzien (Spanje) zoodanig fel, dat het niet meer mogelyk is op straet te gaen van ten 9 uren des morgeuds tol na den ondergang der zon. Den Écho du Pacifiquc meld dat hetzelfde plaets heeft in gansch Californiën, alwaer de gewassen schroomlyk lyden en op hunne struyken staen te verdroogen. In het graefschap Santa-Barbara, is de luchtgesteltenis zoo heet, dat de diereri dood vallen-en het fruyl in de hoornen letter- lyk hangt le braden. Den beruchten pastoor van Ars (Vrankryk), M. J. B. Vianarv is in den nacht van den 4 dezer overleden. De dood van M. den pastoor van Ars, zegt den Univers. die deze tyding per telegraf ontvangen heeft, zal eenen algemeenen rouw veroorzaken in de omliggende streken en zal zich in geheel Vrankryk en in de vremde landen uytstrekken, waer den heiligen priester als tenen waren dienaer des Hceren aenzien wierd °en van waer veel persoonen zich tot hem stuerden om de medehulp zyner gebeden te bekomen. MOORDERY OP BORNEO. Den China-Tclcgraph bevat het volgende verliael over de moordery, welke te Banjermassing, op de zuydkust van Borneo heeft plaets gehad en waervan wv over eenige dagen gesproken hebben Het schvnt dat er sedert eemgen tyd misnoegen onder inboorlingen heersehtle, ten gevolge der kiezing van den nieuwen sultan, die den aengenomen zoon was van tien vorigen sultan. Eene samenzweering, wierd buylen wete van den holland sehen resident, graef Beutheim-Focklenhurg-Rheda, gesmeed om hem te onttroonen. Aen het hoofd der samenzweering stond zekeren Al if geborlig van Muning, die het op de souvereynilevt van Banjer massing gemunt had, en die den titel van Badja-Kuning aen- nam. De samenzweering moest uytbersten door het vermoorden van al de Europeanen. Het vaendel der oproerlingen wierd den 2 mey opgestoken, en de Europische werklieden, welke in de koolmynen van Julia Hermina, gelegen naby Kalangan, gebezigd wierden en die aen eene kouipagnie toebehoorden, wierden plotselings aengerand en vermoord, behalve twee of dry vrou wen, welke er in gelukt waren zich met hare kinderen'te ver - hergen. Eenen aenval wierd vervolgens tegen de stelling van Para- gan gedaen doch de aenvallers wierden met verlies terugge dreven. In de andere gedeelten van het eyland was de moordery algemeen en had zy le gelykerlyd plaets. Men schryft uyt Roomen 30 july Dynsdag laetst heeft den bevelhebber der pauslyken gendarme rie, vergezeld door eenige gendarmen en win een'byzondcr hevel van het staetsbesluer voorzien, zich aengeboden iii liet klooster der paters Kapucynen; Hy is in de cellen v^n twee vremde paters gegaen, welke zoo even aengekomen waren, en heeft er de zorg vuldigste opzoekingen gedaen, en na al de papieren en eenige wapens die in de slrooyzakkcn hunner beddens gevonden wierden, aengeslagen te hebben, heeft hy te twee persoonen in hechtenis genomen. Naer men zegt, waren het twee uytzendelingen van Mazzmi, in kapucynen verkleed. Eenige dagen te' voren haddepolitie insgelyks de handen gelegd op twee persoonen van fransclie afkomst, die naer Roomen geko men waren onder voorwendsel van overeen te komen met den eerweerdigen vader-generael den orden van Cisterciën, om een klooster van deze orden in hun land te stichten. Den pater-gene- rael die geene kwade vermoedens had, plaetste by hen eenen jongen Italianer die in Vrankryk in de orden wilde treden. Dezen bemerkte weldra, aen hunne wereldsche redevoeringen en aen hun gedrag, dat hy zich in een geheel ander gezelschap dan dit van godvruchtige lieden bevond. Hy wilde hen verlaten om elders te gaen, maerzy bedreygden hem met de dood zoo hy spreken dorst. Deze twee feyten toonen genoeg hoe groot op dit oogenblik de bedryvigheyd in de gelieymegenootschappen is. Men zegt dat het de fransche politie is die de italiaensche verwittigd heeft. BUYTENLANDSCII NIEUWS. Men schat dat het voorby trekken der troepen, den 14 dezer ten minsten 5 uren lang zal duren. Zes vensters, op de eerste statie, in de vredestraet te Parvs zyn gisteren tegen den dag der intrede der troepen, aen eene prinselyke familie van Rusland verhuerd geworden voor 10 000 franks. Den Univers kondigt het artikel af waerom den Courrier des Alpes is opgeschorst geworden, en nog eenen brief uyt Chamherv waervan wy een uyllreksel laten volgen 'T is reeds tien jaren lang dat Savoyen aen de italiaensche droomen geslagtofTerd is. Het heeft zynen tol van bloed en geld betaeld voor eene zaek die hem vremd is en tegenstrydig met zyne stoffelyke belangens, en meest vooral met den geest van orde en behoudenis die zyne bevolkingen bezielt. Voor 1848 waren de sardeensche Staten welligt in Europa degene die minst belastingen belaeldcn lieden hebben zj' de eer van op den eersten rang te staen. De openbare schuld was bykans nietig; thans beloopt zy lot ongeveer duyzend millioen'en, en weldra zal zv nog hooger gebragt worden. Den koophandel is nietig in Savoj'en daer is geene de minste hulpbron de ellende breyd zich aenhoudend uyt, en nogtans komt men hy een koninglj'k besluj't al de belastingen zonder ondersoheyd met een tiende te verhoogen en tenzelfden tvde kondigt men nog nieuwe lasten en nieuwe leeningen aenen lervvyl men ons sloffelyker wyze in den grond helpt, gebruv'ken de agenten der opmbare magt alle de middelen van boosaerdig- heyd en knevelaryen. Ook is Italien van verontweerdiging opgehefl, en deszelfs afkeer voor Piemont groeyl zoo geweldig aen, dat eene langere vcreeniging met dit land onmogelyk geworden is. Den vrede begint langs om meer kans van duerzaemhevd te krygen. Men kondigt aen dat de kabinetten der Tuylerien en van Tnryn het eyndelyk eens geworden zyn, en dat al d'e waerschvn- lvkheden eener volkomene overeenkomst te Zurich weldra op eene wezenllykheyd zullen uylkomen. Den franschen Moniteur kondigt aen dat de gevolmagtigden gelast met de vredes- bepalingen van Villafranca in een definitief traktaet te veran deren, zaterdag den 6 dezer, te Zurich hebben moeten bveein komen. J - Men zegt geen woord over de moeyelykheden die men in de konferentie zal ontmoeten wegens de verwikkelingen der herto» dommen. Den Journal des Débals zegt dat zulks eene der zwaer^ moeyelykheden zal wezen. Andere dagbladen beweeren dat de Konferentie geen regt heeft om zich met het lot dezer mindere Stalen te bemoeven des te meer, omdat zy er niet vertegenwoordigd zvn wy z'vn van het zelfde gedacht en gelooveu dat deze zending' slechts kan toebe hooien aen een europeaensch Kongres. Een berigt uyt Turyn meld dal het Piemonteesch gouverne ment de kommissarissen en alle de overheden die het in de hertogdommen van Panna en-Plaisance had ingesteld, komt terue te roepen. Men mag in dezen maetregel eenen eersten uvtsla* zien der zending waermede M. de lteiset door den Kevzer der Franschen is gelast geweest, en er hel gevolg uvt trekken dat den jongen hertog van Parma in zyne staten zal hersteld worden. Men schryft uyt Weenen, 4 augusty, aen de Bcersenhalle Ik ontvang lieden echte inlichtingen wegens twee zaken die bokwaejn zyn om eenig licht te verspreyden over de diplomat! sche onderhandelingen tusschen Oostenryk en Vrankryk welke sedert dat de vredesbepalingen geteekend geworden zyn' tamelvk duyster zyn gebleven. Vooreerst mag ik u als stellig verzekeren, dat het kabinet van Weenen door eene nadrukkelyke tveygering heeft geantwoord op de laelste voorstellen en du laetste poogingen van Vrankrvk ten voordeele van een Kongres der groole mogendheden en rial heel waerschynlyk men er te Parys zal van afzien dit ontworn na te jagen. v •Het hof der Tuylerien doet al wat mogelyk is om zich verzop nend le toonen jegens Oostenryk en deze mogendhevd in min sligc gesteltenissen le behouden, omdat het gouvernement van Napoleon het grootste mistrouwen koestert legen zekere dinlo matische aklen van eenige der groote onzvdige mogendheden" en dat het groolelyks vreest dat Oostenryk met dezelve zou' samen spannendeze racdselachtige gesteltenissen van hel hof der Tuyleren moeten voorwaer ook hare redens van besteen hebben. Napoleon III gevoelende dat er rondom hem zich een onweder vormt, zoekt zich van Oostenryk eenen vriend temaken met aen hetzelve eene buytengewoone toegevendhevd en ontzn. le toonen. Niet alleenlyk ziel liet van het Kongres af maer boven' dien, en wat nog kenmerkender is, stemt hel er in toe rtn' Oostenryk te werk gaet op denzelfden voet als Vrankrvk in dn gobeurlyke bevrediging der romeynsehe legation Overi»env Oostenryk is op hel punt, niettegenstaende de neerlaee'van kardinael Antonelli, welke Vrankryk's werk is, van te Itoomè eenen diplomatischan invloed te winnen die grooter zal wem dan den invloed van Vrankryk. Pius IX wevgSrt het ontslai? van kardinael Antonelli le aenveerden, indien Vrankrvk zichverzet legen du van kardinael Vialc I'réla, welken hel ooslenrvUw, politiek is toegenegen. Graef Schlick, generael der ruytery, is alhier aengekomen om er zyn hooldkwarlier van hevelhebber van het 4» leeerknrns vestigen. le Daer is niet altyd kwestie van eene aenzienlyke verminden' des legers integendeel men hlyft nog altyd batlerven en nieuw, troepen naer dat tan Italien zenden. Ik verneem ook dm sehroomlyke bestellingen van schoenen en Moederen voor i leger gedaen zyn, en dal, in alle de wapenfabrieken men vi r en spoedig werkt aen het verveerdigen in massa ™n m» g precisic-wapens u-uwe

De Denderbode | 1859 | | pagina 3