ZONDAG I SEPTEMBER 1859. DERTIENÜEN JAERGANG. - Nr 680 Vertrekuren uyt de Statie Aelst VA KI» 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën, AELST, den 5 September 1859. Wat zal de versterking van Ant werpen te weeg brengen Wat beteekent dit Denderm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 -» Lokerrn 5-35 8-30 12-30 6-00 »-00. Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Mech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 LeiivThien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 ;rv Land StTruyën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 SpjGend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-001® klas langs Dendermonde. X Korlryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 2 12-20 0-00 3-05 - 6-00. Doornyk, Ryssel (langs Alh 7-455-200-00 Min, Geerardsb. Ath, 7-45 2-15 5-30. Gend 8-25—12-202-503-05—6-00—8-05 Bergen, Quievrain 7-45—0-00—2-15—5-20 Te ebdb staen al de konvoys. Te idecem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te GYSEGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9-35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. CLIQUE SLUM. VAN LOK EREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-25 3-000-00. VAN ATI! NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 40-«4-20«-». Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-30—0-0010-»4-20—0-00. Brussel (langs Denderleeuw)-6-3010-» 4-20—»-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Alh (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER BrusseM. Aelst) 7-15 7-35 1-40 5-» (1. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Sedert langen tvd is er door onze wetgevende Kamer geen besluyt genomen, 't welk aen 't land zoo veel kwaed doet en zal doen, dan de fameuse stemming over de ver sterking van Antwerpen, welke van eene stad en haven van handel eene forteres maken zal. Wy waren gerust, wv genoten eenen openbaren vrede, en onder de waer- bórg eener heylzame orizydigheyd, welke door al de mo gendheden geëerbiedigd wierd, deed den voorspoed dage- lyks voortgang en alles ging wel. In het inwendige was men zonder achterdocht en men hield zich niet bezig met 't geen er buvten 't land omging, als eensklaps zonder oorzaek of reden, zelfs (oen den vrede tusschen de oorlogsvoerende mogendheden op handen was, toen men een nieuw tydstip van eendragt en goede ver standhouding in Europa te gemoet zag en de andere Staten wederzydsche poogingen aenwendden om een toekomende van geluk te bereyden en te versterken, kwam er eenen duvvel over ons gouvernement zynen verpestenden adem van tvveedragt, onrust en troebels heênblazenMen vattede een onbegrypelyk wetsontwerp op, 't welk onder geen een oogpunt kan verregtveerdigd wordenen kost wat kost, wilt men van onze eenige bloeyënde en ryke handelsstad eene versterkte plaets maken tegen eenen vyanddien men te viervoet ziet komen afgestormd die 't land overweldigt, die meester is van de hoofdstad en van 't overige onzes grondgebieds uytgenomen van AntwerpenJa, uytgenomen van Antwerpen, 't geen tot algemeene toevlugtsplaets moet dienen voor al onze troepen, voor al ons oot'iogsmaterieel, waer den koning met zyn hof, de ministers met hunne departementen, de twee wetgevende kamers met de provincieraden en zelfs de ministeriele broodschryvers met hunne drukpersen eenen schuylhoek zullen zoeken En waerom dit alles* Om er de Engelschen af te wachten, die ons altyd zoo veel goed gedaen hebben, of wel de Pruyssischen, die zich altyd by ons zoowel aengevet hebben en die zulke beminnelyke bezoekers zyn, gelyk men het in alle omstan digheden ondervonden heeft. Maer 't land verstaet die gelukkige uytvinding niet die ons uyt Engeland is komen overgewaeyd. Van alle kanten hoort men niets anders dan geknor en gemor legen de stemmers van die engelsche wet. Petitiën aen den Senaet zvn in omloop om de verwerping van die schandwet te vragen. Te Gend zyn handel en nyverheyd het eens om in massa te petitionneren men maekt geen onderscheyd tusschen de politieke denkwvzen, catholyken en liberalen vereenigen zich om dit noodlottig ontwerp te bestryden. De Gentenaers verfoeyen en sclmy- felen hunne vyf afgeveerdigden uyt, die als slaven van een koppel franschmans en eenen orangistischen Luykenaer dit ontwerp van Jonh Buil aenveerd hebben. Zie hier hoe een gendsch blad zich over de vyf afgeveerdigden uytdrukt: n Indien de vyf aenhangers onzer deputatie nog de stad vertegenwoordigen, zy zyn niets meer in het gedacht van de overgroote meerderhevd van het kiezerskorps, hunne verslaefdheyd en lafhertige loegevendheyd jegens de mannen des gouvernements hebben ze sinds lang doen verloochenen. De stad Gend moet afgveerdigden hebben die niet knikkebollen, afgeveerdigden, welkers blinde gehoorzaemheyd niet tot hare schande strekt. e De toekomende kiezingen zullen regt doen over die papierenmannekens, om ze te vervangen door manda- o tarissen, welke de tweede stad des ryks met üerheyd en als de hare mag erkennena Te Charleroy word er ook gepetitionneerd, de catholyken zoowel als de liberalen protesteren tegen hunne afgeveer digden, die voor het embastilleinent van Antwerpen ge stemd hebben. Te Bergen is 't van gelyken men petitionneert er in massa Als men deze overhaasting ziet om aen den Senaet het gevaer te doen zien, welk het werk van Antwerpen oplevert dan moet men bekennen dat dit gevaer wezenlyk bestaet. Nooyt, in geen eene omstandigheyd is er door een ministerie eenen akt daergesteld, die zoo algemeen de vox populi of stemme des volks tegen gehad heeft. Ten dezen opzigte zyn er belangryke nieuwstydingen in omloop de dagbladen zeggen dat er een gerucht ver- spreyd is volgens 't welk er welhaest douaniere moeyelvk- heden zullen ontstaen tusschen Belgiën en eenen naburigen Staet, en dit wel ter oorzaek van de stemming der kamer en byzonderlyk omdat ons gouvernement zooveel passie stelt in het volgen der engelsche opstokerv. Men spreekt ook veel te Brussel over eene reys van den Prins de Cliimav, die, van Parys teruggekomen, onmiddelyk door den koning in gehoor is ontvangen geweest en selfens nadien naer Parys wedervertrokken is. Men maekt geene gissingen over het doel dezer reys, zegt een dagblad, de omstandigheden toonen alles klaer genoeg aen. Dat men zich in naburige Staten ernstig bezig boude met die buytengewoone wapentoerusting, welke ons gou vernement aen den dag legt, zulks moet niemand verwon deren, dit is een teeken dat men de zaek ernstig verstaet en zeer ernstig opneemt. Dit doet zien datdestad Antwerpen eens als oorlogsforteres verklaerd na de traktaten, waer- door onze onzydigheyd gewaerborgd is geweest, eene stem zal worden welke de mogendheden van het vaste land zal in oneenighevd brengen, te meer, omdat het sinds lang gekend is dat het doortrapte Engeland de haven van Ant werpen en de scheepvaert der Schelde gansch alleen zou willen bemagtigen. Dat men er wel Oplette, de engelsche manoeuvres zyn thans meer dan ooyt onrustwekkend. Engeland bevind zieh in allergrootste moeyelvkhedenden oproer in Indien gaet altyd voort en breyd zich op eene grootere schuel uyt, men is ongerust dat er in het moederland militaire slrydmaglen zullen ontbreken, dat eenen inval niet zal konnen belet worden enz. Immers men rekent op twist en tweedragt onder de vremde volkeren, en by zonderlyk op de medewerking der Mazzinigasten en Car- bonaris om den vrede van Villafranca te dwarsboomen en aldus Italiën wederom in vlam en vuer te stellen. Het schynt dat onze bestuerders het gevaer niet gevoelen dat zich voor ons opdoetin plaets van zich rustig te houden, gaet hun eenig dagblad gedurig voort de Conser- vateurs van het inwendige met versmadingen en beledi gingen te overladen zelfs zonder de naburige Staten te sparen. Ten dezen .opzigte zegt de Patrie van Brugge het volgende De ministeriele livrey stelt zich in haren Echo in o groole woede tegen ons, omdat wy de stoutmoedigheyd gehad hebben te zeggen, dat er over onze grenzen leer- gevoeligheden en eygenliefde dienen ontzien en geenzints gekwetst te worden. In weerwil der ministeriele woede, blyven wy by dees gedacht, vry aen den schryver van a den Echo de walgelyke persoonlykheden te ontgraven, die hy eertyds tegen den Keyzer der Franschen uyt- braekte. Wat de Patrie betreft, deze wilt in geener a voege in oorlog gaen tegen eenen rnagligen gebner.» Maer wat helpt dit alles aen eene blinde en 'toomelooze woedevermaent, waerschouwt, spoort aen tot voorzig- tigheyd, 'tis al boter tegen de galg gekletst, doeh als men buylen 'tland die schandelyke buytensporigheden eens voorgoed zal moede zyn en er ons eene scherpe rekening van gevraegd word, zullen die scbryvelaers en hunne opslokers hunnen neus afzien en 'tland zal hunne onbe schofte aenrandingen zoo wel als hunne andere akten van vyandelykheyd uyt te boeten hebben. Die zulks niet ziet, is al ziende blind. Dynsdag heeft den Senaet zich vry lang opgehouden met eene' petitie welke ingezonden was door een groot getal kiezers van Leuven, om de geldig verklaring te vragen van de kiezing der senateurs dezes arrondissements. - Ten gevolge eener zeer hevige diskussie over de kwestie van te weten of die petitie moest verzonden worden naer de kommissie gelast met het wetsontwerp over de regeling van het onderzoek te overwegen, of wel aen de kommissie gelast met het onderzoek der kiezingen van Leuven, heeft de vergadering met 21 tegen 20 en 1 onthouding (M. de Marnix) beslist, dat zy de verzending van het rekwest opschorstte tot op den oogenblik waerop de kommissie gelast met het wetsontwerp ter regeling van het onderzoek zou benoemd zyn. I L Eclaireur van Namen, die ons dezer dagen aenkondigde dat de forten van Namen welhaest zouden afgebroken worden, meld ons het volgende Men is bezig met verschillende werken uyt te voeren, in de citadel onzer stad. De werkzaemheden, welke reeds in de maend mey begonnen zyn, hebben voor doel hel daerstellen van eenen overdekten weg. Met dat doel doel men de terrassen verdwynen. Men wilt, blykbaer, meer en meer de positie by den vierkanten toren versterken. De Indépendance heeft beweerd dat M. den minister van Vrankryk te Brussel, afwezig is geweest gedurende al den tyd dat de diskusiën over de versterking van Antwerpen ïd de kamer geduerd hebben. Daeruyt besloot zy dat die diskusie voor Vrankryk het belang niet had dat men beweerde. Mat zal dan de Indépendance zeggen indien wy haer berigten dat M. de Montessuy die, inderdaed, eenige dagen was afwezig geweest, in onze hoofdstad is teruggekomen op den dag zelve dat de diskusie begon M. de Montessuy is wezenlyk te Brussel teruggekomen op dynsdag 16. (Echo de BruxellesJ. M. Hymans, die, in zyne slimme geesligbeyd tvdens de beraedslagingen over de forten van Antwerpen, de repre sentanten vergeleek by eenen troep ganzen van het Kapitool, gaf terzelvertyd een bewys van lalfe verslaefdheyd. Het kamerlid liaelde het voorbeeld aen van Pieroont waer men de constitutie opschorste, om eene onbepaelde magt te geven aen eenen enkelen persoon «en kwam zoo iets voor in Belgiën, riep hy uyt, zou men dat niet stemmen met twee handen te gelyk? Nooytriep M. Coomans. De stad Gend bespreekt van daeg dit gevaltot nog toe herinneren wy ons niet dat een enkel liberael blad de slem heeft verheven, tegen de woorden van M. Hymans, welke de constitutie schynt te aenzien als eenen wassen neus. Ziet hier wat liet blad zegt (i Toen men over de kwestie der fortificatiën van Ant werpen beracdslaegde, zegde M. Hymans dat men in sommige omstandigheden de grondwet kan opschorsen. M. Coomans heeft tegen deze grondwettelyke kettery eene krachtdadige protestatie gedaen, en dit mael is hy het volkomen eens met ons geweest. De grondwet zegt zelve, dat zy nooyt kan opgeschorst worden, enden wetgever, die zulks in de kamer zou komen voorstellen, zou niets anders doen zich aerihanger verklaren van eenen staetsaenslag. Tegen zulke leerstelsels kan de vryzinnige drukpers niet luyd genoeg protesteren, want het is op die wyze dat er slechte principen in het volk dringen, die later de' nood- lottigste gevolgen hebben. j> De kamer der volksvertegenwoordigers heeft beraemd over eenen voorstel gedaen door M. Laubry, liberalen gedeputeerden van Bergen, die wilt dat Antwerpen op eene ernstige en krachtdadige wyze bydrage in de onkosten der vergrooting dier stad. Hel ministerie heeft eene bydraeg vastgesteld, maer zy is bélachensweerdig inderdaed, het wetsontwerp bepaelt dat de stad Antwerpen eene som van tien rnillioen franks geven moet, doch integendeel verkrygl zy den eygendom der gronden waer op de tegenwoordige versterkingen staen, en daerenboven de materialen voortskomende van van liet afbreken dier versterkingen. Volgons de bereke ningen door M. den minister van oorlog in 1838 gedaen, beliep de weerde dier gronden en materialen tot hoven dé 19 rnillioen franks. Nu, die weerde word aen Antwerpen afgeslaen voor 10 rnillioen, en er is bepaeld dat de helft van hctgene de verkooping der gemelde gronden en mate rialen meer zou opbrengen dan 10 rnillioen, zou toekomen aen de stad Antwerpen. Deze stad zou dus niet ulleenlyk de millioencn terug hebben die zy gegeven heeftmaer daerenboven eene sehooue winste doen. M. Laubry aenziet deze finanliele medewerking der stad als onvoldoende, en hy heeft gelyk de vergrooting word in geen ander belang gedaen dan in hetgene der stad M. Erère zelve heeft liet hekend in de beraedslaging van verleden jaer, zitting van29julyk 1838: De naeenvol- gcntlyke vermeerdering der onkosten gedaen voor de werken van Antwerpen, zegde hv, is daergesteld gewor- den niel door het militaire belang, maer alleenlyk door het belang der stad.

De Denderbode | 1859 | | pagina 1