Aen de Hoppekweekers. PRYSDEELIAG Godsdienslia nieuws. Het gezamentlyke des wetsontwerps over de openbare werken is aengenomen met 49 stemmen tegen 29 en 5 ont houdingen. Het bureel der Kamer heeft de kommissie van onder zoek over de kiezingen van Leuven samengesteld als volgt MM. E. Van den Peereboom, Defiéen Coomans als titu larissen, en MJ1. Coppieters, De Gottal en Nolteltiers als plaetsvervangende leden. Vervolgens is de Kamer voor onbepaelden tyd uyteenge- scheyden. HUYNSELS. Wy gelooven aen diegenen onzer lezers welke de zaek betreft, het koninglyk besluyt van 11 November 1858 te moeten herrinneren, luydende als volgt ic Een laelste tydverloop tot 1 September 1859 word toegestaen aen de bezitters van weeghaken (huynsels) om zich van regelmatige werktuygen te voorzien. In te gaen met dit tydslip zouden degenen, welke weeghaken zouden bezitten of er nog gebruyk van inaken, overeenkomstig de wet worden vervolgd. ïrotsche meesters hebben schaemtelooze lakeyën. De ministers spreken tegen de representanten gelyk eenen vigileur tegen zyn peerd. Den Echo des Flandres zegde dezer dagen tot eenen tegenstrever, dat by nen leugenaer of nen ezel was. Beursen-Courant Men beveelt stiptelyk aen de hoppelandbouwers 1° Den zuyveren pluk, namentlyk zonder stelen en zonder vervlogen bellen. 2° De hoppe ledroogen met coke (1) en eeniglyk dezelve te aensteken met droog canada, abeelen of boeken hout. De hoppe langzaem laten droogen. Men moet meest toewyten de leege pryzen onzer Aelster- sche hoppe aen de verachting van de weynige bezorgd- heyd ir. het plukken en in het droogen. De natoer van de aerde brengt hier op beste kwaliteyt. Den zuyveren pluk (2) en het uytkomen van haren goe den natuerlyken reuk zal de vremden aenlokkon hier te doen koopen, en vermyden den invoer uyt andere landen. Het is den intrest van liet algemeyn, zoo vari de hoppe kweekers als van den koophandel. (1) Coke is afgebrande steenkolen, die men koopt aen den geringen prys van 50 cenlimen den halven hectoliter, in de etablissementen van gazlicht te Aelst, te Brussel en te Ninove. (2) Daer is meer als eens geprobeerd, dat de onzuyverste Woppe zoo van stelen van bladeren als van onderblevene bellen die hier op de merkt geweest is, geen pond par 100 kilos gewigt bvbrengt. Bus eene vrugtelooze fraude. In het Pensionnaet der eerweerde Apostolinnen te Berchem- by-Audenaerde. Wy hebben verleden maendag, met veel voldoening de prysdeeling bygewoond in het klooster der eerw. Aposlo- linnen'te Berchem-by-Audenaerde. Voorgezeten door den zeer eerweerden heer Deken van Ronsse, bygestaen dooi den heer Burgemeester der gemeente en "een dertigtal geestelyken der omliggende parochiën had dees merk- weerdig feest een groot getal van de achtbaersle familiën uyt Brussel, Gend, Aelst, Audenaei'de, Ronsse immers uyt alle streken zelfs uyt Engeland naer zich gelokt. Wy zeggen merKweerdig feest, omdat wy daer alle jaren eene plecli- tighevd aentrelfen, die in belang, in aengenaemheyd en nut alle plechtigheden van dien aerd overtreffen, en ons telkenmale komt overluygen dat dit. gesticht ten volle de reputatie verdient, welke het by alle deftige familiën geniet. Een chineesch drama, getiteld La Sainte En/ance, wierd er uytgevoerd met zooveel nadruk, kunde, gevoel, zuyvere uvtspraek en natuerlvkheyd, dat het talryk gezelschap zyne bewondering zoo min als tranen kon verduyken. Nimmer zagen wy meer goedkeuring onder een publiek uvtschynen, nimmer was de voldoening algemeener. Daerby kwamen de zoetluydendste phoorzangen in 't engelsch en fransch afwis selend de teedersle gevoelens des herten streelen en doen zien dat de aengename en nuttige kunsten in dit schoon gesticht in eenen Imogen graed van volinaektheyd onder wezen worden. Wy wensclien den eerw. heer Besluerder, de eerw. Moeder-Oveisle benevens de eerw. Religieusen-Onder- wyzeressen grondbertiglyk geluk over de voortrefl'elvke feest waermede de leerlingen het deftig publiek vergast hebben, en voorzeggen hun dat de zedighevd, de ongevron- gene houding en hoogst fraeye welgemanierdheyd, welke de leerlingen zonder onderscheyd hebben aen den da" gelegd, vele ouders zullen aensporen hunne kinderen aen dit reeds zoo bloeyend, gezond eu verdienstelyk opvoedings gesticht toe te vertrouwen. Men schryft ons uyt Oosterzeole Be voorledens week heelt te Oosterzele de luvsterryke prvs- deelnig in het gesticht der Eerw. Apostolinnen plaeis gehad. Beze plegtigheyil, d or Mr en Mevr. Be la Polterie Van Pottcls- bergo en door een groot gelat geestelyken voorgelen, had een talryk gezelschap uylgelokt. De uytvocring van een schoon dramatisch stukje en van ver- sclievde* kundige muziekstukken, daarenboven de tentoonstelling van schoon en nuttig naei-en borduerwerk hebben de mecning der aenwezigen overtroffen, en allen hebben overtnygd geweest dal de achtbare Apostolinnen met den grootslen ièver, bellen- I digheyd en zeirsopoffering zich aen de opvoeding der juffers 1 toeleggen. n De eerw. Paters Jesuilen van Belgiën hebben de belangryke missie van Calcutta in Oost-Indien aengenomen. Vier Belgische Paters allen geboortig uyt Oost-Vlacnderen, de eerw, PP. Depel- chin, De Vos, Van der Straelen en Deynoodt, dezen laetsten than» minister in het kollegie dezer stad, zyn door den zeer eerw. Pater Generael aengeduyd om d'ecrsle stichting te Calcutta te gaen bewerken. Deze moedige nnssionnarissen zullen zich in 'l kort naer hunne bestemming begeven zoohaest er in de eerste nood wendigheden van dit hoogst belangryk werk zal voorzien zyn. Deze edelmoedige onderneming bewyst andermaal, tot glorie en luyster van ons land, dat de liefde tot zelfsopoffering altyd in 's Belgens herle brand, bvzonderlyk als er kwestie is de katholyke belangen en de uytbreyding van het heylig geloof te bewerken. Calcutta is de hoofdstad van Betigaliën cn den voorndemsten presidents-zetcl van al de engelscho bezittingen in Indien. Die stad is gelegen op eenen arm van den Gange,"op 30 uren afstand van de zee. Zy is den zetel des gouvernements. Zy is gebouwd in het begin der 17e eeuw ter plaets van Godvindpour in eene moerassige streek eene brandende en ongezonde luchtgestel tenis onderhoud er gedurige besmettelyke ziektens. Hare bevol king, de vooi'geborglen medebegrepen, beloopt tot omtrent een millioen zielen. Het getal Europeanen, meestendeel engelsche protestanten, overtreft nauwelvks 20 duvzebd. Het overige der bevolkingen is samengesteld uyt Indianen, Arabiers, Muzul- mannen of Mahomelanen, die de heydensche leeringen volgen van Vedas en Mahomet. Gelyk men ziet, is er daer eenen overvloedigen oogst in te zamelen voor den hemel en zullen onze hoogst voorlreffelyke arbeyders aen geen werk ontbreken. Mogt den Heer het zweet zegenen van onze achtbare landgenoten en hunnen apostolyken iever bekroonen door de bekeering dier volkeren lot het waer licht der H. Kerk. Dit is de vurige begeerte, die wy hun, in naem van ons Calholyk Oost-Vlaenderen, benevens meer andere gelukwensehingon uyt ganscher hert toezwaeyen. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van onzen geerden vriend Van B. te S. de som van 48 franks ter betaling der abonnementen onzer vrienden Van S. lot 1 April I860. Item 6 fr. van onzen hertvriend V. W.'teO, Geëerden vriend D. W. uyt A. T. H. Ik zal waersehynlyk donderdag belet zyn, het zal my groolelyks spy ten aen uw ver zoek niet te konnen voldoen. M. S. uyt G. bet was betaald. M. B. uyt A. tegen 1 december aenstaende kan het zeer wel zyn. Gelieve my ten minsten eene maend te voren stellige verze kering te geven. De duyven societeyt les Amis smis chagringevestigd in onze stad, by Frans Van Rillas, in St.-IvoKevzerlyke Plaets, heeft Zondag' laetst een concours van jonge duyven voor hare leden gegeven op Cleromont tegen Parys, (dep. de l'oise). Er waren 39 duyven welke losgelaten zyn door de zorg van den heer statie oversten, om acht uren 's morgens, met een smooraehtig weder. I)&pryzen zyn behaeld als volgt ln J. De Gheest, 12 uren 32 minuten namiddag. 2n C. Van de Meerssche, 1 u. 21 m.3n Fr. Le Bon, 1 ij. 34 m.— 4n en 3n II. Meert, 2 u. 16 m.— 6" Fr. Van Rillas, 2 u. 24 m7n C. Van Malderen, 2 u. 38 m. 8" F. Burms, 2 u. 39 m. 9n Bouquet C. Van Malderen. 3 u. 20 m. M. Frederic Péricr, sekretaris van het gevangenis-bestuer van Dendermonde, is door de regentie tot gemeenle-sekretaris dier stad benoemd. Woensdag om 4 uren namiddag, is te Gend overleden M. Ferdinand Lousbergs, in den ouderdom van 60 jaren. De katoennvverheyd verliest in hem eenen har-er onderschey- denste vertegenwoordigers. Het kolossael gesticht door zyne vernuftige kraehldadigheyd in onze stad opgeregt, was het grootste van zyn slach dat in Belgiën, zoo als op gansch het vaste land te vinden is. Grooten weldoener zyner werklieden, had hy zich door hun als eenen vader doen beminnen ook heeft de tyding zyner dood onder hun eenen allerdiepslen indruk te weeg gebragt. Overigens hepaelde de edelmoedighevd van M. Lousbergs zich niet alleenlyk tot degene die in zyne fabrieken werkten, hy wist ze ook uyt te breyden over menigvuldige andere ongelukkigen, die hem meermaels eene verligting in hun druk en lyden ver schuldigd waren. Deze liefdadigheyd is niet onbeloond gebleven de beloften van 't II Schrift zvn in hem op eene wonderbare wyze waer gemaekt God zal hem op den kwaden dag verlossen en'hem op zyn sterfbed ter hulp komen. De dood van M. Lousbergs was wezenïyk slichtend. Wy vernemen dat in zvn testament M. Lousbergs eene som van 400,000jr. heeft bestemd om een ouderlingshuys te slichten. Hy heeft ook een bezet van 30,000 fr. gedaen aen de nieuwe St-Annakerk die men bezig is met bouwen. Den Echo de Bru.relles doet ons bemerken dat, byaldien de acht leden der regter zyde, die deel maken van de parlementaire meerderheyd van 37 leden over de kwestie van Antwerpen, getrouw waren gebleven aen hunne gewoonelyke oppositie tegen het kabinet en zich geplaclst hadden in de minderheyd der 42 leden de oppositie alsdan 30 leden bcreykle en het ont werp dus slechts 49 stemmen behield. Het ministerie is dus zyne meerderheyd verschuldigd aen de leden der regterzyde. In een tweede artikel, dat volkomen hierop past, zegt het zelfde blad, dal de stemming is de kwestie van Leuvendie zoo klaer is als den dag— bewezen heeft, hoe weynig men echter op de dankbaerheyd van het ministerie rekenen mag. Met een wcynig aendrang had de regter zyde de meerderheyd kunnen bekomen welke men haer weygerde; doch sedert lang heeft de regterzy de gewoonte van kraehldadigheyd verloren.» Men schryft uyt St-Martens-Laethem. Vrydng laetst', bv zonsondergang, begaven zich de dry zonen van de weduwe J. De Brabandere, benevens haren koeyer, met eenen boot, om hun hoornvee, dat over de Leve giaesde, te halen. Een zestal koeyen waren reeds op het vaertuyg, toen het eensklaps van kant schoot. Tv\?eo runders volgden het zw:emmend. Nauwelvks hadden zy het bercykt, ofte gelyk wierpen zy hunne voorste poolen op het achtereynde der pont, waerby deze om kantelde cn met mannen en vee ten gronde ging. Vier hulpkreten stegen op uyt het water. Daer lagen mannen en vee te klauteren tot behoud van hun leven. Eyndelvk grepen twee der zonen eene koevden eenen nam het heest by den hoorn tcrwyl den anderen aen den slecrl zich vasthield den koeyer kroop op eene koey, en deze dry wierden gered. Den vierden worstelde met zyne laetste kracht, toen eenen nabyzynden schipper er naer toe zwom en hem insgelyks levend aen den oever bragl. Een droevig voorval heeft maendag om tien uren de merkt van Rousselare in rep en roer gebragtvoor eene barak stonden veel kykers om de toeren te zien die men er ter gelegenheyd der kermis uytrïgtle, toen er eenen jongen uyt de barak kwam met een geweer en in het volk schoot. Ongelukkiglyk was het geweer, men weet niet hoe, geladen geweest, by zoo ver, dat eenen der aensohouwers eenen jongen, stok dood vielde lading had hem de keel verpletterd. 'T lyk van den ongelukkigen wierd naer 'thospitael gedragen en is tot nu toe onbekend. Den dader is aengehouden. Zaterdag morgend leydde te Gend eenen politie agent eenen bedelaer naer het paleys van Justitie om onderhoord te worden. Aen het gesticht gekomen van M. Van den Bos, op den hoek van den Kauter en de Zonnestraet, nam den bedelaer eenen steen uyt zynen zak en wierp hem met hevig geweld in eene der groote ruyten waervan eene alleen gansch het venster uytmaekt. Die kwaedwilligheyd word toegeschreven aen de begeerte om tot eene langere opsluyting veroordeeld te worden. Zondag morgend toen de inwooners van Ledeberg na de eerste mis uyt de kerk kwamen, vonden zy op het kerkhof een doosken slaen met een nachtlicht daer nevens. Men verhaeste zich om het te openen en vond er een dood boorlingsken in. Geene sporen van geweld zyn op het lykje bespeurd geworden. Eenen diefstal van 700 fr. is te Idegem gepleegd, hy middel van valsche sleutels, ten nadeele van Pietcr De Coster, pachter in die gemeente. Men schryft uyt Charleroy Onder de stukken die gisteren by de opening der Kamer ont- leöigd zvn, bemerken wy eene petitie van besluerders, grond- eygenaers, nyveraers, negocianlen en inwooners van Thuyn,. welke eene wet vragen die wettigen koers in Belgie geve aen d® fransche gouden munt. Den maetregel dien de onderteekenaers vragen is den eenigsten middel om kort en goed te maken met ëen kwaed dat alle dagen langs om erger dreygt te worden. Het zilveren geld begint schrikkelyk schaers te worden en hoe weynig dien rampspoedi- gen stael van zaken voortsdure, zullen de koophandelingen vol strekt onmogelyk worden. Dringend is het dat men daer eenen spoedigen maetregel tegen brenge, wilt men aen onzen koophandel de zvvaerste nadeelen niet toebrengen. 'T is een punt dat de gedeputeerden van Hene- gauvven, waer het kwaed veel erger is dan ieverst elders, ter oorzaek onzer menigvuldige betrekkingen met Vrankryk, geen zins moeten uyt het oog verliezen. Het gouvernement schynt geenszins beschikt om het oor te verleenen aen de talryke klaglen die van alle kanten opryzen, daerom is het de pligt der Kamer van ,aen zyne onverklaerbare hardnekkigheyd eena duchtige les te geven. Een groot ongeluk is gisteren morgend byna voorgevallen in de gemeente Ooslcamp Eenen jagt-wachter van M. den baron N..., op het oogenblik dat hy door het dorp trok, verplaetste het geladen roer dat hy op zyne schouder droeg, toen de schot afvloog, een stuk der deur van eenen winkel wegnam en gansch de lading zich ging verbergen in den toog, op eenen stap der plaets waer den winkelier zich bevond. Men schrikt als men denkt dat eenige minuten te voren den winkel vol volk stond. Wy vernemen dal de Grauwe Zusters van Rousselaere met de tegenwoordige kermis-week hare speldewerksehool staken. Zou het dan niet waer zyn dat er met speldewerksehool te hou den, voor de nonnen zoo schrikkelyk veel geld te winnen is, gelyk sommige beweerden Eenigen tyd geleden hebben wy gemeld dat de werken aen het fort Ste-Marie, te Calloo, na eenen stilstand van eenige dagen, hernomen waren, by gevolg van de vereffening der geschillen die tusschen den ondernemer en zyn werkvolk waren opgerezen. Nu hol schynt dat de besprokene voorwaerden niet nauw- keurig door den ondernemer zyn nagekomen geworden, want 806 arbeyders hebben wederom hun werk laten stacnzelfs- hebben zy bedreygingen laten hooren en eenen toezigter der werken met steenworpen onthaeld. De gendarmen bevinden zich ter plaets. Alles is weer rustig en arbeyders aen het werk. Den 28 dezer heelt er in eene herberg te Zeveren tusschen verscheydcne kerels eene vechlparty plaets gehad. Den weerd Van Renlergem genoemd, er tusschen gekomen zynde om de vechters te scheyden, heeft hy van eenen derzelve eene mes steek in zyn hert ontvangen. De wonde naer het schynt, is doode- lyk. De daders zyn aengehouden. Een schroomlyk ongeluk is den 24 augusty in den avond te Rastadt gebeurd Verschcydene hoeren waren bezig met de» beerput te ruymen van het bastioen N° XX en hadden haestmet hun werk gedaen toen er eenen wilde in den put dalen om er de laetste ovei'blyfselen uyt te scheppen. Toen hy tot eene groote diepte gekomen was, gevoelde den ongelukkigen dat hy door de moorddadige uylwasemingen verstikte nauwelyks had hy nog. den tyd om hulp le roepen en viel buyten kennis neer. Twee zyner gezellen daelden spoedig in den put om er hem uyt te halen, maer zy hadden het zelfde lot. Persoonen die toegelooper* waren slaegden er in de ongelukkigen uyt den put te trekken maer reeds was het te laet, want alle hulp der kunst om hen lot het leven terug te roepen bleef vruchteloos. De dry ongeluk kigen waren getrouwd en laten talryke huysgezinnen in den druk. —Zoodag nacht, rond 2 uren toen den pryskamp met de krul- bol te Ledeberg gedaen was en elkeen naer buys ging, geloofde men niet anders, of daer was ergens in de verte eenen vrees- lyken brand aen 't woeden. Doch vvelhaest wierd men de misgreep ge waer, en elkeen was ooggetuygen van een schoon en helder noorderlicht, zoo als men er tot hiertoe weynig gezien heeft. Het verschynsel bod plaets in cle rigting van het zuyden naer het noorden, en bleef meer dan dry uren zigtbaer eenige persoonen hadden het rond middernacht zien opkomen en het was dry urea des morgends toen het teenemacl verdween. 'T is tusschen 2 en 3 uren dat het hemelverschynsel schoonst om zien was. Den 23 aususty, was het den verjaerdag van den slag van Kassei en de inneming dier stad door Philips van Valois, koning van Vrankryk, hetwelk gebeurde om den graef van Vlaenderen te helpen zyne wederspannige onderdanen te beteugelen, kwam den koning van Vrankryk met 30,000 man het. vlaemsche leger aantasten "dat acngevoerd wierd door den koopman in visoh Zannekyn, gehorende Lampernisse, by Dixmude. Uyt verachting voor de' Franschen, hadden de Vlamingen eenen houten haen uvt- gesleken men dit opschrift Quand le coq clianté aura. Le roi Cussel conquerra. Niettegenstaande hunne dapperheyd, wierden zy verslagen, en 13,000 hunner bleven op het slagveld. Kassei wierd ingenomen en gansch afgebrand.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2