isyte.\ landsch nieuws. Door Sterfgeval over te nemen. goor weltigo scheyding der od ers, or eyndelyk door het over- lvden van èencn of versclieydene broeders, regt tot vrystelling zullen h bben bekomen, hunne aenvragen, vergezeld van de noodige bevvysstuliken, doen toekomen aen de gemeente-over- hevd voorden S January. Den gezondheyds-staet van M. den pnslor-deken van Tlnelt die over eenige dagen, allergrootste vrees inboezemde, is heden zeer voldoende. Alle gevaer is, verdwenen, men verhoopt dat dezen eerbiedweerdigen geestelyken de bedieningen van zyn H. ambt zal kunnen terugnemen. Volgens het verslag don gemcenteraed van Antwerpen aen- «eboden voor de herbouvving der Beurs, mogen de kosten voor de grondinnemingen geschat worden als volgthet huys van de weduwe Dutchman, 35,000 fr.huyzen in de Beurslraet 115 000 fr de Bank, 375,0' 0 fr. De heropbouwing der Beurs, de grond-innemingen onverlet •elaten. zou 1,500,000 fr. kosten. Hetgeen een totael uytmaekt van 2.025,000 fr. Wy vernemen, zegt den Journal i'Anvers, dat verschejdene uegolianten van Antwerpen, alsook de verzekérings-maetschap- nyen, die verliezen geleden hebben bv den brand van hel pavil joen 'der Stapelplaels en dc instorting die er het gevolg van was, vari zin zyn een proces in te spannen tegen het gouvernement, om schadeloos gesleld te worden. Naer men-ons verzekert zullen zyzic.li stavon op de gebrekkige bouwwyze die, zeggen zy, de oorzaek is geweest dat de verliezen veel grooler geweest zyn dan ware er geeue onbrandbare gaendery geweest. 7,y zullen ook het gebrek van genoegzame toezigt en waekzaemlteyd inroe pen, welk gebrek de schuld is geweest dat het vuer, dat reeds versclieydene dagen moest liggen smoken, zicht heeft kunnen lucht geven en uytbreyden zonder dat men het gewaer gewor den is. Het zeilde blad zegt verders dat, van zoohaest do lastenkomeren der werken aen de koncessionnarissen zullen overhandigd zyn, deze zich aenstonds in staet zullen stellen om hunne werkingen aen te vangen. "T is in maerl dit zy zich aen 'i werk zullen stellen. 'Tis mei reden dat het gouvernement wilt dat, ingeval van inneming der slad, deze toevhigtplaels Legen alle geb urtonis bc- reyd zy. Gelukkige Antwerpenaers 'T is van daer dat zy best op kun gemak zullen kunnen gebombird erd worden. Jl. Courtois, den welgekenden goochelaer die menige ver tooningen alhier gegeven "heeft, komt te Parys to overlyden in den ouderdom van 7.3 jaren. De korreklionnelo rogthank van Brussel heeft in hare laetstlcdene geliooren tol 555 fr. boete veroordeeld zekeren heer Bax. Veydl, schepeno van de gemeente Elzene, uyt hoofde van 555 overtredingen in liet houden der akten van den burger stand. Dit cyfer is het minimum der straffe, namelyk I fr. per jkt, welk echter zou kunnen gebragt worden tol het maximum van' 100 fr. par akt, iets wat eene boet zou uytmaken van .35,500 franks. Men verzekert dat M. Voydt het ontslag zyner bedieningen van schepeno heeft gegeven In de laetste zilliiig der koninglyke Akademie, klas der wetenschappen, heeft SI Van Beneden eene verhandeling mede gedeeld over eene soort'van walvisch die men in zee dood ge vonden heert. In 't melden van den nacht van 12 13 mvember leslleden vonden cemge visschers van llyst op de zee dryven eene tamefyke groole massa, die zy eersl voor eene schroomelyke ton namen. Het was een liehaem van eene soort van walvisch die in zonder linge omstandigheden overleden was Wy hebben eene moeder •evonden die in hel kraem overleden was zegden zy, toen zy liet iseemsnster op het strand sleepten de visschers spraken waer. M. Van benoden heeft de beschryving gegeven van dien viseh wiens liehaem aengekoeht geworden is voor het kabinet van dierenkunde der Universiteyt van Leuven. Men leest in den Echo de Bruxelles u Men spreekt van verscheydene byeenkomsten die deze week piaels hebben, zoo wel onder de leden der linker als onder die der regler zyde. Eenen persoon die volkomenllyk bekend slaetmet de weerde der eygendommen rond Antwerpen, schat 15 lot 20 millioen franks *dc geheele som der schadeloosstellingen die door den Slact zullen moeten belaeld worden oen de eygenaers en hueraers, voor verplactsing of gedeeltelyken en geheellyke onl- eygening, 't zy van huyzen, 't zy van hoven 't zy van bouwland den. Men schryft nvt Doornyk Ter »elegenheyd van Sie Leu hebben er Ie Orcq, te Kain en ie Rumes alschuwelyk gevechten plaets gehad in eene veeht- partv, heeft een der vvoeslaerds een pintglas genomen en her- haeld'cniael er mede in het aengezigt geslagen van zynen tegen strever zoodanig dat hv met eenen laetslen en vreeselykon slag, hel oorr lelterlyk in üvee sneed. Den ongelukkigen die deze schroomelyke vvonde bekomen heeft, ligt in doodsnood. Zondag is de justitie ter plaets gekomen en heeft den dader Hiér woeslheyd doen aenhouden en naer het gevang van Doornyk brengen. Van de zes persooncn welke voor de moord onlangs te Juniet op den on gelukkigen Folleur gepleegd, acngehouden waren, zyn er twee losgelaten. Er bleven er dus nog vier in liet gevang, men zal lien konfronleren met een groot gelal getuygen die m deze gohevmzinnige zaak onderhoord zyn. Men begint reeds groote- lvks "te vroezen, dal deze zaek eveneens zonder uytslag zal blyven, als de andere kriminele fcylen. hier vroeger gepleegd, dio zelfs tot 1834 Opklimmen, en waervan men nooyl de daders lieeft ontdekt. In den beginne van dit jaer wierd eenen persoon ïu zvn aerdappelvcld vermoord, nadien wierd eenen toeziener der'mvn, gezegd Dinr-bois oingehragl, vervolgens gebeurde met een "èweer eeiie moordpooging, en in hetzelfde liuys hadden er tweegevallen van vergiftiging piaels welke insgelyks onopgelost zyn gebleven. Daerop volgden de misdaden waervan Berlhaud en Falleur de slagtoffere waren. Juniet is eene gemeente van 14,000 inwooners, waervan de wooningen verspreyd liggen op eene uvtgestrektheyd van 1200 hectaren Er is niet meer dan eenen enkelen polilie-komissaris en twee veldwachters, en dit is voorzeker onvoldoende Juinet moest eene brigade gendarmen hebben Wat er ook van zy, het parket geeft geenen moed verloren in liet onderzoek der laetste moord het bezit zelf naer het schynt. nog al tamelyk zeker aendnydingen. Den nieuwen prokureur des konings is reeds dik- wyls ter plaets geweest, Wy lezen in het Journal de Cenève Woensdag avond is er te l.ancy een heweenlyk ongeluk j voorgevallen. Er had een dansfeest by mevrouw M... plaets, en j vooraleer de dansen begonnen, had men met veel zorg liet vuer met asch bedekt. Den eersten dans was gedaen en men rigtle den tweeden in, loen eene jonge juffer voorby de schouw wande lende, ongetvvyfeld met heer kleed de aseh wegvaegde en eene vlam 'uyt den haerd deed opslvgen, liegunstigd door de ligte stof van liet balkleed, het meysje van hoofd tot de voeten omringde. Mejullér X... wb rp zich in den salon en wierd op hetzelfde oogen- blik door verschcydeue andere juffers omringd, die, zonder aen het gevaer te denken, zich op haer wierpen om de vlam uyt te dooveii. Bet vuer zellezieh dan van eene lot de andere insgelyks door de vlammen omringd. 'n het midden van eene onbcschryfolyke verwarring, ge lukte men er nogtans in do vlammen die de dry persoonen oniring den, uyt te dooven. Ongelukkig hebben dry andere jonge julfers geweldig geleden. Dank aen de goede zorgen, welke onmidde- lyk zyn toegediend geworden, is alle vrees verdwenen. De ande re slagtoffere van dit ongeluk scliynen er met eenige ligle brand wonden afgekomen Ie zyn. In de bedroevende omstandigheden waerin het door luchtig opperhoofd der H. Kerk zich bevind, had Mgr. den Bisschop van Doornyk hem een adres toegezonden, zoowel in zynen cygen naem als in dien der geeslelykheyd en geloovigen zyns bisdonis. Zyne Heyliglieyd heeft ge- weerdigd op dit adres te antwoorden door eenen brief in 't lalyn, waervan wy gelukkig zyn hier de vertaling te geven. Dit stuk kan niet nalaten voor onze lezers een groot belang op te leveren PIUS IX PAUS. Eerltiedwecrdigen Broederlieyl en apostolyken zegen. lil liet midden der angsl en bitterheden waervan het gewigt Ons overlaed, is uwen brief van 8 dezer Ons inzonderlyk aenge- naem geweest, en heeft Ons eene allerzoetste vertroosting doen smaken Inderdaad, dezen brief, Eerbiedweerdigen Broeder, is eene schitterende betuygenis uwer welbekende getrouwheyd, liefde en verklcefdbeyd voor Onsen den apostelyken Stoel hy toont bovendien, met welke droefheyd uwe ziel overgoten is op het zien der kwellingen die Ons toegebragt worden door de boosaerdige kuyperyen dier mannen, welke eenen zoo hardnek- kigen oorlog voeren legen de katholyke Kerk en den Heyligen Stoel, door het aenwendon van hunne poogingen om aldègod- delyke en menscbetyke regten overhoop te werpen. lietgeou Ons byzonderlyk de levendigste voldoening veroor- zaekt lieel't, is van uyt dien zelfden brief te mogen zien met wel ken brandenden ievcr gy niet ophoud, te samen met uwe gees telyken en getrouwe kudde, vurige gebeden lot den Allerhoog ste']! te sturen, ingevolge Onze begeerten. Immers wy zyn altyd ondersteund door de vaste hoop dal den zeer goedertiërendën Vader, van bérmlierligheden, gunstiglyk de smeekiugen zyner heylige Kerk aenhoorende, zal geweerdigen Ons le versterken enOus te vertroosten in alle Onze kwellingen, en door zyne goddelyke almogendlieyd, al de vyanden van de Kerk en den apostolyken Sloel terugbrengen in de wegen der waerlieyd, regtveerdigheyd en zaligheyd Overigens twyfelen wy er niet aen, Eerbiedweerdigen Broeder, of gy zuil, naer mate uwer diep godsdienstige gevoelens en prieslerlyken ievcr, met eene verdubbelde vurigheyd blyven volherde'n, in deze tyden van wanorde, en ougeregtighey'd, in het vervullen der pliglen van uw H. ministerie gy zult voortgacn met moedig do zaek der katholyke Kerk te verdedigen, met zorgvuldig in de geestelyke noodwendigheden der geloovigen te voorzien, zorg dragende dat gy dezelve behoeden beschermt tegen de arglistigheden der boozen die hun strikken spannen. Ai eyndigende geven Wy u volgecrn do verzekering der ganseh byzondcre genegenheyd die wy u toedragen, ontvang, als onder pand onzer gevoelens den apostolyken Zegen dien wy u geven uyt hot diepste des herten, Eerbiedweerdigen Broeder, aen u en aën de kudde die aen uwe waekzaeinheyd is toevertrouwd. Gegeven te Hoornen, by den II. Petrus, den-30 november 1859, het veertiende jaer onzes Pausdoms. PIUS IX, PAUS. Mgr. den Bisschop van Gend, die, ie het begin van oclober ook een adres aen Z. Heyliglieyd Pius IX gezonden had, zoo in zynen naem als in dien der geeslelykheyd en geloovigen zyns bisdoms, komt in antwoord van den Heyligen Vader eenen brief te ont vangen, opgesteld in den zelfden zin als degenen dien Mgr den Bisschop van Doornyk ontvangen heeft eu waervan wy hierboven de vertaling komen geven. Men leest in eene byzondere briefwisseling In de diplomatische kringen alhier word verzekerd dat Vankryk geene helangryke vergunningen aen het engeisch gou- vernement heeft gedaen, om het tot deelneming van liet Kon- gres le bewegen. Bomanien, welke Engeland van Roemen wensehte te sebeyden, zal onder liet Pauselvk beheer blyven, en wanneer ook Vrankryk het daeromtrent met Engeland eens is om de herstelling der hertogen niel door middel van geweld te bevorderen, zoo heeft het toch niet afgezien van zyn voorne men van op deze herstelling by liet Kongres aen te dringen. Ook moet lord John Russell du vergunningen van Vrankryk niet voldoende hebben gevonden en zieli hebben verklaerd voor een stelsel van toezegging om aen het Kongres deel le nemen. Lord Palmerston daerèntegen moet gestemd hebben voor de dadelyke toetreding tot liet Kongres, zoodat lord J. Russell eyndelyk zyne toestemming heeft gegeven doch slechts nadat hy geruststel lende verzekeringen van Vrankeryk had bekomen wegens de herziening van liet traktaet van 1850. Er heeft Uisschen de 8p injaerds en de Mooren den 30 no vember wederom een bloedig gevecht plaets gehad. Dezo laet slen zouden 500 mannen op het slagveld gelalen en 1300 gekwel- sten gehad hebben. Do" Spanjacrds van hunnen kaut hebben SS dooden. 644 ge- kwetsten eu 73 die min or meer gekneusd zyn. Paegs te voren had generaol O'Donnell uyt de legerplacts van Otcro geschreven dal ci' niets cyzonders was nmgegaen, cn fat den vyand zich op het hoogste der Sirra vertrokken had, van alle aanvallende beweging afziende. Denzelfden dag, om 10 uren des avond, zond den kapitevn- generael van Audalusien uyt Cadix eene mededeeling van den- zelfden aerd. De tweede afdeeling van liet exprd tie eg r was heel en ganseh te Cadix ingescheept den 28 november, en de derde was gereed om le Malaga aen boord 1e gaen. Men schat op 14,080 mannen het getal Mooren die den Ser- rallo hebben aengetast, den 22 november. Zy hebben er meer dan 500 stryders verloren De verliezen der Spanjaerds beliepen tot een vvftigta! mannen buyten gevecht. Byzondere briefwisselingen begroeien op 1000 hot getal doo den die de Mnrrokknnen op hel slagveld gelaten hebben in het gevecht van 23 november Al den kant der Spanjaerds, heeft het bataillon jagers van Madrid meest geleden, en zynen kolonel met ver'schevdcno officieren verloren feene jonge weduwe, welke sedert eemgen tyd te Dyon 19 gevestigd had een jong meysje uyt hel departement Corrcze in haren dienst genomen dit meysje had de bewysstukkon ge leverd van vallende ziektedoch zy was reed sedert hare jeugd aen aenvallen van ounoozelheyd onderhevig. Verleden niaendag, zegt den Courier de Lyon, was dit meysje 11» eene wandeling in den salon van hare meesteres teruggekeerd zy liragt het 4 jarig kind dier laetste in de kamer en naderde het venster. De jonge weduwe door den verdwaelden blik van hare dienst- meyd geiroffen, welke het kind gelyk vuyl linnen met hoofd! vooruyt onder den arm droeg, wierp zich voor haer en vroeg wat zv ging doen. Drommels I antwoordde de dienstmeyd met onverschilhg- lieyd, ik ga uwe dochter door hel venster werpen. By die woorden poogde de arme moeder zich van hoer mees ter le maken doch de dienstmeyd, die zeer sterk is, gelukte erin het venster le openen. Alstoen putte de weduwe in hare moederlyke liefde, de kracht, welke er in dergelyke omstandigheyd noodig is, wierp zich op nieuw op hare dienstmeyd, er ontstond tusschen de beyde vrou wen eene wanhopige worsteling. De dienstmeyd, had reeds het kind by de beenen gepakt eu was gereed he'tzelve op slraet te werpen doch dc moeder beet zoo hevig 111 de hand oer dienstmeyd, dat deze losliet. Het kind wierd gered, doch sedert dit oogenblik verkeer! de moeder in eenen toestand, die voor haer leven doet vreezen, en de dienstmeyd, de 011 vrywillige oorzaek van dit tooneel, is in het zinnelooshuys opgesloten. Men leest in den Echo du Pacifigue Men heeft le Shasta eenen stier en eenen beer doen vechten. Omtrent twee honderd persoonen waren by dit gevecht tegen woordig, dat zeer hardnekkig is geweest. Den beer scheen liet op liet 'hoofd en de hooren van zynen tegenstrever gemunt t» hebben doch dezen was op zyne hoede, en lukte er in iedermael den beer van 10 tol 12 voeten hoog in de lucht le werpen, tot wanneer hy hem eyndelyk mei hoornsleken doodde. I11 de' Rhvn-provinlie is de beweging algemeen geworden voor eene schitterende bclooning ten gunste van den Heyligen Vader. Adressen worden in alle dc steden en tot in de nede rigste dorpen geteekend. In dees stuks word den diepsten eo levendsten eerbied voor Puis IX betuygd men veroordeelt erin al wat cr gedaen geworden is tegen het gezag van den opvolger cn tegen liet erfdeel van den H. Petrus. Alle vermindering der wercldlvke magt van den Heyligen Stoel word versloolen, want, men erkent in deze magt eene waerborg voor de vyheyd en de onafhankelyklieyd der Kerk. Het adres van Keulen is reeds dooit versclieydene duvzonde kalholyken geteekend, onder welke de hoofd-bedienden.'de notabelen, reglers, advokaten, geneeshee- ren, professors. Het oorspronkelyk stuk van het adres, dat maer nlie'enlyk door wercldlvke persoonen zal geteekend worden, zal kunstig uylgevoerd worden in de latynsclie en duytsche talen. Al de handleekens der verschillende parochiën des aerts- bisdoms, zullen worden overgemaekt aen Z. Em. den kar dinaal de Greissel, aertshisschop van Keulen, die dezelve al le vereenigd aen den Heyligen Vader zal doen toekomen. Den zelfden geestrift'vertoont zich te Munster eu in ganseh. Weslphnlien. Inzuyderlyk Duytschland zyn het MM. Hurler en Buss die de beweging besturen, welke langs om grootscher be loofd 1e worden. Ziehier den lekst van den brief welken M. Mocquard, kaliinets-oversten van den keyzer, namens Zyue Majesteyt, ge schreven beeft aen vier negocianlen van Liverpool, in anlwoord op den gezamenlyken brief door huu aen keyzer Napoleon toege zonden Paleys der Tuilerieh, 30 november 1859. WW. SchauiMellozIrving en Blakuidlnegodanlen te Liverpool. Mynhecren, gy hebt u regtstreeks tot den Keyzer gewend, om te' weten welke zyne inziglen waren jegens Engeland. Eene groole vrees cn een groot betrouwen kunnen alleen dezen stap uvlleggen. Van den eenen kant, zyt gy aeugedaen van eene in'beeldigc kwael, die scbynt zich over uw land verspreyd te hebben,"met de snelheyd eener volksziektevan den anderen kant, rekent gy op de' ironwhertigheyd van hem van wien gy een antwoord verlangt. Het was noglans gemakkeiyk u zeiven dit antwoord te doen. hadde gy koel weg de eekle oorzaek uwer angstvalligheden onderzocht. Deze oorzaek zoud gy slechts gevonden hebben in al cte geruchten in 't midden uwer landgenoten verwekt door de halsstarrige voorlbreydiog der bersenschinimigste vrees. u Tot hiertoe, in welke golegenheyd het ook zy, is er door den keyzer goen woord gesproken ol geene daad verrigt dio van aerd zy 0111 liet minste zyne gevoelens, en bygevolg ook zyne inziglen jegens uw vaderland, te mogen laten in uvyfei trekken. Zyn gedrag dat onveranderlyk hetzelfde blyft, heeft geenen enkelen oogenblik opgehouden in hem eenen getrouwen en onberispelyken bondgenoot te toonen. Ik verklaer u van zynent wege, dat hy immer blyven wilt wal hy geweest isgetüygen hiervan heden nog, die aenslaende gemeenzaemheyd van veraf- «•elegene gevaren tusschen uwe soldaten en de onze. Nu dat gy ten vollen'mogt verzekerd zyn, beslryd eene dwaling die zich al ver heeft uytgebreyd. De groole volkoren zyn gemaekt om zich zelve naer weerde te schallen, en geenszins om zich onderling tG vreezen. u Anveerd Hynbeeren, de uytdrukking myner ondorseheydena gevoelens. - o Den eeoretaris van den keyzer, kabinetsoversten, Geteekend Mocquard. j> - De regtbank komt uylspraek te doen in de zaek van do» Ami de la Religion voor wal de kwestie van kwade trouw be treft. de regtbank heell verklaerd dat er nopens dit punt geen misdryf kon toegeweten worden, noch aen den priester Sisson, noch aen den drukker. Maer de regtbank heeft nenscliouwd dat de afkondiging van den brief eene stoornis van den openbaren- vrede daerstelde en diensvolgens heefl zy den priester Sisson verwezen tot 3 maenden gevang en tOOÜ fr. boete, en 31. Po Soyet drukker van liet blad, tot 1 maend gevang en 500 fr. boete.. I Al de brieven uyt Turyn te Parys aengekomen, trekken i geenszins in Uvyfei of M. dc Cavourzal iu het Kongres verschyncn j niet volle magton van wege koning Victor-Emmanuel. Indien or eenige moeyelykhoden van den kant van Vrankryk opgeworpen waren, gelooft men dat zy thans uyt den weg ge- ruymd zyn en dat hun yoornaemste doelwit was eene soort van waarschouwing te geveu aen M. de Cavour, om hem oen te manen zich uylnenicnd gematigd le gedragen m de redqlwistingeo waertoe het kongros gact aenleyding geven. Eene gekalandeerdc ZOUTKEET in volle werkzaeniheyd.- met schoon 11UVS, gestaen in de Bisschópstraet tegen de Vaert le Aelsl. Voor de conditiën zich te adresseren by de De Yidts-Duu. Goudsmid in de Kerkstraet K° 5 te Aelst.

De Denderbode | 1859 | | pagina 3