ZONDAG 21 AUGUSTY 1859. DERTIENÜEN JAERGANG. - Nr 678 Vertrekuren uyl de Statie Aelst IVAER 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 20 Augusty 1859. Verslag van den advokaet Orts aver de Sebastopolisering van Ant werpen. Bemerkingen der Patrie van Parys Eenige opmerkingen. En hoe beantwoord men dit alles Denderm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 -#Gend, Brugge, Ostende 8-25 -12-20 0-00— Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 »-00 Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Hecli. Brus. Aotw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leuv Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv LandStTruyën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 3-05 -6-001° klas langs Dendermonde. Kortryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05 - 6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-200-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-15 5-30. Gend 8-25—12-20—2-503-05—6-00—8-05 Bergen, Quievrain 7-450-00—2-15—5-20 Te ledb staen al de konvoys. Te roecEaf staen dete vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te gysecem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9-35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 0-00 10 's mnrcr. 4.20 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en0-00 des aven Is. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-253-000-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20•-». Lessen. Geerat-rdsbergen, Ninove Aelst, 6-30—0-0010-»4-20—0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-» 4-20— »-». Gend, Brugge, Ostendé 6-30(langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NA BR Aelst, Gend 7-35 - 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER: BrusseKl. Aelst) 7-15 7-35 1-40 5-» .- (1. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 - 1-40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Ofschoon men den vrede gemaekt hebbeen men verhoopt -dat hy zal duerzaem zyn, omdat het den vasten wil en de regtzinnige begeerte is der twee sterkste mogendheden, moet er echter een zeer dreygend gevaer voor Belgiën bestaen, als men ziet met welke verhaesting, met welk ongeduld men werkt om millioenen te doen stemmen ten eynde Antwerpen, zyne zeehaven en zynen koophandel in ■eeue vierkantige steenen muyt te zetten. Alles moet rasch gaen, er is geenen oogenblik te verliezen, den treyn moet met groote snelheyd voort. In de centrale sectie ging alles ook d grande vitessede beraedslagingen, het rapport, het drukken, alles ging a la minute. En wat er de overhaesling'nog meer medehielp, is dat men zich niet heeft moeten amuseren noch verdrieten met inlichtingen door het gouvernement te geven, want liet had er geene te geven, de commissie tot dit eynde ingesteld had zich met de groote omheyning van Antwerpen riet bezig gehoudenzoo is men in de eentrale sectie komen verklaren. Dit was voorzeker eene aengename tyding voor de vier leden der meerderheyd van de sectie die gezwind vooruyt wilden, en byzonderlyk omdat, door dit gebrek aen mededeeling, de minderheyd geene tegenwerpingen kon doen. Als men overweegt hoe groot het ongeduld der meer derheyd van de centrale sectie was om haer besluyt over het ontwerp van Antwerpen aen de kamer voor te dragen, dan moet men niet verwonderd zvn dat d. den president ook d la vapeur de kamer byeengeroepen heeft zonder zich te bekreunen met het vraegstuk der leuvensche kiezing, welk distrikt in de groote en nationale millioenenkwestie van Antwerpen niet zal vertegenwoordigd zyn. Als er ellendigpn zyn die aen de grondwet houden en beweeren dat geheel 't land in de wetgevende beraed slagingen moet vertegenwoordigd zyn, dan zal men hun zeggen dat zy dommerikken zyn, en gelyk den Echo du Parlement zeeverde, dat zy slechte patriotten zyn, want als den salus populi of het behoud des volks op het spel staet, men zich niet moet bezig houden met de bagatel van vyf of zes afgeveerdigden, byzonderlyk als die afge- veerdigden conservateurs zyn welke men gemakkelyk in de afhaspeling der millioenenkwestie van Antwerpen kan kan missen. In het verslag ziet men hoe zeer den vapeur gewerkt heeft, men heeft zorg gehad, waerschynlyk om te konnen rapgaen, van de byzonderstë vraegstukken over te stappen. Vooreerst dit der ONZYDIGHEYD, welke een gronapunt onzer nationaliteyt is en die ons door de vyf mogendheden gewaerborgd is. Daerover is men heêngestoomd; in d'oo- gen van den advokaet Orts was dit de moeyte niet weerd daerby wat stil te houden. Nogtans in den vremden spreekt men anders over liet wetsontwerp van Antwerpens versterkingen. Men vraegt waerom wy zoo ligtelyk de waerborg onzer onzydigheyd verlaten, welke, gelyk vele goede jongens gelooven, een veel sterker bolwerk is voor onze nationaliteyt dan de groote en kleyne omheyningen van Antwerpen. liet schynt ons dus dat het voor de onderrigting der kamer zeer nuttig zou geweest zyn dat M. den advokaet Orts eenige uytleggingen zou gegeven hebben aen de bemerkingen van een parysisch gouvernemenlsblad, la Patrie't welk zegt dat de beste waerborg van Belgiëns rust bestaet in zyne onzydigheyd en niet in zyne versterkingen. Zie hier de Antwerpen is een der groote stapelplaetseg van den handel van het vaste land. Alle natiën zenden er hare schepen en hare koopwaren, in het vertrouwen dat hare eygendommen niets van de wisselvalligheden eens oorlogs te vreezen hebben. Deze veyjigheyd bestaet niet meer /oohaest Antwerpen eene ontzaggelyke oorlogsplaets word. En ter dezer gelegenlievd moeten wy doen opmerken dat men slecht gelezen of slecht uytgelegd heeft de regels van ons artikel, waerin wy zegden dat de groote oorlogs- a voerende mogendheden wel zouden konnen aengezet wor- a den om zich onderlinge van het bezit van Antwerpen te a verzekeren. Het is niet als koophandelstaddat de mogend- et heden zich ooyt Antwerpen zullen betwisten, maer wel a als oorlogstad. Eene weerlooze stad zal altyd geëerbiedigd worden, aengezien zy lot onontbeerlyke bemiddeling der overeen- komsten tusschen de oorlogsvoerende landen zal moeten strekken. Eene oorlogsplaets, integendeel, en de aenran- i dingsmiddelen die er in opeengestapeld zyn, zullen it onvermydelyk de strydkrachten van d'eene of d'andere <r mogendheyd in de worsteling betrokken, naer zich trekken. Niets anders dan het vooruytzigt van zulke mogelyke gebeurtenis zal voor uytslag hebben den a vremden koophandel te verwyderen van Antwerpen en aldus den voorspoed der stad in gevaer te brengen. o Dit is de byzondere reden om welke wy het woord a genomen hebben in een vraegstuk, 't welk vooral Relgiëii aenbelangt, en de Indèpendance doet niets anders dan a ons regt laten wedervaren al te gelooven dat er van onzen kant geen genomen' besluyt noch koppigheyd a bestaen. Overigens is de openbare denkwyze in Belgiën van het zelfde gedacht dan wyzy heeft zulks verleden jaer bewezen met, door hare wetgeving, het wetsontwerp <c van versterking te verwerpen. Wy zullen welhaest weten a of de gedachten ten dezen opzigte veranderd zyn. In afwachting komt de centrale sectie met algemeene stein- men te besluyten dat zy haer spyt zou te kennen geven a de hoofdstad van den belgischen handel te zien veranderd 5 worden in eene oorlogsplaets. Indien de kamer in het spvt van haer komitevt deelt, dan is 't klaer dat die a ongelukkige verandering geene plaets zal hebben. n Wat er w n zy, 't is aen Belgiën te zien wat zyne belangen en zyne pliglen vereysschen. Indien bet gelooft o dat eenen grooten militairen toestel beter dan zyne onzydigheyd, bekwaem is zyne onafhanglykheyd te "be er schermen dat er zyne geldelyke hulpmiddelen aen bestede en zyne handelshaven slagloflere. Wal ons betreft, wy houden staen en herhaler dat Antwerpen als oorlogsplaets, verre van de veyligheyd van Belgiën te vermeerderen, integendeel, voor dezen staet, een element van zwakheyd en eene gedurige oorzaek van gevaren weze,n. De verblindde voorstaenders" van het wetsontwerp van Antwerpens versterking zullen zeggen dat de Patrie een franscli blad is, eenen tolk van het gouvernement des Keyzers. Dit is maer al te waer, en 't is juyst om die reden dat wy zyne woorden wel moeten overwegen en in geener voege zoeken te mishagen acn eene mogendheyd van eersten rang en die zoo digt by ons is. Men heeft zich ook weynig moeyte gegeven om met eenige uytleggingen le antwoorden op de aenmerkingen die door de minderheyd zyn voorgedragen en die nogtans, wy durven het verhopen, in 't land veel weerklank zullen hebben. Ziet hier Waerom definitively!* in forteres verkeeren de schoonste haven van het europisch vaste land, onze eenige groole handelstad Waerom ze blootstellen aen de gruwelen van een hardnekkig oorlogstooneel Waerom ze beroofd van de voordeden die haer, byzonderlyk in eene algemeene botsing, door haren onzvdigen toestand verzekerd wor den Waerom niet elders versterkt Is men zeker dat, als Antwerpen in oorlogsplaets zal herschapen zyn, zy d"n onrustigen appetyt van magtige geburen niet zal verwek ken Is men verzekerd dat de Schelde zal open blyven om oorlogsmaterieel en mondbehoeften voor 200,000 beleger den aen te brengen En onder betrek van gezondheyd, zyn Antwerpen en zyne afhanglykheden op de Neder- schelde eenen gelukkigen keus om er het uytgelezene onzer bevolking opeen le stapelen Die twyfelachtigheden, gevoegd bv nog algemeenere overwegingen, verregtveerdigen genoeg de aerzelingen, welke van alle kanten ontstaen nopens eene spoedige op lossing van het vraegstuk d<U thans aen cle wetgeving voor gedragen is. De verschillige gedachten der militaire en burgerlyke overheden over het zelfde vraegstuk vermeerderen nog den twyfel van het publiek, hoe eenstemmig het ook zy om het behoud der nationale onafhanglykheyd te willen én de daertoe benoodigde opofferingen te doen. Indien gebrek aen voorzigtighevd afkeurlyk is, te veel voorzorgen zyn liet niet minder." Nooyt is eenen wel be- stuerden Staet, by gebrek aen soldaten, gevallen; vele Staten integendeel zyn bezweken onder 'tgewigt der militaire lasten of door de botsingen waerin zy zich onvoorzigtiglyk gemengd hadden. Het is wel waer dat den algemeenen vrede thans maer eene hersenschim meer is; den mensch schynt geboren te zyn met den aerd der vechters, die ongelukkiglyk van tyd tot tyd ontwaekt en bet tooneel geeft van de ysselyke men- schenslagteryën eener andere eeuw. Er zullen altyd oor logen zyn en zy zullen zooveel te menigvuldiger en te bloediger worden naer mate de legers zullen sterker wezen. Maer is dit te zeggen dat alle volkeren, zelfs de kleyne, die er zich redelyker wyze niet mogen op toeleggen eene politieke rol te spelen of op de slagtvelden roem te vinder,, het ruinerend voorbeeld moeten volgen der groote mili taire magten Van den anderen kant, is de vraeg of ons leger zich in zyn eygen belang, niet moet regelen naer de hulpbronnen van 'tland Heeft het niet te vreezen dat, op den dag der onver mydelyke reactie, die tegen de buytensporigheyd van den militairen geest gelyk tegen alie'buylensporigheden zal ontstaen, het meer zal verliezen dan het nu le winnen heeft De voorzigtigheyd en de spaerzaemheyd zyn overal prysbaer, byzonderlyk in Belgiën, waer de gezonde rede altyd eyndigt met de overhand te hebben. Eyndelyk is het niet te wenschen dat eene wet van zoo groot belang de algemeene goedkeuring des volks geniete, en, om zoo te spreken, de algemeene bekrachtiging der'open bare denkwyze verkrvge Is het niet klaer dat het wets ontwerp in kwestie déze zoo noodzakelvke eygendommen niet bezit. Te regt of ten onregt boezemt het afkeer, wan trouwen en vrees in die men dadelyk niet kan doen ver- dwynen en waervan de wetgeving verpligt is rekening te houden. Het geen men daerop antwoord is zeeverachtig, onnoozel, ja, te onnoozel om dood te doen. Ziet hier wat er in het verslag staet Waer zal men het behoudsanker vinden waerdoor het a staetsschip, heên- en weêrslingerd door de tempeesten des oorlogs, moet bewaera worden De aerzeling duerde niet lang. De politieke en militaire welvoeglykheden <c waren het eens om de aendacht op Antwerpen te vestigen, en sedert o febrv 1848, liet het verdedigingskomiteyt zyne oogen op Rie plaets vallen En voor zulke argumenten wilt men de stemming ver- haesten, voor zulke onnoozelheden wilt men u grande vitesse liet wetsontwerp doordryven Maer wy bedriegen ons, een paer groote ministeriele dagbladen komen met nog grootere domheden voor den dag en herstoven eene reeds verznerde en door niemand geloofde beschuldiging tegen de klerikale», met hun nanie- lvk eene LANDVERRADERY aen te lygen en ze met den sukkelnaetn van VREEMDELINGSPARTY te bestempelen, omdat de klerikaten zich niet genegen toonen de millioenen uyt der belgische burgers zakken te laten kloppen ten eynde dezelve te verspillen en gansrh nutteloos te verkwisten aen forten en kazematten, die aen niemand voordeelig zyn dan aen het VREMD en allesinslökkend Engeland, en die bovendien den val, den oudergang onzer nationaliteyt en de volslagene mine van 't vaderland konnen en ziillen te weeg brengen. Het uytteerend Verbond van Aelst, den zeeverenden Uerenaer, den stervenden Dendergalm en eonsoorten van zelfden deessem copieren die onnoozelheden zoo serieus als verdroogde pruymelaers, en dan meenen die prulbladen dat zy den oppervogel afgeschoten hebben. Het is de compassie alleen die ons wederhoud dit arm zalig gezeever ernstiglyk te beantwoorden, te meer, omdat wy ten vollen overtuygd zyn dat soortgelyke prullen 't publiek doen schokschouderen en doen zeggen dat er veel beesten in de schaduwe zyn, als de zon onder is of nog beter, dat men om zot te zyn niet veel verstand moet liebben. In alle geval wenschen wy 't ministerie veel geluk en benedictie over de fvne argumenten, die deze slimme papierkens met hunne dry dozynen lezers, ter onder steuning van de antwerpsche kazemalten afgeven. yjet zulke argumenten en zes cents zal men overal eene Dint bier krygen

De Denderbode | 1859 | | pagina 1