De Forten van Antwerpen. Eenen vriend der vryheyd schoonste dagen van het Christendom opklimmen om zoo een voortrall'elyk spectakel te ontmoeten; deze onverbre- kelyke eenheyd van herdei' en kudde gevoegd by de almag- tige belofte zyn dus een zeker en onfeylbaer voorteeken van den zegeprael. D ier op rekenen wy in weerwil van al het geweld der boozen van geheel de wereld.... De Antwerpenaers, zegt het Vlaemsche Land, die schenen zoo onverschillig te zyn aen de kwestie der versterking hunner stad, wanneer de kwestie nog onbeslist was, beginnen nu te gevoelen wat slecht present het ministerie hun gedaen heeft. Zy zvn nu eens aen het waerderen van al dè moeyelykheden die er voor hen uyt gaen volgen, en word de zaek goed begrepen, eer men de hand aen liet werk geslagen heeft, zullen er algemeene reklamatien tegen de versterking van Antwerpen in deze stad op- ryzen. Vrvdag is de beweging reeds begonnen. Een groot getal persoenen die gronden liggen hebben te Merxem, Deurne, Anstruweel, enz., zyn byeengekomen in het gouvernements-hotel, ten eyndo te beraedslagen op de middels die dienen knnnen 0111 den slag ai' te keeren welken hen bedreygt by gevolg der militaire dienstbaer- heden aen welke hunne evgeudommen gaen onderworpen worden. Aen de vergadering is er kennis gegeven van het plan van het te maken Noorder-fort. liet zal tiemnael meer grond beslaen dan het tegenwoordige. Al de aenwezig zvnde persoonen hebben geprotesteerd tegen de vernieti ging der wegen, waterloopen, uytgangen, enz., welke de te docne werken gaen te wege brengen. Langs alle kanten worden er proleslatien en petitien geteekend. Doch, dat is den eenigsten slechten kant niet der zaek eene weerdering van den prys der gronden gedaen voor een deel dergene die moeten onleygend worden, laet reeds aen de deskundigen toe van te zeggen, dat de misrekening van het ministerie groot zyn zal en dat de uytvoering van het ontwerp twee en drvmael zoo veel kosten zal als do 111 de wet uvtgestekene som. En dat is maer een begin van hetgene de noodelooze versterking van Antwerpen aen liet land voorbereyd. Het schynl dat liet kabinet, dat zich den naem van liberael will geven, de kunst verstaet om zyne eygene vrien den tegen zich op te zetten zoo leest men in de stad Gend welke anders nog al veel wierook voor het ministerie brand Het is vast dat M. Tesch er zich op toelegt, om al wat met eenigc gevoelens van vryzinmgheyd bezield is, tegen het gouvernement aen te hitsen. Hv zet, naer het schynt, met eene buytengewoone hardnekkigheyd den oorlog tegen de ongelukkige banne lingen voort. L'Observaleur zegt, dat hy ten dezen opzigte zonder- iHige veropenbaringen zal doen. Intusschentvd zullen wv onze lezers zeggen dat aen M. L. Blanc, den beroemden schryver, de toelating is geweygerd om 14dageninBelgiën by eenige zyner vrienden te komen doorbrengen. Maer, wat is dan uwe belgische na- tiönaliteyt wanneer zy u zelfs niet toelaet eenen vreedzamen man, van wien men niets te duchten heeft, voor 14 dagen de gastvryheyd te geven Het aerdigste hiervan is nog, dat M. de Vriere, minister van buytenlandsche zaken, aen M. Louis Blanc niet alleen eene toelating voor 14 dagen wilde geven, maer voor eene maend. Het is M. Tesch, den minister van justicie, die zoo geweldig boos is op de revolutionnairen. Hy kan zich nog tans zonder tnoeyte een tydstip herinnerendat hy zulke vyandelyke gevoelens voor de hervorming niet koes terde. Intusschentvd weten wy niet wat zulk eenen minister in een vryzinnig kabinet doet, en wy gelooven dat er zyne medeleden zouden by winnen, indien zy hem kwyt waren. CORRESPONDENTIE. Geeerden vriend 0. uyt B. L. ik bedank UEd. voor uwe bezorgdheyd. Kont gy langs A. voorders iels voor den Bode doen, liY zal u groolelyks verpligt zyn. M.' s. uyt G. ik ben maendag afwezig. Wilt gy naer Dcnder- monde komen, gy zult er my vinden. M. A. uyt A. NEEN voor den oogenblik, binnen de dry maenden JA M. V. B. te G. ik voorzeg u dat uwen slimmen N. zonder den wcerd zal gerekend hebben, als hy meent alzoo voort to gaen. Het zal geene kleyne buyl zvn die hy zich zal loopen, dat hy het maer wete Men schryft ons uyt Wieze, den 20 October 4S59 Zondag aenstaende, 23 dezer, zullen de Wiezenaren hunne van ouds en te regt toegekende faem, van feesten te vieren, ver nieuwen ter gelegenheid der opening van den kalseideweg, en het leggen van deszelfs laetsten steen, geleidende van het dorp uaer het Sas. De feest zal aenvang nemen, om 3 ure namiddag, en aenge- kondigd worden door het luiden der klokken en het gebulder des kanons waerna het muziek en de Koorzangers beurtelings de Brabangonne zullen uitvoeren. De sociëteit Pantomine zal ook j liet hare bydragen, door de uitvoering van een gelegenheidsstuk getititeld De opening van den kalseideweg naer het Sas. Dan zal do achtbare heer Burgemeester, bygestaen van de heeren Schepenen en Gemeenle-raedsleden, den sluitsteen leggen, ten einde over te gaeu tot de opening van den weg. Al de feestgenoten schikken zich in rang om naer het Sas te trekken. De stoet is voorafgegaen van een piket ruitery gevolgd van de Karweyers, voorzien van hunnen alam, de paerdenknech- ten met hunne rytuigen, het Muziek, de Koorzangers en het stroo-muzick; dan al de Gemeente-overheden, en ter aensluiting van den stoet een piket ruitery. Na op het Sas zich wel verlustigd te hebben, 'keeren zich allen in de vorige orde naer het dorp aklaer acnkomende ouder het luiden der klokken, zal er door het Muziek en de Koorzangers Gretrys Nationaal air Waer kan men beter zynaengeheven worden. Allen begeven zich naer hunne aengeduide plaets om zich door het aengenaem vocht te verlustigen. De huizen zullen voorzien zyn van wapperende vaendels en wimpels, en tot slot der feest groole verlichting des avonds. Men schryft ons uyt Esschene, 16 October Onze gemeente komt een gevoelig verlies te ondergaen in den persoon van haren eerbiedweerdigen herder, den heer J. B. Horemans, alhier schielyk overleden. Donderdag 13 October, in den ouderdom van 59 jaren. Ten jare 1827 als onderpastor benoemd te Esschene, vervulde hy dit ambt, gedurende de langdurige ziekte des toenmaligen herders, met eenen onverpoosden iever en eene gedurige zelfs- opoffering ook achtten de bewooners onzer parochie zich ge lukkig, toen zy hem in 1842 tot de weerdigheyd van pastor zagen verheffen. Sedert dien leefde hy te vreden in het midden zyner kudde, en zynen eeuwigen hoogmoed waszich in alle omstan digheden den waren gel'eyderden goeden herder zyner schapen te toonen. Onnoodig dus te zeggen, welke gevoelens van genegenheid, welke gevoelens van vertrouwen, achting en liefde deze hem toedroegen, en hoe hertgrievend de droef heid moet zyn, welke het verlies eens zoo weerdigen priesters hun veroorzaekt heeft. Zyne gedachtenis moge dus dankbaer in aller herten voort leven, en op zynen grafzerk schryve men Transiit bene faciendo. Den -16 dezer heeft men te Erembodegem in eenen bosch het lyk gevonden van het 6 jarig zoontje van J.-B. Jaeops, dag- looner te Aelst. De dood van dit kind word aen eene misdaed toegeschrevenmen heeft bestatigt dat den kleyuen ongelukkigen eene schol in volle aengezigt ontvangen heeft. Tot hiertoe kent men den dader niet. Er loopt nu ook'een gerucht dat het kind gesteken is. De justitie doet onderzoek. Den gemeen tcraed van Dendermonde heeft, in eene zyner laelste zittingen, by eenparighevd besloten dat hy slappen zal aenvvenden by de Vertegenwoordigers-Kamer, om te bekomen dat er eene wet gestemd worde die de werkuren in de fabrieken en andere nyverhéydsges'tichlen des lands bepale. Dit besluyt is voornamclyk genomen met het oogwit om aen het werkvolk de gelegenhevd te verschaffen van eenig onderwys te bekomen alsook ten voord eel e zyner gezondheyd. De oorzaek der' ramp die over een paer weken te Ilamme heeft plaets gehad, blyfi nog altyd onbekend. Men verliest zich diesopzigto in allerley gissingen. Zoodra wv het gemeld hebben zyn er dry persoonen verongeluktde anderen die in het hospi- tael liggen zyn aen de belernis. De gedekoreerden van het Yzeren Kruys gaen eene petitie naer de Kamers zenden om te vragen dat al de gedekoreerden van het Yzeren Kruys, zonder onderscheyd, een pensioen zouden ontvangen, ten minsten van 250 en ten meesten van50() franks. Deze petitie zal hy de opening van den aenstaenden parlemen tairen zittyd neergelegd worden. De koophandelskamer van Gend heeft ter barer greffie ver- scheydene stalen neergelegd, welke door den belgischen konsul in midden Amerika aen hel gouvernement overgezonden zvn. De fabriekanten en negocianteu worden uytgenoodigd dezelve te komen bezigtigen binnen de dertig dagen. De stalen van arti kelen die een voorwerp van uvlvoer zouden kunnen wezen, bestaen in allerhande-katoenen en wollen geweefsels. De stalen van invoer artikelen bestaen in katoenen, wol, bouw schrynwerkers- en verfhout, indigo, cochenille, koffy, suyker, peper, cacao, boonen, caoutchouc, was, roet, tabak, balsem, enz. De lakenfabrieken van Verviers werken aenhoudend zelfs met vyf schoften daegs. Er zyn in die stad bestellingen ontvangen voor het leger van Italien, en uyt andere vremde landen. Den verkoop der winterstoffen was aldaer goed begonnen in de eerste dagen van september; de buytengewoone zachte luchtgesteldheyd van den tegen woordigen herfst, en den minderen verkoop in de magazynen van 't voorleden jaer, hebben die aen- vragen sinds een paer weken wat doen verminderen. By gelegenheyd dat den heer Hymans niet tot degenen behoort die uyt hoofde van den nalionalen verjaerdag gedeco reerd zyn geworden, kondigt de B.-Ct. de volgende boutate af Aria Van den Miserere. Hymans... wat grove ondankkaerheyd. Zoo'n feilen rymlaer te vergelen Sonnez tonnez tambours dit feyt L Mag wel de gansehe wereld weten Dupa duporum Et in saecula sceculorum Maer hoor, Louis vlaemsche vrind Gy moet daerom zoo fel niet kryschen, De ganzeu zullen u, zonder lint, In 't Kapitool wel hooger hyschen Dupa duporum Et in s®cula saeculorum Den Monilcur kondigde vrydag de benoeming af van den luytenant betaelmeester Quinaux, van liet gidsen regiment, tot kapiteyn kwartier-meester maer een brusselsch dagblad zegt dat M. Quinaux over dry weken te Sinl-Joost-ten-noode overleden is. Eenige dagen geleden had eenen jongen losbol eene som van 900U IV. aen zyne moeder ontstolen, te St-Joost-ten-Noode. De politie van Parys, aenstonds per telegraf verwittigd dat den dief met zynen roof naer Vrankryk gevlugt was, ontdekte hem in de omstreken van Parys, alwaer hy aengehouden en naer Belgie gestuerd wierd. Den vlugteling wierd by zyne moeder terugge- bragt en was nog voorzien van liet grootste deel der ontstolene som hy verklaerdo later dal hy slecht gehandeld had op aenslo- king van eenen oud veroordeelden die reeds vroeger voor valsch- lievd in schrift vervolgd geweest was. Dezen kerel die zich insgelyks naer Vrankryk begeven had, was er uylgedreven om gebrek'aen papieren, en in Brussel terug gekeerd op het oogenblik dat den politie-kommissaris van St- Joost-tcn-Noordc, drager van een aenhoudings-mandaet ten zynen laste, hem zondag avond herkende in eene herberg der stad. Daer wierd hv by den kraeg gevat en ter beschikking van den prokureur des konings gesteld, onder betigling van medeplig- tighoyd eener diefle, waervan den voornaemsten dader-; noch kórrektionneel 1 yk noch krimineellyk kan vervolgd worden. Iels wat doet zien wat diepe wortelen den kalholykeu godsdienst in Belgiën gescholen heeft en den aenboudenden voortgang dien het geloof er doet, is het maken en herstellen der godsdienstige gebouwen. Aldus den 10 dezer heeft Mgr. den bis schop van Gend zich naer Wonterghem begeven om aldaer eene nieuwe kerk in te wyden. Deze kerk is de 85e die door onzen weerdigen en ieverigen prelaet gevvyd word sedert dat hy den bisschoppelyken zetel van Gend bekleed, 'L is te zeggen sedert twintig jaren. Dit is meer dan 4 kerken per jaer voor ons bisdom alleen. Gedurende de eerste veertien dagen der maend October is de beweging van den burgerstand der stad Brugge geweest als volgtEr zyn 48 geboorten aengeboekt, terwyl eV268 sterfgeval len hebben plaets gehad dus 220 overlvdens meer clan geboor ten. Wy mogen met genoegen beslatigcn dat den gezonclheyd- stoestand in die stad sedert eenige dagen veel verbeterd is en dat men van weynig gevallen van cholera meer hoort Een voorval, welk deze weekte Antwerpen heeft plaets gehad, toont aen, door een schrikkelyk voorbeeld, hoe onvoor- zigtig men handelt wanneer men ziekelyk of gekwetst is, van niet onmicldelyk geneeskundige hulp in te roepen. De dienstmeyd van eenen inwooner dezer stad, was over eenige dagen eene ader in het been geborsten. Het meysje had dezelve zoe goed mogelyk met windsels gestopt, zonder hare meesters kennis te geven van het haer overgekomen ongeluk, ja deed zelfs haer gewoon lyk buys werk. Na de wooning te hebben geschuerd gevoelde de meyd zich zoo afgemat en zwak, dat men haer ontsloeg van liet werk welk er nog te doen was en haer gebood naer bed te gaen. Zy begaf zich naer hare kamer, eenen eemer warm water medenemende, waer in zy voornemens was een voetbad te nemen. De arme meyd wist zeker niet dat het eerste uytwerkscl welk j de hitte op het' lichaemgestel uytoefent is van het bloed te ver- dunnen en hetzelve sneller in de aderen te doen rondvloeyen. Zy deed de doeken van haer gekwetst been en stak hetzelve in den eemer. Qogenblikkelyk gudste het bloed uyt de geborsle ader zonder dat de ongelukkige den bloedstroom sluylen kon. Zy is dan ook dood gebloed. Men heeft haer zonder leven op eenen stoel vinden zitten, met het been in den eemer, die vol bloed geloopen was. Men weet dat er kwestie is dat Keyzèr Napoleon in Belgie een bezoek by Koning Leopold zou komen afleggen volgens den Journal de Cliarleroyis de Stad Bergen aengeduyd voor de plaets der byeenkomsl van de twee souvereynen. Wy lezen in een blad van Dixmucle dat op eene ronde welke de politie dezer dagen in die stad heeft gedaen, om zich van de reynheyd der wooningen te verzekeren, zy vier wooningen binnengetreden is, waer een tiental koten met konynen langs den muer van den gang gemetst waren. Zoo verspelen sommige lieden hunne eygene gezondheyd, voor eene kleyne zelfs nietige winst. Er zyn op onze zuydgrenzen valsche vyffrankstukken in omloop met het jaergetal 4858. Zy zyn dikker dan de eehte en slecht gegraveerd. Men kan ze gemakkelyk herkennen. Den boord is elfen in plaets van gestreept, Men schryft uyt Hasselt, dat eenen geweldigen brand woensdag nacht het kasteel van den heer aclvokaet Monfort, schepenen van Hasselt, in asch gelegd heeft, alsook zyne pacht hoeve daer aen gelegen. De omstandigheden van dezen brand zvn hertversciieurend. Het droevig noodgcschrey, het gekis en gekraek der vlammen, het brullen van het vee, hadden al de imvooners uyt den staep opgewekt. Het volk stroomde in groote menigte derwaerts wanhopig school .men overal ter hulp toe; maer de hulp was radeloos'geworden in dien dringenden nood, waer den pachter, zyne vrouw en hunne twaelf kinderen, allen nog te bed liggende, zich reeds door de vlammen omringd ziende, zonder kleeren aen te trekken, zoo'maer in hun nachtkleedsel het bed moesten uytspringen Men verhaelt by dit geval, dat de oudste dochter des pachters, twee harer kleyne broeders, wier hemdens reeds in brand waren, in hare armen uyt de vlammen gehaeld en hun zoo aen het alverslindend vuer onttrokken heeft. Het jongste kind, dat nog sliep, is men gelukt op zyn bed (eenigste meubel dat men gered heeft) tot in de weyie te kunnen dragen doch tranen van medelyden zou men gestort hebben, wanneer men dit kleyne, nu wakker gewordene schepsel, met zyn hoofd|door zyne hand gesteund, roerloos dit vuerlooneel <zag aenstaren. Den pachter heeft alles verloren Eenige zyner peerden en koyen die men los gemaekt had, liepen weer terug hunne stallen in, en lieten er zich levendig braden doch twee jagthonden van den heer, op het kasteel in eene kamer gebonden, trokken, by de nadering der vlammen, hunne ketens en banden los en vlogen de venster uytVier peerden, 14 koeyen, al zyne verkens, al zyn graen, hooy% strooy, zyne meubels en kleeren, kortom al wat den pachter bezat, was binnen dry uren in rook eu asch ver dwenen Den heer advokaet ook, heeft weynig kunnen reddende steyle muren van het kasteel, zyn alleen van den bouw overge bleven. Men verneemt dat den brand in de schuer van den heer aclvokaet ontstaen is, zonder dat men tot hiertoe dc echte oorzaek er van kunne gissen. Naer men zegt, zou het gebouw voor 460 duyzend en de meubels van den pachter voor 25 cluyzend franks verzekerd zyn. Men schryft uyt Hoey De wvnoogsten te Hoey en omstreken zyn geeyndigd en tamelyk' overvloedig. Wat de hoedanigheyd betreft, men is het eens dat zy zoo goed niet zal zyn als die van 1858 doch in liet algemeen zyn onze wvnbouwers en liefhebbers te vreden. Een nog al zonderling voorval gebeurde maendag avond te Beltrechies, op onze zuyderlyke grenzen, en heeft al de in wooners veel schrik aengedaen. Hond 9 uren hoorde men eene ontploffing in een plevn, op den weff van Moescroen. De menschen die het digste bv die plaets waren, meenden dat er eene aerdbeving was en vlugtten uyt hunne huyzen. Alsdan zagen zy van verre, dank aen de mane- sclivn, eene rookkolom in de lucht opstygen. Eenige oogenblikken als den rook opgetrokken was. gingen eenige mannen het voorval van naby bezigtigen en vonden de bloedige overblyfsels van eenen hond, dien smokkelaers onvoorzigtig met buskruyd gela den hadden. De arme beest denkende geen ander gevaer te vreezen te hebben dan door de grenskommiezen op den sleert te worden getrapt, was een hoopken brandend gras genaderd dat door de koeywachters aengesteken was. Van daer zyne ramp spoedige dood. Tegenvergift. Eenen briefwisselaer van de London Literary Gazette, over de tallooze gevallen van toevallige vergif- liging sprekende, zegtIk verzeker dat er nauwelyks een hutje te'vinden is, welk niet een onschatbacr, zeker, sterkwerkend geneesmiddel bevat voor zulke gevallen, en dat is eenen lepelvol goed gemaekten mostaerd, gemengd in een komken warm water, oogenblikkelvk opgedronken. Het is eeri zeer goed tegenvergift, altycl by de hand, en kan, in tvds gebruykt, menig menscli liet leven redden.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2