ZONDAG 25 SEPTEMBER 1839. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 685 AELST, den 24 September 1859. Vertrekuren uyt de Statie Aelst VAK 11 6 FRANKS 'S JAEBS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. De liberale of revolutionnaire politiek. Wat bewyst dit alles Wanneer... Eerste middelen. Beoderin. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 -. Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 «-00. Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Heeti. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Lout ThienLuyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruvën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 9. Gend, Brugge, Ostende 8-25 -12-20 0-00 3-05 —6-001® klns langs Dendermonde. 1 Kortrvk, Mouscroen, Rvssei (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-Ó5 -6-00. Doornyk, Ryssel (langs Alh 7-455-20—0-00 Nin.GeerardBb.Alh, 7-45 2-16 5-30. (taad 8-2512-202-503-05—6-00—8-05 Bergen, Quievrain7-45—0-00—2-15—5-20 - 0-00 T« LEDE stnen al de konvoys. Te idegem staen dete vertrekkende van Ath 6-3 10 4-20 0-00 en dete vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te CTSECEV «til al de konvoys uytgcnomen deren vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. ftaen te Santbergen de vertrekken uvt Alh 6-30 0-00 10 's rnorg. 4-20 en 0-00 's avonds. Tan Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. VAN LOKEREN NA ER Dendermonde, Aclsi 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsbergen, Alh 6 50 9-25 3-UO0-00. VAN ATrt NAER Geeraerdsbergcn, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20«-». Lessen. Geeraerdsbergen, Niuove Aelst, 6-300-0010-»4-20 —0-00. Brussel (langs Denderleeuw; 6-30 10-» 4-20 »-» Gend, Brugge, Ostcnde 6-30(langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsh, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDEKXONDE NAER Brussel 1. Aelst) 7-15 7-35 1-40 5-» »- fl. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05 DEN DENBERBODE In alle tydeu hebben er secten bestaen, en altyd zullen et* bestaen, 't is God die het alzoo wilt om de geloovigen te beproeven of zy zynen dienst niet zullen verlaten. Doch alle tydstippen zyn niet gelyk voor de vyanden der Kerk. Heden bestaet er eene secte, welkers razerny tegen het Gatholicismus sedert lang geene weerga gehad heeft. De seetarissen hebben elkander altyd wel verstaen om het openbaer geweten te doen lyden, maer zcldzaein zyn zy er zoo wel in gelukt dan op onze dagen. Te gelyker tyd revolutionnairen-goddeloozen en revolu- tionnairen-politieken, begaen de liberasters alle soorten van wanbedryven, en dit wel in naem der vrvheyd, terwyl zy inderdaed geene andere inzigten hebben dan liet despotisinus en de vervolging. Zy stellen eene wettige orde in om de wanorde te beschermen, eene wet om de wet te overtreden, zy. stolfen en bollen op eene Constitutie of verdrag tusschen den Souvereyn en 't Volk, en zy zyn de eerste om die Constitutie met de voeten te treden, zy vragen in alles den eed, en zy zyn de eerste om dien eed te miskennen. Het liberalistnus is stout en onbe schoft, 't is den middel dien het gebruykt om zyn bestaen en zyne beheersching te vestigen. By zvne sioulheyd en onbesehoftheyd voegt het de bedriegery en de verleyding. Als het kwaed doet, het beweert dat hel goed verrigt, als het liegt en bedriegt, het waent waerheyd te spi eken en regtzinnig te zyn, immers zeggen wy het maer ronduyt, het liberalismus is openlyk schurkachtig en eerloos en ®t zal openlyk. met het openbaer geweten spotten, gelyk men het ziet in byna al de landen waer het gouvernement door liberaters gelevd word. Daerby ondervind men dat het liberalismus, 't welk de heyligste zaken versmaed en dezer verdrukt, die zyne schandakten afkeuren, wilt dat het geëerbiedigd worde en dat men zyne wanbedryven en schelmstukken met de schoonste eerenamen betitele Ivan het door bedrog en verleyding daerin niet gelukken, het gebruykt het geweld, de verwoesting, de plundering en brandstichting. Dit is 't geen wy andermael gezien hebben in de laetste gebeurtenissen welke te Bergamo, in Italiën hebben plaets gehad. Ziet hier wat de Italiaensche bladen ons daeromtrent meêdeelen. Den 3 september had te Bergamo in de kerk van den II. Bartholomeus eenen lykdienst plaels voor de doorluchtige slagl- offers van den oorlog. Mgr. den bisschop om hulde te bewy- zen aen zulke heylige en zalige gedachtenis had zelf den lyk dienst willen zingen en aen niemand de zorg toevertrouwen van deze godsdienstige pligt te vervullen. Men vroeg eene lykrede, en Mgr. had deze begeerte inge willigd, doch slechts op voorwaerde dat den persoon die daer- mede zou belast worden, waerborg zou geven dat er m de hey lige plaets geene verergernis zou gebeureu. Zelfs had hy de dienstwilligheyd zoo ver gedreven dat hv zelve zekere redenaers voorstelde; doch hy zag ze alle van de hand wyzen, klaerduy- delyk omdat de aenleyders voorwendsel tot wanorders zochten. Uyt voorzigtigheyd had Mgr. bevolen dat na den dienst de hoogzael toegesloten wierd; maer voor dat de plbgtigheyd ge- eyndigd was, zag men in de kerk eenen persoon komen met eene ladder op den rug, welke hy tegen de hoogzael plaetste, en aenstonds eenen der kopstukken, zekeren Fassino Loeatclli, op het predikgestoelte klauterde, en eene lykrede van zynen opstel begon af te geven, aldus het komediespel vernieuwende welk eenen tooneelspeler reeds gegeven had in eene andere kerk van Lombardiën. Na den dienst was Monsgeineur in de sakristv getrokken, maer vooraleer den redenaer van den predikstoel gekomen was, kwam Z. Hoogw. weer naer den autaer, en op het zien der hcyüg- schendery en ingevolge de voorschriften der heylige kerkwetten, verklaerde hy de kerk onthevligd in de tegenwoordigheyd van al het volk dat in de kerk vergaderd was. Dezen akt van moedige krachtdadigheyd stelde de liberalen in eene dolle woede, en hunne razerny kende geene palen meer, toen des avonds, men hut Hoogweerdige uyt de kerk haelde om het in eene andere naburige te dragen. Nogtans moeten wy hier byvoegen dat eene grootc menigte deel namen aen deze heylige b'oetpleging, cn Jesus-Cbrislus baden dat hy medelyden zou hebben met de schenders van zyn huys. Den nacht gekomen zynde, hebben de revolutionnairen, om zich over de vastheyd van den prelaet te vreken, zyn païeys verwoest al roependeDood aen den bisschop Waer is hij dut wy hem doodslaen Een ander blad, La Campanclla voegt er by Oh konde ik in de vergetelhevd begraven al wat er gebeurd is Men kan zich geen denkbeeld maken van al de vreedheden, van al de verwoestingen, die tydens dezen vcrschrikkelyken nacht gepleegd zyn geweest. Dank cchler aen den moed en de krachtdadigheyd van een deel treflëlvke burgers, is den liberalen oproer gedempt en verslrooyd en den hoogweerden bisschop heeft aen de moord konnen ontsnappen Dit bewyst dat de liberastcry of de revolutie tegen niets anders* mikt dan tegen het calholicisinus. Zy wilt de Roonische lverk verdelgen, dit is haer eenig doel. Daervoor werkt, schryft en preekt zy overal op en rond de trooneu, in de gouvernementen, in de parlementen, in de vergade ringen van wetenschap, koophandel en nyverheyd zoowel dan in de klubsen en francmagonslogiën. s Hen ziel het hier gelyk elders het is nog niet lang geleden dat eenen woedenden liberaler, die thans aen 'i roer zit, by het verlaten der koninglyke tafel durfde uytbraken dat men den Laas moest naar Constantinopelen sturenIa dit schandacl heeft hier in Belgiën plaels gehad, doch gelukkiglyk was 't r.en vremdeling die er zich schuldig van myekte Het is dan onbelwistelyk dat het ordewoord der revolu tionnaire liberatery is de Kerke van Christus te vernietigen: den pair van Engeland, den pruyssischen domme, den russiehen pope werken er zoo ieverig aen dan de uytzende- lingen der geheyme genootschappen, aen wie iVIazzini 50 franks geeft en een pistool om ergens eenen vorst te gaen vermoorden. In ley te van kerkvervolging verstaen de liberaters elkander wonder wel en zullen zich allyd ver staen. Den Engelschman zal zyne acnrandingen en zyne trouwlooze diplomatie bybrengen, den Rus zyn slavenleger, den Pruys zyne landstorm, Italiën zynen ponjaerd, den franschen vrydenker zyne verleydingspen, dit noodlottig werktuvg, 't welk meer dan alle ander het hert en den geest van het menschdoin bedorven heeftEn Belgiën, ons kleyn kindeken, is reeds zoo verre in het revolutionnaire liberalismus gevoorderd, dat het verderf hier gedurig voortgang doel, onze eendragl en gevolge!yk onze naliona- liteyt bedreygt. En om dit gewenseht. dit bovenal nagejacgd doel, de vernieling der Roomsclie Kerk, te bereyken, zal de secte al hare krachten inspaunen in hoop er de vruchten van te plukkenCod oeware ons geliefde vaderland voor dien heylloozen slag Wanneer zullen de Catliolyke Sonvereynen liet gevaer gevoelen dat tegen den godsdienst hunner Sloten dpkonH W anneèr zullen zy 't gevaer zien uat zich nadien voor hunne troonen zal opdoen? Wanneer zullen zy de trouwlooze ontwerpen begrypen, die door de protestanten en liberaters gesmeed worden om Hoornen te verdelgenWanneer zullen zy ophouden zich te laten geleiden en bedriegen door die gouvernementen, welkers politiek geen ander inzigt heeft dan 't Opperhoofd der II. Kerk te berooven van zyn tydelyk gezag, overtuygd dat bierdoor de geestelyke magt zal ontzenuwd of ganseh krachteloosworden En voor wat ons land betreft, wanneer zullen de Conservateurs, de Catholvken zoo wel in de kamers als in 't land, klaer zien en zich onderlinge wel verstaen om met onverschrokk moed en aenhoudende krachtdadigheyd de Iiberaters- francmafons te bevechten en den gemeenen vyand van godsdienst en vaderland te ontwapenen V Wanneer zullen onze Cathoiyken het gewigt der schande gevoelen der uytsluytingen en kwellingen waervan zy 't voorwerp zyn Wanneer zullen zy eens voor goed begrypen dat zy iiier behandeld worden als parias en maer geteld w orden als er kwestie is verpletterende contribution te betalen 0111 aen ze nuttelooze en dwaze werken te verkwisten Al die wanneer's mogen niet lang meer zonder oplossing blyven, of liet zal te late zyn, want liet kwaed is onver- moeyelvk en eens dat bet stevig zal gevestigd zyn, dan is de samenleving reddeloos verloren. Wat ziet men hier in Belgiën De treffelyke menschen zyn thans de verstootelingen, omdat zy tegen God en tegen Zyne Kerk niet willen opstaen. Het méestendeel der amiite- naers zyn nog slechts eene troep knechten van het impo pulaire ministerie, voor bet welk zy dansen gelyk het scbuyfelt. Alle gezag is verkreukt, allen eerbied voor de i gelieyligdste zaken is geknakt, den partygeest, de ver drukking, de onregtveerdiglievd hebben de bovenhand Het een deel der natie word door het andeie behandeld net als waren wy hier in een veroverd of stormenderhand ingenomen land. De vraekzucht, de vervolging, de aenran- ding tegen de zwakken worden slraf- en schaemteloos gepleegd. De bescherming der wet is voor de goeden schier een ydel woord. Gewczène bankroetiers, losgelatene raspliuysbrokken voeren liet liooge woord in gazetten, in politieke klubsen, etc. waer zy de pretentie hebben het volk te onderrigten en op den liberalen leest te schoeyen. Aen exgaleyboeven worden er publieke geschenken gedapn, aen het schuvm der ontuchtigsle romauknoeyers gouden pennen en medaliën geolferd. Schandige kerkdieven, beeldstormers, heiligschenders worden uyt bet stof der vergetenlieyd getrokken en openbaerlyk voor hunne gruwe- lyke goddeloosheden verheerlykt. De geloofsverzaking, de vervalscliing der catholyke principen breyden zich uyt door verderflyké Ieeringen in de stadsscholen met't geld der catho iyken onderwezen. De gi ondwaerlieden van den godsdienst worden bestreden en aengerand. De gewyde rustplaetsen der dooden ziet men straft','loos overweldigen enontlieyligen. Immers de gekende en meest befaenide goddeloozen zyn in eere en gezag, en, steunende op de straifeloosheyd, vieren zy den vollen tengel aen hunne driften van knevelary, verdrukking en vervolging tegen de Catholvken Kan of zal dien stact van zaken nog langer duren Wy denken bet niet, de Belgen beminnen nog bunnen gods dienst, de Belgen zullen hunne gedrenkte faem vreken. Doch, willen zy er den tyd toe hebben, zy mogen niet vertoeven die ontëerende slavenketens te verbryzelen zy moeten elkander verstaen en met gemeenzaem overleg, in eendragl en wettigheyd te werk gaen, en dan, wy zyn er zeker van, zullen zy met den eersten slag den kop van liet rnarüijniek serpent verpletteren. Wy hebben reeds meermaelsdie middelen voorgeschreven en herhalen ze volgeern gelyk wy ze thans in liet Vlaemsclie Land aentreffen. Ziet hier hoe dit blad zich uytdrukt De kalholykc gazellen, die dikwjls1 vol zyn van allerschoon ste beredeneerde artikelenzonden behooren voorgetrokken te worden aen sommige gozetjes die iloch mossol noch visch zyn, die zich bepalen tol het geven van nieuwniaren en waeraen men' zich abonneert kwansuys om den goeden koop. Wy zouden willen dat de katholyken zich wel lieten voorstaen," dat alie goed en alle kwaed voortspruyten uyt de beredeneerde artikelen der gazetten. Nu het kwaed moet tegengesproken en wederlevd, gelyk het goed moet voorgedragen en aengeprezen worden' Indien men deliberate gazetten vry en vrank laet liegen en laste ren, de. gempederen verbasteren en bederven zoo zal alhaest het geheéle land tot het liberaelschap overgaen. wetten en vry- lieden en zeden zullen overhoop geworpen worden. Deze is immers de liberale wending. Om dan legen liet liberaelschap met winst te stryden, zoo kost dat geld en vee! geld. Doch voor den goeden koop zich abonneren aen een blad van nieuwmarén. is dat niet de katholyke schryvers veronachtzamen is dal niet'dé kalholyke drukpers aen haer zelve overlaten is .dat niet hel open veld aen den vyand vergunnenis dat niet den goeden volksgeest door verpestende leeringen vrywillig laten verbas teren Gaet Belgicn te kwiste, zult gy, vcrzuymende katholyken dit aen uwe eygene. schuld niet moeten toeeygeneu Geen gelegeuheyd mag men laten voorbygaen van den vader- landschen geest op te beuren dat hevlig vuer moet zonder ophouden gevoed en aengestoken worden. Is er eenen uytmiin- tenden vaderlander die oenen eerepenning verdiend heeft, 'onder steun hem door uwe insehryving, voor hoc wcynig hetzv. Worden er verzoekschriften in omloop gebragt iiie eene levendige kwestie voor oogen hebben, hapert niet te teekencn hoe dikwyls men or u acnbïe'dc, hoe weynige vrucht er van te verwachten is. Nimmer mag men de vaderlandsliefde in de herten' laten verkoelen. Word eenen katholyken sehryver ol dagblad door den party geest voor de reglbanken veroordeeld, dat men zich verhaesle eene inschryvingslyst te openen om de onkosten te betalen. D# katholyken zyn voor elkander wederzyds verantwoordelyk, want de zaek betreft allen. Dat elk inteekene volgens zyne middelen ja, voor zeer geringe sommetjes.'T is het geld der insehryving niet dal beoogd, maer de geluygenis legen den partvgeest die gegeven word. Wy moeten aen de liberalen tonnen daVer loven in ons stookt, dal zy ons zoo ligt niet, als zv wel meenen onder den voet zullen krygen dat wy worlstelen willen lol den laetsten adem toe. «Wy schryven hiér geen nieuwe dingen, datden katholyken Belg zich diép inbeelde dat zyn geluk alsmede het geluk van liet vader land van zyne deftige houdingen medewerking afhangen.»

De Denderbode | 1859 | | pagina 1