OVERLEDENEN. Ton gevolge eencr lange onderhooring voor den regter van instuktie is den betigllen in het gevang der Kleyne-Karmelielen achter de grendels gesloten. By ministerieel besluyt van 16 augusty, is de opening der jagt voor alle wild uytgenomen de fezanten, vastgesteld op 20 augusty voor de beyde Vlaenderen en Brahand, en op 30 augusty voor Antwerpen. Echter is de jagt met windhonden moer toegelaten te beginnen van den 13 dag na hierboven gemelde tydstippen. De jagt op de fesanten is geopend te 'beginnen van 1 October in al de pro.vintien. Als den sneeuw toelaet het wild op het spoor te volgen, zelfs op een enkel gedeelte der gemeente, dan is de jagt opgeschorst en blyft maer toegelaten in de bosschen moerassen en langs de stroomen en rivieren. Het verwvderen defi haerputten van de veukenshokken. Men rnaekt in de omstreken van Aelst en in Braband over 't alge meen meestal de haelputten op zulke vvyze, dat de hael van gansch de hoeve in eenen put verzameld word. Dit gebruyk mag volkomentlyk goedgekeurd worden; wat echter niet goed te keuren is, dat is bet gebruyk van boven deze putten stallen of verkenshokken te bouwen. M. Eylenbosch, landbouwer te Ney- ghem, by Ninove, heeft door verscheydene progven ondervonden dat de hale de hokken gansch doordringt van slapeter, zoodat men er geene viggens kan in kweeken deze worden styf aen de beenen, blauw van vel en moeten er van sterven. Zelfs 'kon hy er geene groote verkens meer in vetten. Daerna verwyderde hy proefsge^vyze een hok van den put, en nooyt is hy daer oenige ziekte gewaer geworden, Op vier andere piaetsen heeft hy dezelf de verplaetsing doen uytvoeren, en sedert de verkenshokken daer 4 of S meters van den haelput verwyderd zyn, hebben noch jonge oude verkens van plaeg of ziekte meer geleden. Men schryft uyt Thielt, 12 augusty Ten gevolge van den weyuigen regen, die deze week gevallen is, beloven de akkers, die byna gansch bloot staen, toch eenigc voortbrengsels le zullen geven. De groensels, die nog nooyt zoo ras zyn opgekocht geweest voor Engeland, als dit jaer, zullen toch wel wat minder in prys worden, want zelden hebben wy deze ooyt hoogcr betaeld. Het spreekwoord zegt en niet zonder reden, dat den Engelsehman al ons beste komt 'koopen. Doch op een punt zullen wy zoo het schynt, mogen te vreden zyn, want tot nu toe hoort men maer weynig vragen naer granen ter markt van gisteren die wel bevoorraed, was maer handel daerin. weynig Eenen russischen millionair, prins Dolgorouki, kwam zaterdag laetst met den Noorder-spoorweg le Parys nen. In de standplaets ontmoette hy verscheydene soldaten, wier acngezigt door de zon gebruynd was, eu wier kleeren eenen langen 'en moeyelyken dienst verrieden. Hy naderde hen en vroeg hun ofzv deel maekten van't italiaensche legerop hun antwoorp van ja", haelde hy eene greep goudstukken uyt den zak en begon zo onder hen uyttedeelen. Men verbeelde zich devreudge der overwinnaers van Oostenryk. Men schryft uyt bet groothertog Mecklemburg, 5 augusty aen de Augsburger-Zeitung ii De cholera heeft met veel hevigheyd gewoed in eenige sleden en dorpen van Mecklenburg. De aengerande persoonen bezweken meestal na slechts vier of vyf uren lydens. De oogst- werken zyn opgeschorst in eenige dorpen, by gebrek aen werk lieden, omdat 60 of 70 persoonen ter zelfder tvd van den cholera aengerand zyn. Den cholera verklaert zich "dan in die pjaets, dan weder in gene, eenige plaetselykheden overslagende, om er vervolgens met meer geweld in terug te keeren. De havens van Rosloek en van Warnemunde zyn evenmin gespaerd gebleven men verzekert dat de ziekte in deze steden wierd gebragt door een schip dat uyt Petersburg kwam. Den cholera woed ook zeer hevig in Hamburg en maekt er dagelyks 60 of 70 slagtolfers. Men schryft Stuttgart, 9 augusty Gisteren was eenen wachter in de' menagerie, by de reyniging van het kot waerin eenen tyger opgesloten was, niet voörzigtig genoeg. Het dier sloeg den klauw naer den wachter uyt en ver pletterde hem met eenen enkelen slag, den elleboog zoo zeer, dat den arm onmiddelyk moest afgezet worden. Zondag wierd te Sunderland eenen ouden ryken bedelaer, James Barnett genaemd, op den vloer zyner armoedige woon kamer doed gevonden. Hy was vroeger zeeman, maer won ge durende de laetste jaren den kost met liet verkoopen van wandel stokken en met bedelen. Eenige dagen voor zyne dood wierd hy ongesteld en wierd door zyne geburen den 'bystand van eenen heelmeester en dien van eenen predikant ingeroepen, aen welken laetsten zy hun vermoeden mededeelden, dat den kranken in het bezit van geld was. Na lang aenhonden bekende Barnett dit en beloofde een testa ment te zullen maken, waerin hy nogtans doos zyne plotselinge dood wierd belet. Na zyn sterven vond men in eene kist, op welke hy gewoonlyk sliep, voor 498 pond sterlings in goud, eenig zilveren geld én een spaerbankboekje, in hetwelk hy voor ruym 497 pond gekre- dileerd stond. Hy leefde uyterst armoedig "en was niet zelden zyn dagelyksch brood aen sommige zyner geburen verpligt., terwyl zyn gewaed uyt afgelegde en versletene kledingstukken van eenige heeren bestond, en aen wier lmyzen hy wandelstokken plagt te verkoopen en te bedelen. Den predikant heeft het geld met zich genomen en in eene der banken geplaetst. Schulden van den Sultan. Eenen brief uyt Konstantinopel doelt mede, dat de verkwisting van den sultan"zoo groot is, dat I zyne schulden, nieltegenstaende zyne civiele lyst 27,000,000 fr. bedraegt (liet 9« gedeelte van Turkeyes inkomsten), byna 602 j millioenen fr. beloopen. Als een voorbeeld van Z. M. verkwisting i word in bedoelden brief gezegd, moge strekken, dat hy in 1838 i 40,000,000 fr. leende tegen eene rente van 44 °;0, ten "eynde de kosten te beslryden van een aen zyne beyde dochters gegeven feest, terwyl het paleys van Dolmabatché hem eerst onlangs 70 millioenen fr. heeft gekost. Volgens hetzelve schryven moet den sullan hoegenaemd geen begryp hebben van de weerde van liet geld, en als bewys daervan word acrigevocrd, dat toen hy onlangs vroeg, wat het paleys van Dolmabatché gekost had, en "men hem antwoordde slechts 3S00 piasiers (nog geen 600 franks) hy mei dit antwoord volmaekt te vreden was. Den sultan, dus vervolgt den schryver, heeft vele ministers, die ieder 230,000 fr. I 's jaers trekken terwyl in zyn leger 420 muchirs (maersclialkcn) dienen, die ieder 200,000 fr. jaerlyks ontvangen. Daerby komt nog, dal deze muchirs, als zy een kommando hebben, geld van j de bevolkingen afpersen. Zoo moet den muchir, die te Erzeroum 1 bevel voert, op deze wyze jaerlyks niet minder dan 800,060 Ir. trekken. AFSCHUWELYKE MISDAED. De volgende zelfmoord is dezer dagen in het kanton Lïi (Zwitserland) gepleegd. Eenen man, in de volle kracht der jaren, echtgenoot en vader was preventief gevangen genomen, onder verdenking van dief stal, en in zyne cel onderhoord geworden, een weynig voor elf uren. Toen men hem om 41 uren zyn eten bragt vond men hem by de venster liggen, bleek als eenen dooden, en het bloed drong door zyne kleederen en liep reeds over den grond. Men liep eenen priester en doctor halen, en tot groote verwondering van den geneesheer en der omstaenders bevind men dat den onge- iukkigen zich den buyk en een der ingewanden had opengesneden by middel van een stuk glas. Door de ernstigheyd der wonde en het groot verlies van bloed (byna eenen pot, oude maet) zegde men dat de dood aenstaende was en deed hem biechten. Een stuk der ingewanden, ter lengte van dry duym, lag op den grond, en toen de twee geneeslieeren dit stuk wilden aenzetien, zag men dat er nog ingewanden ontbraken. Den zelfmoorder wilde niet zeggen waer dezelve waren, doch men vond ze na eenig zoeken, achter het bed verstoken. Het is opmerkensweerdig hoe den ongelukkigen zyne broek beeft weder kunnen aenkrygen. Gedurende de operatie der geneesheeren liet hy geene enkele klagt hooren, en viel niet eenmael in bezwyming, ondangs het groot bloedverlies. Dozen yzeren man liet geene pyn blyken dan door tandengeknars. Als oorzaek van de zelfmoord vcrklaerde hy dat hy genoeg had van ondervraegd te worden want dat men hem nooyt wilde gelooven. Na 18 dagen schrikkclyk lyden overleed hy. Terugkomst van den Pleziertreyn van Parys. Groot ongeluk. Brussel, donderdag 18 augusty. Eene onzeggelyke onsteltenis had gisteren avond lo Brussel plaets, voof do aankomst van den pleziertreyn die van Parys terugkeerde. Men wist door verschillige telegraphischc beriglën dat er een zwaer ongeluk had plaets "gehad, doch men kende er nog de minste byzonderheyd niet van. Verscheydene duyzendc persoonen stonden van den vroegen morgend voor de Zuyderstatie. Eene onbeschryvelyke woeling had aldaer plaets. Eyndelyk, korts na tien uren kwam het konvoy toe. Alsdan vernam men al spoedig dat het ongeluk op verre na de evenredigheden niet had gehad die men eerst had aenge- kondigd. Nogtans was hot reeds beweenlyk genoeg. Gekwetste en gekneusde revzigers getuygden weldra de treurige waerheyd van het droevig ongeluk dal by de terugkomst van den plezier treyn was voorgevallen. Ten 4 1;2 ure, een weynig beneden do statie van Atrecht, aen de tusschenstatie van Soumain naer Douai, was het konvoy uyt de sporen geloopen en eene schrikkelyke botsing was er het gevolg van geweest. Verscheydene rytuygen waren verbryzeld, en revzigers te Brussel aengekoinen hebben er stukken 'van mede gebragt. De looneelen die in de rytuygen plaets hadden, kunnen nauwelyks beschreven worden, De dry achterste rytuygen van den eersten treyn wierden let- terlyk verbryzeld. Men spreekt van twee dooden eenen persoon van Brussel, beambten, naer men zegt, van de verzekerings- maetschappy Phenixen eeue dame van Valencyn. BUYTENLANDSCH iYIEUWS. Parys, 43 augusty. Men leest in den Moniteur Aengezien den Kèyzer besloten heeft dal er een leger van 30,000 mannen lydc|vk in Lombardien zou behouden blyven, heeft Zyne Majesteyt de derde afdeelingen der 1« 3e en 4e korpsen en liet 3C korps in zyn geheel aengewezen om dit leger samen te stellen. Uyt deze schikking blykt dat Sf korps door Z. K. H. prins Napoleon is aengevoerd geweest, bv den inlogt der troepen van het leger van Italian niet vertegenwoordigd is geweest alhoewel het in zyne gelederen telt liet 3e zouaven die, by bet schitterende wapenfeyt van Palestro, aen den vyand 8 kanonnen ontnomen heeft. Maer het 3e korps met de andere troepen die in Italien blyven, zoo als het 4e vremde-regiment dal naer Korsika gezonden is' zullen zich vertroosten van naer Parys nietweêrte mogen keeren door de gedachte dat nieltegenstaende hunne verwydering, den Keyzer hen geenzins vergeet, en dat daer waer zy zyn, zy hoogst deszelfs inzigten vervullen. Parys 16 augustv. Wy onlleenen aen'den Journal des Débats de volgende byzoii- derheden wegens de feesten die zondag hebben 'plaets gehad ter gelegenheyd der intrede van het leger van Italien le Parys. Maendag morgend ten dry uren en half wierden de soldaten in het kamp van St-Maur opgetrommeld. De verschillende leger korpsen stelden zich in beweging, ten eynde zich te rangstukken volgens de voorschrevcne bevelen, voor hunne intrede in Parys. Reeds van het aenbreken van den dag had de menigte zich begonnen te verspreyden langs de straten en de boulevards, en nam plaets op den doortogt van het leger. Om 7 uren des mor- gends stond er reeds eene opeengedrongene haeg volk op do plankieren de vensters, estraden en openbare amphitheaters vervulden zich met toeschouwers. Ten 8 uren kon men reeds langs de boulevards niet meer door dan met medehulp der stad; - serjanten ten 9 uren was alle beweging op de voetpaden reeds onmogelyk geworden. De vensters der lmyzen op de boulevards hadden aenleyding gegeven tot eene nyverheyd van huerwaerde, waervan de tarieven steeds hooger en hooger gestegen waren' naer mate de vremdelingen toestroomden. Deze tarieven ver schilden van 5 tot 100 en 200 fr. daer wierden vensters ver- liuerd aen 300 en 600 fr. en balkons aeri 1000, 1300 en 2000 fr. Om 8 uren stonden reeds liet leger van Parys en de burger wachten, die de haeg moesten vormen, op hunnen post. Iedere burgerwacht droeg op zyn geweer eene kroon van lauwerbladen of van bloemen. De Keyzerin hebbende aen hare zvden de princessen der key- zerlyke familie en omgeven van de damen van liaer buys, had plaets genomen op den balkon die den gevel van het ministerie van justitie beslaet. Dien balkon was met fluweel versierd, waer boven een verhemelte prykle van rood fluweel met gouden friniën. Om 8 1/2 ure heeft den Keyzer zich naer de Baslilleplaets begeven, om zyne troepen tegemoet te gaen. Zoodra den Keyzer was aengekomen, is do beweging der troepen. Den Keyzer voorafgegaen door zyne bevclofficieren en zyne adjudanten, en hebbende eenen lalrykcn en schitterenden staf, ging aen liet hoofd van het leger. Hel keyzerlyk geleycle bestond uyt eene afdeeling dor honderd wachten. By zyne aenkomst op de Vendómeplaets, stelde den Keyzer zich met zynen staf aen den voel van den balkon, om het défilé der troepen by te woonen, dat onder de luydruchtigste geroepen van leve den Keyzer leve de Keyzerinleve den keyzerlyken Prins plaets greep. Niets is bekwaem om de geestdriftige tooneelen te beschryve*. die op den doortogt der troepen losbraken. Overal handgeklap, toejuyehingen, bravosgeroepen, weergalmden van op deD grond tot op de daken der liuyzen. die krielden van volk neusdoeken wierden gezwaeyd, bloemen en kroonen regenden uyt alle de vensters. De dappere houding der linietroepen, het schoone voorkomen der keyzerlyke lyfwacht, de vlugge en onverschrokkene jagers van Vincennes, de volksgeliefde zouaven, de turcos met hunne bruyne aengezigten en oostersch gewaed de ontzaggelyke artillerie, in 't midden der welke de gegroefde kanons de leven digste nieuwsgierigheyd opwekten de genie wiens wetenschap en zelfsopofferingen door elkeen gekend zyn de ruytery, de dragonders der Keyzerin, en de kurassiers ontvingen alle op hunne beurt overvloedige betuygenissen der toegenegendste en vurigste bewondering. De maerschalkeii Regnauld de SainUJaen-d'Angely, Bara- guey-d'Hillicrs, Mac-Mahon, Canrobert, Niei, in wie de ge- lieugenissen van Magenta en Solferino verpersooniykt waren, wierden achtereenvolgens met bloemen en toejuyeh'ingen over dekt. AVat vooral indruk maekte, was het zigt der regiments-vaen- dels, die alle zonder uytzondering doorschoten en gescheurd, en waervan eenige maer vormloozc lompen meer zyn. De ge kwetsten stapten aen het hoofd des legers, overladen met kransen en bloemen, dc eene hunnen arm dragende, de andere op krukken sprnigende of door hunne wapenmakkers schier gedragen. Ten twee uren viel eene stortvlaeg neder, óp bet oogenblik dat de laetste regimenten op het boulevard des Ilaliens ver schenen. Den Keyzer is onmiddelyk naer de Tuylerien teruggekeerd. Den keyzer heeft dezer dagen zelf de manoeuvers gekom- mandeerd, welke de 40,000 man in het legerkamp van Chalons hebben gemaekt en die eene voorstelling in het kleyn moesten geven van de troepenbewegingen by den slag van Solferino. In het kamp le Chalons zullen proeven genomen worden njet eene nieuwe soort van kogels, uytgevonden door M. Wessler, welke kogels, naer men zegt, tot op eenen afstand van 4300 meters dragen. De proeven zullen genomen worden door het derde bataillon jagers; naer het schynt heeft men de best» verwachting op eeiien goeden uytslag. By gelegenheyd van het feest van 43 augusty, heeft den Keyzer, op voorstel van M, den zegelbewaerder minister van justitie, en by besluyt van 3 augusty, genaden verminderingen of veranderingen van straffen verleend aen 898 veroordeelden die opgesloten zaten in de boetkolonien, in de bagne inde midden of andere gevanganis-gestichten, welke zich hebben doen ouderscheyden door hun goed gedrag tydens hunne od- sluyting. v liaerenboven heeft Z. M. ook de uytwerkselen zyner genade doen gevoelen aen 229 persoonen veroordeeld voor misdaden overtredingen of kontraventien. Parys, woensdag, 47 augustv Den Moniteur van lieden kondigt een dekreet af waerbv volle kwytschelding word verleend aen al de persoonen die veroor deeld geweest zyn voor politieke misdaden of die het voorwern zvn van eenen maetregel van algemeene veyligheyd. By andere dekreten worden benoemd tot senalèurs MM de gederaels Renault, Forey, Thiry, prins de la Moskowa 'den admirael Treliouart, Paul Riehemont en den baron Vincent Lahe dovere. Gisteren is den groot-hertog van Toskanen^zooV vafd/n groot-hertog Leopold, die te Parys aengekomen is door de gehaiT 0nU'ange" met Wien hy eene lange onderhandeling heeft Men verzekert dat Z. M. hem aengeraden heeft eenigen tvd m de hoofdstad te blyven om er de gebeurtenissen af te wachten Do houding van den Keyzer jegens den groot-hertog was zeer vriendelyk en hoogst welwillend, iets wat geeneu twvfel over laet wegens de toegenegenheyd welke don Keyzer den ion™ groot-hertog toedraegt. (Havas) Het is buvtnn allen twyfel dat in de konferentie van Zurich groote moeyelykheden zich voordoen. Zaterdag 13 heeft er eene byeenkomst plaets gehad die twee uren geduercl heeft en die door den piemonteschen gevolmagtigden niet wierd h™. woond. "JK«- Eene briefwisseling uyt Parys, na gezegd te hebben dat zy de tweede zitting, degene namelyk van den 9, niet hebben willen hywoonen voorwendende dat zy geene genoeezame onderngtingen hadden, voegt er by Het kabinet van Turvn en de revolutie zullen geene kuyperyën laten voorbv eaen i de konferentie van Zurich, 't is te zeggen hel vredesverdrag u doen mislukken. Maer de eenslemmigheyd van Vrankrvk en Oostenryk zal genoeg wezen om al de plannen van Sardinian te verydelen. Een berigt meld dat de nationale Vergadering van Toskanen van zoohaest zy zich zaterdag had ingerigt en haren voorzitteë gekozen had, geheel is reglgestaen om eenen voorstel van de» gedeputeerden Ginori le ondersteunen, strekkende om te ver klaren dat de herstelling van het huvs van Lorrevnen voortaen onmogelyk was. De redetwisting over dezen voorstel is uvtee steld tot dynsdag. 'T is M. Tito-Coppi, eere-raedsbeer hv hc-t hof van Cassatie en oud-voorzitter van het hof van Luece die tot voorzitter der Vergadering is uylgeroepen. 'T is zaterdag laetst dat de bevolkingen van 'het hertoedom Parma ook byeengeroepen geweest zyn. Zy moesten uvtSDraek doen over de kwestie van te weten of de bevolkingen der narme saensche provinciën willen vereenigd worden met het koninervk van Sardiniën, onder de konstitutionnele regerin® van konin® Victor-Emmanuel. Al do burgers van 21 jaren, die huu„? burgerregten gemeten, zyn geroepen geworden om te stemmen. BURGERLYKEiY-STAlYD. GEBOORTEN. Mannelvk 4 Vrouwel. 8 HUWELYKEN. 42. Joannes Van Branteghera. winkel, niet Adela Van IIufFe], zonder ber Franeiscus De Waen, twyndersgast, met Rosalia V,nn Malderen, kant Pelrus i hysbrecht, twyndersg. met Joanna Petit, kleermaekst.' Carolus De Ridder, werkm. niet Maria Van Langenhove, dienstm R. Van dn Velde, 3 j. Mylbeke. P. Van Lierde, vr. D'Baen, land!) 9» j. Schaerbeke. li. Kojmeuten, 2 m. llylb. p. Colson, 10 m M0is„ driesch.— T- De Backer, er, De Konicck, zonder b. 33 j. Schaerbeke

De Denderbode | 1859 | | pagina 3