tiet springen van eenen ketel te Hamme. 3 dóoden en 14 gekwetsten. Ziet hier eeltige verdere byzonderheden wegens het groot on geluk dat te Hamme gebeurd is en waervan wy reeds de eerste tydinghebben medegedeeld De oliefabriek van M. G.-J» Verbiest, te Hamme» door twee stoomluygen bewogen, van omtrent 50 peerden kracht» was voorzien van dry nevens elkander geplaetsle ketels, Donderdag morgend, den 6 dezer, tusschen 7 en 8 uren, was men genood- zaekt den molen stil te leggen ten gevolge van het breken der kraen van eenen der ketels. Te middag begon men weer te stoken om het werk te herne men, en op het oogenblik dat eenen der vuerstokers boven gegaen was om een der werktuygen in gang te steken, deed er zich ecne vreeslyke ontploffing hoorenj; den ketel yan den buytenkant was gesprongen. Het was omtrent 1 ure en halfal de inwoo- ners der gemeente hadden eenen schok en eene davering ge voeld en een gebrom gehoord, doch niemand kon er de oorzaek Van vermoeden. De verslagenheyd was groot, vooral onder de geburen van M. Verbiest, die aenstonds hel ongeluk raedden toen zy de stukken en brokken van allen aerd op hunne wooningen en gronden hoor den en zagen neerploffen. Gedurende dry minuten lang was de lucht verduysterd door den rook, de steenen, het hout en het yzer die opwaerts gevlogen waren. Het eerste oogenblik des gevaers voorby zynde, snelde er eene menigte volks naer het ramptooneel. Aldaer ontrolde zich een yslyk schouwspel men zag niets anders dan dooden en gekwetsten. Den schryver Van de Velde, die zich met andere werklieden in een magazyn bevonden had, geraekle er goed en gezond van uyt, en, zonder te weten dat zynen zoon in den molen was, liep hy naer zyne wooning kenbaer maken .dat zyn leven gespaerd was gebleven Twee houtzagers, die op den koer stonden te werken, waren getroffen door de stukken van den muerden eenen is dood en den anderen gevaerlyk gekwetst. Het waren twee gebroeders en vaders van huysgezin. Eenen boereknecht die eene kar zaed was komen leveren, vond men vreeslyk verminkt liggen: korte oogen- blikken nadien is hy acn zyne wonden bezweken zyne kar was omverworpen en het peerd slechts ligtelyk gekwetst. Eenen smid die niet ver van den zoon Van de Velde stond te werken, is eene rib ingeslagen. Men verhoopt dat dezen al spoe dig zal genezen. Eenen anderen werkman is droevig verbrand en heeft boven dien nog meer andere gevaerlvke wonden bekomen doch men wanhoopt niet hem te zullen in 't leven behouden. Eenen derden is zwaer aen het hoofd gewond en verkeert in doodsnood. Den vuerstoker en vyf olieslagers-werklieden zyn min of meer zwaerlyk gekwetst, doch buyten gevaer. Den ouden vader Ver biest, die met zyne zickedienster voor de deur van zyn buys zat, is gekwetst geworden door het neervallen van eenen steen. De geneesheeren Van Bogaerd, Verlongen en Couvent, spoe dig ter plaets gesneld, hebben hunne eerste zorgen aen de ge kwetsten toegediend.. De olieslagery is zeer beschadigd, vooral langs den kant alwaer de losbersting heeft plaets gehad het volgende zal een denkbeeld kunnen geven van den slaghet hoofd van den ketel dat ongeveer 140 kilos zwaer weegt, is op 160 meters verre ge worpen in zyne vlugt gansch het bovengedeelte der kappe van een huys wegnemende. Het lichaem van den ketel zelve is uyt zyn metselwerk geslagen en-tot op eenen afstand van 10 meters ver gevolgen het kleynste deel is onder het gruys verbleven. Onder de daer omtrent staende eygendommen die meest ge leden hebben moet men de zoutziedery, de ameldonkfabriek 'en de wooning rekenen van de heeren gebroeders Vertongen, waer van de daken op duyzend plaetsen doorboord zyn honderde werptuygen, waeronder zware brokken yzer en'hout, zyn met gewéld op dien eygendom neergevallen", gelukkiglyk zonder iemand der werklieden te treffen die er in aen hunne bezigheden waren M. Vertongen alleen, schepen der gemeente, wierd aen zynen regten arm getroffen door dry kareelsteenen, die hem gelukkiglyk slechts gekneusd hebben. Het huys en de ameldonk- makery van M. J.-F. Van Geetruyen zyn insgelyks sterk aen de daken beschadigd, als ook al de andere omstaende gebouwen. In de vrees dat de ramp door eenen brand zou gevolgd wor den, wierden alle mogelyke voorzorgen in 't werk gesteld om het vuer te blusschen, en de gemeentelyke overheyd heeft gecnen oogenblik van gansch den dag het onhèylstooneel verlaten. Het ongeluk is yslyk, maer de inwooners bedanken de Voor- zrenighevd omdat er geen veel meerder getal slagtoffers geweest is, in aenzien der menigvuldige stukken die in alle rigtingen geworpen wierden. Een onderzoek is geopend door het parket van Dendermonde om de oorzaek dier ramp te kennen. Eene vreeslyke en bedroevende ramp is maendag te Gend, gebeurd. Den stoomketel der fabriek van M. Van den Broecke- Grenier, in het Prinsenhof alhier, is gisteren tusschen middag en een ure gesprongen. Ware het ongeluk op eenen anderen dag der week voorgevallen, dan hadde de ramp welligt maer stoffelyke verliezen te weeg gebragtmaer volgens eene ge woonte die in byna al onze fabrieken bestaet, was al het werk volk aen 't werk uyt hoofde van den maendag, op welken dag men overnoen werkt om ton 4 uren te kunnen uytscheyden. Het getal slagjoffers is tamelyk groot. Den vuerstoker J. Hevn- deryekx, oud 58 jaren, is een veertigtal meters ver onder een afdak geworpen, waer men hem heeft vinden liggen onder eenen wagen, welks wiel op hem doorgeslagen was. Den ongelukkigen was de twee beenen letterlyk afgesnedentoen men hem van on der het puyn opnam, was zyn lichaem niets anders meer dan een yselvk misvormd lyk. Een werkmeysje is ook op eene jammerlyke wyze getroffen zy kwam uyt de werkplaets over den koer om aen eene behoefte te gaen voldoen, juyst als de ontploffing plaets greep; zy wierd onder genoemd afdak boven op den vuerstoker geslagen, waer men haer opgenomen heeft m eenen staet die voor haer leven doel wanhopen. Zy is naer de Byloke gevoerd. Men verzekert dat het meyste reeds dezen nacht aen hare wonden bezweken is. Nog vyf of zes andere werklieden hebben wonden en kneu zingen bekomen den genoemde Joseph Ballieu, 26 jaren Ch. Lesarde, 20 jaren, en F. lngels, 11 jaren, zyn zwaerlyk ver brand. De twee eerste liggen in de Byloke in stervensdood de derde is gisteren avond ook overleden.' Onnoodig te zeggen dat het gebouw waer den ketel stond in puyn ligt; talryke vensters zyn door het geweld der ontploffing- ingeslagen geworden. Men verklaert op de volgende wyze het ongelnk dat maen dag noen in de fabriek van M. Van den Broeck-Grenier te Gend is voorgevallen het deksel van eenen der ketels zyn losgespron gen hebben onder de drukking van den stoom, en aldus door gang verleend aen het kokend water dat den ketel bevatte van daer het groot getal werklieden welke verbrand zyn ge worden. Op het oogenblik der ontploffing waren al de werklieden, ten getalle van 300, aen hun werk. Den vuerstoker Jan Heyndrickx, oud 58 jaren, gehuwd en vader van twee meerderjarige kinderen wierd op den slag gedood voor zyn vuer. Het is thans stellig dat het meysje die zoo vreedelyk op den koer getroffen wierd, maendag avond in de Byloke overleden is. Het is zekere Eugenie De Wispelaere, oud 15 jaren, woonende in de Holstraet. Aldus beloopt reeds het getal dooden tot dry. Wy vernemen dat dynsdag, een kind van 12 jaren over leden is aen de schnkkelyke brandwonden die het bekomen had by'de ramp die maendag noen in de fabriek van M. Van den Broeck heeft plaets gehad. Alvorens te sterven heeft het kind het geluk gehad zyne eerste kommuriic te doen. Gisteren avond, tusschen 8 en 9 uren, is er eene schroom- lyke gazonlploffing onlslaen op de eerste verdieping van een huys in dc Galery des Konings te Brussel. Eenen werkman was met licht in eenkamer gegaen op het oogenblik zelve dat de gaz ontsnapte uyt eene slecht verzekerde buys. Den werkman is ligt in het aengezigt gekwetst. De ontploffing was zoo geweldig, dat al de ruyten van een regtoverstaende koffyhuys verbryzeld zyn, alsook de spiegels van het appartement zelve waer de gebeurtenis plaets had. Nopens eene moord te Jumct gepleegd lezen wy in een dag blad van Charleroy de volgende byzonderheden Een nieuw schelmstuk is dynsdag avond te Jumet gepleegd. Eenen ouderling die alleen woonde in hel gehucht Houbois, zekeren A. Falleur, is in zyne wooning vermoord geworden. Men heeft hem 's morgends voor den haerd vinden liggen den hoofd schedel gansch verbryzeld met hamerslagen. Het werktuyg der misdaed lag nog nevens het slagtoffer. Falleur was eenen'ouden werkman die den naem had van geld te hebben en vrekkig te leven. Zynen koffer was opengebroken en al zyne papieren lagen rond 'den vloer versprcyd. Geneesheeren hebben woensdag het lyk aen- schouwd en bekend dat eenen enkelen slag genoeg moest ge weest zyn om de dood oogenblikkelyk te weeg te brengen. Uyt de aenschouwing blykt ook dat Falleur moet vermoord geweest zyn omtrent een half uer nadat hy zyn avondmael had genomen, 't is te zeggen rond 8 1/2 of 9 uren des avonds. Deze omstandigheyd verraed eene buytengewoone stoutheyd van wege den moordenaer of de moordenaers, dewvl het huys van Falleur in 't midden van andere wooningen stond. Deze moord herinnert ons degene van eenen nieelkoopman derzelfde gemeente, die in 't begin van dit jaer en byna in de zelfde omstandigheden ook in zyne wooning wierd vermoord, en waervan de daders tot hiertoe aen al de opzoekingen des geregts hebben weten te ontsnappen. In Vrankryk is den wynoogst geeyndigd. De opbrengst is mid- denmatig, maer de hoedanigheyd is uytmuntend en zal degene van 1858 overtreffen, vooral onder het opzigt van sterkte. Men schryft uyt Brussel 'T is heden den verjaerdag des overlydens van II. M. de Koningin Louise-Marie. De koninglyke familie heeft in de parochiekerk van O.-L.- Vrouw, te Laken, ten 11 uren eene jaergetydo doen yieren. Van heel vroeg was de kerk vol geloovigen. Den hertog en de hertogin van Braband zyn de plegtigheyd komen bywoonen. 31. den pastor Torfs, vergezeld van zyne onderpastors, heeft processiogewys het vorstelyk paer ingc- haeld. By den uytgang wierd het zelfde eeremonieel herhaeld. Al de persooneu van het huys des konings en hetgene van den hertog en de hertogin van Braband vsoonden den dienst by, als ook de officieren van het garnizoen, de burgerlyke nalabilitéylen, de hoogc ambtenaren, den gouverneur van Braband, verscheyde leden van hel diplomatisch korps, al de opperottlcieren met den algemcencn staf des legers en der burgerwachten enz., enz. Den hertog, de hertogin en de hofpersoonen Mev. de gravin douarière de Merode-Westerloo, groot-meesteresMev. de gravin de Lannoy, eere-dame 3Iev. de gravin de Grünne, paleys- dame, waren in groolen rouw. Onder de aenwezigen bemerkte men nog 31. den luytenant- generael baron Chazal, minister van oorlog, al de adjudanten van den Koning en den hertog van Braband, vele Franschen van onderschevd die Brussel bewoonen. Den hertog en de hertogin van Braband zyn na het eyndigen der mis, gaen bidden in dc kapel van St-Barbara, waer de Koningin Louise Marie rust. Men schryft uyt 31aldeghem Een allerzonderlingst verschynsel, waer men van 's menschen geheugen tot hiertoe geen voorbeeld heeft aengetroffen, doet zich sedert een achttal dagen in onze sperrebosschen opmerken geheele pariyen van 100 hectaren groot worden met ecne volko- mene vernieling bedreygd, door de rupsen die, na geweldig de rapen te hebben geteysterd gelyk op veel andere plaetsen thans de sparren aenranden jonge en oude, groote en klcyne, geene blyven gespaerd. Millioenen, vreeslyke en ovbrgroote massas dier insektcn hangen aen de takken, waervan zy al het groen tot het laetste pyltje afknagen. Van zoohaest de knoppen aengerand worden mogen wy op eene volkomene vernieling staet maken. Onmogclvk is het'zich een denkbeeld te vormen van de schroomlykheyd dier ramp, indien men ze niet gezien heeft. In de ArmcBeukelaerstraet, te Antwerpen N°48,op eenen zol der, woont eenen blindenman met name31.. Hy is gehuwd, doch schynl met zyne vrouw niet in de beste overeenkomst te leven. Zondag was er weder twist in het buyshonden geweest, ten gevolge van welken den blinden het voornemen opvatte zyne wooning in brand te steken. Hy nam een fosforken, ontstak eene keers en ging dacrmede zynen zolder rond, alles in brand ste kende wat hy ontvlambaer aenlrof. Hy deed dit terwyl hy zich alleen op den zolder bevond. Men k£tn denken hoe spoedig de rookwalmen geheel het huys vervulden. Iemand die beneden woont begaf zich naer boven ten eynde de oorzaek van dezen buylengewoonen smoor op te sporen. Maer toen dezen persoon op den zolder kwam, wierd hy door den blinden aengegrepen die uytriep dal hv hem mede wilde verbranden. Slechts met de grootste moeyle kon den aengerand- den zich uyt de handen des brandstichters loswringen. Hy liep de trappen af en riep dc hulp der geburen in om den brand te blusschen die zich reeds aen liet dak had medegedeeld, terwyl men intusschen om de pompiers zond halen en de politie ver wittigd. Wierd. Deze heeft den blinden M... in hechtenis genomen. De pompiers kwamen ter plaets toen het vuer reeds groolendeels gebldscht was. De schade is niet zeer aenzienlyk. Alles is ver zekerd. Men schryft uyt Sinay, 7 dezer Zaterdag 1 October is aihier een bclreurensweerdig ongeluk voorgevallen schipper Vermecrsch was hier uyl Holland aen- gekomen met zyn schip, geladen met gerst, bestemd voor 31. Louis Van de Velde, brouwerterwyl men bezig was met lossen, was zyn zoontje van omtrent 8 jaren op dekaey gaen spelen den vader zyn kind missende, ging er naer zoeken, maer eylaes hy vond het in eenen der te plaetste liggende beerputten ver dronken. 3Ien schryft uyt Stavelot, 6 october Vele bestellingen'zyn nog door onze huydevetters te doen, zoo voor Duytschland als voor het binncnncnland. Diensvolgens heerscht er in al önze huydevetleryen eene groote bedryvigheyd en het is moeyelyk allé de vragen te voldoen. Ook zyn onze pryzen nog gestegen en de huyden die men over veertien dagen 4 fr. 90 cent. betaelde, worden thans gretig genomen aen 5 fr., en niettegenstaende dien verheven prys, aenveerd men maer met groote voorbchouding de verdere bestellingen die gedaen worden. 31en schryft uyt Zurich Een schrikkclyk schelmstuk is in den nacht van zaterdag lot zondag laetst te Volketschweil begaen. De echtgenoten S sedert een jaer getrouwd, heeft men in hun bed met bylslagen vermoord gevonden. De kassen en meubelen waren opengebroken en men schat op 2000 fr. het geld dat er door den moordenaer moet gestolen zyn. Eenen dievensleutel stak nog op het slot der ingangdeur, maer 't is langs eene ruyt die hy gebroken heeft dat den moordenaer is binnen gedrongen. Den pligtigen is den 2è aengehouden- Hy wandelde op de merkt van Zurich, aen den arm zyner verloofde hy droeg den hoed en de frak van zyn slagtoffer, alsook het hemde dat nog met bloed besmeurd was. 'T is eenen gewezen knecht der echtge noten S...., eenen jongeling van 24 jaren. Een beweenelyk ongeluk is te Genua voorgevallen. Dry persoonen, eenen heer en twee damen in een koffyhuys gekomen zynde, vroegen eene flesch gaswater. Den jongen bragt ze en vulde dry glazen welke de beyde damen en den heer aenstonds ledigden. Nauwelyks had den heer gedronken of hy viel plotse ling dood. De dame en de jufvrouw stierven korts daerna. 3Ien zond onmiddelyk om geneesheeren, doch alle zorgen waren te vergeefs. De oorzaek dier treurige gebeurtenis is dat, in plaets van gas water, den koffyjongen overhaelsels van bittere amandelen had gegeven, welk men in geringe dosis gebruyktom het gaswater te maken. De justitie is overgegaen tot de aenhouding van den eygenaer en den jongen van het huys, en heeft de voorwerpen in beslag genomen. Den heer, 20 jaren oud, was zoon van eenen koopman in mercerywaren van Lomellien, en met de ongelukkige jufvrouw in ondertrouw. De dame was de moeder dezer laetste. BUYTEN LANDS CH NIEUWS. Parys, zaterdag, 8 october. Den konsul van Vrankryk te Parma heeft bevel ontvangen zynen post te verlaten indien er met spoedig regt gedaen wierde en eene voorbeeldige straffe wierd toegepast aen de moordenaers van kolonel Anviti. Parys, 8 october. Den Constitutioncl al aenkondigende dat den konsul van Vrank ryk te Parma bevel heeft ontvangen zynen post te verlaten, indien er geene voorbeeldige bestraffing de moordenaers van kolonel Anviti wierde toegepast, voegt er by Het openbaer geweten, diepgrondig verontweerdigd over de moord te Parma gepleegd, zal deze besluytneming van Vrankryk goedkeuren welk, na Italien verlost te hebben, zich wegens zyiie eer verantwoordelyk verklaert, begeert dat het zich eerbiedige, en de bestraffing eyseht van het schelmstuk dat Italien zou bezoe delen wierde het niet gevroken. Den franschen konsul te Parma, aen wie hooger gemelde bevel gezonden is, is eenen italianer, zekeren heer Paltrinieri. Londen, 8 october. 3Ien leest in den Courrier du Havre Den Great-Eastern heeft zes masten, waervan de voornaemstc van gesmeed yzer zyn. Twee dezer masten zyn voorzien van dwarsmastcn, en de anderen elk van eenen fokkèmast. De vlakte van het zeylwerk maekt te samen 6500 vierkante meters uyt meer dan een half hektare), Hetvacrtuyg is geschikt om 4000 passagiers op te nemen, (namelyk 800 van eerste klas, 2000 van tweedeen 4200 van derde klas, 10,000 mannen troepen zouden er plaets op vinden. De ekwipagie zal bestaen uyt 400 mannen, waervan een derde als'persooneel der machiénen, en een derde als malroozen. Eenen kapiteyn, eenen onder-kapiteyn, twaeïf officiers, eenen hoof-mekanicien, zestien onder-mekaniciens, eenen stuerman of meester, eenen boekhouder en twee geneesheeren zullen den staf uylmaken. Den Great-Eastern is voorzien van 40 ankers, wegende te samen 65 tonnen (65,000 kilogr.) waervan vier gezegd Trot- mansankers, wegende 7 tonnen ieder. Het gewigt der kettingen is van 100 tonnen de schakels hebben, eene middellyn van 2 duymen en half. Den inhoud van dit bewondcrensweerdig vaertuyg is van 22,500 tonnen, en, altrok gedaen van de machienen, 48,500 tonnen. Toen men het van stapel liet, met zyne machienen aen boord, woeg het 12,000 tonnen en had 15 voet en half diepgang. Met 48,000 tonnen aen boord, zal het dertig voeten diep gaen. Wy gaen hier eenige verhoudingen geven tusschen den Great- Eastern en de Ark van Noé. Den Great-Eastern is grooter dan de Ark van Noé was. Zie hier cenigc verhoudingen tusschen beyde gebouwen. Ark van Noé. Great-East. V. Newton V. Wilkens Lengte tusschen beyde uytevnden 512-62 517-00 680-00 Breedte in midden85-54 94-16 85-00 Hoogte of ruym51-56 54-70 60-00 Tommeting (oude wel) 18,251-58 24,760-5023,092-25 Het verschil der maten die men bewerkt tusschen dc kolommen Newton en Wilkens, komt voort van hunne persoonlyke uytleg- ging nopens do maten die het 11. Schrift opgeeft, welke volgens den eenen 20-625 engelsche duymen, en volgens den anderen 21-88 doet. Nota. In den loop dezer berekeningen, zyn al de maten uyt- gedrukt in engelsche ponden, voeten of duymen. 13 ponden doomdrukking maken 1 atmospheer uyt. Eenen voel doet 304 milimeters en 8 tienden. Eenen duym 25 milimeters 4. Deze vergelyking tusschen de Ark van Noé en den Great-East. is heel en gansch van den engelsehen aerd hy herinnert ons de uytroeping van eenen onzer goede vrienden die langen lyd Engeland bewoond had Ah zegde hy ons, konden wy maer alleenlyk in de puynen van Ninive of Persepolis de mergpyp vinden van eenen patriark, onze forluyn ware gemackt

De Denderbode | 1859 | | pagina 3