Wederom den Buyten. «cbaemleloosheden der libcrnlery legen d* ConsiTvateurs der Kamer mei rei en schyn van weltigliev of gnrd.regt ie beblomnen. Ja, zoo verre gaet de onbescbolilieyd van eenen minister, dat een lid der reglerzvde. Jl. Nothomb, zich, om zyner eerswille, gedwongen gevoeld heelt eene uytiegging bnyten de Kamer aen M. Fiere te vragen.... Betreurlyke zaek, waervan eenen minister alleen de schuld is. Geheelde were'd zegt dat het liberatersministerie aen1 liet ongelukkig Belgian zyne instellingen, zyne vryheden, eeue weerdighcyd en goede faem doet verliezen. SI. Dechamps heeft zeer wel doen öpmerknn dat het gouver nementeel nrachien zoodanig ontsteld is, dat dezen zitlyd zonder troonrede is moeten geopend worden, dan zelfs als er zulke ernstige zaken in Europa omgaen en als men vreesde dat ons land min of meer gecomprometteerd is voor eenen nraetregel, die zeer vyandig kan schyncu voor eene naburige mogendheyd. Mae'r 't is gekend dat den Souvereyn sedert zyne wederkomst, nog niet eenen minister ontvangen heeft. Dit moet achterdocht baren aen Vland en erinnert ons den toestand waei in Belgian een wevnig voor de revolulie van 1850 ver keerde Dan'ook had het ministerie niets anders dan beledi- "ingen en smaedwoorden voor deze welke de vryheyd, de verdraegzaemhevd, met een woord, de zaek van de iiel- gischc natie verdedigden. Het is datgene wat SI. Delheux zeer wel beeft doen begrypen als hy in dezelfde zitting zeyde <c Als men de tae! der ministers en van den vorigen spreker (SI. Devaux) hoort, geloof ik wedergekeerd te zyn, tot den Irloeyenden tyd van 't hollandsch gnnverne- ment als de leden der oppositie uytgescholden wierden, voor slechte burgers, ter.wyl het gouvernement zich niet schaemde den gewezen galet/hoef, Libri-ISognano, te cc bezoldigen, om alles wat deftig en tn-ilelyk was te beledigen. Waertoe heeft dit stelsel geleyd God geve a dat men hier nimmer zie gebeuren wat er onder het hollandsch gouvernement gebeurde.... Onze instellingen, ten anderen, OK ON VFHANGLYKHEYD VAN HET cc BELGISCH KARAKTER, zyn eene zekere wuerborg dat c< de verdrukking nimmer tot stelsel in dit edel land zal kunnen overgaen Al wie deftig en vaderlandsgezind in Belgian is, al wie niet aen de rege.ringslnoze secte verslaefd is, zal met den achtbaren heer Detheux uytroepén Neen, zeker nooyt, nooyt zullen wy de verdrukking verdragen, waeronder eenige dwingelanden ons willen doen bukken.... Men schryft ons uyt het kanion van Soltegem Al do beschaefdo volkeren willen do middels van Communi catie verbeteren en verkorten. De zeevaerl is sedert SO jaren meer als honderd ten honderd verbeterd in zekerheyd eu in snelheyd. Vrankryk en andere landen willen ze verkorten met de vermaerde landengte 'van Suez te doorsnydon. Men will in ons land langs om moer de riviervaerten verkorten en verbeteren, gelykt het blykt uyt de jacrlyksche gesprekken in de kamers. Men is" al aen 't verkorten der yzerwegen die nog maer 30 jaren geleyd zyn. Wie zou dit over 125 jaren durven pcyzen hebben. Ik wil die groote werken niet beknibbelen noch de verbete ringen mispryzen, verre van daer Hut moet eenen dwazen en uytzinnigen zyn, die zou afkeuren hel geen in al de doelen der wereld, en van alle volkeren goedgekeurd en uytgevoerd word die verbeteringen strekken tot eer aen onze eeuw zy zyn nood- zakelyk voor koophandel en nyverheyd en nuttig voor iedereen. Doch bovenal zyn het d'yzerwegen die by alle slaeh van per- soonen den voorkeur krygen. Inderdaed over 30 jaren reysde men met de diligetïliën en somtyds tor sehuyt, men verzond de koopwaren met voerwagens en schepen, maer heden spreekt men niet meer van diligeulien of schnyljes hel getal der voer- rnans vermindert van jacr lot jaer; de schippers cell's moeten «edurig afslag van patenten en sasrechten bekomen en dan nog zullen ze hel niet blyven uylhouden, want al wie kan maeki gebruyk van d'yzerwegen, hel volk vind daerin zyn gemak en prolyl. Het gaet" zoo verre, dat men op eene afgclegendheyd van 7 uren eenen omweg doet van 6 uren om met den yzervveg te kon non reyzen zoo doen de Geeraerdsbergers, die moeten to Goud zyn. Hel gaet nog verder, er zyn parochiën in de kantons van NederbrakeL Soltegem, Herzde en Ninove, welkers in- wooners omtrent een uer te voet aehteruytgaen en dan nog 5 k 6 uren omweg doen met den yzervveg om naer Gend te reyzen waervan zy ten hoogsten genomen, maer 5 a 6 uren afgelegen zyn. Waerom doen ze dat Welvoor hun gemak en prolyl eu ook nvt noodzakelykheyd, omdat er geene andere middels meer zyn om le reyzen. Hieruvl volgt dat een regt en vaderlyk bestrter voor al zyne onderdanen, zonder onderscheyd van persoonen of streken, zooveel mogelyk, u'yzervvegen moet vermenigvuldigen en hun alle gemak verschaffen om van dezelve te komieii gebruyk maken. Mcntian van stonden af, in ons kiesdistriki dit eyntle gedeel'elyk berevken. i° Met eene statie of halte toe 'te slaen aen Erem- bodegem, eene parochie die van onds groolen koophandel gedaen heeft. 2° Mei naer elke statie eenen of twee regtstreeksche steenwegen le maken dit is van d'eeist.! noodzakelykheyd, want de°statien op den buyten zyn van kleyn nul en zullen weynig opbrengen, voornamcnllyk in den win er, als hare toe- gan 'en te moeyelyk zyn. De statie van Schemlelbeke dient haren steenweg te hebben langs Ophasselt voor Mana-Audenhove en eemge parochiën uyt hel kanton van Nederbrakel. De statie van ldvem vereyseht eenen regtstreeksclien steenweg langs Steen - liuvze dooi' Vloersegem, voor Hurzelo en geheel het kanton van Soltegem. Eu de statie van Santbergen zou hare steenwegen moeten hebben voor een ge parochiën uyt de kantons van Herzelc, Ninove en Geeraerdsbergen. (De belanghebbende moeten lm r op terugkomen.) In afwachting dat de buylenlieden molkanderen verstaen en d'baod leencn zy zyn sterk en maglig genoeg in getal en invloed oin die verbeteringen le bekomen. Dat eenige byzondere familien (7 a 8 is genoeg) zich aen 'l hoofd stellen en de paro chiën in beweging brengen om te vragen en l'hervragcn en gedurig le vragen en zonder ophouden le vragen en dringend ie vram-n en met redens le vragen, en na een jaer of dry zal alies toegestaan eu uytgevoerd zyn zy moeten maer willen en durven en alles zal hekomen worden. Doet dan buytenlieden geiyk Melle gedaen heeft. Die parochie, ik heb het deze week nog gehoord uyt echte bron, heelt gedurende verscheyde jaren en meer dan oü mael hare vragen moeten vernieuwen om eene statie te bekomen. .Melle wierd in 'l begin verslooten, het is maer eene buylen-pai'ochie, zeydén de ministers, en zy ligt maer een loopken van Gend en Wetleren. Maer als haer smeekschrift te Brussel van daeg in de vuylmande geworpen wierd, dan was er des auderdaogs. al een ander in omloop om opgezonden te worden. Het gouvernement heefl moeten eyndigen met aen Melle niet alleenelyk eene statie toe le slaen. maer ook een postkantoor voor de brieven voor de kantons van Ooslerzele en en Soltegem. Heden blyven al de treynen slilstaen le Melle uytgenomeu die van d'eerste rascheyd en die statie geeft meer reyzers als die van Ninove of Geeraerdsbergen, zelfs meer als de* Lvvee statiën te samen van Zele en Lokeren voor de lmie der Dendervailey. Op dan buytenlieden én kloeken moed. Al te lang zyt gy verstoeien geweest. De regtveerdigheyd en een wys besluer vereyschen dal wy ook deel hebben in de voordeelen der open bare werken. Sieit UI. aen 't werk, familien van invloed Vreest niet het zal u lot eer gesproken worden. Neemt de pen in d'hand gy zyt ,er bekvvaem toe, verdedigt uwe belangen in deftige nieuwsbladeren, die de buytenlieden beminnen en de waerlieyd en regtveerdigheyd durven afkondigen zonder opzigt van per soonen, van parochiën of steden De Kamer heeft besloten dat de redetwisting over de kiezingen van Leuven zal beginnen dynsdag toekomende. Alles voorspelt dat deu twist zeur levendig zyn zal. Den uyt- slag is uoglans niet twylëlaehlig de kiezingen zullen vernietigd worden geheel de liberale bende zal byeengeroepen worden om le beloven van in dien zin le stemmen. - CORRESPONDENTIE. Vriend S. uyt B. ik blyf maendag le Dendermonde niet. Stel uwe reys, acht dagen uyt en .zeg aen P. dat hy moet wachten, ik wil dal deze zaek onder myne oogen geschiede. Verkiest gy dynsdag mjer AelsT te komen, 't is ook wel, maer dan verlang ik maendag morgend stellige lyding. Vriejul V. uytA. ik ben daer niet tegenwoordig geweest, en dus kan ik persoonlyk niet oordeeli n. Hetgeen gy my schryft heb ik insgelyks hoeren zeggen, doch met eene ligte variante. Wy zullen er Le samen in 't kort over spreken. M. D. J. uyt G. ik zal aen uw verzoek voldoengelief my stellige en juyste instruction te zenden in eenen loegelaklen brief zonder enveloppe. Vriend L. 'I mag niet zyn, er zou iels onaengenaems uyt volgen. "Woensdag lest heeft men alhier, aen de seheepstimmer- werl hel Iyk van eenen ongrfukkigeji uyt het water getrokken, die er by ongeluk moet ingeslukkeld zyn, want hy had de beydo handen vol gras. Den verdronken was van Welle en krankzinnig. M. Ch. Hoynssens, oud-proiëssor iu hel kollegie van Lokeren, word onderpastor lt* llamme. M. P. DcSehoesiller, onderpastor te Beirvelde, word coadjutor te Doorselaeru-Exaerde. M. L. Keyekler, coadjutor te Rooborst, word onderpastor to Beirvelde. M. Ch. De Smet, onderpastor te Dickelvenne, word verplaetst te Cluysen. M. B. Van Cromphaut, onderpastor le Meldert, word onder pastor le Dickelvenne. M. J. Malhys, onderpastor to Santbergen, gaet over naer Meldert M. Pieraert, oud onderpastor te Wieze, word onderpastor te Santbergen, M. J. 1de, oud-professor in bel instiluet van Gysegem, word onderpastor van Si-Paulus (Wacs). Wy gelooven le weten dat het gouvernement overeenge komen is met de koncessiouuarissen van den yzeren weg van Braine-le Comte naer Gend. Dit wetsontwerp zou binnen korte dagen de Kamers aangeboden worden. Doch'voor hel oogen blik geven wy deze lyding maer onder alie voorbehouding. De zeven religieuzen van de Kongregatie der O.-L.-Vrouw Zusters, welkers vertrek uyt Namen naer de hoofdstad van Gua- lemala wy hebben aengekoudigd, in de eerste helft van oetober laelstieden, zyn op Allerlieyligendagin heleyland van Si-Thomas, eene der klcyue Antillen, aeugekomen. De overvaert is zeer gelukkig geweest, Voorleden zondag is er eene moordpooging begaen te Mainvault (arrondissement Aelh), op den persoon van J. B. Lombiez, byzonderen wachter van M. graef d'Oullremont. Lom- biez bevond zich rond 7 uren des avonds in de herberg la Platinete Mainvault, toen eensklaps een vuerwapen naer bem gelost wierd en een deel van hel lood hem in de zyde kwam treffen, terwyl het andere deel een weynig van hem in den muer vloog. Donderdag lactsl hebben M. Eeckmans, prokureur des Konings en M. Belui, inslruktie-regler, zich naer Mainvault begeven, vergezeld van eenen greffier, om hel onderzoek le beginnen. Men schryft uyt Antwerpen, 6 december Het gelukt vliegt, die 't vangUieel'l het, zegt een oud vlaemsch spreekwoord du kan waer- zyn, maer dat het geluk ook som tyds wel eens van zelfs komt, zonder dal men verpligt is er achter le loopen, is eene stellige zaek. Eenen onzer stadsgenoten deu heer Pilloors, blocker in de Keyzerstraet, heeft de waerheyd daervan dezer dagen, lot zyn voordeel, ondervonden den man had over 2 jaren eene aklie gekocht der brusselsehe leening van 1858 welnu, by de trekking, welke den 1 dezer van die leening heeft piaels gehad, is hem den prys van 25,000 franks te beurt gevallen Men schryll uyt Gend, 28 november: Om een gedacht le geven van den uylvoor van konynen en boter naer Engeland, zullen wy zeggen dal donderdag avond, uyt de statie van Aellre alleen,.vertrokken zyn 5 wagons geladen met konynen en te samen wegende U,000 kilos, alsook 300 kisten boter, elke kist wegende 08 Kilos. Donderdag-noen lag er op de groote markt te Antwerpen eenen melsertliener, die in plaels van lan^s bnyten eenen jas meer aen le trekken legen de koude, zich binnt n met eene jene- vcrvocriug had willen verwarmen, maer daervoor waren zyne Hobokensche beenen mei berekend hy liet zynen moorlel'bak vallen en viel toen zelf met den kop in den moortelbak en bleef zoo liggen. Dit was dunkt ons, een bewys, dat als jie koude komt, hel veel beier is een jas meer aen te schieten, dan een borrel meer in te gieten. Men leest in de Gazette van Geeraerdsbergen Den genaemd%n Carolus Van den Winekel, vleeschhouwer te Ninove, nioi,st woensdag, le B ussel, voor eene wedding tegen eenen groolen hond vechten, heigeen hy meermaals gedaen had. Doch e, ns lukt het alden ongelukkigen Van den Winekel heeft het met de dood bekocht, den hond heelt hem gansch de keel af gebeten Men schryft uyt Meehelen. 5 dezer Zaterdag laetslleden was den genaenden L. Gretsen, oud 40 jaren, het gevangenbuys van Sint-Bernard verlaten hebbende, alhier aengèkomen om 's andereudaegs voort ie reyzen om- geenen tyd le verliezen, was hy Sinl-Romboutskerk ingegaen, al waer hy, denkende niet bemerkt te zyn, eenen groolen verzil verden kandclaer op eenen zydeaulaer ttaonde, alnam, denzel- ven p ooyde en onder zynen kiel verborg maer, op de bedien den van de kerk die hem in het oog hielden niet gerekend heb bende wierd de politie verwittigd die den kerel kerel aen- hield op hel oogenblik dal hy de kerk wilde verlaten. Van Grelser heefl beleden reeds verschoydene malen ver oordeeld te zyn geweest. Inschryvingen le Yper en te Dixmude geopend om eene gouden eeremedalie op te dragen aen den achtbaren heer B. Dumortier, die alle dagen nieuwe tilils verwerft lol de erkcr.le- nis des lands, worden met menigvuldige ham teekens bedekt. Eenieder wilt deel nemen aen di n akte van eerbied, hoogach ting en erkenlelykheyd jegens eenen der dapperste en oudste verdedigers van de belgisehe onafhankelykhevd, van onze vryhe den en overleveringen van 4830. Eene totale zonverduystering zal den 18 juny 1860 op ons half wereldrond waergenomen worden. Die eklips zal deze be langwekkende byzonderheyd opleveren, dat op het oogenblik der totale verduystering, Venus, Merkuer, Jupiter en Salurnus zich vereenigd by de verduysterde zou zullen bevinden. Woensdag avond, rond 9 uren, is er eenen steen van om trent 15 kilos zwaer, van den St-Nikolacs toren te-Gend'gevallen* op het dak der kerk, waer hy letterlyk is doorgevlogen met een- yselyk gedruis dat den schrik wierp in gansch de gebeurte. De vout des gestichts, die van sterken bouw is, heeft den schok zon der hinder uylgestaen maer men schrikt hy het gedacht der on gelukken welke iels dergelyks noodzak-elyk zou le weeg brengen, moest zulk eener. schroomiyken steenklomp, in plaels van op het dak der kerk te vallen, op de strael of op een hu-ys neergeploft zyn, waervan het dak onmogelyk den slag zou kunnen weder- staen. Zaterdag avond vond eenen grenadier die by den schouw burg van het Park te Brussel, op schildwacht stond, eene rol papier welke hy spoedig aen den officier der wacht deed over handigen. Eenige oogenblikken daeraa kwam den persoon die de rof had laten vallen,, gansch verschiikt uyt den schouwburg géloopcn, alhier en aldaer vragende of men niets gevonden,, niets- opgeraapt had. Den eerlyken grenadier tot wie den persoon zich wendde, maakte hem bekend met de omstandigheden van den vond, en voegde er by dat alles in bewaring was gegeven. Nu, deze rol die aen den eygenaer aenstonds wierd overhandigd] bevatte niet min, zoo het schynt, dan om honderd duyzendfranks banknoten. Voor alle belooning kreeg don eerlyken soldaet, eenen frank en half Daer komt eenen nieuwen spoorwegdienst ingerigt te worden tusschen Brussel en Parys, die zal acnvang nemen te beginnen van 1 january 1860 dezen nieuwen dienst zal toelaten den overiogt af te leggen op den tyd van 6 uren en 30 m. ir> plaels van 8 uren gclyk voorlyds. Aldus, den treyn zal uyt Brussel vertrekken, ten 1 ure 45 m. 's namiddags, om" ten 8 uren 45 m. des avonds te Parys aen te- komen. Dit konvooy zal dengenen vervangen die tegenwoordig uv( Brussel vertrekt ten 2 ure 45 m. en ten 10 ure 40 m. des avonds te Parys aenkomt. Den terugkeer uyt Parys zal plaels hebben ten 9 uren des mor^' gends in plaets van ten 8 uren, om Le Brussel aen te komen ten 3 uren 40 nr., in plaets van ten 4 uren des avonds. Men schryft uyt Brugge, 6 december Dat men in d*e kerken of huyzen door de gaz verlicht met niet te veel omzigligheyd kan omgaen, is zaterdag wederom alhier- in het sacristy der 11. Magdalena kerk gebleken. Eenen timmer man had aldaer in den dag gewerkt, en men zegt by het plaetsea eener kas, eene opening in de gaz-buys gestoolen. Men wierd zulks gewaer, ten eersten door het flauw licht dat men in de kerk had, en verder door den gasreuk dien men zeer sterk in het sakristy gewr$r wierd. Eenen der hecren geestelyken is daerop mei veel omzigligheyd binnen hel sacristy gegaen, heeft de pla ts. nagezocht langs waer de gaz ontsnapte c-n de opening mei natte doeken bedekt, tot dat eenen loodgieter, ter plaets ontboden, de opening digi gemaekt heefl. Men siddert, als men het gevaer overweegt waeraon men zich zou blootgesteld hebben, indien men met licht de opening had gezocht. Eencn hollandschen scheepsgeneesheer schreef schier by elke ziekte 't gebruyk van zeewater voor. Op zekeren keer wierd hy door eenen rukwind over boord in zee geworpen Eenen matroos die zulks* zag, riep uytHelp, help den uoklor is in zyne medeeyn-kas gevallen. Vrydag verscheen voor het hof van assisen van Wcst- Vlacnderen den genaemden Jaeobus Stiphout, oud 37 jaren, dienstbode geboren le Amsterdam en woonende le Blmiken- berghe,-beschuldigd van brandstichting Het was den 27 July 's nachts dat er een begin van brand ontstond by den heer Godderis, koffyhuyshouder te Blankenberghe, in 'de kamer welke den beschuldigden bewoonde, en die ten dienste was van Godderis, welken dienst hy moest verlaten. Den brand wierd hem toegeschreven, maer hy logenstrafte zyne pligtig- heyd. Schuldig verklaerd door den jury, is Stiphout veroordeeld tot de doodstraf, waervan de uylvoering moet plaels hebben op eene der openbare plaetsen van Brugge. Wy hebben de byzonderheden medegedeeid van do moord- poogingen den 44 oetober lesleden te Brussel gepleegd door eenen baerdscheerder, Swinne genaemd, op den persoon zyner minnares. Deze zaek wierd eergisteren voor het hof van assisen opgeroo- pen. Door den jury pligtig verklaerd, is Swinne lot de doodstraf veroordeeld. Het vonnis luyd dal do balsregting zal geschieden op eene dér openbare plaetsen van Brussel. In zyne zitting van woensdag, heeft hei hof van assisen van Brugge de doodstraf uytgesproken legen Hendrik Calleis, oud 3d jaren, dagloone.r, laetst gewoond hebbende te Weveige» en pligtig verklaerd van eene vlasmyt in brand gestoken te hebben. De nytvoering zal plaets hebben op eene openbare plaets van Brugge. Overeenkomstig den inhoud v n het artikel 24 der wet van den 8 january 4817, moeien de militiens, geene plaatsvervangers of vrywilligers zvnde, dewelke in den loop van dit jaer, dóór het overlytlen van eenen vader of van eene moeder weduwe, of

De Denderbode | 1859 | | pagina 2