CORRESPONDENTIE. M. V. uyt Hamme er zal in den post gereklameerd worden en gy moogt acn uwen bode zeggen dat de verzending in ons bureel zeer nauwkeurig is. Eenen brief uyt Kemseke is ons te laet toegekomen om in ons Nr van heden opgenomen te worden. Tot zondag toekomende. 51. S. G ik kan in die zaek niets doen. 51. C. A. D. B. uyt ll.-G. uwen brief van 29 was niet ge- noe"zaém gefrankeerd, ik heb er 20 centimen moeten voor be talen. Als gy nog scliryft, gelieve daer op te passen, 't is verloren geld. Vriendelyke weêrgroetenis. Zeer geachten vriend v. A. uyt A. ik zal dien tyd voor u trachten te vinden. Gy moogt dus rekenen dat tegen uwe komst alles zal in order zyn. Dynsdag morgend heeft er alhier eene moordpooging placts gehad op een meysken van 18 jaren, Hortense Van der Straeten genoemd, dochter uyt eene herberg aen de Esplanade. Den moordcnaer, zekeren Jan Van Havermaete, was in de wooning van het slagtoffer gekomen, gewapend met een lang dolkmes, waermede hy aen het meysken vier steken- heeft toegebragt, eene in de borst en dry in den rug. Eene vyfde steek, in de rig- ting van het hert toegebragt, wierd door den corset van het slagtoffer verhinderd. De wonden zyn niet doodelyk, den dader isaengebouden. 51. J. De Roeck, onderpastor te Herzele, is benoemd tot pastor te Ste-Cornelis-Hoorebeke, in vervanging van M. Van Doorne, ontslaggever. M. J.-B. Van Baevcgem, oud-superior van de Kongregatie der H. Maegd en van het kollegie van Dendermonde, is benoemd tot pastor te Zwyndrecbt. 51. Ch. L. Van de Jlaele, onderpastor te Waesmunster, word toezigler in hel kollegie van Geeraerdsbergen, en te Waosmun- ter vervangen door M. D. Van Gansbeke, coadjutor te Saffe- '"iLJ. Casier, onderpastor te Kemseke, gaet over indezelfde lioedanigheyd naer Desteldonck, en word te Kemseke vervangen door 51. Th. Verwilgen, eoadjutor te Melsele. 51. Ch. Degrave, onderpastor te Meirelbeke, word in dezelfde hoeilanighevd verplaetst naer Herzele, en te Meirelbeke ver vangen door 51. D. Van de Velde, onderpastor te Desteldonck. Zaterdag morgend heeft er in de kapel van het bisdom eene wyding plaets gehad. Eenen broeder rekollet hoeft de kruyn, de de mindere orders en vervolgens hetondor-diakonaet ontvangen. Een lid dor Kongregatie van O.-L.-Vrouw heeft ook de mindere orders bekomen. Een ander lid derzelver Kongregatie is onderdiaken gewyd, als ook eenen broeder Josephiet Eyndelyk een derde lid der Kongregatie van O.-L.-Vrouw is priester gewyd liet is met zonder belang hier te doen opmerken dat de kanlateter gelegenheyd der inhulding van de Kongres Kolom te Brussel, onder de bestuerlyke toekentenissen valt van M. Romberg, bestuerder by het ministerie van 't inwendige die eenen jood is dat de woorden geschreven zyn door M. Hymans, ook eenen jood, en in muziek gesteld door.M. Samuel insgelyks jood. Zal de e.ygenliefde der Belgen niet te lyden hebben door dien joodschen trio 11s het zuyver en enkelyk het geval dat onder hel bestuer Romberg de nationale Christenheyd buytensluyt Den 23 dezer beeft er te Wannegem-Lede e"en gevecht plaets gehad tusschen eenen landbouwer en zvnen zoon. Zy heb ben zich wederzvds slagen toegebragt, die hen beyde noodzaken te bed te liggen. Den 20 dezer heeft eenen brand te Belcele den stal vernield ■der pachthoeve gebruykt door de weduwe Ed. Albertyn. Eene geyt en 1500 bundels strooy zyn de prooy der vlammen" gewor den. Het verlies word op 150 fr. geschat. Men schryft ens uyt Brussel dat er kwestie is van een huwelvk tusschen der. graef van Vlaenderen en de twee dochtor van den prins Fred enk van Holland. Woensdag avond, tusschen 5 en 6 uren was er eene groote menigte volks byeengekomen te Brussel buyten de Schaerbeek- sehepoort, ten gevolge van een moordtooneel dat op den publie- ken wreg kwam plaets te hebben, tusschen twee kerels uyt de Noord-Vestsraet, dien droevigen en schandelyken schuylhoeli van alles wat er verworpelykst en gevaerlykst is in de volkrvke wyken der hoofdstad. Ten gevolge van eene brasparly was eenen geweldigen twist outslaen tusschen den genoemden Jan Polspoel, geboren te Brus sel, oud 27 jaren, schoenmaker, gelogeerd in de Behangers-steeg, Noordveslstraet, en Pieter Andriaens, oud 36 jarén, geboren te Brussel, metser, insgelyks in het zelfde straetje gelogeerd. Deze beyde kerels waren al twistende de Schacrbcekschepoort uylgetrokken, en Polspoel, zynen tegenstrever beroepende had aen eene vrouw eeno schoenmakersmes gegeven dat hy uyt zynen zak gehaeld had. Nogtans ziende dal Adriacns niet wilde vechten, nam Polspoel zyn snymes terug en bragt er den metser mede eenen doodelyken steek toe in den onderbuyk. Adriaens zakte in een en het bloed stroomde uyt zyae wonde". Op hetzelve oogenblik kwam daer eenen grenadier by, die na zvnen sabel gelrokken te hebben, den moordenaer gebood hem zyn bebloede mes af te geven, welk hv nog altyd bednygend in de hand hield. Den moordcnaer liet zyn mes vallen, en dren grena- dien greep hem by den kraeg om hem in de handen der stads politic te leveren, geholpen door eenen agent der 4e afdeeling, die ook ter plaets gesneld was. Het slagtoffer dat reeds buyten kennis lag, is met eene vigi lant naer St-J;.inshospitael gevoerd. De wonde was zeer diep en deed vreezen dat den ongelukkigen nog onderwege zou bezweken hebben. Dezen morgend nogtans was hy beter en had reeds zyn bewust zyn terugbekomen. Het parket heeft onmiddelyk een onderzoek begonnen. Pol spoel, na onderhoord geweest te zyn, is naer het gevang der Klevne-Karmelieten gebragt. Den betigten was eenen zeer slechten kerel, zoodanig dat hy den schrik geworden was van den afschuwelyken wyk waer by woonde. Reeds meermaels is hy veroordeeld geweest, voor sla gen, wonden, wederstand, enz. Zyne aenhouding wierd met de grootste vreugd vernomen in de Noord-Veststrael. Eene der voornaemsle familiën van St-Quintens Lennick is door een groot ongeluk getroffen. Den knecht van de pacht hoef gezegd'llinghen, wierp in eene worsteling waer de justicie uytspraek zal moeten overdoen, zynen baes, M. Karei Walrae- vens, omverre, waerdoor deze zyn beenknoesel brak ten ge volge dier wonde is hy verleden maendag overleden. Het onge luk schyntde leden dier familie als het ware te vervolgen want dit is reeds het derde lid van dit huysgezin, dat bv toeval het leven verliest. Den eersten vond de dood toen hy zich onderscheyd- de door eenen akt van moed en zelfopoffering, welken wy hier kortelings willen meêdeelen Zekeren dag van de markt van Brussel terug koerende, ont moette hy in de nabvhevd van het gehucht Cureghem onder Anderlecht, eenen wagen, met vier peerden bespannen, welke op den loop waren den ongelukkigen Walravens wilde de peer- den tegenhouden, ten eynde de persoonen welke zich op de karre bevonden en zyne hulp afsmeekten te redden mner hy wierd omverre geworpen, onder de voeten der peerden vertrapt, en de wielen gingen hem over het lyfhy stierf eonige oogenblikken nadien. Weynige jaren derna kwam de zuster van die beyde slagiof- fers, de weduwe Leemans in eene speelkarre van de hoofdstad terug. De twee peerden welke er waren ingespannen, gingen op den loop juysl op de zelfde plaets, waer haren broeder was verongelukt. Zy'had de onverzigligheyd uyt de karre te springen en brak zich hierdoor een been. Niellegenstaende al de zorgen welke men voor haer nam, overleed zy eenige dagen na haren val Eonige dagen geleden bragt men in het hospitael te Ant werpen zekeren De Cock, gezworen beerruymer, die zware wonden bekomen had binst dal hy bezig was met eenen put te ruymei. Twee dagen nadien overleed hy. Wy vernemen zegt een antwerpach blad, dat eenen der werklieden met de welke De Cock werkte komt aengehouden te worden onder betigting van doodslag door onvoorzigtigheyd, en dat men het lyk van dezen laetsten nog hedon zal ontgraven, om het aen eene aenschouwing te onderwerpen. Een groot ongeluk is gisteren morgend te Brugge ge beurd. Het magazyn van M. Wielmaecker, regt over de opening van den kom en nevens het voeragie-magazyn der ruytery, is met een schroomlyk gedruys ingestort. Gelukkiglyk dat de werk lieden, die boven in de suykery werkten en het gekraek der balken gehoord hadden, nog by lyds zyn kunnen beneden komen en de voorbygaende persoonen van het gebouw afwyderen. Daer lagen op den zolder rond de 200,000 kilos suykery. ter weerde van 30 h 40,000 fr., welke men zegt toe te behooren aen eenen heer van Ardoye. Daer alles op de straet verspreyd en met het slof en gruys vermengeld ligt, zal het geleden verlies aen- zienlyk zyn. De" benede plaets lag vol guano toebehoorende aen M. Vei- straeten, van Sysseele, en alhoewel de vout mede ingestort is zal di ze laetste waer weynig geleden hebben. Den gemeenteraed van Yper is voornemens eenen pryskamp te openen voor eene geschiedenis der graven en gravinnen van Vlaenderen, wier standbeelden den voorgevel der Halle van Yper versieren, te beginnen van Boudouwyn-den-Yzeren-Arm lot en niet medebegrepen Philip II. Daer zouden twee pryzen uyt- gelofd worden, den eenen van 1500 fr. en eene goude medalie, den anderen van 800 fr. en eene zilvere medalie. De ingezondene stukken zouden beoordeeld worden door de koninglyke Akademie van schoone kunsten en letteren van Belgie. Het fort St-Marie, te Calloo, alwaer men bezig is met ver- dedigings-werken uyt te voeren, is sedert eenigen tyd het too- ncel van zware wanorders, waervan de oorzaek nog niet volko- menllyk gekend is. Wat er ook van zy, ten eynde den terugkeer van dergelyke tooneeleri te voorkomen, heeft de overheyd ge loofd er eenen brigadier en vier gendarmen van Brussel te moe ten naer toe zenden, welke er garnizoen zullen houden. Men schryft uyt DoornykDaer is spraek van de twee bla den die de Cliarleroy het ma<?onnisch liberalismus verbeelden, te samen te smillen. Voorstellen in dien zin zyn gedaen gewor den aen het Journal de Charleroi door afgeveerdigde van eenen liberalen klup maer tot hiertoe is er nog niéts besloten gewor den. Dit ontwerp, zegt de Unionheeft niets verbazend, dewyl het reeds lang voorzien was. Sedert eenigen tyd ligt den Courrier op zyn uyterste, en al de poogingen die men heeft aengevvend om hem op zyne beenen te houden, zyn vruchteloos gebleven. Hy was lot eene onvermydclyke dood veroordeeld, en om geen oogmerk te geven, heeft men uytgedacht hem le samen te ver smilten met het Journal de Charleroiwelken bestemd is om hem op te volgen in hoedanigheyd van moniteur van den liberalen klub. Geneesmiddel tegen de razerny.Eenen saxischen bosch wachter, Gastel 1 genaemd, thans 82 jaren oud geworden zynde en een zoo belangryk gehcym in liet graf niet willende mede- dragon, heeft aen een dagblad de middelen bekend gemaekt waervan hyzich sedert vyfting jaren bedien., en door de welke hy verzekert verscheydene mensehen en een groot getal dieren van de vreeslyke dood door de watervrees veroorzaekt, gered le hebben. Hy raed aen onmiddelyk na de beet de wonde uyt te wasschen met heetcn azyn en lauw water, dezelve vervolgens laten uyt- droogen en er dan eenige druppelen zoutzuer laten opvallen. De minerale zuervochlen hebben, volgens de beweering van Gastell,'de kracht om het gift van het speeksel te vernietigen, en aldus moet het gevaer onmiddelyk en voor altyd verdwynen. Eenen. inwooner van Novvejo (Posen), was kampernoelen gaen zoeken in eenen nabygelegen boseh. 'S anderendaegs wierd geheel het huysgezin ontsteld, want er waren vergiftigde knm- pernoeliën onder de afgeplukte. Dc vrouw en twee kinderen, van 10 en 14 jaren, stierven denzelfden dag, den man en zynen zoon, eenen jongen van 24 jaren, stierven den dag daerna. Er blyft nog eenen jongeling van 12 jaren, dien men wanhoopt te redden. De oudste dochter kwam op dien oogenblik met haren aenstaenden echtgenoot de toestemming vragen voor haer hu- welyk, zy vond, helaes niets dan lyken. BUYTENLANDSCII NIEUWS. Men schryft uyt Roomen, 17 September, aen den Univers Te Roomen heelt het gouvernement Zyner Heyligheyd met de weerdigheyd en vastheyd die aen zyne eer en aen zynen geest van regiveerdigheyd en pligt betamen, niet min dan aen de reg- ten der katholyke' wereld waervan de Pauzen de bevvaerders zvn, de voorstellen van M. de Gramont verstoolen, betrekkelyk de 'bestuerlyke en regterlyke scheyding van Romaniën. Deze voorstellen schvnen dus verlaten le wezen, en men verabkert dat M. de Gramont dezelve niet heeft aengeboden als rcgtstrecks van zynen meester komende, maer als de uyldrukking zynde der volks-wenschen, waeraen de wysheyd en voorzigtighevd welligt aenraedden voldoening te geven. Den Heyligen Stoel heeft geluk kiglyk eene wysheyd en voorzigtighevd die aen hem is, welke dikwils kunnen verschillen met de wysheyd en voorzigtighevd der staetsmannen. Nogtans bemerkt rnen dat de onderhandelin gen van M. de Gramont niet den kardinael-ininisler steeds ge- lvk van le voren blyven voortsduren; doch zy hebben tot voorwerp, zegt men, hèt onderzoek der hervormingen welke den gezant acn don Heyligen Stoel voorstelt. Degenen die het room- sche besluer kennén, weten waeraen zy zich moeten houden nopens de weerde der tegenopwerpingen, welke de vooroor- doelen, de driften en de onwtlendheyd in de wereld in omloop hebben gebragt. Met volgens geweten dit wonderbaer roomsch bestuer le be studeren/ zal M. De Gramont welhaest de vaste en edele over timing bekomen welke M. de Rayueval zich wist te maken, en indien hy, gclyk zynen voorzaet, het edelmoedig voornemen kan opvatten van aen M. Walewski een veröedigings-vertoog op te zenden over het bestuer dat meest van allen gehaet en miskend word, wensch ik hem regtzinniglyk dat hy ook op zyne beurt geenen schandelyken ambtge»oot ontmoette, die be- driegelyk weg kopy neemt Van zyne memorie, dezelve in de en- gelsehe en italiaensche dagbladen doe afkondigen en hem zeiven aen den haet der partyën doe aenduyden; immers zulkdanig was hel werk van M- den markies de Miorati, minister van den zeer hoffelyken Koning van Sardiniën te Roomenen valschen vriend van den hoogst betreurden M. de Rayneval. Dezen mar kies verleende zich aldus tot dc verradery; ook zien wy hem heden den Staet van den Paus besturen te Ferrare, en eenige deeltjes van den ferraerschen adel ontvangende. Den markies is nog eenen dier edelen welke de ware edelen niet zullen gaen zoeken. Ik zal my niet veroorloven van thans af het onderzoek aen te vangen der hervormings-ontwerpen die men met meer of min zekerkeyd aen M. den gezant van Vrankryk toesehryft. Slechts mag men verzekeren dat, byaldien hel gouvernement van den Heyligen Steel voor de noodzakelykheyd buygt van eenige ver anderingen in te voeren, 't zy om zekere uylvvendige vormen met de hedendaegsche vercyschten in overeenstemming te brengen, 'tzy om het toezigt te vermeerderen, 'tzy om meer waekzaem- hevd te stellen in het benoemen tot de bedieningen en min ge- doogzaemheyd in zekere ondernemingen, men mag verzekerd zyn, zeg ik, dat hy de groote grondstelseien waerop de weerdigheyd van den Apostolyken Stoel, de behoudenis der belangen van staet en volkeren rusten, zal weten te beschermen. Hetgehey- ligd karakter des huwelyks, het oppergezag, het vaderlyk gezag, welke alle de revolutie overal rondom hem heeft, ontstelt, dit alles zal hy weten te houden. Z. II. den bisschop van Atrecht heeft eenen bevelbrief uyt- geveerdigd voor de afkondiging der encycliek van 18 juny laetst, en heeft tenzelfden tyde gebeden voor den Paus bevolen. Mgr. Parisis betuygt het grootste vertrouwen in de inzigten van het fransch staetsbestuer betrekkelyk den Heyligen Stoel, en staet kraehtdadiglyk op tegen de laetste gebeurtenissen van Romaniën. a Den vrede, zegt den achtbaren kerkvoogd, moest eenen perel te meer voegen by de pauselyke kroon, en hy is gevolgd geworden door eene verdubbeling" van versmadingen, verrade- ryën en godslasteringen. Den tegenwoordigen staet van Romaniën, zegt by nog, is eerie maelschappelyke ontbinding. Den Moniteur dc la Vlotte verzekert dat het kontingent door Vrankryk voor den krvgstogt tegen China, le leveren, tot onge veer twaelf duyzend mannen zal beloopen, behoorende tot het landleger. Acht transportschepen en vier fregatten zyn in de haven van Toulon gebragt om uytgerust te worden en andere schepen gaen in de havens van den Oceaen gewapend worden om deze troepen to vervoeren. Milanen, zaterdag avond, 24 september. De deputatie van Romaniën is heden te Monza door den Ko ning van Piemont ontvangen. Zie hier het antwoord door Viclor-Emmanuel gegeven op het adres dat hem door de deputatie aengeboden wierd Ik ben dankbaer voor de wenschen die de volkeren van Romaniën gevormd hebben en waervan gy by my de tolken zyt. Als katholyken vorst, zal ik altyd eenen diepen en onverander- lyken eerbied voor de Kerk behouden maer als italiaenschen vorst, moet ik herinneren dat Europa, overwegende den toe stand waenn Romaniën zich bevind spoedige en krachtige maetregelen behoeft, jegens uw land nadrukkelyke verpligtingen heeft aengegaen. a Ik aenveerd uwe wenschen, en, sterk door de regten die my opgedragen zyn, zal ik by de groote mogendheden uwe zaek ten voren staen. Betrouwt u op hunne regtveerdighevd betrouwt u op de edelmoedige vaderlandsliefde des Keyzers, die het groot herstel- lings-werk zal voltrekken dat hy zoo magtiglyk begonnen heeft, werk dat hem de erkentelykheyd van Italiën verzekert. De gematigheyd met dewelke gy in de oogenblikken van onzekerheyd uwe beslissingen hebt weten te nemen, heeft bewe zen/lat in Romaniën, de enkele hoop van een nationael bestuer voldoende is om de burgerlyke twisten te verwyderen. Toen uwe talryke vrywilligers, ten dage der nationale wor steling, onder myne vaendels kwamen gesneld, waertgy zeker dat Piemont voor hem alleen niet streed, maerwel voor'het ge- meene vaderland. Heden, door uwe eenheyd, door dc fnwendige orde die geenen enkelen oogenblik is gestoord geweest volbrengt gy daedzaken die aen myn hert lief zyn en uwe toekomst kunnen verzekeren. Europa zal bekennen dat liet eerie gemeene pligt en eeu gemeen belang is alle wanorde te voorkomen door voldoening te geven aen de wettige wenschen der volkeren. Eene briefwisseling van den Nord bevat de volgende byzon- derheden wegens de gevangneming van Chamyl Sl-Petersburg, 17 september. Na eene reeks neerlagen, bemerkte Chamyl dat er hem geen middel tot redding meer overbleef, daerom ging hy zich in den Counib opsluylcn met dc 400 Muriden die hem getrouw gebleven waren. Den Counib is eene soort van sterkte, gelegen op eene zeer verhevene vlakte, van meer dan eenen kilometer lengte. Op dry kanten is de rots byna sleyl de eene toegankelyke zyde wierd door de Russen zoowel als door de inboorlingen als oninneem- bner aenschouwdeenen kleynen kronkelweg, die langs eene zeer steyle helling opwaerts leyd en nauwelyks breed genoeg is om twee persoonen nevens een le laten gaen, was het eenigste pad langs waer men aen de selmylplaets van Chamyl kor/ge naken. In hel byzyn dezer moeyelykheden, vatte prins Bariantinski hel denkbeeld op van den aenval langs de beyde kanten le gclyk te rigten om zyne mannen niet bloot te stellen aen al de ge varen eener ouderneming welke hy wist vol perykcl le zvn, stelde den prins zyne troepen voor de rotsen met ladders" te stormen verscheydene honderden vrywilligers schoten onmid delyk uyt de gelederen ten voorsehyn. Den storm wierd den 26 augusty "(7 september) gevvaegd. Terwyl eene kolom vooruylirok langs hol smalle pad waer de Muriden zich gereedmaekten lyf om leven te verdedigen, beklauterden de onversehrokkene vrywilli gers met eene schier onbegrypelyke stoutmoedigheyd de* over- gestelde zyde, zich vastklampende aen de uytsteeksels der rotsen zich vastklessende aen de slruvken, toch ten vollen besloten de onderneming tot goed eynde le brengen. Plotseling vielen zy het kleyne vyandelyk leger in den rug aen, dat er zich op verre na niet aen verwachtte al dien kant op het lyf gesprongen te worden. Een allerhardnekkigste gevecht ving aenstonds aen. Tusschen twee vuren geplnetsl, zagen de Muriden aldra dat den wederstand zoowel als de vlugt onmogeiyk geworden was. Op de 400 mannen die de bezetting van Counib uytmaeklen, zyn er slechts 47 levend gebleven vyf kauons zyn in onze magt gevallen. Wat Chamyl betreft, dezen had zich opgesloten in eene der huyzen in de rots gehouwen. De vlakte lag met lyken bedekt onze troepen hadden 400 mannen verloren. Alsdan deed prins Bariatinski, die op hel strydtooneel was aangekomen, het vuer

De Denderbode | 1859 | | pagina 3