ZOm>AG 4 DECEMBER 1859. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 695- Vertrekuren uyt de Sialic Aeist NAER: 6 FRANKS 'S JAK BS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 5 December 1859.' Be Wetgeving in tribunael veranderd Wat gebeurt er verder En waerin bestaen de grieven Donderm. 5-35 8-30 9 35 1*2-30 3-05 6-00 -» Lokeren 5 35 8 30 12-30 6-00 00. Brussel 7-54 9-3 11-0 3-05 5-30 8-10. Mech. Brus. Aniw.5-35 8-30 9-35 3-i 5 6-00 LeuvThien Lnyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruyeo,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 ftend 8-25—12-20—2-80-—3-05—6-00—8-05 8 Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3 05 -6-0O le klas langs Dendermonde. Korlrvk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-00. Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-455-20—0-00 Nin. Geernrdsb. Ath, 7-45 2-15 5-30 2 Bergen, Qtiievrain 7-450 00— 2-155-20 e LEDE staen nl de konvoys. Te idecem siaen deie vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deie vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te gysegem stil nl de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst9 35 des morgens en 0-00's avonds en van Dendermonde ten 0-00's morgens en O-OO's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken nvt Ath 6-30 0-00 10 's mnrg. 4-20 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. - j VA V LOKI'REN NAF.R Dendermonde, Aelst 6-5'* - 9-25 - 3-00 5-30 •-». Ninove, (".eerardsbvrr,fn, Ath 6 50 9-25 -3-000-00. VAN ATf! NAEl( Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20«-». Lessen. Geern-rdsbergen, Ninove \r!st, 6-oU—"-t.'O—10-. 4-20—0-00. Diossel flangs Denderleeuw; 6-3010-, 4-20 - Gend, Brugge, Ostënde 6-30— (langs Lede.) 10-, 4-200-00. VAN CEND NAER Audenaerde, 9-25 2-25 7-45. nabr Aelst, 7-00 8-45 00-, 2-15 4-45 7-35. VA.V BRUSSEL na er Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-00 5-05—"-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7 35 2-00 5-05 VAN DENDERMONDE NA ER Brussel 1. Aelst) 7-15 7-35 1-40 5-» »- I. Mech.) 6-, 9-10 9-55 3-30 6-40 Aelst, 7 15 7-55 -11-50 1 40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Indien de gevolgen zoo ernstig niet waren voor de natie, men zou waerlvk den spot mogen honden met al de beestig heden, die de liberale party uytrigt, alszy de meesterschap in handen heeft, maer die meesterschap geleyd regtstreeks lot eene dwingelandy, die zoo onverdragelyk dan gevaerlyk is voor onze vi Vlieden en instellingen. Die party vernietigt de eene schikking der grondwet voor en de andere na, en, zonder daer constitulionnele instellingen te zien, levert zy 't land aen het schandelykste despotismus over. Niets is meer bevremdend dan 't geen er komt te gebeuren. Ziet hier waervan er kwestie is. De kiezing van Leuven valt slecht uyt voor het iibera- lismus, al zyne poogingen, al zyne intriguen, al zyne omkoopingen om een kopstuk der logie in de kamer te krygen, zyn mislukt. Daerom is men woedend in het hberael kamp en moet er kost wat kost middel gezocht worden ten eynde die kiezing te vernietigen. Het is wel moeyelyk, aéngezien de kiezing regelmaliglyk is afgeloojjen en alle wetsbepalingen nauwkeuriglyk zyn nageleefd. Wat middel dan? Ha eene petitie, diedevryhevd der kiezing aenrand, die vertelt dat de kiezers, doorliet klerikalismus, gedwongen zyn geweest te stemmen anders dan zy van zin waren. Dit iiberael factum, vervuld met leugens en valschheden, word naer de kamer gezonden onderteekend door o4 libe ralen, van welke eenige gereklameerd hebben als niet wetende wat zy geleekend hadden. Dadelyk. word er verslag over die petitie gedaen en geheel den liberalen reessem, vry gelyk de gevangenen in de boeven, stemt in volle galop het onderzoek over de leuvensche kiezing. Dien dag was schoon en den triomf schitterend. Nu gaen de klerikalen geklopt worden, den liberalen vriend de Luese- mans gaet weer naer de kamer komen en den vreeslyken M. De Man-dAtlenrode, dien óngenadigen onderzoeker der liberale geldverspillingen, gaet er voor eeuwig uytge- bannen worden. Maer om de oogen wat te verblinden, zegt men in het Iiberael winkeiken dat ervan het onderzoek iets grootsch, iets belangryk moet gemaekt worden Men moet een byzonder tribunael inrigten en het onderzoek moet ge schieden met alleleekens van een gezaginboezemend geregtshof. Daervoor word er dus eene by/ondere wet gemaekt en 't spel is in gang. Ondertusschen word den senaet gewaer dat de petitie eene aeneenschakeling is van leugens, en dezen gaet over tol de goedkeuring der kiezing voor wat de leden des senaets betreft. Deze fanieuse wet, ofschoon door die handehvyze van den senaet afgekeurd, word den souvereyn ter bekrachtiging voorgelegd. Eerst wilt dezen niet wel langs die oor hooren en weygert de bekrachtiging maer eyndelyk er niet meer uyt kunnende, laet liv zich gezeggen, hy teekent en het byzonder geregtshof is wetliglvk ingesteld. Den art. 94 der constitutie zegt wel Geene commissiën noch buytengewooue' geregtshocen mogen ingerigt worden, onder welke benaming het ook zy maer wat geeft dit er aen, deliberately is almagtig sedert de ■schandtooneelen van Mey 185", en dan wat willen wy hier nog van constitutie spreken. De kamer noemt den tribunael, dezen eyndigl zyne tank, besluyt tot de vernietiging der kiezingen van Leuven, eu noemt ais verslaggever of openbaren beschul diger den l'ameiizen Boniface Dcfré, den grooten bewon- deraer van liet bloedmonster .Mazzini. Het verslag smaekt er ook zoodanig naer, dat men niet moet proeven, het aengebrandde laet zich van zelf gerieken. Inderdacd, zyn rekwisitorium is verschenen en het hewyst gelyk twee en vier acht doen dal deze kiczing niet kan goedgekeurd worden. Maer den man vergeet Ie zeggen dal de onkosten van dees onderzoek tot rond de 430 duyzend franks zullen beloopeu en dat het belgisch melkkoeyken ahveêr eenige trokken meer zal uyt te staen hebben, om die ongelukkige samme voor den dag te brengen. Doch wat er nog al gelukkig is, is dat de schoone stapels- gelden, welke voor dit onderzoek moeten belaeld worden, uyt de kamer niet zuhen gaen, want regters, openbaren beschuldiger, gretlier, kommisen, deurwaerders, met een woord, geheel 't personneel der byzondere reglbank zvn in den sctioot der kamer gekozen en deze zullen dus die landverpletterende sommen opslrykenLeve 't liveralismus De kapitale grieven of feyten in liet requisitorium van Boniface Defré legen de kiezing van Leuven ingebragt, zyn dry in getal (wat geluk! 't isjuyst hel magonniek cvfer). Maer zy zyn zoo afdoende, dat zy ualuerlyk de vernietiging der kiezing moeten voor gevolg hebben. Ziet hier, landgenoten, waerin de klerikale doodzonden bestaen 1° In het verleenen van schadeloosstelling voor reys- en mondkosten, min ol' meer dan een vyflraukstiik 2° In de inrigling van eene kompagnie mannen gelast om de buytenkiezers en priesters te beschermen tegen de aenrandingen en beledigende brutaliteyten der liberalers, die voorgaendelyk in elke kiezing te Leuven gepleegd wierden 5° ln de tusschenkomst der geeatelykheyd, die bestaen heeft hierin dal den pastor, onderpastor of allen anderen geestelyken aen de kiezers zou aengeraden hebben liever voor eeuen conservateur dan voor eenen liberaler ie stem men, die met een woord bestaen heeft in raeugevingen als den priester daeitoe aenzocht wierd. Ziet daer, landgenoten, waerin de schelnistukkeu der klerikale kiezers bestaen en waervoor de sententie van vernietiging tegen de kieziugen van Leuven is uytgesproken. Maer den openbaren beschuldiger zal waerschvnlyk niet al de stukken van het onderzoek gelezen hebben, de fardé of den dossier zal te groot geweest zyn, byzonderiyk omdat er eene spoedige veroordeeling noodig was. Anders zou by zich wel in verlegenheyd hebben konnen bevinden, als hy de feyten, die de liberaters van Leuven aengaen, ook zou hebben onderzocht. Want ziet hier, onder andere, efenige zaken die ook uyt tiet onderzoek duydelyk en onwederleggelyk blvken I. Het eerste feyt, welk het onderzoek aen de libe raters ten laste legt, is dal ae politie van Leuven, in plaets van goede politie te houden om de rust en de orde te verzekeren, eene andere zending volbrugl heeft, met namelyk den kiësjagtliond te spelen en haren invloed te doen gelden ten vnordeele van luier opperhoofd, den liberalen kandidaet, M. De Luesemans. Daerop, zal men misschien denken, valt maer wevnig te zeggen, vermits liet liooger bestuer daervan 't voorbeeld geeft, met namelyk de groote kas te doen dienen, om de parochiën, die aen de liberatery getrouw zyn, overvloediglyk te begunstigen. Heelt Bonifacius Dcfré daervan een woordeken gerept Wel neen dit gaet de liberatery tegen en dan ook was dit niet noodig II Maer als de politiemannen op den dag der kiezing hunnen burgemeester moesten dienen, was het niet natuer- lyk en noodig dal do catholyken en byzonderiyk de pastors en buytenkiezers een weynig voor hunne persoonlvke veyliglieyd bezorgd waren, en eene kompagnie wachters inrigtlen, om zich te beschermen legen de aenrandingen, tegen de baldadigheden, legen de mishandelingen van het canaillevolk, 't welk de liberaters allyd ten hunnen dienste hebben, te meer, gelyk men liet in de geluygenissen vind, daer eenen politieman zelf oenen catholyken'kiezer mishan deld en beledigd heeft Noglans word de voorzorg der catholyken als een belangryk feyt aenzien om de vernieti ging der kiezing uyt te spreken. II. Men verwvt aen de catholyken eenige stukken van vyflranks te hebben uytgedceld om de kiezers schade loos te stellen voor hunne reys- en mondkosten. Die sonirne beloopt tot 1800 franks, en zy word bekend, Bonifacius Defré maekt er een ongehoord schelmstuk van in zvn fameus requisitoriumMaer ais men 't bladje omkeert, vind men in het proces-verbael de gelnygenis van een kopstuk der liberatery van Leuven, den advokaet Peemans, die Onder eed verklaart heeft dat den liberalen kluli van Leuven alleen eenesomme van 6050 franks, zegge ZES DUYZEND YÏFTIG FRANKS,ditis ISOOvyllrankslnkken om de liberale kiezers te betalen, uytgegevéu heelt. Spreekt Bonifacius daervan? Al wederom neen, den man heeft gepeysd dat liet natuerlyk was dat de liberale kiezers meer kosten dan de catholyke, aengezien de liberaters altyd meer honger en dorst hebben dan de klerikalen III. Het derde feyt dat het onderzoek aen de liberaters toeeygentis dat de leden van liet arm- of liospicen- nestuer van Diest benevens eenige agenten van brusselsehe hospicen hunnen invloed hebben doen gelden op kiezers Vim "eze gestichten afhangen, om deze voor de libe raters te doen stemmen. Handelt Bonifacins daervan'' Verloren gevraegd, liet verslag is daeromlrent zoo stom als nen viscli - V- Men vind nog in het onderzoek dat het hooger bestuer verscheydeue duyzende franks snbsidiën heeft ver leend aen eene gemeente om derzelvers kiezers te bewegen ten voordeele der liberalers te stemmenDit feyt alleen is genoegzaeni om al de bescimldigingen legen de catholyken te vergruyzen. Het doet immers zien hoe groot de liberale omkooping is en boe weynig eerbied men in hoogere kringen heeft voor onze vryheden. En wat word er daervan gezegd? Geen woord, het word zorgvuldig verzwegen V. Een feyt dal niet min beduydend is, is eene som van 200 francs, die zou besteed geworden zyn om eenen kiezer alleen te doen stemmen voor de liberale lyst. Welk schundael Nogtans geen enkel woordeken melding daervan s VI.— En wat zegt BonifuciusjDefré over de verplaetsing van eenen postbedienden, omdat dezen de vryheyd gehad had le verklaren dat hy voor de catholyke lyst zon slem- men Het ware verloren gezocht, het'requisitorium van Bonifacius laet aisofdit feytin China of in Japouiëu plaets ge had had en met do kiezing van Leuven niet in betrek stond. VIE. Eenen apoteker van Diest wierd van de kalan- disie der hospicen beroofd, omdat hy voor de liberaleis niet gestemd had zekeren M. Hermans-Noten, lid van het bestuer eens iiefdadigheyds-gesticlits, had geleekende hrief- keus gegeven, en onder andere, aen,,ieulvke leveringen beloofd, als den kiezer wilde voor de liberale lyst stemmen en nog is die lyst afgekookt. Word er in het verslag daervan melding gemaekt? Zou 't wel, dit moest de liberalers ver- oordcelen en van dan af was 't natuerlyk dat de groote spongie daerover gevreven wierd VIII, Er is in den loop'van het onderzoek, onder eed bevestigd geworden dat er aen cathovke kiezers naem- looze brieven gezonden zyn geweest,die doodsbedrei gingen inhielden en namelyk dat deze zich liet ongelukkig lot van den plaetskommandant Gcillard, welken in 1851) te Leuven is vermoord geworden, moesten errinereu Ziet daer eerlooze feyten die de liberale party ten eeuwigen dagen moeten schandvlekkenEn noglans daervan spreekt M. Ueli'é geen enkel woord IX. Daegs voor de kiezing is er een geweerschot gelost, tegen het bureel van M. den Notaris Van Bockel president der catholyke associate den bal is ergens iu het houlewerk gevlogen en M. Van Bockel heeft met eed bevestigd dal hy den kogel heelt hooren snorren. Zoodan de liberaters zyn op 't leven uyt, ze wyken voor geene moord terug, en dan zal men nog komen zeggen dat Al. Van Bockel ongelyk gehad heeft eene wacht in te rigten Nu, staet deze omstandigheyd in liet verslag van Bonifaciüs' Al wederom neen dit lu-eft aen den bewonderai r vaii Mazzini de moeyte niet weerd geschenenEi; ,jjj heeten de liberalers een onpartydig, regtzinnig versla" Wy zouden deze lyst van grieven legen de liberaters veel meer konnen uylbrt-yden, maer wy denken dat zy reeds meer dan vergenoegend is om het publiek te laten oor-' deelru van welken kant liet "ongelyk is, van welken kant er stemomkooping, geweld, bedrog en eerloosheden zvn gepleegd. Maer er moest eene nieuwe gelegenheyd "e- zoclit worden 0111 op den rug der priesters te konnen tamboeren en een voorwendsel om de ABCstemming in de kieswet in te voeren tot verdrukking, tot vernietig!»", tot algeheele verplettering der Catholyke party in Ïïekiën Doch ivy zullen eenen middel aenwyzen, die de liberaters duchtig zal nypen, indien onze landgenoten denzelven willen werkstellig maken. Wy zullen eerst het voorbeeld Volgens den Echo de Bntxelles denkt men algemeen, dat d kiezingen van Leuven, door de kamer zullen vernietigd worden hoewel ze door hot Senaet waren goedgekeurd, in wat de» taetste vergadering aengaet. In bet bovenstaende geval, zeenf^ brusselsch blad, zullen de twee senaiei rs hunne demissie geve zich ook aen eene nieuwe onderwerpen6 eB>

De Denderbode | 1859 | | pagina 1