OVERLEDENEN. Wv lezen in den Jou mal d'Anvers Men meld ons dal er te Brussel zaek is van aen M. R.Dumor- tier lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, eene goude ,v,ed'a ie on te dragen als een betuygvan openbare genegenheyd èn als ceüe protestatio tegen de halclyke aentyg.ng welke M. Rogier hem over eenige dagen, in de Kamer, naer het hoofd SeM°BDumortier is eenen onzei vurigste vaderlanders, en nog- tans heeft M Rogier de onbetamelykheyd zoo ver gedreven dat hv hem beschuldigd heeR van met den vremde overeen te komen émi onroepen tot den vrcindo to doen- Dezen die de grootc belooging, welke men ter eere van M. Dumort er voorbereyd, hebben voorgesteld, hebben, zegt men, eene vergadering van vaderlanders byeengeroepen om over bun voir del te bei laed OD wapenmaker Janssen, Magdalena- straet is maendag namiddag tusschen 3 en 4 uren het tooncet eeweèst van een beweenlyk ongeluk. Kenen bewooner van de feonoldswvk, geboren franschman en IS jaren oud, begaf zich, irfnezelschap van zynen zoon, onlangs van Parys aengekomen, by gemeldeu wapenmaker, om er een jagtgeweer voor zynen ZOnpnekoopwas reeds gedaen toen den gryzaerd een revolver homerkte en M. Janssen over deszells mekauismus ondervroeg. Den wapenmaker verhaostte zich aen dit verzoek te voldoen met de steertschroef van den revolver los te maken macr door eene onuvtleebare noodlottigheyd het wapen, dat met eenen kogel geladen was, schoot af en den bal drong in den onderbuyk van den ongelukkigen gryzaerd. Men oordcele over de verslagenheyd welke deze gebeurtenis veroorzaekle. De eerste zorgen wierden aen den gekwetsten door eenen doktor toegediend, die dadelyk het groot gevaer der wonde erkende. Eenen talryken samenloop had zich in de Magdalenastraet ge vormd ten gevolge van dit beweenlyk ongeluk. Slen heeft den gekwetsten, vergezeld van zynen wanhopigen zoon, naer zyn buys gedragen. p S M. Janssen zend aen een brusselsch blad wegens liet on„èluk dat wy komen te vermelden, de volgende uytleggingen Het wapen dat afgeschoten is was een revolver van het stelsel Lefaucheux, door M. Janssen verbeterd. De tegenwoordigheyd eener kardoes in eenen der loopen van dit pistool, dat gansch nieuw was en nooyt tot de minste proefneming had gediend, kan slechts volgendor wyze uytgelegd worden Verscheydene vremdclingen waren in den morgend het magazyn van M. Janssen komen bezoeken en de wapens bezigtigen van liet verbeterde stelsel. Vier verkochte pistolen die op een meubel gereed lagen om weg te zendon, waren van vvegê de bezoekers het voorwerp geweest eener gansch byzondere aendacht. Nu 't moet zyn dat eenen dezer heeren, terwyl M. Janssen hun op een pistool het mekanismus van dit slach van wapens wees, op een dezer pistolen wilde toepassen hetgeen hy onder zyne oogen zag verrigien en er eene kardoes had opgestoken, zonder er verder aendacht op te nemen toen hy ze weêr op hare plaets legde, na aen den cylinder hot getal onwentelingen te hebben doen ondergaen die noodig waren om de kardoes onzigtbaer te "üïvvondc van den gryzaerd is echter zoo ernstig niet dan men het geroepen had, en naer de nieening van den doktor zal den gekwetsten in zeer weynige dagen tecnemael hersteld zyn. Woensdag heeft te Luyk de trekking der leening dier slnd plaets gehad. Het nummer 63,392 heeft de premie van 60,000 ff. gewonnen. Men schrvft uyt Wareghem, 29 augusly Den eersten dag onzer peerdenloopstrydeu wierd begunstigd door liet eerlykste weder en door den toeloop van een talryk ^''uy^dun eersten loopstryd, is Pauline toebehoorende aen don heer Van Overbeke, van Caneghem, eerst toegekomen, eenen kilometer wegs in min dan twee mimiten afgelegd heb- In den drafloop van poerden van alle ras, hoert het peerd van den heer J. Mention, van Condé (Vrankryk), den zegcprael he- haeld, de 1800 meters, doorloopende in 3 minuten 34 seconden. Den derden loopstryd was eenen Handicap, voor belgische kweekers, vier peerdon hebben geloopen Griselda, van den heer Ortegat, Jellachich en Grisette, van den baron de Molenbaix, en Gypsy, van den heer D. Coppée. Dezen loop was zeer belang- rvk, en Gypsy bereykte eerst den slaek, onder toejuycliiugen der menigte. Den laetsten loopstryd was den gewigtigsten twee peerdon die ingeschreven waren voor den Steeple-chasse van dynsdag Paddy'van den heer Gibson, en Snoek, van kapitcyn fhnvordt, worstelden er tegen San Salvador, van den beer Harey Wood. Het is Paddy die overwinnaer is gebleven, Snoek de lengte van een poerdslioofd vooruyt snellende. Het volgende fcyt dat aen de PoMe-Cazelk van New-York is ontleend, geeft een denkbeeld van de menschlievendheyd met do welke men in zekere gevangenissen der Vereenigde-Staten de «evangéfien behandelt Men komt in het gevang van Sing-Sing een oud pvnigingstelsel in voege te brengen, welk bestaet in eene houten doos van dry voet vierkant, en zoo hoog als een manmeusch van de meeste groote. Den veroordeelden gaet er in langs eene deur die op eene der zvkanten der doos opengaet, en hy steekt zyn hoofd door een sat dat in den bovenkant gemaekt is, waerna men hem eenen halsband oversteekt die hem genoodzackt onbewegelvk te blyven staen. By middel eener katrol, kan den grond van de doos op of neergelaten worden, dervvyze dat het foltertuyg ter «rootte word gebragt van den persoon die men straft en dat de beenen van den lyder gebogen zyn ter hoogte der knicn. In dezen toestand kan hy noch reglstaen noch neerknielen zonder er by den hals in te hangen, en met de kracht zyner spieren alleen moet hy gansch het gewigt zyns lichaems dragen, want zyne knien kimnen tegen niets raken om eene min pynelyke houding aen te nemen. Het is onmogclyk te kunnen veronder stellen dal iemand, zonder zyn leven in gevaer testellen, eenige oo»enblikken lang in dergelvke houding zou kunnen blyven. De vS'ledéne week wierd er tenen kloeken slruysschen neger in eenen zoo erbarmiyken staet uytgehaeld, dat men langen tyd voor zvn leven heeft gevreesd. Men leest in een engelsch dagblad, onder den tytel de Heien «ezien door het monster-teleskoop van lord Ross Men ziet duydelyk op dc oppervlakte der maen alle voor werpen hebbende meer dan 100 voet hoogte, wanneer den dampkring zeer gunstig is, kan men zelfs voorwerpen onder- acheyden, die maer 40 voeten hoogte hebben. Het geen men vooruamelyk bemerkt, zyn verscheydene monden van gebluschte vuerspouwende bergen, rotsen en ontelbare hoopen sleenen. Een «ewoonelyk gebouw zoude met dezen verrekyker kunnen eezien worden, indien er huyzen of gebouwen, aen de onze aelvk bestonden Niets duyd aen, dat de maen ooyt bewoond zy Seworden door de schepsels die met hot menschelykgeslaeht overeenkomst hebben. Men bemerkt er geene groene weyden en »een water, alles schynt verlaten en onvruchlbaer te zyn. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Modena, maendag, 29 augusty. Eene deputatie der nationale Vergadering samengesteld uyt den kommandeur Malnmsi, voorzitter der Vergadering markies Fontanelli, en graef Ancini, is heden naer Parys vertrokken, gelast met eene gansch byzondere zending by Kcyzer Napo leon III. Londen, maendag, 29 augusly. Den hertog van Cambridge is naer Duylschland vertrokken. Den Morning-Post raed den Koning van Piemont aen dat hy de aenhechting van Toskanen zou aenveerden, onder voorvvaerde der latere toestemming der andere mogendheden. Zaterdag verkocht men in de zael der beëedigde pryzers te Parys het brevet van maerschalk van Vrankryk, door Lodevvyk XIV aen den groolen Gatinat afgeleverd. Dit zeidzaem stuk, op parkement geschreven, bekleed met den grooten Staetszegel en geteekend met de eygene hand van den Koning, was vergezeld van een honderdtal eygenhandige schriften van doorluchtige mannen der J7e en IS' eeuwen, zoo als van Bossuet, Fenelon, Itaeine, Cornoille, Molière, enz., enz. Eene schier ongeloollyke zaek, alles wierd toegewezen voor de som van 20 fr. Voorleden winter, ten tyde der schoone verkooping van kunst voorwerpen en zeldzaemheden. zou dit brevet alleen 5 ii 6000 fr. verkocht geworden zyn maer heden dal de ryke liefhebbers de hoofdstad hebben verlaten, is het historische stuk aen de meestbiedende moeten afgeleverd worden, voor eenen prys oneyndig onder deszelfs echte weerde. Londen, 29 augusty. Den Courrier de I' Europe, een fransch blad dat te Londen word uvtgegeven, bevat het volgende stuk, dat nogmaels betrek heeft op de algemeene kwylschelding van straffen. Wy nemen het op ten titel van dokumenl over de moordenaers-party, waeraen de engelsche gastvryheyd eene schuylptaets opent. VERKLARING. BY EENPARIGHEYD GESTEMD DOOR DE FRANSCHE BANNELINGEN DER REVOLUTIONNAIRE GEMEENTE. Aen onze medeburgers Het gebouw is bekroond. Het keyzerryk heeft zynen hoon jegens ons voltrokken liet heeft denzelven gansch 'en geheel gemaekthet verleent ons volle kwylschelding. Beleediging, schrik of vrees voor de toekomst, hel schelt ons kwyt.... doch wy schelden hem niet kwyt. De princiepen vergeven niet. De républiekanën van february vergeven niet aen den Keyzer van december. Tegen zyne vergiffenis protesteren zy. Na te' hebben durven straffen durft hy uu komen ontslsen, en aldus voltrekt hy zyne overweldiging. De misdacd heeft liet regt niet van ver giffenis te schenken aen de slagtoffers, zy hoeft niet meer regt om genade te verleeuen dan om in ballingschap te zenden. Het regt van genade gaet slechts gepaerd met het regt van straffen, en dit regt is aen ons, aen ons tegen hem liet geen wy gisteren vvauen, wy zyn het heden nog en zul len het morgen, allyd en overal wezen", in 't ballingschap of in Vrankryk, niettegenstaende alle zyne Staetsaenslagen, alle zyne genadevorleeningen wy hebben alle regt op hem en alle regt voor ons. Wat was er tegenover de uytoefening van ons heylig en opperste regt welk hoven alle zyne goedertierendheyd en strengheyd de overhand behoeft Een dadelyk geweid dat térugwykt, eenen hinderpael die omvalt, eene dep'r die opengaet Vry aen ons nu van er voordeel uyt te trekken naer ons goed dunken voor de noodwendigheden onzer zaek. Aen hem zyn wy slechts regtveerdigheyd verschuldigd. Vroeg of laet zullen wy ze hem laten wedervaren. Indien wy dus vroeg of laet naer Vrankryk terugkeeren, wy verklaren 'het opontlyli, zullen wy er binnenkomen gelyk wy er uytgegaen zyn, namelyk als burgers, wy zullen er binnenkomen uyt ons volle en he'ele regt en om heler onze pligt te kvvyten. Den gedelegueerden, Felix Piat. Londen,21 augusty 1839. Den stroukelsteen in Ilaliën is de herstelling dervervallene vorsten, en den Invalide Russe heeft nog al gelyk \\aimccr hy zegt dat de onderteekeuende mogendheden des verdrags van Villa- franca zich iu eene onnylreddelyko harrewar gewikkeld hebben toen zy onder elkander bespraken dat de vervalverklaerde vors ten in hunne Staten zouden hersteld worden zonder 't geweld der wapenen daertoc te gebruykon. Het zelfde blad voegt er hy dat men wel eyndelyk zal gedwongen worden geerne of leed zynen loevlugt te nemen lot een euröpeaensch Kongres, niet om de bepalingen van den vrede van villafranca goed te keuren, maer wel om' dezelve te herzien. Men scbryft uyt Milanen, 23 augusty Den toestand is zoo voldoende niet als eenige dagbladen het wel zouden willen doen gclooven, en het steeds aengroeyende geweld der dagbladen heeft beweenelyke buitensporigheden te weeg gebragt. Eenen derzelve verweet" 's auderduegs aen onzen provisoiren bisschop dat hy eonen zyner neven had onterfd om dal hy dienst genomen had in de legers van Piemont. Een ander- mael kondigt hot officieel blad dat er bespieders van Verona gekomen zyn, dal het gouvernement er van verwigtigd is en op hen de oogen houd. Aldus duydde men aen, eenige polilie-amhtenarcn die het oos- tenryksch leger in aftogt hadden moeten volgen en daerna naer hunne haerdsteden waren teruggekeerd. Zy vcrliaesteden zicli hunnen echten toestand te doen kennen maer het gespuys hield geen rekening van heigeen zy bybragten om zich te verontschul digen eenen dier mannen welken men il Chiericlielto noemde, wierd op het Ivf gesprongen en zoo brutael behandeld dat hy er i 's anderdaegs van overleed eenen tweeden, Vattorta genoemd, 1 wilde poogen zich te verdedigen en toonde zyne pistolen men j wierp zich woedend op hem en hy ontkwam het met verlies van j een zyner oogen. Eeneu derden wierd gered door eenen moe digen Venetiaen die hem in zyn rytuvg trok. Kortom verschey dene persoonen zitten in 't gevang omdat de politie die weet dat zy vyanden hebben, benauwd is dal zy zouden vermoord worden. Dit alles bedroeft bitteriyk dc moedigste aenhangers der italiaensche zaek, en tot biertoe ontneemt zulks aen de gematig- ste persoonen, aen de verdedigers van het geestelyk, by voor beeld, den moed om een dagblad te stichten dat deze politiek en derzelver strevingen zou bestryden. Overigens geloof ik dal het oogenblik slecht zou verkozen zyn, want het gouvernement heeft reeds vier piemontesebe kalliolyke bladen afgeschaft, en alvorens eene bediening aen iemand te geven, neemt liet eerst inlichtingen nopens de godsdienstige gevoelens van den kan- didact en deszelfs denkwyzc nopens de priesters en den paus. De picmontesehe officieren zien hier niet zonder eenige af gunst den voorrang die door de inwooners van Lombardien aen de fransclie officieren word gegeven ook heersebl er tusschen hen geene al te herlelyke verstandhouding, iels wat te verwon deren is na de gemeeue gevaren die zy te samen b.nst don veld- togt geloopen hebben. Men scbryft uyt Rimini, den 25 Augusty Volgens hier verspreydde geruchten, zul'en de pauselyi e I troepen binnen kort over dc grenzen der Romagna komen, tot herstel der weltelyke orde iu de Legatiën. Het leger zal 7000 manschappen en 12 kanonnen sterk zyn. Het hoofd van den algemeenen staf zal te Pesaro binnen komen met 4000 man troepen; in die stad bevinden zich reeds 3000 pauselyke soldaten in garnizoen. Den Times zegt dat de onrust die Engeland sedert den laetsten oorlog bevangen heeft, eerder toe te schryven is aen bet bewustzyn zyner zwakheyd dan aen de vrees voor eenen inval. Het engelsch blad herinnert verders dat de kommissie ook lot zending lieert liet aeflvvyzen der noodige werken om de in- rigting van 's lands verdediging te volmaken, en het drukt de meeuing uyt dat hel gouvernement geenszins zal terugwyken voor de werken die door de kommissie met dit inzigt zullen aenbevolen worden. Brieven uyt Tourane van 28 juny zeggen dat de vredes-voor- waerden door Vrankryk gesteld zyn aengenomen geworden, en dat men tegen den 2 july te Tourane de dry annamielsche gevol- magtigden verwachtte, die gelast moeten zyn met den opstel en de onderteekening des traklaets dat vervolgens door den Keyzer zal moeten goedgekeurd worden. Tot hiertoe kende men nog op geene stellige v.vze den inhoud der voorgestelde voorwaerden, maer, volgens geloofvveerdige geruchten, zouden zy uylkomen op de volgende punten Vrankryk zou Tourane en Saigon behouden en eenen besten digen vertegenwoordiger hebben te ltué, hoofdstad des ryks, en zou alle jaren eene schatting ontvangen,'t zv in gelde,'tzy in natuer; de uytoefening van den christenen godsdient zou toelaten worden door gansch de uytgestreklheyd des annamietsche ryks Spanje zou op de kusten van Tonking een noodig grondgebied krygen om er eene groote koloniael-en zee stichting daer te stellen. Parys donderdag. 1 Septemb. Den Cmslulionnel behelst eenen artikel over de kwestie der hertogdommen.' Den Keyzer, zegt hy, te Villafranca de herstelling der oude vorsten aenveerd hebbende, heeft in de hertogdommen verzoe nende woorden doen hooren. Hy heeft nog alle hoop' tot geluk- kiug niet laten varen. Tot het eynde toe zal hy zyne belanglooze zending vervullen. Maer indien hy er niet in gelukt de vorsten en de volken in onder linge overeenkomst brengen, is hy daerom ook niet van zin de eenen noch de anderen geweld aen te doen. Hy wilt geensins de dwalingen der oude oostenryksche politiek volgen, wiens gewapende tussehenkomst in de zaken des Schiereylands voor immer opgehouden heeft. <c Wy hebben aen de italiaensche volkeren raedgevingen gezonden welke wy wys en voorzigtig gelooven te wezen. Indien zy dezelve niet volgen, zullen wy er ons mogen over bedroeven, maer toch zouden wy zoo verre niet kunnen gaen van ze hun met geweld op te dringen. llalien is ons zyne onafhankclykheyd verschuldigd wy zul len hem niet afnemen hetgeen wy hem gisteren gaven. Ziehier den ouderdom dor maerschalken, welke thans de belangrykste bevelhebberschappen zvn toevertrouwd: M. de Gastellane is geboren in 1788, Al. Vaitlant in 179D M. Magnan in 1791 M. Pelissier in 1794; ill. Baraguey-d'Hilliers in 1793 M. Randon in 1793 M. Niel in 1802 M. de Muc-Mahon iu 1807 M. Canrobert in 1809 en M. Bosquet iosgelyks in 1809. Den outsten dier hooge officieren is dus 71 jaren oud en den jongsten 30 jaren. Het is thans stellig dat de. Konferentié van Zurich nog niets heeft vo.orlgebragt, en indien hare werkingen een weymg gevor derd zyn, gelyk de Opinione van Turvn het zerzekert, 'tis waerlyk zoo weynig, dat men beweert 'dat zy er nauwelyks in gelukt is een orde van vraegslukken te regelen die achtereenvol- gentlyk zullen moeten bepleten worden. Deze vraegslukken zou den 24 in getal zyn, en de eerste alleen, nameniyk die der schuld, zou lot hiertoe ernstjglyk aengeyangen wezen, verre van afgehan deld te zyn zoo als men het van verschillige kanten had aenge- kondigd. Piemont zal eerlang zich genoodzackt vinden om zich te uylen wegens de stemming der Vergadering van Toskanen die de aenhechting van het groot-hertogdom by Piemont vraegt immers, de deputatie gelast om deze stemming aen Koftfog Victor- Emmanuel te onderwerpen, is zondag laelst uyt Florentië» vertrokken. Volgens luyden eener briefwisseling uyt Parys, zou graef Po- niatowski eeuigen tvvyl'el opgeworpen hebben tegen de regtzin- nigheyd en de behoorlykheyd der kiezingen die in Toskanen heb ben plaets gehad voor de benoeming der Vergadering die zou zyne begeerte te kennen gegeven hebben van de gedane kie- zingen le vernietigen benevens al de akten die er het ge vol" van geweest zyn, en daerna over te gaen lol nieuwe kiezingen geslaefd op het princiep' der algemeene stemming. Men voegt er by dat graef Poniatovvski zou overtuygd wezen dat eene nieuwe kiezing in deze voorwaerden geopend, eene meerderheyd zou voortbrengen ten voordeele der herstelling van het luiys van Lorreynen. Het gerucht is te Londen verspreyd dat de mogendheden die lot hier toe vremd gebleven zyn aen den oorlog een werkzaem deel gaen nemen aen de regeling der zaken van midden Itahën. De leden van het engelsch kabinet zyn zondag schielyk en drin- gendheydshalve byeengeroepen in bet huys van lord Palmerslon alwaer er eenen minislersraed heeft plaets gehad. Men beweert algemeenlyk dat de zaek der hertogdommen liet voorwerp der bcraedslagingen was, en dal er besloten is eenvoudig weg het oppergezag van koning Victor-Emmanuel over de dry hertogdom men en de Legatiën le erkennen. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 6 VnouwEL. 7 HÜWELYKEN. Vitalis Verdickt, werp van C. Van Conincksloo, F. Vageahende en R. Kaiu.ni, voerman, met Rosalia Clevin, zonder beroep, vvoooende te Breedene (Wesl-Vtaeuderen.i Fredericns Bogoert, schipper te Wichelen, met Melanin Brouwers kantwerkster. Petrus Plas. Metsersgast, met Barbara Verleyzen, dagloonster. Angustinus De Smet, landbouwer te Lede, met Octavia De Vlieger, landbouwster. J, Amant, 4 j. Schaerbeke. J. Van Mieghem, 4 m. Korteridriersiract. J. Ganserann. inun Keymeulen, zonder beroep. 89 j. Mylbeke. p' Hoppens, weiir Callebaut, zonder beroep, 87 j, Zonnestraet. J. lloeheek man Van Itriessche, Schoenmaker, 38 j. Hoppemerkt. B. Sehenoff', man Vnnck. rondleurder, 52 j- Uoutmerkt. IISpiltaels, kantwerkster 20 j, Windmolenstiaelje. U\an dc Jlaele, 25 dagen, Schaerbeke. E. Buekens. 3 j Zonnestraet. L. De Smet, scbrynwerker, 2Uj. Molen, dr esch. P. Vinck, 9 m. Qoogevesten. J. Koels, landbouwer 52 j Schaerbeke.

De Denderbode | 1859 | | pagina 3