OVERLEDENEN. BERIGT. Den koning dor llelgcn bezoekt thans kcyzer Napoleon voor de tweede macl. Den koning heeft zyn eerste bezoek gedaen in 1854, lydens den keyzer zich in liet kamp van Boulogne bevond, j Het ontbreekt iutusschen niet aen persoonen, die overtuygd zyn, dat koning Leopold dikwils incognito in Harys is geweest by den prins van Chimay, ten w iens huyzc hy den keyzer dan j ook wel zal hebben a'engetrolïen. Het ministerie .van oorlog doet weten dat er den 31 october aenstaende, des middags in het Hotel Rubenste Antwerpen, zal j overgegaen worden tot de openbare aenbesteding der onderne- j ming (in een enkel lol en op pnjsbordcrrel) der werken betreffende j de vergrooting van de stad Antwerpen, en de voortzetting der verdedigingswerken. Deze werken die berekend zyn op de som van omtrent veertig millioen franks, moeten binnen de de dry jaren voltoeyd zvn. Niemand zal aen de aenbesteding kunnen deelnemen wanneer hv niet op voorhand als borgstelling, in handen vaneenen der schatkist-agenten, de som zal hebben gestort van 1 millioen fr., 't zy in specie, in scliatkislbons, of in nationale fondsen waer van deobligalien zullen aenveerd worden op den taks aengeduyd in hel lastkohier. Van het lastkohier der onderneming, de tarieven der pryzen, toepasselyk op de uylvoering der werken en de algemeene voor waarden "zal men kennisgeving kunnen bekomen in liet Hotel Rubens, voornoemd. Voor nadere inlichtingen zal men zich kunnen wenden tot den bevelhebber der genie, te Antwerpen. F.ENES AL TE HAESTIGEN mas. Daer zyn mans, zegt den Counter des Etuts-Unis, die al te haestig zyn om te trouwen, en daer zyn er anderen meermaals zyn het denzelfden die ook al te haestig zyn om hunne sehoone wederhelven te begraven. H. Peter van het graefsehap Franklin, in den Odio, is van dit laotste getal - Zyne vrouw overleden zynde, wat bleef er hem te doen liaer ten behoorlvkslc mogelyk "begraven, en men zou het Peter niet kunnen verwyten dat hy al te lang gewacht heelt die laetste en pynelyke plig't te vervullen. Zyne geburen verweten hom zelfs dat hy maer al te haestig was geweest en eenigen zelfs gingen zoo vér, dat zy twee of dry uren na de begraving de doode nog eens deden ontgraven. Groot was hunne verbaesdboyd van liaer nog levend te vinden. Heden is zy op goeden voet van genezing, lerwyl haren man in het gevang zit, in afwachting dat de regt- bankën hare meening zullen zeggen over zyne al te groote liaestighevd. Eencn biënhouder te Downfield heeft de uylwerking van chloroform op do bicn beproefd, ten eynde den honing te kunnen uytnemon, zonder de insekten te dooden. Hy sloot den ingang van den korf, bedekte dien met een kleed, ten eynde hellicht zoovéél mogelyk uvt te sluyten en blies toen chloroform in den korf. Toen hy'zag'dat de liiën in slaep waren gevallen, viel het hem niet nroeyelyk ze in eenen anderen korf te verplaatsen, zonder haer eenig letsel toe te brengen. Den volgenden morgend waren ze allen weder ontwaekt en gonsden rond den korf, alsof er niets met haer gebeurd ware 1 Een los peerd dat al de teekenen van razerny aenbood, zegt den Droit, heeft dezer dagen de gemeente Chaisy-le-Iioi in schrik gedompeld. Het dier hinnikte woedend, wierp zich op de menschen en dieren, welke het ontmoette, en poogde dezelve te by ten. Zekeren Bochau, landbouwer te Vitri-sur-Seme die door de Grootestraet ging, kon het peerd niet spoedig genoeg vermyden. Hy wierd op "op den grond geworpen, met de hoeven vertrapt en een gedeelte van zyncn reglcrarni wierd door liet dier afgebeten. Het peerd wierp zich vervolgens op een open rvliiyg, in hei- welk versclicydene dames zaten, welke schrikkelyke noodkreten lieten hooren' Iutusschen had men de gendarmen verwittigd, en deze kwamen ten gelalle van vyf toegesneden. Den gendarm Malys snelde met gevelde bajonnct hel dier ie gemoutdit laetste verre van teriig te devnzen wierp zich op 'nem Kr Had.enne versehrikkelyke worstelling plaets. liet uniform van den 'gendarm was reeds gescheurd, toen zyne kameraden hem ter hulp kwamen. Ziende dat het peerd al meer en meer in woede vermeerderde en het onmogelyk was hetzelve meester te worden, devnsden zy terug en schoten met hunne karabynen, Zy waren verpligt tol dry- mael toe te schieten om het dier neer te vollen, en nog moest men hetzelve met de bajonnet afmaken. Men weet niet van waer dit peerd gekomen is men denkt dat hetzelve toebehoort aen den een of anderen peerdenkoop- man, dat het ontsnapt is en men hetzelve niet heeft kunnen terugvinden. Eene zonderlinge gebeurtenis die tot onze tyden niet meer schynt te hehooren, is thans te Parys het voorwerp van allo ge sprekken. Vooral houd men er zich mede bezig m liet Paleys van Justitie. Er is kwestie namelyk van het rooven van een kind. 'T is het zoontje van M. Hua, eenen der reglers die op dit oogenblik ter vakantie-kamer zetelen. Zondag rond dry uren wierd die onuytlegbare misdaed ge pleegd. Mev. Hua had haer kind dat 3 maenden oud is, aen de voedster gegeven, om er mede eene wandeling te gaen doen in den hof der Tuvlericn. Eene vrouw, die door haer uytwendig voorkomen tot (ie welstellende klas der Samenleving scheen te hehooren, naderde -de voedster ls dit het kind niet van M. Hua dat gy daer op uwe armen hebt zegde zy liaer. Jawel mevrouw, antwoorde de voedster goedaardig. Maer 't is mynen neef I riep de onbekende dame op eenen verwonderden en 'vreugdevollen toon. Oh! wat lief kindje ik had liet nog niet gezien Wat geluk van u tegengekomen te zvn. En de dame begon het kindje dat haer toelachte, duyzende liefkozingen te doen, zy hield niet op het te bewonderen, het te zoenen en al zoenende nam zy het in hare armen. Welnu voedster, zegde zy eyndelyk, ik ga mét u weerkeeren, gelief de goedheyd le hebben 'mynen zonnescherm te gaen halen dien ik ginder 'in het paviljoen heb laten liggen ik zal den kleynen houden. Dit tooneel was zoowel gespeeld zegt de voedster, dat het onmogelyk was in den strik niet gevangen te worden. Zy gaet dus, zonder eenig het minste wantrouwen, den zonnescherm der zoogezegde tante halen, liet paviljoen was nog al verre van daer, Wanneer zy echter terugkwam, zag zy nog dame noch kind meer. De arme voedster was zoodanig ontroerd, dat zy begon te weenen, en den strik verliaeldc waerin zykwam te vallen doch na lang en vruchteloos zoeken moest zy zich eyndelyk gelalen zonder kind naer het buys barer meesters terug te keeren eu hun bet schrikkelyke nieuws aen te kondigen. Do politie "heeft onmiddelvk de vlytigste navorschingen be gonnen. Den telegraf heeft ër aenstonds de tyding van overge- .seynd naer al de statiën der spoorwegen. Tot hiertoe is het kind nog niet weergevonden. Onuoodig dedroefheyd der ouders le beschryven. Ter oorzaek dezer gebeurtenis wierd het vehoor der vakanitie- kamer vroeg geheven. j Do dagbladen kondigen wegens deze misdaed den volgen- den brief afI Parys, 18 september, 1859. v M. don opsteller, mynen zoon van twee maenden oud, is den 16 dezer in denhof der Tnylcrion, rond 1 1/i ure, geroofd ge worden ik verzoek n by dezen dat gy zoud gelieven my in deze omstandigheyd ter hulp 'le komen, door de volgende nota al te kondigen. Ik beloof 10,000 fr. belooning aen den genen die my myn kind in goeden staet zal terugbrengen, in myne wooning, Jacob- slraet, 50 te Parys. Aenveerd, enz. (Geteekend) E. Hla. Byvoegelyken regter bij de reglbnnk van leu üenleg. I Het kind is thans te Orleans ontdekt door de zorgen van den keyzerlyken procureur, liet is in volle gezondheyd aen zyne ouders 'teruggegeven BUYTENLAIVDSCII NIEUWS. Meest al de briefwisselingen nvt Parys, alsook de parysche dagbladen, kondigen dezer dagen aen dat er groote veranderingen op handen waren ten voordeele van de vryheyd der drukpers. I)en Monileur is al deze verwachtingen komen te leur stellen. Het officieel blad kondigi eene uyldrukkclyke nota af, waerin het zegt dat de drukpers in Vrankryk vry is, en dat, moest zy eene grootere vryheyd vragen, zulks alleenlyk zou kunnen wezen om de Konstitulie en de grondwetten der maetschappelyke orde aen - te randen. Regtstrecksche berigten uyt den Caucasus bevestigen de gevangneming van Schamyl. De Russen hadden het dorp inge nomen waerin hunnen ontzaggelvken vyand zich bevond. Volgens een mondelings verhael van den luytenant kolonel Crabbe, heeft deze schitterende krygsverrigling hun geen honderd mannen gekost, zoo in dooden en gekwetsten. j De laelste tydingeu'uyt Bolonien vertoonen ons het gedrag der omwenlelaers onder de somberste kleuren. Een handvol j roekeloose ruststoorders voeren er het beheer, dank aen den schrik welken zy de eerlyke lieden hebben aengejaegd. Hunne handelwyze onderscheyd zich onder het dubbel belrek der gcweldenarv en van hel belachelykc. De houding der gcestelyk- heyd is vveerdig, krachtdadig, hevvonderbaer. Niet eenen priester heeft willen de mis lezen en den Vent Creator zingen voor de opening der Wetgevende Vergadering, uytgenomen een van leegen graed, kapellaen van de pompiers. Hy heeft verklaerd dat hy verstond slechts de mis le lezen voor de pompiers welke in de kerk tegenwoordig waren. Niet eenen priester was overigens by de Mis tegenwoordig. Zicdaer hoe ver de konstituerende Vergadering er mede gekomen is in wat aengaet haresehynhey- ligc godsvrucht. j Den kardinael aerlsbisschop houd zich voortsdurend op de edelste wyze in de omstandigheden waerin hy zich bevind, I paert hy eene origemccne voorzigtighcyd aen eene groote kracht- j dadighèyd. Hy de opening der Vergadering had hy de stad ver- i laten. Nu rigt de ruststoorende sekte al hare poogingen legen het koningryk Napels, ten eynde er onlusten te doen uytbersten en aldus de Staten des Opperkerkvoogds in eenen omwentelings kring le omvallen. Men is niet zonder vreeze aengaende den uvlslag dezer geheyme werkingen. Thans maent Vrankryk, in plaets van tusschen te komen in hel belang der openbare orde, hel napolitaensch Staelsbesluer aen, gelyk het met het roomsche gedaen heeft* gevaerlyke toege vingen te doen, welke van aerd zyn om het vertrouwen en de stoulmoedigheyd der omwenlelaers te verdubbelen. Men beweert dat het franseh ultimatum eene algemeene kwyt- schelding verval met eene volstrekte sekularisntie, de béraed- slagende slem aen den gedrydubbeldcn Slaétsraed gegeven, de onafhankelykheyd der Legaetschappen welke aen het roomsch Staelsbesluer eene schatting zonden moeten betalen Men voegt er by dat de bedrcyging van de fransehe troepen uyt Roomen te trekken, de bekrachtiging by strafle dezer voor stellen uytmaekt. Het gouvernement van den Heyligen Vader heeft, zegt men, vast besloten op dit ultimatum niet le antwoor den, often minste er tegen eene uytdrukkelyke weygeringuyt te brengen. ledereen vraegt zich hoe wy uyt hel slyk zullen geraken waer in de laetste omwenteling ons geworpen heeft. Londen, 47 september. In eenen herderlyken brief in het bisdom van Westminster uyt- geveerdigd, bestatigt. Z. Em. kardinael Wiseman de volgende uyt- slagen des ievers van de gecstelykheyd gebrngt met de edelmoe dige liefdaghevd der katholyke geloovigen. Gedurendejiet Iaëlste tienjarig tydverloop, zyn er 49 nieuwe zendingen ingerigt en 50 nieuwe priesters er aengeheehl geworden. 30 nieuwe kerken en kappelcn zyn aen den noorderkant der Teems geopend gewor den, zonder diegene te rekenen welke met missiën over deze grens geopend zyn. Veel schooien zyn ingerigt geworden, het juvsle getal kan niet gegeven worden by gebrek aen genoegzame opgaef. —Sedert een jaer is het getal tier kidderen welke deze scholen bywoonen met het juvste cyfer van duyzend aengegroeyd. Er zyn nog ingerigt geworden 46 vrouwenkloosters waervan ecnigc beschouwende, maer het grootste getal aen de oefening der liefde werken gewyd 8 "mannenkloosters eene kongregatie van vvereldlyke priesters, onder de acnroeping van den H. Karolus, om het werk der kloosterspriesters te vergemakkelyken veel gestichten voor (ie vertroostingen en de hulp aen de bedrukten, aen de armen en aen de gebrekelingen te geven. Daer word weynig of niet meer gesproken van de byeen- komst van een eygenllyk gezegde Kongres. Maer in afwachting word er te Biarritz een wezentlyk Kongres gehouden, dat slechts word bygevvoond door persoonnuedjen die in de kwestie belang hebben. Aldus bevinden zich in het keyzerlyk verblyf vereenigd; behalve Napoleon 111. Z. M. den Koning der Belgen, den prins van Monaco, lord Cowley, M. Walewski, en eyndelyk prins von Metternich, want den oostenrykschen gezant, vrydag te Parys acngekomen, is zondag laelst naer Biarritz vertrokken. Het provisoir gouvernement van Toskanen heeft aen den ge- volmagligden van den groogt-hertog* beteokend dat hy binnen de dry dagen het palcys moest onlruymen, op straffe van al zyne pe'rsoonelyke goederen verbeurd te zyn. Men schyft uyt Marseille, 17 september De tydingen uyt* Cochincbina melden dat de zaken zeer Iraeg- zacm voorlgaen. Het is le vragen dat dc zoek van den Peïho die niet lang zal wachten door den Keyzer Tu-duc gekend te zyn, het zedelyke by dezen opnieuw; zal opbeuren. De hcele lucht gesteltenis onverdragelyk geworden voor onze troepen. De slerl'te is tamclyk groot, vooral onder de Inndstroepeu (zee-voet volk). Tc Tourane waren er 100 genezenden ingescheept aen boord van den Asia, die naer Europa' terugkeert. Den hoofddoktor der Capricieusedie van den minister van zeemagt oorlof bekomen had om naer Vrankryk terug te keeren, is ook liever aen boord van dit koopvaerdyschip gegaen, om zelve onderwege de zieken te bezorgen, dan den weg langs Suez te nemen. In plaets van maer zestig dagen op weg te moeten zyn, zal zyne terugreys nu zes maenden duren. Eene dergelyk» zelfsverloochening gaet allen lof te boven. Onze troepen zyn steeds met den zelfden iever bezield, en wanhopen geensziens over den bepaeldelyken uytslag van den krygstogt. De berigtm uyt Hong-Kong doen voor eene beweging vrèezen van den kant der Cantonnezen, van wie men zich altyd heeft moeten mistrouwen. Het word heden bevestigd dat de Chinezen een groot getal russische kanonnen ter hunner be schikking hebben. Hoe hebben zy zich dezelve bezorgd 'T is iets wat niemand weet. Men meldt uyt Plauen (Saxen), 45 septenber Een der schrikuelvkste bradrampen die ooyt in dit land ge woed hebben, heeft te Oelsnits 300 huyzen is assche gelegd van de 399 welke de stad bevat. De school en het Paleys van justitie zyn gered, de kerft is slechts beschadigd maer al de andere openbare gebouwen zyn vernield. Verscheydene duyzende inwoo- ners loopen zonder schuyplaets. De ellende is schroomlyk. Den Monileur de la Flolte heeft eenen brief uyt Tourane ont vangen, die de onderhandeling bevestigt tusschen het hof van Hue en den opperbevelhebber der fransehe krygsmagten in Cochirfchina acngevanjjen, voor het sluyten van den vrede. Dez» onderhandelingen zyn gesteund op 'dry grondvoorwaerjen, namelyk de vryheyd van geweten voor de Christenen in het keyzerryk Annam, de hei kentenis van het bezittingsregt van Vrankryk op de baey van Touranne, en eyndelyk den afstand der stad en grondgebied van Saigon. Men heeft te Madrid, den 47 september, tydingen ontvangen uyt Ceula, van den 46. Daeraen alleen ziet men hoe naer Afrika by Europa ligt. Eenen onderzeeschen telegraf tusschen Algesira* en Ceuta gaet eerlang dezen afstand nog verkorten. Ten date 46 was Ceula stil, maer den burgerlyken oorlog ia i het inwendige van Marokko ging voort. De Europeanen, in groot getal, hebben zich van Rabat en Tanger vervvyderu. Men leest in den Courher du Das-Rin: De dagbladen der hoofdstad meldden onlangs dat de Muntei van Parys en Strasburg steeds in bcdryvigheyd toenemen. D» maend january lestleden zyn bvde 400millioen goudmunt geslagen waeronder 70' millioen in stukken van 10 franks en 5 millioen in 5 franksstukken. Men zal zich een gedacht kunnen vormen van de bedryvighevd die in dc Munt van Strasburg heerscht, als men zal weten dat er dagelyks van 8 tot 900 duyzend franks in allerhande stukken geslagen worden. Hetzelfde gesticht moet ook binnen kort eene overgroot» ho»- veelhevd stukken van 1 fr. en van 50 cenlimen slaen. I Men schrvfl uyt Weenen, 12 september, aen de Bcersen- halle j De mededeelingen die wy heden ontvangen uyt eene geloofs- i weerdige bron, schynen een zeker belang en een gansch byzon- 1 der bereyk te hebben. Men zou zich niet meer kunnen ontveyn- i zen dat den politieken toestand op het punt is van aenschyn t» veranderen, een aenschyn waervan de gevolgen al niet min zou- den wezen dan eene volkomene verandering in de staetkundig» j betrekkingen van Europa. Prins Richard Me ternich, die de voorstellen van het kabinet der Tuyleryen hier aengebragt heeft zal dezen namiddag weer vertrekken naer Parys, met ue antwoorden van Keyzer Fraris- i Joseph en graef van Rechberg, die zonder eenigen twyfèl het hof der Tuvifti'ien zullen voldoen en eynde stelen aen de span- ning die tot hier toe tusschen Oostenryk en Vrankryk bestond. Alhoewel men zich niet moet verwachten aen eene byeen- komst der twee Keyzers en dat het Kongres alle kansen van byëcnkomst verloren heeft, gaen de betrekkingen der boven van Weenen en Parys allervriendelykst worden. Het vrede»- traktaet zal te Zurich geteekend worden zonder dal men d» troonherstelling der italiaensche prinsen verwachte, zonder dat de kwestie van het ltaliaensch Verbond en de inrigting va» Venetien opgelost zy. Oostenryk zal zich in afwachting te vrede houden met do waerborg van Vrankryk dal de aenheehting der Hertogdommen by Piemont tot den staet volbragte zaek niet zal overgaen. Oostenryk verinet voorloopiglyk de kwestie van I midden-llahën, en Vrankryk heeft zich gelast met te beletten dat eene hocgcnaemde derde mogendheyd er zich mede bemoeye. Vrankryk heeft zelfs dies opzigte de geschillen voorzien welk» dteswege tusschen hem en Engeland zouden kunnen opryzen. Men schrvfl uyt Tanger 6 September De spaensche-marokkaensche botsing komt een nieuw aen schyn aen le nemen, die den thans verwardelyken toestand nog meer moet verwikkelen. In een onlangs samentreffen dat tu»- j schcn de Spanjaers van Ceula en de Moorcn heeft plaets gehad I wegens de grensschending huns grondgebieds, hebben deze j laelste verscheydene Spanjaerds gedood en het hoofd van eenen i officier afgesneden wiens ligchaem zy daerna aen de inwooners j van Ceula teruggezonden hebben. Al dien kant is gansch d« provintie van Angerra, die maer 3 uren van Tanger gelege» j en eene der vreedste van het ryk is, onder de wapens, uytzen- delingen prediken den heyligen oorlog, doorloopen al de steden en dorpen en bereyden zich tot eenen bloedigen stryd. Midde- lerwyl komt den zaekgelastigden van Spaniën te Marokko officie»- lyk aen zyne kollegas aen te kondigen, dat hy aen het marok- kaenseh gouvernement een ultimatum van 10 dagen heeft ge geven, in te loopen van 3 dezer, en dat by het verstryken deze» lydverloops, hy zich inschepen zou, aen het gezantschap va» Vrankryk de zorg overlatende zyne landgenoten te beschermen. BURGEKLYKE1V-STA ND GGBOORTËN. Mannelyk 4 .n Vrouwel. C lü HUWELYKËN. Joannes De Waegenoer, twyndersgast, met Maria Ary«, kantwerkster. Jacolms Van der Eist, wedr. Van Nuffel, laudbouwar, uiat Jaanna Ba Smet wede Meert, naeyster. A.Spaens, 5 maend, Sl-.fob. M. Hoebeke, 11 dagen, V*®rf. M. Wasseithove, 6 j., Scliaerbeke. J. Callebant, man tan Callebatil, be dienden acn den yteren weg, 38 j., Schaerbeke. C. «ribalt, 14 ntaend, Si-Job. J. Van der Poorten, 2 j., Schaerbeke. De Gezusters DE SAEDELEER, hebben de eer het pu bliek kenbaer le maken, dat, bv uitscheiding .der Fraasch» en Vlaemsehe school, gehouden door Joufvrouw Mathilde Buys, in de Nieuwstraet le Aelst, zy liet vak van onderwys in de beide laten, aldaer bv voortduring biyven uitoe fenen.De vacantie der leerlingen eindigt dan SlSepte»!, Zy bevelen zich in de gunst van eenieder.

De Denderbode | 1859 | | pagina 3