ZONDAG G NOVEMBER 1839. VEERTIENDEN JAERGANG. W 689 Vertrekuren uyt de Statie Aelst X VKiï 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, DEN 5 NOVEMBER 1859. De Wetgevende Zittijden van 1858-1859 en 1859-1860. Maer eene andere vraeg. Men leze en oordeels Slotrede. Oenderm5-35 8-30 9-S5 12-30 3-05 6-00 ■Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 »-00. Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Mech. Brus. Antw.5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leuv Tbien Ltiyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 V'erv LandStTruvën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Send 8-25—12-20—2-50—3-65—6-00—8-05 g?Gend, Brugge, OsteDde 8-25 12-200-00 3-05 -6-00 le klas langs Bendermende. K-ortryk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-Do -6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-20—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-15 5-SO. Bergen, Quie\rain7-450-002-155-20 Tb 1EDB staen al de konvoys. Te ïdegem slaen dete vertrekkende m Ath 6-30 0-0fl 10 4-20 0-00 en dere vertrekkende van Denderleeuw al de oonvoys. Staen te G.YSECEM stil al de konvoys uytgenomen delen vertrekkende van Aelst 9-35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staan te SANTBERGEN de vertrekken uvt Ath 6-30 0-00 10 's mor,;. 4-20 en Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45enO-00 des avonds. i 0-00 's avonds. CUIQUE SUIJM. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aetst 6-50 9-25 3-00 5-30 »-». Ninove, Geerardsbergeu, Ath 0 50 9-253-00 0-00. VAN ATH NAER GeeraerdsbeTgen, Ninove, Aelst, Dendermonde, I.okeren 6-30 10-«4-20—■-». Lessen. Geeraerdsbergcn, Ninove Aelst, 6-300-00—10-»—4-200-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30— 10 4-20—»-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-20— 0-00. VAN CEND NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 -2-00 -5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel l.Ael t) 7-'5 7-35 l-4'i 5-» »- (1. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1 40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Den Wetgevenden Zittvd van 4858-1859 zal dit jaer gestoten worden op het oogenblik zelf dat den wetgevenden zittvd van 1859-1860 zal geopend worden. Elf maenden hebben de schatpligtigen van Belgiën inaendelvks aen eiken volksvertegenwoordiger t£CO vette guldens móeten betalen, in 't geheel twee en twintig honderd dilcke guldens of vier duyzend, zes honderd zes en vyftig franks. Het is den art. 52 der constitutie die deze som toeslaet, ten titel van schadeloosstelling en voor onkosten van verblvf in de hoofdstad. Maer als er wezenlyk slechts vier a vyf maenden onkosten en verblyf in de hoofdstad plaets gehad hebben, mag men wel voor elf maenden ontvangen Is dit niet een misbruyk van magt i En wat zal het volk daervan zeggen, bet volk, dat zooveel moeyte heeft om zyne contribution te betalen Men zal ons zeggen dat dit de schuld niet is der volks vertegenwoordigers, die, volgens de constitutie het regt hebben maendelyks de som van 200 dikke guldens te trekken zoolang den wetgevenden zittvd duert en zoolang hy, door de uyt voerende magt, niet gesloten is verklaerd. Dit is nauwkeurig en waer, maer 't is niet min nauwkeurig en waer dat dit een klaer bewysisvan de klevne bekommernis die het liberael ministerie toont om de penningen der schatkist gade te slaen enten beste profyte des lands te besteden. Men zal ons zeggen Ball't is maer eenige vragten geld te meer, en Belgiën is toch een zoo goed nielkkoevken, dat bet zich tot vallens toe laet aftrekken. Wy zullen daerop antwoorden dat dit ook waer is, maer er by vragen of Belgiën zoo onbermhertig moet behandeld worden omdat liet zoo goed is 1Denken de liberalers alzoo, de Belgen zouden wel eens anders konnen oordeclen, en met d'eerste kiezingen eene meerderheyd aen de deur smyten die, door hare verslaefdhevd aen liet kassev- niinjsterie, aen hetzelve toelaet zulke noodelooze ver kwistingen te plegen. Men zal misschien vragen of dezen zittvd, die voor elf maenden betaeld is ofsclioom men er ten hoogsten voor vyf gewerkt hebbe, niet ryk is in hooge wetgevende daden, en belangryk door de deftige wetten die tydens denzelven gemaekt zyn. Dit is eene andere kwestie, en wel de moeyte weerd eens vlugtig te onderzoeken of deze wetten alle. constitutionneel zyn, of er met de twee voeten niet over de grondwet, die men gezworen had le onderhouden en na te leven, is ge sprongen geweest, of de liberalen niet getoond hebben hce steTk zy zyn, als zy de meerderheyd hebben, om hunne dwingeland}' te gebruyken. - Het eerste bewys hiervan is de uvtlegging van art. 84 der gemeentewet betrekkeiyk de vrye uytoelening der liefdadigheyd. Dezen paragraef, die zoo duydelyk en klaer is voor dén minsten schooljongen, mishaegde aen de iilieraters en daerom moest hy, wat het ook kosten mogt zoodanig uytgelegd, gekeerd en gevrongen worden, dat hy niet meer beslaet. Het stelsel van byzondere bestuerders moest weg, uyt vrees dat het' toezigt of liet bestuer van eenig armengoèd in d'handen zou vallen van den eenen of anderen priester of klerikael, die voorzeker den invloed, dien zy door liet bestuer of toezigt van dit goed, zouden bekomen, niet zouden gebruyken om de liberaterszaek te dienen. De regtbanken, de hoven van appel, het hof van cassatie hadden wel besloten dat den paragraef van art. 84 klaer, duydelyk en toepasselyk was aen de vryheyd van byzondere bestuerdei s le benoemen, maer de liberalen dei- kamer wilden die klaerheyd niet aenveerden, zy geneerde hun en daerom maekten zy gebrnyk van hunne meerderheyd iir-getal om dien wetsartikel eene neep te geven waerby er aen de Belgen verboden is geworden aelmoessen te doen gelyk zy nuttig en goed oordeelen. Dit heet men vryheyd... Het tweede hooge wetgevend feyt, is de zaek der kiezing van Leuven. Vooraleer men die kiezing wilt bekrachtigen, moet er een onderzoek gedaen worden, om na te speuren wat er waer is van 't geen een handvol liberaters van Leuven, spytig en woedend omdat zy zoo deerlyk afgekookt zyn geweest, aen de kamer geschreven hebben ja dit alles moet onderzocht worden, niettegen- staende al de feyten tegen deze kiezing ingebragt, onwaer, valsch en leugenachtig zyn bevonden. Ondertusschen heeft het arrondissement Leuven, gedurende ettelyke maenden, zonder vertegenwoordigers geweest en verpletterende lasten zien steramen, waerin het echter zvu groot aendeel zal te betalen hebben, dit alles spyts de constitutie, die wilt dat alle arrondissementen des ryks in de wetgevende akten vertegenwoordigd zvu. Wy zyn nieuwsgierig te zien wat sententie dees fameus nieuw tribunael zal uytspreken byzonderlyk nu dat den senaet van zyne dwaling is teruggekomen en 't partyonder- zoek, 'l geen hy eerst gestemd had, ingetrokken en het inandaet der nieuwe senatturs bekrachligd heeft als zynde zy weltiglyk en regelmatiglyk gekozen. III, -Den derden heldenakt door de liberaters- meerderheyd daergesteld, is de tyrannieke wet tegen de vryheyd van den preekstoel. En waerin bestaet deze wet? Tot spyt der godsdienstvryheyd, der drukpersvryheyd, tot spvt dér vryheyd van zyne denkwyze uyt te drukken, ey'ndelyk tot spyt van alle godsdienstige, politieke en burgerlyke vryheden door de grondwet gewaerborgd, is ei- het impopulaire en godsdienslhatend ministerie in gelukt eene wet te doen stemmen» waerby er aen de herders verboden word vrvlyk hunne parochianen le onderrigten en ze van op den preekstoel in de uytoefening hunner priesterlyke bedieningen, te wapenen tegen de akten, tegen de redevoeringen, tegen de schriften der seclarische volks bedervers, als deze eenig ambt van openbaer bestuer bekleeden Wat volgt er nvt deze wet Dat eenen gewezen galeyboef, eenen schriftvervalscher, eenen openbaren dief, eenen vremden bankroetier, en anderen soortgelyken schelmenboel meer vryheyd in ons vry en constitutionneel Belgiën geniet, dan eenen acht baren bisschop, eenen treffelyken deken of pastor... Eli dit heeten de liberateraters gelykheyd voor de wet, en vry onderzoek.. Indien men ons zulke dingen schreef van de Chinezen of van de Laplanders, wy zouden het nauwelyks willen gelooven. En toch is liet zoo... Foey IV. 1Een vierde belangryk besluyt van onze wetge vers is de insluyting van Antwerpen, die aen 't land 150, 200 en misschien nog meer millioenen zal kosten. Dit engelscli ontwerp verwekt zoo veel walg, zoo veel afkeer, zoo veel gemor in 't land, dat liet nergens eene stem ten zynen voordeele ontmoet, als deze stem hare vryheyd en onaflianglyklieyd geniet. Wy willen deze rampzalige wet niet meer onderzoeken, wy hebben ze van in den beginne veroordeeld, omdat wy er de noodlottige en ontaeylspel- lende gevolgen van voorzien hebben; wy beklagen, en beklagen bitterlyk dat er eene enkele catliolyke stem voor gegeven zy en dat dien akt van rampspoed door de minste catliolyke" medewerking bevlekt zy. De gevolgen zullen later uytwyzen dat onze klagtstem niet ongegrond is geweest. Ziet hier ondertusschen eenige gevolgen die van aerd zyn de blinde te doen klaerzien. Vrydag laetst heeft in bet provintiael gonvernemen voor "de kommissie aengesteld door liet gouvernement de vergadering plaets gehad der eygenaers der gemeenten Iloboken, Wilryck, Eedegem, Borsbeeck, Mortsel, Deurne Wommelgliem, die gronden moeten afstaen voor het bou wen der forten, bestemd om liet stelsel der verslerkin van Antwerpen te volledigen. De regtveerdig-te en de krachtdadigste aenmerkingen zyn van alle kanten gedaen geworden hier neemt de genie de dry derden van een landbouwers land af, daer laet zy lieni de helft van den grond, maer neemt zyn pachthof en zyne sclluer en verbied hem zyne bewerking te volledigen. Eene pachteres, we duwe met zes kinders, word van hare broodwinning beroofd. Verders zyn er hoveniers die hun land kwyt geraken. Vele partyen land hebben geenen uytgang meer. De gemeentebesturen verzetten zich stelliglyk legen de vernietgiing der gemeenschappen. Al de belanghebbende hebben geprotesteerd tegen de ongenoegzaemheyd der plans en der inlichtingen welke de waters zullen weg loopen. De regtveerdigste en de kracht dadigste protestatien zyn gedaen geweest. Het is gemakke- lyk 0111 verslaen dat by gebrek dezer belanghebbende aenwyzingen, noch de eygenaers, noch de huerders, noch de experlen, noch de regtbanken de weerde de'r grond- innemingen en de schadeloosstellingen kunnen bepalen. Wat de militaire dienstbaerlieden betreft, de gevolgen der bouwing van zeven forten zyn scbrikkelyk en zy hebben de krachtigste en de eenparigste protestatien opgebeurd. Elf kastaelen, dry-en-twintig hofsteden, meer dan zestig huyzen die in de omstreken der forten liggen, moeten vergaen by gebrek aen onderhoud en zonder de minste schadeloosstelling; ziet daer de onregtveerdige evsching der genie. De slagtoflers der willekeurigheyd kunnen zulk eene prysvermindering niet aenveerden, en zy zullen een- pariglyk de herstelling dezer onregtveerdigheyd by de Kamers eyschen. Deze laetste wet, die beveelt liet geld der arme Belgen aen lonktorens, schietgaten, kanonhenvels, forten, bas- tioenen, wallen en grachten, muren en sleenhoopen rond Antwerpen te verspillen, is dan de werken des elfmaen- digen zittyds en der gestie komen bekroonen van het ministerie, 't welk aen Belgiën zoo ruinerende en verplet terende verkwistingen komt opleggen met eenig inzigt van Engeland te dienen, 't welk, in zyne trouwlooze politiek, een tweede Gibraltar van ons lantl wilt maken en aldus geheel den belgischen handel vernietigen om liet in een tweede Porlugael te herscheppen. Het publiek moet natuerlyk nieuwsgierig de troonrede te gemoet zien. Men verwacht zich met reden dat het land zal onderl igt worden van 'tgeen er te Biarritz geschied is, want zulke bezoeken doet men niet alleentvk voor de wan deling. In den onrustbarenden toestand waerin Europa zich thans bevind, kan Belgiën niet zonder achterdocht zyn, moet het natuerlyk benieuwd wezen te kennen of men zich met hetzelve in de hooge politieke kringen niet bezin- boud, en of de stemming der Antwerpsclie kanonmuren een naburig gouvernement niet misnoegd heeft. Het publiek is ook ongeduldig om te weten of, bv de opening des aenstaenden zittyds, het gouvernement gêene voldoening zal geven aen de algemeene klagten, die van alle kanten des lands optyzeu tegen liet hier in zwan" zvnde muntstelsel, of liet aen 't goud zoo koppiglvk den wettigen koers zal blyven weygerenkoppigheyd die aen de groote geldgieren, aen de pluymers van ambacht voortdurend de gelegenheyd zal lalen den kleynen burger te stroopen en te rantsoeneren. Indien men de slechte bestuerwyze onzer fameuse libe rale ministers Diet kende, men zon moeten verwonderd zyn van deze bevremdende doenwyze zy aenliooren niet eene klagt, bet lyden van het volk doét op hun geenen' indruk, de talryke petitiën worden in de vuylmande ge smeten, men zeg' bun dat den toestand niet uythoudelyk is, en alle oogenblikken worden de handelsovereenkomsten gedwarsboomd, door gebrek aen wettige munt en door overvloed van deze aen welke het ministerie wettigen koers weygert, en nog gaet dit ellendig stelsel voortj oi no" blyven onze ministers doof. Het is alsof zy wilden zeggen dat de Belgen maer te betalen en le zwygen hebben Wy hopen dat de treffelvke mensehen van 't land toch eyndelyk de oogen zullen openen en elkander de hand leenen om, door wettige maer krachtdadige middelen, kamers en mimsterien te zuyveren van liet vraekzuchti" orangismus gepaerd met het vnyg sociaüstisch-maQonniek- liberalismus, welke bevde niets anders konnen beocen dan den val onzer instellingen en de vernieling van den godsdienst, die ze zoolang regt gehouden heeft. Wy hopen ook dat voortaen al dé ware en 0| re ;te Conservateurs en patriotten der beyde kamers elkander goed zullen verstaen, dat ellendige vordeelingen voortaen de magt van de liberatery niet meer zullen versterken m dat. integendeel de eendragt en krachtdadigheid der minderheyd het stelsel zullen in den grond booren 't welk 't land naer den ondergang heenvoert. M. de Moiitalembert heeft een merkweerdig schrift uytgegeve'n, onder den titel van Pius IX en Vrankryk 1819 i en 1859. Den geleerden schryver verdedigt er in, op de genie gegeven heeft. Noch de voorgebragte plans, noch i welsprekendste wyze, de regten van den Heyligeu Stoel den kolonel van de genie, hebben aen de belanghebbenden en beloont boe pligtig het fransch keyzerrvk zou zyn kunnen aenwyzen hoe dat zy in hun huys, in hun pachthof indien het voor den Paus min deed dan de républiek van op hunne landen zullen kunnen geraken, en boe dat de 1848 gedaen heeft.

De Denderbode | 1859 | | pagina 1