Wy keuren dees besluyt ten vollen af* men moet houden wat nou heeft, als het regt is. Nihil insanius quam incerla pro certis j habere. Beter eenen vogel in d'hand, dan tien in de lucht. De worsteling te Leuven zal hevig zyn want men twyfelt er geenszins aen, de meerderheyd der Kamer zal het besluyt der kommissie goedkeuien en tot de vernietiging overgaen. Men aenziel dus de positie in geheel het arrondissement, als stonden de twee partyen reeds weer tegenover elkander. Reeds hebben er van weerskanten, kiesvergaderingen plaets gehad. i Volgens een liberael blad van Brussel bekwam M. de Luese- inans, in de kiezing van,den 14 juny. de meeste stemmen van al de liberale kandidaten. I)ie meerderheyd boven zyne kollegas kwam hieruyt voort, dat de gematigde konservatieven en de gematigde liberalen voor J den burgemeester hadden gestemd. Hoe zal het echter in de aenstaende kiezing gaen De gematigde kiezers, en ze zyn nog al talryk te Leuven, die in M. de Luesemans eénen verzoenenden politieken meenden te zien, hebben door de laetsle voorvallen bemerkt dat ze bedrogen j waren, en dien burgemeester integendeel zich als eenen der hevigste partymannen aenstelde. Men herinnere zich slechts zyne partydige en onregtveerdige j bevelen en rekommandatiën, over het luyden der klok voor de ballotering - om geene ardere feyten aen te halen. Welnu, het is ontwyfelbaer dat M. de Luesemans, de stemmen der verzoeningsparty totael zal verliezen. j Indien dus de positie der kiezingen gelyk bleef aen die van 14 juny en Leuven heeft niet veel reden om ze te veranderen dan zou den slag dien M. de Luesemans in de volgende kiezing te wachten staet', nog doodelyker zyn dan dien, welken hem in juny deed duyzelen en vallen. j De schreeuwende en allerwalgelykste parlydigbeyd waermede het verslag van Bonifacius Defré is opgesteld en 't welk gelezen is geweest, kon niet voorbygaen in eene ka nier waer er eclite vaderlanders zetelen zonder geschandvlekt te worden, zonder dat men dezelve bestempelde in zoodanige voegen dat zy by alle deftig man voor eene eerloosheyd doorging. 'T is den achtbaren gedeputeerden van Rousse- laere, *i. B. Du mortier, die zich daermede heeft belast Ik'zou, riep hy uyt, aen myne geheyligdste pligten ont- breken, kwam ik "uyt het diepste myns herten niet protes- tei-eu legen de wyze die men geoi uykt heelt om te maken hetgeen men een verslag noemt, maer 't welk ik enkelyk met den naem van schandschrift zal bestempelen. En daer de ministeriele bende begon te schreeuwen en te huvlen, hernam M. B. Dumortier Ik zal my nog van eene klaerdere uytdrukking bedienen en zeggen, dat het een schandschrift is van M. Joseph Boniface. liet getier en het geschreeuw der ministeriele jaknikkers venneer- derde, doch het was magteloos om den achtbaren spreker te ontmoedigen. Verschevdene kiezers van Leuven hebben eene bloedige leugenstraiiing naer de kamer gezonden om tegen een deel van het schandschrift van Bonifacius te protesteren. Dit schrift zal onder den algemeenen walg verpletterd wor.den. Bedrog dat omgaet in den handel van het Biga-tonnezacd. Vele agenten van huyzen van Riga hebben de bednegery voor gedragregel zy heelcn dat in hunne Boheemsche tael slim zyn, sis zy het celie verkoopen en het andere le\eren. Het gouvernement doet de vaeljes plomberen en onzen konsul in Riga levert eene verklaring af waerby het blykl dat hel echt Riga-tonnezaed is, zonder nogtans te welen of dit zaed op den afgedroogd is of natuerlyk gedroogd is geweest. Vele duyzende vaetjes zyn er van Riga uaer Antwerpen afge- stuerd die niet anders inhouden als zaed dat gedroogd is ge weest door hel vuer, en iedereen weel wel dat zulk zned niet meer kan schieten, of ten meesten als het opkomt het geene genoegzame kracht meer heeft om goede vlasschaerds voorts te brengen. Wy roepen dan de aendachl van het gouvernement op de aoodzakelvkheyd van maetregelen te nemen om den verkoop van diergelyk zaed te beletten, en onderlusschen raden wy de land bouwers aen van zich macr te wenden lot getrouwige huyzen en niot lol landloopers van agenten, en verders aen de verkoopers een certiiikaet to doen geven, dal hel zaed natuerlyk gedroogd is geweest. (Vlaemsche Land.) Aenbcsteding der versterkingen van Antwerpen. Eergisteren heeft te. Antwerpen in het Hotel Rubens de aenhe steding plaets gehad der werken voor de versterking en de afgc- moune vergrooting dier stad, in de tegen woord igheyd van M. den generael Delannoy, en onder voorzitting van MM. do kolonels Leclercq, besluerder der grondofdeeling, en Poswick, bevel hebber van de genie der plaets van Antwerpen. Al de officieren van de genie der plaets woonden de aenbc steding by. Men is eerst overgegaen tot het indienen der acnbicdingen voor de aenhesteding by gedeelttlyke loten. Geene aanbieding wierd gedaen voor do lolou 1, 2, 3, 5, Voor het lot 4 was cr maer eene inschryving. M. Bois d'En- •hion, ondernemer te Mailles (Henegouwen), heeft aongeboden met 34 3/3 per honderd verhooging op de pryzen van het bordereel. De aenhesteding by loten is vervolgens gesloten verKberd, en e*' is overgegaen tot de aeubesleding van al de werken in een enkel lot. Tvvec insehryvers hadden de borgstelling van ecu nnllioen gestort en hebben hunne aenbiedingen geleverd; het zyn MM. Riche, gebroeders en O, met verhooging van 39 4/2 ten honderd on de prvzen van het bordereelen MM. Frans Pauwels en Aubin, handelende in naem der ilnmeene kompagnie voor liet bouwen van 't materieel der yzeren wegen, met eene verhooging van 4 ten honderd. De aenboden door deze laetste insehryvers gedaen zullen aen de "oodkeuring des gouvernements worden ouderworpen. CORRESPONDENTIE. Vriend D. uyt W. ik zal trachten dat uwe briefjens in den loop der toekomendo week gedrukt zyn, M. Y\ uyt L. er kan en zal aen uw verzoek voldaen worden. Vriend P. uyt K. ik zal reclameren en trachten die onregel- maligheyd le doen eyndigeu. M. en vriend Van B. uyt E. gy kont my meteen mandaet op den post alle betaling doen* geworden. Gv hebt macr te A. in het. poslbureel te gaen men zal u daer zeggen wat er noodig is om het geld op te zenden. Wat uw verzoek voor hel toekomende aengaet, ik lacl dit over aen uwe voorzigligheyd daerover zelf te beslissen, als het niet anders zyn kan. Vriend S. uyt A. 't geen ik voorzien en u voorzegd had is gebeurd. Ik ben daerover geenzins verwonderd. Als'gynuniet doorwerkt, zult gy nog meer gelopl zyn. Keuring der deli hengsten in Oost-Viaënder en. De jaerlyksclie keuring der hengsten heeft de verledene week plaets gehad. 89 hengsten zyn tot het onderzoek aengeboden geworden, le weten ln het reglerlyk arrondissement Gcnd, 23 water van 22 goed gekeurd. In het reglerlyk arrondissement Dendermonde, 47 vvaervaD •16 goedgekeurd. In hel regterlyk arrondissement Audenaerdc, 49 waervan 44 goedgekeurd. De premien zyn toegewezen als volgt Voorde dnjjurige hengsten. De le premie van 450 fr., en eene zilvcre medalic de heeren De Kerkove-Lippens, te Moer- beke (NVaes) Roman, Marcke-Kerkhem Royntjes, te Vlierzele Van der Schueren, le Appclterre. De 2C premie van 100 fr. en een bronzen medahe de heeren Raes, te Deurle Van der Mcnsbrugge, te Munckzwalm Gillis te Calloo Van der Schueren te Onkerzelc. Voor de vier- d negenjarige hengsten De 4e premie van 300 fr. en eene zilveren medalie de heeren De Kerkhove-! ippens, te Moerbeke Van der Bragt, te Maria-Hoorebeke Behiels Le Sl-Ni- kolaes Van der Sehueivn, te Onkerzele. De 2e premie van 200 fr. cn eene bronzen medalie de heere» Verhoeven, le BaeygemMaes, te Oycke Peeters, te Buggenhout; Roeland, te Dendei hautem. Eene bewaringspremic van 200 franks voor hengsten, die voor- gacndelyk met de r premie van 300 fr. wierden bekroond, is toegewezen aen dc heeren Van der Bavwede, te Nederzwalm- Hermelghem (2 premien) Van der Schueren, le Onkerzeele Van der Schueren, te Appellerre (2 premien) Mallhys, te Hemel- veerdegem. Op 22 december toekomende zal de provinliale premie van 500 fr. voor den besten werk-hengst uyt de provintle, te Gend worden toegewezen. Koninglyke beslnyten van 26 november benoemen in de Leopoldsorde Tot groot-ollicierM. graef de Sauvnge, oud-lid van hel nationael Kongres, oud minister van'l inwendige, kamer-voor zitter van het hof van Cassatie. Tol kommandeur. M. Mareq, raedsheer by het hof van cassatie. Tot ridders MM. Hulin, avoué by de regtbank van 4° aenleg te Gend, en Van Baveghem, aelmoesenier van het arreslhuys van Dendermonde. Koninglyke besluyten van 25 november benoemen Substituet van den prokureur des Koniugs by de regtbank van 4en aenleg van Brussel, in vervanging van M. Vleminck, lot andere bedieningen geroepen, M. lvveins, substituet van den prokureur des konings le Yper. Substituet van den prokureur des konings by de regtbank van 4e aenleg van Yper, in vervanging van M. lvveins, voormeld, M. Van Praet, doktor, in regton en bygevoegden regter by de zelfde bank. Substituet van den prokureur des konings by de regtbank van le aenleg van Bergen, in vervanging van M. Delecourt, M. Haus, substituet van den prokureur des konings te Dender monde. Substituet van den prokureur des konings by de regtbank van 1° aenleg van Dendermonde. in vervanging van M. Haus, M. De- meren, doktor in regleu te Brussel Substituet van den prokureur des konings by de regtbank van ie aenleg van Korlryk, vervanging van M. De Grave, M. Van der Haeghen, doctor in regien te Gend. Hel parket van Audenaerde heeft zich wederom naer Erem - bodegem begeven, ten eynde aldaer een onderzoek te doen en getuygen teliooren over de moord van het vyfjarig kind dat over cenige weken in den Osbroek vermoord geworden is. Men kent nog den uytslag van dit onderzoek niet. M. Aug. Engelbeen. sedert tien jaren achtereenvolgendlyk coadjutor en onderpastor te Evcrgem, komt dooi' Mgr. den bis schop van Gend aengéwezen le worden tot aelmoesenier by het garnizoen dezer stad, in vervanging van M. D'llannens tot andere bedieningen geroepen, M. J. Bracq oud-leerling van liet belgisch kollcgie te Roomen, is benoemd lol onderpastor te Evergem. Men schryft .uyt Gecraerdsbergen, 26 november De jaermerkt van novemberher heeft verleden maendag, lamelyk veel volk naer onze stad gebragtde verschillige merkten waren goed voorzien. Op dc tabakmerkt waren de pryzen in ryzing; doch de ter merkt gebragle hoeveelbeyd is verre van verkocht geweest le zyn. De lynwaedmerkl is hier byna teenemael vervallen slechts 60 tol 70 stukken stonden te koop, waervan allen, T is le zeggen de goede mclzuyver handgaren geweven, spoedig verkocht wierden aen gunstige pryzen doch deze laetste worden zeer raer. Tameiyk veel* hoornvee stond te koop gesteld cn wierd aen hooge pryzen verkochtdaer den landman volop eten heeft om zyne beesten met den winter le voeden, is het enkelyk den beogen prysvan hel vee welken hem kan doen besluyten zich van eenige derzelve te ontmaken. Het overvloedig wintervoeder dal de landbouwers dit jner ingeoogst hebben, heeft op de viggeiimcrkt ook invloed gehad eene overgroole menigte jonge viggens stonden te koop, zooda nig, dat de sLraet waer"deze merkt gehouden word, te kleyn was om dezelve allen eene plaets te verleenen. Den prys der viggens is zoodanig gestegen dat dezelve het dubbel van verleden jaer verkocht worden, en om zoo tc zeggen door de landbouwers betwist waren, zoo groot was de menigte koopers. Een kind van omtrent twee jaren oud is de verledene week te S-Nikolaes in eenen bcirput gevallen. Den vader die er eenige minuten te voren tegen gesproken had, bemerkende dat het kind verdwenen was, deed aenstonds eene opzoeking en vernam weldra dat het ongelukkig schepseljo in bovengenoemden put gesukkeld was wanneer by hetzelve ophaeldu, was het een lyk. Men schryft uyt Antwerpen, 26 november Eene vrouw, woonende in de Bogaerdslrael, was gistere» avond rond 10 uren uylgegaen, om haer kind te zoeken dat nog niet te buys gekomen was. Men kan denken hoe ongerust de arme moeder was eir welken angst haer het hert beving. Reeds had zv cenige stralen vruchteloos doorzocht en met eiken oogen- blik klom haren angst, toen in de St-Antóniusstraet gekomen, zy eensklaps buylen kennis ten gronde stortte. Men verhaestte zich haer op te rapen en naer hare wooning te brengen, waer I zy, eenige oogenblikken later stierf. Men schryft uyt Antwerpen Eenen braven steendrukkersgezel van Antwerpen was in de schrikkelykste ellende vervallen hy ging bezwyken van honger en koude met zyne vronvv en zes kinderen meubels, kleederen, werkalam, alles was reeds verkocht om een stuk eten aen zyn huysgezin le kunnen geven zoo verre was hy gekomen dat, in de eerste week dezer maend, den ongelukkigen niet meer wetende wat doen om nog eene beet roggenbrood aen zyn uyt- gehongerd huysgezin te kunnen uytdeelen, het hair van zyne oudste dochters afsneed en het by eenen parruykmaker ging ver koopen. Het feyl dier vreeslyke armoede kwam ter kennis van den opsteller der Union Commcrcialevan Antwerpen, die aenstonds in zyn blad eene inschryving opende welke heden eene som van 250 a 300 fr. heeft opgebragt alsmede vele hulp in natuer. Dezen oiiverwaehtlen bystand heeft den ongelukkigen vader toegelaten zyn alam en andere voorwerpen uyt den berg te lossen, en verders zyne vrouw en kinderen te spyzen, in afwachting dat het werk hem zal toelaten voorts in hun onderhoud te voor zien. Den 27 is den genoemden J. Muylers, oud 62 jaren, in de grachten der vestingen van Audenaerde gevallen en er in versmoord. Tussehen het gouvernement en de Kompagnie van de» yzeren weg van Luxemburg zyn er groote moeyelykhoden opge rezen. De som die de Kompagnie eyscht ten. titel van waerborg van het minimum intrest door den Staet te betalen, is veel hooger dan degene welke het gouvernement aenbied tot hiertoe is men nog niet kunnen overeenkomen. Nopens dezelfde kwestie is er een proces begonnen tussehen den Staet en de spoorweg-Kompagnie van Wesl-Vlaenderen. Men schryft uyt Mechelen, 27 dezer Gisteren avond rond 8 uren, den genoemden J. Versteven, outf 50 jaren, woonende le St-Catharina-Waver, by Mechelen, kwam langs de vest, tussehen de koey- en de Neckerpoelstraten, toen hy wierd aengerand door dry manskerels die hem op den grond wierpen, hem geweldige slagen op hel hoofd toebragten en hem eyndelyk opnamen en in den stadsgracht wierpen. Den politie agent lluybrechls op het hooren der moordkreten, kwam aen stonds aengeloopen, doeh op zyne nadering hadden de moorde- naers de vlugt genomen. Versteven wierd uyt het water getrok ken en naer hel hospilael gevoerd. De pligtigen zyn tot hiertoe nog niet ontdekt. Men schryft uyt Brussel In de openbare verkoopingen worden er somtyds zonderlinge voorwerpen opgeroepen, maer stellig zal men er nog nooyt ver kocht hebben van den aerd dergene die voorkomen in de ver- zameling van M. Schayes, bewaerder van het Muzeum der Halle poort te Brussel, verkooping die den 6 december zal plaets hebben by den boekverkooper Bluff, te Brussel. Inderdaed, me» ziet er, onder andere verseheydene egyplische momiën, dat is- gebalsemde lichamen van egyptisohe koningen die lang voor de geboorte van Christus regeerden. Deze fiere Pharaos, die het leven van 10,000 persoonen en onlzaggelyke sommen toelegde» om zich praelgraven te doen opregten in den vorm van pyramiden vermoedden waerschynlyk met dat men op eenen sehooneft' morgend hunne stoffelyke overblyfsels le Brussel zou verkoopen Sic transit gloria mundi Men schryft uyt Thielt Sedert eenige weken boezemt den gezondheydsstraet va» M. C. Denis, pastor-deken van Thielt, groote onrust in. Alhoewel den staet van dien achiingsvveerdigen geestelyke» tot hiertoe niet wanhopig is, heeft men vooi'zigtig geoordeeld hem de laetste Sacramenten toe te dienen Al de inwooners van Thielt sturen vurige wenschen tot den hemel om de gene zing le bekomen van dien weerden herder, die hunne achting en genegenheyd door de oefening der zuyvere priesterlyke deugden heeft weten te verdienen. Er worden te Bergen thans zooveel voorvallen van dief stallen en rooveryen verhaeld, dal wy het volgende onder alle voorhehouding meêdoelen Eenen landbouwer van Fontenelle, gemeente Nalinnes, die eene vette koey naer den beenhouwer had gebragt, is onderwege in hel hosch van Bulla, door dry lieden zyner kennis aengerand en ter plaets voor dood blyve» liggen. Een half uer nadien kwam den landbouwer tot 2icb zeiven en gelukte er in zich tot de naburige wooning voort tc slepen. Het viel de boosdoeners deerlyk tegen, want het slagl- ofiei had slechts weynig geld by zich. Men schryft uyt Ostende, 27 november Dezen namiddag ten 2 uren is de belgische 3mastbark Joseph, kap. J. llelsmortel, toen zy de haven meende binnen to varen, bezyden den oostdam onzer haven op de kust ge worpen. Dit schip komende van St-Ubes (Portugacl), geladen met zout en appeleienen, wilde hy eenen feilen N-W-wind de haven binnenvaren. Rond een uren scheen het in de beste voorvvaerden te naderen, het had eenen stuerman aen boord. By den ingang ontving het dry geweldige golslagen die liet zydewaerts deden al'wyken, en den wind geholpen door den'vloed der opkomend» zee, sloeg het zoo geweldig tegen het ooststaketsel, dat er verseheydene palen van afgebroken en het roer verbryzeld wierd. 11 schip aldus aen geene manoeuvers meer kunnend» gehoorzamen, moest- natuerlyk den stroom volgen, die het korte oogenblikken nadien regt op de kust achter gezegde sta ketsel dreef, Het volk, uyt 42 manschappen samengesteld, is door onze loodsen met den reddingsboot gered. Hot is te denken dat het vaerluyg, welk half vol water cn gedeeltelyk gezonken ligt, zal verloren zyn men rekent ook maer een gering deel der ladin» te zullen redden. Dezen avond ten 41 uren, by lage ty, was men bezig met de drooge koopwaren zoo veel mogelyk le lossen. Hel zout zal al gesmolten zyn. Den Joseph was in 1856 in Amerika gebouwd cn met koper beslagen. In eenen kelder onder den hoogen Autaer der hoofdkerk van St-Truyen, komt men eene doodkist le vinden, vvaerin de sterfelyke overblyfsels rusten van Bertha, gravin van Vlaenderen, die stierf te St-Truyen, den 17 augusly 967, lerwyl zyopweg was naer Aken. Zy wierd begraven in den ouden abtdykelder, en later ouder den abt Adelard II, wierd haer sterfelyk overschot in do kerk zelve der abtdy gebragt.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2