ZONDAG H SEPTEMBER 1859. DERTIENDEN JAERGANG. W 681 Vertrekuren uyl de Statie Aelst IVAER: G FRANKS 'S JAFRS. Vertrekuren uyt yersehillige Statiën. AELST, den 10 September 1859. Hoe staet het in Italièn Wy zullen dit gaen hewyzen. De insluyting van Antwerpen in den Senaet. Benderm ^35 8-30 9 35 13-3(1 3415 6-00 Lok™ 5 35 8 3(1 12 30 6-0d .-OU Brussel 7-04 9-3;) 11-0 3-(l5 5-3ll 8-10 Secli. Briu. Antw. 5-3Ö 8-30 3 Mu Leuv Thien Lu\k 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Lend S.Truvën,5-35 8-30 9-35 3-05 MO Seed 8-25-13-20-2-50-3-05-0-00-8-05 Gend, Brtigge, Ostende 8-25 12-30 0-00 1 3 05 -6-OU le klas langs Dendermonde. Korlrvk, Mousoroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-20 - 0-00 3-Ó5 - fi-00. Dooravk, ftyssel (langs A(h 7-^55-200-00 Nin. Geevardsb. Alh, 7-45 2-15 5-30. Bergen, Quievrain 7-45—0-00— 2-15—5-20 Te IBDE etsen .1 de kon.o,.- - Te T)rcEM seen de.e vertrekkende „ra Ath 6-30 - 0-00 10 4-20 0-00 en dcre vertrekkende van Denderleeuw «I de convoys. stil al de konvovs ovtgenomen deren vertrekkende van Aelst 9 35 des morgeus" 0-00 's avonds en var. Óendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. i. S.VTBFBCEB de vertrekken nvt Ath 6-3 1 O 00 10 's merg. 4-20 en O-OO 's avonds. 'Tsrl nenSeuw O-OO 8-15 morg. 2-10 5-45 n 0-00 des a>ouds. VAN LOKEREN NAF.R Drndennnndo, Aelst 6-50 9-25 3-00 -4- 5-30— »-». Ninove, (ieerardsbergen, .Ath 6 50 9-25 -3-00 0-00. VAN ATM NAER Geeraprdsliergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«— 4-20—«-». Lessen. Gei-ra'-rdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-UO10-»4-20 0 00. Brussel 'langs Denderleeuw) 6-3010 4-20— »-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-20— 0-00. VAN «EN» NAER Audcnaerde. 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL INAKR Aelst, Gend 7-35 11-302-00 5-05-15 Ninove, Geeraerdsh, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER: Brussel 1. Aelst) 7 15 7-35 1-40 5-» »- (1. Mech.) 6- 9 10 9-55 3-30 6-40, Aelst, 7 15 7-55 -11-50 1 40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Eene briefwisseling uyt Roomen doet ons den ongeluk- titreu toestand kennen waerin ltaliën, door de revolution airen volksbedervers, gedompeld is. Alle landen, waer de demagogieke liberatery aen 't bewind is, hebben het ofootste belang zich van die schandsecte te ontmaken, of ten minsten haer alle magt en gezag te ontnemen. En waerom? Omdat die liberatery overal -de zelve is, omdat zy overal door de zelfde leerstelsels, door de zelfde nevingen, door de zelfde driften, bedorven is en ook overal waer zv kan het zelfde geweld zal gebriiyken. Wv roepen de ernstige aendacht onzer landgenoten op hoogst betreurlyke schandalen in deze briefwisseling aenge- Stiot en drukken de vurigste wensehen uyt opdat elkeen zich wel van deze waerheyd doordnuge, namelyk dat de zelfde oorzaken meest allyd de zelfde uytwerksels hebben. Wilt men slechte uytwerksels voorkomen, men moei de slechte oorzaken afw'eeren en alle werking verlammen van deze die konneri en willen slechte oorzaken daerstellen. Ziet hier deze briefwisseling Roomen, 30 augusty 1859. n Yerscheyde van de meest overdrevene en revolutionnaire dagbladen van ltaliën hebben, dezer dagen, in hunne kolonnen durven drukken dat een nieuw bloedtooneel van 1793 in midilen- ltaliën noodig is, indien men ernstiglyk tot onaflnnglykheyd van ltaliën wilt geraken. Men heeft dezen oproep byna onaengemerkt laten voorbygaen sis zvnde '1 werk van dweepzuchligen en uylzinmgen maer zie, reeds beginnen de revolutionnaire ongebondenheden, en van den eersten slag gaen zy over lot de baldadigste eerloosbeden. bi de omstreken van Rimini te Verruchio, bestaet er een ver- maerd klooster van religieusen Clarissen. Deze heylige dochters, ofschoon zy zicli aen allo strengheden der boetplegmg over leveren besteden een deel van haren tyd aen de opvoeding der ieuu-d en do familiên in groot getal verhaesten zich hare kinderen sendees geslicht toe te vertrouwen. Deze religieusen worden door geheel de bevolking van 't land in den hoogsten graed geëerbiedigd. Nu, dezer dagen, hadden eenige vrywilhgers van de revolutionnaire henden, welkeVan Ferli tot Rimim gekampeerd lig»en besloten zich naer het klooster te begeven, het slot te verbrv'zelen en zich aen al de woede hunner schandigste driften over te leveren. In weerwil der poogingen van eenige officieren, die alles aanwendden om ze daervan af te keereu, begaven zy zich naer het- klooster. Eenen der officieren gedroeg zich als man van eer en moed, en 't is hoogst regtveerdig eenen welver dienden tol van spyt aen zyne geheugenis te betalen. Ziende dat het onmogelyk was die woeslaerds tegen te honden, stelde hy zich voor de deur van het klooster, met den degen in d'hand, verklarende dat zy er niet zouden binnenkomen dan al hem op hethgehaemte trappen. Die woedenden luystereu naer niets, eerbiedigen niets, werpen zich op den officier, doorstekem hem met hunne bayonnellen, springen hem over 't lyf, verbryzelen de deuren van liet klooster rukken er binnen en begaen er zulke shoode gruwelen, dat ik ze niet durf uylspreken en dat myne pen wevgert ze neêi' le schryven Hoeveel ongelukkige familiên zyn daer door in de grootste versla»enbeyd gedompeld Hoe veel moeders in wanhoop den kreet van droefheyd en schaemte, die uyt de borst dezer moeders opstyt zal in 'therte van alle moeders weerklank hebben en er zal maer eene maer aigemeene slem zyn om zulke eerloosheyd te vermaledvdenZiet daer tot welken graed van verbcestmg het arm menschdom door de lccringen van onze vooruytgangS- mannen gedaeld is. Zeg my of de Hunnen, de Golhen in al de ruwheyd hunner barbaerschheyd verder gegaen zyn dan de zoo»eze»de beschaefden dezer eeuw, en of de barbaren der eerste tyden de hervormers der negentiende eeuw niet als mede- din»ers' en broeders zouden moeten groeten En noglans noemen die mannen zich de ontvoogders, de ver lossers van ltaliën; 't is aen hun dat men de zorg toevertrouwd de ouafhanglykheyd dor volkeren te bewerken, het zvn zy die gouvernementen maken en beschermen, die heden in Slidden- ftaliên lieerschen, het zyn zy, die de vryheyd van kiezing en de vrve uytdrukking der wensehen van de hertogdommen en Ro- ma»na voorzitten Den schandakt in en tegen het klooster vanVerrnchio gepleegd verspreyd een zoo onlieyispellend licht over den tegenwoordigen toestand van ltaliën, dat de minst klaerziende nu moeten bevatten dat het dwaes princiep van alles te laten men geluk 'l gaet, als het acn 't ksvaed toegepast word, eene waer 'gediochtclyke zaek is. die hel menschdom in den we» der beschaving zal doen aehteruytgaen en het, gelyk in 179^ in het bloed doen stronkcien Dat men niet zegge dat wy overdreven zyn, het is maer al le waer dat het bloedig tydstip van 1793 andermaal op handen is als het natuerlyk gevolg vaD den toestand, tea zy nogtans eene gewapende magt er tusschenkome, om de orde te herstel len en ltaliën van eene bloedige regeringsloosheyd te verlossen. De magt gaet allengskens uyt de handen der gematigde revo lulionnairen in deze der heethoofden. Binnen weymgen tyd zal de magt geheel aen deze laetsten zyn. Het zal hun onmogelyk zyn de orde van zaken in te voeren welke zv droomen. Eenen grooten gepst van geloof en godsdienst berust in 't herte der massa's en zal eenen onophoudelyken hinderpael zyn aen de verwezenlyking der revolutionnaire gedachten, om dat hy de volkeren zal afkeeren van die verblinde vervoeringen welke het gevolg zyti der verlating van alle godsdienstig geloof. Dan, er bestaet 'in 't grootste deel van ltaliën eene bevvonderensweerde menigte van liefdadige instellingen, godvruchtige broederschap pen, godsdienstige gestichten, welke zich tot alle rangen der samenleving, tot alle ouderdommen wenden, welke de dwalin gen en het kwaed bestryden overal waer zv zich vertoonen, welke de orde, de eendragt, de liefdadigheyd, het gezag en de regten van elkeen prediken en voorstaen, welke de zwakken versterken, de sterken aenmoedigen, de gevallene helpen op- slacn, moed en onderstand geven aen deze die aerzelen, en voor iedereen eenen broeder, eene bescherming, eenen toevlugt zyn.. In 't overige van Europa kent men den weldadigen invloed niet dezer instellingen, men weet niet welke kracht zy hebben om de samenleving in den weg der orde en van het goed te houden. Zoo lang zy in ltaliën zullen beslaen, zal de overgroote meerderheyd des volks de revolutionnaire en socialistische denkbeelden verstooten. Hoe zouden de bevolkingen immers konnen medewerken in akten welke door haren godsdienst stel lig verboden Worden Wilt de revolutie dan zegevieren, zy moét den godsdienst aenranden en trachten le vernietigen. Zy zal de volkeren niet konnen bemeesteren, ten zy nadat zy de banden verbroken hebben welke hun aen 't goed en aen de deugd vast hechten, ten zy nadat zy den godsdienst verdelgd hebbe. De revolutie gevoelt dit zoowel, dat de Mazzinische secte niet vreest aen al hare aenhangers het ordewoord, oorlog tegen de priesterste geven. Waer is, op dit oogenblik, de kracht van wederstand tegen al die boosheden, die men zou willen bedrvven Waer is de stem die zich verzet tegen de plunderingen en diëveryën, die men poogt le plegen In de geestelykheyd. Dat men zie hoe den aartsbisschop van Florentiön weygert de akten goed te keuren eener vergadering welke de wettige regten der prinsen miskent; men zie hoe manhaftig den Aertsbisschop van Pisa aen zyne geestelykheyd verbied deel te nemen in kiezingen, die hy in geweten niet Kan goedkeuren. Dat men ons zegge of den moe digen Kardinael-Aerlsbisschop van Bologna, welken onophou- delyk protesteert tegen een ingedrongen gouvernement, gedurig de regten der Kerk en der armeir verdedigt, zyne geestelykheyd ondersteunt en aenmoedigt, niet eene maglige borreere is tegen den voortgang des kwaeds. Dit alles is zoo waer, dat de tegenwoordige gouvernementen, die nog niet Mazzinisch zyn, de bisschoppen en de priesters aenzien als de geborene vyanden der revolutionnaire overwel digingen die men te Fiorenliën wilt doen gelden. De willekeurige stoulmoedigheyd, de dwingelandy, de moordzucht zelve gaen zoo verre in ltaliën dat al wie verdacht is de bisschoppen of de geestelyken toegenegen te zyn, gevaer loopt van vervolgd en vermoord te worden. Indien dan overal het edel gedrag der geestelykheyd eenen hinderpael is tegen den voortgang van het kwaed, gelooft men wel dat zy de revolulionnairen zal konnen doen vvyken Neen, dezen hinderpael zal verbryzeld worden, en indien het tegen woordig besluer daertoe de magt niet heeft, er zullen andere komen die dezen hatelyken last zullen op zich nemen. Indien men voorlgael met't rampzalig stelsel van alles te laten gaen gelyk het gaet, en indien men de revolutie haer werk bet voltrekken, er is geenen twyfel of de bloed-en moordtooneelen van 1793 zullen welhaest aenvang nemen. Men moet stekeblind zyn om dit niet te zien. Wy hebben reeds voorbeelden aen te stippen twee achtings- wcerde priesters zvn vermoord geworden om zich tegen brigands- akten verzet te hebben. Den graef de Malatasla komt, om zyne godsdienstige denkwyze, geponjardeerd te worden; eenen an deren edelman door den kop geschoten, omdat men geweien heeft dat hv aen den Paus getrouwheyd beloofd had. Deze daed- zaken hebben dezer dagen plaets gehad, en gemakkelyk is het teraden in welken toestand de treffelvke lieden zich met zulke vryheydsbewerkers moeten bevinden Op 'het vernemen van de gruweldaden in het klooster van Verruchio gepleegd, is den H. Vader Pius IX in eene onbeschryf- lvke droefheyd gevallen. Hy heeft de handen ten hemel verheven en overvloedige tranen gestort over het lot van zooveel onge- lukkige jonge dochters. Men verzekert dal hy seffens kennis van die schandfeyten aen 't fransch gouvernement gegeven heeft, en aen 't zelve, in naem der menscblievendheyd, gevraegd om daer tusschen te komen, ten eynde de vernieuwing van soort- gclyke wandaden te beletten. Men hoopt dat Vrankryk de bede van dén H. Vader zal aenhooren, want er is hier geene kwestie meer van politiek, maer wel van menshlievendhevd en be schaving Wat dunkt u, landgenoten, ryzen de hairen n niel ie berge, ais gy dergelyke gruwelen hoort? Vind gy woorden i hard en bitsig genoeg cm de handel wy ze der italiaenscfce j revolulionnairen te vermaledyden Kont gy van iets eenen dieperen walg hebben dan van de snoodheden van dit op- j roerig gespuys Welnu, wy hooren uwe antwoord, maer let op dat soortgelyke zaken hier met er tyd ook niet gebeuren, want wy herhalen het, de revolulionnairen, de deraagoguen-liberaters zyn overal dezelve, en zyn zy hier zoo menigvuldig niet, er is vremd gespuys in andere landen genoeg, 't geen op 'I eerste gegeven teeken zal gereed zyn te komen helpen. Hei is in 't beginsel te doen, principiis obsla, sero medicina paratur, als het kwaed de overhand heeft zal het te late zvn. Om te doen zien tot welk punt de wetgevende ouafhang lykheyd in Belgiën gedaeld is, sedert dat het, om die zelfde onafhanglykheyd te bekomen, zynen koning heeft wegge- jaegd en dcszelfs eeuwige verbanning gezworen, gaen wv hier de namen der Senateurs geven, die verblind genoeg geweest zyn om Antwerpen aen den Engclschman te slagl- ollereu. Deze namen zyn MM. Zaman, Laouroux, De Faverean, Dellafaille, Van Schoor, De Renessr, Corbisier, de Rasse, Joostens, de Thuin, Michiels-Loos, Lauwers, Dupont d'Ahèrèe, Lon- hienne, Boyaval, Van Woumen, Forgeur, Bergh, Mazeman de Couthove, Seutin, de Marnix, de Woelmont, Sacquelcu, Neef, deRodes, Van de YVoestvne, Wyncqz, de Ribaucourt, de Tornaco, de Block, Fortaoips, Dubus, Hanssens en de Ligne. Ziet hier in welke bewoordingen deu achtbaren Senatem M. den Graef de Robiano dit noodlottig wetsontwerp verstooten heeft i Het is niet omdat ik aen de conservateursparty toe- hoor dat ik my verzet tegen het ontwerp, 't is omdat ik a het slecht vind, gevaerlyk en zeer geschikt om op onzen grond eenen oorlog te lokken, die met eenen slag onze a nationaliteyt zou konnen vernietigen. Wat er de ver- slaefde totken des kabinets ook van gezegd hebben, den tegenstand der representanten en der catholyke dagbladen heeft geene andere beweegreden gehad clan eene diepe overtuygiug, welke overigens door geheel 't land gedeeld was. Eene wyze, beredende politiek en onaflianglyk van de belangen eener andere natie, en byzonderlyk eener natie e die jaloersch en vyandig is van en tegen alle handel- a dryvend en nyverheydsminnende volk, zal altyd beter a onze vryheyd en ouafhanglykheyd waarborgen, dan i gewapende bastioenen en muren rond de hoofdplaets n van onzen handel. Als Belg, verstoot ik de nieuwe ver- sterkingen van Antwerpen, voor de welke ik eehler zou stemmen indien ik Engclschman of Prut/s ware Deze veelbelcekenende woorden hebben meester Rogier in 't garen gejaegd hy zocht vruchteloos de argumenten van graef de Robiano te wederleggen. Volgens gewoonte, zyne oude schoolvossery raedplegende, heeft hy nogtans iets of wat te antwoorden gevonden, namelyk dat den o'uden beruchten kerkdief en priestermoorder Marnix van Alde- gonde, het beleg van Antwerpen gedurende dertien maanden tegen de catholyke Spanjaerds uylgehouden heeft. Maer hy heeft er vergeten by te voegen dat eyndelyk den Prins van Panna de stad heeft ingenomen nadat de burgers, ge durende die dertien maenden, al de gruwelen, al de rampen, al de ellenden, die men kan bedenken, uytgestaen hadden en ten gronde geruineerd waren. Ondertnsschen zal het gezegde van Rogier, ten voordeele van den kerkroover Marnix, die legen zyn evgen land en tegen den godsdienst onzer vooronders zoo hardnekkiglyk gestreden heeft, zoo min als de ongelukkige stemming d'er meerderheyd van den Senael met sterk genoeg zyn om 't land de. éngelsche belangen te doen omhelzen. Den 49/>0 des volks zyn en blyven overlnygd dat het eene onbegrype- Ivke dwaeshevd is eene sterkte op te slaen in eenen a'f'e- zonderden hoek van 't land, om er de Engclsrhcn "en Pruyssen af te wachten, terwyl hel overige des lands aen den willekeur der Franschen, welke men als vyanden i behandelt, zou overgelaten zyn.

De Denderbode | 1859 | | pagina 1