ZONDAG 25 DECEMBER 1859. VEERTIENDEN JAERGANG. - W 696- Vertrekuren uyl de Slatie Aelst \AKR 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 24 December 1859. De tot de orde roepingen. fling dit spel voort Slotrede. Het onderzoek van Leuven. Bnudnirn. 5-35 S-30 9-35 12-30 3-05 6-00 -»g? Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 Lokeren 5 35 8-30 12 30 6-00 00 0 Brussel 7-54 9-3-> 11-0 3-05 5-36 8-10. Mech Brus. An tv». 5-35 8-30 9-35 3-15 6-00 Leuv Tbien l.uvk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv and StTruvëu,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Geud 8-2542-2*02-503-056-00—8-05 3 05 -6-00 lr klas langs Dendermonde. Kortrvk, Mouscroen, Kvssel (langs Lede) 8-25 12-20 - 0-00 3-Ó5 -6r00. Doornvk, Ryssel (langs Ath 7-455-20—0-00 Nin.Geerardsb.Ath, 7-45 2-15 5-30 Bergen, Quievrain7-450-00— 2-15—5-20 r lede staen al de konvoys. Te idegem staen dete vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te cySEGEM slil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. 8ta*n te Santbergen de vertrekken uvt Ath 6-30 0-00 10 's ninrg. 4-20 en 0-00 's. avonds. Van Denderleeuw (i-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. I VAN LOKEREN SAF.R Dendermonde, Aelst 6-5^ - 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsbergen, A tb 6 50 9-25 -3-000-00. VAN AT'f NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-3010-«4-20•-». Lessen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-UO10-»4-200-00. Brussel (langs'Denderleeuw; 6-30 10-» 4-20 - »-». Gend, Brugge, 09tende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAEK Audenaerde. 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NA ER Aelst, Gend 7-35 - 11-30—2-00 5-05"M5 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »r. VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1 Aelst) "-15 7-35 1-4') 5-» »- (I. Mech.) 6-» 9 10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7 15 7-55 -11-50 1 40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Als eene party door hel fanatismus verblind is, ziet zy alle dingen onder een valsch daglicht de waerheyd schynt haer leugenlael, de lastering gaet by haej- als waerheyd door, de onëerlvkheden hond zy voor treftëlykheyd, de belediging aenziet zy als konrpliment, de goddeloosheyd ©n het ongeloof maken den grondslag uyt van hare zede- lykheyd, de dwaelrede word hare redekunde, de brutale oobeschoftheyd hare parlementaire welvoeglykheyd etc. etc. Dit is 't geen men alle dagen in onze volkskamer op de liberale banken ziet gebeuren, en nogtans is den onder voorzitter, M. Dolez, zoo gereed om de catholyke redenaers, die deze zaken zonneklaer doen uylschynen, tot de orde te roepen, dat men zich aen de kamers niet meer verstaet. M. Dolez bedient zich van dien poliliemaetregel om de redenaers te beschutten, die lasterend den godsdienst en zyne bedienaers aenranden, om de voorstaenders der gods dienstige en zedelyke principen, de representanten, die de eer der nalie legen de sehandelyke aenvallen van liberale schimpschrvvers verdedigen, met schande te bedekken. Urn beter te doen begrvpen wat wy hier zeggen, zullen wy eenige incidenten uyt deze beraedslagfng aenhalen. Den 'achtbaren heer Thibaut, verontweerdigd ovor de schandalige stoutmoedighëyd van M. Defré, die in zyn lasterend schandschrift heeft-durven zeggen dat de geesle- lyken den biechtstoel gebruyken om op den geest der kiezei s te wegen, dat zy er over kieslysten spreken en de absolutie weygeren aen deze, die voor de liberalen stemmen, M. Thibaut daerover verontweerdigd, versloot die laste rende aenlygingen en doet opmerken dat de kamer zich bevind voor stellige verzekeringen, die van aerd zyn om de geestelykheyd en den godsdienst het voorwerp te maken van afkeer, van verachting en haet, en nogtans zoo ging M. Thibaut voort, M. Defré heeft gisteren deze zinsnede afge lezen en er nieuwe uytbreydingen aen gegeven. Wat my betreft, zegde i\l. Thibaut, ik aenzie die verzekeringen als hatelyk, en liet verslag die ze behelst, is eene schandvlek voor de jaerboeken der belgische kamer. Deze kleyne opmerking, hoe vol waerheyd en regtveer- digheyd zy ook was, ontstak de woede der liberale meer- derheyd, die huvlde en tierde als of zy razende geweest was, en eyschle dat den, redenaer tot de orde geroepen wierd. Hetgeen ook wezenlyk gebeurde, trots de waerheyd, trots het goed regt. iVlaer M. Thibaut sloeg er weynig acht op, aenzag die handelwyze als eene vraekroepende party- digheyd, en zette zyne redevoering voort om tevens aen -den president al de onbetamelykheyd van zyne tot de orde roeping te doen gevoelen. Hy gaf aen den president en aen den schimpschrvver eene les in de volgende woorden De regterlyke wetenschap zou hem ten minsten Jiebben moeten lueren dat 't geen M. Defrè verzekert, hy in d'onmogelykheyd is te bevvyzen, want noch hy, noch eenig lid van eene parlementaire commissie, noch welk- danigen magistraet, heeft noch priester noch biechteling mogen ondervragen over 't geen er tusschen hun in den biechtstoel is gezegd geweest, itöag of'kan men onwetende zyn, dat, wierd den priester vrvwilliglyk door zynen biechteling beschuldigd, hy zich niet mag verdedigen Het is dan, gelvk wy lest gezegd hebben, eene hatelyke lafheyd tot den biechtstoel toevlugt te nemen om eenen priester te beschuldigen. Maer wat er nog het schande- lykste dezer zaek is, is dat den geluyge Slerckmans, wiens getuygenis Defré aenhaelt, zelf het feyt loochent. Indien ik het gezegd hebverklaerde hv voor de onderzoeks- commissie, dan moet ik zat geweest hebben, maer ik heb dergelylce zaek niet gezegd Zietdaer, landgenoten, hoe men 't land, door drogredens, leugens en laster, misleyd, hoe men den priester en de godsdienstige instellingen hatelyk maekt, en dit alles om snoode liberale driften te koesleren ,en aen 't schbtelken te kounen blyven YVv gaen dit zien. Ofschoon 31. den President Dolez al deed wat hy kon orn MThibaut in zvne kruymige redevoering tegen te ho.dec ging dezen laetsten voort in dezer voegen i De verontweerdiging die ik gisteren gevoeld heb als 31. lielré üe geesteiyKlieyd dunue besetiuidigen van de a leering der leugenlael te onderwyzen, heelt plaets gemaekt a vcor een ander gevoelen. Ik hen droef en beschaenid te zien op welken grond M. Defré de beraedslaging gebragt heeft. Ik ben droef en beschuemd en de belgische burner Ie zien zetelen EENEN MAN GEZONDEN' DOOR DE HOOI DSI AD VAN Mi A LAND. die zulke ver- foeyelyke middels tegen zyne tegenstrevers gebruykt. Op deze woorden vol waerheyd, ontplofte de li Dei ale woede gelyk een poermagazyn. Maer 31. B. Dumortier antwoordde seffens dat het ellendige en verfoeyelyke mid delen waren. Gelyk gy verwacht, lezer, wierd uatuerlyk de kwade luym van 31. Dolez wederom ontsteken, hy zegde 31. Thibaut, Ik noodig u nvt gevoeglyke uytdrukkingen te gebruyken. Maer hy 'kreeg liet volgende van 31. Thibaut tot antwoord <i Wat wilt gy 31. den PresidentAls 31. Defré den priester beschuldigt de leering der leugenlael te onder- wyzen, kan ik niets anders doen dan hem zeggen Uit is niet uaerEn als den zelveu den priester te laste legt den biechtstoel ten dienste van polilieke driften te cc stellen, van welk woord wilt gy dat ik my bedien, als ik niet mag zeggen dal dit eene lust/ring is Hier bedaerde 31. Dolez zich wat en riep den redenaer niet tot de orde, hy gevoelde dat zyn middel versleten was. Doch dan trad 31. YVasseige op en begon eenige harde waeriieden aen 31.' Defré toe te douwen, welke al wederom de leergevoeligheyd van 31. den President deden koken. Men weet dat 31. Defré zyn schimpschrift vergeleken heelt aen den kaes, dien de raef in den hek hield. Nu, hier sprak hy waerheyd, maer 't was eenen vorlen marollekaes, waerin de maeven krielden, of om aen 31. Frère te behagen zullen wy zeggen dat liet eenen hnllandscheii kaes was,'ja, eenen lieflyken hollandschen kaes, die ons lot de september dagen gedwongen heeft. Nu, 31. Wasseige heeft aen 31. Delré gezegd cc Indien gy zoo geern fahelkens hoort, ik zal datgene van de dieren, door de pest aengedaen, verhalen. Daerin cc is de vergelyking zoo volkomen als gy kunt wenscbcn, cc te beginnen van den wolf, die verslaggever was voor die vergadering, tot liet arm schurftig dier toe, waermede uwe schimpschriften zoo geern de buytenkiezers ver- cc gelyken, hun betitelende met den spolnaem van ploegen, die in God geiooven Deze pynelyke neep gevoelde 31. Dolez wel, maer hy durfde den redenaer niet lot de orde roepen, hy gevoelde- dat hy misbruyk van zynen poliliemaetregel gemaekt had. Eyndigeude, douwde 31. YVasseige iets min grapaclitig toe aen 31. Defré, en geheel de liberale meerderheyd mog't er 't hare uyt rapen. Ziel hier wat den redenaer afgaf Nog een woord, 3131. Ik eyndig, gy zuil oordeelen cc over de getuygenissen maer over al de getuygenissen cc Ten dezen opzigle zal ik aen den verslaggever zeggen dat het weynig weerdig, weynig edelmoedig is van, zich verschansende achter zyne parlementaire onscliend- baerheyd, hier als valsclie geluygen te komen heschul- digen persoonen, die zich niet konuen verdedigen het is byzonilerlyk weynig trelfelyk en fraev zulks te doen dan cc als gy 't regt en zelfs de pligt had in regie te vervolgen cc deze die gy hier voor valsclie getuygenissen komt be- schuldigen. Maer gy hebt bet niet gedaen, omdat gy cc gevoelde dat gy er niet schande zoud afgekomen zyn.... i> Als men wel inziet wat er al omgaet in de volkskamer, in 't heyligdom der wetgeving, waer men niets anders zou dienen te onlmoeten dan welvoeglykheyd en vaderlands liefde, dan moet men zich van schaemte voelen blozen, want 't is waerlyk ontëerer.d voor 't land en groolelyks te vreezen dat wy naer eene polilieke degradatie loopen, waervan de geschiedenissen weynig voorbeelden oplevert. Ik weet niet of wy de kamer nog moeten aenzien als eene wetgevende vergadering, of wel als eenen weltelyken klub, waerin de liberale dwingeland; zich spoorloos ont ketent. Er kan byna geen lid der regte.rzyde de slem ver heffen. zonder liet voorwerp te zyn van de brulaliteyt eens ministers, zonder getier, geweld, beledigingen enz te verwekken, en wie weet hoe verre de liberale onverdraeg- zaemheyd zou gacu, indien den vloer der kamer gekassyd ware Om die politiek van beledigingen en versmadingen voort 3 zetten, moest er eene schynrede gezocht worden, het onderzoek van Leuven was dan zeer te pas gekomen, en den keus van den sehimpschryver Defré was uytmuntend om 't vuer in den wind te steken. De liberaler; vond nog eens noodig de driften te ont vlammen om haren invloed nog wat'regt te houden, zy heeft ontwerpen m haer breyn, die slechts onder eene driftige luchtgeslfldheyd konuen verwezenfykt worden, zy zou namelyk de stemming by alphabetische orde doen dourgaen, om aldus al de intriguen van klubsen, van alleen- beerschers, dwingelanden elc. te kounen doen werken, en dit heet de libei'atery een stelsel van vryheyd f'. Maer wie zal nog aen die leugenvolle woorden gelooven roept eenen vremden gazetschryver uyt. YVie zal nog de miiisle trouw hebben in een stelsel, waervan 't laetste wi.ord is de brutaelste verdrukking tegen de weerloosstc minderheyd. Damocles vond dat het onverdragelvk was te leven met liet hoofd onder eenen degen, welken aen eenen zwakken draed was vaslgemaèktis hel niet duyzendmael onverdraeglyker te waken onder de gedurige bedreyging van eenen kasseysteeu onder d'hand van 't liberalismus? YY'at er van zy, het is vernederend voor de belgischenat ie, die zulke sclioone bladzyden in de geschiedenis der werékt heeft en zulke schitterende faem van vaderlandsliefde, zedelykheyd en godsdiensligheyd bezit, zicli te laten schand vlekken en verdrukken door eene secte, die niets voor haer heeft dan sloutmoedigheyd en slechts kan besta en door bedrog, listen en trouwloosheyd. Ja, dit is vernederend, maer wy voorzien dat daeracii gaet eynde gesteld worden door eene herneming van moed en krachtdadigheyd, waer van de Conservatoirs, in deze laetste dagen, schitterende bewyzen gegeven hebben. Gaen zy zoo voort, 'lis z-ker dat binnen weynigen tyd den adder van het mafonniek libera lismus op zyn strooy zal liggen Een uyltreksel uyt de rekening van 31. Dechampsza) onze landgenoten laten oordeelen over de laslerende beschuldigingen, die het schimpschrift van 31. Defré en de ontelbare smaedartikèfe der liberale drukpers legen de geeslelyken hebben uytgebraekt. 31en zal er in zien hoe valsch. line bedrieglyk, hoe schandig men is moetyn te werk gaen om den haet den afkeer en de verdenking op de priesters te doen drukken, en er uyt konnen afmeten wat geloof al die beschuldigingen verdienen. Ziet hier hoe 31. üi champs zich uytgedrukt heeft De geestelykheyd van het arrondissement Leuven telt 230 lot 500 léden. Na alk- mogelyke navorschingen uvlge- put te hebben, vind men er 14, waervan er nog 4 litiyten zake worden gesteld. Op de 10 overige zyn er twee die aen 31. Defré lofweerdig schynen, dus blyven er in het geheel maer 8 meer over. Ziedaer waer de zoo beschreeuw de tusschenkomst der geestelykheyd op nytkomt Daer was noeh overeenkomst, noch orde woord ge-even. (Reklamalien.) Overal in het onderzoek word er bewezen dat het geld gegeven geweest is om de reyekosten te vergoeden: Den verslaggever bevestigt de twyfelachtige fevten, en de uyt- zonderlyke maekt hy algemeen. ('T is dal't is datZie daer hei onderzoek Den achtbaren heer Thibaut heeft de zaek-Janquin klaer gemaekt, alsook de zaek-Soeten. die aengeteekend betwist en geloochend is maer nu, ware zy waer, zy zal) toch geenen invloed op den kiezer nytgeoefeud hebben aengezien het geld gewevgerd geweest is. De verklaring van SJicbiels is dubbelzinnig en zelfs strydig met haer zelve zy word ook door verscheydenc getuygen geloochend. Voor den achtbaren Defré ïszy heel 'en g'ansch stipt, nauwkeurig en waer. De zaken uie elkeen komt loochenen, komt >1. Defré bevestigen. Is den biechtstoel in de kiezingen tusschen gekomen In dit feyt is er noch beschuldigden, noch beschuldiger! Eenen alleen bevestigt, en 'l is den achtbaren 31. Defré*. (Gelach.) Als men diergelyke fevten voorbrengt, zou men niet te voorzigtig kunnen zyn. Den biechtstoel voor de vier- seliaer gebragt, kan of mag zich niet verdedigen. In Vrankryk gat ei- iets dergelyks ook aenleyding tot et-n onderzoek. De leden der kommissie ondervragen dengenen die liet feyt uytgeslrooyd had, en up zyne enkele loochening heeft de kommissie hel feyt laten varen. Dat men my den persoon tooue of noeme aen wie de absolutie geweyerd

De Denderbode | 1859 | | pagina 1