Den Gourricr des États-Unis van 1 oclober geeft de Volgende byzonderlieden wegens een vreeslyk ongeluk dat te Albion (staet vin New-York) heelt plaets gehad. 'T is eenen koordendanser die de oorzaek is gewecBt van het schrikkeiyk ongeluk dat woensdag laetst gebeurd is op de foore van Albion en waervan den tclegraf ons de eerste byzonderlieden heeft overgeseynd. Den kunstenaer had eene koorde gespannen van .de eene slract lot de andere en op eene zekere hoogte, al over de vaert die door Albion loopt. Al het volk van de foore had zyne zaken laten staen om te gaen zien, en de huyzen die langs de vaert staen, alsook eene yzeren brug op zeer kleynen afstand van de koord gelegen, dienden tot schouwplaetsen aen de duy- zende nieuwsgierigen die waren toegesneld. Rond vyf uren was den koordendanser in het volle vuer zyner kunstoefeningen, toen een schrikkeiyk gedruys zich liet hooren, en een twintigtal per- soonen die pïaefs genomen hadden op eene gaendery, waren eensklaps verdwenen in 't midden van het gebroken timmerwerk en eene dikke stofwolk. Na dat men een groot getal gekwetsten van onder het puyn had getrokken, sloeg de menigte geene ver dere aendacht meer op het gebeurde en al de blikken waren naer den koordendanser gerigt, wiens gezwindheyd en krachten meer en meer de landbouwers van het komiteyt van Orleans ver- baesdeu. Plotseling hoort men een vreeslyk gekraek, en een uytcynde der yzere brug waervan wy gesproken he*bben, verdwynt in den stroom met de 400 persoonen die er al dien kant opstonden, als mede een groot getal karren en peerden. Eenen stond nadien stort het andere deel reeds op zyne beurt in, een deel der slagt- otfers die reeds in 't water lagen te spartelen onder zyne puynen begravende. Het ware moeyelyk het tooneel te beschryven dat op dit ongeluk volgde. Dat men zich inbeeldo vier honderde persoonen. onverhoeds in eenen wyden en diepen stroom geworpen, over hoop met een twintigtal peerden en karren het gejammer der 'gekwesten, hel wanhopig gehuyl dergenen die in 't water plons den, liet geschreeuw, de wanorde die op beyde oevers der vaert heerschtte, alwaer verscheydene duyzenden persoonen met bleeke aengeziglen, verwaeyde hairen, verwilderde oogen, al roepende en tierende om en weer in alle rigtingen loopen om ten spoedigste eene hulpzame hand toe te reyken aen die menig vuldige slagtoffers.., Na de vlytigste opzoekingen is men er in gelukt al degenen die in den stroom gevallen waren er uyt te trekken, en men heeft zich kunnen overluygen dat het getal dooden, hoewel zeer groot, noglans zoodanig niet is als men het wel eerst had moeien vreezen. Het beloopt tot 17; de gekwetsten zyn ten getalle van 40. Men sellryft uyt Berlyn, 4 October Den dierenschilder E. Wagner is op eene droeve wyze omge komen. Dezen heer begaf zich met eenen zyner vrienden, in eenen bosch niet verre van de stad, om er zyne studiën te doen hv was met al zyne gereedschap van schilder beladen, en gelyk liv geern jaegt, droeg hy een geweer aen eenen schouderriem. Ongelu'kkiglvk, slidderde hy op den boschkant, liet geweerschot liep afM. Wagner ontving de lading in het hoofd en stierf op den oogenblik. BUITTENLANBSCH NIEUWS. De tydiug door den Constituiionnel gegeven en door den Moming-Post bevestigd, wegens de aenslaende byeenkomst van een Kongres, heeft alle vrees doen slillen en het algemeen ver- trouwen opgebeurd. Volgens melden uyt Parys, en namelyk der Patrie, zullen alle de grooto mogendheden er aen deelnemen. Eene'briefwisseling uyt de fransche hoofdstad voegt er by, dat men er ook verscheydene mindere mogendheden zou zien zetelen zooais Sardinian* Spanje, Zweden, de Romeynsche- Staten en Napels. Een nieuw berigt uyt Londen is al deze gissingen wederom komen overhoop werpen, en den toestand byna zoo onzeker maken als in 't midden der voorledene week. Volgens gemelde berigt, loochent den Observer de gezegdens van den Morning- PosC en den Constituiionnelhet engelsch blad verzekert dat Engeland geen deel zal nemen aen een Kongres zoo lang er aen zyne eerste eyschen gqene voldoening gegeven worde, 't is te zeggen, zoo lang de voorvvaerden die de vryheyd van ltalien moeten bekrachtigen, niet voorafgaendelyk aengenomen wordeu. Wy hadden dus redens aen eerstgemelde tydingen te twyfelen, vooral in wat Engeland betrof. Den Nouvelliste de Rouen verzekert dat verscheydene fran sche kardinaels, onder welke Mgr. de Donald en Mgr. Donnet, zonden geweygerd hebben de Orde der HH. Mauritius en Lazarus te aenveerde'n, die hun door den Koning van Piemont waren opgedragen. Parys, maendag avond, 17 October. Het vredes traktaet tusschen Vrankryk en Oosteuryk is heden te Zurich geteekend. 'T is den Moniteur die zulks aenkondigt. Parys, 17 October. Al de dagbladen der provintien hebben gelyk die van Parys, verbod gekregen van nog de bevelbrieven der bisschoppen nopens de roomsche kwestie en den toestand van den H. Vader af te kondigen. Ziehier, volgens den Indépendant de VOiiest, den tekst der uytnoodiging diesopzigle aen de departementeele bladen toege zonden. Al de dagbladen worden aenzocht zich te onthouden van de afkondiging en de wederlegging der Mandemenlen van de Bisschoppen, betreffende de oplossing der kwestie van ltalien. Alle overtreding aen dezen maetregel van openbaren vrede zou onmiddelyk door eene waerschouwing opgevolgd worden. Men leest in den Ami de la Religion Gelyk al de andere bladen van Parys, z\n wy uytgenoodigd geworden de afkondiging in ons blad te staken van de brieven cler bisschoppen over de zaken van Roomen. Het gouvernement heeft gedacht dat deze afkondiging de zwarigheyd had van verbitterende redetwisten voort te brengen. Wat ons betreft, wy vreezen dat eenen dusdanigen maetregel aenleyding zal geven tot uylleggingen die van aerd zouden wezen de regten en de weerdigheyd der Bisschoppen te schenden. Wy ontvangen vyf nieuwe Mandementen betrekkelvk den toestand van den H. Stoel, namelyk van H1I. Hoogw. de bis schoppen van Versailles Angers., Chartres, Digne en Qunnper. Men heeft aengekondigd dat de reys van generael Dnbormida te Parys lot doelwit had de vereffening der moeyelykheden door Öostenryk opgeworpen in wat aengaet de regelen der lcxmbardische schuld. Volgens melden uyt ltalien, zou de zending van den sardeensehen minister ook en voornamelyk in verband staen met het ontwerp van een regentschap voor midden-Iialien aen te stellen en het bestuer der vier Staten toe te vertrouwen aen prins de Carignau, in afwachting dat hunne lotbestemming door een europeesch Kongres beslist worde. Deze uyterste maetregelen zouden genomen worden om hoofd te bieden aen de terugwerking welke in alle de Staten van Mid- den-1 taliën zich begint voor tc doen ten voordeele van den ge wezen staet van zaken. De woeligste ilaliaensche dagbladen bekennen het zelve, zy zeggen dal het regentschap van eerste noodzakelvkheyd word om dat de provisoire gouvernementen van Parma, Modena en Florentien in slael niet meer zyn om hoofd te bieden aen de gevaren des toeslands en tegen de terug werking te worstelen. Deze beweging moet byzonderlyk groot wezen in het hertogdom van Panna, alwaer den diktator noodig geoordeeld heeft de voornaemste aenhangers der hertogin uyt het land te verdry ven. De Gazetta di Parma van den 12 kondigt een dekreet af van den diktator, wnerdoor bevolen word al do ïnwooners die wapens in hun bezit hebben, dezelve aen den militairen bevelhebber moe ten gaen afleveren. Du wapens der nationale wachten alleen zyn by dezen maetregel uylgenoemen. Men schryft uytTuryii, 10 october: Eenige byzonderlieden ly'n nog noodig om aen de wereld het schroomlyk schelmstuk"te doen. kennen dat den 6 oclober le Parma gepleegd is. Den diktator tiende dat tyn g< tag van dag tot dag vertwakie, ter oorzaek der uiisnoegdheyd die zich allengskens begon meester te maken van de gemoe deren die van hunne eersle bedwelming teruggekeerd waren, dacht eenen maetregel van hooge politieke wysbevd uyt, die hem een deel der mannen van het oude bestuer naer zynen kant trok hy deed het dekreet van 24 september verschynen, welke de ambtenaren van het herlogelyk gouver nement in hunne regten herstelde. Kolonel Anvili, die eenen dezer ambte naren was, geloofde uen de geldigheyd van dit dekreet, en een paspoort aen het pauselyk gouvernement f-evraegd hebbende, besloot hy zich naer Parma le begeven, waer Iit bloedverwanten en vrienden bad. Maer den ongelukkigen wist niet welk lot hem te verwachten stond by een volk dat maenden lang gevoed geweest was met allerhande aenhitsingen tot haet tegen alles wat tot het oud bestuer loeLeboort en daer deze besmetting haren oorsprong genomen had van het hooger gezag zelve, welk dezelve op alle mogelyke wyze het volk had ingegriffeld, is het natu< rlyk dat by eerste gelegenheyd die ru hjaenbood, dien huet. welken onder de aenhou- dende werking van officieel© aenstokingen overstroomde, van lust tot dadelykheden is overgegaen. Nogtans kan men niet ontloochenen dat de vreedheden door een deel der aldus aengeprikkelde bevolking van Parma gepleegd, veroorzaekt zyn door de vrees of door de stilzwygende verstandhouding der overheyd, immers deze was verwittigd geweest van het begin des bloedige looneels dat op de Enza, heel digt by Parma wierd voorbereyd. Den kolonel Anviti, wierd eerst maer door twee persoonen herkend, welke eenige hunner makkers gingen zoeken en hun slagtoffer op de hielen volgden lot aen den ingang der stad, waer zy hem met geweld vastgrepen. Men moest tot nen de kazerne der karahiniers komen, die nog zeer ver van daer gelegen is Den kolonel was door uytjouwingen gehoond, doch geenszins mishandeld geworden. 'T is moer aen de kazerne der karahiniers dat de bloedige wer king van het gespuys eenen aenvang nam. Het grauw had al den tyd om sumeu te rotten, malkaêr op te winden, op het slagtoffer los te gaen, zonder dat de overheyd van het gevaer verwittigd en ter plaets gesneld eenigen middel gebruy'kte om de reeds aengevangene slagting te belelten. De poort der kazerne wierd met steepen en andere werktuygen verbry- zeld en op den grond gelegd (men schryft my ook dat zy zonder groolen tegenstand geopend wierd), en daer zelve in eeue veyligingsplaets voor den ongelukkigen, oefende het gespuys zyne dolle woede uyt tegen den kolonel die schreeuwde en den bystanil afsmeekte eener overheyd die slechts woorden gebruykte tegen hel stael der moordenaers. Den kolonel Anvili was niet gewapend zoo als men gezegd heeft hy kwam onder de bescher ming der openbare trouw, hy kwam als vreedzumen burger zonder eenig hoegenaemd kwaed in 't zin, en noglans had de overheyd den moed niet om zulks te zeggen tot het razende gespuys. dat onophondelyk bet moord- geschieenw a doodt hem! deed hooren. Wanneer den ongelukkigen Anviti uyt de kazerne getrokken en halfdood naer het naestbv gelegene koffyhuys wierd gesleept, kon de openbare overheyd, die reeds eenige honderde soldaten byeengebragt hud, dezelve genoegzaem op dien hoop kanniballen loszenden cn hun hunne pvooy nog omrukken zy kon het nog doen met in het Uoffyhuys le dringen alwaer hel bloedlooneel voltrokken wierd door het afsnyden des hoofds van,den kolonel. Zy heeft niets gedaen. Sedert dut Zyne Heylighevd zich te Castel-Gandolfo bevind, heeft den hertog de Gramont hem een bezoek afgelegd, iels wat bewyst dat de betrekkingen niet onderbroken zyn. fuderdaed sedert de aenkomst van den baron von BaCli^ afgezant van Oosteuryk; heeft er eene zekere toena dering plaets gehad. Maer het vertrek der fransche troepen word niet le min als zeer nenstaende voorgesteld. Verbintenissen voor de leveringen behelzen eene voorwaerde, die de mogelykheydwoorziet van het vertrek van 1 januarv 1860. Mgr. Grasseline is er te Napels in gelukt een garni zoen te bekomen om de Frrnschen te vervangen. Den Paus heeft aen M. de Gramont gevraegd dat hy in tyds zou verwittigd wordeu van den dag, dat de fransche bezettingstroepen zullen vertrekken. Wy vi-iden in een piemonteesch blad de volgende meldenswecrdige byzonderheden nopens den revolulionnairen gouverneur der Legatien, kolonel 1 eonetto Cipriani men leze en oordeele vervolgens hoe het moet Staen met zynen hoop volgelingen Den heer Cipiiani is ons hier uyt de wolken gevallen, en God vergeve 't hun die hem ons gezonden hebben Nauwelyks heeft hy zyne oppermogt door de nationale Vergadering zien bevestigen, of met eenen slag ver dubbelde hy zyn troktement. Hy trok 500 kroonen (2675 fr.) per maend, en verhoogde het tot 1000 kroonen (5350 fr.) Bovendien heeft hy zich eene mnendelyksche toelage bestemd van 70 kroonen (374 fr. 50), v0or zyne rytuvgen en peerden. Eyndelyk, niettegenstaende dit prinselyk inkomen, heeft hy zich nog in eenige dagen tyds 20,000 fr. voor geheyme uytgaven doen betalen. Men zi^t dat hy van Kalifornien komt. Den heer Cipriani oversuvkert de pil niet. Hy neemt integendeel een somberen streng gelaet aen, zyne blikken schieten moed willigheyd uyt. Cipriani is den zoon van eenen koopman in slaven en heeft in zyne jong- hevd den slavenhandel gedreven. Zulkdanig is den man die Roinanien bestuert. In plaets van eenen zachlmoedigen en eenvoudigen prelaet, bezit het ongelukkig Bolonien eene soort van vreeden planter. Myne inbeelding geern of leed. onlmaekt hem vau zvne met goud geborduerde kleederen en ziet hem in het witte kosluem der eylanden, achter zyne arme negers, die hy gelvk voortyds zwart en blauw slaet metstokken en riemen. O Bolonien o Bolonien den geleerden, den edelen, wat hebt gy den Heer misdaen om aldus onder dit verachtelyk despotismus te moeten hukken. Dat is genoeg voor Cipriani. In habyt van gouverneur of in kosluem van planter, is hy toch altyd voor alle treffelyke en weldenkende lieden eenen ingedrongenen en voor de christenen eenen onweerdigen schender der pauselyke magt. IIv heeft den banvloek en de straffen der Kerk ingeloopen, en al wat de volkeren die hy onderdrukt mogen zeggen, zal toch altyd beneden de woorden die reeds tweemael van de lippen van den hoog- weerdigen Paus gevallen zyn. Met een woord kan men de uvtslagen der revolutie te Parma aldus opsoromeD in dry muenden tyds. heeft de diktatucr zooveel schulden gemaekt als - do hertogin van Parma er In vyf jaren tyds betacld had juyst vyf millioen. en zy heeft niets zoo zeer verhoest dan de toekomst met eene leeuing te helosten, eenen maetregel welk de hertogin zorgvuldig vermeden had. Al de brieven uyt ltalien zyn het eens om te bekennen dat den toestand van dit' land uytnèmende gestoord is. Te Panna, vreest men voor schrikkelyken oproer indien den diktator Farini de moordenaers van kolonel Anviti met tie dood wilde straffen. In de Legatien zyn de overlieden verpligt gestadig een wakend oog te houden op de hoymelyke werkingen der inazzinisten, en groote voorzorgen te gebruyken om tc beletten dat den revolu lionnairen geest in liet leger dringe. By deze moeyelykheden komt er zich nog eene veel ergere voegen, namelyk liet gebrek aen geld. Ook de verslagen door maerschalk Yaillant aen het fransoh gouvernement toegezonden wegens den slaet der bevol kingen van midden ltalien, zyn allerernstigst. De opperbevel hebbers der fransche troepen die in ltalien, gebleven zyn, drukken de vrees uyt dat er eerlang beweenelykc tooneeleti van wanor ders zullen uvlbersten, cn besluylen dat indien den Keyzer de zelve wilt vermyclen, het hoogst noodig is dat de byzonderste steden met fransche garnizoenen bezet worden. Den diktator van Parma, Farini, heeft aen alle de agenten welke hy met staelkundige zendingen by den vremde gelast heeft, eene omschryving gezonden, waerin hy de aenhechtings- zaekbepleyt. Deze aenhechting, volgens hem, kan niet afgesehey- den worden van dé vervalverklaring door de parmesaeiische bevolking tegen het oude stamhuys uyigesproken. De lyding eener byeenkomst tusschen de Keyzers van Oos- tenryk en van Rusland word bevestigd. 'T is te Myslowitz dat de beyde vorsten zich zouden ontmoeten. Volgens de geruchten die te Parys in de ofFicieele wereld in omloop zyn, zouden de gevolmaligden niet alleen de lom- bardische kwestie geregeld hebben, maer ook over de herstel ling der vervalverklaerdo hertogen beslist hebben. Aldus zou. de aenhechting der Staten van Midden-Iialien by Piemont van de hand gewezen zyn het ^hertogdom Parma zou verdeeld worden tusschen Sardinien cn prins Robert, die schadeloos zou gesteld worden door het grondgebied van Modena den ouden 'hertog van dit laetste zou eene geldelyke vergoeding bekomen den groot hertog van Toskanen zou in zyne Staten terugkeeren met eene algemcene kwytschelding en eene door Vrankryk goedgekeurde Constitutieeyndelyk de Legatien zouden weer onder het gezag van den Paus worden gebragt, doch na dat hun bestier van dat van Roomen zou afgeseheyden en wereldlyk ge maekt zyn. Londen, woensdag, 49 october. Den Times kondigt eene briefwisseling af uyt Parys, in dewelke er verzekerd word dat Vrankryk van Piemont de betaling der oorlogskosten zal vorderen maer de som is nog niet vastge steld. Parys, 49 october. Wy lezen in den Amide la Religion. Wy vernemen dat Mgr. den bisschop van Nanles aen zyn bis dommen mandement hc'elt gerigt om de aenspraek van den H. Vader af te kondigen en openbare gebeden voor den H. Stoel te verzoeken. Men kondigt eenen diergelyken akt aen van 1111. Hoogw. de bisschoppen van Verdun, Versailles, Angers en Chartres. Zondag heeft men in de hoogmis, in alle de kerken van liet bisdom van Lyon,alsook inde kapellen der kloosters en kollegien den bevelbrief afgelezen van Z. Em. den kardiriael-aertsbisscbop van Lyon, om voortdurend gebeden te verzoeken voor 0. II. V. den Paus Daes te voren, hebben MM. de pastors van Lyon zich by Z. Em. Mgr. den kardinael de Bonald begeven, om hem te betuygen dat zyne geeslelykheyd eenpariglyk deel neemt in zyne droefheyd, op het zien der roovings-ontwerpen waermede den II. Vader be- dreygd is. Men schryft uyt Roomen 45 october, dat den hertog de Gramont gedurig Korffererilien heeft met den II. Vader te Castel- Gandolfo. Men verzekert dat den Paus te samen met Vrankryk, een mani fest aen Romanien zal toesturen. Parys, 48 october. liet traktaet van Zurich lost de kwestie der sterkten op ten vooreeele van öostenryk. De plaetsen van Peschiera en Mantua worden in het Venetiaensche grondgebied begrepen. Daer was overeengekomen dat de kwestie der lombardische schuld aen de scheydspraek van den Koning 'der Delgen zou over gelaten worden. Öp het laetste oogenblik heeft Öostenryk het door Vrankryk voorgestelde cyfer aenveerd. Men heeft zich ook verstoon nopens de zaek'der hertogdom men van Modena en Parma. Vrankryk en Öostenryk zyn overeen gekomen voor de volgende schikking, herstelling van den hertog van Modena en de hertogin van Parma, hy de dood van den hertog van Modena, die geene nakomelingen heeft, zou het vorsteuhuys van Parma hem opvolgen hel hertogdom van Parma zou alsdan aen Piemont gevoegd worden. De kwestie van Toskanen en der Legatien is voorbehouden gebleven. Vrankryk en Öostenryk hebben zich verstaen nopens de byeen komst van een Kongres, dat le Pans zou vergaderen, maer waer van den dag, noch de samenstelling, noch de grondslagen nog niet vastgesteld zyn. (Echo du Parlement.) Londen. 48 october. Moord in 't grool der kleyne kinderen. Deze is den tytel onder welken de veropenbaringen cn pleytredenen worden afgekon digd die dezer dagen hebben plaets gehad in den parochieraed van Marylebone, te Londen. De aendacht van den parochieraed is op dit voorwerp ingeroepen geworden door een verslag van M. Waklev, coroner van Middlesex. Dit verslag bestaligl dat, gezien de onvolinaektheyd der wet en het gemak door de paro chiën aen de huysgezinncn overgelaten, er met duyzende kinderen, voor doodgeboren verhlacrdmaer wezentlyk vermoord de kerkhoven der hoofdslad opvullen. Den doktor Bachhoffner verklaert dat zulks eene openbare kwestie van allerhoogste zvvaerwigtig- heyd is, en dal den coroner, wanneer hy honderden meld, verre beneden de waerheyd blyft. De wettige kinderen worden ook ter dood gebragt door hunne eygene ouders arm en getrouwd. Maer dacMS een ander slach van gewigtigde moord om zich van de onwettige kinderen te ontmaken. Zy worden door hunne moeders ten voedsteren gedaen by vrouwspersoonen, dry-nurses (voedsters met de hand) genoemd, met de verzekering dat zy weldra zullen dood zvn; de dry-nurseswelen immers volkomcntlyk wel vvaerom deze hinders haer overgeleverd worden. Een stuk papier, geteekend door om even wie, getuygende dat hel kind dood geboren is, vergenoegt om het te doen'begra- veti aen den geringen prys van eene halve kroon (3 lr.). Deze som hoe nederig zy nogtans zy, word door een groot getal familien gespoord. Zy zenden het lichaem naer hel Workhouse zonder eenige kosten, en het Workhouse op zyne beurt, om de kosten te vermyden, doet hei kleyne lyk by een groot steken, in eene zelfde kist, die aldus tot een dubbel en zeer nuttig gebruyk dient. Aldus, hel nieuw geboren kind, door de vaderlyke of moeder- lyke handen verworgt! of versmacht van het eersle oogenblik af dat liet 's hemels lucht inademt, betwist zyne plaets in de kist van den volwassenen die door den honger of eene slechts bezorg de ziekte gedood is. Zy liggen nauwbenepen in het eraf gelyk de eene het was, gelyk de andere het geweest is binst zyn leven moesten de misdaed en de onmenschelykheyd hun lyden niet verkorten, moesten zy er aen ontsnappen door eene uatuerlyke dood, wie zou hen durven beklagen van eene dusdanige mael- schappelyke orde tegen het graf te verwisselen Den Dublin News kondigt aen dat al de roomsch-katholyke kerkvoogden woensdag byeen gaen komen om het antwoord te onderzoeken door het gouvernement gegeven op de besluylne- S mingen welke aen hetzelve onderworpen zyn, na de onlangs gehouden synoda der prelaten. Het zal eene der belangrykste vergaderingen zvn die ooyt door de opperhoofden der roomsch- katholyke Kerk-m Ierland gehouden wierden. t

De Denderbode | 1859 | | pagina 3