ZONDAG 16 OCTOBER 1859. VEERTIENDEN JAERGANG. Nr 686 AELST, den 15 October 1859. Vertrekuren uyl de Statie Aelst NAER Vertrekuren uyt verschillige Statiën. De Liberaters-Revolutionnairen- Moordenaers. Omstandigheden der moord op graef Anviti gepleegd. Wat er troostehjk is. Burgers, uwe faorze open, Bemtorm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 - Lnkercn 5-35 8-30 12-30 6-00 -00. Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Er Brus. Anlsv.5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leu. Thieu l.u jk 5-35 8-30 11-35 3-05 6-00 Vcrv Land StTruyën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-2512-202-503-05-—6-00—8-05 Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-00 lc klas langs Dendermonde. Korlryk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-20—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-15 5-30. i Bergen, Quievrain7-450-002-155-20 8-30 0-00 Te iedb staen al de konvoys. Te idegem staen deze vertrekkende van Ath 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys, e, te GYSECEM stA al de konvoys uvtgenomen deien vertrekkende van Aelst 9-35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. St.en te Santberceih de vertrekken uvt Ath 6-30 0-00 10 's mi>rg. 4-20 en 0-00 's avonds. n Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en0-00 des avonds. (5 rllAAlio O JAullü. CU1QCE SU1JM. VAN EOKEREN NAF.R Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-25--3-00 0-00. VAN ATI! NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-4-20—«-». Lessen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-»4-200-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-» 4-20- »-». Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Audenaerde, 0-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER: Brussel 1. Aelst) 7-15 7-35 1-4') 5-» »- (1. Mach.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7 15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Een nieuw afschuwelyk schelmstuk door de liberalers- secte begaen, boud al de dagbladen des lands bezig. Als nien die dagbladen leest, zou men zeggen dat dit een zeldzaem feyt in de secte is, nogtans de geschiedenis van alle secten "heeft altyd bewezen dat liet den gewoonen middel is, dien zy gebruyken om zich van bare tegenstrevers le ontmaken. Het ordewoord van liet liberatersmagonismus is deze te vermoorden, te ponjarderen, te. vergiftigen, die zich tegen de verwezenlyking der inzigten van de secte verzetten. Als die secte met de intriguen, met bet bedrog, met het despotismus niet kan gelukken, dan gebruykt zy den groolen middel, de beneming van het leven. Dan is 't met eenen keer gedaen. Dit is de geschiedenis van liet maconnismus, van bet llluminismus. Leest den maQonnieken catechismus van Weisbaupt, en gy zult er in vinden dat men soms goed gebruyk maekt van den ponjaerd. De schandelyke moord, die bet italiaensch liberalismus te Parma komt te plegen, bewyst dit anderinacl en errinnert ons de schrikkelyke bloedtooneelen van 1795 on der roomsche constituante in 1848. Gelyk de ongelukkige princes de Lomballe en graef Rossi vermoord zyn geweest, zoo komt den kolonel Antivi te Parma geslagt te worden. Hier hebben de liberaters-revolutionnairen andermael doen zien met wat helsehe vreedheyd zy bezield zyn, want niet te vreden van het hoofd huns slagtoffers te hebben afge kapt, hebben zy het, gelyk de sansculotten van 1792 het gedaen hebben met het hoofd der princes Lomballe, rond de stad Parma gedragen...... Doch wy moeten buylen ons land niet gaen om feyten te vinden, die aen dit van Parma gelyken. Om den parle mentairen oproer van mey 1857 te vestigen, bobben de liberale oproermakers gedurende dry dagen oene soort van jacobinisch schrikbewind in de straten van Brussel doeu rondwandelen hunne jacobinisclie gewoldenaryên zyn, op het ordewoord A BAS LES COUVERTS, weg met de kloosters! te Brussel, te Antwerpen en in menige andere steden in volle werking geweest, te Jemmappes wierden moordaenslageu en brandstichtingen met eene afgryslyke koelbloedigheyd gepleegd te Gend was alles gereed om eene pligtige hand van geweld op de afgeveerdigden te leggen die onze instellingen, onze vryheden en regten verdedigd hadden. Graef Anviti, oud kolonel der troepen van Parma, door de revolutionnairen gehaet teroorzaek zyner denkwyze en getrouwiglieyd aen zyne wettige vorstin, de hertogin van Parma, trok woensdag door Parma, om zich naer Plaisance te begeven doch by wierd aen de statie erkend, aenge- houdeii en naer de kazerne der gendarmerie geleyd, alwaer hy opgesloten bleef. Het gespuys van deze aenhouding verwittigd, trok naer de kazerne, waervan het de deuren overweldigde. Het trok den ongelukkigen uyt zyn gevang, sleurde hem door de straten en overlaedde hem met stooten en slagen. Eene koorde wierd hem aen de vuyst gebonden, en aldus nog levend wierd liy door de stad gesleept. Gekomen zynde voor een koffyhuys welk liv eertyds veel bezocht, kapte men hem het hoofd af, en dit schrikkend zegeteeken wierd in triomf naer de Groote Plaets gedragen alwaer het op eene kolom wierd gesteld. De vreugdekreten van het gespuys vermeerderden nog liet afschuwelykste des tooneels. De nationale wacht en de troepen onder de wapens ge roepen, kwamen toe als alles volbragt was Ten 9 uren des avonds was de ruste hersteld. Het Ivk is naer het hospitael gedragen. Het is aldus dat wy in die ongelukkige landen de nood lottige dagen weer zien opkomen, die zulke treurige ver- maerdheyd gegeven hebben aen de fransche revolutie van het evnde der voorledene eeuw. Dat zy mi bvkomen die bewonderaers der troonroovers, de omgekochte kerels, die in de liberaterspers van alle landen, de groote daden van het revolutionnaire liberalis- mus toejuyehen en hemelhoog verhellen, zy die de ver- j woesting des bisdoms van Bergamo, der moordenaers van San Archangelo, de versmadingen tegen den godsdienst, de vervolgingen legen deszell's bedienaerslegen den H. Stoel en de lofluytingen voor bet bloedmonster Mazzini verschoonen, dat die kerels, zeggen wy, nu naer het hospitael van Parma komen, de hand op het ver scheurde lyk van graef Anviti leggen en zweeren dat zy onschuldig zyn in de gruwelvke moord. Dat zy aen geheel de wereld zeggen waerom Anviti is aengehouden gekoord en gebonden, waerom en door wie het gespuys setfens is verwittigd geweest van de gevangzetting van liet ongelukkig slagtoffer, waerom den graef in eene kazerne wierd opge sloten welkers deuren geenen den minsten weerstand bodenHoe komt liet dat de gewapende magt, die echter niet verre van daer was, maer toegekomen is dan als de gruweldaed volbragt was, als de straten het bloed van Anviti reeds gedronken hadden Hoe komt liet dat de stad aldus zonder verdediging was en gansch ten proov aen de baldadigheden eener bende baenstroopers en moordenaers? Waerom beeft den kerel, die Parma wilt besturen, niet gepoogd aen de moordenaers hunne prooy te ontrukken? Wie heeft de komst van graef Anviti doen afspieden Wie had het gespuys opgewonden Wie is oorzaek geweest dal de troepen, tydens liet schelm stuk, dat vyf uren geduerd heeft, in de kazern gebleven zyn Al deze vragen brengen hare antwoord mede en betoonen wat er van eene libera te rs-inuco unieke besluersoverweldi- ging te verwachten is. Ondertusschen verwondert liet sclielm- stuK door de aensloking der liberaters van Parma begaen, ons geenzins, dit is immers de gewoone taktiek der ma?on- nieke secte. Maer 't geen ons büytenmate verwondert, is dat de Souvereynen, die de lotsbestemmingen der Staten in banden hebben en gezonden zyn om dezelve tegen de overweldigers te beschermen, niet effenaf met dien revo- lutionnairen-mafonnieken adder gedaen maken, te mee." omdat eenen dier souvereynen, eenen catholykeu, plegtiglyk en vrywilliglyk gezworen heeft dat hy uyt al zyne magt zou werken om het regt tegen de revolutionnaire overwel digingen te beschermen. Als men ziet alles wat er tegenwoordig in Italiën omgaet, al de overweldigingen, rooveryen, moorden, met een woord alle slach van baenstroopersakten gepleegd door of met behulp der liberale factie," is 't niet te betreuren dat er zooveel catholyk bloed vergoten is geweest, 't welk slechts schynt gediend te hebben om de razerny der sectarissen tegen de Kerk te voeden Is't niet te beweenen dat de roekelooste booslieyd zich zoo straffeloos' ontketent daer waer het zoo gemakkelvk is haer le verpletteren Ja, dit is te zekerlyk met bloedige tranen le beweenen, maer zeker is 't dat deze die, de hand tegen Kerk hebben opgeheven, er de straf zullen van dragen, en groolelyks is het, van den anderen kant, te vreezen dat liet ongeluk deze niet zal sparen, die zulks niet belet hebben ais zy konden. Indien de droefhevd veroorzaekt door de vervolging tegen den H. Stoel, allerbitterst is voor 't lierte van den heyligsten der Pauzen, zy komt evenwel eenigzins gelenigd te worden door de algemeene houding en krachtdadige ondersteuning der fransche bisschoppen, die, door hunne herderlyke brieven en protestatien, met zooveel moed de de zaek des Pauzes verdedigen. Men leze de protestatie van Mgr. Dupanloup en dat men ons zegge wat de Souvereynen en diplomaten er konnen op antwoorden, en hoe de calliolyke vorsten zicii konnen verdedigen, als men hun verwyt dat zy de Kerke Gods verlaten en gedoogen dat zy overweldigd worde door oproerige sectarissen. die niets anders zoeken dan dezelve te ondermynen, ja zelfs te verdelgen, indien de Goddelyke belofte daer niet was, dat de Kerk onverganglyk is Neen, lioomen zal niet vergaer,, maer deze zullen vallen en diep vallen die ze aenranden en ze laten aenranden als zy het belelten konnen. Het is te hopen, en dit is toch trooslelyk, dat er uyt den vrede, die komt geteekend te worden, tusschen dé twee groote catholyke mogendheden, goed voor de Kerk zal spruyten, en dat de woede der revolutionnaire sectarissen zal beteugeld worden. Wy mogen betrouwen dat de betoo ningen van al de bisschoppen en aertsbissehoppen van Yrankryk de oogen zullen openen aen deze, die de magt hebben het kwaed tegen te houden en 't goed le doen zegevieren. Dit is 't geen de Catliolyken der geheele wereld van den hemel, door vurige en aenhoudende gebedtn, moeten afsrneeken. Ziet hier wat Mgr. Dupanloup hier over zegt als hy zyne protestatie aen zyne geestelykhevd tocstuert Het is eene pligt voor my u de gevoelens en de ge- dachten myner ziele te doen kennen in de ernstige cmi- standigheden, waerin de Roomsche Kerk zich bevind, i en gy zult zonder twyfel denken dat liet nu meer dan ooyt uoodig is dat alle goede priesters bunnen iever, hunne verknochtheyd, hunne liefde jegens den stadhou- i der van Jesus-Christus verdobbelen en onophoudelyk aen God vurige en eenstemmige gebeden opdragen voor dezen, die thans den stoel van den Prins der apostelen bekleed, gelyk eertyds de Kerk van Jerusalem voor Petrus deed. Het is thans van de Joden of van llerodes niet dat den Opvolger van Petrus den gevangen is, maer den toestand is des te pynlyker in 't midden der gevaren en bedreygingen, die Hem omringen in 't middenpunt t zelf der Callioliciteyt Deze woorden moeten niet alleen alle priesters, maer alle weldenkende geloovigen opwekken om hunne gebeden te vervoegen met deze van die ze al'snieeken. Wy vernemen dat de Bisschoppen van Belgiën liet voorbeeld der frans bisschoppen navolgen, en wy voeden de vaste hoe., dat ons catholyk land niet zal ten achter blyven om d n hemel, ten voordecle der bedreygde kerke Gods, geweid aen te doen. Wv vinden deze week eene nieuwstyding in de Patrie van Brugge, die voor Belgiën niet al te aengenaem is, maer die bet nog minder voor de borze der burgers zyn zal. Ziet hier wat het brugscli blad ons meedeelt De engelsche gazetten, gewoonlyk wel onderrigt, ver- a zekeren dat bet voornaemste doel der reys yan kóniiin- a Leopold is geweest om van ons eenen slag af te keereif waermedc Yrankryk ons bedreygde, ten gevolge der stemming over de versterkingen van Antwerpen, met nanielyk de teruggave te evssehen der onkosten, die de <1 belegering en inneming der Citadelle van Antwerpen in a 1852 aen Yrankryk veroorzaekt hebben. Deze onkosten zouden tot niet minder dan TWEE MILLIOENEY ii PONDEN' STERLINGS, of in 't vlaemsch tol de birï- I telle van VYETIG MILLIOENEN FRANKS beloopen.'ë!» Het fransch gouvernement steunt zyn regt tot deze pré tentie op de volgende nota, die den frausclien ambassadeur M. den Graef De Latour-Maubourg, aen ons gouvernement overhandigde als bet lraktaet van 10 November 1832 uit gewisseld wierd. Ziet hier deze nota Z. M. den Koning der Franschen besloten hebbende, op de vraeg van Z.Sl. den Koning der Belgeneen fransch leger naer Belgiën te zenden om de ontruyming der Ciia- del le van Antwerpen te verwezenlyken etc...» Het traklaet van 10 November nie'ts vatsstellende nopens de onkosten der expeditie, M. Dc Latoiir-Mauboiir» wilde bet zelve, in naem zyns gouvernemenls, niet teekenen ten zy met de volgende uytdrukkelyke voorbeliouding Den ondergetekenden (Graef De Latour-Maubourg) gelooft te moeten verklaren dat, ofschoon er in de over- i< eenkomst van 10 November niets bepaeld is betrekkclvk de buytengewoone onkosten, die zullen veroorzaekt wrir- den door de expeditie, die gereed gemaekt word, het fransch gouvernement nogtans niet verstaet van het ret:t af te zien tater de teruggave der gezegde onkosten te eysschenmaer dat het zich integendeel 't regt vóórhe lt houd tegen Belgiën, ten allmtyde en in alle omstandig. ii heden, de reklamatiën le doen gelden die haren oo'r- sprong zouden hebben in de buytengewoone onkosten veroorzaekt door bet verblyf der fransche armee op ii belgischen bodem. Men ziel dus uyt deze nola dat er omstandigheden kon nen ontstaen, in welke Yrankryk de teruggave van dië onkosten kan eysschen. Welnu, wie heeft er deze "evaer- lvke omstandigheden uytgelokt? Niemand anders dan liet gouvernement, dat den voorstel gedaen heeft van Antwer pen te versterken en de stemmers der twee kamers 'die dezen rampzaligen voorstel, tegen wil en dank van "ëheel Belgiën, aenveerd hebben.

De Denderbode | 1859 | | pagina 1