Iets zeer aerdig. Eenen duchligen zweepslag. Eenen zwaren INDIEN. Den Précurseur van Antwerpen, ultraliberael blad gansch verslaafd aen het doctrinarisch ministerie, begint nu over de versterkingen van Antwerpen bevreesd te worden en laet verstaen dat de oude versterkingen niet zullen afgebroken worden, want dat men er thans groote repara tion aen doet. Ter gelegenheyd dezer kazakkeering van den woedenden tolk der ministers, vragen eenige dagbladen naer de reden om welke den Précurseur zoo subielelyk veranderd is en nu zoo luyd alarm schreeuwt tegen du versterkingen. Die dagbladen beweeren dat die reden gernakkelvk te raden is: De liberaters van Antwerpen beginnen te gevoelen dat zy het tegen de algemeene noodkreten der bevolking niet meer konnen uylhouden, dat de stad, vry zynde, nooyt de kleyne en nooyt de groote oniheyning gewild heeft, omdat de veyligheyd van haren handel dringend vereyschl dat hy niet aen de metalen vernielende vuermonden blootgesteld zy en er gansch door vernietigd worde. De redenering die wy reeds hebben doen gelden blvl't altyd onwederlegd, te meerder omdat Holland zich gereed maekl om aen den Antwerpschen handel den transit Ie ontnemen door het leggen van eenen yzeren weg van Vlissingen naer de grenzen van Duylschland, langs Berg op-Zoom, Roosendael etc. Is hel niet klaer en duydelyk dat de vremde handelaers altyd liever den voorkeur zullen geven aen eene veylige handelshaven dan aen eene oorlogshaven, die gedurig blootgesteld zal zyriaen belegering, aen bombardement, aen plundering en verwoestingHet is aldus dal de handel schepen, komende uyt de Noordzee in de Schelde, liever te Vlissingen zullen blvven om er hunne koopwaren, bestemd voor Duytschland, te ontschepen en ze langs dien yzeren weg naer Duytschland over te voeren. Dit is 't geen, verleden jaer, door geheel de stad Ant werpen, den burgemeester aen 't hoofd, zoowel gevoeld wierd, nu, lydens de beraedslagingen in de kamer, nogtans door eene party, den burgemeester nog eens aen 't hoofd, gansch vergeten is geweest, en voor de tweede mael, na de stemming van de kamer, wederom zoo hard gevoeld word \¥at beteekent dit Wat schuylt daer onder Er is een dagblad, 't welk dees geheym wilt ontdekken zeggende Men verzekert ons reegis dat er speculateurs zyn die denken eene kompagnie op te vormen ten kapitale van a 20 millioenen om den offer te verhoogen van 10 miilioen, welken de stad Antwerpen gedaen heeft, en die eene winste van 12 a 18 millioenen moet opbrengen, indien men geloof mag hechten aen de schatting van M. den Burgemeester zelf, die de opbrengst der te verkoopen gronden schatte op 25 millioenen Dit beteekent veel en bewyst ons dat wy juyst in de waerheyd waren, als wy zegden dat het profyt op de aen de stad Antwerpen af te slane gronden niet vrémd geweest is om M. den burgemeester van gedacht te doen verande ren, en er van eenen grooteu vyand der versterkingen, eenen grooten vriend en verdediger van te maken. Maer de wyziging van M. Laubry, welke deze van mi nister Frère heeft te weeg gebragt, is eenen stok in 't wiel komen steken; nu gevoelt men te Antwerpen dat dit millioentjesprofyt voor de stad niet verzekerd is en wel in vremde handen kan overgaenZou dit ook de reden niet zyn om welke den Précurseur zyne kazak keert en begint te zeggen dat indien de oude versterkingen blijven, Antwerpen liet profyt zal verliezen, dat men in zyne oogen had doen blikkeren Deze belydenis is sterk het was dan voor 't profyt van eenige millioenen, welk de verkooping der gronden zou opgebragt hebben, dat de handelshoofdslad van Belgiën zou geslagtofferd geworden zyn... Men zal moeten bekennen dat de liberaters GOEDE vaderlanders zyn, byzonderlyk als er kwestie is zich ten koste van 't algemeen belang te verrykenHet is zeer stichtend en uoodig door 'tland rypelyk overwogen te worden De Tribune de lAêge, een overdreven liberatersblad, het welk men zeker niet zal beschuldigen van klerikael te zyn, antwoord aen de voorstaenders van Autwerpens verster kingen en aen de slimme maer misplaetste aentygingen van den minister, die durfde zeggen dat de tegenlianters der versterkingen het hoofd wilden bukken onder het jok van den wemden, in de volgende bewoordingen Wy spannen met den vremdeltng te samen Durft gy dat zeggen, gy die bevende on bleek van schrik, de voeten van Ence- land en van Duytschland kust fiy die op een teeken des vremde- lings, de versterking van Antwerpen opregt 1 Gy die Belgiën in 'l gevaer stelt van nog eens het slagveld te worden van het keerschzuchtig Europa Gv die ons vaderland onze fortuyn, onze vryheyd in pervkel brengt T is geenszins mei. Antwerpen te versterken dat gy uw betrouwen in de toekomst des lands en uwe liefde voor onze nationalileyt toonen zult. Waerom verstoot gy deze hervormingen die, wysseïyk in ons maelschappelyk hnyshouden gebragt, ons nevens' de fransche beschaving zouden stellen en ons een oor- spronkelyk karakter zouden geven Gy weel wel dat de vrees achtige cd bevende staetkunde van het ministerie ons verbind aen den wagen van het voltairiaensch gedacht en, in alle de klassen der mactschappy, de ontwikkeling van het nationael gedacht belemmert. Uwe vaderlandsliefde is dan slechts een "del woord en uwe liefde voor de belgisehe onafltankelykheyd bestaet in niets anders dan in een gevoelen van zuyvere 'welge- gevoegelykhcyd. Wat zullen aen die krachtdadige woorden het ministerie en zyne tolken antwoorden Dat gaetbuii aen. Zy lagchrn immers met de openbare denkwyze de ministers, vermits zv hunne plaetsen behouden hunne broodscliryvers, ver mits zy, ondanks de gtzonde rede, ambtenaren van den Staet kunnen worden. In de centrale sectie heeft den oorlogsminister Chazal verklacrd dat het franscli gouvernement, wel verre van TEGEN de versterkingen van Antwerpen te zyn, er integen deel VOOlt is, want dat liet alle plannen, inlichtingen etc. voor die versterkingen gegeven bad. Wy zyn verwonderd dat niemand in de kamer noch in den senaet daeromtrent de minste uytlegging of rnede- deeling gevraegd heeft. Doch, INDIEN het waer is dat Vrankryk tegen de muerinsluyting van Antwerpen niet is, INDIEN het waer is dat het er integendeel zeer genegen voor is, bestaet er een eenvoudig middel om dit te bewyzen en aldus eenigzins onzen mond te stoppen en dien van al de gazetsclirvvers, die er zoo hardnekkiglyk tegen ge schreven hebben. En waeriu bestaet dit middel Het is nu zeker dat koning Leopold eene reys moet doen naer zyn landgoed van Comes en van daer een bezoek afleggen by keyzer Nopoleon te Biarritz. Zou hy uyt deze laetste stad de door de kamer en senaet gestemde wet niet konnen dagteekenen en ze aldus van daer kracht van wet geven Den Senaet komt zeer belangryke besluytsels te nemen. Hy heefl eerst vastgesteld met 27 stemmen tegen 26 dat het onderzoek over de kiezingen van Leuven geene plaets zal hebben, en vervolgens met S3 stemmen tegen 16 aenge- nomen dat de gekozene senaleurs van Leuven in deze hoedanigheyd in den senaet zullen aenveerd worden. Na deze stemmingen, heeft den senaet zich bezig gehou den met de organieke maetregels van het door de kamer voorbeschrevene onderzoek. Dit ontwerp is aengenomen met de wyzigingen noodzakelyk geworden door de stem mingen van den senaet over dit onderzoek. Den senaet is dan uyleengegaen. Men leest in den Echo du Parlement Men tracht onder het publiek angstwekkende geruch ten te verspreyden nopens de vyandige inzigten der vremde gouvernementen opzigtens Belgiën. Binnen eenige dagen zuilen wv in uytdrukkelyke be woordingen van deze geruchten spréken. Byzondere redens bewegen ons voor het oogenbiik met zekere omzigtigheyd te werk te gaen. Echter gelooven wy van heden af 'te moeten verklaren dat de geruchten waervan wy komen te spreken, volkomenllyk valsch en ongerymd zyn. Den Echo du Parlement die zoo haestig was om het publiek te verzekeren dal de naburige Stalen heel en gansch onverschillig waren wegens de versterkingen van Antwer pen, is thans uytnemende Iraeg om uylleggingen te geven wegens de verschillige omstandigheden die achtereenvol- gentlyk gansch legenstrydige meeningen hebben te weeg gebragt. Onder anderen noodigen wy hem uvt van eens vrymoediglyk te zeggen wat hy denkt van de vorming van het groot bevelhebberschap van Ryssel. Verschillige geruchten waren gisteren te Parys in om loop. Het belangrykste en volgens ons het zekerste, is dat by gevolg der inrigting van het groot militair bevelhebber schap te Ryssel, onder de bevelen van Maerschalk de Mac- Mahon, er in het Noorder-departement 60,000 mannen troepen byeengetrokken worden. Deze onlzaggelyke krygsbewegingen geschieden wel by de kusten van het Kanael, doch ook digt by de grenzen van Belgién. Antwerpen gaet dan versterkt worden. Het artikel dat zulks beslist, is in het Senaet met 55 stemmen tegen 15 en 4 onthoudingen gestemd. Onder de 55 leden der meerderlieyd teil men, zoo wy hooger zegden, 9 kalholyken, te weten MM. Dellafaille, Dupont d'Ahérée, de Marnix, de Woeimont, de Rodes, Van de Woestyne, de Ribaucourt, De Block en den Prins de Ligne. Dp leden der kalholyke party die zich onthouden heb ben, zyn MM. Dutrieu, Spitaels en d'Anethan. Hadden die 12 leden zich by de mindrrhevd vervoegd, de wet ware verworpen geweest met 27 stemmen tegen 26, want 9 leden afnemende van de meerderlieyd bleven er maer 26 meer. 'T is dan in bet Senaet gelyk in de Kamer de kalho lyken zyn het die liet ministerie de meerderlieyd gegeven hebben; zy hadden liet lot der wet en hetgene van 't mi nisterie in hunne handen! De eene konden zy afkeuren, en den terugstoot wierp liet ministerie omverre. Maer neen, de ministers zegepralen hunne bediening blyven zy behouden, en het land gaet onder den last eener anti nationale wet gebukt gaen. CORRESPONDENTIE. B. Z. "G. uyt B. de stad, waernaer gy vraegt is Gend. Van de persoouen welke S. P. u gesproken heeft, ken'ik maer eenen, eenen armen dompelaer, die om eene goede eelmoes niet zou kwaed zyn. Ergo... Voor 't overige zal gezorgd worden. Vriende- lyke groetenis gy weel aen wie, en wy blyven in afwachting van ze te zien. M. S. uyt 6. het spyt my dat ik aen uw verzoek niet kan voldoen. Den tyd ontbreekt om my daermeê bezig te houden. Vriend V. uyt B. dit is te veel hoog in prys. Mynen verzoe ker kan er niet op antwoorden. M. D. uyt A. Neen, gy moest vroeger gesproken hebben. Het schynt dat sommige inenschen eens anders land als het hunne aenzien. Deze week zyn er op versehilligo plaetsen van Aelsl-Schaerbeke aenzienlylte hoeveelheden aerdappels door onbekende persoonen uvlgedaen en meegedragen. Berigl aen de politie en aen de landbouwers. Te Erembodegem heeft het vuer eene hofstede verslonden, bewoond door Francies Temmerman De verliezen bedragen 4ÜU0 fr. De aenstaende byeenkomst van Koning Leopold mei de» Keyzer der Franscheu word bevestigd. Eene briefwisseling uvt j Parys kondigt aen dat onzen vorst zich naer Biarritz zal begeven om Keyzer Napoleon aldaer te ontmoeten. Koninglyke besluylen, van 9 july verleenen de volgende pensioenen. Den luytenant-generael Anoul, fr. 7560 den luytenanl-gene- rael Chapelié, 6500 fr.; den eere luvtenant-gene'rael Rigano 6000 fr.; den cere luytenant-generael bens, 6000 fr.; den gene' i rael-major burggraef de Nieülant, 5000 Ir.; den generael-major George d'Espinois, 5000 fr.; den kolonel Pertry, 3200 fr.; den kolonel Euchéne, 3200 fr.; den luytonanl-kolonel De Buriiure 2500 fr.; en den luytenant-kolonel Van den Bogaerde, 2500 fr. Ziedaer wederom eene som van A7,260 fr. welke het land jaerlyks moet opbrengen, om de pensioenen te betalen van op- perotficieren die nog heelwel een groot getal jaren hunnen dienst zouden kunnen verrigt hebben. M n leest in de Indépendance Een dagblad van Brussel heeft dezer dagen aengekondigd dat er sparok was van een huwelyk van Z. K. H. den graef van Vlaen deren met eene prinses der koninglyke familie van Zweden en dat M. den baron de Tornaco Senateur, gelast was zich naer Stock holm te begeven om ofïicioelyk de hand der prinses te gaea afvragen. Wy gelooven dat deze tyding op eene stellige wyze te mogen logenstraffen. M. den baron de Tornaco begeelt zich inderdaed naer Stockholm, maer 't is enkelykom er aen den nieuwen Ko ning namens L. 51. Leopold 1 het rouwbeklag te gaen dragen wegens de dood van Koning Oscar en zyne gelukwensehingen ter gelegenheyd der troonbeklimming van*den nieuwen vorst. De gendarmerie van St-Gillis (Wacs) komt een bewys te - geven dat hot artikel der Constitutie welk zegt dat al de Belgen, gelyk zyn voor de wet, voor haer geene doode letter is. Zy komt in kontraventie te nemen om met eenen sedert 4853 vervallen jaglvrybrier gejaegd te hebben, 51. den advokaet Parrin gewezen burgemeester van St-Nikolaes, gewezen provintiale» raedsheervan St-Gillis plaelsvervangonden rcglervan St-Nikolaes. Het ware te wenschen dat al de ambtenaren in de uytoefenirtg hunner bedieningen het gedrag van den brigadier navolgden. (Nouvellisti), In het belang des landbouvvs gelooven wy de aendacht j der landslieden te moeten inroepen op hel ministerieel besluyt dat toelaet de overtollige trekpeerden der artillerie ter beschik king van goede landbouwers te stellen die er van de aenvrae» zouden doen, mits zich te verbinden dezelve belamelyk te voeden en hen aen eene gematigde behandeling te onderwerpen. I Voorzeker ligt er ui dezen maetregel een groot voordeel be sloten, waeruyt deze landbouwers zich moeten baesten hun profyt te trekken, nu byzonderlyk dat de voornaemsLe landbouw- werken gaen moeten beginnen of reeds komen aengevarigen worden. Iedereen weet dat de pachters die elk jaer peerden koopen om ze weer, na dat de belangrykste landwerken verrigt zyn, te gaen verkoopen, noodzakelyk veel moeten verliezen op ieder peerd. Het gouvernement stelt hun derhalve de middelen by de hand om diesopzigte eene spaerzaemheyd te verwezentlyken en gewis zullen zy zich bevlyligen deze seh'oone gelegenheyd te baet te nemen. De landbouwers die verlangen peerden te bekomen, moeten hunne aenvraeg doen ten stadhuyze, voor den 46 september 1 en hun aenzoek vergezeld doen gaen van eene tabel bevallende' hunnen naem, beroep met byvoeging of zy nog iets anders uytoé- fenen dan den landbouwersstiel, hunne" woonplaets, het "getal peorden dat zy wenschen te bekomen, en evndelyk' de uvtoe- slrekthcyd gronds die zy bewerken. Men verzekert ons zegt den Economiste beige dat het fransch gouvernement aen hel belgisehe eene nota kofnt toe te sturen ter gelegenheyd des wetsontwerps op de versterkingen van Ant werpen Tevens dat het betreurt dat Vrankryk, in zyne hoedanighevd van beschermende en waerborgende mogendhevd onzer onzv- digheyd, in deze omstandigheyd niet is geraedp'leegd sewees't verklaerl het keyzerlyk gouvernement dat het geenszins van zin is zich tegen de vergrooling der sterkte van Antwerpen te ver zetten. In wederkeerigheyd eyscht het de voikomene uytvoering der overeenkomst van 44 december 4834 belrekkelyk de afbraek der grensstérkten. Sten weet dat krachtens deze overeenkomst gesloten tusschen Belgiën, eertyds. Rusland, Oostenryk, Pruvssen en Engeland anderzyds, de sterkten van Meeneu, Aetli, Bergen, Philippevillè en Marienburg moesten afgebroken worden binnen den tyd van twee jaren. Men weet ook dat wy van jaer tot jaer de uytvoerine onzer verbiudteuisssen al dien kant hebben uvtgesleld en datd» sterkten van Bergen, in 't byzonder, de belangrykste onzer grens- sterkten nogregistaen. Volgens beriglen in de brusselsche dagbladen geplaetst zvs er te Ryssel op een militair banket, toasten ingesteld, die niet heel welwillend waren voor Belgiën. Verledene week stierf er te Alechelen eenen werkman L genaemd. Vooraleer den geest le geven zegde hy aen zyne vioiiw en kinderen dat hy eene beurs van vyf honderd franks, vruchten zyner spaerzaemheyd, by eenen vriend op het gehucht Galgen- berg, in eene sehuer, onder eenen koornlast, verborgen had Sten ging by den vriend van den afgestorvenen welken verklaerdé ken- nis le hebben van het verborgene geld. Men ruvmdehet koorn weg en me» vond inderdaed eene buers, half rot, met vvflion- i derd franks in stukken van vyf franken. Uit verzachtte eenigzins, voor de weduwe en kinderen, het verlies van hunnen man en vader. 5Ien schryft uyt Antwerpen, 6 september Wy ontvangen voortdurend zeer gegronde klagten over de vertragingen die men om zoo te zeggen alle dagen bemerkt in de aenkomst van zekere konvoys van den Waesschen Spoorweg. Aldus, hét konvoy uvt Gend vertrokken ten 10 uren 25 mi nuten, en dat, volgens het o/pdecl lirrcl Ic middag in Antwerpen moet aenkomen, is gisteren maer ten 12 uren 25 minuten aen»c- komen, schier alle dagen komt dezen treyn te laet toe. j Nu, dit konvoy staet in verband met den treyn van 12 nren 20 m die uyt de statie van don Staet naer Holland vertrekt Gisteren een groot getal rayzigers voor Holland die met dien treyn waren aengekomen, hebben het konvoy gemist, en het nadeel dat zy daer door geleder, hebben is des te aenzienelyker daer het vertrek van 42 uren 20 m., in bestemming naer Rolter- dag, hot laolste is van den dag. Grootelyks is het noodig dat er hier over vlytig gewaekt worde; wat ons betreft, wy hebben vastelyk besloten al de mis- bruyken van dit slach die ons ter kennis zullen gebragt worden aen de rucbtbaerheyd over te leveren, in de verhoping dat er op deze wyze, evndelyk regt zal gedaen worden aen de billvkn klagten des publieks.»

De Denderbode | 1859 | | pagina 2