Maendag een weynig voor de opening van het koncert in deil bierentuyn, te Brussel begaf het volk zich in menigte naer den kant van het beernhok om een lyk te zien wegnemen welk de wachters niet zonder moevt en gevaren uyt de waterkom der wit te beeren trokken. 'T was hetgeen van eenen der twee be- wooners der poolzeeën, door het brusselsch pubhek zoo gunstig gekend. Het dier was schielyk overleden, en duyzend gezegdens waren dies opzigte aen het order van den dag. Eenen ooggetuygen onder anderen, gaf de volgende uyllegging der oorzaek die de dood van het dier had te weeg gebragt Eenen pistolet was van de hoogte van den balkon in de waterkom geworpen, en de twee beeren waren er spoedig achter ge doken om de prooy te grvpen. Redelyk lang bleven zy onder water, en toen zy beyde boven kwamen was eenen der twee een lyk. Men had reeds sedert eenigen lyd bemerkt datden zvvaersten der twee beeren den zwaksten verdrukte en meermaels bedreygd had. Het is te denken dat, in het byzyn van eene prooy welk zy elkander betwistten, den grooten beer den kleynen in zyne vrees- Ivke omarmingen zal versmacht hebben. Dit verhael schynt aenneembaer te zyn, alhoewel het niet zeer gunstig pleyt voor de zedelykheyd der beeren. Er zyn nog andere persoonen die beweeren dat den beer be zweken is aen de gevolgerféener slechte spysverteering, teweeg- gebragt door de groote hoeveelheyd pistolels welke de reyzigers van den pleziertreyn, zondag te Brussel aengekomen, in den boerenkuyl hebben geworpen. Te Antwerpen is eenige dagen geleden eenen werkman naer het hospitael gebragt die eene zekere hoeveelheyd terpen- tyngeest gedronken had, meenende dat hy eene geneverflesch aen den mond had. Wy vernemen dat dezen ongelukkigen ver leden nacht in de vreedsle smerlcn overleden is. Hy laet eene vrouw en zes kinderen achter. Men verzekert dat de pachlers der Deurnebrug en andere persoonen die hunne wooning hebben op de gronden voor de nieuwe versterkingen bestemd, van thans af bevel ontvangen hunne schikkingen te nemen om deze plaetsen te ontruymen biunen de zes weken die op de date der sommatie zullen volgen. Wy ontvangen eenige byzonderheden betrekkelyk de feesten welke te Ertvelde en te Oost-Eecloo zullen plaets liebben ter gelegenheyd der komst Vhn M. den minister van 's lands werken. M. den gouverneur en andere overheden, voor het leggen van den laelsten sieen op den weg van Ertvelde naer Oost-Eecloo. De tot het feest uytgenoodigden zullen zich vereenigen op het punt van samenvoeging van den in te huldigen kassey-weg, met dien van Gend naer Watervliet, grondgebied van Lembeke, op zondag, 18 september aenstaende,' ten li 1/2 ure voormiddag om zich in stoet naer Oost-Eecloo te begeven alwaer een eerste onthael zal plaets hebben en van waer men vervolgens naer Ertvelde zal vertrekken, om er omtrent 2 uren aen te komen en tot hel plegtig leggen van den laelsten steen over te gaen. Onmiddelyk na deze plegtigheyd zal er eene luysterryke schie ting met den handboog plaets grypen, voor welke drv prvzen, voor de oppervogels en door de gemeenten geschonken zyn.'Deze bestaen in een kostelyk slinger uerwerk (pendule), een prachtig liqueurkaskenmettoebehoorten entwee sierlyképorcelynen vascn ten zeilden tyde zal men zich ook onledig houden met andere vermakelykheden en kluchtige volksspelen,"onder hel uytvoeren van eenige. kunststukken door de verdienstelyke muzièk-maet- schappy van Zelzaete. Vervolgens zal er aen de hooge overheden en andere uytge noodigden een prachtig banket aengeboden, aen het welk al de omliggende gemeenten van Eecloo tot Moerbeke en van Bouchaute tot Evergem op eene weerdige wyze zullen vertegenwoordigd zyn Men rekent reeds op 100 genoodigden. Het feest van Oost-Eecloo, op 25 derzelve maend, belooft niet min schitterend te zullen zyn eenen stoet zal ten 2 uren van Ertvelde velrekken onmiddelyk na deszelfs aenkomstzal er eene luysterryke ringslfag beginnen, voor dewelke dry voorname prvzen beslemd zyn eenen fraeyen rv zadel, eenen toom sporen en eene zweepeenen grooten kampstryd met de krulbol en andere vermakelykheden zullen op hetzelfde uer aenvang nemen, voor dewelke bvzondere prvzen, door de gemeenten geschonken, zullen uytgeloofd worden. Verscheydene muziekstukken zullen daertoe op eene versierde estrade worden uytgevoerd. Eyndelyk zal de prysnytreyking omtrent 7 uren 's avonds plaets hebben, na dewelke de uytgenoodigden zich aen een banket zullen vereenigen. Gewis zullen deze feesten eene groote menigte volk naer zich trokken indien zy door geen slecht weder verhinderd worden. Vrydag laetst hebben MM. Van Cutsem, prokureur des Konings, Joos, instruklie-regter, vergezeld van den greffiersklerk Verbeken en de wetsdoktors DeJaeghere en De Coenezich naer Desselghem begeven, alwaer de magistraten hét lyk van het kind van eenen pachter hebben doen ontgraven. Volgens het openbaer gerucht zou dit kind overleden zyn bvgevolg van het innemen vanzelfslandighedendoor eenen kwakzalver toegediend. De aenschouvving van het lykje is gedaen geworden. Tot hiertoe is het onmogelyk geweest den uytslag van dit onderzoek ter wete te komen. Men schryft uyt Charleroy dat den tolk van den liberalen klub dier "stad, den Courrier de Charleroygaet ophouden te ver- schynen, en welligt reeds opgehouden is, want zaterdag laetst is hy niet uytgekomen. Een nog al zeldzaem feyt heeft op dit oogenblik plaets in een huysgezin van Metz. Eene jonge vrouw, getrouwd loen zy 49 jaren oud was, is thans van een dochtertje bevallen als deze een jaer oud zal zyn, zal de moeder er 21 zyn, de grootmoeder 41, de oud-grootmocder 61 en de overoud-grootmoeder 81. De vier vrouwen zyn inderdaed allo getrouwd in den ouderdom van 19 jaren, en hebben ieder eene dochter gekregen toen zv 20 jaren oud waren. Volgens schryven van den Economistc Beige, zouden de voornaemsle eygenaers der koolmynen van den Couchant van Bergen het ontwerp geyormd hebben van samen te spannen, om de steenkolen duerder te doen betalen binnen liet land dan buylen. Men schryft uyt Arlon, 2 september Onze jaermerkt van donderdag laetst was eene van de beste des jaers. Velorley landbouw-voortbrengselen en lalrvke koop lieden uyt Vrankryk en het Groot-Hertogdom maekten den handel bedryvig. Daer waren veel peerden, en nietlegenstacnde den opslag der laetste merkt, zyn de prvzen nogmaels gevoelig gerezen. Iels wat nog meer te bemerken is, is dat de pryzen der hoornbeesten, en vooral der vette, zoodanig geklommen'zyn dat, indien dezen opslag nog eenigen tyd voortduert, liet vleesch voor de werkende klas niet meer koopelyk zal zyn. Schapen, lammeren on viggens waren zeer gezocht cn wierden meest gekocht door duytsche en fransche kooplieden. KAMP TE BEVERLOO. Men heeft veel gesproken over de ziekten, welke in het kamp van Beverloo heerschen en die er een aental slagtoffers maekten. Een aental familien, welker zonen in 'tkamp gelegerd zyn, waren natuerlyk over het lot harër kinderen bekommerd en meer dan eens hebben wy reeds, ten degen opzigte, onrustwekkende brieven ontvangen. Volgens tydingen, welke VEcho des Flandres afkondigt, zou den toestand in 't geheel niet zyn gelyk het openbaer gerucht dezen afschilderd: de inlichting is gedagteekend van 4 september en komt voort van eenen officier te Beverloo gekampeerd. Het kamp bevat 15,000 man troepen voegt daerby de bewoo- ners van Bourg-Leopold en 1500 a 2000 Bohemers rondzwer vers, die ten koste van den rmen soldaet leven en hem op alle mogelyke manieren exploiteren en men bekomt 47,000 a 18,000 mannen. Welnu, volgens de tyding van dien officier heeft men, in veer tien dagen tyd, slechts twee dooden gehad, waervan er eenen nog gestorven is, aengezien hy zooveel geëten, had, dat het inderdaed alle menschelyke gedachte te boven ging. Vele zieken zyn er wel is waer in het kamp geweestdoch die gevallen hebben plaetsgehad voor het tydperk der manceuvers loen Beverloo gedurende dry maenden 41,000 rekruten bevatte. Onder deze heerschten de koortsen op eene verschrikkelyke manier. Men heeft deslyds groolendeels de zieke manschappen naer Leuven en verder naer de omliggende hospitalen ovcr- gebragt. Wy hebben vermeend wel te doen deze regelen te moeten meêdeelcn, tot gerusstelling van een aental onzer vlaemsche huyshoudens. Men schryft uyt Holland De op- en afgaende koortsen woeden voortsdurend met groot geweld in eene menigte plael- selykhecjen van ons land, van in de hoofdstad tot in hel nede rigste dorp. Te Leeuwarden, hoofdplaets van Vriesland, by voor beeld, zyn er 8000 zieken op eene bevolking van omtrent 25-,000 inwooners. Te Groeningen, eene onzer voornaemste sterke plaetsen, is het garnizoen niet meer genoegzaem in getal om de Wacht op te trekken. In andere bezettingsteden moet men de zieke soldaten naer elders voeren by gebrek aen plaetsen in de hospilalen. Men heeft de zonderlinge proefneming gedaen dat daer waer hot zeewater kon binnenkomen of zich met de plaet- selyke wateren vermengen, de inwooners tegen deze ziekte gevrywaerd zyn. Slechte acrdappcls goed gemaekt. In het begin van den oogst der aerdappelen vind men deze flauw, zeepachtig zoo het volk gevvoonlyk zegt, zonder smaek, alhoewel men te met veel zorg toebereyd. Er bestaet een zeer eenvoudig mid del, zegt een blad, om bun al hunnen smaek en zoo veel bloem mogelyk te gevenmen plaetse de nerdappels 5 of 6 dagen by eene stoof of oven. Dit middel is onfaelbaer. Eene engelsche dame, mev. Julia B...., oud vyf-en-twintig jaren, uauwelyks acht dagen met haren man te Parys aengekomen, is het slagtoffer van een dier schrikkelyke ongevailen geworden, door de onvoorzigtighevd der rookers veroorzaekt. Het was omtrent den middag! Dc jonge vrouw, in het wit ge kleed, bevond zich in hare kamer, en maektezichbereydom uyt te gacn. Den man komt binnen neemt een 'fosforken, en aensleekt zyne sigaer. Het brandende fosforken word door hem in de schouw geworpen. De dame nadert die om eenen laetstcn blik op hare toilet in den spiegel te werpen het kleed vat vuer, en weldra slaen de vlammen liaer rondom het lichaem. Den onvrywilligen dader van dit ongeval, verschrikt en buyten zich zeiven, werpt zich op zyne vrouw, en tracht met zyne han den den voortgang der vlam te stuyten. Ydele poogingen Hy ver brand zyne handen en armen, en de werking der vlammen zet niettemin hare verwoestingen voort. Weldra zyn het hoofd en wezen sehrikkelyk verminkt, en wan neer de gebueren toegeloopen op het geroep van het slagtoffer, er in gelukten het vuer uyt te dooven, was het te laetMev. B.... leefde echter nog, en is maar des anderendags onder de schrikkelykste pynentiezweken. Onder de regering van Napoleon III zyn er in Vrankryk voor 2,770,864,775 franks gouden geld geslagen, en 476,908,231 zilvergeld. Eene bemerking vanM. De Metternich op de tael. Toen in 4848,den vermaerdeu Oostenrykschen staetsman, prins de Metternich, uyt' zyn land moest vlugten voor de revolutie, kwam hy zich vestigen te Brussel, en ontving aldaer vele bezoe ken vanstac-tsmannen en letterkundige persoonen, met welke hy geerne over alle slach van zaken in onderhandeling trad. M. P. Kersten verhaclt in zynen Journal historique van donder dag laetst, dat hy ook by den prins in gehoor ontvangen zynde, dezen de volgende bemerking maekte over de tael. De tael, zegde den Prins, is eene ware logica en met.de tael op eene wysgecrige wyze te bestuderen, leert men de natuer van het menschelyk verstand kennen. Nemen wy maer tot voorbeeld den uytgang ismussamengesteld uyt twee kleyne letterkrepen. Wanneer dezen uytgang, gevoegd bv eene benaming, ons eenen nieuwen afgeseheyden, onbepaeldeh naem voorstelt, wecst ver zekerd dat er eene verandering in de samenleving ontslaen is, en dat eene opinie de overhand heeft. Dit is de historie der woo ï'd en protestant ismus, philosophismusliheralismus en der andere termen in mmws.Voor my eenen mensch is 'tgeen hy is, ik oordeel hem volgens zyne werken, en dit oordeel word met op iedereen toegepastmaer voor de mannen van party en de lieden van wanorde, dezen rangschikken in orden en klassen en wanneer zy het ondernemen een gedacht te doen heerschen of een ont werp te doen gelukken, zy roepen dc tael ter hunner hulp cn door het uytvinden der woorden en algemeene benamingen, bedwelmen zy het publiek en misleyden het. Voor wat het woord liherael betreft, zegde den Prins, wat beteekent bet Het is ontleend aen liet spaensch en indien liet eenvoudiglyk beteekeude hetgeen liet te voren al lyd belcekend beeft, ik kan my vlevcn van alzoo goed liberacl te zyn als iemand. Maer zulks was liet gedacht niet van degenen die bcgonst hebben het te gebruykeu ten tyde van Louis XVIII, en die dacrna het woord liberalismus gemackt hebben. Hoe het zy, uyt bel liberalismushetwelk den geest van onaf- hankclvkheyd en vyandlykbeyd aeü het gezigt daerstelt, is gesproten het radical ismus uyt hel radicalisms het communismns en uyt het communismus komt voort hel socialisms. En ziedacr hef cynde der beweging. Hel is zonneklaer dat, na het socialismus er niet meer bestaet ten zy de anarchie of regeringsloosheyd. het is te zeggen de vernieling der samenleving of den niet. Nu. daer er niemand is die zou durven zeggen dat hy dc samenleving wilt vernielen, zal er geen nieuw woord iu ismus moer uvtgevonden worden. De naemlyst is ten cynde, en niemand zal den moed hebben openlyk eene party in te rigten ouder den titel van anarchismus. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Parys, 4 september. Den Monilenr de VArmée kondigt den namelyken staet af der slaven en troepen die tegenwoordig het leger uytmaken dat iu Iialien onder de bevelen van Zyne Exc, Maerschalk VailVaot staet. Dit leger, samengesteld uyt 5 afdeelingen voetvolk en 2 briga den ligtc ruytery, bevat 22 regimenten voetvolk van 3 bataillons 3 bataillorw jagers te voet4 regimenten ruytery 20 batteryen kanonniers, waervan 42 gemonteerd, 4 te peerd en 4 te voet2 kompaniëm pontonniers en 6 van de genie. Hetgeen de volgende eflektieven geeftvoetvolk, 42,000 man nen, ruytery, 2400 geschut, 2600 genie, 900. Totael 47,900. En daerby 4000 peerden, 96 veldstukken cn een pak reserve. Indien men by deze cyfers degene voegt der bestuer-lrocpen, der gendarmerie, enz., enz., zal men een totael krygen van 50,000 mannen, volkomentlyk geoefend en afgerigt door d« vermoeyenissen van den laetsten veldtogt. De afgeveerdigden van de Vergadering der volksvertegen woordigers van Toskanen, gelast om aen Koning Victor-Emma nuel de aenheehling van het groot-hertogdom by Piemont te komen aenbieden, zyn zaterdag om 4 ure door dezen vorst om vangen doch het antwoord van den Koning heeft hen niet teene- mael-moeten te vrede stellen. Den Koning van Sardinien heeft aen te toskaensche deputatie verklaerd dat de nationale Vergadering des bertogdoms zal ver- staen hebben dat de voltrekking van haren wensch maer slechts kan verwezentlyk worden door de onderhandelingen die nopens de zaken van Italieif zullen plaets hebben. Hy heeft er nevens bygevoegd dat, gemagtigd door de regten welke de wenscheu van het Toskaensche volk hem geven, hy hunne begeerten zoo ondersteunen. Men ziet dus datden Koning van Piemont zich wel gewacht beeft het verzoek der Toskaners in te willigenslechts heeft hy zich verbonden de zelve by de europeaensche diplomatie te onder steunen. Een nieuw tusschengeval komt zich aen te bieden inde ita- liaensche zaken. De reglen van den jongen hertog van Parma, een weynig door elkeen verlaten, hebben thans voor officieelen verdediger hetspaensch gouvernement. Spanje, in zyne hodaenig- hevd van medeteekenaer des traktaets van Weenen en verwant- schappelyke mogendheyd des vorslenhuyze van Parma, heeft aea de groote hoven eene protestatie betèekend en uytdrukkelyke voorbehoudingen gedaen aengaende het lot des hertogdoms. Den Times kondigt aer. dat het piemontcesch gouvernement eerlang op de plaets van Londen eene nieuwe leuning gaet sluy- ten van 425 millioen franks. Altyd en gedurig leeningen van miliioenen. De reys van den Keyzer naer Cherburg word niet bevestigd. In tegendeel men verzekert dat het bezoek van Koning Leopold van Belgie by den keyzer oflicieellyk is vastgesteld de byeeo- komsl der twee Vorsten zou te Biarritz plaets hebben; De Indépendance beige heeft aengekondigd dat M. den hertog de Gramont aen het roomsch gouvernement verscheydene ver- effenings-ontwerpen had voorgesteld betrekkelyk Romanien, waeruyt eene soort van scheyding van dit land van het domeyn der Kcrkelyke Staten zou voortspruyten. Dit gezegde is volko mentlyk valseh. M. den hertog de Gramont zou alleenlyk vry- zninige hervormingen en een wereldlyk bestuer aen den Heyligen Vader gevraegd hebben. Byna al de fransche dagbladen zyn het eens om te denken dat de houding door den Koning van Piemont genomen tegenover de afgeveerdigeen van Toskanen, de aenstaende vereenigiug van een Kongres laet te gemoet zien. Het meestendeel der groote mogendheden schyncn heden over te hellen naer dien middel om aen de zaken van Ilalien eene eyndelyke oplossing te geveD. Naer men verzekert is Oostenryk zelve reeds zynen eersten tegenzin te boven gekomen. Men weet dat de eerste gedachte van het Kongres door Vrankryk was voorgedragen en schier onmiddelyk door Rusland wierd ondersteund Engeland en Pruyssen zyn het eyndelyk ook bygetredeD. Echter beweert men dat de bytredmg van Oostenryk voortdurend blvft'afgangen van de vereffening van zekere moeyelykbedeD wegens dewelke het Weener-kabinet nog niet volkomen eens is met Vrankryk. Bolonien, dynsdag avond, 6 september. De vergadering der Legation en van Romanien heeft by eenpa-.. righeyd de volgende voorstellen aengenomen Wy vertegenwoordigers der volkeren van Romaniën, God t( t getuvge roepende van de reglzinnighevd onzer inzigten, ver klaren dat de volkeren van Romanien, sterk van hunne regten het tvdelyk bestuer van den Paus niet meer willen. Na deze stemming uytgeroepen te hebben, heeft den voorzitter aengekondigd dat den voorstel tot aensluyting by Piemont, by eenparigheyd der Vergadering in aenmerking genomen, naer hel onderzoek der bureelcn verzonden is. Men kondigt aen dat den aertshertog MaximiliaeD van .Oos tenryk, gewezen gouverneur van het Lorabardisch-Yenetiaenseb koningryk, gaet benoemd worden tot gouverneur-generael van Gallicien. Dezen post is opengevallen bygevolg der benoeming van den titularis, M. graef Goluehowsky, lol minister van binnei£ landsche zaken van Oostenryk. Men is algemeenlyk verwonderd van den eygen broeder des Keyzers van Oostenryk te zien eenen enkelen ambtenaer opvol gen. Volgens eene Algemeene Briefwisseling uyt Londen, zou hel engelsch kabinet officieelyk aen Vrankryk en Oostenryk voorge steld hebben een europeaensch Kongres byeen te roepen vóoi- de vereffening der italiaensehe zaken, tot grondslag der beraed- slagingen nemende de verpligting van niet gewapender band in de lotbestemmingen van midden-llaliën tusscheu te treden. Deze tyding echter dient nader bevestigd te worden. Eene circassischc deputatie is te KonstantinopeleD aenge komen. Zy is voorgesteld geworden aen de vertegenwoordigers van Vrankryk, Engeland, Oostenryk en Amerika. Deze deputatie kwam aen Turkyën reklamatiën indieneivtegen dc invallen der Russen die in hun land gedurig plaetq hebben. De deputatie heeft verklaerd dat by aldien den Sultan Circassieii langer verlaet, dit gewest zich aen Rusland zal onderwerpen. Deze laetste mogendheyd zet met de grootste bedryvighejd de werken voort van zynen yzeren weg van Moscou naer Tiüis eu van Tiflis naer Poti, in den Caucasus. Den opstand der europeaensche troepen ten dienste van Engeland zet zich in Indien, voort, liet getal soldaten die hun verlof vragen is sehroomelyk groot. Middelerwyl rigten de inlandsche opstandelingen zich in NenaSaïb werft aenhangers en maekt zich veerdig om in Octo ber op nieuw dc vyandlykbeyd aen te vangen. Dezen toestand, reeds zwaerwigtig genoeg in zich zeiven word nog net< Inehtigcr door dc fmantiele moeyelvkbeden die het gouvernement óp de ernstigste wyze bekoramerëD. Het jaer- lyksc-n te kort der ontvangsten op de uytgaven in Indien bedraegi. al niet min dan 300 millioen franks.

De Denderbode | 1859 | | pagina 3