BOERENBENDE. Moeten wy de tydingen gelooven die eenige brieven verspreyd hebben, de iVansche diplomaten trachten eene overeenkomst daer te stellen tusschen den Paus en de demokralische overweldigers. Wy kunnen nauwelyks gelooven dat een dergelyk schandael bestaet. liet ware den afstand van het Pausdom ten voordeele der revolutie, ei^ indien Yrankryk zulks begeert, het zal nog lang wachten eer het dien uytslag verkrygt. Tussclien den wensch van vreesachtige diplomaten en de volbrenging hunner ver dervende plans, is er eenen wil die niet verzwakken zal, is er eenen vorst die zyne doorluchtige zending beter begrypt dan de opstellers van protokollen. Indien het ontwerp van overeenkomst waervan de drukpers gesproken heeft, wezeniyk bestaet, den franscheu afgezant moet nu reeds welen op welke wyze den Paus antwoord aen zulke ongerymde, wy zegden welhaest, aen zulke misdadige voorstellen. Den Paus zal het marteldom weten te onder- staen 't welk de ondankbaerheyd van zyn volk hem oplegt hy zal biltere tranen storten aen de voeten van zyn krnys- beeld, maer hy zal zynen eed niet schenden, hy zal in zyne handen het geheyligd erfdom niet laten verminderen het welk hy gezworen heeft ongeschonden aen zyne opvolgers over te leveren. De Kamer zal slechts den 27 dezer byeenkomen om te beraedslagen over de kiezing van Leuven. Had men dezelve byeengeroepen korts na de beslissing van liet Senaet, het zóu groot profyt voor het land zyn geweest, want den wetgevenden ziltyd zou aenstonds kunneu gesloten zyn, en den Staet zou de 423 fr. per maend aen de Kamerleden niet meer moeten betalen hebben want schoon de Kamer sedert 30 augusty uyteengescheyden is, trekken de gede puteerden die 423 franks juyst als of zy zitting zouden hebben. Dat is eene geldverkwisting zal men zeggen ja maer 't is het ministerie die dezelve heeft gewild het kon de Kamer van in het begin dezer maend byeenroepen dat was zoo noodzakelykin liet belang der welvoegelyKheden als in hetgene der schatkist maer onze ministerkens bekreunen zich weynig met die belangen. Wy kennen overigens geer.en ziltyd die zoo diier aen het land zal gekost hebben want het is nu reeds 70 dagen dat by open is, en de kamer heeft maer 26 kernen byeen ge weest. Die andere 44 dagen kosten tik omtrent twee duy- zend fr. aen 't land. Volgens een te Brussel algemeen ver?preyd gerucht, zullen vele oude leden van hel Nationael Kongres en van de Kamers de plegtighevd van de inhulding der Konsti- tutie-koloni niet bywoonen, deze plegtighevd geschiedende door een ministerie dat vyandig is aen de edelmoedige en echt liberale gedachten die het Kongres in de Kousti- tut ie geplaetst heeft. Hen leest in een brusselsch blad Den koning zal heden zaterdag te Brussel niet terug zyn. Zelfs voorziet men het geval dat de afwezigheyd Zyner Hajesteyt zich zou verlengen tot na den maendag 26 dezer, dag der inhulding van de Kongres-kolom. Volgens de laetste berigten uyt Biarritz ontvangen, was de gezondheyd des konings zeer voldoende. De brieven uyt Parvs brengen, nopens de uytslagen der byeenkomst van den koning met den keyzer der Kranschen allerhande beweeringen voor welke wy voortdurend als loutere' veronderstellingen aenschouwen en zonder eenige waerborg overnemen. Reeds sell ry ft men aen de legen woord igheyd van Zyne Majesteyt te Biarritz en aen hoogst deszelfs tusschenkomst in de italiaensche kwestie, eene verbetering toe die begint door te schemeren in de voorwaerden der toekomende lotbestemming van Venetiën. De eenvoudigste berekening der afstanden wvsl genoeg de onmogelykheyd aen van op zoo korten tyd eène verzoening te weeg te brengen tusschen de belanghebbende partyen, nopens eene kwestie van zulk'en aerd. Men moet uvt het oog niet verliezen dat de toestemming van Oostenryk aen de veretlenings-schikkingen gelvk degene waervan men spreekt, ontontbeerlyk is. M. ll.Goemaere, zeer voordeeliggekend als boekdrukker en uvtgever van eene menigte boekwerken van het grootste belang, is bezig met een zeer merkvveerdig werk in" 't licht te geven dat. ongetwyfeld in onze vlaemsche provinciën veel byval vinden zal. Het zal in 24 boekdeelén bestaen, ieder van meer dan 350 bladzyden. Het draegt voor opschrift Christdykc zvdeleer der evangelische waerhedenaen het christen volk in zon- en feestdaegsche sermoenenvoorge dragen door den eerw. Pater Hunolt, priester der societeyt Jesu. Men weet dat P. Hunolt onder de beste predikanten ge rekend word die in de XVIII eeuw gebloeyd hebben. Den eerw. heer Van Hemel, vikaris-generael van het aertsbis- dom van Mechelen, waerdeertHunolts werk in korte woor den als hv zegt, dat het eene goudmyneen algemeene schatkist is. Wv meeuen dat den eerw. vikaris-generael «iet te veel heeft gezeyd. De twee eerste boekdeelen die komen te verschynen, behelzen 58 sermoenen alle belrekkelyk lot de zedeleer. Men heeft cr slechts eenige bladzyden van te lezen om •vertuygd te zyn dat P. Hunolt 's mcnschens hert, pligten, tegen lied en en gevaren grondig kende. Daerenboven bezat hy de zeldzame gaef van zyne gedachten en gevoelens op «ene eenvoudige, klare en treffende wyze voor te dragen. Zyne sermoenen hebben eene zoete aentrekkelykheyd en zy verspreyden eene zalving welke de gemoederen roert, de heften inneemt en doordringt. Wy twyfoien niet of de geloovigen, en- wel byzonderlyk de geestelykheyd, zullen dit werk met gretigheyd lezen, zoo' veel te meer dat de overstellers, ons dunkèns, zeer ervaren zyn in onze maer al te veel verwaerloosde moeder- lael, en ciat zy den smakelyken, zaclitvloeyenden en duy- delyken schryftrant in de 'vlaemsche tael hebben overg'e- liragt, Inderdaeó, de overstellers hebben zorgvuldiglvk weten te vei myden de al te zeef gezochte en uytheemsciie woorden of uytdrukkingen, die den gemeenen aenhoorder vremd en onverstaenbaer voorkomen; zy hebben klaerliéyd en eenvoudigheyd en tevens zuyvere tael met elkaer ge tracht te vei voegen. Den uytgever zal ten minsten vier boekdeelen 'sjaers doen verschynen; ieder boekdeel aen den geringen prys van fr. 2-50," verkrygbaer by de byzonderste boekhande- laers van Belgiëu. Te St-Amandsberg (Ooslacker) is, dezer dagen, eene sehan- delyke schending legen den eerbied voor het huysGods gepleegd geworden. Wy treffen in den Dien Public de volgende byzon- derheden aen De Koor-Maetschappy, gezbgd het Davidtshof, te St-Amand ingerigt, het ontwerp 'gevormd hebbende van de september feesten naer Brussel te gaen bywoonen, fad aen M. den pastor oorlof gevraegd om eene repetitie te mogen doen in de kapel van St-Amandsberg. M. dën pastor bewilligde hun dezen oorlof toe te staen, op het aendringen van den voorzitter der maetschappy; de repetitie greep plaets. Maer grootelyks was men verwonderd toen men vernam dat er een programma uylgededeeld en gansch de gemeente uytgenoodigd was om, zondag laelst, een schitte rende konccrt te komen bywoonen, door het Davidskof gegeven iu het lokael der kapel. M. den burgemeester had hel muziekgenootschap laten weten dat het de toelating van M. den pastor niet noodig had, dewyl de kerk in kwestie eenen gemeenler-evgendom was. Indcrdaed, met verachting van de gevvoonlykste betamclykhtden, met ver achting van den eerbied aen Gods huys en 't heylig autaer ver schuldigd, zag men eenen hoop werklieden zich van het heylig- clom meester maken. Hel schulscd dat den autaer van het overige der kapel afscheydde, wierd weggenomen en eenen amphitheater wierd opgeslagen tot tegen den geheyligden steen waerop het H. Sacrificie opgedragen word. De beelden der heyligen wierden overdekt, als 't ware om aen hel gebouw alle goddsienstig ka rakter te ontnemen. De kongregatie, 'twerk van der. H. Joan- nes-Baptista, die hare byeenkomsten in deze kapel houd, moest thans haren toevlugt nemen naer de parochiekerk, verjaegd dat zy was uyt de plaets waer zy gevvoonlyk hare werken van liefde en godsvrucht uytoefent. Onze liberalen* waren ten hoogsten verheugd, hunnen triomf was ten vollen; de muziekgodin ging Jesus-Christus van zynen troon doen dalen om er in zyne plae.s op te gaen zetelen. Maer zy hadden gerekend zonder den iever van den achtbaren pastor der parochie en zonder de godsdienstige gevoelens zyner kudde. Zondag, M. den ouderpastor binst de eerste mis en M. den pastor in het sermoen der hoogmis, protesteerden op de krachtda digste wyze tegen de onweerdige hcyligschendery die ging geschieden. Zy herinnerden dat M. Van Dammc, heden pastor te Everghem, in 1844 de kapel van St-Amand van het openbaer domeyn had afgekocht en er den prys van betaeld had met zyne eygene penningen, terwyl er op dit tydstip nog gcene kerk fabriek "te St-Amand bestond, kocht den liefdadigen voorzaet van den togen woord igen pastor dien evgendom in name der ge meente; doch in het kontrakt wierd er nadrukkelyk besproken dal hel gebouw ten eeuwigen dage aen den kalholyken gods dienst alleen moest blyven toegewyd. Hl. den pastor en M. den onderpastor eyndigden met dringend de geloovigen aen te manen dal zy hunne medewerking niet zouden verleenen tot de hevlig- sehendery die ging gepleegd worden, en om hunne kudde in hunne gevoelens van eerbied voor Gods huys te versterken, leg den zy in eenige woorden de leering der H. Kerk nopens dit punt uyt. Den iever der herders bragt zyne vruchten voortde veront- weerdiging der treffelyke ingezetenen was algemeen, en des avonds moest het Davidshof zich te vreden houden met de enkele toejuyehing zyner leden en der uytgenoodigden die uyt Gend waren aengekomen. Zie hier nu wat men ons uyt St-Amandsberg sehryft St-Amandsberg, den 21 September 4859. Mynheer den Opsteller, Ongetwyflëld hebt gy door de algemeen geruchten door de nieuwsbladeren vernomen, de heyligschendmg waervan onze parochie zondag laetsl het tooneel is geweest. Groot was de verontweerdiging onzer achtbare inwooners; maer groot ook is hunne verwondering geweest, wanneer zy vernomen hebben dat er ter dier gelegenheyd een, voor hun, nieuw woord, was ten voorschyn gekomen. Wat wilt dit zeggen Wie heeft dit gezegd Dit zyn de vragen welke den eenen aen den anderen loestuert zonder er een voldoenend antwoord le konncn op bekomen. Ik ben ter inlichtingen gegaen en er het fyn van vernomen hebbende, zoo neem ik de vryheyd eenen oproep te doen aen uwe dienstwilligheyd, ten eynde aen myne medeburgers den uytval mvner opzoeking iiicde le deelen. Wat icili zeggen het woord PILAERBYTERS Dit is een schimpkreet, waerdoor men die lieden aenwyst welke, aen den kalholyken godsdienst toebehoorende, denzelven getrouw zyn; Pilaerbyters zyn diegene welke nog eerbied genoeg hebben voor het huys des Heeren, om niet le gedoogen dat hetzelve onteert worde; om niet mede te doen, wanneer men in de heylige Plaets zich -gael overgeven aen luystcrryke avond feesten; wanneer men in dezelve de eene of andere godin in plaets van den waren God gael eeren. In een woord, Pilaerbyters zyn de inwooners eener parochie, die protestesteren wanneer nien in eene van hunne bidplaetsen de gruweldaden begaet zoo als het zondag laetst op St-Amandsberg plaets gehad heeft. Wie heeft dat woord uyt gezocht Eenen man, wiens zeggen niet mag wederleyd worden eenen man welke de waerhevd zelve is Eenen man die de weten schap ingeboren heeft In een woord, den grootm, roemweer- digen M. Van Lokeren, den edelmoedigen voorzitter van het Davidshof. Wanneer, en ter welke gelegenheyd heeft hy die toepassing g cd aen Zondag laelst toen hy het signael ging geven om de onteering van den tempel des Heeren te beginnen, dacht hy aen de toe hoorders oen voorsmaekje te moeten geven van de zoeligheyd der heyligschcnding, en ze aldus in eene belioorlyke geestge- stelten'is te plaetsen, en ook ten eynde hun een stadijen zyner welsprekendheid nyttereyken. Daerom sluerde hy hun de vol gende luysterrykc redevoering toe Beminde toehoorders, zegde hy op de minzaemste wyze, Beminde toehoorders onze feest zal in twee doelen verdeeld worden; na het eerste deel zal er eene tusscbenpoozing zyn van een hall uer om aen elk toetelalcn een glasjc te gaen drinken. Ik had vermeend hier drank te doen komen, maer de k pilaerbyters hebben nu al zoo vele geroepen en God weet wat bet dan al niet zou geweest zyn. Hy vaegde zynen mond af en zweeg; het was tyd. Want de beminde toehoorders konden niet meer vertoeven de gevoelens van verwondering en uytmuntende blydschap uyttedrukken, welke eene zoo wel toegepaste redevoering in hun gemoed doen ontstaen had. Aenveerd enz. XX. CORRESPONDENTIE» B. Z. G-... Ja. Vriend S. uyt B. gy moogt op liet woord van M. V. rekenen Hy is een zeer deftig man. Vriend Ch. uyt G. wil my verschoonenj; ik heb het verge ten. Den naesten keer zal ik er beter oppassen. Ontvangen van M. L. L. te Beloeil 0 fr. M, v. D. L. te G. by Westwezel gclyk gy in uwen brief zegt ben ik te vrede. Het is zoo geheel wel. Besten vriend G. uyt B. aen uwe twee geëerde dezer week zal gevolg gegeven worden. Misschien tot morgen of over morgen. Een koninglyk besluyt van 45 september beschikt dat de gebouwen, gronden en afhankelykheclen van het gewezen mili tair gevang van Aelst, ter beschikking van het oorlogsdepartement gesteld worden. Bv koninglyke besluyten van 24 augusty en 8 september M. E. 'Cerkel, ontvanger der douanen van 6* klas te Stroobrug, word benoemd tot kontroleur der regtstreeksche belastingen en accynsen van 3e klas te Sottegem. M. Paul, tweeden kommies van het gevang van St- Ber nard, is benoemd tot bestuerder der gevangenis van Dender- monde. By koninglyk besluyt van 8 september word M. L. Praet benoemd tot schepen te Bevere (arrondissement Audenaerde). M. F. D'Honl, pastor te Zwyndrecht, is in dezelfde hoeda- nighevd verplaetst naer Saffelaere. Op 45 dezer is te Maerke-Kerkhem overleden, den eerw. heer J.-B. Copeleu, sedert 36 jaren pastor dier gemeente, in de» hoogen ouderdom van 78 jaren. Het- programma der september feesten maekt geen gewag van de gedekoreerden-cn gekwetsten van 4830. Ook is er voor deze patriotten geene plaets voorbehouden op het Kongres pleyn. Zy hebben nogtans het meest mede gewerkt tot de vrymaking des Vaderlands. Alweer sic vos non vobis. Wy verhopen nog dat de verlichting der Martelaers-plaet» iets deftigei zal zyn dan zy het in deze laetste jaren geweest is. Vyf-en-twintig vetpottekens en een half dozvn versleten rouw- vvimpels schynen ons al te zedig, wanneer men de nagedachtenis wilt vieren der dapperen welke voor de onafhanglykheyd des lands gesneuveld zyn. (De Tyd.) Wy vernemen dat, sedert het acnveerden der wet op de versterking van Antwerpen, menigvuldige ontslaggevingen zyn toegezonden aen de liberale Alliance van Brussel, om rede dat de ministeriele mannen wat te verre gaen. M. Joseph Vaudts, van St-Gillis-Waes, leerling der univer- siteyt van Leuven, heeft voor den jury Luyk-Leuven, in zitting van 15 september, zyn eerste onderzoek van doktor in genees- kude afgelegd met onderschnjding. I)en jury heeft fyekenefdat hy hem de groote ondersebeyding zou toegekend hebben, ware dezen graed niet afgeschaft. Te Gceraerdsbergen heeft den 16 dezer, om tien uren des morgends eenen brand het dak van vier huyzen en van eenen stal behoorende aen den Vleesehhouwer Premereur in asch gelegd den oogst die in het stalgebouw lag, isvook vernield. De schads bedraegl 4500 franks alleen de gebouwen waren verzekerd. Den lüytenant Cbazal, bcvelofficier des Konings, is naer St-Petersburg vertrokken om het grootlint der Leopoldsorde le gaen dragen aen den groothertog erfgenaem der kroon van Rut land, die den 20 dezer meerderjarig moet worden. De kerk van Hal, vermaerd door hare bedevaert en waerae» al de minnaers van kunst zulke eene groote wperde hechten, zal, naer men verneemt, ganschelyk hersteld worden. Priester De Geest. Te Brussel heeft men in een open baer geslicht den afgevallen priester De Geest aengehouden, tegen wien er een aenhoudingsmandaet was afgeleverd by gevolg eener vcroordeeling ten zynen laste uytgesproken door liet hof van appel van Gend. Dry koeywachters, den eenen 44 en de twee anderen 4 S jaren oud, vermaekten zich dynsdag morgend, te Heusden, met een vuerken temaken om aerdappelen te braden toen den oudsten aen eenen zyner mindere makkers vroeg of hy wel zou durven proberen om met een fosphoorken de kleynekoornmytin brand te steken die op eenige stappen van ben stond. Den'kleynen nam den voorstel aen, en toen het vuer begon toe te nemen poogden de dry knapen vruchteloos hetzelve uyt te dooven gansch de myt stond weldra in laeyc vlam en wierd teenemael in asch ge il ragt. Het geval is des te beweenelyker, daer de koornmvt gansck den oogst uytmaekte van eenen geringen koeyhoud'er en niet verzekerd was. De dry jongens zyn aengehouden. In zyne zitting van zaterdag laetst, heeft den gemeentcraed van Antwerpen eene beslissing genomen wegens de plaetsing waer de Beurs moet herbouwd worden. Na lange beraedslagin- gen heeft den raed besloten dat de oude plaets zal behoude» blyven. Men sehryft uyt Waerschoot, 48 september; Dynsdag heeft er in onze gemeente eene aendoenlyke pleg tighevd plaets gehad. Om half negen uren des morgends wierd eene'plegtige zielmis gezongen voorwylenM. Ferd. Lousbergs, den gendschen fabriekant, welken lieer aen zyne talryke werklie den, die bier sedert lange jaren, onder bestuer van den lieer Karei Van den Braembussche werken, eene geldelvke gift van ze« dagen vollen dagloon heeft bezet. Het was zaterdag dat de over handiging dier gift moest plaets hebben, en op dien dag moest de zielmis gecelebreerd worden. Na den dienst zyn zy in goed orde naer de woonst getrokken van den beer Van den Braem bussche, die hun, na eene korte aeuspraek, elk eenen loon van r.egen franks heeft behandigd. Aendoeulyk was het om hooren, welke herkentelyke woorden die werkmenschen voor hunne» overleden meester uytten, die hen voor zyne dood zoo mildelyk herdacht.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2