ZONDAG 15 NOVEMBER 1859. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 690 Vertrekuren uyt de Statie Aelst IVAER 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uvt verschillige Statiën. AELST, den 12 November 1859. EEJME VRAEG. Wat kannen die zekere zaken toch zyn DE LIBERATERSPARTY. De secte kent geene palen meer. Maer het is uog zoo verre niet. REA' BUYTEA. Dendertn. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 -» Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 »-00. Brussel 7-04 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Mech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Lcuv Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Ver» Land StTruven,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Send 8-25-12-20—2-50—3-05—6-00—8-05 SR Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-001* klas langs Denderraonde. Korlryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-20—0-00 Nin. Geerardsb. Atb, 7-45 2-15 5-30. Bergen, Quievrain 7-450-00— 2-15—6-20 T» lede staen al de konvoys. Te idecex staen dete vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te cysecem stil al de konvoys uytgenomen deien vertrekkende van ApIsI 9 35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 0-00 10 's mor*. 4-20 en 0-UÜ 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en0-00 des avonds. v O VAN LOHERtn NAER Dendermonde, Aelst 6-5° ■- 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6 50 9-25—3-000-00. VAN ATB NAER Geeraerdshergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20«-». Lessen. Geeraerdshergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-»4-200-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-» 4-20-»-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN CEND NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35 - 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN IIKND ER MONDE NAER: Brusseli 1. Aelst) 7-15 7-35 1-40 5-» »- (1. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-3) 6-40. Aelst, 7 -15 7-55 -11-50 1 -40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Wtterom heeft den koning zich niet geweerdigd tegen* ^oordig te zyn by de opening des wetgevenden zittyds, om in deze netelige tydsomstandiglieden, den toestand des lands aen de natie bekend te maken Het dagblad der ministers, hunnen Echo, zegt dat Zyne Majesteyt onpasselyk ismaer den Echo de Bfuxelles, den weêrgalm der hoofdstad, die, gelyk alle kommeren fewoonlyk wol onderrigt is, zegt het volgende Onzen wetgevenden zittyd is dees jaer geopend onder voorleekens, waervan de vrienden onzer instellingen geene redens hebben te vreden te zyn. Wy hebben ons c verzekerd, en't is waer, dat den koning niet ziek is. Deze tyding zal door geheel 't land met genoegen onthaeid worden maer het ministerie schynt thans te worstelen tegen eene zekere spanning, onze volksver- tegenwoordigers zullen nauwelyks den tyd gehad hebben een weynig uyt te rusten van de moeyten van eenen zittyd, die nog niet gesloten is. Dit alles doet ons magere parle- mentaire werkingen te gemoet zien. Indien den koning dan wezenlyk niet ziek is, wat mag toch de reden zyn om welke hy zyne stem tot de natie niet stuert Een liberael blad, La Meusezegt in zyne briefwisseling m dat den koning geene algeheele voldoening van zyne revs naer Vrankryk heeft meêgebragt. De Patrie van Parys houd zich in haer staetkuudig overzigt met de zelfde daedzaek bezig en wyd er de vol gende nog al bevremdende regelen aen toe Dynsdag 8 c zal in Bcigiën de opening der kamers plaets hebben. Ter dezer gelegenheyd rekende men op eene troonrede, die zekere zaken zou gezegd of laten verstaen heb- benDe hoop der nieuwsgierigen is te bedrogen, want den Journal de la Belgique kondigt aen dat er, dees jaer, geene koninglyke zitting zal plaets hebben. Is 't de slechte onthaiing die de fameuse versterkingen van Antwerpen ontmoet hebben Zyn deze zekere zaken misschien de harde berispingen of verwytingen, die welligt te Biarritz gedaen zyn, dat namelyk de versterkingen van Antwerpen geschikt zyn om tot toevlugtsplaets te dienen aen de Engelschen, (die in 't hey- melyk uwe geallieerde moeten zyn) voor hunne inscheping, ils Antwerpen zich zal moeten overgeven Ziet gy niet dat Engeland u gefopt heeft? Weet men nu nog niet genoeg dat het groot en aenhoudend politiek van Engeland is van altyd te foppen, van altyd de tweedragt in de Staten te zaeyën en ze ondereen te doen vechten Divide ut imperes, verdeel om te heerschen, dit is eene positie van noodzakelvkheyd voor Engeland, 't is de zenhoudende bekommernis van zyne staetsmannen, die over dit grondprinciep der engelsche politiek in den vrem- den altyd eensgezind zyn. Op den dag zeiven dat den alge- meenen vrede in Europa zal heerschen, zal de rol van Engeland afgespeeld zyn. Het is met deze omstandigheyd dat Vrankryk er niet mag in toestemmen van zyne schuldvordering af te zien voor de onkosten, welke de verjaging der Hollanders uyt deze zelfde citadelle, veroorzaekt heeft. Het is zeker dat, in den tegenwoordigen toestand van zaken in het inwendige, den Souvereyn niets aengenaem aen 't land te zeggen had voor wat de gestie van het ministerie aengaet. Betreffende de kieshervorming en de invoering der stem ming by alphabetische orde, kan het ministerie zich niet bedienen, van den uytslag over het onderzoek der kiezingen van Leuven. Dit onderzoek gedaen en beoordeeld zynde, blykt het zonneklaer dat het eene dwingelandige vossen- streek der liberatery is geweest, om, spyts de grondwet, nyt de nationale vertegenwoordiging, gedureude eenen geheelen zittyd, eene geheele deputatie van een volkryk distrikt verwyderd te houden. Het fyn dan der koninglyke affvezigheyd, is het weynig vertrouwen dat het tegenwoordig ministerie aen den Sou vereyn inboezemt. Dit noodlottig ministerie, samengesteld uyt elementen, die vyandig zyn aen de ware belgische gevoelens, is thans eyndelyk door den koning gekend, en dit is een geluk voor 'l land. Laet ons dan hopen dat men welhaest de ware vrienden des Vaderlands en van ons regerend stamhuys moed zal zien herscheppen, en dat het hun eerlang zal gegeven zyn de vaderlandsche gevoelens, die hun bezielen moeten, met eene nieuwe kracht in 't werk te stellen, ten eynde het land, dat door vremde, orangistische en socialistische dwingelanden op den rand des afgronds gebragt is, te redden Men zou moeten vragen hoe het komt dat er onder de trelfelyke lieden nog iemand is die niet klaer ziet nopens de liberaterssecte, welke niet 3iteenlyk eenen doodelyken oorlog voert tegen den catholyken godsdienst, tegen de Kerk, tegen den H. Vader, maer welke overal het verderf zoodanig rondzaeyt, dat er byna niet eenen Staet meer is, waer hel sectarisch element meester speelt, die niet op twee duymen van den afgrond gevoerd is. Het is beweenlyk en maer al te zeker, zegde den Paus in het Consistorie van 9 december lest, dat er in 't midden van ons een goddeloos en heyligsehendend ras bestaet, 't welk, indien het mogelyk ware, allen godsdienst zou willen verdelgen Ook sedert den dag op welken PiusIX dien alarmkreet uytbragt, verdobbelt de secte hare aenslagen tegen den li. Stoel. Het is Roomen dat het rampzalig Babyloniën is't is Roomen dat moet aengerand worden 't is het Vatikaen dat moet lot puynen ver woest wordenZoo roept de secte, zoo schreeuwen de libe rators maponnieke bladen. Wy vragen het u, landgenoten, kan er wel eenen enkelen dag voorbygaen zonder dat den godsdienst en zyne bedienaers niet met gruwelykste lasteringen beladen wor den 1 En wat er hiervan het vermaledydensweerdigstc is, is dat juyst de tolken van het bestuer de verwoedste, de hardnekkigste, de onbesehaemdste zyn om de hardste slagen aen 't geloof onzer voorouders toe te brengen. Het is wei waer, 't zyn meest vrem- delingen, die aldus onze landgenoten zoeken te bederven, die hier twist en tweedragt zaeyën, maer 't is eene des te grootere schande voor ons land zulke ongebondene baldadigheden van dien kant te verdragen. Hel is hierop dat wy byzonderlyk de aendacht onzer landgeno ten inroepen, omdat zy niet schynen te begrypen dat de taktiek dier vremdeiingen eene ware verradery is, eenen trouvveloozen middel, dien zygebruyken om de Belgen hunne onafhankelykhcvd teontrooven en ze aen den vremden teverkoopen. Wv hebben nog de merkweerdige woorden niet vergeten, die koning" Leopold, op eene nieuwjaersvisiet aen d» depulatie der kamer toesluerde ter gelegenheyd van de verschyning van de Revue Rationale van M. Devaux. Den souvereyn zegde dan regtuyl aen de represen tanten OP DEN OOGENBLIK DAT BELGIËN ZYNE GOEDE PR1NC1- PEN VAN GODSDIENST ZOU VERLATEN, ZULLEN ZYNE NATIONA- LITEYT EN ZYNE ONAFHANGLYKHEYD GROOT GEYAER LOOPEN.. En zou men niet van verontvveerdiging ineenzakken, als men overweegt dat, in dit zelfde paleys, den vremdeling die ons nu bestuert, de schaemteloosheyd zoo verre dreef, te zeggen Wat gaetmenmet den Paus doen? Gael men hem naer Constantinopelen zenden Immers, in alle omstandigheden neemt de seete de gelegenheyd waer om tegen den godsdienst uyt te vallen in hare maponnieke banketten werpt zy den spot op onze heyligste mysteriën en stelt gezondheydsdronken in aen den dag, op welken't land van de klooslerpest zal verlost worden, dit is 't ordewoord, en 't is alge meen geweten dat eenen kerel, een kopstuk der liberatery deze sehandwoorden heeft durven uytbraken. Ja, en 't blykt maer te klaer, de secte kent geene palen meer aen hare stoutmoedigheyd, zy ontziet niets meer, zy durft alles, zy verspreyd zich overal. Op den buyten gelyk in de steden woonen er gasten, die aen de sêcle verkocht zyn, die gedurig de Kerk, de herders aenranden, de weldaden des godsdienst ver vloeken, de deugd beledigen, met ergernis tegen het geestelyk gezag opstaen, immers die den godsdienst willen vernielen. En waerom handelt de sectie aldus? Waerom verspreyd zy hare agenten overal Omdat zy anders hare inzigten van dwinge- landy, van heerschzucht, van bederf, van pakken en dieven niet zou konnen bereyken. Den godsdienst staet haer in den weg, de priesters zyn er te veel, de waerheyd is haer onverdragelyk, het' licht haet zy't zyn de duysternissen, 't is 't gewoel, 't is de regeringsloosheyd, 't is het troebel water dat zy moet hebben, en omdat den godsdienst 't licht en de waerheyd is, die 't hert der geloovigen raken en de oogen openen, moet'hy vervolgd, gelas terd, versmaed en verdelgd worden. Wat er ons van dit alles aerdig voorkomt, is dat vele blinde werktuygen niet zien noch ontwaren dat het sectarisch despotis- mus ten langen laetste met de bnrgerlyke en politieke vryheden en weldaden zal handelen juyst gelyk' het handelt met de gods dienstige vryheden. En wat zal daerop dan volgen Wilt gy het weten? Wel nu; wy zullen 't u in Hvee woorden zeggen - De schandelykste slaverny en bovendien de verbeesting van 't volk... Gelukkiglyk 't is nog zoo verre niet, doch 't is op goeden weg om er te komen, zult gy ons zeggen, en dit bekennen wy al er zonder aerzelen by te voegen dat het er zal komen, indien de conservaleurs, indien de ware minnaers van vaderland in 't by- zonder, en de ware verdedigers der samenleving in 't algemeen niet handelen nu dat het nog tyd is, indien zy flauwherlig moe deloos, onverschillig, vreesachtig blyven. Zulke tydslippen hebben er nog geweest, de goeden hadden ze konnen voorkomen zy hebben t met gedaen, hewel, zy hebben er ook de gevolgen van ondergaen. Willen zy niet varen gelyk aen hunne voorouders wedervaren is, zy hebben 't in d'hand, maer zy moeten zich ver eenigen, zich samenpersen, moed en onbeschroomdhcyd eten en drinken, en dan wettiglyk ten stryde trekkenDe viktorie is aen hunZy zyn tien tegen een. Dat men er zich wel van overtuyge, den hardnekkigen oorlog dien het woest en ongebonden liberalismus tegen Kerk en priester voert, bevat niets wonders, want Hy, die de Kerk geslicht heeft die ze bewaert en zal blyven bewaren, heelt haer voorzegd dat eenen stroom van doorslepen haet, van venynige samenzwcerin- gen en listig, bestekene plannen tegen de Kerk dikwils schroom- verwekkende legers zal doen ontstaen, en die legers hebben zich in verschillige tydslippen getoond. Heden, zegt eenen schryver, is het 't Liberalismus, 't welk zyne gelederen opwekt om eerst de Kerk te belegeren en vervolgens de maetscliappelyke orde te konnen vernielen. Over zesli" jaren heeft dit zelfde leger, met den zoirden geestdrift, mer de zelfde wapens, maer onder den naern van Jacobinismut, de zelfde rol gespeeld. Over honderd jaren, was er soorlgelyk leger, 't welk met de zelfde taktiek van listen, van trouwloozen laster en schandie geweld het Yalikae» bestormde, onder den naern van Philoso- phismus. Die twee sccten, hebben hare legers gebruykt gelvk haren vader, liet moordzuchtig Protestantisme haer geleerd onderwezen en door zyne voorbeelden aeugetoond had. Van over 600, van over ISOO jaren was het steeds hetzelfde leger met verschillige en soms met de zelfde wapens moor onder verl schillige benamingen, -t welk de belegering der Kerk ondernam en hardnekkig voortzetteEn, o wondere zaeker scheen niemand te zyn die Haer verdedigde, en nogtanszy is blvven staen, zy schittert thans van glorie en luyster meer dan zv oovt geschitterd heeft, zy ontplooyt eene levenskracht, die al hare vyunden verstomt, die de grooten der aerde doet zwvgen en 't hoofd buygen.. Zyn de volkeren ongelukkig genoeg hare leering hare geboden, hare voorschriften te verlaten, 't is voor hunné rekening, zy zullen er de straf van betalen, de Kerk zal blvven al wierd g'heel d'helle tegen haer ontketend, nmer de volkeren zullen vergaen, zullen in wee, in ellenden en rampspoed vallen endaerm de gruwelykste aller zelfmoorden vinden Den wand der Kerk roept gedurig viktorie en alle morgenden kondmthv hare dood en hare begrafenis voor's anderdags aen- maer 't i. altyd de Kerk die de begrafenis hygevvoond heeft en roe zal bywoonen van hare vyanden, en dit al hun edelmoediglvk vergif feu is/te schenken en hun graf te zegenen Waerzytgy, vreesachtige, onverschillige, werklooze eatholv- kenkomt en leert door de geschiedenis, door evgene ondervin ding, door onwederleggelyke daedzaken, door dè geluygenis der eeuwen dat de Kerk onverganglyk is en dat zy al haie wanden heeft zien vallen komt en leert u openlyk aen de Kerk vaslhoeh ten, met haer spannen, met haer stryden, met haer lvden hare leering en voorschriften openlyk belyden, niet om dén val der Kerk te helpen voorkomen, daervoor heeft haren Stichter niemand noodig, maer om haer te verheerlyken en den triomf der waer heyd, tot uw en aller menschen geluk, te schitterender maken Ziet hier de reklaem welke ons uyt het kanton Sotteeem is toegezondenzy behelst veel w-aerheden die zekerlvk verdienen in aendacht genomen te worden. Wy raden de gemeentebesturen uvt het kanton aen zich door eenparige, dringende en met veel handleekens be kleedde petitiën te wénden tot de provinciale overheyd en zelfs tot de kamer, indien zv by d'eerste niet gelukken Zy moeten aendringen en blyven aendringe tont dat er hun eyndelyk regt wedervare. Men sellryft uyt het kanton van Sottegem aen He* Denierbode het volgende Elkeen weet en ziet dat de groote steden geheel liet land overheersëilen en al de voordeden hebben Onze wetgevers beoogen niet zoo zeer dan den luyster en de pracht, het gemak en 't profyt van de sleden. Word er eene vaert gegraveiy eenen vzeren weg gelevd eenen breeden steenweg gemaekt, een paleys of commedic

De Denderbode | 1859 | | pagina 1