Een dagorde van den minister van oorlog bewyst eene welverdiende hulde toe aen de geneesheeren. aelmoesenier, ziekedienders en aen de Zusters van Liefde die, gedurende den cholera, het militaire hospitael te Bergen bezorgd hebben. Den geneesheer M. Celarier en M. Lepers, ael- moessenier van het garnizoen, zyn tot ridders van hel Leopoldsorde benoemd geweest, en zekerlyk was het koninglyk orde nooyt meer verdiend geworden. Sprekende van de Zusters van Liefde, zegt den generael Chazal Eyndelyk, ik ben gelukkig van eene nieuwe en welver diende hulde te mogen doen aen de zoo algemeen gekende veiknochlheyd der Zusters van Liefde ik bestalige vol- geern dat de tegenwoordigheyd in het hospitael van vier dezer godvruchtige dochters, met eene haestige welwillend- heyd door het huys der hospilaliere Zusters uyt Brussel naer Bergen gezonden, den besten uylslag heeft byge- bragt. Ja dat is eene welverdiende hulde die den minister van oorlog aen de Zusters van Liefde doet maer hy heeft niet genoeg gezegd van 't goed het welk zy verrigt hebben, van hare zelfsopotFering die eenieder bewonderd heeft Zy zyn alhier aengekomen, schryft men Bergen, wanneer de ziekte ten hoogslen was, wanneer de moedige ziekedienders van het hospitael dood vermoeyd waren. Hare inkomst in de zael der cholera-zieken heeft tot een ontroerende lóoneel aenleyding gegeven de soldaten die voor het grootste deel reeds door de zusters van het hospitael van Antwerpen bezorgd waren geweest, gaven vreugdekreten wanneer zy liaer zagen inkomen zy staken hunne ontvleeschde erms naer haer toe, roepende Och moeder komt by my och zuster, staet my by. T was hertscheurend en aenstonds die edelmoedige zusters namen de handen der zieken vast, troostende hun en spraken hun in 't vlaemsch aon (waut de zieken waren meest al Vlamingen)met eene echt natuerlyke kracht namen zy de lydende soldaten op, verschoonden ze en legden ze in andere bedden. Neen, liet garnisoen van Bergen zal nooyt de diensten der goede Zusiers vergeten; renieder spreekt haren lof uyt, alhoewel hare namen onbekend zullen blyven. Men schryft uyt Roomen, 20 October Het gouvernement werkt vlytig om het leger van den Hevligen Stoel te vermeerderen een groot getal Zwitsers hebben er onlangs dienst by genomen. Te Ancona, komen er ook alle dagen Dtiytschers, maer meest voornamelyk Oostenrykers, zich in het pauslyk leger aenbieden. Men zegt dat eene hooge fransche familie aen den Heyligen Vader heeft aengeboden op eygene kosten 4000 soldaten uyt te rusten. Nu, daer de volle montering van eenen soldaet honderd kroonen kost, staet dit gedane aenbod gelyk met een geschenk van 460,000 roomsche kroonen, of meer dan acht honderd dujzend franks. Eenen Belg, M...., van West-Vlaenderen, heeft ook, naer men verzekert, aen den Heyligen Vader eenen brief geschreven, om een deel zvner fortuyn ter beschikking Zvner Heyligheyd te stellen. De vremdelingen beginnen in menigte te Roomen aen te komen, hoewel de politieke omstandigheden waerin Italiën zich op dit oogenblik bevind, voorzeker nog een groot getal persoonen wederhoud deze reys te ondernemen. Eenen kardinael die eenen hoogen stand bekleed in den Staet, zegde deze week aen eenen persoon die het my heeft overgezegd, dat het kongres eene besliste zaek isdoch hy voegde er by, dat hy vastelyk verhoopte dat. de regten van den Heyligen Stoel er zouden geëerbiedigd en bevestigd worden. Zyne Eminentie zegde ook, dat het kongres waer- schynlyk te Brussel zal plaets hebben. ïk eyndige met u aen te kondigen dat den Paus voort durend eene uytmunlende gezondheyd blvft genieten. CORRESPONDENTIE Ontvangen van M. G. te Merxplas 6 fr. Geerden vriend S. uyt A. niettegenstaende mynen goeden wil is 't my onmogelyk. Binnen veerlieu dagen hoop ik u monde- lipgs te zeggen waerom. Er is ons uyt de omstreken van Dendermonde eenen naemloo- zen brief gezonden aen welken wy geene plaets konnen verleenen. Waerom den brief niet geteekend opdat wy weten met vvien wy te doen hebben K. V. tot morgen zonder faut, zulde. Eene lange reklaein is ons uyt het kanton Sottegcm te laettydig toegekomen om in ons Nr van heden opgenomen te worden, wy zullen de zelve in het toekomende Nr meêdeelen. M. Cornelius Tangnès, eersten onderwyzer by de Middel bare School te Aelst komt benoemd te worden tot hoofd-onder- wyzer der gemeente Baesrode. Den 30 October is te Dendermonde het huys en stalling afgebrand van den genaemden E. en Ch. Verstraeten, daglooner. De meubels zyn mede de prooy der vlammen geworden. De schade bedraegt 2800 fr. Eene der onderscheydendste leden van de geestelykbeyd der stad Gend, den eerweerdigen heer Franciscus Steema'n, pas tor van St-Martens (AkkergemJ sedert January 4855, is deze week aen de gevolgen eener korte ziekte overleden. Dezen godvruchligen, nederigen en geleerden priester heeft 8 jaren onderpastor geweest van St-Jacobs kerk te Gend, en 12 jaren de parochie van St-Martens-Lierde bediend overal heeft hy veel spyt en schoone gehengenissen van zynen herderlykeu iever nagelatenhv was bemind van God en de mensclien. M. Steeman was slechts 51 jaren oud. Den storm die op Allerheiligen gewoed heeft, heeft overal groote schade aengerigt: schouwen, afsluytsels van alle slach zyn door den wind afgerukt en in de verte gegooyd"zware hoo rnen zyn omverregeworpen of verbryzeld. Zoodanig was hel ge weld van den wind dat, rond I 4/2 ure namiddag, eenen muer te Brussel is opgenomen by het oude Manoeuversveld, en op 16 me te verre op den grond is gesmeten. Tot hiertoe hebben wy niet vernomen dat er ougelukken aen persoonen overgekomen" zyn. Men schryft aen den Denderbode Eenen zestigjarigen ouderling, den eerzamen Cornelius Laverier, woonende aen de kapel ter Spelt, onder Merchten, is zondag lest zich begevende, kloek en gezond, naer de eerste mis, plotselings dood gevallen in het huy6 van Fran<;ois Van der Stappen, winkelier. Zyn lyk is aenstonds naer het doodhuys van het gasthuys aldaer gedragen. Zondag lestleden is er met alle mogelykc plegtigheyd en onder de loejuyehing der parochianen den II. Kniysweg te Op- wyck ingerigl door eenen eerw. pater van het klooster der Capu- cienen te Brussel. De inschryying door de overdrevene liberalen in omloop gebragt om voor Rogier een huys te koopen, doel aen de Tijd van Brussel vragen of hy nu eyndelyk uyt het jninislerie gact verhuvzen. Mogt het zoo geschieden fiatfiat Een koninglyk besluyt van 34 October luyd aldus: Art. 4. De heeren X, Tarle, burgerlyken ingenieur, woon achtig te St-Joos-ten-Noode, en J. Leborgne, ondernemer van openbare werken, woonachtig te Jolimont-sous-IIaine-St-Pierre, zyn provisoirlyk konccssionnarissen verklaerd van den yzeren weg, beginnende aen de statie van Braine-le-Comte van den Slaets-spoorvveg, en eyndigendeaen den yzeren weg van Dender- Wacs, al door Enghien trekkende, met verlenging lot Kortryk, en zulks volgens de besprekken en voorwaerden van het lasten kohier. Art. 2. Deze vergunning zal voor goed worden toegestaen indien de koncessionnarissen, binnen het lydverloop by art. 3 van het lasten kohier voorgeschreven, de storting gedaen heb ben van eene byvoegelyke borglogt van 400,000 fr. Jen het maetsehappelyk kapitael verwezentlykt hebben, bepaeld by het zelfde artikel des lasten kohiers. De Nationale Bank komt te Ronsse een,nieuw kantoor op te regten, vvaervan de werkingen eerlang beginnen zullen. 'T is M. F. De Gheus die er agent van benoemd is. Men schryft uyt Hamme, 29 October Eenen geweldigen brand heeft do oliestampery van M. P. Van Geertruyen alhier in assche gelegd. 'T was na middernacht toen de eerste vlammen ontwaerd wierden, en hot vuer zetlede zich zoo geweldig voort dat op min dan twee uren tyds den molen teenemael verslonden was. Het gebrek aen water maekte alle de bluschwcrken onmogelyk. Den molen was verzekerd voor 5000 fr. De verbrande koopwaren worden op verscheydene hon derden franks geschat. Men leest in een antwerpsch blad Men verzekert dat de kwaedwilligheyd niet vremd is aen de ramp van den Entrepotdoch wy zullen ons onthouden de geruchten te melden die deswege in omloop zyn, des te meer omdat de justitie, naer men ons verzekert, een onderzoek begonnen heeft dat vvaerschynlyk eenen uytslag zal te weeg brengen. De kommissie van Monumenten beeft zich naer Lobbes (Charleroy) begeven om voor goed het plan te onderzoeken en vast te stellen voor de herstelling der kerk dier gemeente, welke dagteekend van de eerste tyden des Christendoms. Men weet dat er onder de kerk van Lobbes eenen krocht of onderaerdsche kerk die is tot schuylplaets diende aen de geloovigen ten tyde der invallen van de Noordmannen. Men schryft uyt Charleroy De gendarmerie heeft woensdag avond té Jumet een geheel huyshoudcn in hechtenis genomen, samengesteld uyt vader, moeder, dochter en schoonzoon. Wy zullen ons onthouden hen te noemen, omdat men tot hiertoe de zekorheyd niet heeft of deze aenhouding in betrekking staet met de moord van den onge- lukkigen Falleur. Nogtans noeft men zwarj redens om het te gelooven. Men schryft uyt Kortryk, 29 October Van zoohaest in onze slad de tyding verspreyd wierd dat M. Fr. Deny benoemd was tot luytenant-kolonel bevelhebber onzer burgerwacht heeft er eene vergadering van officieren plaets gehad. Indien hetgeen men ons verhaclt waer is, en wy hebben alle redens om het te gelooven, een groot getal derzelve zouden onvvederroepelyk besloten hebben hun ontslag te geven. Hun getal brengt men op 48. Den 27 dezer is er eene diefte en moordpooging begaen geweest ten nadeele en op den persoon der genoemden L. Van Tomme, 24 jaren oud, en J. Couvreur, 35 jaren, bevde woonende te Thourout. 'S avonds, om 8 uren hoordeu zy gerucht in den boomgaerd. Zy gingen zien en vonden er eenen onbekenden die bezig was met biezen te snydenals zy hem bereykt hadden gaf hy hun verscheydene messtek311 die geen gevaer opleveren. Men heeft den dader nog niet aengehouden. Den Monücur kondigt in zyn officieel gedeelte het berigt af dat den 30 november aenstaende, in het Hotel Rubens, te Ant werpen, de openbare aenbesteding zal plaets hebben der ver- grootingswerken dier stad en der voortzetting der verdedigings werken. De aenbesteding zal plaets hebben op prys-bordereel, in een enkel lot is vastgesteld op een millioen franks, deze som zal moeten gestort worden voor de aenbesteding, in handeu van eenen der agenten der Staelskas. Het lastenkohier voor de onderneming in een enkel lot, bet lastenkohier voo£ de ondernemingen in zeven gedeeltelyke loten, de algemeene voorwaerden en pryslarieven betreffende de uyt- voering der werken, zyn ter inzage des publieks neergelegd'i» het Hotel Rubens voormeld. Het lnstenkhohicr voor de gedeeltelyke loten duyd het beloop der storting aen die door de aenbieders ten titel"van borgtogt moet gedaen worden. Voor verdere inlichtingen mag men zich wenden tot den bevel hebber der genie te Antwerpen. Men schyfl uyt WaereghemSedert eenige weken hoort men hier en in de omstreken veel van inbraek en dieften wey- nig tyd is het geleden dat er te Vyve-St-Bael's een aenzienlyk ge tal kilos boter wierden gestolen, dal er by den heer burgemeester van'Wacken inbraek en diefstal begaen wierden, dat den heer pastor dier zclfue gemeente een drytal ongenoode gasten van zynen omsloten koor heenzond, of men heeft beslaligd dat er by Pieter-Anloon Verbauwheder landman alhier, eenen koffer wierd gebroken, waerin de kleoderen der dienstmeyd lagenwat ver der wierd eenen kleynen landbouwer zyu geld, bestaende in 60 franks gestolendan wierden onveylige mannen waergenomen rond de wooning der wed. De Vos, alwaer over weynigc jaren, den oudsten zoon eenen dief uyt den kelder verdreef. Thans heeft men zondag laetst poogingen aengewend om binnen de wooning van baes Cools te dringen, en woensdag nacht heeft men dergelykebezoekers ontwaeard in despeldewerksehool van ons klooster, doch dezelve zyn onverrigter zaek vertrokken, denkende van beter te gelukken in den winkel van het Hotel de Flandrcalwaer zy, na gepoogd te hebben van het venster open te breken, insgclyks er zvn van doorgetrokken. Zaterdag namiddag zvn dB ontruymingswerken van het afge brande cn ingesloile gedeelte van den Entrepot onderbroken ge worden door een ongeval, dat de schrikkelykste gevolgen zou kunuen gehad hebbeu. De onlruyming der puynen was den ganschen dag door met de grootste bcdryvigheyd voortgezet geworden, wanneer omtrent 4 uren *aen het begin van bet gewelfsel, onder de zygalery, digt aen den binnenkoer, eene beweging wierd opgemerkt en een gekraek geboord, dat eene nieuwe instorting deed verwachten. Het werkvolk wierd onmiddelyk gewaerschouwd en de moe dige arbeyders verwyderden zich, in aller yl, van de bedrcygde plaets. Nauwelyks waren ze weg, of een stuk van het welfscl viel met oorverdoovend gedruysch ter neder: eene andere brok blyft, als by een wonder, hangennog eenen minnet en geheel de galery komt néér. Eene stoute pooging was alleen in staet om deze nieuwe ramp af te weeren. M. Stoops, den meestergast Van M. J. Lcfebvre, bood zich aen om het seffens opgevatte plan uyt te voeren, namelyk het met instorting dreygende gedeelte te onderschooren. Dit "werk vor derde zeven of acht minuten tyds, en wierd gelukkig volbragt. Dank aen de stoutmoedigheyd van M. Stoops bleef de galery be houden. Eenen aerdigen snaek die onlangs by een verhoor, in zake eener mishandeling, als gctuygc optrad, antwoordde aen eenen der regters, die hem na verscheydene andere gansch niet beleei> de vragen ook deze deed hoe ver hy van de pariyen af stond, toen den aenval plaets had precies vier voeten en eenen halven duym. Wel man vroeg den regler daerop, hoe hebt gy dat zoo nauwkeurig berekend Ik heb het geme ten, was het antwoord, want ik dacht wel dat den eenen of an deren gek er my zou naer vragen. Een schrikkelyk ongeluk had kunnen plaets hebben, maen- dag avond laetst, op den yzerenvveg van Ingelmunster op Deyn- ze. Eenen voerman met wagen en peerd, was op de klasyde ko mende, het achterste wiel van zynen wagen die vol geladen was met hoppe, vlas enz., van de kalsyde slibberde en haperde aen de ails door den gedurigen regen die er viel was de aerde zacht en den wagen zonk meer en meer, by zoo ver dal het wiel omtrent eenen voet dieper zat dan de hoogte der rails. Het was juyst bet tydslip van het aenkomen van heï konvooy. Onmidde lyk gaf den barriervvach er de noodige teekens naer het aenko- mende konvooy, maer het was te lael, den machinist de teekens gewaer wordende, kon onmogelyk het stoomluyg niet meer in houden en ongeluk voor ongeluk geeft hy aen hetzelve al de kracht die er mogelyk was, en ryd met de grootste snelheyd te midden door den geladen wagen welken al in stukken wierd ge slagen en het goed op het land verspreyd; verscheyde stukken van den wagen zyn aen de machien blyven hangen, en balen vlas wierden in stukken gereden en rond "de wielen geslingerd. Het was maer tien minuten over de-plaets van dit voorval dat den machinist het konvooy kon inhouden, van waer zy alsdan naer de plaets van dit ongeluk zyn gegaen. Geehe ougelukken van reyzigers zyn er, by mirakel, geweest. Alleenelyk heeft men het onlstaen met eenen zwaren schok. Eene ontzettende gebeurtenis heeft verleden donderdag' de stad Orchies, arrondissement Douai in, verslagenheyd ge dompeld. Er leeft aldaer eene 23-jarige zinnelooze, welke sedert lang met hare kwael behebt is, doch nog nooyt eene dier buiten sporigheden had bedreven, die hare opsluyting in een gezond- heydsgesticht zoude hebben noodzakeiyk "gcmackt. Dit meysje bevond zich verleden donderdag in een huys waer twee kleyne kinderen met hunne moeder byeen waren. Eene vrouw kwam weldra de moeder halen om ergens been tegaen. Deze aerzeldezy kon de kinderen niet alleen laten. Een noodlottig gedacht kwam toen by haer op zy vertrouwde de kleynen aen de waëkzaemheyd der zinnelooze. Wat er gedurende de afwezigheyd van de moeder is gebeurd, is yselyk. De ongelukkige zottin, gëhoorzaemde aen eene dier afgryzelyke fantazien welke by de krankzinnigen somtyds, opko men, ligtte het deksel der stoof op, vatte het jongste "der kinde ren, dat 6 maenden oud was, uyt zyn wiegsken, stak het in de stoof en zette het deksel weder op..". Dan nam zy het ander kind vast, en drukte het met het gezigt tegen den alsdan gloeyenden pot der kachel en deed zoo ver scheydene keeren, zonder te luysteren naer de hertseheurende kreten van het ongelukkig slagtoffer! Ondanks de schrikkelykheydzyncrbrandwonden leefde dit kind 's anderendaegs nog. M. Cornesse, doctor te Ayvvaille (4 nren van Luyk) is ver leden week het slagtoffer van eenen lafhertigen aenslag geweest- Toen hy van tafel opstond, wierd hy door eene geweerschot getroffen,- en daerdoor zoo zvvaer gewond, dat hy aen des?,elfs gevolgen is overleden. Eenen loezigter der paehthove, tebehoo- rende aen jufvrouw Libert, en over wiens handelwyze M Cov- DOsse de jufvrouw had ingelicht, is den dader van dit feyt. Den moordenaer heeft daerna, in het gedacht dat hy ontdekt was, zich door den kop gebrand. Eenen brief uyt Parys verzekert dat het fransch gouverne ment heel ernstig van zin is de invoerregten op de vremde steen kolen te verhoogen. Het doelwit van dezen maetregel zou wezen de transche kolen-nyverheyd krachtdadig te begunstigen, op dat des noods de zeemagt in staet zou wezen volkomentlyk den vremden te kunnen missen. Een vremd dagblad doet de volgende meldingsweerdige bemerking op de engelsche zeemagt: In 1644 bezat Engeland 42 vaertuygen, metende te samen 22,414 tonnen; heden zouden deze 42 vaertuygen kunnen vervangen worden door den enkelen Great-Easterndie alleen 22,500 tonnen meet. Men schryft uyt Aken Eene diefte 'met braek is voorledene week gepoogd by MM. Bruck broeders, bankiers. Na eenen der groote vloersteenen van het plankier opgenomen en de fondamenten van het huys doorboord te hebben, zyn er dry kerels in den kelder gedrongen, waer MM. Bruck hunne geldkas geplaetst hadden. Eenen dezer heeren wakker geworden zynde door het schreeu wen van een zyner kinderen dat ziek lag, hoorde een zonderling gerucht en wilde er de oorzaek van kennén. Na aendachtig geluysterd te hebben, kon hy zich overtuygen dat het gerucht van uyt den kelder kwam, en hy zag de dry- kerels die, van eene lamp voorzien, bezig waren met werken om de geldkas open te breken. Aenstonds verwittigde hy zynen broeder van hetgeen er gebeurde en trad met hem in den kelder. Ondertusschen hadden de dieven, die eenig gerucht hadden gehoord, geloofd dat het tyd was het hazenpad te kiezen. Reeds waren er twee in gelukt 'den kelder uyt te kruypen, maer den derden zat nog met de helft van zyn Ivf in de opening die zy gemaekt hadden en wierd by de beenen gegrepen. Alsdan ving er eene hardnekkige worsteling aen de twee dieven die reeds buyten waren trokken hunnen makker bv het bovenlyf naer hun, terwyl de gebroeders Bruck elk by een 'been poogden hem weer in den kelder te trekken. Den ongelukkigen 'moest door dit geweld op zynen persoon gepleegd grootelvks

De Denderbode | 1859 | | pagina 2