De moordenaers-party. KOPEREN MUNT. KERKELYK NIEUWS. Dit is de eerste winst, die deze ongelukkige wet ons zal byzetteu, dit is 't eerste bewys dat Yrankryk de verster kingen van Antwerpen als eenen aenrandingsakt aenziet, nietttegenstaende minister Chazal en nog eenige anderen aen de ligtgeloovigen hebben poogen wys te maken dal Yrankryk daer niets tegen had. Wy zullen nu afwachten wat er nog volgen zal, den tyd zal ons leeren, maer hy zal ons leeren of wy zullen wys worden op onze eygene kosten, of wel ten koste van een ander. Feliciter sapit, qui alietio periculo sapit, gelukkig is hy, die ten koste van een ander wys word. De Union van Parys, spreekt van een gedr ukt schrift dat vrylyk te Milanen uytgegeven word en niet anders uytmaekt dan eenen oproep tot de moord. Geteekend door zekeren SSupoleon Perelli, 'l is getiteld De dood van den Pauswy nemen er het volgende uyt Wanneer den regerenden Paus zal sterven, zou het, in den legenwoordigen staet van zaken, eene zottigheyd zyn van er geen profyt uyt te trekken. De mogendheden zullen er niet tusschenkomen en het konclave, van de nood- zakelykheyd overtuygd, en om den vrede te hebben, zal Italiën aen zyn evgen zeiven overlaten. Gy, Romeynen, gy hebt den moed der Sccevola en der Coclès niet verloren aenveerd geenen anderen koning dan Viclor-Emmanuel. Laet 11 niet verleyden door beloften van verandering dat Pius IX u tot voorbeeld diene Beschouwt wat hy gedaen heeft, en dat zal u genoeg zyn. Begint met vyandelyke betoogingen tegen hern te doen, en zoo even na zyne dood, zonder uytstel, zonder vrees (want God wilt het en dit ter verachting van al de tyrans, die vermeenen dat gy tweedragtig zyt), vereenigt u" met Hooger-Italieu, maekt eene natie uyt, roept onzen edelmoedigen koning uyt als uwen voorzitter en uwen verdediger. Wy zullen zien wie het drykleurig vaendel van het capitolium zal durven afrukken. Moedig aen dan, goede Italianers, bied wederstand, zyt mannen, den tyd der onwetendheyd is voorby, de tegenkanting die de achteruytkruypers aen den voortgang bieden, zal tot niets anders dienen dan om uwen zegeprael luysterryker en zekerder temaken. Dat de koning- lvke en de pauselyke troonen beven, maer dat de religie en het geluk herleven Laet ons de aerde aen eene familie, geven die zooveel mogelyk de eeuwige republiek verbeelde.» De tvdiugen uyt Panna hebben ons doen zien dat de Scmola en de Coclès zich niet laten wachten hebben. Er is eene kommissie ingesteld door den minister van finauliën, om te onderzoeken of het thans bestaende sys teem voor ons koperen geld, al of niet moet behouden blyven. Den uytslag van dit onderzoek is gekend; men besluyt tot het behoud van het tegenwoordig stelsel, in wat aengaet de 1 en en 2 centimen, terwvl men voor de 5 en 10 centimen het zwitsersche stelsel' zou aennemen. Het zwitsersch geld is gemaekt van koper, nickel en zink, met een weynig zilver, maer zilver zal er onze kom missie niet byvoegen, zy rekommandeert vooral het aen nemen van de facultative uytwisseling in de staetskas van koper tegen zilver. De kommissie wilt eene totale afscheyding ingevoerd zien tusschen het fransch en het engelsch koper; zy wilt zelfs aen ons koper een ander uytzigt geven dan aen het bilioén van Yrankryk. Eranschgezinde dagbladen randen die verandering vry hevig aen, zy zien daerin eene afbreuk te meer met Yrank ryk, welks stelsel wy over dertig jaren zoo schoon vonden dat wy het heel en al aennamen. Had men wat minder het nieuw landeken op den franschen leest geschoeyd, het zou er niet te slechter om gaen Wy zyn niet van gedacht dier gazetten dat de reactie tegen zekere fransche stelsels eenigermale voor den dag komt, doet ons genoegen; dat onze betrekkingen met dat land daerdoor zullen iyden, is niet te gelooven; aengezien bet belang en het voordeel teenemael wederkeerig is. De installatie van den zeer eerw heer Van Bavegem, oud superior van liet Kollegie van Dendermonde, als Pastor te Zwyndrecht, heeft voorleden donderdag niet alle plegtigheyd plaets gehad. Het was eene der schoonste en hiysterrykste feesten die wy van dien aerd nóg gezien hadden. Z. II. Den Bisschop van Gend is den achtbaren titularis zelf komen installeren, omringd van een groot getal hooggeplaetste geestelyken zoo als Prelaten, Dekens, Ivanonikken, Superiors, Professors enz. enz. enz. In eenen vaderlyken gezonclheydsdrouk door Z. H. den Bisschop aen den hieuwen Pastor voorgedragen, heeft het eerbiedweerdig opperhoofd onzes bisdoms, aen den wel eerw. heer Van Bavegem verklaerd dal hy boven zyne bediening van Pastor, ook kwam benoemd'le worden'als geestelyken Schoolopziener van twee kantons, en dit wel als eenè blyk van vertrouwen en iiooge verdiensten hem door de geestelvke overheyd toegekend. Deze woorden hebben de geestdrifligste toejuyehingen uytgelokt van al de aenwezigen die talryk en hoogst vo°or- treftelyk waren. De parochie was zoo ryk. zoo schitterend, zoo betoovr- rend versierd, dat wy het ronduyt bekennen zulks weynig ontmoet te hebben. Ook waren* de gemeente-overheden benevens al de parochianen fier en ten hoogste verheugd eenen zoo verdienstvollen man voor hunnen herder Cte krygen- Deze feest zal lang in het geheugen der Zwyn- drèclitenaers blyven. DEN KONING TE BIARRITZ. Eenen grooten staetsman heeft gezegd, dat er voortaen glazen deuren zyn aen al de kabinetten der diplomatie dat de dagblad pers de grootste geheymen weet te ontdekken en wat heden besloten word, is misschien een uer nadien reeds gedrukt. Wat er evenwel te Biarritz verhandeld is, schynt aen dien regel niet onderworpen te zyn dat daer besproken wierd, blyft een geheym. De reden hiervan is misschien wel te vinden in de weynige hofmakers welke zich aldaer rond de twee vorsten bevinden* en die niet aliyd zoo bescheydcn zyn als dc vorsten zelve. Het heeft echter niet ontbroken aen gissingen maer de eene voor en de andere na viel in het water. Men heeft het allyd vriendelyk gezigt van koning Leopold, het meestal koude enslrakke wezen van Napoleon gaê geslagen, hetzelve willen ontleden, uyt eiken voetstap die ei' gedaen wierd een gevolg willen trekken doch op slot van rekening bleef alles in het donker. Volgens de eenen heeft men te Biarritz breedvoerig gesproken over de italiaensche kwestie, volgens anderen over de familie zaken van aerlshertog Maximiliaen volgens een derden over de vereffening onzer schulden aen Vrankryk. Dan zou men ge sproken hebben over de forten van Antwerpen gissing op gissing. In die vorstelyke diplomatic ziet men niet klaerder dan in eene fleseh inktnu echter beweert VEcho maer het blad drapeert zich wel eens in eene weerdigheyd welke het niet bezit dat hy nu het fyn woord van de onderhandeling gevonden heeft, en met alle voorbehouding deelen wy ze mee. Den Koning der Belgen zou er niet in gelukt zyn de moeyelyk- heyd der ilaïiaensche kwestie op te lossen, zoo als men reeds beweerd had er zyn, zegt het blad, en 'l is eene waerheyd, van die moeyelykheden voor welke tnen zich moet bukken, en die men door den tyd moet laten rypen om ze eyndelyk te ver- elïenen. Den Koning had zich vooral bezig te houden met het vraeg- punt der forten van Antwerpen. Er hingen eenige zwarte wolken aen den horizon, welke hy in Belgie's belang moest doen verdwynen. Dat is wel zeggen, dat den Koning niet geloofde, gelyk zekere dagbladen van ons land, dat den toe stand met den vremden hoegenaemd niets te wensehen over liet. (Gazette van Thielt.) DEN KEYZER TE BORDEAUX Men schryft uyt Bordeaux, II October De ontvangst 'gisteren te Bordeaux gedaen aen den keyzer, de kcyzerin en den keyzerlyken prins was overheerlyk. De volks menigte was schroomelyk groot, niettegenstaende den regen die met slroomen neerviel, en eenigzins de verlichtingen heeft ge dwarsboomd welke op eene zeer ruyme schael waren toeberoyd. Zegobogens, bevlagde masten, vaendels, niets heeft ontbroken; van de uytersle punten des departements en omliggende depar tementen was het volk in verbazende menigte toegestroomd. De onderlinge weldadigheyds-genootschappcn vormden de haeg op de punten die hun waren aengewezen geworden. Hunne Majesleyten zyn afgestapt aen het stadhuys, alwaer de3 avonds eene maeltyd plaets had door den keyzer aen de voor- naemste overheden opgedragen. Dezen morgend, om 11 uren, heeft den keyzer do overheden ontvangen. Ten een ure heeft Zyne Majesteyt de geestelykhevd ontvangen. Zyne Hoógw. den kardinael-aertsbisschop he'eft tot den keyzer dc volgende redevoering toegesLuerd Sire, Dc gecstelykheyd van dit bisdom, door den tolk van haren aerlsbisschop, is gelukkig aen Uwe Majesteyt de reglzinnige hulde van haren eerbied en hare 'verknochlheyd te mogen ver nieuwen. 'T is met eene gansch fransche fierheyd dat zy den monark aenschouwt, wiens dappere zweerd zoo "hoog den* roem van ons land verheven heeft. 'T is met geluk dat zy de moeder van den keyzerlyken prins en de vorstin begroet, die zoo wel de vastheyd der ziel bv de goedheyd des herten weet te paren, en die, tydens moeyelyke ;dagcn, zoo manhaftig de bezorgdheyd der openbare zaken gedragen heeft. cc Sire, toen over acht jaren de stad Bordeaux u met zulken grooten geestdrift onthaelde, dreunden dc gewelven onzer oude hoofdkerk onder de toejuyehingen des volks, wy waren daer, myne priesters en ik, met vreugd tegenwoordig hy het geen ons het doopsel des nieuwe keyzerryks scheen te wezen. Wy baden alsdan voor dengenen die den steeds opklimmenden stroom der revolutien had tegengehouden, die op het voorhoofd der Kerk en des Priesterdoms den eerestrael had gevestigd welken men hun wilde ontrukken, en die zyne groote lotbestemmingen had ingehuldigd door aen den 'stadhouder van Jesus-Christus zyne stad, zyn volk en de onscheudbaerheyd zyner tydelyke nïagt weer te geven. cc Heden bidden wv nog, Sire, met meerdere vurigheyd, als 't mogelyk is, op dat God u de middelen verschaffe, gelyk hy er u den wil van gegeven heeft, om gelrouwig te blyven 'aen*die Christelyke slaetkunde, die uwen naem deed zegenen en welligt het geheym is des voorspoeds en den oorsprong der roemryk- liedei) uwer regering. cc Wy bidden met een vertrouwen dat hardnekkig word, met eene hoop welke beweenelyke gebeurtenissen en heyligsehen- dende geweldadigheden niet hebben kunnen ontmoedigen en de beweegreden dier hoop, waervan de verwezenlyking heden zoo moeyclyk voorkomt, die beweegreden, naest God, zyt gy, Sire, gv'die den ouden zoon der Kerk geweest zyt en nog zyn wilt, gy die deze geheugelyke woorden hebt uytgesproken cc De tydelyke souvereynileyt van het eerbiedweerdig opperhoofd der Kerk is innig verhonden met den luysler van het katholyk geloof, gelyk met de vrvheyd en onafhankelykheyd van Italiën schoone"ge'dachten, overeenkomstig met de gevoelens welke het doorluchtig" hoofd van uwen vorstenstam beleed, wanneer het van het tydelvk gezag der Pauzen zegde Het zyn de eeuwen die dat gedaen hebben, en zy hebben wel gedaen. cc Gisteren, wanneer uwe Majesteyt voor de eerste mael den voet stelde in de bevallige stad die als hy tooverslag op eenen eertyds zoo eenzamen oever is opgerezen; wanneer men u neergeknield zag in een onvoltrokken heyligdom, gezegende schuylplaets voor liet gerucht der wereld gesloten en langs den kant des hemels geopend, om den dauw te ontvangen die er uyt necrdaelt, scheen hetaen allen dat de onbevlekte patrooners dezer plaetsen u bedekte, alsook uwe doorluchtige gezellin en uwen welbeminden zoon, met hare moederlyke bescherming. cc Gy zult jegens haer de schuld uwer herkentenis betalen, door aen haren zoon in den persoon van zynen Stadhouder eenen zegeprael té berokkenen. Dezen zegeprael is uwer weer- dig, Sire; hy zal een cynde stellen aen de angstvalligheden der cathoiyke wereld, die hem met verrukking zal groeten. Den'lvevzer heeft geantwoord Ik bedank Uwe Eminentie over de gevoelens die zy my komt uyt te drukken. Zy laet aen myne inzigten regt wedervaren zonder niettegenstaende de moeyelykheden te herkennen die dezelve dwarsboomen, en zy schynt my wel hare hooge zending te begrypen, door te trachten het vertrouwen te versterken eerder dan nultelooze onrust te verspreyden. cc Ik bedank u myne woorden herinnerd te hebben, wantik heb de vaste hoop dat een nieuw roemryk tydslip voor de kerk zal aenbreken, den dag waerop de wereld myne overtuyging zal deelen dat het lydelyk gezag van den Heyligen Vader ni'et tegen- strydig is aen de vryheyd en de onafhankelykheyd van Italiën. <c Ik kan hier in dc uytbreydingen niet treden welke de ern stige kwestie die gy aengeraekt hebt zou vereyschen, en ik bepael my met te herinneren, dat het gouvernement welk den Heyligen Vader op zynen troon heeft hersteld, hem slechts zon kunnen raedgevingen doen hooren ingeboezemd door eene eer biedvolle en opregte verkleving aen zyrre belangen; maer het verontrust zich met reden over den dag, die niet ver meer zou kunnen afgewydërd zyn, dat Roomen door onze troepen zal ont- ruymd worden; want Europa kan niet dulden dat de bezetting die reeds tien jaren duert, zich onbepaeldelyk verlenge, en als ons leger zal wegtrekken, wat zal het achter zich laten do regeringsloosheyd, het schrikbewind of den vrede Ziedacr vraegstukken waervan het belang niemand zal ontgaen. cc Maer, gelooft het wel, op het tydstip dat wy beleven, be hoort men, om ze op te lossen, niet" de brandende hertstogten op te wekken, maer met kalmte de waerheyd te betrachten, en dc Voorzienigheyd bidden dat zy de volkeren en de Koningen verlichte in de wyze uytoefening hunner regten, even als nopens de uytgestreklheyd hunner pliglen. cc Ik twyfel niet of de gebeden Uwer Eminentie en die van uwe geeslelykheyd zullen voortdurend de zegeningen des hemels trekken over de Keyzerin, mvnen zoon en my. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van den heer P. te B. 6 frank9 voor abon nement tot 15 Augusty 1850. M. en vriend H. L. uyt Gh. uw eerste mandaet is my gelyk het tweede zeer wel toegekomen. Gy zyt eenen treffelyken vent, want indien alle man betaelde gelyk gy, de deurwaerders zouden al gauw op hun landvleesch mogen loopen. Uw abonnement is aengezuyverd tot 31 december toekomende. Salut en vriende- lyke handdrukking. B. Z. G. uyt B. de tydingeii in uwen brief vervat hebben my alleraengenaemst geweest. Den kneukel, die onlangs gezee- verd had, zal nu den mond gestopt hebben. Tot later. Besten vriend S. uyt A. ik ben in myne zaken zoo verre ten achter, dat ik er moet van afzien aen uwe dringende vraeg te beantwoorden. De weken hebben tegenwoordig niets meer aen; over eenige jaren hadden zy zes dagen, en nu dunkt het my dat er maer dry meer aen zyn... Vriend V. M. uyt G. ik heb dit werk om n te lecnen maer niet om te verkoopen, ik wil liet met kwyt zyn. Gy moogt erxim komen als gy wilt. Vind gy my niet te huys', men" zal u naer de bibliotheek leyden en neem het daer.... Mgr. den Bisschop van Gend heeft aen de geeslelykheyd zyns bisdoms den tekst afgezonden der Aenspraek door d*en Heyligen Vader uytgebragt in hel konsistorie van 26 september, enopen- bare gebeden bevolen in al de missen en onder het lof. Ten zelfde tyde verzoekt Z. Hoogw. dat de godvruchtige geloo- vigen hunne kommunien zouden opofferen en den H. Roozenkrans lezen, ten eynde voor O. H. V. den Paus den noodigen troost en sterkte te bekomen in de kwellingen en gevaren die hem tegenwoordig omringen, en voor zyne wedcrspar.nige onder danen eene spoedige onderwerping aen het wetlelykste'en vader- lykste der besturen, alsook eenen regtzinnigen terugkeer in den weg der regtveerdigheyd, godsdienst en zaligheyd. Koninglyke besluyten van 2 October benoemen Tot avoué hy de regtbank van eersten aenleg van Dender monde, in vervanging van M. Schellekens, ontslaggever, M. P. Lutens, advokaet en plaetsvervangenden regter by dezelfde bank. Tot avoué by de regtbank van eersten aenleg van Kortryk, in vervanging van M. Descamps, overleden, M. J.-c. Dujardin,*kom- mies-greffier by dezelfde bank. Tot avoués by de regtbank van eersten aenleg van Vcurne, MM. D. Dchaene en L. Despot, doktors in regten te Veurne. Men schryft uyt Zele Het nasaizoen door zyn zachte zomerwarmte, brengt eene ware zonderheyd medein al onze velden met vlas-wcn'telen gedekt, vind in "men overvloed allerschoonste vlasplanten, welke zoo hoog en jeugdig staen als in den vollen bloeytyd. Deze plan ten zyn uvtliet verloren zaed van den laetsten was*voortgekomen; men heeft er gemeten van 94 centimeters lengte, en dragende 41 volwassen zaedbollen. Men schryft uyt Dendermonde Er heerscht thans* eene groote bedryvigheyd in onze haven en de verschillige zeeschepen ons van Londen, Liverpool, Bor deaux, enz., toegekomen, leveren het heerlykste schouwspel op. Aen de lossingkaey der Veerbrug zyn twee schoone groote engclsche schepen geankerd, en de Bogaerdkaey wemelt van masten. Hier ontscheept men lynzaed en katoenzaed ginds is het Stókholmsche teer en pekeen weynig verder houd men zich onledig aen liet lossen van het fransch schip Alix met wyn geladen, voor rekening van het huys Moyersoen te Aelst, en op een andere scheept men katoenkoeken in, voor den uylvoer bestemd. Wy stippen dezen handelstoenstand met genoegen aen, dewyl hy aen de werklieden bezigheyd in overvloed verschaft. Men schryft uyt Leuven De tegenwordigheyd alhier van menigvuldige vremdelingen welke de aenslaende herneming der leergangen onzer Univer- siteyt acnlokt, heeft deze week veel leven gegeven aen onze stad, die èr overigens veel van noode heeft. Menigvuldige appartemen ten zyn besproken, iets wat toelaet te verhopen dat de leergangen der Hoogeschool nog door veel meer leerlingen, zullen gevolgd worden als dc voorgaende jaren. Iets was ook zeker is, is dat ver- scheydene jongelingen, vremd aen het land, voornemens zyn dit jaer de leergangen te komen volgen in onze Universileyt, welkers wetenschappelyke vermaerdheyd zich meer en meer in den vremden uytbreyd. Dezer dagen by het graven der fondementen voor het houwen van een huys op eenen grond toebehoorende aen M. De Poortere, te Sottegem, heeft men nauwelyks twee voeten en half onderden grond een menschengeramte gevonden. Dit overbiyfsel waervan den oorsprong teenemael onbekend is, bevond zich in eenen volkomen staet van behoudenis en had nog al zyne tanden. Naer het schynt moet het een geraemtezyn van eenenjong mans persoon. Men heeft het naer het gemeente-kerkhof gedragen.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2