ZONDAG 50 OCTOBER 1859. VEERTIENDEN JAERGANG. Nr 688- AELST, oen 29 October 1859. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. Von welken aerd is de liberaters- factie Is dit nauwkeurig Tweede voorbeeld. Ziet eens rond, Landgenoten. PILLEKENS. Qenderm. 5-35 8-30 9-35 13-30 3-05 6-00 Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 -00. Brussel 7-64 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Sfech. Bru6. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leuv Thien Luvk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruvên,6-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-25—12-202-503-05—6-008-05 Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-05 ^6-00 le klas langs Dendermonde. Kortryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-200-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-15 5-30. Bergen, Quievrain7-450-00— 2-155-20 Te lbdb staen al de konvoys. Te idecem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te cysecem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 0-00 10 's mor^. 4-20 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. CUIQUE SÜIJM. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-25 -3-000-00. VAN ATH NAER Geernerdsbergcn, Ninove, Aelst, Dendermonde, I.okeren 6-30 10-«4-20—■-». Lessen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-3UO-llO10-»4-20—0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-» 4-20— »-». Geud, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Audeuaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel l.Aebt) 7-15 7-35 1-40 5-» »- (1. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE De liberatersfaclie is van eenen regeringsloozen aerd, de regeringsloosheyd is baer doel, haer element. De libera tes zal misnoegd zyn omdat wy ze eene factie heeten, en nogtans is dit haren naem, haren natuerlyken aerd. Wat is immers eene factie Het is eene party, eene kabael, die de omverwerping van eenen Staet mediteert, een land in oproer brengt, zonder eerbied is voor de wetten, de constitution cener natie verfoeyt en vernietigt, voor wie alle middelen goed zyn om te verwoesten, te verdelgen en de regeringsloosheyd te doen heerschen. Zy intrigueert, smeed samenzweeringen, verwoest, vermoord volgens de noodwendigheyd of omstandigheden. Daerin moet men niets buytengewoon zien, dit is den geest en het doen van alle secten, de geschiedenis gewaegt van geene andere. Deze immers die den godsdienst willen vernietigen, voor wie God een ydel woord is, zyn altyd de vyanden der orde en van den eerbied voor de wetten geweest, de verspreyders en bewerkers der regeringsloosheyd. Maer 't geen op heden eene uytzondering maekt voor de liberaterssecte en haer onderscheyd van de verledene secten en 't geen ons ongehoord schynt in de geschiedenis der leegst eedaeide volkeren, 't geen eenen graed van verstandelyk verderf aentoont, dat men nooyt ontmoet heeft, is de eenstemmigheyd en de stoutmoedigheyd van eene geheele party in de LEUGENTAEL. Nooyt wierd de bedrieglyke leugenlael met meex» vastberadenheyd en min gcwetens- knaging gebruykt, nooyt wierd de leugenlael plegtiger en stoutmoediger vooruytgezet. In de dagbladen en schimp schriften, in de kamers zelfs is er byna geene daedzaek die door deze factie niet vervalseht word, volgens dat zy er belang in heeft. Wat vind zy niet dagelyks uyt? Lasteringen, valsche aentygingen, verbloemde leugens, dobbelzinnige voorge- vingën, niets word gespaerd. Dauwt men de factie eene leugensl raffing toe, zy stelt zich in woede, zy beledigt en lierhaelt hare aentygingen, zy laet het nooyt steken, 't is haer ordewoord. Word zy op heeter daed van samen zweering en oproer betrapt, seffens doet zy hare krnkpers schreeuwen dat men haer verdrukt, dat er geene vryheyd meer bestaet, dat de verdedigers des volks niet meer in veyligheyd zyn. In 1789 bekiaegden de beulen zich ten minsten niet, het schelmstuk sprak zyne tael, maer het sprak ze zonder bewimpeling, men verstond elkander in de ConventieIn de helle zelfs weet men wat waer en val^cli is, men loochent er de waerheyd niet, men trotseert ze Maer dit is niet genoeg voor de verderflyke wezens, die het liberalismus en byzonéerlyk het doctrinarisch liberalismus voortgebragt heeft. Het heeft in de hel eene andere hel, eene diepere, eene meer dnystere hel gegraven, waer nooyt een glinsterken waerheyd indringt. Het woord verklaert niet meer, het verduystert, het loopt de aerde rond, lingua eorum transivit in terrd, zeggende aen het kwaed gy zyt het goed, en aen het goed gy zyt liet kwaed. De volkeren aenhooren, zy aerselen, en de openbare rede verdwelmd, bukt onder 't gewigt der valschheyd Ja. dit is maer al te nauwkeurig, ziet het naer overal waer het liberalismus de bovenhand lieeft, en gy zult het zoo bevinden. Nemen wy als voorbeeld Italiön, waer de secte werkt met eene onbegrypelyke krachtdadigheyd, en waer zy er in gelukt is het volk te bederven Gelyk het altyd is geweest, ontketent de secte haren liaet tegen Kerk, tegen den Paus, haer voornaemste doel zynde den catholykeu godsdienst te vernietigen, zy weet, often minsten zy denkt dat zy daerin zal gelukken, als zy het Valikaen kan nedervellen. Ook gebruykt zy alle middelen, alle wapens om den Pauslyken Stoel aen te randenLeugens, lasteringen, klagten, niets word door hare drukpers gespaerd 0111 de tydelyke magt van den Paus te vernietigen En zy gelukt daer gedeeltelyk in, want er zyn magtige souvereynen die er geloof aen hechten, haer niet durven tegenspreken en zoo verre verleyd zyn, dat, in plaets van tegen de factie te werken en de verwoestingen, de moorde- ryën te voorkomen, zy de inzigten der secte deelen en genegen zyn de souvereyne magt van een wettig gezag te verminderen. Tot dit punt is de verblindheyd gekomen van deze, die nogtans het grootste belang hebben die revolutionnaire factie te vernietigen want men mikt niet alleen tegen den godsdienst, eiken monark zal zyne beurt krygen, na den godsdienst, zullen de troonen aengevallen worden Als Belgiën, door de revolutie, het protestantsch en onverdraegzaem jok van koning Willem afgeschud had, ontstond er eene soort van vereeniging tusschen de Cutho- lyken en de Liberalen. Men dacht dat deze vereeniging regtzinnig was van den kant der liberalen, men geloofde dat zy regtzinniglyk al de vryheden, zoo godsdienstige als burgerlyke, begeerden, rnen had vertrouwen in deze vereeniging,- maer men wierd welhaest gedwongen die gedachten van goede trouw te verlaten. liet Liberalismus, 't welk slechts het vermomd Ma^onnismus was, ziende dat zyne listen geen goed eynde zouden hebben voor de uytwerking zyner ongodsdienstige onverdraegzaemheyd, liet welhaest zynen geveynsden geest van eendragt varen. Het was het doctrinarisch liberalismus, als zynde het meest verbitterd tegen den catholyken godsdienst, 't welk het eerste teeken van zyne dwingelandige inzigten gaf. In 1840 riep dit liberalismus, door den mond van eenen zyner doetrinarissen, den volksvertegenwoordiger Devaux, eene nieuwe politiek uytdit was zyne uytdrukking, eene uytsluytende, onverdraegzame en verdrukkende politiek tegen cle Catholyken, waerdoor de overeenkomst van 1850 verbroken en het regeringsloos stelsel van partygouverne menten ingehuldigd wierden. De krachtdadigheyd der Catholyken verydelde deze eerste poogingen. Maer het aenhondend geweld, de duyzende listen, de lallooze lasteringen en ongelooflyke bedriegeryèn der doetrinarissen, gevoegd by de vermindering van kracht- dadigen wederstand en de gedurige toegevingen der Catho lyken, bragten eyndelyk te weeg dat hel verderflyk magon- niek stelsel hier de overhand behaelde. Thans worden de Catholyken hier verdrukt en behandeld als slaven, en dit wel door mannen aen wie zy alles gegeven hebben toen zy in meerderheyd waren nu lachen die vyanden onzer instellingen de Catholyken onder den neus en bespotten ze^ omdat deze "vertrouwen gesteld hebben in de schynheyligheyd der liberaters. Het is wel waer de secte heeft zich al wederom doen kennen en haren haet tegen de vryheden schaemteloos ontmaskerd, maer 't is niet min waer dat het werk van 1830 zoodanig vernietigd is, dat geheel de wereld moet bekennen dat Belgiën geene consti tutie meer heeft, en wederom gevallen is onder een jok, 't welk ten minsten zoo verdrukkend is, dan de protes- tantsche dwingelandy der Hollanders. Ja, ziet eens rond, onderzoekt de constitutie en vraegt eens welke harer vrvheden niet dagelyks geschonden word. Meest alle zyne gevallen onder 't gewigt der inlriguen, dei- listen, des gewelds van de liberaterssecte, va» die secte, vvandig aen alles wat godsdienstig en zedelyk is, en die niet leeft dan door kasseysteenen, brutaliteyt en ver drukking De ontëering onzer instellingen heeft ook de ontëenng der karakters te weeg gebragt en inderdaed, hoeveel ambtenaren zyn er nog, die gehecht zyn aen hunne over- luvging, aen hunne denkwyze, aen hunne principen Zy zyn zeldzaem, het grootse deel is geketend aen eene bere kende verslaefdheyd aen de bestuerders. En welke zyn deze bestuerders? Welke zyn de elementen van dees monster achtig mengelmoes? Men vind er 1° een fanatiek Orangismus in, 't welk nooyt van 1850 gewild heeft2» het doctrinarisch liberalismus, 'vertegenwoordigd door eenen vremdeling, dien niemand kent en die, ofschoon hy alles aen de catho- Ivke verschuldigd zy, hun nu beloont door den haet en de schandelykste onverdraegzaemheyd; 5°eenen ouden socialist, die alle dagen langs om vetter word. Ziet daer in welkers handen Belgiën gevallen is. Wy vragen het andermael ol dit spel in Belgiën kan of zal blyven duren, ofdeszelfs inwooners, welke nog de held haftige gevoelens van geloof, zedelykhevd en vaderlands liefde hunner voorouders niet verloren hebben, dit zullen blyven verdragen? Wy hopen neen. Het gevoelen van trclfelykheyd, van eer, van vryheyd en van afschuw voor de slaverny is nog te levendig in de lielgische herten dan dat het oogenblik niet welhaest opdage op hetwelk de algemeene verfoeying konie verpletten al die orangistische kwakzalvers vyanden onzer pohtieke en godsdienstige vryheden, al dit vremde schoolvossen-fortuvnzoekers, welke hun beheer door de dwingelandy kenmerken, en eyndelyk al die socialistische weerhanen, welke niets anders zoeken dan zelfbelang, overheerscliing en verdrukking. Om dit doel te bereyken zyn er geene groote, geene buytengewoone krachtinspanningen noodigde treffelyke mensehen hoeven zich maer te verstaen, zich te vereenigen en ernstiglvk aen 't werk te vallen als zy maer een en zelfde inzigt hebben, dat gene van den algémeenen vyand onzer instellingen neêr te vellen en onze^ nationaliteyt en goede principen te handhaven, zyn de middels, die door de grondwet gewaerborgd zvn meer dan voldoende. De kassey- ridders hebben er wel eens in gelukt het regt door 't geweld te verpletteren, maer 't is zeker dal zy daerin geen tweede mael zullen gelukken. Wy moeten van dit liberael wapen niet verveerd zyn als het nog zou gebruykt worden, hebben de treffelyke Belgen zich maer moedig te vertoonen om 't hoofd aen die brigands te bieden, deze zullen gevoelen dat de vastberadenheyd de plaets genomen heeft van de vrees of moedeloosheyd en dat zy met de ware volksmagt te rekenen hebben. En gy zult zien, landgenoten, hoe stouter, hoe geweldiger, hoe onbeschaemder en roekeloozer die kasseygasten geweest zyn als zy zagen dat gy bevreesd waert, hoe lafhertiger en kleymnoediger zy'öok zullen wezen, als zy zien dat gy het stuk meent. Doch, en dit moeten wy nogmaels herhalen, er mag noch zwakheydnoch valsche voorzigtigheydnoch domme toegeving gelden, de menschen waervan Pascal spreekt, die besluvleloos zyn uyt vrees, toegevend uyt berekening, die niet weten wat zy denken of willen, omdat zy geen het minste gedacht hebben van 't geen zy moeten willen en weten, deze menschen moeten zich spiegelen in den moed hunner deftige medeburgers en die dwaze zwakheyd, als een vergiftigend serpent, verre van hun werpen. Zoo doende, is den zegeprael op de liberaterssecte verzekerd en zullen Godsdienst, Grondwet en Vaderland gered worden uyt de klauwen eener secte, die ze anders ongetwyffeld" zal verslinden. En dut deze minnaers van eene valsche rust het wel weten, zy zullen door de sectarissche overweldigers niet gespaerd worden, integendeel, hoe zachter zy zich zullen getoond hebben, hoe eerder zy door de liberale wolven zullen verscheurd worden, indien deze voor goed meester geraken. Het is een oud spreekwoord dat de poltrons, do laffaerds altyd de eerste aengevat worden, omdat hy deze minst te vreèzen is. Op liet zigt van 't dreygend gevaer, waerin liet regerings loos liberalismus ons gebragt heeft, wie zou er roerloozeti aensehouwer konnen blyven, byzonderlyk als er slechts kwestie is een handvol gelukzoekers en kaelbroeken van de gemeynste soort te bevechten Dit schynt ons oninogelvk. en 't is daerom dat wy hopen welhaest den dag te zien, op welken Belgiën die schandelyke voogdv zal afschudden, en, door zynen moed, 't vaderland van die maetschappy- verdervende melaetschheyd zal verlossen Het Verbond ran Aelst komt schynheyliglyk protes teren tegen een gezegde door den Journal de' Bruxelles en door ons gestuerd tot de liberaterspers, waerby wv haer verweten hebben den maetregel van drukperskluys- tering, door het fransch gouvernement, ten opzigte der bisschoppelyke bevelbrieven, genomen, te hebben toege- juyeht. Wy zeggen aen 't Verbond dat het den Journal de Liége van 18 dezer zou lezen en dat het in dit blad van minister Frère zal vinden dat het niet alleen aen de bis schoppen het regt betwist van zich over den maetregel in kwestie te beklagen, maer dit Iiberalersblad beschuldigt, nog bovendien de fransche bisschoppen lincne bevelbrie ven te hebben uytgegeven met inzigt van onrust te zaeyën. Den Journal de Gand, andere veroordeelde ziel van het liberael ministerie benevens den liberalen Echo du Parle ment, tolk van onze liberale ministers, zyn nog erger dan hunnen koufraler van Luyk en zeggen«dat, indien de fransche bisschoppen het regt gehad hadden voortdurend cc de bevolkingen tegen het fransch gouvernement, in naem a van Rootnen, op te hitsen, Yrankryk beter en beter

De Denderbode | 1859 | | pagina 1