ZONDAG 18 SEPTEMBER 1859. DERTIENDEN JAERGANG. Nr 682 Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 17 September 1859. Het onderzoek over de kiezingen van Leuven. A propos van leugens. Wat gaei de kamer doen Lenige bemerkingen. Men roept victorie »enderm. 5-35 8-309-35 12-30 3-05 6-00 -..WGend, Brugge, Ostende 8-25 —12-30 0-00— Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 .-00. 3-05 - 6-001« klaslangs Dendermonde. Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Uech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 305 6-00 Lein Thien Lu?k 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTrnven,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-25-12-20—2-50—3-05—6-00—8-05 Kortryk, Mouscroen, Ryssol (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-200-00 Sin.Geerardsb.Ath, 7-45 2-15 5-30. Bergen, Quievrain 7-450-00— 2-155-20 Te lbbb staen ni de konvoys, Tc idecem staen deie vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te CYSEGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 0-OÜ 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. VAN LOKEREN NAF.R Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-253-000-00. VAN ATB NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20—•-». Lessen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-»4-20—0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 4-20— »-». Gcnd, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN CEND NAER Audenoerde 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NABR Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-00 5-05—7-15. Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1. Aelst) 7-15 7-35 1-40 5-» »- (1. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Decs onderzoek is, door de laetste stemming van den Seüaet, welke de kiezing met 27 stemmen tegen 14 goed keurt, gansch nutteloos geworden. De stemming van den 8 september laelst is de stemming van den Senaet van 14 july, waerdoor eenonderzoek bevolen was, komen ver nietigen. De zoogezegde schandalen, bedriegeryën en wan- bedryven die, volgens het zeggen der liberators, in de kiezingen van Leuven gepleegd waren, zyn nu verdwenen gelyk rook, of liever zy moesten niet verdwvnen, aengezien <le groote meerderheyd in den Senaet bevonden, geoordeeld en vastgesteld heeft dat zy nooyt bestaen hebben Deze verpletterende stemming geeft eenen pvnlyken kaekslag aen de liberale logenaers van Leuven en eenen feilen neus aen. geheel de liberaterspartv, welke hierdoor met het schandmerk van liegen, bedriegen en lasteren bestempeld word. Maer wat geeft eene logenstraffing min of meer aen de liberaterv, als zy toch zonder eergevoel, zonder loyauteyt, zonder zedelykheyd, zonder godsdienst of geweten is Men weet immers sinds lang dat de snoodste leugentae! en den venynigslen laster de byzonderste wapens en voor- naemste argumenten zyn dier party, en ais zy daermeè in hare ontwerpen met gelukt, dat zy toevlugt neemt tot den oproer, gelyk zy in mey in 188" bewezen heeft. Eenen liberalen senateur beeft deze gedachte wederom opgewarmd als hy, ziende dat het onderzoek ging ir. duygen vallen, zoo onbezonnen als vermeten uytriep dat de kamer en 't land zouden in oproer komeii, indien het onderzook verworpen wierd. Kogtans heeft den oproer geene plaets gehad misschien omdat de tooneelvoerders np hunnen post niet waren en er geen ordewoord gegeven was. A propos van leugens, moeten wy hier zeggen, dat men den (umeusen minister Rogier op heeter daed van leugen tae! betrapt heeft. Den senateur, M. Ribaucourt, had zyne ontevredenheyd betoond over de weynig gouvernementele en weynig stichtende rol, die het ministerie in de zaek van het onderzoek gespeeld bad. Meester Rogier wilde hierop antwoorden en geloofde dat eene voorbedachte leugen wel mogt begaen worden op het oogenblik dat den Senaet eene stemming van vertrouwen nopens de millioenen voor Antwerpen ging geven of reeds betoond had. Den schoolvos van Arras vond er dan noch beenen noch graten in op zyner eeuwige ziele zaligheyd te protesteren dat hg den <s mond noch in de kamer, noch in den senaet, geopend had, ter gelegenheyd der beraedslagingen over de leuvensche kiezingenDen man wist er niets van, en 't was maer in den senaet dal hy vernomen had dat er klagten tegen die kiezingen waren ingediend. De initiatief der toet is gansch en geheel aen de kamer overgelaten geweest, en ik <t peys niet, ging Hogier voort, dat er eenen minister het woord in de beraedslaging gevoerd hebbe. Wy hebben dan niets anders gedaen dan ons onthouden (Bladzyde 52 der Annates Parlement Dees gezegde van Meester Rogier is eene leugen gelyk nen olifant, en dit bewyzen de bladzyden 23 en 24 der Annates Parlementaires. Den 18 july, toen JU. Dechamps de nietigheyd bewees der grieven aengehaeld tegen de kiezingen van Leuven, hebben MM. Frère en Tesch hem onderbroken om hem te leugenstraflen. Wat meer is al de ministers-leden der kamer hebben gestemd. 1» Voor het onderzoek 2" Alle hebben gestemd tegen den voorstel van M. Wasseige, die tot de goedkeuring der gekozenen van Leuven wilde overgaen 3» Allen hebben zich verklaerd tegen den voorstel strek kende om de gekozenen te laten deel maken van de onder zoekscommissie. Daerby beeft minister Frère in de zitting van 24 augusty eene lange redevoering tegen dien zoo billyken als regtmatigen voorstel uytgesproken, in welke redevoering den spreker zich eene aeneeiyschakeling van boosaerdige aentygingen veroorloofd heeft. Ziet daer hoe waer het is dat niet eenen minister het woord gevoerd heeft, gelyk Rogier zoo onbesehaemd durft zeggen ziet daer hoe egt het is dat bet ministerie den mond niet geopend heeft in de beraedslagingen over liet fameus onderzoek Wy weten niet wat hier meest te verwonderen is of wel de stoutmoedigheyd van den ouden schoolmeester Rogier, die in de tegenwoordigheyd van geheel 't land durft komen liegen dat hy zwart word, of wel de godsjeugdigheyd der senateurs, die zoo gewillig deze tastelyke leugens aennemen in plaets van ze met de meeste krachtdadigheyd te schand vlekken. Wat er van zy, het is vast dat een gouvernement, welks ministers leugens en trouwloosheyd gebruyken als middels van besturen, niet kan blyven staen en zal in duygen vallen, omdat het aen zedelyke grondzuyl ontbreekt, die den eeuigen steun is der konicgryken. Wy zyn nieuwsgierig te weten wat de kamer gaet doen na deze stemming van den senaetja, de kamer, die maer besloten heeft het onderzoek nopens de kiezingen van Leuven te stemmen, omdat den senaet dit beslnyt ook genomen had, gelyk versclieydene redenaers verklaerd hebben. Indien de meerderheyd hare weerdigbeyd eenigzins wilt eerbiedigen, zv moet liet voorbeeld van den senaet volgen en niet langer meer de verwydering der gekozenen van Leuven laten duren, want zy zou een nieuw misbruyk barer magt daerstellen met geen eynde aen dien zoo inconst'tutionnelen als dwingelandigen toestand te stellen. Doch waertoe dient liet aen de liberatersparty nog over constilutionnaliteyt te spreken, zy heeft immers geheel 't werk van het nalionael kongres onder de voeten ge trappeldEr gaet wel eene nieuwe mystificatie of dobbelzinnig komediespel vertoond worden met, ter eere van 't kongres en der constitutie, eene nieuwe kolon in te huldigen, maer wie zal er zich, door soortgelyke kwak- zalversstreken, nog laten foppen Wie zal er 't speelïuyg nog willen zyn van eene party, die onze vrvheden en constitutionnele regten vernietigd heeft en ze vervangen door de schandelykste parlementaire en gouvernementele dwingelandy? Wy konnen niet gelooven dat dit spel nog lang kan duren, ten zy de'Belgen de door hunne meesters uvtge- slekene dwaesheden, door misplaetsle toegevingen, door gebrek aen krachtdadigheyd, door moedelooze onver- schillighevd wilden blyven verduren, in afwachting dat den oogenblik van algemèene uytboeting er kwame een eynde aen.stellen. Dit moeten zy weten, ipsi viderintmaer zy zullen niet zeggen dat zy niet gewaerschouwd zyn geweest. Hetgeen den Senaet komt 'te doen met liet onderzoek van Leuven, dit is te zeggen hetzelve nutteloos verklaren, zal, volgens 't algemeen gedacht, ook gedaen worden met zyne stemming nopens de millioen-verkwisting voor Ant werpen, te weten dat zy zal gansch nutteloos verklaerd worden. Wy hebben tamelyk verwonderd geweest dat den Senaet in geene hoegenaemde aendacht genomen heeft de talryke petitiën die hem tegen de versterkingen van Antwerpen zvn loegestuerd. Wy zouden aen de Senateurs wel eens willen vragen of zy zich wel de moeyle gegeven hebben eenen oogslag te werpen op de reklamatièn hunner last gevers, of zy ook petitiën ten voordeele der versterkingen ontvangen hebben, en eyndelyk of zy eene opinie in hel land kennen, 't zy liberale öf catholyke, die zich TEGEN ditengelsch werk niet verzet Het is dan in d'oogen van iedereen eenen akt van zwak- lieyd, waerover de stemmers zich meer dan eens zullen te berouwen hebben. Het ministerie, van den eenen kant, en de gebeurtenissen van den anderen kant, zullen dit wel- haest bewyzen. De ministers, die verleden jaer, door hunne redevoe ringen op de zelfde denkwyze bewezen hebben dat zv in liet opgewarmd ontwerp geen het minste vertrouwen had den, hebben er thans een middel in gevonden om te behagen, zy weten wel aen wie, om hunne portefeuilles te behouden en aldus aen het schotelken te blyven. Dit is 'leenigste dat zy er meê zullen gewonnen hebben. Maer wat zullen de Catholyken, die 't ministerie hierin den zegeprael gegeven hebben, er by winnen? Zal het ministerie ten hunnen opzigle verdraegzamer, toegevender, regtveerdiger worden Dat zy het afwachten, maer wy gelooven neen, want de liberaters weten de catholyken maer te vleyen en te streelen als er kwestie is 't land millioenen lasten op te leggen en hun in dezelve het grootste aendeel te doen betalen. Wy zyn zelfs van 't ge dacht der Pulrie van Brugge, die zegt dat het ministerie nu meer dan ooyt stoutmoedig, barsch en onbesehaemd tegen de catholyken zal worden. Men lette er op, de ver kochte liberaterstolken zullen een nieuw concerto van beledigingen, versmading en hoon aenvatten tegen de bisschoppen, tegen de priesters, tegen alles wat verdacht is de pliglen van goeden ebisten te kwyten. Ziet daer waermeé de conservateurs zullen belaeld worden voor hunne toegevendheyd jegens een tyranniek besluer Wat de politieke gebeurtenissen betreft, wy hebben de pretentie niet ze vooraf te voorzeggen, maer wy zouden niet zeer verwonderd zynindien de samenkomst van Biarritz eene groote wyziging kwame toebrengen aen den vyandlyken akt, dien geheel de wereld beschouwt als tegen Vrankryk gerigt te zyn. En wat zal er dan van de stem ming ten voordeele der millioenenverkwisting geworden. Zy zal nutteloos worden gelyk het onderzoek over de kie zingen van Leuven. Indien er echte( geene oppositie van wege onzen magti- gen gebuer onlslaet tegen het engelsch ontwerp, 't geen weynig te denken is, als men de wyze inziet op welke dit ontwerp is voorgedragen geweest, wyze die altyd nage dachten moeten inboezemen, maer onderstellende dat onzen gebuer met dit ontwerp spot, overtuygd dat zyne politiek er niet door zou verstoord worden, als den toe stand van Europa haer zou dwingen te handelen, en dat eenen hoop steenen te Antwerpen opeengepast haer wey nig of niets zou verhinderen, aan, en wy zeggen bet met overtuyging, zal dien hoop steenen slecht gestemd en nog slechter geplaetst, Bclgiën doen doorgaen als eenen bond genoot van Engeland, jegens welken men geene de minste weerhouding zal hebben. De zotligheyd van dit antwerpsch werk zal dan ducr door de nalie betaeld worden, zotlig heyd, die geheel 't laud tegen heeften die er versclieydene tegen hunne overtuyging heeft doen stemmen, gelyk het uyt de redens van verschillige onthoudingen gebleken is. Ja, men roept viktorie, ne n gelooft dat er eenen grooten veldslag gewonnen isMaer liet is eenen van die veld slagen, die een leger vernietigen. Den schok, dien Belgiën uyt de opgedrongene versterkingen van Antwerpen zat gevoelen zal veel bydragen om de belgische eenhevd te verzwakken en het wantrouwen in deze die ons besturen Ie vergroolen. Wy moeten met de Patrie van Brugge uytroepen Arm Belgien waer gaen wy naer toe. Hoe z.al eenen zoo gespannen toestand langer zonder geweldige losbersting konnen duren! En alsdan, wat zal iietzvn? Wat heeft men van dezen vreesverwekkenden toe stand niet al te vreezen Wie zou niet beducht zyn voor onze instellingen, voor onze onafhunglykheyd, voor ons nalionael stamhuys. Men zegt liet in 't land, men zegt het in den vremden, men heeft het in de kamers gezegd het zvn de steenen forten niet die Belgiën zullen redden; er zyn andere forten, die sterker zyn dan alle citadellen, deze zyn reeds ten grootert deele vernield, men zoekt ze nog meer te verdelgen en welhaest onder de Engelsche versterkingen te begraven. Nogtanshet waren die forten van eendragt en vaderlands liefde, welke bet koningdom, de grondwet, onze vryheden etc. beschermd hebben tegen de herstelling der.Nassau- wers, die altyd door Engeland gedroomd en verdedigd is geweest, en 't is nog eens dit zelfde Engeland 't welk onzen ondergang zoekt.... Onze ministers zien dit niet of willen het niet zien, wclligt omdat een deel van bun vreindelingen zvn en dus onze nationale politiek niet konnen begrypen. Het. zelve en meer moet er gezegd worden van een handvol schryvelaers, ook vremdelingen zonder vaderland, zonder eer zonder geweten, met een woord gewezene galeyboeven, die devremde inblazingen dienen, die luinne vuyle pennen voor eer. handvol goud ter beschikking stellen van den vremden en zich hier verryken ten nadeele van 'tland... Die gasten lagclien wel met 'de noodlottige gevolgen die hunne twist- stokeryën en verslaving aen de vremde belangen aen Bel-

De Denderbode | 1859 | | pagina 1