Hoe er met 't gekl der Belgen gespeeld word. LOOCHENEN. En tot teeken van vrybeyd, stellen wy aen de Belgen, vrienden der orde en vyandeii van alle slach van dwinge- landy, byzonderlyk van degene des oproers, voor een verzoekschrift aen den Koning te teekenen ten eynde eenen akt van regtveerdigheyd af te smeeken. Den 24 augnsty laetstleden, lazen wy in het officiële deel van den Moniteur Beige MwiSTEUIE VAN HET INWENDIGE. Politie-kommissaris. Afstelling. By koninglyk besluyt van den 25 augusty 1859, is M. Demouslier, politiekommissaris der gemeente Jemmapes (Henegouwen) van zyne bedieningen afgesteld. M. Demoustier is eenen van de achtbaerste ambtenaers van ons land. Volgens de getuygenis van alle zyne oversten zoowel van het administratieve als van het regterlyke order, heeft hy zyne bedieningen steeds met iever en werkzaem- heyd uytgeoefend. Dp eene onbeschol'telyke manier en zonder eenige reden door M. Rogier afgesteld, is hv het slagtoffer van de vraekzucht der oproermakers van Jemmapes. De muytery ongestraft, ja zelfs zegenpralend, heeft niet opgehouden te heerschen M. Rogjer is er den slaef van, en hy heeft aen dezelve geslagtolferd eenen eerlyken werkman, eenen on- berispelyken ainbtenaer. Wy vreezen niet te zeggen dat hy daervoor heeft moeten misbruyk maken van het vertrouwen des Konings en dat dengenen die van zulk een misbruyk pligtig is, niet verdient van minister te zyn. Wy stellen voor in beroep te gaen by den Koning die nö beter onderrigt is, van Zyne llajesteyt eerbiediglyk te smeeken, het koninglyk besluyt van 25 augnsty, belrekkelyk de afstelling van M. Demoustier, in te trekken. Wy verwachten met betrouwen de koninglyke beslissing. Wat den minister der dwingelandy betreft, wy dagen hem uyt van zich te verregtveerdigen en, wy behouden 't regt het proces voort te zetten dat wy hem in naem der vryheyd aendoen. Journde Bruxelles- L'Étoile beige is een dagblad dat voor gematigd en oit- partydig wilt doorgaen het zoekt alzoo lezers te vin den, niet alleen onder de liberalen maer ook onder die soort van katholyken die de zuvvere princiepen, ja de bloole watrheyd altoos verdacht houden, als zy ze niet beschul digen-van overdreven te zyn. Wy zyn niet verwonderd dat de Êtoile beigeby middel van hare gematigde tael, lezers zoekt tot in de katholyke familiën toe maer wy kunnen niet begrvpen waerom zv zich het regt toeschrvft om wetens en willens fevten te vervalschen, ten eynde de katholyken van onverdraegzaemhcyd te kunnen beschuldigen en hen hierdoor hatelyk te maken. Ziehier wat wy onlangs lazen in dit dagblad Een gedeelte der lombardsehe geestelykheyd is het •t gouvernement van Victor-Emmanuel niet zeer toegedaen. Den bisschop van Bergamo heelt de interdictie geworpen op de kathedrale kerk van zyn bisdom omdat men daer eenen dienst gecelebreerd had voor de sardinische sol- daten in den oorlog tegen Oostenryk gesneuveld. Niet eenen lezer van de Etoile beige zal zich kunnen ont houden van den bisschop ongelyk te geven. Hoe, zal men zeggen, men mag geene misse van requiem lezen voor katho lyke soldalen die hun bloed vergoten hebben voor hun duerbaer vaderland Jammer is het voor de liberale zaek dat de Etoile beige schandelyk liegt en den bisschop van Bergamo lastert. Den dienst in kwestie is gecelebreerd geweest door den bisschop zelf. 'T is waer, den bisschop, zoohaest hy den dienst geeyndigd had, heeft de interdictie uytgesproken, maer om welke reden heeft hy zulks gedaen Omdat eenen roeke- loozen jongeling met geweld zich meester had gemaekt van den predikstoel en dat hy van daer tot de geloovigen het 'woord gevoerd had. Den bisschop heeft in dit geval te werk gegaen volgens de tuchtregels der Heylige Kerk. Deze laten niet toe dat een leek zonder zending den predikstoel beklim me om daer een heylig ambt uyt te oefenen waervoor hy niet bevoegd is. Alzoo liegt de Etoile vrywilliglyk en zou voor dit feyt alleen uvt alle treffelyke familiën dienen verdreven en ge bannen worden. Zekeren liberael, M. Heymans, eenen jood, heeft een liedje gemaekt, waeraen hy den naem van Cantate geeft, en't welk het ellendigste géknoev is dal wy oovt gelezen hebben. Doch den man heeft ei een koeksken van S<MM> franks, zegge ACHT DUYZEND FRANKS voor gekregen. Eenen tweeden liberalen jood van Brussel, M. Samuel, heeft er wat muzieknoten voor byeengeschraveld en daer voor heeft hv het bagatelleken van 14,000 franks, zegge andermael VEERTIEN DUYZEND FRANKS opgestreken. Dit muziekstuk heeft 25 repetien veréyscht door 2000 betaelde musikanlen aen 2 franks elk per repetitie, dus het kindergeld van 100,000 franks, zegge nog eens HONDERD DUYZEND FRANKSHet drukken, hel maken der estrade en verdere onkosten voor de plegtige uytvoe- ring heeft deze dry sommen doen klimmen tot het verba zend cyffer van HONDERD EN VYFT1G DUYZEND FRANKSHet is waerlyk wat duer voor de viool van een liberael liedje betaeld. Maer wat is dit voor onze ministers, het oud spreekwoord is immers voor hunne oogen DEN BOER ZAL 1 AL BETALEN Omdat het onnoozel liedeken van den oflicielen liberalen poëet, M. Heymans, aen de Belgen 130 duyzend franks gekost heeft, heeft eenen anderen poëet er een voor niet gemaekt. Maer omdat het zonder kost voor't land is. denkt men misschien dat het er naer is Men bedriegt zich integendeel 't is fvn aeneengesteken en 't heeft te Brussel eenen overgrooten geestdrift verwekt. Wy gaen het hier aen onze lezers meêdeelen. CANTATE Te executeren door dedélégués van de Vlaemsche Gemeenten, ter occasie van d'inauguratie der Colonne du Congres, den 26 september 1859. AIR VAN DE MISERKRE. Colonn', wat zael'ge souvenirs Doet uw aspekt te binnen sehieten l *T is spylig dat zoa veel martyrs In Belgie's wieg het leven Keten. Dupa duporum Et in szecula sseculorum. O ja, raartyfs, het is het woord, Zy vochten voor d'independance.... Jan hield zyn Ivf en Pier verloor 't ln alle dingen is er chance. Slaep zacht, martyrs, in uw caveaux, Ons harte blyftu respekteren Dumas die heet u marticos, Maer moet g'ü om dien praet generen Gy hebt de tirannie verjaegd Die onze broeders opprimeerde Die 9tyve lale weggevnegd Die alle Belgen embêteerde. "Wy staen hier nu rond het 9ymboP Van die fameuse Kberteiten "Waervoor gy hebt verspeeld uw' bol, Waervoor w'u ons' estime wvten. Wy staen hier nu by 't monument Dat wy Congrés-C.olonn' nomineren. Gebouwd ter eer van't Parlement, Dat u is komen suocederen. Wy staen hier nu, wy staen hier nu, Wy zyn de Vlaemsche deputatie... Colonn', bonjour Colonu', salut, Gy provoqueert ons admiratie Colonn' bonjour, bonjour, bonjour Gy zvt ousterfelvk geboren.... SONNEZ, TONNBZ, CANONS, TAMBOURS Wy zyn in uwen glans verloren. Gy zyt gemaekt met franscdbn steen, Wat fransch is, is recommandable D'inscripties zyn in 't FRANSCH alleen, Wv vinden dat zeer convenable. Uw' vier statüen van omleeg, Die elk een vrvheid figureren, Zyn byna g'heel van fransciïen deeg Men moet de vrienden souteneren. Trylieden van Enseignement, Tan Press. Religie en Associatie Een volk dat u bezit en kent Is zeker een' gelnkk'ge natie, Ons land zyn' magt is excessif, Provincen, gy formeert de keten..,. De Wael heeft Vlaendei en zoo lief Dat hy het op zou willen eten. Des Konings beeld komt van Parvs, Het keert naer Vlaenderen den rugge Mner heeft het niet den zelfden prvs, Of 't kykt naer Rome, Luik of Brugge Adieu, Colonn', uw steen en brons Zyn FRANSCH tot in hun' ornementen, Maer toch zit er iets in van ONS ZE ZYN BETAELD MET ONZE CBNTEN. Dupa duporum, Et in ssecula sseculorum. Nefjare est prima regula juris, loochenen is den eersten regel van ;t regt, zegt een spreekwoord, en dit sehynen de liberaters- bladen groole en kleyne, groene en rype, den Observateurzoo wel als den Journal de Liégc, den onnoozelen Dendergalm zoo wel als 'l kwynend Verbond van Aelstallervolmaektst te ver- staen. Maer wy zullen hun algauw antwoorden dat het fop- maehien veel ie verre versleten is, om nog het uytwerksel te hebben 'tgeen zy er van verwachten. Zie hier waervan er kwestie is Wy' en al de Catholyke bladen hebben aen de algemeene ver- foeyi'ng overgeleverd de eerlooze gruweldaden, die in en tegen het*Clarissen klooster van Verruchio, door een toomeloos solda- tengespuys van revolulionnairen zyn gepleegd geweest. Wy heb ben met kracht en klem die vermaledydensweerde verkrach tingen en verdere ongebondenheden aen den pael genageld, en alle eerlyk gemoet* heeft zich met ons vervoegd om die hemel tergende en Godversmadende heesteryën te schandvlekken. Maer wat gebeurt er nu Volgens het zeggen der liheratersbladen, komt den Moniteur van Boloniën EENIGE OMSTANDIGHEDEN dezer gruwzame heylig- schenderyën leugenstraffen, als hy voorbeeld ons uytdagen den naem te noemen van den officier, die gekwetst zou geweest zyn by de aenranding van het klooster van Yurricchio, benevens 'de namen der twee gecstclyken die zouden vermoord geweest zyn.. Daerop antwoorden wy De namen doen niets ter zaek; of den gekwetsten officier en de vermoordde geestelyken Pieter, Jan, Jef, Tistc of Koben heeten dit verandert in niets de gruwelykheyd, de verfoeyelvk- heyd, de hcvligsehendery der gevloekte akten gepleegd* in'en tegen een klooster van weerlooze dochters, in en tegen eene onschendbare schuylplaets van arme Clariskens, welke zich gansch en geheel ter uytboeting der wereldsche boosheyd slagt- ofleren. Den Moniteur van Boloniën wacht zich wel de daedzaek zelve, 't is te zeggen de bestorming tegen het klooster, de ver krachting en mishandeling tegen de religieusen, begaen door liet rcvolulionnaire soldateugespuvs te loochenen, en komt dus, door zyne stilzvvygendheyd op dit punt, de waerheyd dezer daedzaken in al hare afgrysselykheyd bekennen. 3° Indien zelfs den Moniteur deze daedzaken kwame te logen straffen, nog zouden wy zyne logenstraffing als nietig en van geener weerde aenzién, omdat wy meer geloof dienen te hechfen aen treffelyke en onbesprokene ooggetujgen, dan aen de looche ning van 'een blad,v,t welk ten dienste staet van eene bende revolulionnairen, die den Heyligen Vader zyn wettig erfgoed ontrooven, de kerken onlheyligen, de kloosters bestelen en plunderen.... Het is dan met eenen DOM slimmen vossentrek dat de libe rators de schandelvkste eerloosheden te Verruchio gepleegd zoeken te verbloemen of min hatelyk te maken, maer 't zal niet pakken, wy weten te wel wat eene liberale loochening weerd is, wy weten te wel wat er van de liheratersbladen, die in daghuer liegen, te gelooven is, en daerorn raden wy 't Verbond^ den Den- deryalm enz. aen hunne verontweerd'iging te beteugelen, want ons door soortgelyke streken zoeken te foppen, is boter tegen de galg gekletst. Overigens zal het publiek uytspraek doen over deonbeschaemde loochening dier bladen en zich het spreekwoord erinneren name- lylt dat de a(loochening der waerheyd de verfoeyelykste lafhcr- tigheyd is, omdat zy bewyst dat men de menschen vreest en God zeiven uyttart en tergt. De Vertegenwoordigers-Kamer is woensdag üyteenge- scheyden tot latere byeenroeptng. Haer dagorde is uytge- put. Men mag dus verwachten eerstdaegs de sluyting van den buytengewoonen zittyd in den Moniteur le zien afkondigen# De Kamer beeft met 49 stemmen tegen 54 het wetsont werp over het door het Senaet gewyzigde onderzoek der kiezingen van Leuven aengenomen. Ter. gevolge der wyzigingen van het Senaet, is de onder- zoeks-kom missie moeten velledig gemaekt worden door de benoeming van twee nieuwe leden. Het bureel heeft aenge- wezen MM. Van Overloop en Orts. Zy zullen tot plaetsver- vangers hebben den eersten M. Verwilghen en den tweeden M. Hymans. Men schryft uyt Leuven a Het ontwerp van eene medalie aen M. B. Dumortier op te dragen, ontmoet in alle de steden en gemeenten van onsdistrikt den wonderbaersten byval. Een komiteyt is te Leuven ingerigt om de inschryvin- gen in te zamelen. M. den notaris Van Bockel, ridder der Leopoldsorde en gedekoreerden van het Yzeren Kruys heeft bewilligd er het bestuer van aen te nemen, en MM. Roberti, notaris, de Ryckman, oud senateur, Ilerry de Cocquereau, oud lid der bestendige deputatie en ridder der Leopoldsorde, de Kerekhove, oud vertegenwoordiger en ridder der Leopolds orde, hebben zich onmiddelyk aen het hoofd der lysl geplaelst.» Wy hopen dat de vrienden van Vryheyd, Godsdienst en Vaderland, welke altyd eenen byzonderen en moedigen verdediger in M. Dumortier gevonden hebben, in dees arrondissement ook het hunne zullen bydragen om dien voort redely ken patriot te beloonen. Wy hebben reeds ver- scheydene inschryvingen ontvangen en zullen voortdurend dezelve blyven inzamelen. Den volgenden brief is ons uyt Moorsel toegestuerd, aen welken wy volgeern eene plaets verleenen. Wy zullen ons verhaesten de antwoord van deskundigen op te nemen, want den hoppe- handel eenen onzer hyzonderste nyverheydstakken is, die ver dient ondersteund te worden. Het hoppeboerken van Moorsel moet zich niet generen, onze kolonnen staen ook voor hem open, uyt het nauwkeurig onderzoek dezer gewiglige vragen zal licht spruyten en welligt veel voordeel aen onze hoppestreken byzetten. Ziet bier den brief Aen den Opsteller tan den DENDERBODE. Dry weken geleden beholsde uw blad een artikel over den oend, het plukken en drongen van d'hoppe, in het land van Aelst bewerkt. Bv bet lezen van den artikel was ik op den denderbode een wevnig misnoegd, en dees misnoegen groeyde aen des avond», toen ik rayne ge- woonelyke raakkars aentiof, in het gemeente huys, en toon ik hun ge- zameutlyk hoorde uytvallen op den zelfden artikel. Wat! zegden zy, den dbnder'bode valt ons ook al af, hy gaet nu ook al mede doen met hoppe- koopers Dat gaet te verre, daer moet daer tegen geschreven worden... Dien man is verleyd... Ily zal ons helpen, zeyde Lieven Gordyn, zoo hy de waerheyd weet, en wy zullen hem vragen hoe het komt, dat onze hoppe, van aerd zoo goed, zoo zuyver en van zoo goeden geur is, de minste (en dat schroomelyk veel) in prys staet nevens andere Tanden, waer men hoppe oogst, ja sedert twee jaren, zoo vervallen is, dat zy tegan die van Poperingen niet meer, dan met 30, 40, ja 50 ten honderd verlies kan coucureren, daer wy nogtans voor dezen, dan wel eens onderen dan boven den prys der hoppe van Poperingen waren, doch meest onder, en neemt de jaren voor 1857 tot 1845 byeen, en het verschil zal op 10 franks par 50 kilos oytkomen, ten voordeele der hoppe van Poperingen; ik neme hier hel hoogste, want vele betwisten myne getegdens wegens de 10 franken. Wy zullen onzen denderbode nog vragen hoe het komt dat in 1858, toen onze hoppe aen 35 fr. tot 40 de 50 killogr. stond die van Poperinge acn 95 fr. tot Jl)0 stond, en van dees jaer hunnen prys van d'hoppe precies het dobbel is van d'onze, daer wv nooyt betere hoppe geplukt hebben. Maer, Pieter, Jongen, werpt iny dQch niet op, om de liefde Gods, van dat plukken, den denderbode is daerin abues, wv plukken wy van jaer tot jaer beter, als wy gewoon waren, en in voorgaende jaren waren wy beter als nut daer kwam daer nog een stuyvei tje van, en nu met alle onze bezorgdheydwel, wel, onderbrak Pieter, wat zoude er daer d'oor- zaek v'an zyn dat onze hoppe naer de knoppen gaet... Stil, Pieter, zy Lieven, zoo rus niet vriend, wy zullen aen den DenDlrbode vragen, en ik ben zeker hy zal ons voldoende antwoord geven. De zaken kunnen zoo niet hlyven, mistrouw niet, Pieterwy zullen vragen waerom hebben de hoppekoopers nu (dat was voortyds niet) eenen ast om d'hoppe te droogen in hun eygen huys. die wy reeds op onzen ast gedroogd hrdden. Indien wy de hoppe niet goed droogen, dat zy het ons komen zeggen, en leeren, zy zullen hun de moeyte spareu van eenen ast te maken, en zullen ook kolen of hout sparenJa, ja, zeyde Boerke Van Pete£em, merci Lieven, 'tis daer dat den knoop ligt, jongen. Zy droogen zy d'hoppe zv pressen zy d'hoppe, zy doen zy onze hoppe focadceren met al die vremde hoppe die Sedert twee dry jaren in ons land gekomen is en als dat ventje daer met zyn hoogmisseknzak uytkomt, zit a me ne valschen derden. Er word immers maer een soort van hoppe iu het Land van Aelst verkocht die dien naem draegt. zoude men de vremde hoppe misschien voor VIS A LA DOUBLE opleggen? Ziet hier zeyde Lieven, nog wut gy waerschyneiyk niet weet, Wonkei, onz<*n gebuer, is voorleden jaer met 50 kilos'hoppe naer Popeiinge opgetrokken waer men hem hier 43 fr. voor aenbood, en hy heeft de zelve te Poperinge 75 franken verkocht, die in een dei de hand tot 95 fr. gegaen s Pieter, Jongen, wy moeten er uytscheyden ons artikel zou te lang en moevelyk opgenomen worden. Ik hope, Pieter. wy zullen voldoende ant woord krvgen, over hetgeeD wy onzen denderbode verzoeken. Doch, vrienden allegaer,. Lieven, heeft nog twee dry puntjes voor binnen 8 dagen die nypende zullen zyn zoo menbns geene regtveerdigheyd doet; kost wat kost, onze hoppe moet in evenredigheyd gesteld worden van prys met die van 'al de andere landen of streken, en moest den duyvel nog eens de keerse willen houden, indien zy brand, wy zullen ze uvtblazen, en ziet hy niet hv kan dan op He toppen van zyn teenen marcheren. Moorsel, den 2S September 1459. Een hoppe boerken uyt het land van Aelst. i

De Denderbode | 1859 | | pagina 2