PRYSDEELING IN HET PENSIONNAET DER EERW. BROEDERS VAN DE CHRISTELYKE SCHOLEN TE AELST. Dees gesticht heeft dit jaer wederom onwedersprekelyke bewyzen gegeven van eenen snellen voortgang dien het uen 7,yue" leerlingen weet te doen doen. De voortreffelyke oefeningen van muziek en uytgalming, die woensdag lest ter gelegenhevd der plechtige prysdeeling, plaets hadden, hebben ons andermael de maet gegeven der hooge weerde tot welke het opderwys in dit pensionnaet geklommen is. Twee tooneelstukjes, het eene boertig en het ander dramatisch, zyn op de volmaektste wyze vertoond geweest. Veel natuerlykheyd in de gebaren, vastheyd en zuyverheyd in de declamatie "en uytspraek, diep gevoelen der rollen eene allerdeftigste houding der akteurs, dit alles spande te samen om het boven elks verwachting schitterende uvtwerksel op de talryke vergadering, samengesteld uyt hét puvk der slad en omliggende,*te weeg te brengen. Ja, zoo diep was den indruk door het meesterlyk voor gestelde drama te weeg gebragt, dat gansch de vergadering vruchteloos hare aendoening zocht te verbergen. De tranen rolden van het meestendeel der wangen, eene algemeene ontroering bemeesterde gestadiglyk het publiek en de ongevoeligsten zelve waren genoopt zich in bewondering te laten wegrukken. Wy zeggen het dus met volle overtuyging en met ge voelens van innige vreugd, deze belangryke feest is voor het geslicht der eerweerde Broeders eene schitterende aenbeveling, en voor de ouders eene luydsprekende waer- borg dat hunne kinderen in deze school meesters vinden welke, buyten allen twyfel, ter hoogte staen eener zoo moeyelyke als belangvolle zending. Wy wenschen de eerweerde Broeders Bestuerder en Professors grondhertig geluk over den voortgang hunner leerlingen, en voorspellen hun dat het gesticht in kwestie, "t welk nu reeds zoo bloeyend is, eene nieuwe en volle aengroeyingskracht in het vertrouwen en achting van het publiek zal putten. Dat die eerweerde religieusen moedig voortgaen, hunne faem is hier voor goed gevestigd, meer en meer mogen zy op d'algemeene genegenheyd onzer bevolking rekenen. PRYSDEELING In het Pensionnaet der Jongelingen, te Cyseghem. Des anderdags, donderdag 18 dezer, was het de beurt voor het pensionnaet van Gyseghem het schooljaer 1858- 1859 door eene allerdeftigste muziek- en letterfeest te sluvten. Hetgeen wy hierboven over de prysdeeling in het geslicht der eerw. Broeders gezegd hebben, dit alles mogen wy met niet minder zekerheyd zeggen en luydop zeggen over de litterarisclie, uytgalmende en muzikale feest van Gyse ghem. Nimmer, sedert het bestaen van dees gesticht, hebben de leerlingen duydelyker doen gevoelen hoe yverig en kundig er aen de volmaking hunner zedelyke opvoeding en letterkundigen voortgang gearbeyd word. By het voorstellen van een allersmakelykste tooneelstnkje, schenen byzonderlyk in de akteurs uyt het verstand dei- rollen, het gevoel der verschillige gemoedsbewegingen, do fynheyd der mytvoering en vooral de znyvere en welge oefende uytspraek der fransche tael, welke wezenlyk de leerlingen van dees pensionnaet doet onderschevden en tot groote voldoening van het achtbaer publiek gestrekt heeft. De uytvoering der zangstukken wierd verrigt met zooveel juystheyd en tredenden ensemble, dat het onmogelyk was het kundig geleyde van den heer professor-muziekmeester niet te gevoelen. De prysuytreyking kwam dan ook de voortreflelyke houding én kiessche welgemanierdheyd dezer belangwek kende jongelingschap schitterend doen uytschvnen, zoo danig dat wy vryweg durven zeggen dat het pensionnaet vau Gyseghem onder dees betrek zoo wel dan onder al de andere als model of voorbeeld mag gehouden worden. Dit ook heeft de aenwezigheyd van een uytgelezen publiek dit jaer meer dan ooyt doen gevoelen. Meer dan taclientig priesters woonden, onder voorzitterschap van onzen zeer aerweerden heer Deken, den achtbaren senatcur M. Baron Dellafaille en andere hooggeplaetste persoonen benevens eene groote mengte ouders en vrienden der leerlingen deze aendoenlyke plegtigheyd by, en lieten gedurig hunne hooge tevredenheid over de oefeningen en over liet feest in't algemeen blyken. Dezen dag is voorzeker eenen schoonen, eenen kostelyken en trooslvollen dag geweest voor den eerweerden 'lieer Bestuerder en derzelver eerw. medehelpers, do heeren Professors, welke, in de welgemeende genegenheyd dezer zoo deftige als invloedhebbende vergadering, eene luyde en ontegensprekelyke goedkeuring van bunnen vrucht baren arbeyd gezien hebben en er eene waerborg in gevonden dat zy het vertrouwen der geestelykheyd zoowel als der ouders volkomen weerdig zyn, wegdragen en op derzelver ernstige medewerking, tot meerderen bloey van hun gesticht, mogen rekenen De prysdeeling aen de leerlingen der stadsschool besluerd door de Broeders der Christelyke Leering, heeft donderdag iaetst alhier met buitengewoonen luister plaets gehad. Deze plegtigheid werd bygewoond door onze geestelyke en weredllyke overheden, endooreen overgroot getal ouders en vrienden der leerlingen. De groote zael was met veel pracht versierd order en netheid heerschten er in den hoogsten graed. De prysdeeling is voorafgegaen geweest door een fraei muziekstuk, en dry chooren, uitdrukkelyk voor deze feest samengesteld, werden door een zestigtal leerlingen onder het bestuer van onzen stadsgenoot, den zeer yverigen jongen heer G. Cammaert, op eene zeer voldoende wyze gezongen. Een vlaemsch tooneelspel, genaemdde valsche "Schoolmeester, en eeue alleenspraek in het fransch le Testament de l'Ecolier, zyn door de leerlingen der hoogste klas zeer wel uitgevoerd hunne houding was natuerlyk, en hunne uitgal- ming was kiesch en welgevoeld. De pryzen zyn uitgereikt onder het spelen van een aller- aengenaeinste muziek gedurig onderbroken door de luid ruchtige toejuichingen der aenwezigen. Eer aen de verdienstvolle en Ireflelyke Broeders, onder- wyzers dezer school. Hunne onvermoeibare en onbaetzuch- tige zorgen en vver voor het onderwys en opvoeding der kinderen worden met den besten uitval bekroond. Getuige hiervan de schitterende zegeprael welken dry hunner leerlingen, in den laetsten kampstryd onder de scholen der steden onzer provincie, hebben behaeld. De eerste prys is toegewezen aen Edmónd De Latter Bernard Buekens en Casimir Van den üriessche hebben beide eene eervolle melding bekomen. (Medegedeeld.) Met nieuw dagblad van Brussel, den Universel, bevat eenen krachtigen artikel over den toestand der politieke zaken betrekkelvk de fortifikatien, het ministerie, het ar rondissement Leuven, de burgerlyke lyst en de gezindheyd van het land. Het blad betoogt de groote drukking vavi het ministerie op de Kamer, tot doordryving van het ontwerp, en ont vouwt ten dien opzigte deze vier punten 1. Bedreyging door het kabinet van zyn ontstag te geven; gebruyk van den geest der partyschap, buyten de wetstelling van het arrondissement Leuven. -2. Onafscheydbaerheyd der openbare werken op meest alle punten van het land uyt te voeren, van de fortifikatien van Antwerpen. 3. Opinie van de burgerlyke lyst openbaer te kennen gegeven door den brief van burggraef Conway aen den bestuerder der Emancipation, Journal de Bruxelles enz. 4. Yereeniging op eenen zelfden persoon van de hoe- danigheyd van president der kamer en van verslaggever der hooidafdeeling. Het blad trekt daer het gevolg uyt dat de wet der for tifikatien zal aengeuomen worden, maer tegen wil van het land. Den schryver vermeent dat het vertegenwoordigend regeringstelsel en de vryheden die er onafscheydbaer van zyn, in minachting zal komen. Al die dingen schrvft het blad toe aen de gebreken der kieswet welke, slagtolferende al wat geene stad, al wat niet onderworpen is aen de uylsluylende werking dei- steden, maekt dat de Kamer de getrouwe vertegenwoor diging des vaderlands niet meer zyn kan. Evndelyk verklaert dien manhaftigen schryver eene vreedzame agitatie te berokkenen waervan de hervorming der kieswet het doel zal zyn. Op het banket dat Keyzer Napoleon zondag aen de officieren van het leger van Italien aengeboden had, heeft hy de volgende aenspraek gedaen De vreugd die ik gevoel al my wederom te midden van myn geliefde leger van Italien bevindende, zou volledig zyn ware zy niet gemengd door hel spytvan zyne bestaendeelen zyne zoo wel ingerigte en zoo vreeslvke magten uyt elkander te zien scheyden. —Ik bedank u over het ver trouwen 't welk gv in my hebt geplaetst. Een deel onzer soldaten gaet in zyne haerdsteden terugkeeren. Gy zeiven zult de bezigheyd des vreden hernemen. Vergeet niet wat wy te samen gedaen hebben. De glorieryke namen lezende welke op de medalie van Italien geprint staen, dat elkeen van u zegge Indien Vrankryk zooveel voor een vrienden volk gedaen heeft, wat zoii het voor zyne eygene onaf- hankelykheyd niet verrigten Op. het oogenblik dat te Zurich de konferentie geopend word, herinneren de dagbladen, volgens Las-Cases, wat Napoleon dacht over Oostenryk. Ik beging eene groote fout na Wagram namelyk die van Oostenryk niet meerder na beneden te slaen. Het bleef te sterk voor onze vevligheyd onzen ondergang was aen dat land te wyten. Den dag na den veldslag, zou ik hebben jnoeten doen kennen door eene proklamatie dat ik niet met Oostenryk zou handelen, dan onder voor- afgaendeiyke scheyding der dry kroonen van Oostenryk, Hongarien en Bohemen. En zal men he'tgelooven Eenen prins van oost'enryksche huys heeft my dikwyls doen ver- staen dat hy wel eene kroon zou gewild hebben, of zelf wel op dén troon van zyn buys zou willen geplaetst zyn "eworden, doende verstaen, dat dan slechts die mogend- heyd te goeder trouw met my zon handelen. Hy bood my aen als soort van gyzeling....en daerenboven alle denkbare waerborgen.»Opzigtens zyn hnwelyk met Maria-Louise "zegde den Keyzer dat huitelyk is mynen ondergang geweest. Ik heb den voet gezet op eenen afgrond, met bloemen overdekt. Wy ontlecnen volgeern oen het Annonccnblad van Geerards- bergen de volgende regelen over de prysdeeling van het kollc-gie dier stad. Donderdag loetst heeft de uytrevking der pryzen aen de leer lingen van liet Kollhgie plaets" gehad. Deze plegtigheyd welke Z. H. den Bisschop van Gend jaerlyks zich geweerdi'gd voor te zitten word altvd door eene groole menigte bygewoond, daer al de persoonen 'van rang, zoo onzer stad als der omliggende gemeenten, hel zich tot een vennaek rekenen door hunne tegén- woordigheyd de leerlingen, in hunne vverkzaemhedenaen te moe digen en ten -zeiver tyd de hoeren professors blyken hunner goedkeuring en hoogachting te geven voor de goede direktie welke zy aen dit gesticht weten toe te brengen. Daerhy is zy no" eene aengename gelegenhevd voor de liefhebbers van dekla- malie-en muziekkunst, en het getal daervan is groot binnen onze stad, zich eene tydkorting te verschaffen, welke zy zelden kunnen genieten ook laten zy niet na zich aldaer in menigte te laten vinden- De plegtigheyd wierd geopend door de societeyt van Orkest van welke vers'cheydcne leerlingen deel maken. Al de muziekstukken wierden meesterlyk uytgevoerd,'t geen den yver der leden van de societeyt en haren gesladigen voort gang ten vollen bewyst. Na eene begroeiing aen Z. II. met veel gevoel en betaemlyk- heyd uytgesproken, hebben de leerlingen opvolgendlyk vcr- scheydene zangstukken uytgevoerd, waeronder het eerste Le Corbeau et le Renard, in eenige deelen vele mooyelykheden opleverde, maer alle welke de uytvoerders onder de behendige direktie van M. Teurrekens te boven kwamen en van het begin af hadden zy Je goedkeuring der talryke aenhoorders verworven; doch hunne verwondering steeg ten hoogsten by het uytoefenen van eenige uylgekozene stukken uyt Cristof Colomb door Felicim David welke met eene merkweerdige juystheyd en bravos voor gedragen wierden. Hel is wonderlvk jonge leerlingen van geringe ondervinding, onder de bestiering en medehulp van hunnen geleerden direktor, de moeyelykste voortbrengsels der groote meesters en dit wel op eene zoo volmaekte wyze te hooren uylvoeren. Maer M. Teurrekens heeft ons sedert eenige jaren hier aengewend. Aen hem ook moet den goeden keus en de direktie van liet tooneel stnkje toegeschreven worden, en daerin nog blykt zyn smaekvot talent van wat deklamatie en muziek betreft. Het drama De Verregtveerdigde wees is met veel gemak en ter algemeene goedkeuring voorgedragen geworden De voornaemste akteurs hebben hunne rollen met zoo veel bezieldheyd en gevoel uytgeoefend, dat zy de tranen der meeste aenschouwers hebben doen vloeyen en ook hebben de toe- juyehingen hun niet ontbroken. De plegtigheyd eyndigde om een ure namiddag en het publiek heeft de zael verlaten met het voordeeligste denkbeeld over een gesticht welk het eene zoo schoone feest kwam te verschaffen. M. Edmond Matthys, oud leerling van het Collegie der Eerw. PP. Jesuiten te Aelsl, komt zyn eerste exaem afteleggen voor de regten op eene zeer voldoende wyze. Den graef de Theux, oud-minister, en M. de Gerlache, eer sten voorzitter by het hof van cassatie, waren by de plegtigheyd tegenwoordig van den doop des graven van Henegauwen. Men heeft opgemerkt dat den koning zich met beyde onderhouden heeft; men zegt zelfs dat Z. M. aen M. de Gerlache eenige byzon- derheden heeft herrinnerd van eene reys, welke dezen, alsdan president van het nationael kongres, over 29 jaren naer Londen heeft gedaen Den minister van oorlog is gemagligd om dp de massa der onvoorziene uytgaven van de troepen die dees jaer in het kamp van Beverloo "en Brasschaet zullen verblyven, het bedrag te heffen der benoodigde uytgaven, ten eynde een rantsoen jenever per dag aen de onder-officieren en soldaten dezer korpsen te kunnen uvtdeelen. Te Audenaerde gaet er den 4 september aenstaende een groot muziekfeest voor harmonie, fanfaren en gezang plaets- hebben. Reeds ongeveer twintig maetsehappyen, waer onder vvf onzer stad, hebben zich doen inscliryven om deel te nemen aèn dit feest, dat zeer luysterlyk belooft te wezen. Ter dier gelegenhevd zal er denzelfden dag, zondag 4 sep tember, een byzonder konvoy uyt Gend naer Audenaerde ver trekken ten halver een, om ten H ure des avonds terug te keeren. Binnen kort gaet er te Eeeloo eenen nieuwen nyverheyds- tak ingevoerd worden. M; H, DeSmet, te Gend, heeft aen de bevoegde overheyd oorlof gevraegd om te Eeeloo eene katoen spinners- en eenè fabriek van katoenen dekens te mogen op- regten. Men sehryft uyt Eeeloo -. De opbrengst van den oogst in ons kanton heeft de verwach tingen onzer landbouwers niet verwezentlykt. De rogge heeft goed slrooy opgeleverd, maer het graen laet veel te wenschen onder betrek van hoeveelheyd, nogtans is de hoedanigheyd uylmuntend. Hetzelfde mag men zeggen van de tarwe, die maer eenen gesvoonlyken oogst heeft gegeven. Het vlas ook heeft weynig opgebragt. De aerdappelen hebben aen de vooruylzigten niet beantwoordde opbrengst is weynig voldoende, en voor wat de deugd betreft, zy staen met die van voorleden jaer ten achteren. Men sehryft uyt Bcrlaere .- De droogmaking van het groot Meer of Baerbroeck op onze gemeente gaet met rasse schreden vooruyt. Eene yzeren pomp van ongemeene grootte, door den atoom bewogen, trekt op eenen minuet onges-eer 15 kubieke meters (150 hektoliters) water en met medehulp van eenen stoomboot, op eenigen afstand van daer ook werkende, is het water reeds 80 centimeters verleegd, hetwelk ten aenzien eener oppervlakte van 152 hektaren die het Meer beslaet, wel s-oor eene groote vermindering mag gerekend worden. Overal ziet men reeds droog land te voorschyn komen, en wel zoo, dat zondag Iaetst een aental persoonen op eene plaets die altyd met water was bedekt was geweest, zich met kaetsen en bollen vermaekt hebben. Het getal vremdelingen die onze gemeente dagelyks bezoeken is ongemeen grootmen bemerkt onder deze verscheydano deftige, zelfs hooggeplaetste persoonen op, die de heeren gebroe ders Van der Eist geluk wenschen over hun wys en kundig beleyd en liet welslagen van eene zoo nuttige onderneming, waerdoor 152 hektaren moeras en waler in weylandén gaen herschapen worden. Voorlaelsten donderdag avond, om zes uren heeft eenen onbekenden persoon die zich in eerie vigilant bevond, in het kollegie St-Michicl te Brussel eenen korf afgegeven geadresseerd aen den eerw. pater Boutman, roklor van dit gesticht. Dezen korf wierd nedergezet in eene kamer waerin gewoonlyk do pakken of kolfers van de aenkomende leerlingen bewaerd worden Een uer daerna hoorde men in de kamer eene hevige ontploffing, men ging zien en ontwaerde toen dat den bewusten korf had vuer gevat en dat denzelven uytsluytelvk met eene groote hoe veelheyd bliksempoer was gevuld geweest. Niemand in de kamer tegenwoordig zynde op het oogenblik der ontploffing, had dezen schandelvken aenslag gelukkiglyk geene slagtoffers gemaekt, en er is geene andene schade aengerigt dan eenige gebrokens vensterruyten. Thans vernemen wy dat den vermoedelyken dader van dit schelmstuk door de politie is aengehouden het is namelvk'eenen behanger, te Brussel woonende. Dezer, heeft den korf, die dn brandsioffeu bevatten, met eene vigilant by de paters Jesuiten doen brengen, en den koetsier heelt aengeduyd wie hem den last besteld had. Hot geregt houd zich ieverig met deze zaek bezig vooral omdat er waerschvnlyk eenig verband bestaet tusschen dit fevt en de dmiderbom welke verleden jaer tegen het kollegie der Jesuiten is geworpen geweest.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2